Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Mini-MVR, ďalšia minimálne invazívna operácia na srdci, ktorá sa osvedčila


  Mini-MVR, ďalšia minimálne invazívna operácia na srdci, ktorá sa osvedčila
"Chirurg, ktorý zašije ranu v srdci, stratí vážnosť u svojich kolegov a mal by byť zbavený práva vykonávať chirurgickú prax", prehlásil v roku 1895 slávny viedenský chirurg Theodor Billroth. (Jeho výrok je dnes už rovnako úsmevný, ako oveľa mladší, pripisovaný Billovi Gatesovi z roku 1981, že "640 kB RAM musí stačiť každému", informatici určite vedia...) Časy sa zmenili, denne sa operujú tisíce chorých srdcí a rieši sa skôr problém, ako sa toľkým operáciam vyhnúť.

Normálna zatvorená mitrálna chlopňa (vľavo) a chlopňa s prolapsom cípu (vpravo)
Normá lna zatvorená mitrálna chlopňa (vľavo) a chlopňa s prolapsom cípu (vpravo)

Najnovším príspevkom je minimálne invazívna operácia mitrálnej chlopne srdca. Má výborné výsledky, dokonca už môžu byť lepšie, ako tradičné operácie z prístupu cez otvorený hrudník. Ukazuje sa to vo vyhodnotení nového postupu na viacerých pracoviskách, ktoré bolo v marci 2016 zverejnené v odbornom časopise Annals of Thoracic Surgery.

Prolaps (prepadnutie) zadného cípu mitrálnej chlopne v echokardiografickom obraze: okraje cípov sa nestretnú, chlopňa netesní.
Prolap s (prepadnutie) zadného cípu mitrálnej chlopne v echokardiografickom obraze: okraje cípov sa nestretnú, chlopňa netesní.
(Kredit: M. Čiernik)


Mitrálna (dvojcípa) chlopňa medzi ľavou srdcovou predsieňou a komorou je spolu s aortálnou najčastejšie operovaná chlopňa u dospelých pacientov. Zadržuje pomerne vysoký tlakový gradient počas sťahu (systoly) ľavej srdcovej komory. Plnenie ľavej komory cez otvorenú chlopňu prebieha pod nízkym tlakom, preto je jej plocha pomerne veľká. Cípy sú zavesené na okrúhlom prstenci chlopne a v zatvorenej polohe pridržované šlašinkami, ktoré prebiehajú od okrajov chlopne k výbežkom svaloviny ľavej srdcovej komory, tzv. papilárnym svalom, ktoré sa sťahujú súčasne s celou ľavou komorou a tým zaisťujú správne uzatvorenie chlopne počas celého sťahu ľavej srdcovej komory. Chlopňa je pomerne náchyľná na poškodenie alebo poruchu funkcie. Pokiaľ sa srdce následkom choroby rozširuje, rozširuje sa aj prstenec chlopne a cípy nedovierajú. Podobný následok mávajú poruchy funkcie komory po srdcovom infarkte, nedokrvenie (ischémia) ľavej komory alebo papilárnych svalov. Zriedkavejšie sa vyskytujúce pretrhnutie šľašiniek máva aj katastrofálne následky, často dochádza k náhlemu zlyhaniu srdca a skorému úmrtiu pacienta. Okraje cípov chlopne môže poškodiť zápalové ochorenie, potom chlopňa dobre netesní (nedostatočnosť- insufficiencia), alebo otvor chlopne sa môže zúžiť (stenóza).

Zvětšit obrázek
Robotom asistovaná minimálne invazívna operácia mitrálnej chlopne - pohľad dovnútra.
Roboto m asistovaná minimálne invazívna operácia mitrálnej chlopne - pohľad dovnútra.


Mitrálna chlopňa bola prvou operovanou chlopňou a prvou, pomerne primitívnou operáciou bolo rozrezanie zrastených okrajov pri jej zúžení. Dnes sa tento výkon robí na bijúcom srdci nástrojom, zavedeným cez katéter a je akýmsi predchodcom minimálne invazívnych výkonov. Operácia nedomykavej chlopne je však zložitejšia. Niekedy je treba odstrániť celú chlopňu a nahradiť ju protézou - napríklad ak sú okraje poškodenej chlopne silno zvápenatené. Pokiaľ je to možné, ponecháva sa natívna chlopňa na mieste a opraví sa jej rozšírený prstenec alebo deformované, nedoliehajúce cípy.

Robotom asistovaná minimálne invazívna operácia mitrálnej chlopne - pohľad zvonka.
Roboto m asistovaná minimálne invazívna operácia mitrálnej chlopne - pohľad zvonka.


Pri miniinvazívnej operácii (Mini-MVR, Mini-Mitral Valve Repair) rovnako, ako pri tradičnom operačnom postupe, pacient musí byť najskôr pripojený k mimotelovému krvnému obehu, pretože operácia sa robí po zastavení srdca. Mini-MVR sa vykonáva z menšieho, 5- 10 cm dlhého rezu, alebo z viacerých malých operačných otvorov, pokiaľ sa použijú postupy endoskopickej chirurgie. V mnohých prípadoch je možné použiť metódy robotickej chirurgie.

Otvor do hrudníka pri klasickej operácii je oveľa väčší, viac bolí a dlho sa hojí.
Otvor do hrudníka pri klasickej operácii je oveľa väčší, viac bolí a dlho sa hojí.

Do porovnania v Annals of Thoracic Surgery boli zahrnuté výsledky 1304 operácii, z ktorých bolo 425 vykonané miniinvazívnou technikou (mini-MVR). Obe metódy mali zhodnú nízku operačnú úmrtnosť pacientov - 1,1% a výsledky sa nelíšili ani v počte pooperačných komplikácii. Samotná operácia miniinvazívnou metódou trvala dlhšie, ale celkovo bol pobyt pacientov v nemocnici kratší (a aj cena výkonu trochu nižšia).


Podľa získaných skúseností je nová metóda vhodná pre väčšinu pacientov; menej sa hodí napríklad pre tých, ktorí majú významné zvápenatenie prstenca alebo cípov chlopne, alebo poruchu funkcie pravej srdcovej komory. Vzhľadom na potrebné technické vybavenie a skúsenosti s miniinvazívnymi postupmi je určená len pre príslušne vybavené špičkové pracoviská.
Po implantácii aortálnej chlopne pomocou katétra (TAVI - transcatheter aortic valve implantation, tiež TAVR - "replacement") je tu možnosť minimálne invazívnym spôsobom opraviť aj druhú z najčastejšie operovaných srdcových chlopní u dospelých pacientov. Keď spomenieme aj dnes už bežne vykonávaný uzáver vrodeného defektu predsieňovej prepážky srdca pomocou katétrom zavádzaného Amplatzovho okludera u detí, možnosti výkonov na srdci bez otvorenia celého hrudníka sa nám vďaka technickému pokroku utešene rozrastajú. A to ani nehovoríme o výkonoch na koronárnych tepnách srdca, ktorých sa denne urobia na Slovensku a v Česku desiatky. Navzdory pochmúrnemu proroctvu doktora Billrotha, výkony na srdci sú stále bežnejšie, dostupnejšie a aj bezpečnejšie.Author: Matej Ciernik # ToqoDabo52
Veda2016-05-28
-
 50%  ( 0 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0214 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles