Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Na Islandu vrtají nejžhavější díru na světě


  Na Islandu vrtají nejžhavější díru na světě
Vrt s příznačným jménem Thor geotermálního výzkumného projektu Iceland Deep Drilling Project by měl před koncem letošního roku dosáhnout hloubky 5 kilometrů a teploty 1000 stupňů Celsia.
Drsné vrtání v drsné krajině Islandu. Kredit: IDDP.
Drsné vrtání v drsné krajině Islandu. Kredit: IDDP.

Když někdo vrtá hodně hluboko v zemi, tak tam prý může probudit balroga nebo podobné démony. Trpaslíci v Morii by mohli vyprávět. Islanďané jsou ale drsní lidé a nějakých balrogů se zjevně nebojí. Vrtají tam do hloubky 5 kilometrů a nehodlají narazit na naštvaného balroga, ale ohromný zdroj geotermální energie.

Iceland Deep Drilling Project. Kredit: NEA.
Icelan d Deep Drilling Project. Kredit: NEA.

Island je už dneska jednou ze zemí, které vypouštějí nejméně oxidu uhličitého na světě. 70 procent spotřeby elektřiny pokryjí z vodních elektráren a geotermální energie se postará o ten zbytek. Islanďané si dokonce pohrávají s představou, že budou posílat svou obnovitelnou elektřinu podmořským kabelem do Velké Británie. Projekty dalších vodních elektráren, které by zatopily další kusy snové krajiny Islandu, se ale setkaly s urputným odporem místních obyvatel. Proto se teď islandští energetici soustředili na využití geotermální energie.

Je to rozhodně dobrý nápad, celý Island sedí na pěkně vulkanicky horkém místě. V roce 2000 na Islandu zahájili pozoruhodný geotermální projekt Iceland Deep Drilling Project (IDDP). Za projektem stojí konsorcium známé jaké Deep Vision, které tvoří islandští energetici National Energy Authority of Iceland (Orkustofnun)(OS), čtyři přední islandské energetické společnosti: Hitaveita Sudurnesja, Landsvirkjun, Orkuveita Reykjavíkur a Mannvit Engineering, a také norská těžební společnost Statoil. Cílem projektu je vylepšit technologii produkce geotermální energie a také přispět k výzkumu zemských hlubin. Na projektu se také podílejí badatelé Kalifornské univerzity v Davisu a v Riverside, Stanfordu a Oregonské univerzity, stejně jako finance americké vědecké agentury National Science Foundation (NSF).

National Energy Authority of Iceland (Orkustofnun).
Nation al Energy Authority of Iceland (Orkustofnun).

Během projektu Iceland Deep Drilling Project už vzniklo několik geotermálních vrtů, do nichž pak vědci záměrně zaváděli chladnou vodu. V jednom z vrtů se jim podařilo dosáhnout výkonu, který by umožňoval produkci 36 megawattů elektrické energie, pokud by takové zařízení bylo připojeno k elektrické síti. Což nebylo. Projekt IDDP vrtá na poloostrově Reykjanes, který představuje jihozápadní výběžek Islandu. Tento poloostrov je místem, kde nad hladinu moře zasahuje Středoatlantický hřbet, tedy rozhraní tektonických desek v Atlantickém oceánu.

Reykjanes, magická krajina geotermální energie. Kredit: Jóhann Heiðar Árnason / Wikipedia.
Reykja nes, magická krajina geotermální energie. Kredit: Jóhann Heiðar Árnason / Wikipedia.

Letos v srpnu v projektu Iceland Deep Drilling Project opět zahájili vrtání do vrstev staré lávy a horkého podzemí poloostrova Reykjanes. 7. září tímto vrtem dosáhli hloubky 3 kilometrů a pokračují dál. Před koncem letošního roku hodlají dosáhnout hloubky 5 kilometrů, kde očekávají rekordní teplotu kolem 1 000 stupňů Celsia. Tam pak chtějí pomocí této pekelné teploty a tlaku 200 atmosfér vytvořit superkritickou vodu, tj. takovou, jejíž teplota a tlak přesahují kritické body (374 °C a 22,05 Mpa). U supekritické vody se významně mění celá řada fyzikálních a chemických vlastností. Jednou ze zajímavých změn je i to, že superkritická voda obsahuje mnohem více energie, nežli obyčejná vodní pára. I poté, co urazí vzdálenost 5 kilometrů k zemskému povrchu, bude taková voda mít teplotu 400 až 600 stupňů Celsia.

Běžné geotermální stanice produkují asi tak 5 megawattů elektřiny na jeden vrt. Tenhle vrt projektu Iceland Deep Drilling Project, který by měl dosáhnout do vrstev se žhavým magmatem, by měl zvládnout 50 megawattů. Dostal jméno Thor, čemuž se nelze moc divit. Vrt Thor sice nepřekoná světový rekord v dosažené hloubce, ale vzhledem k tomu, že vrtá v magmatu, který dělá s vrtným zařízením strašlivé věci, tak mu to jistě můžeme odpustit. I tak je obdivuhodný. Pokud Thor uspěje, tak lidé projektu IDDP chtějí vrtat a hledat geotermální energii i v jiných částech světa, a nejspíš hlouběji, než kam dosáhne Thor.

Video: Statoil and Icelandic partners drill the world’s hottest geothermal wellAuthor: Stanislav Mihulka # DaxuDufy45
Veda2016-11-068
-
 50%  ( 0 people voted )
+
Ktovie čo robia na Islande s teplou vodou...Lebo už tretia generácia od nás chodí do škôl v KE a furt tam ešte nevedia čo s teplou vodou. Totiž neďaleko KE ešte v bývalom režime bol vrt /tuším Ďurďošík ,už možno aj vychladla/ a nie a nie dotiahnúť ju do mesta /cca15 km/ . Aj na VŠ..TU- BERG sa študujú "spodné vody" ..direkt aj múdrych hláv je tam dosť ,aj v BA boli a sú známosti...aj peniaze by sa dali zohnať ale furt len NAJMÚDREJŠIE odpovede..AKO SA TO NEDÁ ...O príčinách sa hovorí pravidelne ..aj na strechách medzi vrabcami...a Tepláreň ..a súkromné pozemky ..a prekážky také..hentaké../ešte šťastie že my na Spiši v PP , Vrbovo a celý rad ďalších -- už sa aj kúpeme.v teplej dávno...../Nech sa spýtajú ..aj Islanďanov ..ako na to...majú toľko obyvateľov ako region KE ...aj bankárov "povykopovali"...aj banány pestujú ...aj ryby lovia zadarmo...aj teplo majú furt...aj slnečný svit koncom júna majú 18 hodín denne...aj ..aj../
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-11-07 10:09:11 58d4289b
A tým som nechcel..tu..."dvorných" KE..prispievateľov uraziť ..zdynamizovať..či riešiteľsky nasmerovať ..ale len tááák...aktivizovať, lebo vraj "teplá voda " má aj blahodárne účinky na kosti a telesnú schránku ..ktorá " pamäta čosi dozadu" ..
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-11-07 11:03:14 58d4289b
Nejaký extrémne hĺbkový vrt je aj niekde na ďalekom východe (vy si už vygúglite kde) a k nemu chodia pravidelne natŕčať uchále konšpirátori. Potom aj tu - v kabarete Dôležité - zasvätene blúznia, že z neho zaručene počujú zvuky pekla, lol!


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-11-07 12:46:25 d425402c
Pande--ty máš nejaký extrémne hlboký mozgový vrt-keď z teba vychádzajú tie zaručené zvuky pekla- veď ty chodíš pravidelne na ten blúzniaci Metal-natŕčať uchále a zaručene sa to nenachádza len na ďalekom východe-ale aj rovno v tvojej nekompletnej hlave a potom aj tu-v kabarete Dôležite blúzniš a spievaš si-Rozum mááám-ale neviem kde ho mááám-keď v hlave ho už nemáááám-tak kde ho hladať mááám-povie to niekto z váááás!
ferda # XimaHifu28
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-11-07 16:10:41 58d4285f
...ferda 28... Nemôžete a nesmiete hovoriť čosi o "mozgovom potenciáli" "nášho" --Pandeho 36.. veď on je disponibilný mimoriadne širokou škálou kritických ---osobnostných ---ba aj mimoriadne reakčných slovných invektív. Stačí len to otočiť a 180 a sme doma. Ja aj my v našej krčmičke MÁME HO RADI... Teda ..Pande 36... je prínosom tu na fóre--- je furt sranda . Nikdy nikokomu nič perspektív- ne nepovedal Má aj intelektuálny prehľad ---aj Mečiara má rád / my tiež svojím spôsobom / A Hlavne nikdy nikomomu MÚ napovedal .....nič perspektííííííííívne ... / napr. ako sa má srať po fazuľovici/ Teda úbohosť a plytkosť ----okrem naháňania lenivých kaprov .. a to sa cení ---kdesi--- Prdením--- A čo by sme robili bez neho----Nikdy sme neboli jeho nepriatelia.. Veď je asi ----- tiež je náš --- a z Liptova je vidieť aj n TATRY,,,,
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-11-07 18:08:43 58d4289b
A on ten náš ... ale no---" Gejza Hufi" určite nájde "TEORETICKÉ " len a len riešenie čo s teplou vodou v KE , ale aj ako s ..Pande 36--- ako všeobecne TU PREZENTOVANOU nič neriešujúcou ......persónou---. Ale -už len čosi obdrizdať a Teplá voda bude v KE .. na každom "buzer.pľaci" v najmenej "púejc " kasarňoch...........
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-11-07 18:20:57 58d4289b
loading...
Aj v zahraničí sa čosi vie o TEPLEJ VODE ... /ešte aj aj IZRAELITI vedia kde je Bardejov,,/ a my tu doma...---aj vychladnie----- a vrty --- a v každej druhej dedine v Maďarsku...a klby... a reuma..... a peniaze...a -- výstavba ..a turistika ..a vedecký a ,,,HANBA pred svetom ..že sme nepochopili ŽE Z PLNEJ RITI SA DOBRE SERIE::: A furt len o teplej vode.......
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-11-07 18:38:28 58d4289b
Dole je peklo s trpaslikmi, hore boh plava na oblaciku a sem tam vysle svoju spojku jezisa (ak teda zrovna nevyvija daku chorobu ktorou by nas mohol potrapit). Zijeme v krasnom rozpravkovom svete. Haleluja
MM # SidaSafa91
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-11-10 10:16:12 d94b4912

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
päť   dva
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

Migranti potrebujú tábory v Afrike


Migranti potrebujú tábory v Afrike
Migranti stále trápia Európsku úniu. Európska rada sa preto rozhodla nielen nabádať členské štáty EÚ k spolupráci v oblasti bezpečnosti, ale začala opäť tlačiť na relokáciu ...
SOCIÁLNÍ NEPŘIZPŮSOBIVOST JAKO BUDOUCÍ NORMALITA
Raketa, která je skutečně na baterky
TŘETÍ GENERACE

Nepoužívejte pojem přerozdělování


Nepoužívejte pojem přerozdělování
Kritizujete li různé veřejné výdaje a daně, z kterých jsou tyto výdaje financovány, nepoužívejte pojem „přerozdělován...
TRUMP: POLITIKA MERKELOVÉ JE KATASTROFÁLNÍ OMYL, Z BREXITU UDĚLÁME VELKOU VĚC
Štát nemá podnikať
Oligarchie světa

Pre štát sme všetci „kyselinári“


Pre štát sme všetci „kyselinári“
Pamätáte si ešte na kauzu „kyselinári“? Boli to mafiáni, ktorí si vybavovali účty medzi sebou tým, že sa vzájomne zabíjali. Zabíjali aj nepohodlných svedkov, najmä tzv. biele ...
O ÚROVNI RESTAURACÍ ZA KOMUNISTŮ BY BYLO LEPŠÍ MLČET. BYLA PŘÍŠERNÁ
Viditeľná ruka politiky
Politika trhu práce zvyšuje nezamestnanosť

Málo bolo Castra?


Málo bolo Castra?
Vyše 15.000 Kubáncov zabitých, vyše 100.000 uväznených a 2 milióny v emigrácii. To všetko od roku 1959, počas vlády komunistického diktátora Fidela Castra...
Kuba - ako je to tam naozaj?
V čem je Castro jako minimální mzda
KRIZE VE VENEZUELE POKRAČUJE. A NIKDO NECHCE PŘIZNAT, ŽE ZA TO MŮŽE SOCIALISMUS

Nepodmienený príjem – revolúciu nečakajme


Nepodmienený príjem – revolúciu nečakajme
Fínsko experimentuje. 2000 nezamestnaným bude vyplácať dva roky nepodmienenú dávku 560 eur. Diskusia o nepodmienenom dostala novú dávku paliva.
TŘETÍ GENERACE
SOCIÁLNÍ NEPŘIZPŮSOBIVOST JAKO BUDOUCÍ NORMALITA
Migranti potrebujú tábory v Afrike

India s nadrozmernými bankovkami a barterom


India s nadrozmernými bankovkami a barterom
Posledné dva týždne sa tešili najmä obchodníci s Bitcoinom, keďže jeho cena je aktuálne na úrovni viac ako 950 dolárov a očakáva sa kedy pokorí tisícku. V poslednom prehľade roku 2016...
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Indovia bez peňazí aj bez zlata
Indovia investujú do Bitcoinu

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ÚKOL ZNÍ JASNĚ: ZNIČIT TRUMPA


ÚKOL ZNÍ JASNĚ: ZNIČIT TRUMPA
A česká a slovenská média se toho úkolu ujala zodpovědně. Kam se v mediální sféře hnete, narazíte na koncentrované výkaly, mazaně skládané titulky a snahu jakoukoliv „standardn...
INAUGURAČNÍ PROJEV D. TRUMPA: MÝTY A POVĚRY?
KDO PLATÍ PROTESTANTŮM ZA NARUŠENÍ TRUMPOVY INAUGURACE?
Jaký bude Trump?

Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost


Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost
Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku umí odpovědět každý trochu sečtělejší student: 8. prosince 1991. Zrovna jsme oslavili 25. výročí této události. I když oslavili… Někdo ji možn...
PUTIN UVEDL VTIP, KDE KONČÍ RUSKÉ HRANICE
Genetici konečně odhalili podstatu tajemné sovětské biologické zbraně
99. výročí VŘSR — bolševické revoluce v Rusku (I/II)

Zprivatizovat: Vlády selhávají v ochraně ohrožených druhů


Zprivatizovat: Vlády selhávají v ochraně ohrožených druhů
Ochrana ohrožených zvířecích druhů je oblastí, kde většina ekonomů tvrdí, že zde existuje tržní selhání. Kvůli tomu se většina lidí domnívá, že tato služba může být zaji...
IRACIONÁLNA VIERA V DOBROTIVÝ ŠTÁT SPÔSOBUJE ĽUDSKÉ TRAGÉDIE
KOMUNISMUS A KANIBALISMUS V SSSR
Chcete vyhrát válku proti drogám? Stačí vyhlásit mír

Nie, korporácie nie sú viac ako štáty


Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Ovplyvňovanie politického rozhodovania záujmovými skupinami je trvalý a v ľudskej spoločnosti viac menej neriešiteľný (len manažovateľný) problém. Záujmové skupiny majú rôzne zlož...
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie
Kontroverzné prevádzkové podmienky serveru Vimeo vs. autorské práva

Čína narobila chaos s Bitcoinom


Čína narobila chaos s Bitcoinom
Za posledné dva týždne sa so správami o Bitcoine roztrhlo vrece. Vďačíme tomu najme Číňanom, ktorí vyvolali chaos. Avšak okrem ceny sa objavili aj iné správy, či už o jeho akceptá...
Silný rok Bitcoinu a kryptografie
Ekonómia vianočných darčekov
VEGANSKÁ MARXISTICKÁ RESTAURACE BYLA UZAVŘENA, NEBOŤ HOSTÉ NEBYLI OCHOTNI ČEKAT 40 MINUT NA SENDVIČ

Druhá světová válka a její ekonomické důsledky


Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Spočítat lidské oběti druhé světové války je obtížné. Vyčíslit její ekonomické důsledky hraničí s nemožností. Jisté je pouze, že byly nedozírné. Hospodářské následky vá...
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá
Kult jménem válka

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Strana Smer šikanuje slušných ľudí v rozpore s európskym právom


Strana Smer šikanuje slušných ľudí v rozpore s európskym právom
Motoristi sú pre štát významným platiteľom daní, napriek tomu ich štát šikanuje a zdiera, navymýšľal si množstvo rôznych pravidiel, poplatkov a iných buzerácií. Nehovoriac o cest...
Verejné obstarávanie leteniek je totálna hlúposť
Ekonomická blokáda za větší svobodu
Korporativismus pro začátečníky

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0689 s
private label cosmetics, custom made cosmetic, skin care manufacturer, custom made cream, custom lip stick lip balm | good positive news inspirational stories articles | ultra high end - lip balms, custom made design, strawberry, chocolate, cocoa, mint | Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Kozmetika Bratislava Chemicky peeling bratislava peeling aha kyselinami Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Cistenie pleti hĺbkové Bratislava Skin scrubber omladenie pleti bratislava regeneracia pleti bratislava ultrazvukove cistenie pleti bratislava mezoterapia bratislava | Chemický peeling v Bratislave aha chemicky peeling v Bratislave Chemicky peeling Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón v Bratislave Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krasy Bratisalava