Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Na Islandu vrtají nejžhavější díru na světě


 Na Islandu vrtají nejžhavější díru na světě
Vrt s příznačným jménem Thor geotermálního výzkumného projektu Iceland Deep Drilling Project by měl před koncem letošního roku dosáhnout hloubky 5 kilometrů a teploty 1000 stupňů Celsia.
Drsné vrtání v drsné krajině Islandu. Kredit: IDDP.
Drsné vrtání v drsné krajině Islandu. Kredit: IDDP.

Když někdo vrtá hodně hluboko v zemi, tak tam prý může probudit balroga nebo podobné démony. Trpaslíci v Morii by mohli vyprávět. Islanďané jsou ale drsní lidé a nějakých balrogů se zjevně nebojí. Vrtají tam do hloubky 5 kilometrů a nehodlají narazit na naštvaného balroga, ale ohromný zdroj geotermální energie.

Iceland Deep Drilling Project. Kredit: NEA.
Icelan d Deep Drilling Project. Kredit: NEA.

Island je už dneska jednou ze zemí, které vypouštějí nejméně oxidu uhličitého na světě. 70 procent spotřeby elektřiny pokryjí z vodních elektráren a geotermální energie se postará o ten zbytek. Islanďané si dokonce pohrávají s představou, že budou posílat svou obnovitelnou elektřinu podmořským kabelem do Velké Británie. Projekty dalších vodních elektráren, které by zatopily další kusy snové krajiny Islandu, se ale setkaly s urputným odporem místních obyvatel. Proto se teď islandští energetici soustředili na využití geotermální energie.

Je to rozhodně dobrý nápad, celý Island sedí na pěkně vulkanicky horkém místě. V roce 2000 na Islandu zahájili pozoruhodný geotermální projekt Iceland Deep Drilling Project (IDDP). Za projektem stojí konsorcium známé jaké Deep Vision, které tvoří islandští energetici National Energy Authority of Iceland (Orkustofnun)(OS), čtyři přední islandské energetické společnosti: Hitaveita Sudurnesja, Landsvirkjun, Orkuveita Reykjavíkur a Mannvit Engineering, a také norská těžební společnost Statoil. Cílem projektu je vylepšit technologii produkce geotermální energie a také přispět k výzkumu zemských hlubin. Na projektu se také podílejí badatelé Kalifornské univerzity v Davisu a v Riverside, Stanfordu a Oregonské univerzity, stejně jako finance americké vědecké agentury National Science Foundation (NSF).

National Energy Authority of Iceland (Orkustofnun).
Nation al Energy Authority of Iceland (Orkustofnun).

Během projektu Iceland Deep Drilling Project už vzniklo několik geotermálních vrtů, do nichž pak vědci záměrně zaváděli chladnou vodu. V jednom z vrtů se jim podařilo dosáhnout výkonu, který by umožňoval produkci 36 megawattů elektrické energie, pokud by takové zařízení bylo připojeno k elektrické síti. Což nebylo. Projekt IDDP vrtá na poloostrově Reykjanes, který představuje jihozápadní výběžek Islandu. Tento poloostrov je místem, kde nad hladinu moře zasahuje Středoatlantický hřbet, tedy rozhraní tektonických desek v Atlantickém oceánu.

Reykjanes, magická krajina geotermální energie. Kredit: Jóhann Heiðar Árnason / Wikipedia.
Reykja nes, magická krajina geotermální energie. Kredit: Jóhann Heiðar Árnason / Wikipedia.

Letos v srpnu v projektu Iceland Deep Drilling Project opět zahájili vrtání do vrstev staré lávy a horkého podzemí poloostrova Reykjanes. 7. září tímto vrtem dosáhli hloubky 3 kilometrů a pokračují dál. Před koncem letošního roku hodlají dosáhnout hloubky 5 kilometrů, kde očekávají rekordní teplotu kolem 1 000 stupňů Celsia. Tam pak chtějí pomocí této pekelné teploty a tlaku 200 atmosfér vytvořit superkritickou vodu, tj. takovou, jejíž teplota a tlak přesahují kritické body (374 °C a 22,05 Mpa). U supekritické vody se významně mění celá řada fyzikálních a chemických vlastností. Jednou ze zajímavých změn je i to, že superkritická voda obsahuje mnohem více energie, nežli obyčejná vodní pára. I poté, co urazí vzdálenost 5 kilometrů k zemskému povrchu, bude taková voda mít teplotu 400 až 600 stupňů Celsia.

Běžné geotermální stanice produkují asi tak 5 megawattů elektřiny na jeden vrt. Tenhle vrt projektu Iceland Deep Drilling Project, který by měl dosáhnout do vrstev se žhavým magmatem, by měl zvládnout 50 megawattů. Dostal jméno Thor, čemuž se nelze moc divit. Vrt Thor sice nepřekoná světový rekord v dosažené hloubce, ale vzhledem k tomu, že vrtá v magmatu, který dělá s vrtným zařízením strašlivé věci, tak mu to jistě můžeme odpustit. I tak je obdivuhodný. Pokud Thor uspěje, tak lidé projektu IDDP chtějí vrtat a hledat geotermální energii i v jiných částech světa, a nejspíš hlouběji, než kam dosáhne Thor.

Video: Statoil and Icelandic partners drill the world’s hottest geothermal wellAuthor: Stanislav Mihulka # DaxuDufy45
Veda2016-11-068
-
 50% ( 0 people voted )
+
Ktovie čo robia na Islande s teplou vodou...Lebo už tretia generácia od nás chodí do škôl v KE a furt tam ešte nevedia čo s teplou vodou. Totiž neďaleko KE ešte v bývalom režime bol vrt /tuším Ďurďošík ,už možno aj vychladla/ a nie a nie dotiahnúť ju do mesta /cca15 km/ . Aj na VŠ..TU- BERG sa študujú "spodné vody" ..direkt aj múdrych hláv je tam dosť ,aj v BA boli a sú známosti...aj peniaze by sa dali zohnať ale furt len NAJMÚDREJŠIE odpovede..AKO SA TO NEDÁ ...O príčinách sa hovorí pravidelne ..aj na strechách medzi vrabcami...a Tepláreň ..a súkromné pozemky ..a prekážky také..hentaké../ešte šťastie že my na Spiši v PP , Vrbovo a celý rad ďalších -- už sa aj kúpeme.v teplej dávno...../Nech sa spýtajú ..aj Islanďanov ..ako na to...majú toľko obyvateľov ako region KE ...aj bankárov "povykopovali"...aj banány pestujú ...aj ryby lovia zadarmo...aj teplo majú furt...aj slnečný svit koncom júna majú 18 hodín denne...aj ..aj../
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-07 10:09:11 58d4289b
A tým som nechcel..tu..."dvorných" KE..prispievateľov uraziť ..zdynamizovať..či riešiteľsky nasmerovať ..ale len tááák...aktivizovať, lebo vraj "teplá voda " má aj blahodárne účinky na kosti a telesnú schránku ..ktorá " pamäta čosi dozadu" ..
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-07 11:03:14 58d4289b
Nejaký extrémne hĺbkový vrt je aj niekde na ďalekom východe (vy si už vygúglite kde) a k nemu chodia pravidelne natŕčať uchále konšpirátori. Potom aj tu - v kabarete Dôležité - zasvätene blúznia, že z neho zaručene počujú zvuky pekla, lol!


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-07 12:46:25 d425402c
Pande--ty máš nejaký extrémne hlboký mozgový vrt-keď z teba vychádzajú tie zaručené zvuky pekla- veď ty chodíš pravidelne na ten blúzniaci Metal-natŕčať uchále a zaručene sa to nenachádza len na ďalekom východe-ale aj rovno v tvojej nekompletnej hlave a potom aj tu-v kabarete Dôležite blúzniš a spievaš si-Rozum mááám-ale neviem kde ho mááám-keď v hlave ho už nemáááám-tak kde ho hladať mááám-povie to niekto z váááás!
ferda # XimaHifu28
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-11-07 16:10:41 58d4285f
...ferda 28... Nemôžete a nesmiete hovoriť čosi o "mozgovom potenciáli" "nášho" --Pandeho 36.. veď on je disponibilný mimoriadne širokou škálou kritických ---osobnostných ---ba aj mimoriadne reakčných slovných invektív. Stačí len to otočiť a 180 a sme doma. Ja aj my v našej krčmičke MÁME HO RADI... Teda ..Pande 36... je prínosom tu na fóre--- je furt sranda . Nikdy nikokomu nič perspektív- ne nepovedal Má aj intelektuálny prehľad ---aj Mečiara má rád / my tiež svojím spôsobom / A Hlavne nikdy nikomomu MÚ napovedal .....nič perspektííííííííívne ... / napr. ako sa má srať po fazuľovici/ Teda úbohosť a plytkosť ----okrem naháňania lenivých kaprov .. a to sa cení ---kdesi--- Prdením--- A čo by sme robili bez neho----Nikdy sme neboli jeho nepriatelia.. Veď je asi ----- tiež je náš --- a z Liptova je vidieť aj n TATRY,,,,
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-07 18:08:43 58d4289b
A on ten náš ... ale no---" Gejza Hufi" určite nájde "TEORETICKÉ " len a len riešenie čo s teplou vodou v KE , ale aj ako s ..Pande 36--- ako všeobecne TU PREZENTOVANOU nič neriešujúcou ......persónou---. Ale -už len čosi obdrizdať a Teplá voda bude v KE .. na každom "buzer.pľaci" v najmenej "púejc " kasarňoch...........
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-07 18:20:57 58d4289b
loading...
Aj v zahraničí sa čosi vie o TEPLEJ VODE ... /ešte aj aj IZRAELITI vedia kde je Bardejov,,/ a my tu doma...---aj vychladnie----- a vrty --- a v každej druhej dedine v Maďarsku...a klby... a reuma..... a peniaze...a -- výstavba ..a turistika ..a vedecký a ,,,HANBA pred svetom ..že sme nepochopili ŽE Z PLNEJ RITI SA DOBRE SERIE::: A furt len o teplej vode.......
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-07 18:38:28 58d4289b
Dole je peklo s trpaslikmi, hore boh plava na oblaciku a sem tam vysle svoju spojku jezisa (ak teda zrovna nevyvija daku chorobu ktorou by nas mohol potrapit). Zijeme v krasnom rozpravkovom svete. Haleluja
MM # SidaSafa91
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-11-10 10:16:12 d94b4912

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
ť   šesť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

DALŠÍ „BEZVADNÝ“ NÁPAD Z BRUSELU: HARMONIZACE A NAROVNÁNÍ SOCIÁLNÍCH DÁVEK PRO MIGRANTY


DALŠÍ „BEZVADNÝ“ NÁPAD Z BRUSELU: HARMONIZACE A NAROVNÁNÍ SOCIÁLNÍCH DÁVEK PRO MIGRANTY
Další bezvadný nápad z Bruselu: Harmonizace a narovnání sociálních dávek pro migranty, aby byli motivováni jít i jinam, než do zemí jako Německo, Francie, Rakousko či Švédsko...
Prečo jazdím Uberom
Šílení neomarxisté udělali z Evropy hromadu hnoje
POZOR NA PRÁVA, KTORÉ VÁM CHCE PRIZNAŤ ŠTÁT
Najčítanejšie za týždeň

Budúcnosť Slobody


Budúcnosť Slobody
Už storočia sa bojuje o slobodu, či už slobodu vierovyznania, pohybu alebo slobodu ako takú. Teraz mám však pocit, že ľudia rezignovali, respektíve majú iné priority. Spoločnosť sa ...
Prečo jazdím Uberom
Juncker: Žádná jiná země už nikdy neopustí EU! O to se postaráme
Šílení neomarxisté udělali z Evropy hromadu hnoje

Zo slobody profitujú všetci - aj tí, ktorí ju nemajú


Zo slobody profitujú všetci - aj tí, ktorí ju nemajú
Jeden z najväčších mýtov ekonomického rozvoja je, že z kapitalizmu, alebo ako to ja radšej nazývam, z ekonomickej slobody, profituje iba úzka skupina ľudí, zatiaľ čo väčšina na ...
Stát jako náboženství (2/2)
Šílení neomarxisté udělali z Evropy hromadu hnoje
EUROZÓNA JAKO ŽALÁŘ NÁRODŮ?

Kauza Čistý deň | Subvenčný podvod – zariadenia si menili deti i platby


Kauza Čistý deň | Subvenčný podvod – zariadenia si menili deti i platby
Kauza Čistý deň, ktorá znechutila celé Slovensko, prináša nové odhalenia. Podľa poslankyne SaS Natálie Blahovej známe resocializačné zariadenie spáchalo subvenčný podvod. Výmenou ...
POZOR NA PRÁVA, KTORÉ VÁM CHCE PRIZNAŤ ŠTÁT
Zákaz predaja je nebezpečný ekonomický populizmus
Prečo jazdím Uberom

Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit


 Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
Ve čtvrtek pronikl poprvé robot do kontejnmentu druhého bloku. Jeho úkolem bylo vyčistit rampu, která je přístupem do prostor pod reaktorovou nádobou a připravit cestu svému následovníku...
India s nadrozmernými bankovkami a barterom
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Indovia bez peňazí aj bez zlata

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

TŘÍDA LAXNÍCH: PODNIKAVÝ DUCH USA OCHABUJE


TŘÍDA LAXNÍCH: PODNIKAVÝ DUCH USA OCHABUJE
Tyler Cowen v nejnovější knížce naložil Americe. Z podnikavého národa selfmademanů, kteří se nebáli pádu a šli po každé příležitosti, se stává národ bačkorů.
TIM ALLEN: PRÁVĚ TEĎ JE HOLLYWOOD ÚPLNĚ JAK NACISTICKÉ NĚMECKO
Muž, který se nestal králem
Spíše než Trumpovu zeď

Ako v Číne kapitalizmus vyrástol


Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Hovoriť niečo všeobecne o Číne je nebezpečné. Je to ako hovoriť niečo všeobecne o Európe, kde vedľa seba žijú Nemci a Taliani, alebo kde fungujú inštitúcie Veľkej Británie a ...
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku
Ekonomický příběh naší doby. Autoritářská mašina na růst. Vzdělání

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Nie, korporácie nie sú viac ako štáty


Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Ovplyvňovanie politického rozhodovania záujmovými skupinami je trvalý a v ľudskej spoločnosti viac menej neriešiteľný (len manažovateľný) problém. Záujmové skupiny majú rôzne zlož...
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie
Kontroverzné prevádzkové podmienky serveru Vimeo vs. autorské práva

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

Bitcoin nám stresuje


Bitcoin nám stresuje
Medzi vývojármi a celkovo v komunite sa už dlhodobo diskutuje o tom, čo ďalej s Bitcoinom. Pretože jeho používanie narastá a s ním aj počet transakcií. A keďže ťažiari, ktorí sa ...
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu
Raketový rast miezd

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Nejsofistikovanější kyberútok na banky vysál stovky milionů dolarů


 Nejsofistikovanější kyberútok na banky vysál stovky milionů dolarů
Kaspersky Lab zveřejní zprávu o kyberútoku na více než 100 bank v Rusku, Japonsku, Spojených státech i v Evropě. Prý je za ním nezávislá skupina hackerů, kteří s bankami pohráli ...
Možná jsme konečně objevili exotické částice gluebally
Hospodárstvo a heterarchia
Dva dokumentárne filmy o propagande, ktoré stoja za zhliadnutie

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0252 s
private label cosmetics, custom made cosmetic, skin care manufacturer, custom made cream, custom lip stick lip balm | Chemický peeling v Bratislave aha chemicky peeling v Bratislave Chemicky peeling Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón v Bratislave Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krasy Bratisalava | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Kozmetika Bratislava Chemicky peeling bratislava peeling aha kyselinami Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Cistenie pleti hĺbkové Bratislava Skin scrubber omladenie pleti bratislava regeneracia pleti bratislava ultrazvukove cistenie pleti bratislava mezoterapia bratislava | ultra high end - lip balms, custom made design, strawberry, chocolate, cocoa, mint