Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Ako vznikla zdieľaná ekonomika


Ako vznikla zdieľaná ekonomika

Zdieľaná ekonomika dnes už zďaleka nie je iba o zdieľaní, ale aj o vymieňaní, spolupráci a prenájme. Výstižnejší názov by bola "párovacia ekonomika".

Zdieľanie nie je nič nové. Ľudia aj v minulosti intenzívne zdieľali. Dôvody boli v zásade dva. Ľudia žili v menších komunitách s nižšou mierou anonymity než dnes a tak si mohli dovoliť dôverovať väčšiemu okruhu ľudí.

A ľudia boli vo všeobecnosti chudobnejší. Ak si každý môže dovoliť všetko, neexistuje veľký dôvod na zdieľanie. Ten prichádza predovšetkým v situáciách, keď je niečo vzácne a zároveň trvácne, a teda môže to využívať viac ľudí.

Prepojenie neznámych ľudí

Novinka, ktorú dnes zdieľaná ekonomika prináša, je rozšírenie zdieľania na veľkú, anonymnú skupinu ľudí, ktorí sa nielenže nikdy nemuseli stretnúť, oni ani nemusia byť z rovnakého kontinentu a nemusia hovoriť rovnakým jazykom.

Rovnako však netreba brať názov "zdieľaná" ekonomika príliš úzko. Zdieľaná ekonomika dnes už zďaleka nie je iba o zdieľaní, ale aj o vymieňaní, spolupráci a prenájme. Výstižnejší názov by bola "párovacia ekonomika".

Nie od slova páriť sa ale párovať niečo s niečím. V tomto prípade párovanie dopytu a ponuky cez internetovú platformu.

Zvyšovanie blahobytu

Takéto "párovanie" majú ekonómovia veľmi radi. Má totiž jednu (pre niektorých) až zázračnú vlastnosť: zvyšuje blahobyt v spoločnosti aj bez toho, aby sa vyprodukovalo niečo nové.

Zdieľaná ekonomika umožňuje množstvo výmen, zdieľaní, prenájmov, spoluprác, ktoré by sa inak neuskutočnili. Tieto nové výmeny predstavujú hry s kladným súčtom, na konci ktorých obe strany získavajú.

Predstavte si, že žijete v modernom 30 poschodovom paneláku, kde vo výťahu nemáte šancu spoznať suseda a máte doma vŕtačku. Tú využijete v priemere asi 15 minút do roka. Zvyšný čas leží v skrini.

Vďaka zdieľanej ekonomike ju však môžete prenajať a vŕtačka sa tak dostane do rúk pre vás neznámeho suseda, ktorý práve potrebuje zavesiť nový obraz. Zdieľaná ekonomika spárovala vašu ponuku s dopytom vášho suseda. Uskutočnila sa výmena, ktorá by sa inak neuskutočnila.

Vo svete je viac blahobytu vy ste si finančne prilepšili a sused má vŕtačku a to i napriek tomu, že množstvo fyzických statkov ostalo rovnaké.

Aké boli prekážky?


Ak chceme pochopiť pridanú hodnotu zdieľanej ekonomiky, musíme sa opýtať: čo predtým bránilo tomu, aby sa vaša vŕtačka dostala do rúk vášmu susedovi, keď ju potrebuje? To "niečo" nazývajú ekonómovia transakčné náklady.

Sú to všetky náklady spojené s dohľadávaním, dohadovaním a dodržiavaním. Vŕtačka v skrini vám je nanič, keď nemáte tušenia, že váš sused akurát potrebuje vyvŕtať dieru. Rovnako váš sused sa nejako potrebuje dozvedieť, že niekde v okolí je dostupná nevyužívaná vŕtačka.

Platforma zdieľanej ekonomiky umožní týmto ľudom ľahko sa o sebe dozvedieť jednoduchým otvorením mobilnej aplikácie.

Taktiež sa potrebujete dohodnúť na tom ako dlho bude vŕtačka požičaná, za akú cenu a akých podmienok. Stretnúť sa, dohodnúť sa a spísať zmluvu môže byť otravné.

Na platforme zdieľanej ekonomiky to však zaberie pár klikov. A na záver si potrebujete byť istý, že ta druhá strana dodrží to, na čom ste sa dohodli. Aj keď je to váš sused, nemuseli ste sa s ním nikdy stretnúť a neviete, čo je to za človeka.

Zdieľaná ekonomika toto rieši pomocou reputačných mechanizmov a spätného hodnotenia oboma stranami.

Ak sa chcete dozvedieť viac, o tom ako zdieľaná ekonomika funguje a predovšetkým o tom, ako by (ne)mala byť regulovaná štátom, resp. o súčasných konfliktoch, ktoré vznikajú medzi taxikármi a vodičmi platforiem zdieľanej ekonomiky, pozývamé vás 29. marca večer do Zámockého pivovaru na Ekonomické reči: Koniec regulácií? Uber, Airbnb a ďalší.


Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Svet2017-03-294
-
 50%  ( 0 people voted )
+
Robus, moju vrtacku do ruk nikdy nedostanes...! To by este tak bolo, aby som svoje naradie poziciaval lavorukym uctovnikom... Chces do niekoho vrtat, kup si vlastnu vrtacku, alebo ju znic nejakemu inemu uctovnikovi, ktory ju aj tak nedokaze ani zapnut... Co by som mal z toho, ak by som do nejakej aplikacie mohol napisat: lavoruky imbecil, nepoziciavat mu ziadne nastroje, ked moja vrtacka by uz bola v riti...? A tvoju tlstu spotenu rit vo svojom aute tiez nikdy neodveziem, zdielaj si s inymi elektricku, alebo autobus, eventualne chodnik... Mozem ti za zdielanie chodnika s inymi posielat aj faktury, ak chces...? A parovat sa mozes s osipanymi, mate podobny vyzor, len neviem, ci budu mat zaujem, osipane su vraj velmi inteligentne stvorenia...?


vrtacka # XufoVenu73
-
 50%  ( 2 people voted )
+
2017-03-29 23:53:51 ca38cb28
to vrtačka - Keby boli všetci na tom tak ako Ty, tak žijeme v jaskyni, teda ak by ľudstvo vôbec existovalo... Takže keď nechceš zdielať vŕtačku, lebo je len Tvoja, nezdieľaj ani svoje primitívne názory, lebo tie sú tiež len Tvoje. Hádam predsa nechceš, aby niekto Tvoje ušľachtilé myšlienky čítal jeho škuľavými očami a tým ich zneuctil. Všetko čo stvoril človek existuje vďaka tomu, že sa to rozhodol niekto zdielať... A Ty sa tu ideš rozplývať nad svojou úbohou vŕtačkou a kusom šrotu... Necítiš sa trochu trápne?
Nie je Podstatne # KuloVida54
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-03-30 20:01:33 c3a8d101
Ale vobec nie, preco by som sa mal citit trapne kvoli existencii takym brilantnym intelektom obdarenych jedincov...? Svet vas chlapci potrebuje, aj ja vas prave potrebujem...

Mam pre teba navrh, zakladam firmu ultraUBER, zameranu na vyrezavanie a vrtanie dier v zelezobetonovych podlahach a stenach... Kup si profesionalnu rezacku betonu do hlbky 300 mm a vrtacku na jadrove vrtanie do betonu a ja ich budem, aj s tvojim casom a pracou, s tebou zdielat, odmena 1 euro za kazdu vyrezanu/vyvrtanu dieru... Vies, presne tak, ako v UBERi, tak ako ludia s Kalanickom zdielaju svoje auta a cas, ty by si so mnou zdielal svoju rezacku betonu, vrtacku a cas... Uberovski taxikari maju stale hole rite a Kalanick ma z toho na svojom konte uz 7 miliard... Nemas zaujem...?

A ak by si sa osvedcil a na mojej appke by mi ukazalo, ze moji klienti boli s tebou spokojni, dovolit by som ti kupit aj celu automobilku, napriklad BMW a zdielat ju so mnou... Odmena pre teba by vtedy bola uz samozrejme vyssia, 5 eur za kazde vyrobene auto... Porozmyslaj o tom, cakam na tvoju odpoved... :-DDD


vrtacka # XufoVenu73
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-03-30 23:49:21 ca38cb28
Zdielanie nemusi fungovat cez aplikaciu, takze nerozumiem o co Ti ide. Ak mam cestu do BA a najdem niekoho, kto ma tiez cestu do BA, tak pojdeme spolu a naklady si rozdelime. Aj to je zdielana ekonomika, nemyslis? Dokonca naplana definiciu zdielania viac ako Uber, alebo tvoj PRENAJOM rezacky! Dostavame sa vsak k problemu, ze stat prichádza o DPH a preto zdielana ekonomika nema miesto v tomto systeme. Avsak odstranenim hotovosti sa aj tento problem vyriesi, lebo kazda platba bude musiet byt evidovana a teda i automaticky zdanena. Ludia potom budu chciet obchadzat menu, povedzme zlatom a inymi platidlami. Takze ako uz niekolko krat v historii sa schvali zakon, ze vlastnit zlato je trestne.... Mozno aby nedochadzalo k financovaniu terorizmu.. a tak dalej... Tes sa teda z toho, ze nerozumies pojmu zdielania a zamienas si ho s niecim inym... Hlavne, ze si presvedceny o svojej pravde!
Nie je Podstatne # FogiJaco45
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-03-31 20:57:16 c3a8d101

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   je
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

KONEC TELEVIZNÍHO ČESKOSLOVENSKA


KONEC TELEVIZNÍHO ČESKOSLOVENSKA
Snaha českých a slovenských televizí vyždímat z televizních diváků a kabelovek co nejvíc peněz a vykolíkovat si národní vysílací prostor likviduje zbytky československého televizní...
Vláda jednorožců
ŠVÉDSKO UPADAJÍCÍ DO ANARCHIE
Rozprávkar, ktorý nepoznal hanbu
Najčítanejšie za týždeň

Nikým nechtění, nikam nepatřící


Nikým nechtění, nikam nepatřící
V posledních letech se čas od času objeví snaha o integraci Cikánů do společnosti. Tyto snahy jsou doprovázeny euforii, odmítáním, znechucením, přeceňování i podceňováním. Jsou ...
ŠVÉDSKO UPADAJÍCÍ DO ANARCHIE
Nenápadný půvab buržoasie
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS

Ricardo a komparativní výhoda po 200 letech


Ricardo a komparativní výhoda po 200 letech
Myšlenka komparativní výhody je nezbytnou součástí intelektuální výbavy každého ekonoma. Na 200. výročí vydání „Zásad politické ekonomie a zdanění“ salutuje tento sloupek úsp...
ČIŇ (SOCIÁLNÍMU) STÁTU DOBŘE, JEN SI PAK NESTĚŽUJ, AŽ SE OCITNEŠ V PASTI
United Airlines - důsledek státní regulace?
KRYPTO 7: CO PŘIŠLO PO SILK ROAD

Vlastnictví, skvělé řešení problémů (2/2)


Vlastnictví, skvělé řešení problémů (2/2)
Systém úplného soukromého vlastnictví ve svobodné společnosti by zajistil mírové prostředí, ve kterém by spravedlnost byla nejvyšším principem a nikoliv výjimkou (jako je tomu dnes...
Rozprávkar, ktorý nepoznal hanbu
Prvé prikázanie regulátora: nezakážeš
Vláda jednorožců

KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS


KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Občas si někdo Kubu idealizuje jako úspěšný model nekapitalistického státu. Minulý měsíc ale výzkumný ústav NORC při Chicagské univerzitě zveřejnil studii veřejného mínění kubá...
Venezuela a Farma zvířat
Vývoj ľudových protestov v juhoamerických štátoch
V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

Získává si Trump podporu War Party?


Získává si Trump podporu War Party?
Odpálením pěti tuctů Tomahawků z vojenské základny mohl president “America First” vtáhnout Západ do další války na Středním východě, ve které ne všichni jeho lidé chtějí ...
TŘÍDA LAXNÍCH: PODNIKAVÝ DUCH USA OCHABUJE
TIM ALLEN: PRÁVĚ TEĎ JE HOLLYWOOD ÚPLNĚ JAK NACISTICKÉ NĚMECKO
Muž, který se nestal králem

Ako v Číne kapitalizmus vyrástol


Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Hovoriť niečo všeobecne o Číne je nebezpečné. Je to ako hovoriť niečo všeobecne o Európe, kde vedľa seba žijú Nemci a Taliani, alebo kde fungujú inštitúcie Veľkej Británie a ...
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku
Ekonomický příběh naší doby. Autoritářská mašina na růst. Vzdělání

POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?


POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
Desetitisíce Rusů si dodaly odvahy a o víkendu protestovaly proti masivní korupci ve své zemi. Stejně tak vyšli do ulic Bělorusové nespokojeni s domácí hospodářskou situací. Výsledkem ...
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)
RUSKO SE OPĚT PROPADLO DO CHUDOBY

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

Bitcoin nám stresuje


Bitcoin nám stresuje
Medzi vývojármi a celkovo v komunite sa už dlhodobo diskutuje o tom, čo ďalej s Bitcoinom. Pretože jeho používanie narastá a s ním aj počet transakcií. A keďže ťažiari, ktorí sa ...
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu
Raketový rast miezd

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

INTERNET? SOUDRUZI, NĚT!


INTERNET? SOUDRUZI, NĚT!
Počítačová síť nám pomůže zefektivnit ekonomiku a porazit byrokracii, naznali v šedesátých letech Sověti. Nikdy ji ale nedokončili. Zabránila jim v tom neefektivní ekonomika a ...
Krevní destičky máme "obyčejné" a pak ještě ty "super-aktivované"
Indie vyhlašuje delfíny za “nelidské osoby”, show s delfíny zakázány
Byla skutečně objevena dinosauří DNA?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0245 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | Chemický peeling v Bratislave aha chemicky peeling v Bratislave Chemicky peeling Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón v Bratislave Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krasy Bratisalava | Mezoterapia Bratislava Dermaroller Bratislava Mezoterapia v Bratislave Kyselina hyalurónová Omladenie pleti kyselinou hyalurónovou Regenerácia pleti Sonoforéza | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo