Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Autá musia byť rovnaké!


Autá musia byť rovnaké!

Je podstatnejšie, či má bohatý človek tisíckrát viac ako my, alebo to, či sa máme dobre alebo lepšie, ako sme sa mali pred pár rokmi?

Téma nerovnosti je populárna v každom ročnom období. Pôsobí priamo na jeden z našich najdôležitejších, slovami Jonathana Haidta "morálnych pohárikov". Férovosť. Prečo by mal mať niekto tak nepredstaviteľne veľa, keď niekto iný má oveľa menej?

Inštinkt užitočný v malých tlupách lovcov a zberačov sa však mení vo veľkej spoločnosti na ľahko zneužiteľný predsudok. Pogromy, socialistické revolúcie a nacionalistické hnutia ťažili a ťažia z nesúladu medzi takýmito inštinktmi a rýchlo sa meniacim prostredím veľkej spoločnosti.

Ekonómovia radi vysvetľujú, prečo nie je až také dôležité relatívne postavenie, ale skôr absolútna úroveň bohatstva. Teda prečo nie je až také dôležité, či má bohatý človek 3, 10, alebo 3 000-krát viac ako my, ale či sa máme dobre alebo lepšie, ako sme sa mali pred pár rokmi.

To, samozrejme, platí za predpokladu, že ten bohatý človek získal svoj majetok cestou obchodu a slobodného podnikania teda dobre poslúžil veľkému počtu zákazníkov. To neplatí pre pseudopodnikateľa, ktorý zbohatol z obchodu s politickou rentou teda dobre poslúžil pár vybraným politikom.


Ekonomika zrozumiteľne

Ekonomické argumenty sú však často abstraktné a ťažké na porozumenie. Preto je dobré ich priblížiť k niečomu, čo zažívame každý deň napríklad cestovanie. Pozrime sa na nerovnosť na cestách. Konkrétne nerovnosť vo vlastníctve áut.

Keď porovnáme automobily na dnešných cestách so situáciou spred 30 rokov, tak skutočne uvidíme rapídny nárast nerovnosti. Ak aj vylúčime vozový park "podnikateľov", ktorí zbohatli na daňových podvodoch, stále ostáva množstvo luxusných a hlavne drahých áut, ktoré sa premávajú po slovenských cestách.

V porovnaní so situáciou na cestách spred 30 rokov, keď cesty brázdilo len niekoľko modelov Škodovky a možno sem-tam nejaká Lada, sa určite nerovnosť zvýšila. Nožnice medzi autami bohatých a autami chudobných sa roztvorili.


Benefity pre každého

Ani najväčší idealizátor minulosti by však dnes nebol ochotný porovnávať kvalitu, rýchlosť, komfort alebo bezpečnosť viac rovnostárskeho vozového parku z minulosti s autami, ktoré jazdia v súčasnosti. Ojazdené auto nízkej triedy dnes predčí ktorékoľvek auto spred 30 rokov. Dnes každý vodič každý deň zažíva benefity rastúcej úrovne automobilov a to aj napriek tomu, že v rovnakom čase narástla "automobilová nerovnosť".

To však nie je všetko. Aj napriek nárastu nerovnosti narástla rovnako aj dostupnosť automobilov. Dnes pre domácnosť nie je nepredstaviteľný problém našetriť si za dva-tri roky na obstojné, niekoľkoročné auto. A následne ho možno aj o pár rokov posunúť ďalej a kúpiť si ďalšie. Naopak, pre našich starých rodičov z rovnostárskej spoločnosti bol nákup auta celoživotné rozhodnutie.

Veľa ľudí považuje tento vývoj v oblasti vozového parku spoločnosti za niečo "prirodzené". Považujú za samozrejmé, že máme dnes lepšie a dostupnejšie autá. To je však omyl. Rapídny nárast bohatstva normálneho človeka za posledné storočie nemá v minulosti obdobu.

A jeden z dôležitých faktorov, ktorý za ním stojí, je ekonomické usporiadanie, v rámci ktorého spolupracujeme a produkujeme a to aj tie automobily. Teda slobodné podnikanie, otvorená konkurencia a spotrebiteľská voľba ako konečný arbiter správnosti, respektíve nesprávnosti podnikateľského zámeru. Toto ekonomické usporiadanie vedie k rastu spomínanej nerovnosti na cestách. Jedným dychom však treba dodať aj to, že vedie aj k rastu celkovej úrovne kvality a dostupnosti automobilov na cestách.

Automobilové odvetvie tak mohlo napredovať aj vďaka tomu, že sa nezjavil politik, ktorý by začal tlačiť na morálne poháriky férovosti vodičov. Dnes sa našťastie nikto nesťažuje na rastúcu nerovnosť na cestách a nie je z toho politická otázka. Vďaka tomu máme na cestách rastúcu úroveň kvality a dostupnosti automobilov pre všetkých.Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Slovensko2017-04-084
-
 42%  ( 2 people voted )
+
Problém s nerovnosťou bude a budeme sa musieť s ním vyrovnať. Človeka nahradia automaty - čo je cool, lebo ma fakt nebaví drieť pri pásoch - opravovať ma už baví viacej, ale robiť furt to isté dookola je sprostosť a urážka ľudského ducha - ale keď nie je čo do huby tak aj pás je dobrý.
takže budeme mať tu automatizáciu a budeme musieť vymyslieť férový systém ako dostať k ľuďom peniaze, aby si mohli kupovať produkciu. Ten kto bude určovať pravidlá, bude pretvárať svet a bude mať veľkú moc - dúfam že bude brať na zreteľ všetky riziká a zachová ľudskú dôstojnosť a všetky slobody hlavne zachová jednotnosť našej rasy homo sapien sapiens - lebo tie pokusy elity sa geneticky oddeliť od zvyšku populácie sú proti Bohu.

Nerovnosť ak zostáva v medziach je dobrá. Predstavme si, že máme už celkom pokrokovú automatizáciu, takže ľudia budú dostávať niečo ako je príjem, aby mohli proste kupovať to čo vyrobia stroje. Avšak tí ktorí sa budú o tie stroje starať, programovať, udržiavať a tí ľudia, ktorí budú pracovať budú mať viac, ako tí ktorí sa o stroje starať nebudú a budú chcieť robiť to čo ich baví.
Ak to čo ich baví bude prospešné iba pre nich - tak žiaľ navyše nič nedostanú. Ak to čo budú robiť bude prospešné aj pre iných napríklad pestovanie zeleniny na svojej záhrade a jej predaj, maľovanie obrazov a ich predaj ostatným, opracovávanie dreva a výroba na predaj, alebo výroba nejakých darčekových predmetov, alebo vyštuduje vysokú školu a bude robiť doktora, alebo psychológa, alebo bude pomáhať inak spoločnosti - tak títo ľudia dostanú viac - respektíve by najlepšie bolo, ak by existoval príjem - ktorý bude dostávať každý a keď niekto chce tak bude vytvárať hodnoty a bude môcť slobodne podnikať, aby si mohol privyrobiť. Proste pracovať pri pásoch - to už myslím musíme zahnať do kúta preč - nech čo najviac robia stroje.
Môžeme z tohoto sveta urobiť doslova rajskú záhradu pre všetkých a konečne po tisíckach rokoch vojen a krvi by konečne už zavítal mier a prosperita pre každého z nás. Som možno naívny, ale keď nemáte víziu tak nakoniec budete plniť víziu niekoho iného.

Nerovnost # VeqeKife09
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2017-04-08 11:53:01 b28f434f
Je skoro nepochopiteľné aké myšlienkové pochody o bohatstve, rozdielnosti , nerovnosti či automobilových "diferenciáciach " víria v hlave aj vzdelaného či ekonomicko-prispievajúceho/s dosahom na celé SK/ autora R. Chovanciliak94. .MANIPULAČNE. Stačí len stanoviť kritéria prospešnosti --tej ktorej "OSOBNOSTI" pre spoločnosť a bohatstvo či rozdielnosť v bohatstve začne byť prinajmenšom "pofidérné". "VLASTNO-RUČNE" dosiahnuté bohatstvo je je skôr za sféry "Dobšinkých "prostonárodných.../božechráň znevažovať velikána rozprávok/...A .
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-04-08 16:16:17 58d4289b
A stačí dať tie "vlastníctva" áut do extrému...Každá 17-19 ročná devucha zbohatlíka bude mať "HUMERA" /aby sa jej--v tanku-- nič nestalo keď dakto pôjde okolo nej--/a každý zbohatlík bude mať "točňu" a na nej podľa "koňoch" BMV, Qvatra, Royl..ce.. Nie nie..bude ináč ..Auta budú plniť len účel a spôsob prepravy bude riešený ináč...a nad tým sa maestro autor nezamýšľa a vraj "stratég".
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-04-08 16:42:16 58d4289b
A ..Nerovnosť09..skúste-Cit: "Nerovnosť ak zostáva v medziach je dobrá."- stanoviť tie "medze" , kedy začína či konči nerovnosť. Pokiaľ vám je jasné čo je cit." proti Bohu" ...ten zvyšok populácie ..o ktorý ide...vo vzťahu k elite, resp. ako vzniká ten zvyšok populácie, či elita.Skúste to dovysvetliť. Ď.
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-04-08 16:57:27 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
os   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

KONEC TELEVIZNÍHO ČESKOSLOVENSKA


KONEC TELEVIZNÍHO ČESKOSLOVENSKA
Snaha českých a slovenských televizí vyždímat z televizních diváků a kabelovek co nejvíc peněz a vykolíkovat si národní vysílací prostor likviduje zbytky československého televizní...
Vláda jednorožců
ŠVÉDSKO UPADAJÍCÍ DO ANARCHIE
Rozprávkar, ktorý nepoznal hanbu
Najčítanejšie za týždeň

Nikým nechtění, nikam nepatřící


Nikým nechtění, nikam nepatřící
V posledních letech se čas od času objeví snaha o integraci Cikánů do společnosti. Tyto snahy jsou doprovázeny euforii, odmítáním, znechucením, přeceňování i podceňováním. Jsou ...
Nenápadný půvab buržoasie
ŠVÉDSKO UPADAJÍCÍ DO ANARCHIE
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS

Ricardo a komparativní výhoda po 200 letech


Ricardo a komparativní výhoda po 200 letech
Myšlenka komparativní výhody je nezbytnou součástí intelektuální výbavy každého ekonoma. Na 200. výročí vydání „Zásad politické ekonomie a zdanění“ salutuje tento sloupek úsp...
ČIŇ (SOCIÁLNÍMU) STÁTU DOBŘE, JEN SI PAK NESTĚŽUJ, AŽ SE OCITNEŠ V PASTI
United Airlines - důsledek státní regulace?
KRYPTO 7: CO PŘIŠLO PO SILK ROAD

Vlastnictví, skvělé řešení problémů (2/2)


Vlastnictví, skvělé řešení problémů (2/2)
Systém úplného soukromého vlastnictví ve svobodné společnosti by zajistil mírové prostředí, ve kterém by spravedlnost byla nejvyšším principem a nikoliv výjimkou (jako je tomu dnes...
Rozprávkar, ktorý nepoznal hanbu
Prvé prikázanie regulátora: nezakážeš
Vláda jednorožců

KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS


KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Občas si někdo Kubu idealizuje jako úspěšný model nekapitalistického státu. Minulý měsíc ale výzkumný ústav NORC při Chicagské univerzitě zveřejnil studii veřejného mínění kubá...
Venezuela a Farma zvířat
Vývoj ľudových protestov v juhoamerických štátoch
V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

Získává si Trump podporu War Party?


Získává si Trump podporu War Party?
Odpálením pěti tuctů Tomahawků z vojenské základny mohl president “America First” vtáhnout Západ do další války na Středním východě, ve které ne všichni jeho lidé chtějí ...
TŘÍDA LAXNÍCH: PODNIKAVÝ DUCH USA OCHABUJE
TIM ALLEN: PRÁVĚ TEĎ JE HOLLYWOOD ÚPLNĚ JAK NACISTICKÉ NĚMECKO
Muž, který se nestal králem

Ako v Číne kapitalizmus vyrástol


Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Hovoriť niečo všeobecne o Číne je nebezpečné. Je to ako hovoriť niečo všeobecne o Európe, kde vedľa seba žijú Nemci a Taliani, alebo kde fungujú inštitúcie Veľkej Británie a ...
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku
Ekonomický příběh naší doby. Autoritářská mašina na růst. Vzdělání

POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?


POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
Desetitisíce Rusů si dodaly odvahy a o víkendu protestovaly proti masivní korupci ve své zemi. Stejně tak vyšli do ulic Bělorusové nespokojeni s domácí hospodářskou situací. Výsledkem ...
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)
RUSKO SE OPĚT PROPADLO DO CHUDOBY

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

Bitcoin nám stresuje


Bitcoin nám stresuje
Medzi vývojármi a celkovo v komunite sa už dlhodobo diskutuje o tom, čo ďalej s Bitcoinom. Pretože jeho používanie narastá a s ním aj počet transakcií. A keďže ťažiari, ktorí sa ...
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu
Raketový rast miezd

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Rozpočet Ministerstva financií


Rozpočet Ministerstva financií
1. Kedy sa konečne dožijeme vyrovnaného rozpočtu a zodpovednej rozpočtovej politiky? Vláda sa budúci rok chystá od občanov a podnikateľov vybrať 15, 5 miliardy eúr a minúť až 17, 5 ...
TÍMTO ZPŮSOBEM EDWARD SNOWDEN KOMENTOVAL, KOHO BUDOU OBČANÉ USA VOLIT NA PREZIDENTA
Nejenže vesmír chladne, nějak prošustroval i část své temné hmoty
A teraz si vás kúpim všetkých!

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0198 s
good positive news inspirational stories articles | Mezoterapia Bratislava Dermaroller Bratislava Mezoterapia v Bratislave Kyselina hyalurónová Omladenie pleti kyselinou hyalurónovou Regenerácia pleti Sonoforéza | Chemický peeling Bratislava Peeling aha kyselinami chemicky peeling v Bratislave aha kyseliny bratislava Kozmetický salón Bratislava Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krásy Bratislava | Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Ultrazvukové čistenie pleti Bratislava Čistenie pleti ultrazvukom Bratislava Skin Scrubber Bratislava Kozmetika Bratislava Chemický peeling Bratislava | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made