Vyšetrovanie odhalilo, že dodávatelia s kontraktami na práce v poškodenej japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, verbujú na čistiace práce bezdomovcov.
Podľa vyšetrovania, dodávatelia využívajú bezdomovcov na prácu na nebezpečnom dekontaminačnom projekte za odmenu, ktorá je menšia 6,50 US dolára na hodinu.
"Sme pre náborárov ľahký terč," hovorí 57-ročný bezdomovec Šizuja Nišijama, ktorý bol naverbovaný na vyčistenie rádioaktívnych horúcich miest vo Fukušime. "Niektorí sprostredkovatelia práce sa nás pýtajú, či si hľadáme prácu, či nie sme hladní. A ak sme nič nejedli, tak nám ponúknu prácu."
Jasuhiro Aoki, baptistický pastor a vodca hnutia podporujúceho bezdomovcov, Sendai Night Patrol Group, tvrdí, že "bez akýchkoľvek informácií o možných rizikách je mnoho bezdomovcov umiestnených do nocľahární – a poplatky za ubytovanie a jedlo sú im automaticky strhávané z ich miezd. Potom, na konci mesiaca, ostávajú nevyplatení."
Podľa zákona z roku 2011, ktorý stanovuje pravidlá pre dekontamináciu, je Japonské ministerstvo životného prostredia zodpovedné za riadenie čistiacich operácií. Ten istý zákon však len slabo kontroluje dodávateľov, vďaka čomu môžu dodávatelia vyhrať kontrakty na odstránenie radiácie bez dodržiavania základných práv robotníkov.
Hlavní dodávatelia, vrátane Kajima Corp, Taisei Corp a Šimizu Corp, sú zodpovední za monitorovanie prenájmu, bezpečnostné záznamy a účelnosť stoviek malých firiem zapojených do dekontaminácie Fukušimi.
Podľa vyjadrení úradov sú čistiace operácie vo Fukušime pomalé kvôli nedostatku pracovníkov.
Radiácia z elektrárne Fukušima uniká do vzduchu, pôdy a Tichého oceánu odvtedy, čo bola 11. marca 2011 zasiahnutá zemetrasením so silou 9 stupňov Richterovej stupnice, a následnou zničujúcou vlnou tsunami.
Jadrová kríza začala po tom, ako záchvev vyradil z funkcie chladiace systémy, čo spôsobilo roztavenie reaktorov.
Počas katastrofy zmizlo alebo zahynulo 18 000 ľudí.
Poznámka redakcie:
Každým dňom sa neustále presviedčam, že ľudská chamtivosť je asi nekonečná. A tiež som presvedčený, že na Slovensku by sa našlo istotne dosť dobrovoľníkov – a to nielen z radov bezdomovcov – ktorí by vedome za takú mzdu išli do Fukušimy pracovať. Iste by však bolo pre všetky strany prospešnejšie, ak by tam chodili povinne brigádovať poslanci z parlamentu – kľudne aj z toho slovenského. Na letenky by sme sa už nejako zložili.

