Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Britský experiment nižšie dane = vyššie príjmy


Britský experiment nižšie dane = vyššie príjmy

V priebehu finančnej krízy musela Litva redukovať výdavky na dôchodky. Teraz, keď je už z najhoršieho vonku sa snaží dôchodky spätne vyplatiť. Problémom však je odkiaľ tieto peniaze zobrať. Litva má v súčasnosti tri možnosti: vyššie dane, výdavkové škrty alebo privatizácia štátneho majetku.

Bohužiaľ zabúda sa na štvrtú cestu a tou je zníženie daní. Ako dobrý príklad nám môže poslúžiť Spojené Kráľovstvo, ktoré úspešne implementovalo túto štvrtú možnosť.

Zníženie daní = vyššie príjmy

V roku 2010, Labouristami vedená vláda zvýšila hornú hranicu dane z príjmu fyzických osôb zo 40% na 50%. Táto sadzba sa uplatňovala na príjmy vyššie ako 150 000 libier(180 tis. €) ročne. Minulý rok kritizovala konzervatívna strana toto nadmerné zdanenie a tak znížila strop z 50 percent na 45 percent. Počítalo sa s tým, že rozpočet po tomto opatrení stratí okolo 100 000 libier(126 tis. €) na strane príjmov.

Opak bol pravdou a výsledky zníženia dane z príjmu fyzických osôb boli šokujúce. Počas prvého roku nižšej sadzby bol rozpočet doplnený neuveriteľnými 9 miliardami libier(11,2 miliardy eur). Odkiaľ peniaze pochádzajú? Predsa od daňových poplatníkov. Celkovo príjmy z daní z vyššej sadzby vzrástli zo 40 miliárd(50 miliárd eur) ročne na 49 miliárd libier(61 miliárd eur). Dôsledkom toho zníženie dane z príjmu fyzických osôb o 5% spôsobilo že ročné príjmy z daní vzrástli o 23% čo je takmer štvrtina. Rovnaký efekt by malo aj zníženie daní pri nízkopríjmových skupinách obyvateľstva.

Ako môže zoškrtanie daní zvýšiť príjmy ?

Známy americký ekonóm Arthur Laffer skúmal tento vzťah medzi sadzbami daní a príjmami a demonštroval svoje poznatky na krivke, ktorá je pomenovaná po ňom, Lafferova krivka. Táto krivka vyjadruje javy kde je možné, že zvýšenie daní spôsobí aj vyššie príjmy, ale rovnako môže spôsobiť zníženie príjmov.

Ako je to možné ? Zmena sadzby dane má vždy dva dôsledky: ekonomické a aritmetické. Aritmetické dôsledky predstavujú zníženie príjmov. Ekonomické predstavujú pri znížení dani aktívnejšiu ekonomiku. Stimuluje to prácu v ekonomike, zvyšuje sa zamestnanosť a celkovo je ekonomika produktívnejšia. "Aritmetický dôsledok pracuje vždy v protiklade ku ekonomickému," povedal Laffer.

Jednou z dôležitých vecí, ktoré determinujú dopad zdanenia na ekonomiku a príjmov z daní je zníženie dane z objemu. Ak dve rozdielne sadzby sú znížené o rovnaké percento, dopad je viac viditeľný keď znížime vyššiu sadzbu. Bude to viac stimulovať ekonomiku po pracovnej stránke a tiež to bude vytvárať viac bohatstva.

Odmena Litve za zníženie daní

Ak aplikujeme Laffevrove poznatky do Litovského daňového systému aké kroky budú tými najlepšími ? Litovčania platia najväčšie príspevky na sociálne poistenie. Tvoria takmer 31% príjmov štátneho rozpočtu. Mnohí sa snažia vyhnúť takto vysokým poplatkom a preto pracujú v šedej ekonomike. Ako je uvedené v prieskume z roku 2014 podľa Litovského inštitútu pre voľný trh až 20% pracovného trhu je v šedej ekonomike.

Avšak, hovoriť o rozpočte a príspevkoch na sociálne poistenie je nepopulárne hlavne keď máme deficit v tejto oblasti. Niektorý politici sa boja hovoriť o nejakých stropoch, zatiaľ čo Ministerstvo Sociálneho zabezpečenia a Ministerstvo Práce súhlasia. Zavedenie stropu by mohlo mať krátke následky na príjmy zo sociálneho poistenia, avšak bude to mať pozitívne následky na ekonomiku. Podporí to zvyšovanie miezd, vytváranie lepšie platených miest a tiež to priláka zahraničné investície. Odhaduje sa že strata by nemala byť vyjadrená v miliardách, ale malo by to byť 40 až 60 miliónov litasov(11 až 17 miliónov eur).

Dobrým príkladom by nám mohlo byť tiež Gruzínsko. Gruzínsko dekádu dozadu znížilo príspevky na sociálne poistenie z 31% na 20%. V prvom roku od zníženia príjmy vzrástli až o 45%.

Litovskí politici sa obávajú, že výsledky sa nedostavia ihneď. Nepriaznivé krátkodobé účinky musia byť riešené tu a teraz. Tento postoj je ekvivalentný k postoju pracovníkov s nízkou kvalifikáciou. Oni sa obávajú že ich rekvalifikácia alebo školenie pripraví o peniaze aj keď len v období školenia. To je tiež prípad rozpočtu. Bez toho aby sme situáciu riešili bude mať šedá ekonomika veľký podiel. Príklad Spojeného Kráľovstva a Gruzínska nám ukázal, že zníženie príliš vysokých sadzieb je prospešné pre ekonomiku. Ako dlho nám ešte bude trvať kým sa z toho poučíme ?

Autor: Kaetana Leontjeva

Preklad: Martin LindákAuthor: Martin Lindak # KygeHesy45
Ekonomika2014-07-024
-
 50%  ( 0 people voted )
+
zrusit dane a vladu kompletne, moj nazor. kategoricky odmietam financovanie kriminalnych aktivit nepostihnutelnych, odmietam financovat tvorenie a sirenie terorizmu pod vlajkou NATO (alebo akoukolvek inou), odmietam financovanie institucii ako "MeStaPo" a cely "justicny" a "pravny" aparat. a keby statna mafia nemala paky na vymahanie tychto veci, v zivote by odo mna nevideli ani prasivy cent. nehovoriac o tom, ze keby som k svojim osobnym financiam pristupoval ako stat, tak uz som 25krat zruinovany, a moja rodina tiez. takymto ludom by som nezveril ani vynesenie smeti (to by panecku vypadalo).

nepisem to z arogancie, clanok je ale prilis kompromisticky. zijeme v dobe, kedy sa lame chlieb. ludstvo sa prebudza z tisicrocneho spanku, a mame na viac, ako operovat s kriminalnymi vladami a bezcharakternymi sociopatmi. evolucia caka!

kaktus # GosyLebu71
-
 71%  ( 7 people voted )
+
2014-07-03 11:01:37 d4189ab2
https://www.youtube.com/watch?v=2mP3b86zVvo
Toto treba presadiť. Funguje to už na Aljaške a ľudia si pochvaľujú.

milan # PesyMihy72
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-07-03 18:17:57 57f4f91b
Doslova tak, súdruhovia, experiment, skúšanie, či je lepšie pre etatistický moloch zaviesť čo najviac príslušných daní, alebo postačia 4 s vyššími pálkami, s hlavnou položenou otázkou pre zlodejov, ako by nastal ideálny stav, aby sa presunulo k výpalníkom najvyššie možné množstvo nakradnutého pod hrozbami násilia a teroru. Aby ste nevzdelané davy ohúrili, doplníte aj ideologickú vatu, že vraj zníženie daní prináša vyššie príjmy, takže vaše návrhy by mali dostať príležitosť sa realizovať v stovkách „zákonov“, čím nastane blahobyt a bude sa vytvárať viac bohatstva. Nabehne zvyšovanie miezd a zahraniční podnikatelia sa prihrnú.
Plánovači plánujete svetlé zajtrajšky a ešte aj plánujete pravdepodobné vzorce správania, ako by sa zachovali tí, čo by sa pri vyšších daniach vzpierali.
„Zníženie“ daňového stropu na 45 %. Máte úpaľ? Ak sa počítalo so stratou na strane príjmov, kto ju vypočítal? Kto je teraz šokujúco prekvapený, veď máte poučky, z nich sa museli čísla zákonite zdvihnúť, alebo vy ste neverili vašim dogmám, natoľko ste vy maloverní?
Navrhujete Litve zníženie daní, aby ste vylákali prostriedky zo šedej ekonomiky, ste úbožiaci, toľko času premýšľate, ako ich najefektívnejšie okradnúť.

Lidhja # JojaVime40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-07-04 03:30:25 b228f8b9
Kaktus–ty si naivka, ľudstvo sa prebúdza? Z akého zasnívaného úkazu si vyvodil tvoje presvedčenie? Z 1000 ročného spánku? Predtým ľud nespal? Aká evolúcia?
Treba zrušiť vládu, ale aj obce, lenže najvášnivejší podporovatelia etatizmu sú obyčajní ľudia, nebyť ich škaredých túžob sa prekopať do tvojej studne, najmä úsilím druhých a z vrchnostenského nariadenia, tak by žiadnej štátnej mafie nebolo.
Kto je nepriateľom slušného človeka? Volič, ktorý si žiada výhody aj za využitia násilia proti susedom v mene solidarity, spravodlivosti, a iných vzletných fráz, ktorými zakrýva zlodejčinu. Etatizmus začína nárekom nad biedou druhých a končí vyvražďovaním v mene vlády.

Lidhja # JojaVime40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-07-04 03:43:24 b228f8b9

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   sed
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

KDO PLATÍ PROTESTANTŮM ZA NARUŠENÍ TRUMPOVY INAUGURACE?


KDO PLATÍ PROTESTANTŮM ZA NARUŠENÍ TRUMPOVY INAUGURACE?
Jestliže tento web: DISRUPTJ20 není falzum, pak do a lá Majdan protestů proti Trumpově inauguraci vložil kdosi hotové jmění. Kdo to asi byl? George Soros? Národní nadace pro demokracii? ...
Richard Sulík: Dôkaz, že my sme vládu nepovalili
Prečo Čína vytvorila nad Východočínskym morom zónu protivzdušnej obrany?
Nenažraní europoslanci

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.023 s
good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage