Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Červivé ovocie vysokoškolskej úrody


Červivé ovocie vysokoškolskej úrody

Takmer každý druhý absolvent (46%) vysokej školy nikdy nepracoval v odbore, ktorý vyštudoval. Až 20% z tých, ktorí pracujú, vysokoškolský diplom vôbec nepotrebujú. To súzávery prieskumu medzi 15.000 absolventmi slovenských vysokých škôl.

"Pribúdajú študenti, pre ktorých pracovný trh nemá priestor" lamentuje minister školstva.Ďalšia správa sa odvoláva na štúdiu, ktorá hovorí o podobných číslach - viac ako štvrtina (25 percent !) absolventov vysokých škôl pracuje na mieste, kde stačí stredné alebo základné vzdelanie.

Obe správy vyšumeli tak trochu do stratena (iste, máme tu takmer vojnový konflikt Rusko Ukrajina resp. pokračovanie gréckej agónie). Tie zistené čísla sú však hrozivé.

Je verejným tajomstvom, že vysokoškolské vzdelanie dlhodobo devalvuje, a že ide o pravidelnú stratu ťažkých miliónov eur, za ktoré sa doslova vyrábajú vysokoškoláci, z ktorých až príliš veľká časť pracuje - po niekoľkoročnom (!) štúdiu - v inom obore alebo v síce obore, ale na mieste, kde im je vysokoškolské vzdelanie zbytočné.

Vysokoškolák dokladajúci jogurty do police v supermarkete alebo absolventka VŠ, ktorá po viacročnom štúdiu nastúpi na pozíciu v banke, kde jej stačil jednotýždňový(!) kurz, sú len čerešničkou na torte. Čerešničkou, ktorá je však riadne červivá.

Je však realita naozaj prekvapujúca?
Nezmyselná produkcia vysokoškolákov totiž nie je žiadne slovenské špecifikum. Dochádza k nej premyslene a riadene, a to aj vďaka celoeurópskemu plánovaniu.

Fetišizácia vysokoškolského vzdelania je silno previazaná s Európskou úniou - súčasťou tzv. Lisabonskej stratégie EU 2000-2010 bola aj "modernizácia európskeho sociálneho modelu", kde sa hovorilo: "Do roku 2010 znížiť na polovicu počet osôb vo veku 18-24 rokov, ktoré majú iba nižšie stredoškolské vzdelanie a nie sú zapojené do ďalšieho vzdelávania a odbornej prípravy". Mimochodom, podľa Lisabonskej stratégie sa mala EU stať do roku 2010"najkonkurencieschopnejšou a najdynamickejšou znalostnou ekonomikou, schopnou udržateľného hospodárskeho rastu s viac a lepšími pracovnými miestami a s väčšou sociálnou súdržnosťou"...

V Stratégii Európa 2020, ktorá nadviazala na svoju Lisabonskú predchodkyňu sa dokonca prijal ešte ráznejší cieľ medzi hlavné ciele stratégie patrí "zvýšiť podieľ osôb vo veku 30-34 rokov, ktoré ukončili terciárne (vysokoškolské) vzdelanie z 31% na 40%. Jednotlivé krajiny si mohli upraviť "národné" ciele, Slovensko tak patrí medzi krajiny, ktoré si určili dosiahnuť v roku 2020 hranicu 40% vysokoškolákov (Francúzsko napr. 50%, zatiaľčo Česká republika 32%...)

Európski analytici skrátka z grafov "vyčítali", že vysokoškolák si nájde prácu ľahšie ako nevysokoškolák, a že aj plat má obvykle vyšší ako stredoškolák, alebo človek so základným vzdelaním. A európski politici nelenili a začali počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí plánovať (kvótovať, cieliť) na určitú predom stanovenú hodnotu, samozrejme smerom nahor.

Záväzok (t.j. jeden z cieľov celoeurópskej stratégie) bol teda vytýčený a jeho plnenie sa pravidelne sleduje. Dôsledky však môžeme vidieť už dnes. Vysokoškolákov je zbytočne veľa a mnohí pracujú mimo obor alebo na miestach, kde vysokoškolské vzdelanie nie je potrebné a v konečnom dôsledku vytláčajú mladých s nižším vzdelaním z pracovného trhu.

Ak si však myslíte, že európski politruci svoj omyl prehodnotia, tak sa mýlite. Žiadny omyl sa jednoducho nestal. Nuž dobre, povie si europlánovač, "investície" do vysokoškolského vzdelania síce nevyšli podľa našich predstáv, ale nič sa nedeje. Peňazí máme stále dosť. Keď nám stačili na zvýšenú výrobu vysokoškolákov, tak určite budú stačiť aj na podporné programy pre mladých nezamestnaných. A tak navrhneme minúť miliárdy eur na podporu (dotáciu, stimul...) zamestnávania mladých ľudí. Nazveme to dokonca právom na prvé zamestnanie.

A týmto spôsobom to môže pokračovať stále ďalej. Ak by náhodou aj najnovšia miliardová injekcia pre zamestnanie mladých viedla v konečnom dôsledku k ďalšiemu negatívnemu javu, povedzme k nezamestnanosti iných ľudí (napr. nie dostatočne mladých), opäť sa vytvorí nový "program", vyčlenia sa nové miliardy "na podporu, stimul, dotáciu" a vypracuje sa nový "akčný plán", ktorý bude lepšie riadiť a plánovať našu budúcnosť.

V žiadnom prípade sa však nesmie priznať, že problém vznikol najmä nami samotnými, keď sme sa rozhodli ísť nesprávnou cestou (z kancelárií predpisovať počty vysokoškolákov na desať rokov dopredu). Bohužiaľ stále platí to hayekovské, že sme ochotní prijať akékoľvek vysvetlenie súčasného problému okrem jediného. A to, že realita je výsledkom omylu na našej strane, a že "dobrý úmysel" nás zaviedol do úplne iného stavu, než aký sme pôvodne zamýšľali.Author: Roman Brandsteter # RycoRumo59
Slovensko2015-02-197
-
 71%  ( 7 people voted )
+
Problemom su vysoke skoly ktore vytvaraju ucebne programy tak aby chudak ziak ziskal co najpovrchnejsie info z co najvecsieho zaberu. Potom vie o vsetkom skoro nic. Poznam univerzitu kde je 7 programov a 8 predmetov na semester a pritom sa medzi sebou lisia tym ze v kazdom semestri sa z tych 8 predmetov meni 1 a ostatne ostavaju. To potom aky odbornici odtial vychadzaju?
Pacient01 # JuduBojo64
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2015-02-19 15:54:13 55edea99
No dobre ... Ale dedovia: synku remeslo má zlaté dno.. No teda? Čo s tým--- samé" Menegerovanie" , "Social..sociog.. " ické a furt len aby čosi udialo a potom... a keď už MY TO VIEME ČO S TÝM....Tvorivý proces skončil preferovaním "gympľov", znevážením odborných škôl, a o odbornej štruktúre ....dnešnej ----zavarúúúúúj---/ Ani vrták nabrúsiť--ani kosu naklepať--/ A Pali v našej krčmičke včera .povedal že za 2 ečka...a ked ..vínko červené ta tri deci a naklepe/
klopi # KyvoWavo40
-
 62%  ( 3 people voted )
+
2015-02-19 17:40:58 58d4289b
Dnes, keď je vysoká škola pomaly v každom okrese, už nie je možné hovoriť o nejakej kvalite vyššieho vzdelania. A je to aj v praxi vidieť. Mnohé tzv. VŠ vznikajú z politického rozhodnutia. Vypuklý príklad je zriadenie KU - Kostolného učilišťa v Hlinkograde v časoch, keď sedela vo vláde kostolnícka mafia z KDH a jej nohsledi z SDKÚ, čo aj jednoznačne vyplýva v ich názve z písmena K . Preto je aj príznačné, že s týmto učilišťom - v ktorom visia po stenách krucifixy - sa viažu nespočetné aféry, počnúc účinkovaním žiaka v gay porne (a jeho nabonzovaní spolužiakom) až po neustále finančné netransparentnosti, vrátane podozrivého vyplácania odmien. Toto by mala byť prvá školička na odstrel, na zrušenie.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 57%  ( 13 people voted )
+
2015-02-19 23:32:55 d405c1fd
Dnes su vsetci vystudovani, ale chlapci uz nevedia pomaly ani zabit klinec do steny a dievcata navarit veceru
LenkaB # LyroKomo25
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-02-20 09:32:02 509a8ed1
Počet vzdelaných sa nezvyšuje okrem iného aj preto, lebo čiastka jednotlivcov s prirodzenou inteligenciou sa prinajmenšom nezvyšuje. Navyše sa kvalita vzdelávania výrazne znižuje, lebo sa stalo krámom na každom rohu, namiesto strediskom akejkoľvek múdrosti.


Informácie ľudom vtĺkať do hlavy je zbytočné, lebo tie si nájdu v databázach a inteligencia sa nikomu umelo vtĺcť do hlavy nedá. Nejde o to, aké ma človek informácie, ale čo užitočného z nich spraví. Už nehovoriac o tom, že veľká časť „informácií“ sú v skutočnosti politicky motivované dezinformácie.


Celý tento nárast „vzdelávania“ vedie k informovanejším hlupákom a k vytváraniu lukratívnych miest pre ináč nezamestnateľných „učiteľov“.


Angličania majú toto, oh tak pravdivé, porekadlo: „Ak si schopný, rob, ak sám nič nedokážeš, uč druhých“.


Angličtina to vyjadruje stručnejšie: „If you can do, if you can’t, teach.“


Deje sa to v celej Európe a je to ďalším ukazovateľom kriminálnej byrokratizácie spoločnosti, ktorá môže skončiť jedine ešte väčším fiaskom.


Jediným stabilným faktorom na znižovanie nadpopulácie, nezamestnanosti, nadmerného počtu penzistov a iných sociálnych „neduhov“ je úspešný nárast rakoviny, ktorý od roku 2015 oficiálne postihuje už každého druhého človeka. Po IT a na rozdiel od „vzdelávania“, je rakovinový priemysel najziskovejším priemyslom, navyše toho, že je univerzálnym riešením pre mnohé, ak nie všetky, socio-ekonomické problémy tak, ako ich vidí svetová „elita“, ktorá rakovinu nepozná. V priemere asi 60 členov ktorejkoľvek kráľovskej rodiny v Európe rakovinu nemá a za posledných 40 rokov nemal ani jeden, a nepozná ju ani rodina Rothschild, etc.


Podľa katarského poznania nárast rakoviny zodpovedá nárastu sociálneho a psychologického zla medzi ľuďmi, ktorí sú dnes pohltení extrémnym materializmom a sebectvom.

Pravdomluvec # WecoHeda29
-
 46%  ( 3 people voted )
+
2015-02-20 11:32:46 59a87b3e
No, tvoja posledná veta dokazuje, že si sa najskôr vyučil na tom KU o ktorom sa zmieňujem vyššie.


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 54%  ( 3 people voted )
+
2015-02-20 11:50:09 d425402c
loading...
Aj tu teraz 17,15 pod našími Tatrami sa stmieva ...nevidno ich zamračené---/ Ta to jak zos našim školstvom.../občas pustím k "mašinke" v našej krčmičke... spolu-- málo pijacích,,ale dosc veľo bokom.../Ale nie tie "gymple " sú priorizované oproti odborným školám--stredným: On ten "gympľovi " študentík sa učí nejaké --bičikovce, naspamäť básničky ,či iné nechcem povedať ..kraviny.. ktoré na Techickej univerzite ...tak akurát vysvetľuje frajerke aby bola povoľnejšia...A učia sa učia ...k zabudnutiu....nikdy nepoužiteľnému,,, /Cicho buc bo i ja mam lem gympeľ a znam orac i sadzic gruli... a tota škola v BA... pri Zimnom štadione dakedy mala i do neška veľo--- ajik komediantoch../ Už sa to kazííí je tu množstvo "mašiniek " a už vstupujú....
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-02-20 17:33:06 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
päť   sed
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Úředně bezdomovcem (Česko)


Úředně bezdomovcem (Česko)
Naše milovaná vláda už někdy o prázdninách dala vědět rictem Ministerstva pravdy a lásky, že je je naprosto nepřijatelné, aby se lidé zdržovali mimo místo svého trvalého bydlišt...
Poslední naděje Evropy – „Velká evropská zeď“
Jak je to s tím Polskem?
Zkroucené rádiové svazky přenesly data rychlostí 32 Gb/s

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0298 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles