Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Čínska lekcia pre prváčikov


Čínska lekcia pre prváčikov

"Veď sme to vraveli!" Ak ste posledné roky trávili predikciami ekonomických kolapsov a postovaním videí o čínskych mestách duchov, nadišiel váš čas. Šanghajská, Šen-čenská aj Honk Kongská burza padajú dole rýchlejšie ako tehla na dno Váhu.


Ono to zase nie je žiadne veľké prekvapenie, ak ste aspoň jedným okom sledovali čínske burzové indexy. Šanghajská burza narástla od júla 2014 do júna 2015 o 150 %. Následne po zvyšok leta rovnako spektakulárne padala. Vláda okamžite rozbehla fiškálnu a monetárnu stimuláciu "zodpovedajúcich" rozmerov viac ako 800 miliárd dolárov. Z toho len na nákupy akcií išlo 250 miliárd, Ďalšie stovky miliárd išli do rekapitalizácie bánk, či stavebných dlhopisov. Pomohlo to na pár týždňov. Burzy znova padajú, kedysi gigantické devízové rezervy pomaly ubúdajú a na rok 2016 je hlásený najnižší hospodársky rast za posledné štvrťstoročie.

Čína predstavuje ďalšiu peknú ekonomickú lekciu, tentokrát ani nijak zložitú, možno až triviálnu. Jej základ sa zmestí do nasledujúcich viet.

Po Maových katastrofálnych 70. rokoch, kedy Čína ekonomicky aj spoločensky spadla do temného stredoveku, nastúpil v roku 1978 reformátor Deng Xiaoping. Behom pár rokov sa dekolektivizovalo poľnohospodárstvo, otvorili dvere zahraničným investorom a povolilo súkromné podnikanie. Bolo to ako prekopnúť hrádzu. Krajinu zaplavil dlho dusený ekonomický rast.

Slovo reformátor však treba chápať v kontexte tvrdého Maozimu. Štát prestal v niektorých kontextoch mikromanažovať ekonomické konanie ľudí, no finančný systém a priemysel ostali pevne v rukách straníckych špičiek. Rozhodovanie o veľkých investíciách bolo naďalej hlavne politické.

V prvých dekádach to nebol až taký problém. Spojiť dve miliónové mestá diaľnicou, či napojiť ich na elektráreň, napadne aj Pepka Vyskoč. Bez trhových signálov prichádza k plytvaniu kapitálom, ale kde nič nie je, tam každý dolár kapitálu dokáže generovať nejakú návratnosť, aj keby ho opití straníci vystreľovali po krajine katapultom.

No keď už máte najdlhšie diaľnice na svete, viac rýchlostných železníc než zvyšok sveta dokopy a 7 z 10 najväčších kontajnerových prístavov na svete, začína byť problém čoraz vážnejší. Jediným spoľahlivým majákom na umiestňovanie kapitálu sú trhové ceny (a z nich najdôležitejšou je úrok) a na základe nich generovaný zisk, alebo strata.

Bez kvalitných signálov ostáva plánovačom len hádzať čoraz viac zdrojov na dovtedy osvedčené investície, napriek tomu, že cieľové štátne podniky majú čoraz horšie finančné zdravie a ich produkty stále menej zákazníkov. Postupné zvyšovanie dávky môže vyvolať ilúziu zahasenia požiaru.

Čínsky megastimul z rokov 2008-2009 obhajoval aj sám Paul Krugman a dával ho ako vzor pre Spojené štáty. Len škoda, že po štátom naplánovaných bublinách prichádzajú úplne neplánované prasknutia.

Napriek všetkému, čínsky ľud disponuje veľmi solídnym vedomostným kapitálom a stáročnými podnikateľskými tradíciami. Takúto ekonomiku nie je ľahké zlomiť ani veľmi zlou hospodárskou politikou. Papierové bohatstvo búrz je len virtuálne a jeho strata môže byť skôr liečivou horúčkou, ako smrtiacou epidémiou.


Author: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Svet2016-01-254
-
 50%  ( 2 people voted )
+
Čínska ekonomika sa jednoducho prehriala. Okrem mosta a dialnice do KLDR, ktoré končia v poli, sú v Číne aj Supermarkety v ktorých takmer nevidno človeka.
Garfield # VuqyWeqi18
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-27 20:23:42 4e62015e
Garfield, kedy si ty bol v Číne? Ja nie, tak neviem.
Ja si predstavujem že Čína je rozvinutá na juhovýchode, ostatné sú ryžové polia a kopce. Tak krajina je na pol ultra moderná krajina a na pol stredoveko-socialistický zapadákov, kde bývajú asi starí alebo chorí ľudia, podobne, ako u nás, keďže všetko je v Bratislave. Čo na to orientológ...?

Bodkabodkabodkaotaznik # FacuMyro27
-
 50%  ( 2 people voted )
+
2016-01-27 21:27:15 59ad2957
Mna by fakt zaujimalo ci to teda cina spackala, alebo prave naopak - robi veci dobre a musi nechat bubliny "splasnut" kontrolovane (prednedavnom zakazala predaj akcii vlastnikom myslim nad 5 %). Ak to je skutocne dobry plan a ak zafunguje, bude pokracovat v raste a dusit rast zvysku rozvinuteho sveta. Infrastrukturu maju pripravenu a maju to blizsie ako amici k zdrojom do strednej azie.

Martin, ako vidis nasledujucu dekadu? Je este mozne cinu zastavit?

XYZ # HitoVaqu92
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-28 12:31:00 5b765c12
Pokiaľ bude existovať úrok a centrálne bankovníctvo budú existovať aj bubliny a bude existovať aj obrovské plytvanie - volá sa to plánované zastarávanie. Aby táto chorá pyramídová hra mohla pokračovať, je nutné vyrábať výrobky, ktorých živnotnosť je naplánovaná, takto sa dostaneme do záhuby. Namiesto toho, aby sme vyrábali veci tak, aby to šetrilo živostné prostredie, aby tá vec vydržala desaťročia - aspoň základný konštrukt - obal a dizajn by sa mohli inovovovať, NO namiesto toho sa pozeráme iba po zisku a iba potom, aby to ľuďom dlho nevydržalo a aby si to museli znovu kúpiť. Potom odpadu sa lacno zbavíme najlepšie všetko sypať do medzinárodných vôd, veď tie aj tak nikomu nepatria. A planktón, ktorý konzumuje najviac CO2 a vyrába najviac kyslíku spolu z s pralesamy. Na tie tiež kašlať hlavné je, že HDP rastie. Toto bude mať smutný koniec pre všetkých.

Ahojte # WonyPefi72
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-30 14:54:14 05b23231

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

NA SLOVENSKU PO SLOVENSKY


NA SLOVENSKU PO SLOVENSKY
Že na Slovensku po slovensky, vtĺkali do malého Dáriusa už od školských ľavíc. Rovnako ako do každého Slováka, ktorý si prešiel povinnou továrňou verejného školstva. Čiže do kaž...
Vysoké daně sociální rovnost nezajistí
Pocit nadřazenosti
POHLTÍ NÁS ISLÁM?!

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0304 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles