Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Čo nám uniká??? 1. časť


Čo nám uniká??? 1. časť

Úvod

 

Príbehy majú už od nepamäti v ľudskej spoločnosti svoje pevné miesto. Nikdy nezabudnem, s akým záujmom sme ako deti počúvali rozprávky u babičky i jej zážitky z detstva. V dávnych dobách sa príbehy rozprávali pri táborových ohňoch a prenášali sa ústne. Neskôr, po vynájdení písma sa začali zapisovať a vznikla aj profesia spisovateľ, ktorá sa písaním príbehov dokonca živí.

Úlohou príbehov je nielen pobaviť, ale aj preniesť skúsenosti na ďalšie generácie a plniť výchovnú funkciu poukazovaním na rôzne spoločenské problémy. Platí to aj pre staroveké mýty a legendy. Aj keď sa mnohé na prvý pohľad zdajú len ako vymyslené, obsahujú mnohokrát hlboké myšlienky, životné skúsenosti i vedecké informácie zahalené do alegórii. Všetko sa však dá zneužiť a takto je to i u príbehov, ktoré sa v mnohých prípadoch využívajú na ovládanie ľudí.

Každý určite vie, že kúzelníci nie sú vôbec žiadni čarodejníci. Ich vystúpenia sú šikovne predvádzané ilúzie, ktoré majú divákov pobaviť a tí im za to sami a z vlastnej vôle aj platia. Každý kúzelník svoje vystúpenia takto aj prezentuje. V tomto nie je žiadny problém. Ten by nastal až vtedy, ak by kúzelníci nútili ľudí veriť, že sú to naozajstné čary. Následne by požadovali za to popredné miesta v spoločnosti, pretože majú nejakú zvláštnu moc danú zhora. Presne takíto čarodejníci ale pôsobia v politike, náboženstve i biznise. Na svoje ciele používajú rôzne druhy príbehov, ako sú predvolebné "sľuby", bájky o zázrakoch a reklamy.

Najmodernejšou formou príbehov sú filmy. Ich sledovanie už prekonáva dokonca i čítanie kníh, ktoré je pre dnešnú uponáhľanú dobu časovo náročnejšie. Chcem sa preto zamerať hlavne na túto modernú formu príbehov a ukázať, že to nie je vždy len o zábave. Mnohokrát to ani nie sú nové príbehy, ako sa to môže zdá na prvý pohľad. Zaujímavé je, že mnohé filmy sa na seba dosť podobajú a niektoré ukazujú v podstate jeden a ten istý motív. Možno je to len dôsledok nedostatku tvorivosti a spoliehanie sa na osvedčené motívy, ktoré zaručene prinesú úspech. No môže byť za tým aj cielené programovanie ľudského podvedomia, aby sa docielilo uskutočnenie týchto scenárov v reálnom živote.

Ako budete mať možnosť vidieť, mnohé filmové udalosti sa akosi zázračne naozaj stali alebo sa práve dejú. V roku 2009 bol napríklad natočený film Štvrté proroctvo. Hlavný hrdina v ňom sleduje televízne správy, v ktorých hlásia požiar na ropnej plošine v Mexickom zálive. No a hneď v ďalšom roku 2010 skutočne vypukne požiar na ropnej plošine Deepwater, ktorý spôsobí jednu z najväčších ekologických katastrof v histórii.

Ako ďalší príklad nám môže poslúžiť francúzsky spisovateľ Jules Verne, ktorý s veľkým predstihom predpovedal vo svojich dobrodružných dielach hádam všetky moderné technické vynálezy. Možno je naozaj pravda, že ľudská myseľ dokáže ovplyvňovať realitu a čím viac ľudí je naladených na jednu vlnu, tým je toto ovplyvňovanie silnejšie. Niekto možno túto zákonitosť pozná a aj to využíva vo svoj prospech. Môže ísť takisto o psychickú prípravu ľudí na udalosti, ktoré sú už dávno dopredu naplánované a uskutočňujú sa prirodzenými prostriedkami. No možno je to nejaké varovanie alebo len čistá náhoda. Mnohé z narážok na rôzne udalosti, ktoré sa už odohrali, podľa môjho názoru aj náhodné sú. Napriek tomu ich uvediem, aby to mohol posúdiť sám čitateľ.

Faktom však je, že filmy sa používali na propagandistické účely, čo sme mali možnosť sami zažiť počas komunizmu. Dialo sa to ale aj v nacistickom Nemecku. Toto vraví Laurence Rees vo svojej knihe Osvienčim o nemeckom majstrovi propagandy: "Goebbels bol presvedčený, že je vždy lepšie posilňovať vo verejnosti už existujúce predsudky, ako sa pokúšať niekoho názory zmeniť. V situáciách, kedy bolo nutné usilovať o zmenu názorov Nemcov, volil techniku pohybovať sa ako konvoj – stále sa riadiť tempom najpomalšieho plavidla a neustále a rôznymi spôsobmi opakovať to, čo si má obecenstvo osvojiť. A keď toto praktikoval, len málokedy sa snažil divákom niečo hovoriť. Ukazoval obrazy a prednášal príbehy, ktoré doviedli bežných Nemcov k záverom, ktoré chcel dosiahnuť, pričom ich ponechal uveriť, že sa k tomu dopracovali sami."

Asi by bolo naivné domnievať sa, že tieto dobre známe a účinné metódy sa nevyužívajú aj v Hollywoode i keď sa nachádza v "demokratickej" Amerike. V každom prípade, či už je to tak alebo onak, nie je na škodu tieto filmové, ale aj písané príbehy sledovať. Môžu nám pomôcť pochopiť veci zo skutočného sveta, našu minulosť a starodávne mýty a do určitej miery aj prezradiť budúce udalosti alebo plány pre budúci vývoj. No ak tu ide o programovanie myslí, pochopenie príbehov, ktoré sú nám predkladané bude mať dokonca kritický význam. Len ak budeme znalí tejto veci, nenecháme sa nachytať a zabránime tomu. Jeden z námetov, ktorý sa vo filmoch stále dookola opakuje a vízia budúcnosti, ktorú tento námet predstavuje totižto vôbec nie je príjemná.

Seriál začnem Matrixom, pretože je priam nabitý metaforami, symbolizmom a paralelami k našej realite. Má hĺbku, akú nemá možno žiadny z filmov a má rôzne úrovne – náboženskú, filozofickú, politickú, sociálnu, psychologickú ba dokonca aj biologickú. Podľa mňa sa z neho dá veľmi veľa naučiť a pochopiť o dianí v našom skutočnom svete. Pre mňa to bol tiež kľúč k lepšiemu pochopeniu mnohých ďalších filmov. Na základe tohto filmu som totiž pochopil, že metafory a skrytá symbolika sa nachádza aj v na prvý pohľad nevinnej zábave.

Nebudem sa zaoberať umeleckou alebo technickou kvalitou filmových titulov, či hodnotením hereckých výkonov alebo práce režisérov. Ako napovedá názov seriálu, budem sa primárne venovať príbehom, ktoré sú v nich zachytené, ich skrytým významom, symbolike a sugesciám pôsobiacim na divákov.

 

1. Matrix

 

Dnes už kultové sci-fi Matrix natočili bratia Wachowskí v roku 1999. V hlavných úlohách hrajú Keanu Reeves, Carrie-Anne Mossová, Lawrence Fishburne a Hugo Weaving.

Hlavnou myšlienkou filmu je to, že realita vlastne ani nie je reálna, ale je to len počítačová simulácia. Účelom tejto simulácie je zastrieť jeden nepríjemný fakt a to ten, že ľudia vlastne slúžia ako zdroj energie strojom. Film Matrix ma priviedol k myšlienke, že je to naozaj tak, aj keď asi nie doslovne, hoci možno aj to je nakoniec pravda.

Ešte sa len narodíme na tento svet a už sú nám do hláv tlačené rôzne nezmysly. Deti vraj nosí bocian a ak nebudeme dobrí, tak nás zoberie ježibaba a podobne. Nikto to asi nerobí s vedome zlým úmyslom, ale nebolo by lepšie povedať dieťaťu vhodným spôsobom pravdu, aby sa medzi ním a rodičmi nenarušovala dôvera? Vyzerá to iba ako nevinný žartík, ale zrejme ide práve o to - narušiť vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Ľudia to opakujú dookola a neuvedomujú si, čo vlastne robia. Dieťa skôr, či neskôr tieto klamy odhalí a postupne prestáva rodičom veriť aj keď ide o skutočne dôležité veci.

Potom, keď sme trošku podrástli prišli ďalšie povedačky a ďalšie prekvapenia. Musíme sa vraj veľa a hlavne dobre učiť, ak sa chceme mať dobre, lebo inak budeme pásť kravy. No a keď sme vyrástli a úspešne sme skončili vysokú školu, ocitli sme sa na úrade práce. Niektorí sme mali viac šťastia, stali sme sa učiteľmi a zistili sme, že taký murár s učňovkou zarába asi dvakrát viac ako my.

Doma nám vraveli, že musíme veriť v Boha a chodiť do kostola, lebo inak pôjdeme do pekla. V škole zasa, že v Boha veriť nesmieme, lebo je to nevedecké a nikdy nikto ho predsa nevidel. To platí samozrejme pre tých, ktorí vyrastali ešte počas komunizmu. Politici nám vymýšľajú rôzne zákony, ale oni sa nimi neriadia a sami najviac kradnú. Do basy však nepôjdu, lebo majú imunitu. A vraj že všetci máme rovnaké práva. Najväčší Slovák prikázal našim deťom povinne spievať v škole hymnu, čo nehodnotím ako niečo zlé, ale sám ju neovláda. Dôstojný pán nám v kostole kázal, že sex môže byť až po svadbe, no a potom prídeme na to, že farári zneužívajú deti. Oni sa asi pekla neboja. Človek potom dospeje a zistí, že vlastne neverí ničomu. Možno práve o to tu hlavne ide, vyvolať v ľuďoch zmätok, aby sa potácali ako trstina vo vetre. V mútnych vodách sa potom dobre loví.

Ešte že máme vedu. Tá sa riadi výlučne rozumom a je nezávislá. Preto jeden nezávislý vedecký tím zistí, že mlieko je veľmi prospešné ľudskému zdraviu a o mesiac iný, tiež nezávislý tím príde na to, že naopak, mlieko nie až také zdravé. Čo je potom pravda a čím sa máme riadiť? Pravda je asi to, čo momentálne vyhovuje tým hore.

Dennodenne chodíme do práce a svoje zarobené peniaze pod vplyvom reklamy a módnych trendov hneď aj míňame. Kupujeme si napríklad pracie prášky, ktoré sú lepšie ako bežné pracie prášky. Akurát, že žiadne bežné prášky na pranie už nie sú. Možno práve preto sa reklama volá reklamou, lebo vychádza zo slovesa klamať. No niekedy nie je na škodu reklamu počúvnuť. Videl som jednu, ktorá mi vravela, že mám nasledovať svoj inštinkt a počúvať smäd. Tak som sa zariadil podľa svojho inštinktu, začal piť čistú vodu a zistil som, že je to ten najlepší nápoj. Ani voliť som nebol, pretože som videl billboard jednej politickej strany, ktorý ma presviedčal, že nemám podporovať tých, ktorí nechcú pracovať.

Ľudia pracujú, zarábajú, zo svojich zárobkov platia dane, zdravotné a sociálne odvody, konzumujú, dávajú peniaze na alkohol a drogy, kupujú si lieky, lebo čím máme vyspelejšie zdravotníctvo, tým viac je chorých ľudí. Kupujú si potraviny, pretože musia z niečoho žiť, pričom tieto by už v dnešnej dobe nielenže mohli, ale doslova mali byť zadarmo. Aspoň tie základné. Aj kôň, aby mohol ťahať dostane najprv zadarmo nažrať. No a keď sa ľudia dožijú, príde zaslúžený odpočinok na dôchodku. No možno nepríde, pretože nastáva demografická kríza a rodí sa stále menej detí. Preto je potrebné dvihnúť vek odchodu do dôchodku. Takže aj keď na svoj dôchodok ľudia odvádzajú peniaze, väčšina sa ho možno ani nedožije. Vraj demografická kríza. No neviem, čo by vyriešila vyššia pôrodnosť, keď ani pre tých mladých, ktorí žijú už teraz, nie je dosť práce. No práca by možno aj bola, ale vytvoriť umelú nezamestnanosť asi tiež niekomu vyhovuje. Ľudia sú skutočne také batérie, ktoré väčšinu svojho príjmu odovzdávajú naspäť do systému.

No aj napriek tomu, podľa toho, čo dávajú v televízii, peňazí na nič niet. Niečo tu akosi nesedí. Priatelia, no a toto je náš matrix, svet ilúzií, v ktorom žijeme a ktorý nás vyciciava. Príklady, ktoré som uvádzal pred chvíľou sú samozrejme len o hmotnej úrovni. Vysvetlenie príčin tohto stavu alebo aspoň pokus o vysvetlenie príde, až nastane ten správny čas. Vysávaním skutočnej energie sa budem zaoberať tiež v niektorej z ďalších kapitol.

Ako som písal už v úvode, vo filme Matrix sa nachádza množstvo metafor a symbolov. So symbolmi je to však tak, že každý v nich môže vidieť niečo iné. Poskytnem preto určité významy týchto symbolov, čo však neznamená, že nemajú ešte aj iné významy. Niektoré zatiaľ úmyselne nespomeniem, pretože sa nimi budem zaoberať ešte v budúcnosti. Všetky možné významy sa ale nedajú z časových a priestorových dôvodov uviesť a všetky ich ani nepoznám.

Hlavný hrdina filmu Neo si možno žil svoj malý spokojný život, ale časom takisto zistil, že s jeho svetom čosi nie je v poriadku. "Si tu, pretože niečo vieš, ale nevieš to vysvetliť. Ty to cítiš, cítil si to celý svoj život. So svetom sa niečo deje. Nevieš, čo to je, ale máš to v sebe. Ako črepinu v mozgu.", vraví Neovi Morfeus. Presne tak to cítim aj ja, i mnoho iných ľudí po celom svete, že niečo tu nie je v poriadku, že niečo tu nehrá.

Morfeus je veliteľ povstalcov a Nea k nemu privedie Trinity. Tá na začiatku filmu Nea sleduje. Jej telefónny hovor je však odpočúvaný. Nachádza sa v hoteli "Hearth of the city", v izbe číslo 303. Prečo autori zvolili akurát číslo 303? Asi preto, že Trinity znamená vlastne trojica. V tejto súvislosti ma napadá povesť o troch Svätoplukových prútoch, ktoré musia držať pokope. Hovorí táto povesť skutočne o jeho troch synoch alebo majú tri prúty nejaký hlbší význam? Z troch molekúl kyslíka sa skladá ozón, ktorý nás chráni pred nebezpečným ultrafialovým žiarením. Aj každý atóm sa skladá z troch častíc, z protónu, elektrónu a neutrónu.

Šesťcípa hviezda v rôznych podobách na čiapke policajta a v logách.

Geometrickou podobou trojice alebo čísla 3 je trojuholník. V čísle 303 sa však nachádzajú dve trojky, ktoré dohromady dávajú číslo 6. Toto číslo môže teda predstavovať aj šesť cípu hviezdu – hexagram, nazývanú i Dávidova hviezda, židovská hviezda, Šalamúnová pečať alebo Dávidov štít. Skladá sa z dvoch opačne otočených trojuholníkov. Význam tohto symbolu je spojenie dvoch protikladov do jedného celku, to znamená, že jeden celok tvoria dva protiklady. Autori sa so spojovaním protikladov vo filme doslova pohrávajú. Tento znak hviezdy nájdeme aj na čiapkach policajtov, ktorí Trinity prišli zatknúť.

Rozbité okno, podobajúce sa na hodiny.

Trinity policajtov poľahky zvládne, ale potom sa objavia agenti a tak musí utekať. Nakoniec sa agentov zbaví, keď preletí cez okno do vedľajšej budovy. Všimnite si, že rozbité okno sa podobá na hodiny a ručičky ukazujú čas 3 hodiny.

Agenti vravia, že ich informátor neklamal a aspoň poznajú ďalší cieľ. Neo, vlastným menom Thomas Anderson zatiaľ sedí vo svojej izbe číslo 101 pri počítači a spí. Toto číslo bolo zvolené asi preto, že Neo má byť vyvolený a to sa povie po anglicky One, čiže jeden. Tu sú však jednotky dve. Možno to má súvislosť s dvojkovou sústavou, ktorá sa používa vo svete počítačov. Číslo 101 má v nej hodnotu 5.

Jeho meno Thomas je odvodené od apoštola Tomáša, ktorý bol nazývaný aj Didimus. Obidve mená, Thomas aj Didimus znamenajú to isté – dvojča. Tomas v aramejčine a Didimus v gréčtine. Dvojice protikladov sa vo filme často objavujú, ako som už spomínal a takisto Neo žije akoby dva životy – jeden v matrixe a druhý v skutočnom svete.

Priezvisko Anderson môže znamenať "syn človeka", čo bol výraz spájaný s Ježišom Kristom. Son je po anglicky syn a ander vychádza z gréckeho andr, čo znamená človek.

Neov spánok predstavuje stav, v ktorom sa zatiaľ nachádza on i väčšina ľudí v matrixe. Odrazu mu príde správa, aby sa prebudil a nasledoval bieleho králika. V tom niekto zaklope a je to Choi a DuJour. Tieto mená môžu byť odvodené z francúzskeho "Choix du jour" čo znamená voľba alebo ponuka dňa. Ako bude vidno z ďalšieho vývoja trilógie, voľby v nej hrajú dôležitú úlohu.

Dvojica si prišla od Nea kúpiť cracknutý software. Ten ho má ukrytý v knihe Simulacra & Simulation od francúzskeho filozofa Jeana Baudrillarda. Toto dielo do veľkej miery ovplyvnilo autorov filmu a musel si ho povinne prečítať aj sám predstaviteľ Nea - Keanu Reeves. Neo ju otvorí na poslednej kapitole "On Nihilism" a vidíme, že kniha je vlastne dutá a sú v nej kópie programov. O prázdnote zapríčinenej stratou významu vecí a kópiách sa píše práve v tejto knihe.

Choi volá Nea von, ale on odmieta, pretože musí ísť ráno do práce. Potom však uvidí na ramene DuJour vytetovaného bieleho králika a tak súhlasí. "Nasleduj bieleho králika", taká je správa pre Nea. No možno je to správa aj pre každého z nás. Biely králik pochádza z knihy Lewisa Carrola Alica v krajine zázrakov. Dievčatko Alica sa v nej tiež dostane cez králičiu noru do iného sveta, kde rieši rôzne absurdné úlohy. Ja som zatiaľ toto dielo veľmi nepochopil. Vraj je to zobrazenie pocitov dieťaťa zo sveta dospelých. Tiež sa hovorí, že tam autor ako matematik vložil rôzne logické teórie. Alica v krajine zázrakov bola už viackrát sfilmovaná, naposledy v roku 2010 Timom Burtonom. K tomu sa ešte vrátim v jednej z kapitol. Carrol napísal aj druhú časť s názvom Alica v krajine za zrkadlom. Zrkadlá a odrazy sú v matrixe často používané a ak sa prizriete lepšie, všetko je v týchto odrazoch akési spomalené.

V nočnom klube sa Neo stretne s Trinity, ktorá mu oznámi, že Morfeus ho už hľadá. Ak túži nájsť odpoveď na otázku, čo je to matrix, tak sa s ním musí stretnúť. Ráno samozrejme zaspí (hodiny ukazujú 9:18) a preto rýchlo uteká do práce.

Jeho firma sídli v budove, na ktorej sa striedajú biele a čierne poschodia a podobá sa na rebrík smerujúci k nebu, ale takisto aj na stavce chrbtice. Firma sa volá Metacortex a posledné písmeno X má podobu dvoch oproti sebe stojacich trojuholníkov. Cerebral cortex je medicínsky názov pre sivú mozgovú kôru, ktorá je zodpovedná za pamäť, pozornosť, myslenie i vedomie. Podoba budovy s chrbticou, na ktorej vrchole sa nachádza hlava s mozgom preto asi náhodná nebude.

Budova Neovho pracoviska.

V kancelárii šéfa si vypočuje prednášku o disciplíne. Dvaja pracovníci na nej práve umývajú okná, akoby chceli povedať: "Pretri si zrak, aby si lepšie videl, čo sa deje tam vonku."

Keď príde na svoje pracovisko, dostane balík. Je to mobil a len čo ho vybalí, hneď aj zazvoní. Je to Morfeus, ktorý ho varuje pred agentmi. Má si vybrať, či chce vyjsť z budovy pomocou plošiny umývačov okien alebo v sprievode agentov. Neo však prechod na plošinu nezvládne a tak ho agenti dostanú. Žiadajú od neho, aby im pomohol pri dolapení Morfea, ktorého oni považujú za teroristu. On to odmietne a preto mu dajú do tela plošticu. Potom sa prebudí vo svojej izbe a myslí si, že to bol len zlý sen. V tej chvíli mu opäť zazvoní telefón. Je to znova Morfeus. Oznamuje mu, že je Vyvolený a že on ho hľadá celý svoj život. Ak sa s ním chce stretnúť, má prísť pod most na Adams street, čiže na Adamovej ulici.

Tam mu najskôr Trinity vyberie z tela plošticu, ktorú mu do tela vložili agenti. Morfeus mu potom vysvetlí, čo je to matrix. Je to svet, ktorý mu natiahli pred oči, aby nevidel pravdu. V knihe Simulacra & Simulation sú definované 4 druhy obrazov. Prvý je taký, ktorý odráža skutočnosť. Druhý typ má zase za úlohu skutočnosť zastierať. Tretí naproti tomu maskuje neprítomnosť nejakej skutočnosti a posledný už so skutočnosťou nemá žiadny vzťah. To je práve to simulakrum z názvu knihy. Skvelým príkladom takýchto simulakier je podľa mňa bulvár. Keď nie je o čom písať, tak sa to jednoducho vymyslí a hotovo.

Morfeus mu ponúkne dve tabletky: modrú a červenú. Modrá ho vráti späť do matrixu, keď si však vezme červenú, spozná pravdu. Neo si vyberie červenú a preberie sa nahý v nejakej tekutine s hadicami a káblami pripojenými k telu. V tej chvíli príde nejaká sonda, chytí ho za krk a odpojí ho od kábla, ktorý mal zastrčený v hlave. Potom cez úzky tunel vypadne von do vody, kde si ho vezme Morfeus na svoju loď, ktorá v tme vyzerá ako trojuholník vytvorený z troch svetiel. Loď je plná káblov s tými istými farbami, ako mali tabletky, teda s červenou a modrou. Tuto mi nešlo do hlavy, prečo ho sonda rovno nezabila, ale nechala ho uniknúť. Pochopil som to v druhej časti filmu.

V úvode som spomínal, že niektoré filmové príbehy nemusia byť až také nové. Platí to aj pre Matrix. Skúste si rozpomenúť na biblickú knihu Genezis. Človek si žije v raji, v bezpečnom svete, kde má všetko, čo potrebuje k životu. Potom sa objaví had a ponúkne mu jablko zo stromu poznania. Morfeus má v Matrixe oblečený kabát z hadej kože. Jablko najprv okúsi žena a dá z neho jesť aj Adamovi. Následne musia raj opustiť a ocitnú sa vo svete, kde musia tvrdo pracovať, aby sa uživili. Spomínate si ešte na meno ulice, kde sa mal Neo stretnúť s Morfeom? Alebo iný príbeh, ktorý prežil dokonca každý z nás. Deväť mesiacov po počatí sme boli úplne nahí v tele matky, kde sme sa cítili v bezpečí a nič nám nechýbalo. Ako sme však rástli, už tam bolo akosi priúzko a tak sme sa dostali cez úzky priechod s veľkým krikom von.

Príbeh Adama v raji i Nea v Matrixe je tak podľa mňa aj príbehom každého človeka, i keď u týchto dvoch hrdinov ide hlavne o takzvané druhé narodenie. Druhé narodenie človeka spomína aj Ježiš Nikodémovi v Evanjeliu podľa Jána: "Veru, veru, hovorím ti: Ak sa niekto nenarodí z vody a z Ducha, nemôže vojsť do Božieho kráľovstva. Čo sa narodilo z tela, je telo a čo sa narodilo z Ducha je duch. Nečuduj sa, že som ti povedal: Musíte sa znova narodiť."

Táto scéna odpojenia Nea od Matrixu sa presne podobá na pôrod človeka. Na základe tohto môžeme pochopiť aj symboliku krstu, ktorý tiež znamená druhé narodenie. Preto sa Marekovo a Jánovo evanjelium začínajú až krstom, po ktorom začal Ježiš verejne pôsobiť a nie jeho narodením. Morfeus, ktorý vytiahol Nea z vody teda nepredstavuje len hada z Genezis, ktorý dal človeku jesť zo stromu poznania, ale aj Jána Krstiteľa. Aj Ján síce pokrstil Ježiša, ten sa ale nakoniec podľa toho, čo sa píše v evanjeliách stal významnejšou postavou ako on.

Ináč Morfeus bol v starovekom Grécku boh spánku a snov, čo korešponduje so stavom ľudí v matrixe. Meno tohto povstalca ale môže vychádzať aj z hebrejského slova morfjah, ktoré znamená "videnie pána". Na tomto príklade vidíme, aké je Matrix komplexné dielo, ako sa v jednom príbehu nachádza kopa ďalších príbehov a jedna postava zosobňuje mnoho iných.

Každý človek sa narodí z matky a matka je ženského pohlavia. Ježiš vraví, že sa máme narodiť z vody a ducha. Voda je živel, ktorý sa takisto spája so ženou. Tak prečo v spojitosti s narodením okrem vody spomína aj ducha? Akého ducha to má na mysli? V ostatných evanjeliách je napísané, že na neho pri krste zostúpil v podobe holubice Duch svätý. Duch svätý je súčasťou Božej trojice. Trinity taktiež znamená trojica. Aj Morfeus, Neo a Trinity tvoria trojicu, lebo medzi povstalcami jednoznačne vyčnievajú. Otcom by mohol byť Morfeus, Neo samozrejme Syn a pre Ducha svätého nám už zostáva len Trinity. Ako inak, všetko musí mať svoj náprotivok a preto proti nim stojí aj trojica agentov. Trinity je však žena, čo nám do tohto konceptu akosi nezapadá.

Chce nám takto film Matrix naznačiť, že Bibliu nechápeme správne? Pri prvom stretnutí s Trinity je Neo prekvapený, pretože si myslel, že ona je chlap. Ona mu odpovedá, že nie je sám. Ak by to bolo naozaj takto, že Duch svätý je ženský princíp, nelogický Ježišov výrok ohľadom narodenia z ducha by odrazu dostal zmysel.

Tieto veci okolo pôrodu ma priviedli k takej zaujímavosti. Dieťa je deväť mesiacov v tele matky. Matrix bol natočený v roku 1999. Deviaty mesiac je september. No a 11. septembra v roku 2001, teda dva roky po nakrútení filmu spadli dvojičky v New Yorku. Zvláštne je, že dátum 11. sept. 01 sa nachádza na Neovom preukaze v scéne, v ktorej ho vypočúva agent Smith, kde predstavuje dátum expirácie dokladu. Jedenásť je aj číslo povstaleckej lode Nebuchadnezzar, ktorá je pomenovaná podľa babylonského kráľa Nabuchodonozora – dobyvateľa Jeruzalema. Na štítku lode čítame: "MARK III No. 11". Rok výroby je 2069. Je to aj odkaz na evanjelium podľa Marka, tretiu kapitolu a 11 verš: "Ešte aj nečistí duchovia, keď ho zbadali, padali pred ním a kričali: Ty si Boží Syn!". Číslo 11, ale aj 9 a 6 sa nejako podozrivo často objavujú aj v ďalších filmoch. Jedenástka sa už len svojim tvarom podobá na dve veže.

Potom, ako sa Neo dostane na loď povstalcov a ako-tak sa zregeneruje, pripoja ho do programu Konštrukt, kde si môžu nasimulovať všetko, čo potrebujú. Morfeus mu povie, že nie je až také dôležité miesto, kde sa nachádza, ale čas. V skutočnosti nie je rok 1999 ale skôr 2199. Keď sa teda budú pripájať do matrixu, budú sa tak vlastne prenášať aj v čase. Ďalej sa Neo dozvedá, že niekedy na začiatku 21. storočia sa ľudstvo opájalo svojim najväčším úspechom – stvorením umelej inteligencie. S tou však prišla nová generácia strojov. Medzi strojmi a ľudstvom vznikla vojna, ktorú ľudia prehrali. A ukáže mu pravú podobu sveta. Vraví: "Vitaj na púšti našej reality."

Ježiš takisto po krste odišiel na púšť, kde sa 40 dní postil a potom ho tam pokúšal diabol. Po tejto zničujúcej vojne sa ľudstvo stalo spolu s istou formou chemickej fúzie nevyčerpateľným zdrojom energie pre stroje. Aj ľudský mozog funguje na dvojitej, elektricko – chemickej báze. Mozog je tiež rozdelený na dve hemisféry. Ľavá má na starosti logiku a rozumové schopnosti a pravá zas umelecké a intuitívne.

Matrix je teda podľa Morfeovho výkladu parazitický systém, ktorý musí odoberať cudziu energiu, aby prežil. Vina za tento stav sa ale vo filme prikladá ľuďom, pretože oni vypálili oblohu a vzali tak strojom ich prirodzený zdroj, ktorým bolo slnečné svetlo.

Podľa toho, čo vravel Morfeus, ľudí ovládli ich vlastné výtvory. Teraz nahliadnime znovu do minulosti, v tomto prípade do Grécka a do jeho mytológie. Na počiatku všetkého vládol boh Chaos. Ten okrem iných stvoril Urana - boha, ktorý potom ovládol svet. Ten s bohyňou zeme Gaiou splodil 12 Titanov. Najmladší z nich Kronos proti svojmu otcovi povstal a zbavil ho vlády. Jeho takisto pripravil o trón vlastný syn, konkrétne najmladší Zeus. Aj v gréckej mytológii výtvory ovládnu svojich tvorcov. Ovládnu, ale úplne nezničia.

Emulácia, ktorou sa zaoberá program Konštrukt funguje aj v reálnom svete. Emulovať sa dajú aj choroby a všetky možné emócie. Niektorí jedinci sú v tomto dokonca takí dobrí, že vyzerajú presvedčivejšie ako tí, ktorí tieto emócie skutočne prežívajú.

Emulácia sa používa aj vo svete počítačov. Na počítači sa dá vytvoriť virtuálny operačný systém, ale aj úplne iný počítač s odlišnou inštrukčnou sadou. Problém s emuláciou je taký, že ak takto vytvoríme výkonnejší počítač, ako je ten skutočný, tak programy určené pre ten výkonnejší počítač síce teoreticky budú fungovať, ale pôjdu neskutočne pomaly. To bude zrejme dôvod, prečo zatiaľ Neo na agentov nestačí. A toto môže byť aj vysvetlením, prečo sme aj my takí slabí. Fungujeme totiž pod cudzím systémom.

Skutočný svet je zničený a temný, pretože vraj ľudia vypálili oblohu, aby stroje pripravili o zdroj ich energie - slnečné svetlo. Toto môže znamenať napríklad aj odvrátenie sa od Boha, ako od zdroja životodárnej energie. No môže to byť aj skutočná udalosť, ktorá sa práve deje. Možno ste už počuli o fenoméne zvanom chemtrails. Sú to biele pásy na oblohe, ktoré ostávajú po lietadlách. Nie sú to kondenzačné čiary (contrails), ktoré vznikajú zrážaním vodnej pary a po chvíli hneď zmiznú. Tieto chemtrails zostávajú na oblohe po celé hodiny a pomaly sa rozširujú. Objavovať sa začali až v deväťdesiatych rokoch, hlavne v Amerike. Tam vytvárajú na oblohe mriežky, pre ktoré už nie je poriadne vidno ani modrú oblohu (platí to už aj u nás). Obsahujú vraj kovové častice bárya a hliníka a špekuluje sa, že zohrávajú okrem iného aj úlohu pri ovládaní počasia. Vládne kruhy síce existenciu niečoho takého vylučujú, ale vývoj počasia v posledných rokoch považujem za všetko možné, len nie za normálny. V poslednej dobe je skoro stále zamračené a výrazné zrážky vyústili aj do katastrofálnych povodní na Slovensku (situácia je z roku 2010, kedy bola táto časť písaná ).

Neo tieto nepríjemné informácie, ktoré mu podal Morfeus nezvládne a spanikári. Keď sa upokojí, Morfeus mu povie, že normálne berú ľudí iba do určitého veku, pretože starší sú už na matrix príliš naviazaní a nezvládli by krutú pravdu. V jeho prípade urobil výnimku, pretože musel. Ježiš vraví niečo podobné: "Nik predsa neprišíva na starý odev záplatu z novej látky, lebo záplata sa z odevu vytrhne a diera bude ešte väčšia. Ani nové víno nevlievajú do starých mechov, lebo mechy sa roztrhnú a aj víno vytečie aj mechy sa zničia." (Mt 9, 16 - 17)

Potom mu rozpráva o tom, ako po stvorení matrixu v ňom bol človek, ktorý si matrix upravil podľa seba a on oslobodil prvých z nich. Potom ako zomrel, Veštkyňa predpovedala jeho návrat, ktorý prinesie skazu matrixu a koniec vojny. Po teoretickom úvode sa začne Neo cvičiť v bojových umeniach. Morfeus ho potom ide vyskúšať a bojujú spolu. Po boji mu vraví: "Chcem oslobodiť tvoju myseľ Neo. Ale ja ti môžem ukázať len dvere. Prejsť cez ne už musíš sám." V Matúšovom evanjeliu je tiež výrok o bráne: "Vchádzajte tesnou bránou, lebo široká brána a priestranná cesta vedie do zatratenia a mnoho je tých, čo cez ňu vchádzajú. Aká je úzka cesta, čo vedie do života a málo je tých, čo ju nachádzajú".

Nasleduje ďalšia lekcia. Morfeus ho prenesie na strechu vysokého mrakodrapu a chce, aby Neo preskočil na ďalšiu budovu. Aj diabol pri pokúšaní Ježiša od neho chcel niečo podobné: "Potom ho diabol vzal do svätého mesta, postavil ho na vrchol chrámu a vravel mu: Ak si Boží syn, vrhni sa dolu."

Po skákaní ho Morfeus pripojí aj do programu, ktorý simuluje matrix. Je plný čiernobielych ľudí, ktorí sú jeden ako druhý, s bezduchým výrazom tváre, až sa znenazdajky objaví žena v červenom a na rozdiel od ostatných sa na Nea usmieva. Odvedie jeho pozornosť a on si nevšimne, že na neho mieri agent izraelskou pištoľou Desert Eagle. Túto pištoľ používajú všetci agenti. Možno je to kvôli jej veľkému kalibru, čím chcú autori poukázať na silu agentov, no možno to má ešte aj nejaký iný význam.

Žena v červenom môže predstavovať Šípovú Ruženku, ktorá zaspala a spolu s ňou aj celé kráľovstvo na 100 rokov, čo odzrkadľuje stav ľudí v matrixe alebo azda Srdcovú kráľovnú zo spomínanej Alice v krajine zázrakov. Vo všeobecnosti ale predstavuje rôzne pôžitky, ktoré zvádzajú človeka a odvádzajú jeho pozornosť od skutočne dôležitých vecí, čo sa stalo aj Neovi. Vo filme Diablov advokát, v ktorom má hlavnú úlohu takisto Keanu Reeves, bola žena v červenom dokonca dcérou samotného satana. Pre mňa bola spojivom s iným filmom, ktorý sa na Matrix podobá, hoci by ste to na prvý pohľad vôbec nepovedali. O tom však až niekedy inokedy.

Zmyslom tejto Morfeovej lekcie je ukázať Neovi agentov systému, ktorí sú jeho strážcami, kontrolujú všetky brány a držia k tomuto systému všetky kľúče. Môžu sa napojiť na každého, koho oni neodpojili a preto kto nie je jedným z nich, patrí vlastne k agentom. Podobný výrok hovorí aj Ježiš v Novom Zákone: "Kto nie je so mnou, je proti mne, a kto nezhromažďuje so mnou, rozhadzuje." (Mt 12, 30)

Ak si myslíte, že agenti jestvujú len vo filme Matrix, skúste sa napríklad stať takým vegetariánom. Zažijete ich priamo v akcii a pochopíte, čo je to hydra so stovkami hláv. Agenti sú rôzne myšlienkové vzorce, ktoré máme do určitej miery všetci ľudia uložené v hlavách. Pomocou nich sa všetci navzájom kontrolujeme, bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali.

Pri stretnutí so Cypherom Neo uvidí jeho ľútosť nad tým, že si nevzal modrú tabletku. Hlavné obrazovky s kódom matrixu sú asi nie náhodou tri a na jednej z nich pri detailnom zábere je zobrazená šesťcípa Dávidova hviezda. Cypher znamená anglicky nula a predstavuje tak náprotivok Nea. Neo je Vyvolený – One - Jeden. Nula a jednotka sú zároveň aj základom výpočtovej techniky, ktorá používa binárnu sústavu. Všetky programy alebo počítačové hry sú vlastne rôzne kombinácie jednotiek a núl.

Neo odchádza preč a Cypher sa tajne stretáva v matrixe s agentom Smithom. Takže tým informátorom, ktorého na začiatku spomínali agenti bol Cypher. Chce sa pripojiť naspäť do matrixu, nechce si nič pamätať a chce byť niekto významný, napríklad taký herec. Na oplátku im vydá Morfea, ktorý jediný pozná kódy do siete Sionu. Autori spájajú Cyphera s bývalým americkým prezidentom Ronaldom Reaganom. Agent Smith ho oslovuje pán Reagan. Ronald Reagan bol pred tým, ako sa stal prezidentom hercom a potom trpel Alzheimerovou chorobou, ktorá ničí pamäť. Ako prezident nebol obľúbený kvôli svojej ekonomickej politike, ktorá bola nazývaná aj Reganomika. Bol dokonca označovaný za antikrista. Jeho tri mená Ronald Wilson Reagan majú po šesť písmen, čo dáva dohromady číslo šelmy 666 zo Zjavenia apoštola Jána. Cypher tak môže byť aj skrátením mena Lucifer, čiže satan. Reagan bol členom Demokratickej strany, ale tú neskôr opustil a prešiel k republikánom.

Táto scéna je takou "chybou v matrixe" pretože ak sa niekto chce dostať z matrixu naspäť na loď, musí mu ďalší člen posádky zavolať na nejakú pevnú linku. Cypher sa preto nemohol dostať zo stretnutia naspäť. Iba ak by mal ďalšieho spoločníka a to v ďalšom priebehu filmu nevidno. Cypher bol s povstalcami deväť rokov a deväť členov má aj posádka lode Nabuchodonozor.

Zatiaľ čo Cypher ako Judáš zrádza Morfea, posádka práve stoluje. Je to ako Ježišova posledná večera z evanjelia.

Po výcviku nastal čas navštíviť Veštkyňu. Tá mu oznámi, aspoň Neo to tak pochopí, že vyvolený nie je. Prezradí mu tiež, že bude postavený pred voľbu. Bude mať v rukách život Morfea aj ten svoj a bude len na ňom, ako sa rozhodne. Nakoniec mu dá koláčik. Koláčik sa povie po anglicky cookie. V počítačovej terminológii je to malý kúsok informácie, ktorú internetový server uloží do počítača, ktorý sa k nemu pripája. Potom napríklad vie, kedy sa počítač naposledy pripájal alebo čo tam robil.

Veštkyňa mala pravdu. Morfea chytia agenti v budove so šachovnicovou podlahou. Agent Smith mu pri vypočúvaní hovorí dosť nepríjemné veci. Pred týmto matrixom existovali ešte aj iné matrixy a ten úplne prvý bol dokonalý svet bez utrpenia. Nikto ho však nechcel akceptovať, lebo podľa Smitha ľudské bytosti definujú realitu skrze biedu a utrpenie. Takisto si myslí, že my nie sme cicavce, pretože každý cicavec sa inštinktívne snaží žiť v rovnováhe so svojim prostredím. My však nie. Niekde sa usadíme, až kým nevyčerpáme všetky zdroje, takže sa musíme presunúť niekde inde. Len jediný organizmus na tejto planéte sa správa podobne a to je vírus. Ľudstvo je podľa neho choroba, rakovina tejto planéty a oni sú liek.

Sú to naozaj vážne slová na zamyslenie. Myslím si že to do určitej miery platí pre našu civilizáciu, ale nie pre celé ľudstvo. Mnohé domorodé kmene ešte stále žijú v rovnováhe s prírodou. A presne takto žili aj naši slovanskí predkovia. Nebolo by na škodu, keby sme si z nich aspoň trochu zobrali príklad a nepovažovali ich za primitívov. Rakovina sa totižto musí liečiť. V dnešnom ponímaní, ale liečenie rakoviny znamená zničenie. Používa sa na to taká zvláštna metóda a to rádioaktívne ožarovanie. Skončí nakoniec podobným spôsobom aj ľudstvo na tejto planéte? Poučme sa z týchto slov, ale neobviňujme sa príliš. Naši predkovia si takýto spôsob života nevybrali dobrovoľne. Dlho mu odolávali, ale nakoniec podľahli neustálym tlakom a útokom.

Ďalšou dosť nečakanou vecou je, že agent Smith vlastne svet matrixu neznáša a chce sa tiež oslobodiť. Potrebuje kódy do Sionu, posledného slobodného ľudského mesta, lebo keď bude Sion zničený, už ho v matrixe nebude treba. Sion je posvätný vrch v Jeruzaleme, podľa ktorého má názov aj židovské hnutie, ktorého hlavnou úlohou bolo získať späť Palestínu a vytvoriť židovský štát.

Všimnite si, že Nea aj Cyphera oslovoval Smith ich civilnými menami u Morfea to takto nie je a oslovuje ho prezývkou.

Písal som aj o možných referenciách v Matrixe k udalostiam 11. septembra 2001. No to nie je všetko. Pasáž o zachraňovaní Morfea je takmer identickým zobrazením týchto udalostí. Agenti sú oblečení v oblekoch ako úradníci, manažéri a politici. Predstavujú teda vládnu moc s jej všemožnými inštitúciami. Povstalcov však volajú teroristami. Keď Neo s Trinity bojuje na streche budovy, pilot helikoptéry hlási: "Opakujem, zaútočili na nás!"

Budova na ktorú Trinity znesie Nea s Morfeom má označenie "MMI", čo je rímskymi číslicami 2001, teda rok útoku na dvojičky. Helikoptéra potom naráža do mrakodrapu a nasleduje explózia s ohromnou ohnivou guľou podobnou tej z WTC. Pozorne sa pozrite tiež na predchádzajúci výbuch bomby z výťahu a uvidíte dvojicu stĺpov v ohni. Agent potom vraví: "Vieme, kde sú. Nariaďte útok!"

Budova s nápisom MMI, čo je latinskými číslicami 2001.
Dvojica stĺpov v ohni. Podobajú sa na dvojičky WTC.

Neo nakoniec Morfea zachráni, ale tak, ako povedala Veštkyňa, zaplatí za to životom, keď ho zastrelí Smith. Stane sa to tam, kde sa to aj začalo, v hotelovej izbe číslo 303. Trinity ho však bozkom zázračne preberie k životu a v Neovi sa objavia nové schopnosti. Vidí kód matrixu, takže je teraz asi už osvietený. Zastaví guľky agentov a nakoniec prenikne do Smitha a zničí ho. Ten vybuchne zvnútra vo svetelnej explózii.

Postava Nea bola, ako ste už možno aj vytušili inšpirovaná tiež jedným starším príbehom, ktorý je myslím si každému známy. Je to príbeh Nového zákona a Ježiša Krista. Podľa evanjelií bol Ježiš tiež spasiteľom, ktorý mal oslobodiť ľudstvo. Píše sa o ňom, že konal zázraky a uzdravoval. Takisto zomrel - na kríži, ale vraj potom vstal z mŕtvych ako Neo. Nakoniec vystúpil na nebesia a aj Neo sa v poslednej scéne vznáša smerom k nebu. Neo sa však od Ježiša aj dosť odlišuje. Ježiš je božská osoba a Neo len obyčajný človek, aspoň tak sa zdá. O Ježišovi sa verí, že od narodenia poznal svoje poslanie a všetky svoje vedomosti dostal od Boha. Neo naproti tomu o tom, že je vyvolený ani len netušil. Je váhavý, všetko sa musí postupne učiť a postupne sa vyvíja. Keď si to zhrnieme Neo môže predstavovať Ježiša, Adama a Syna. Morfeus Jána Krstiteľa, hada z Genezis a Otca. Trinity možno Máriu Magdalénu, Evu, Ducha svätého, ženu a matku.

Tesne pred koncom filmu Neo ešte do telefónu niečo vraví. Tu neviem, či tieto slová sú určené systému, ktorý ho odpočúva, ľuďom, ktorý pozerajú film alebo len určitej skupine z divákov. Hovorí: "Viem, že ste tam. Teraz vás už cítim. Viem, že sa bojíte. Bojíte sa nás, bojíte sa zmeny. Nepoznám budúcnosť, neprišiel som vám povedať, ako sa to skončí. Prišiel som vám povedať, ako sa to začne. Teraz zavesím tento telefón a pôjdem ľuďom ukázať to, čo nechcete, aby videli. Ukážem im svet, svet bez vás. Svet bez pravidiel a rozkazov, bez hraníc a obmedzení. Svet, kde je možné úplne všetko."

Tak sa na takýto svet bez pravidiel, kde je možné úplne všetko spolu pozrime. V takomto svete vás môžu bez akýchkoľvek problémov oklamať, okradnúť, olúpiť, znásilniť a zavraždiť. Páčil by sa vám takýto svet? Niekomu zrejme áno, ale väčšine ľudí určite nie. Podľa mňa práve tejto väčšine divákov patrí záverečný Neov odkaz, v ktorom im ešte odkazuje, že to bude svet bez nich.

Na obrazovke počítača svieti dátum 9. 18. 99, čiže 18. september. V americkom formáte dátumu sa uvádza najprv mesiac a až potom deň. Dátum na obrazovke zo začiatku filmu je 2. 19. 98. Od začiatku príbehu do jeho konca teda ubehlo 20 mesiacov. V prvom roku je to 11 a v druhom 9 mesiacov. Jedenásteho septembra 2001 sa zrútili dvojičky a 18. septembra prezident George Bush podpisuje rezolúciu o použití zbraní proti Afganistanu a začína sa vojna proti terorizmu.

 

2. Matrix Reloaded

 

Matrix 2 je komerčne najúspešnejšia časť celej trilógie. Rozpočet filmu bol 300 miliónov dolárov a na filme je to aj vidieť. Legendárna automobilová naháňačka sa natáčala celé 3 mesiace a bola pre ňu postavená vlastná 2,25 km dlhá diaľnica. Čo sa týka deja, v prvej časti bolo všetko také jednoduché - zlé stroje a dobrí povstalci. V dvojke sa to všetko poriadne zamotá.

Na začiatku filmu má Neo zlé sny a vidí v nich Trinity, ako dostane zásah od agenta. Na stretnutí povstalcov v matrixe sa dozvie, že stroje sa práve chystajú zaútočiť na Sion. Pomaly sa prekopávajú k mestu a na útok je pripravených 250 000 chobotničiek. Tieto informácie im poskytla loď Osiris.

Osiris alebo Usir je egyptský boh, ktorý má črty nie nepodobné s Ježišom a Neom. Podľa legiend bol synom boha Zeme Geba a bohyne neba Nut. Bol ženatý so svojou sestrou Eset a mali spolu syna Hora. S celou svojou rodinou tvoril božské devätoro uctievané v meste slnka Heliopole. Keď dospel, stal sa pre svoje výnimočné vlastnosti kráľom na Zemi. Vyviedol Egypťanov zo zvieracieho stavu, vyučil ich poľnohospodárstvu a dal im zákony. Potom odišiel na cestu, počas ktorej mal takto civilizovať aj celý ostatný svet. Bohužiaľ toto sa mu už nepodarilo, lebo ho zo závisti zabil jeho temný brat Sutech. Eset ho ale nachvíľu vzkriesila k životu, aby s ním splodila syna Hora. Potom ho boh Anupev odviedol do podsvetia. Tam sa stal kráľom a rozhodoval o tom, či sa duch zomrelého človeka dostane do podsvetnej ríše alebo nie. Okrem toho mal aj mnoho iných funkcií, ako napríklad boh Slnka, či boh vegetácie.

K budove, kde prebieha stretnutie prichádza Smith a pošle Neovi odkaz. Je to sluchátko, ktorým komunikujú agenti so systémom. Smith je v preklade kováč. Poznávacia značka jeho auta, na ktorom prišiel je IS 5416. V knihe proroka Izaiáša, v 54. kapitole a 16. verši sa píše: "Hľa, ja som stvoril majstra, čo rozduchuje uhlie v ohni a svojim remeslom vyrába zbrane, ja som stvoril aj zhubcu, čo ničí." Zhromaždenie povstalcov potom napadnú agenti, ktorí už ale pre Nea nejaký veľký problém nepredstavujú. Má dokonca novú schopnosť, ktorou je lietanie. Link vraví Morfeovi, že sa zasa hrá na Supermana.

Superman je tiež hrdina ako Neo a dokáže takisto neuveriteľné veci. Aj on sa veľmi podobá na Ježiša. Superman nepochádza zo Zeme, ale z planéty Krypton, teda podobne ako sa traduje o Ježišovi - z neba. Aj Supermana sem poslal jeho otec. Názov planéty Krypton má základ v gréckom slove kryptos, čo znamená skrytý. Dnes sa používa hlavne vo význame šifrovať alebo kódovať. Tieto podobnosti preto asi nebudú náhodné. Superman sa ale od iných filmových hrdinov odlišuje. Ostatní sú ľudia, u ktorých sa nejako vyvinuli zvláštne schopnosti a začnú si preto obliekať masky a obleky hrdinov. Superman je však hrdina už zo svojej podstaty a naopak, snaží sa pôsobiť ako obyčajný človek. K tejto črte sa ešte vrátim neskôr v súvislosti s Matrixom.

Po prílete do Sionu, ako ináč bránou číslo tri sa objaví akýsi mladík a snaží sa Neovi nejako poslúžiť, pretože ho zachránil. Nea to ale obťažuje a vraví mu: "Ty si sa oslobodil sám." Toto je narážka na kresťanov, ktorí veria, že ich Ježiš spasil.

Mesto Sion pripomínajúce molekulu DNA.

Link je rád, že je konečne doma a ukáže sa pohľad na mesto. Mne osobne mesto pripomína molekulu DNA, ktorá je zodpovedná za dedičnosť. Morfeus odišiel na výsluch k veliteľovi Lockovi. Potom prichádza radný Hamann, ktorý má vystúpiť v chráme, pretože sa šíria rôzne reči o tom, čo sa deje. Veliteľ Lock a Morfeus tu zaujmú dva rozdielne postoje. Lock radí nepovedať úplne všetko, aby nevznikla panika a Morfeus povedať pravdu, pretože stroje nikdy do Sionu nedorazia. Za posledných 6 mesiacov zachránili viac ľudí ako za 6 rokov a tak je tento útok strojov podľa neho len prejavom zúfalstva. Verí, že sa proroctvo naplní a vojna čoskoro skončí.

V noci Neo nemôže spať a tak sa ide pozerať na spiace mesto Sion. Stretne sa s radným Hamannom, ktorý sa mu zdôverí, že spánok nemá rád. Prespal prvých 11 rokov svojho života a teraz sa z toho prebúdza. Pozve Nea na návštevu do technickej časti mesta a on súhlasí. Hamann vraví, že je zvláštne, ako ich jedny stroje chcú zabiť a tieto druhé im umožňujú prežiť. Spomína si na ľudí pripojených k matrixu a vychádza mu, že oni sú vlastne podobne pripojení na tieto stroje. Neo mu oponuje, že tieto stroje ľudí neovládajú, ale naopak ľudia ovládajú tieto stroje. Potom sa opýta Nea, že čo je to vlastne kontrola. On odpovie, že ich môžeme vypnúť. Áno môžu ich kedykoľvek zničiť, čo by sa ale potom stalo s ich svetlom, teplom a vzduchom? Neo pochopí, že ľudia potrebujú stroje rovnako, ako potrebujú stroje ľudí.

Ráno Neo obdrží správu od Veštkyne a tak sa vydá naspäť do matrixu. Tesne pred odchodom dostane darček od jednej siroty. Vraj bude vedieť, čo to znamená. Je to lyžica. Možno to nie je ani tak odkaz pre Nea, ako skôr pre divákov.

V matrixe stretne Neo Serafa, ktorý ho má k Veštkyni odviesť. Seraf má pôvod v hebrejskej mytológii. Serafíni patria medzi najvyššie anjelské bytosti a ich úlohou je ochraňovať boží trón. Spájajú sa so živlom ohňa. Asi preto v kóde matrixu nemá Seraf zelenú farbu ako všetko ostatné, ale zlatožltú. Predstavuje tak asi firewall, doslovne ohnivú stenu, čo je program alebo zariadenie, ktoré zabraňuje škodlivému kódu v prístupe do počítača.

Potom ako si ho overí, zavedie Nea do chodby plnej dverí. Linkovi, ktorý sleduje kód matrixu na palube lode sa stratia z dohľadu. Neo sa pýta, či sú to zadné dvere, anglicky backdoor. Je to programátorský termín, ktorý znamená tajný prístup k programu alebo systému, o ktorom vie len programátor alebo hacker. Neo sa opýta Serafa, či aj on je programátor. On odpovedá, že nie, on vraj chráni to, čo je najdôležitejšie a otvorí dvere, kde sa nachádza Veštkyňa.

Tá vie o jeho zlých snoch. V tejto scéne sa dozvedáme dosť nečakanú vec a tou je, že Veštkyňa nie je človek, ale program, podobne ako aj agenti. Patrí teda takisto do systému a Neo nevie, či jej má veriť. Je to vraj na ňom, ako sa rozhodne a či prijme to, čo mu povie. Neo sa podľa nej má dostať k hlavnému počítaču, kde končí cesta Vyvoleného. Vraj to už videl vo svojich snoch – dvere zo svetla. Pýta sa ho, čo tam videl. Neo jej povie o sne s Trinity a nechápe prečo nevidí, čo sa jej stane. Veštkyňa mu vyjaví, že nemôže vidieť cez voľbu, ktorej nerozumie. On sa spýta, či môže rozhodnúť o Trinitinej smrti alebo nie. Veštkyňa mu odpovie, že on sa už rozhodol, len musí svoju voľbu pochopiť. Nakoniec sa dozvie, že ak sa chce dostať k Zdroju, potrebuje Kľúčiara a toho uväznil dosť nebezpečný program Merovejec.

Aj Veštkyňa si myslí, že budúcnosti sa môžu dožiť ľudia aj stroje len spoločne. Vysvetľuje mu, že za všetkým v matrixe sú programy. Riadia napríklad stromy, vietor, východ a západ Slnka. Ak pracujú dobre, tak sú neviditeľné a v podstate ani nikto nevie, že existujú. Sú ale aj také, o ktorých je počuť stále. Duchovia, anjeli, historky o vlkodlakoch a upíroch sú podľa nej výsledkom systémových chýb programov, ktoré nerobia to, čo majú. Programy, ktoré majú byť vymazané sa potom môžu ukryť v matrixe alebo ísť naspäť k hlavnému počítaču, tam kde má ísť aj on.

Slovami o programoch, o ktorých je stále počuť naráža na Smitha, ktorý práve prichádza na scénu. Ten nám oznámi, že sú s Neom nejako spojení. Keď do neho Neo vnikol asi sa do neho odtlačila určitá jeho časť, niečo sa asi zkopírovalo a niečo zmazalo. Bol zničený a podľa pravidiel vedel, čo má robiť a kam ísť, ale on to neurobil a zostal v matrixe. Teraz už nie je agentom systému, ale je zdanlivo slobodný. V skutočnosti tam ale s Neom nie sú preto, lebo sú voľní, ale pretože voľní nie sú. Smith je tam preto, aby vzal Neovi jeho účel, čiže základ existencie, tak ako Neo chcel vziať ten jeho. Aj Smith podobne ako Neo zomrel, ale vstal zmŕtvych. Aj on má teraz nové schopnosti, dokáže zmeniť ľudí aj iné programy na svoje vlastné kópie a takto sa šíriť. Smith možno predstavuje aj ego. Je to akési naše druhé ja, ktoré existuje v našej mysli. Ego chce, aby bolo všetko podľa neho a chce všetko riadiť. Najprv na nás dozerá, aby sme nerobili, to čo je proti systému a potom sa môže samo chcieť oslobodiť. To podľa mňa predstavuje Smith vo filme - Neovo druhé ja.

Smith chce zmeniť na seba aj Nea, ale uňho sa mu to nepodarí. Nastáva preto boj. Keď budú ďalší Smithovia vychádzať z budov pozrite sa, aký tvar vytvorili. Sú to dve čísla – 6 a 9 a sú to čísla, ktoré sú navzájom obrátené. Ak ich spojíme do jedného celku, získame tvar, ktorý sa podobá okrem iného aj na špirálovité galaxie vo vesmíre. Takouto galaxiou je aj naša Mliečna cesta. Čísla 6 a 9 okrem iného predstavujú aj astrologické znamenie raka. Na rakovinu, ktorá všetko pohlcuje sa zmenil vlastne aj agent Smith.

Čísla 6 a 9 vytvorené z bojujúcich agentov.

Po boji so stovkami Smithov sa naši hrdinovia vyberú za Merovejcom. Na budove sú hodiny a ručička ukazuje na dvanástku, ktorá má tvar dvoch stĺpov. Po vystúpení z výťahu vidíme na stene opäť číslo 101. Je to číslo poschodia, ktoré stlačila vo výťahu Trinity. Merovejec im predstaví svoju ženu Persefone a prezradí nám, že miluje všetko francúzske. Je to tak preto, lebo Merovejec je vlastne príslušník skutočnej dynastie francúzskych kráľov, ktorú založil legendárny Merovej.

Autori Matrixu sa v tomto prípade inšpirovali najskôr knihou Svätá krv a svätý grál od Michaela Baigenta, Richarda Leigha a Henriho Lincolna. Opisuje sa v nej teória, že Merovejovci pochádzajú z rodu samotného Ježiša, ktorého údajná manželka Mária Magdaléna sa po jeho ukrižovaní uchýlila vo Francúzsku. Posledný kráľ z tejto dynastie Dagobert II. bol v roku 679 zavraždený, ale podľa tvrdení autorov jeho nasledovníci a teda aj Ježišova pokrvná línia stále žije. Tento námet rozoberá aj Dan Brown vo svojom svetovom bestselleri Da Vinciho kód.

Persefona je v gréckej mytológii manželkou Háda, boha podsvetia, kde po smrti odchádzajú duše ľudí. Bola dcérou boha Dia a bohyne plodnosti zeme a roľníctva Demeter. Na prechádzke raz odtrhla narcis, kvet smrti a preto ju Hádes uniesol do podsvetia, kde sa s ňou oženil. Demeter preto protestovala u Dia a ten dosiahol aspoň to, že ju Hádes pustí von na dve tretiny roka. Keď sa na jar vracia z podsvetia na svet, ožíva spolu s ňou aj celá príroda. Merovejcovo územie je vlastne tiež takýmto podsvetím. Nekončia tam však ľudské duše, ale programy.

Do podsvetia sa dostal aj Orfeus, ktorý patril medzi najväčších gréckych hrdinov, hoci vôbec nebol bojovník, ale hudobník. Keď začal hrať na lýru aj vlk ležal pri baránkovi bez toho, aby mu ublížil a všade navôkol zavládol súlad a mier. Stal sa známy práve svojou cestou do Hádovho podsvetia, kvôli svojej milovanej manželke Eurydike, ktorú uštipol had.

To sa dovtedy nikomu nepodarilo. Za pomoci svojej hudby presvedčil prievozníka Chárona, ktorý ho previezol cez rieku Styx. Hádovi a Persefone zaspieval pieseň o svojej láske a požiadal ich, aby mu vydali Eurydiku alebo aby si nechali v podsvetí aj jeho. Hádes mu sľúbil ženu vrátiť, ale pod jednou podmienkou. Keď ich bude posol bohov Hermes vyvádzať von, nesmie sa ani raz obzrieť dozadu za Eurydikou, ktorá bude kráčať za ním. Podobá sa to aj na Lótovu ženu z Biblie. Orfeovi sa to takmer podarilo, ale pri východe z podsvetia sa obzrel, či sa jej nič nestalo a tak o ňu už druhýkrát prišiel.

Znovu sa s ňou stretnúť sa mu podarilo až o štyri roky neskôr, keď ho zabili ženy v Trácii, lebo o ne nemal záujem. V opitosti začali doňho hádzať kamene. Tie sa vďaka jeho spevu zastavovali, tak ako guľky pred Neom vo vzduchu. V hneve sa potom ženy na neho vrhli a roztrhali ho. Potom sa celá príroda zahalila do smútku a deje sa to každý rok na jeseň, keď nastáva výročie jeho smrti. Existovala dokonca aj filozoficko-mystická sekta jeho uctievačov, ktorá ovplyvnila napríklad i Platóna. Jeho vyobrazenia sa našli aj v rímskych kresťanských katakombách. Kvôli svojej ceste do podsvetia bol prirovnávaný k Ježišovi.

Výraznú úlohu v kulte orfikov zastával aj Dionýzos-Zagreus, ktorý bol tiež zabitý a potom vstal zmŕtvych. Mal vládnuť na nebi, ale na príkaz Diovej manželky Héry ho zabili Titani a jeho telo roztrhali. Zeus ale jeho telo spojil a vzkriesil ho. Jeho osobnosť sa potom rozdelila. Dionýzos zostal vládnuť na Zemi a Zagreus sa stal bohom v podsvetí.

Merovejec ich hneď na začiatku schladí. Podľa jeho názoru vôbec nevedia, prečo za ním prišli. Sú tam preto, lebo ich tam jednoducho poslali. Potom im dá prednášku o kauzalite, čo je zákon o príčine a následku. Toto učenie je známe hlavne z východných systémov, ako je napríklad hinduizmus alebo buddhizmus. Kauzalite sa vraj nedá uniknúť a naveky nás zotročuje. Našou jedinou nádejou je pochopiť príčinu, pochopiť prečo. Prečo je jediný zdroj moci a bez prečo sme úplne bezmocní.

Hmm... Prečo sa deje vo svete to, čo sa deje? Prečo sú Američania v Afganistane? Lebo teroristi zaútočili na dvojičky? Alebo preto, že Afganistan je najväčší svetový producent ópia? Prečo neskôr zaútočili na Irak? Lebo tam boli zbrane hromadného ničenia a základne Al-Kajdy? Prítomnosť ropy v Iraku, bez ktorej sa nepohne žiadny tank a nevzlietne žiadne lietadlo potrebné na udržiavanie svetovej dominancie, je teda asi len náhoda. Alebo to bolo preto, lebo Irak chceli zbaviť diktátora a priniesť tam slobodu a demokraciu? Zaujímavé, že na Severnú Kóreu a na ostatných diktátorov neútočia (prednedávnom síce zvrhli Kaddáfiho, ale aj v Líbii je ropa). V Iraku americkí vojaci bojujú za slobodu, ale doma o mnohé zo svojich slobôd občania prichádzajú. Prečo teda spadli dvojičky a prečo nastala hospodárska kríza? Sú to náhodné a navzájom oddelené udalosti alebo medzi nimi existuje nejaká súvislosť?

Merovejec ich poučí tiež o tom, že žiadna voľba vlastne neexistuje. Je to len ilúzia vytvorená medzi tými s mocou a tými bez nej. Možno je to naozaj krutá pravda. Kľúčiara sa im nakoniec podarí získať len s pomocou Persefony, výmenou za Neov bozk. Musia však oňho bojovať s mocnými Dvojičkami.

Možno je to ďalší odkaz na 11. september alebo na grécku báj o Dioskuroch, dvoch bratoch, ktorý boli najslávnejší hrdinovia hneď po Heraklovi. Narodili sa síce ako dvojčatá, ale boli to nevlastní bratia. Otcom Kastora bol spartský kráľ Tyndareos, ale otcom Polydeuka sám boh Zeus.

Ten druhý, keďže bol synom boha bol nesmrteľný. Okrem sily a hrdinstva vynikali aj veľkou bratskou láskou. Potom ako prišiel Kastor o život, Polydeukes preklial svoju nesmrteľnosť. Zeus mu preto dal na výber. Buď bude žiť s bohmi na Olympe alebo bude jeden deň spolu s Kastorom v podsvetí a jeden na Olympe. On si samozrejme vybral tú druhú možnosť. Potom sa dostali aj na nočnú oblohu, kde žiaria ako hviezdy Castor a Pollux v súhvezdí Blížencov. Táto báj môže mať podľa mňa aj symbolický význam a tým je spojenie nesmrteľnej duše a smrteľného tela v človeku.

Pri boji vynikne kontrast medzi bielymi Dvojičkami a Morfeom s Trinity v čiernom oblečení. Áno Neo, Morfeus aj Trinity používajú čierne oblečenie.

Po impozantnej automobilovej naháňačke na dialnici so známym číslom 101 sa im nakoniec podarí uniknúť a Kľúčiar im potom prezradí, ako sa dostanú k Zdroju. Ten sa nachádza v jednej budove, no musia tam najprv vyradiť bezpečnostný systém. Neo ovplyvnený svojimi snami požiada Trinity, aby sa toho za žiadnych okolností nezúčastnila a nechodila do matrixu. Čas na hodinách ukazuje za 12 minút dvanásť hodín a Morfeus vraví: "Nie sme tu náhodou, náhody neexistujú. Máme 3 úlohy, 3 lode a 3 kapitánov. Nevidím v tom žiadnu zhodu náhod, vidím v tom prozreteľnosť." Takzvaná Božia prozreteľnosť sa v kresťanstve zobrazuje ako žiariaci trojuholník s okom vo vnútri.

Jednu loď povstalcov však vypátrajú chobotničky a zničia ju. Odstránia takto jednu skupinu a to práve tú, ktorá mala vyradiť pohotovostný systém. Trinity preto, či chce alebo nie, musí ísť do matrixu, lebo keď nabehne pohotovostný systém, Neo sa k Zdroju nedostane. Trinity splní úlohu, ale napadnú ju agenti. Medzitým nastáva kritická scéna tejto časti a Neo sa dostáva k samotnému Architektovi matrixu. Architekt naprojektoval alebo ak chcete stvoril tento priestor – matrix, ale nie ľudí, ktorí v ňom žijú.

Pojem Veľký Architekt používa aj tajná slobodomurárska spoločnosť a označuje ním stvoriteľa vesmíru. Matrix obsahuje v sebe aj silný slobodomurársky podtext, čoho dôkazom je aj Neovo meno. Civilné priezvisko Nea je totiž Anderson a James Anderson bol autorom Konštitúcií slobodomurárskej Veľkej lóže Anglicka.

Tri svetlá lode, ktoré vítali Nea po odpojení z matrixu sa používajú aj v slobodomurárskej symbolike, kde predstavujú múdrosť, silu a krásu. Nápis u Veštkyne: "Poznaj sám seba", používajú takisto aj slobodomurári. Lyžica, ktorú dostal Neo od siroty môže predstavovať murársku lyžicu a byť tak odkazom pre určitých divákov.

Neova cesta je vlastne cesta slobodomurára. Kandidát na slobodomurára prichádza z nevedomého sveta do lóže, kde je zasväcovaný do tajomstiev jednotlivých stupňov. Tam pri obrade musí symbolicky zomrieť, aby sa znova narodil pre prácu v lóži. Základné stupne slobodomurárov sú tri – učeň, tovariš, majster. Matrix má takisto tri časti, ktoré predstavujú vývoj postavy Nea od učeníka až po majstra.

Podobný koncept ako Veľký Architekt existoval aj v gnosticizme, kde sa označoval pojmom demiurg. Gnosticizmus bol náboženský alebo skôr mystický smer rozšírený na prelome letopočtov. Jeho názov je odvodený od slova gnóza, čo znamená poznanie. Gnosis sa volá aj jedna z lodí povstalcov. Nebol to žiadny konzistentný smer a existovali mnohé názorové skupiny. Spájalo ich to, že sa usilovali získať božské poznanie, získavané zasväcovaním a rôznymi mystickými zážitkami. Boli presvedčení, že k duchovnému poznaniu je možné dospieť len na základe osobnej skúsenosti. Hľadali ho hlavne vo vnútri človeka a verili, že len to môže človeka spasiť.

Mnohé gnostické skupiny boli výrazne dualistické. Považovali celý tento materiálny svet i jeho stvoriteľa, ktorého často spájali s bohom Starého zákona za zlo a usilovali sa od neho všemožne oslobodiť. Tvrdili, že okrem tohoto sveta existuje ešte iný, lepší svet svetla, ktorý je nad ním. Pravý boh je vraj nepoznaný, transcendentálny. Ťažko povedať, čo si predstavovali pod pojmom hmotný svet. Znamenal pre nich celý vesmír, určitú jeho dimenziu, našu galaxiu, jej časť, v ktorej sa nachádza aj naša Zem alebo len čisto našu planétu?

Neviem, ako k týmto tvrdeniam prišli, či nejakým duchovným osvietením alebo jednoducho pozorovaním a svojimi vlastnými skúsenosťami z tohoto sveta. Existovali aj také skupiny, napríklad Kainiti, ktorí dokonca oslavovali tých, ktorí sa tomuto podľa nich zlému bohu stavali na odpor. Vieme o nich napríklad z Ireneovho diela Adversus haereus – Vyvracanie kacírstiev.

Zaujímavé je, ako sa označujú pobožní ľudia. Je to slovom bohabojní, teda doslovne, tí, čo sa boja boha. Je to dosť zvláštne, že boh, ktorý by mal byť najväčšie dobro si cení ľudí, ktorí sa ho boja a nie tých, ktorí ho milujú. Z určitej perspektívy sa teda postoj týchto gnostikov dá pochopiť.

Gnostici boli ale obviňovaní z rôznych nemorálností a zvrhlostí, čo vraj vychádzalo z toho, že oni sú niečo viac ako ostatní ľudia, pretože oni majú gnózu a pre nich už zákon a morálka neplatia. V dnešnej literatúre sa to zväčša prikladá cirkevnému očierňovaniu. Ako to bolo v skutočnosti, poprípade, či to platilo pre všetkých gnostikov alebo len pre niektoré skupiny, to sa dá dnes už len ťažko dokázať. Avšak od postoja, že ja som niečo viac, ja som osvietený alebo vyvolený, k porušovaniu zákonov už nie je ďaleko. Príkladom nám môže byť dnešná takzvaná elita, ktorá negatívny postoj voči sebe zhadzuje na všetko možné, len nie na svoje vlastné konanie.

Z najvyššieho boha sa podľa gnostikov emanovali nižšie vrstvy, takzvané Eóny. Posledným z nich bola Sofia – božská múdrosť. Tá sa veľmi usilovala spoznať najvyššieho boha, čo sa jej však nepodarilo.

Z jej smútku, strachu, zmätku a nevedomosti potom vznikol demiurg, stvoriteľ hmotného sveta. Tento žiarli na najvyššieho boha a jeho existenciu pred človekom zatajuje. Niektoré skupiny svet a demiurga nechápu až tak zle, pretože podľa nich tento najvyššieho boha, ani pôvod svojej existencie nepozná. Kvôli tomu sám seba považuje za boha a preto je symbolom kozmickej nevedomosti.

V jeho vláde nad človekom mu pomáhajú archonti – mocnosti tohto sveta. Spájajú sa niekedy s planétami a zverokruhom, ktorý vytvára osud zotročujúci človeka. Pre tento svoj čin bola Sofia vykázaná do vyhnanstva v materiálnom svete demiurga. Niektorí však verili, že tam bola unesená, tak ako Persefona do podsvetia. Úlohou človeka je preto nájsť Sofiu – múdrosť, či vlastnú dušu, zachrániť ju a takto dospieť k spojeniu s božstvom.

Vplyvom platonizmu to bolo často vnímané ako rozpomínanie sa na stav prvotnej dokonalosti. Aj príbeh Ježiša a Márie Magdalény predstavuje niečo podobné. Mária bola vraj prostitútka. Jej duša bola strápená a v zajatí matérie. Potom z nej Ježiš vyhnal 7 zlých duchov. Toľko bolo známych planét v staroveku a duchovia tak asi predstavujú archontov. Podľa gnostických tradícií sa z Márie stala jeho najlepšia učeníčka a možno aj manželka. Mária Magdaléna je v gnosticizme často nazývaná aj Pani v červenom a žena v červenom sa vyskytla aj v prvej časti Matrixu.

Kto chce teda získať múdrosť, musí pre ňu zostúpiť do podsvetia. Podľa orfických legiend aj Orfeus získal v podsvetí nejaké tajné náuky. Preto asi Kľúčiara získali naši hrdinovia práve vďaka Persefone na území Merovejca.

Vo filme Matrix, Neo a Morfeus s povstalcami taktiež zastávajú v podstate gnostické postoje. Bojujú proti Architektovi a strojom, ktorí ovládajú svet matrixu.

Architekt povie Neovi, že to on vytvoril matrix a už ho očakáva. Vysvetľuje mu, že je tu preto, lebo v systéme existuje istá anomália, ktorú zatiaľ nevie eliminovať. A Neovou úlohou je vyvážiť túto anomáliu, aby sedela inak dokonalá matematická harmónia. Architekt je prekvapený, že bol rýchlejší ako ostatní. Prekvapený je aj Neo a myslím si, že prekvapení sme boli všetci diváci. Neo nebol jediný Vyvolený a pred ním boli mnohí iní.

Matrix je totiž omnoho starší, ako sa zdá a podľa toho, čo vraví Architekt jedná sa už o jeho šiestu verziu. Agent Smith teda v prvej časti Morfeovi neklamal. Jedným z týchto vyvolených možno bol aj Merovejec. Usir predtým, než začal vládnuť v podsvetí bol tiež takýmto vyvoleným a Persefona vravela, že aj Merovejec bol niekedy taký, ako Neo. Spojením Nea a Merovejca chcú možno autori analogicky poukázať aj na spojenie Merovejskej línie s Ježišom. Či je to takto aj skutočnosti, je už ale iná vec.

Spomínané anomálie sa vraj pravidelne opakujú a vytvárajú výkyvy aj v tých najsofistikovanejších rovnostiach. Neo pochopí, že problémom sú ľudské voľby. Prvý matrix bol takmer dokonalý, krásny a monumentálny. V mnohých kultúrach sa nachádzajú zmienky o nejakom Zlatom veku. Podobne ohromná bola aj chyba, ktorú pôvodný matrix obsahoval. Bola spôsobná nedokonalosťou v každej ľudskej bytosti. Bol preto prerobený na základe našej histórie.

Znova však došlo k chybe. Riešenie Architektovi dlho unikalo a odpoveď prišla nečakane od neuvedomelého programu, ktorý mal skúmať isté aspekty ľudskej duše. Pokiaľ je Architekt otcom matrixu, potom je ona nepochybne jeho matkou. Áno týmto programom je Veštkyňa. Vytvoril sa tak systém, kde bola možnosť voľby, hoci úroveň tejto voľby bola minimálna. Ani toto riešenie však nebolo dokonalé. Hoci 99% populácie tento systém akceptovalo zostávajúce 1 percento mohlo natoľko eskalovať pravdepodobnosť nešťastia, že by mohlo dôjsť k úplnému zrúteniu systému. Toto 1 percento predstavujú obyvatelia Sionu.

No a Neo tu nie je preto, aby Sion zachránil, ale naopak zničil. Funkciou vyvoleného je prísť k Zdroju, čím sa zkopíruje kód, ktorý nesie Vyvolený a nahraje sa primárny program. Potom bude musieť nájsť v matrixe 23 ľudí, 16 žien a 7 mužov, ktorí postavia nový Sion. V knihe Genezis (Gen 7,16) v príbehu o potope sveta sa píše: "A čo vošlo, bol samec a samica z každého živočícha, ako mu prikázal Boh. A pán zavrel Noema zvonka."

Ak by sa to Neovi nepodarilo, stala by sa katastrofická chyba, ktorá by zničila systém a zabila všetkých pripojených k matrixu, čo by spolu so zničením Sionu znamenalo i zničenie ľudstva. Na Neovu námietku odpovie, že oni by túto stratu aj keď je nepríjemná dokázali ustáť. Ide však o to, či by bol Neo schopný niesť zodpovednosť za smrť každej živej bytosti na tomto svete. Tvrdí to síce Architekt, ale či je to pravda je už iná vec. Načo by sa ale stroje namáhali s udržiavaním takého zložitého systému ako je matrix, keby od neho neboli závislí. Jedine, že sa im páčil pocit moci, ktorú takto získali nad ľudskými bytosťami.

Zásadnou vecou, ktorá vyplýva z rozhovoru Nea s Architektom je, že matrix mal viac predchádzajúcich verzií, ktoré sa pravidelne skončili katastrofou a Vyvolených bolo tiež viac. No a paradoxne Vyvolený nemá matrix za úlohu zničiť, ale vlastne ho ešte vylepšiť. Preto asi stroje nezabili Nea a ani ostatných pri odpájaní od matrixu.

To, že náš svet nie je jediný a ani prvý hovoria mýty z celého sveta. Spasiteľov bolo viac aj v kresťansko-židovskej tradícii. Mojžiš vyviedol Izraelitov z Egypta a zachránil ich z otroctva, Abrahám ich vyviedol z Mezopotámie a Noe zachránil ľudstvo pred potopou sveta.

Mne tento rozhovor však najviac pripomína hinduistické náuky. Hinduistické náboženstvo, ako ho my nazývame vlastne ani neexistuje a je to súhrný názov pre náuky, ktoré sa nachádzajú v okolí rieky Indus. Tieto náuky majú spoločné to, že vyznávajú Védy, čo sú štyri posvätné spisy. Čas tam má takisto cyklickú formu. Jedným z takýchto cyklov je aj Mahajúga, ktorá v sebe obsahuje 4 ďalšie veky. My teraz žijeme v Kalijúge, najkratšom, ale aj najhoršom veku.

Zdroj a Vyvolený z matrixu odpovedajú v hinduizme pojmom Brahman a Atman. Brahman je pôvod všetkého, najvyššia realita, vesmírne vedomie a Atman najvnútornejšia realita človeka. Vo svojej podstate sú vlastne jedno a to isté. Atman prechádza kolobehom životov, rodí sa na tento svet a potom sa naspäť vracia k brahmanovi. Podobne aj hinduizmus a buddhizmus chápu tento svet ako ilúziu.

Architekt nakoniec prezradí Neovi, že Trinity predsa len vošla do matrixu, aby zachránila jeho život za cenu toho svojho. Aj Architekt ho postaví pred voľbu. Buď pôjde k Zdroju a zachráni Sion, alebo k nej do matrixu a k zániku ľudskej rasy. Architekt sa ho snaží presvedčiť, že je nevyhnutné, aby zomrela. Neo sa však rozhodne inak, vyberie si dvere po svojej ľavici a letí za Trinity. Ona však v jeho náručí skutočne zomiera. Neo ju ale podobne ako ona jeho v prvej časti zázračne oživí.

Potom na palube lode prezradí Morfeovi, čo sa dozvedel od Architekta a že Vyvolený je vlastne len ďalší stupeň systémovej kontroly. Proroctvo teda nebolo pravdivé, čomu Morfeus nechce uveriť, je to ale bohužiaľ pravda.

Proroctvá existovali aj o židovskom mesiášovi. V Ježišových časoch sa verilo, že mesiáš oslobodí Židov od rímskych okupantov a vytvorí nové kráľovstvo, ktorému bude vládnuť. Toto sa však nestalo a Ježiša za mesiáša väčšina Židov neuznala. Neriadili sa ani jeho slovami o láske a to aj k nepriateľovi. Za mesiáša uznali revolucionára Bar Kochbu a proti Rimanom rozpútali dve povstania, následkom čoho bol zničený chrám aj samotný Jeruzalem, státisíce Židov zahynuli a zvyšok obyvateľov bol z Judey vyhnaný. Z tohto pohľadu tieto proroctvá teda tiež neboli pravdivé. No možno len neboli úplne správne chápané.

Čo presne povedala Veštkyňa Morfeovi nevieme. Morfeus vravel, že Vyvolený ukončí vojnu, oslobodí ich a prinesie skazu matrixu. Veštkyňa možno povedala, že Vyvolený ukončí vojnu a Morfeus si to automaticky vyložil tak, že bude zničený aj matrix. No možno mu povedala, tak ako Neovi len to, čo potrebovala, aby Morfeus počul. Ktovie ako to bude s podobnými proroctvami o druhom príchode Krista a armagedone. Naplnia sa nádeje mnohých ľudí na božie kráľovstvo a konečné odstránenie zla po poslednej bitke? Teda aspoň v tom zmysle, že nikto nebude musieť ani prstom pohnúť. Je aj toto nesprávne chápané alebo je to dokonca tiež len nejaká systémová hra? Je Zjavenie apoštola Jána proroctvo, alebo skôr návod?

Aký psychologický účinok môže mať také proroctvo? Keďže sa verí, že proroctvo je od Boha, tak potom to musí byť nevyhnutné. Ak sa navyše sľúbi božie kráľovstvo, pred ktorým ale musí byť koniec sveta, nebude sa potom niekto úmyselne snažiť, aby tento koniec sveta nastal čím skôr?

Svedkov Jehovových nikto neberie príliš vážne, čo sa však stane, ak podobní ľudia získajú nejaké dôležité pozície? Ak by boli proroctvá z Jánovej Apokalypsy hrou s úmyslom zámerne vyvolať armagedon, znamenalo by to poriadne dlhodobé plánovanie. Otázka potom znie kto a prečo by mal záujem na zničení ľudstva. Úplne presnú odpoveď na toto nedokážem povedať, ale budem sa tým zaoberať ešte v nasledujúcich kapitolách. V každom prípade musíme pracovať na tom, aby sa tieto proroctvá nenaplnili. Ak aj sú katastrofické predpovede naozajstné proroctvá, neznamená to ešte, že musia skutočne nastať. Ak sa úprimné proroctvo nedá odvrátiť, tak potom proroctvá nemajú žiadny zmysel.

Po skľučujúcom rozhovore na palube Nabukadnezzara sa objavia chobotničky a chystajú sa povstalcov vystreliť bombu. Zdrvená posádka na poslednú chvíľu uniká z lode a Nabukadnezzar je zničený! Morfeus vraví: "Žil som sen a ten sen sa skončil." Obyvatelia Sionu, ktorí sa možno považujú za vyvolených sa teda od tých v matrixe až tak veľmi nelíšia.

Chobotničky však idú po nich a nakoniec ich aj dostihnú. Neo ich však cíti a podobne ako guľky v matrixe ich zastaví. Sám však upadne do kómy. Vyzdvihne ich iná loď a Morfeus sa dozvedá, ako dopadol útok Sionu na postupujúce stroje. Vyzeralo to nádejne, ale niekto zapol pulz predčasne a päť lodí bolo zničených. Našli len jedného človeka, ktorý to prežil. Aj ten je však, podobne ako Neo v kóme. Takto nepríjemne sa končí druhý diel.

 

3. Matrix Revolutions

 

Posledná časť trilógie bola natočená v roku 2003, šesť mesiacov po Matrix Reloaded. Autormi scenára a režisérmi sú opäť bratia Wachowskí. Premiéru mala 5. novembra 2003, súčasne v 60 krajinách sveta.

Na obrazovke s kódom, ktorá sa objaví hneď na začiatku filmu je znak v tvare pochodne. Podobnú drží v ruke aj známa socha Slobody pri vstupnej bráne do Ameriky. Symbolický význam je jasný, kto má pochodeň, ten vidí v temnote. Temnota nepredstavuje ani tak zlo, ako skôr nevedomosť. Svetlo a oheň sú teda informácie a vedomosti.

Neo stále leží v kóme spolu s chlapíkom, ktorý prežil nepodarený útok na stroje. Zvláštne ale je, že Neove neurálne charakteristiky sa veľmi podobajú na charakteristiky ľudí pripojených do matrixu. Morfeus dostane hovor od Serafa, ktorý mu predá správu od Veštkyne. Odkazuje, že sa s ním chce stretnúť. Zistíme, že Neo alebo skôr jeho duch sa ocitol na nejakej stanici metra, kde sa nachádza aj malá Sati so svojimi indicky vyzerajúcimi rodičmi.

Morfeus s Trinity sa dostavia na stretnutie s Veštkyňou, ktorá má zmenenú podobu. Od nej sa dozvedia, že Neo uviazol na mieste medzi svetom matrixu a svetom strojov. Týmto miestom prechádzajú programy zo sveta strojov do matrixu a naopak. Toto spojenie kontroluje program s názvom Sprievodca. Nea musia nájsť skôr, ako ho nájde on, pretože pracuje pre Merovejca. Ak Merovejec predstavuje boha podsvetia Háda, tak pre postavu Sprievodcu sa autori inšpirovali Cháronom. Bol to sprievodca, ktorý prevážal duchov zomrelých ľudí cez rieku Styx do podsvetia. Aj Cháron bol surový a nevľúdny starec, tak ako Sprievodca.

Ako sa však mohol Neo ocitnúť na takomto mieste, keď nie je pripojený? Túto podivnú vec si pripomenieme neskôr. Neo sa zatiaľ rozpráva so Satiným otcom Rama-Kandrom. Vyjde najavo ďalšia zvláštna okolnosť. Naša rodinka sú všetko programy. Vysvitne, že Neo sa už s otcom stretol v reštaurácii u Francúza. Iba ten totiž môže zariadiť, aby sa do matrixu dostalo niečo, čo tam nepatrí. A je to práve Ramova dcéra. Musí ju prepašovať do matrixu, lebo ju veľmi ľúbi. To ale vo svete strojov nestačí. Tam musí mať každý program svoj účel, inak je vymazaný.

Neo nerozumie, ako môže program hovoriť o láske, keďže je to podľa neho ľudská emócia. Otec mu hovorí, že láska je len slovo a je dôležité, čo predstavuje. On ju definuje ako spojenie. Rama-Kandra však so Sati nepôjde, lebo je to jeho karma. Karma je pojem z východných náuk a náboženstiev. Je to osud, ktorý si človek vytvorí zo svojich činov. Vychádza zo zákona o príčine a následku, ktorý spomínal Merovejec v minulej kapitole. Ak človek v živote robí dobré skutky, tak pri ďalšej inkarnácii bude mať dobrú karmu a teda aj dobrý život a naopak.

Prichádza vlak a Neo sa vyhráža Sprievodcovi, pretože ho nechce odviesť. Ten mu však rýchlo vysvetlí, že toto miesto stvoril on, tu platia jeho pravidlá a tu dole je bohom on. Toto môže byť tiež narážka na gnostického demiurga.

Neo chce ujsť a vbehne do tunela, no z druhej strany sa objaví zasa na tom istom mieste. Je to preto, lebo metro sa volá "City Rail Loop" a vlaky majú vpredu nápis "LOOP", čo je v preklade slučka. Slučka sa používa v programovaní a program v slučke vykonáva stále tie isté príkazy, pokým nie je splnená určitá podmienka.

Morfeus, Trinity a Seraf, ak chcú Nea oslobodiť, musia sa znova vybrať za Francúzom do jeho podniku s názvom Hell – peklo. Teda som sa nemýlil, Merovejec je skutočne Hádes. Serafa nazýva márnotratným synom a malým Judášom. Vo filme nie je táto okolnosť vysvetlená, ale môžeme sa domnievať, že Seraf mu kedysi slúžil. Keďže naši hrdinovia majú silné argumenty, Francúz im ho vydá. Po oslobodení sa potrebuje Neo stretnúť s Veštkyňou. Zaujíma ho a podobne aj mňa, ako mohol oddeliť svoju myseľ bez toho, aby bol pripojený a ako zastavil štyri chobotnice obyčajnou myšlienkou.

Vraj sila vyvoleného siaha za tento svet až tam, odkiaľ prišla, čiže k Zdroju. To je to, čo cítil, keď sa dotkol tých chobotníc. Neskôr ukážem, že môže byť ešte aj iné vysvetlenie. Tiež by chcel vedieť, či je to pravda, že bude Sion tento deň o polnoci zničený, keďže sa nedostal k Zdroju. Veštkyňa sa ho snaží upokojiť tým, že oni síce nevidia následky svojich činov, ale Architekt nemá poňatia o ničom, lebo jeho úlohou je len vyrovnávať rovnicu. Je nevedomý ako demiurg.

Jej úlohou je naopak túto rovnicu vychyľovať, aby dosiahla rovnaký cieľ ako Neo – ukončiť vojnu. Na jeho otázku síce nepozná presnú odpoveď, ale povie mu, že odpoveď musí nájsť on sám a vraj vie kde. Inak budú všetci stratení. Vidí šíriacu sa temnotu a smrť. Smith bude mať čoskoro takú silu, aby zničil celý tento svet. A podľa nej sa tu nezastaví. Nezastaví sa pokiaľ nezničí všetko.

Smith je Neov náprotivok, výsledok rovnice, ktorá sa snaží stabilizovať. Teraz bude budúcnosť oboch svetov buď v jeho alebo v Neových rukách. Sion by mal byť zničený o polnoci, čiže o dvanástej hodine. Dvanástka sa dosť často objavovala v druhej časti. Číslo 12 je číslom zavŕšeného Veľkého diela, je to koniec pred novým začiatkom. Dvanásť je počet hodín na hodinkách, 12 je mesiacov v roku, 12 bolo izraelských kmeňov, 12 učeníkov mal Ježiš a 12 je znamení zverokruhu. Dvanásť je aj počet členov rady mesta Sion.

Podľa Neových slov na konci prvej časti sme vydedukovali, že všetko sa začalo v roku 2001, čo je prvý rok nového storočia a zároveň aj tisícročia, útokom na dvojičky. To, čo sa vtedy začalo, by sa tak malo skončiť v roku 2012. Nemusím hádam pripomínať, že je to rok, kedy sa vraj podľa Mayov končí ich kalendár a ktorý je spájaný aj s koncom sveta.

Na lodi povstalcov sa práve prebral Bane, ktorý prežil masaker a čaká ho výsluch. Vraj si nič z toho, čo sa stalo nepamätá. Ohľadom rán na svojich rukách vraví, že vyzerajú, akoby si ich urobil sám. Prečo by si ich ale robil. Jedine, žeby nebol sám sebou. Ak ale on nie je on, tak potom kto vlastne je? Všimol som si na ľuďoch a aj sám na sebe, že často robíme veci, ktoré nie sú v našom vlastnom záujme alebo nám dokonca škodia. A robíme to opakovane i keď si to uvedomujeme. Sme aj my takéto hacknuté programy? Ak áno, kto a prečo nás hackol?

Veliteľ ale chce, aby si Bane spomenul za každú cenu a preto nariadi dať mu sérum pravdy. Bane však ošetrovateľku, ktorá to chce urobiť zabije. Neo pochopí, hoci to nevie rozumovo vysvetliť, že musí ísť do mesta strojov. Na túto výpravu si vezme aj Trinity a loď Logos, ktorú medzičasom objavili neporušenú. Logos je slovo, ktoré bolo na počiatku u Boha a skrze ktoré všetko povstalo, ako sa píše na začiatku Jánovho evanjelia. Spája sa s Kristom, tak ako sa Sophia spája s Máriou Magdalénou.

Ostatná posádka sa pokúsi prebiť do Sionu. Veštkyňu nájde v matrixe agent Smith a premení ju na seba, čomu sa ona ani nebráni.

Osamoteného Nea a Trinity na Logose napadne Bane a vysvitne, že je to vlastne Smith, ktorý sa nejako vtelil do Banea. Nielen, že sa Neo dostal do matrixu bez pripojenia, ale Smith, ktorý je program sa vtelil do živého človeka v reálnom svete. A to je ešte podivnejšia vec ako ten prvý prípad s Neom. Je to len taká náhoda, alebo týmto autori filmu sledovali nejaký cieľ?

Vypukne tam bitka a Smith spáli Neovi oči. Ten však začne vidieť svojim vnútorným zrakom, s čím Smith nepočítal a Neo ho porazí. Môžu tak pokračovať v ceste do mesta strojov. A mali by sa poponáhľať, pretože stroje sú už takmer v Sione, ktorý sa pripravuje na obranu. Veľmi to však nepomôže. Stroje sa prekopú do prístavu a decimujú tamojších obrancov.

Zostáva už len 13 APU a jedno z nich musí uvolniť zaseknutú bránu číslo 3, ku ktorej smeruje loď Hammer. Hammer znamená kladivo. Poslednému APU sa nakoniec podarí uvolniť protizávažie a Kladivo preráža cez napoly otvorenú bránu. Link spustí EMP a všetky chobotnice v prístave sú zničené.

Loď Hammer predstavuje kladivo boha Thora zo severskej mytológie. Thor ním zabije svojho protivníka hada Midgarda, ktorý narástol do takej veľkosti, že obopína celú zem. Stane sa to pri ragnaroku, poslednej bitke, ktorá nastane pri zániku sveta. Húf chobotníc v prístave svojim tvarom tiež pripomína obrovského hada. Ragnarok je síce nevyhnutný, lebo aj bohovia podliehajú osudu, ale nie je to úplný koniec, pretože svet sa má potom znova obnoviť.

Obyvatelia Sionu sa tešia, ale ich radosť netrvá dlho. Prichádza druhá útočná vlna strojov a tak sa musia stiahnuť do chrámu. Poslednou nádejou obyvateľov Sionu je už len Neo. Ten sa blíži k mestu strojov a dokáže zadržiavať už nielen guľky, ale aj mohutnú obrannú paľbu. Tá je však aj na jeho schopnosti prisilná a preto povie Trinity nech zamieri do neba. Vraj tam je jediná cesta. Spolu sa dostanú hore nad mraky a uvidia inú dvojicu - Slnko a Mesiac.

Loď pri zostupe ale havaruje. Neo je v poriadku, no Trinity je vážne zranená a zomiera. Neo musí svoju úlohu dokončiť sám a pokračuje v ceste peši. Trojica je mŕtva, zostáva len Jeden. Stretne sa s vyslancom strojov a vyjedná s ním mier medzi strojmi a ľuďmi, ak porazí Smitha, ktorý sa vymkol kontrole. Stroje napoja Nea na matrix a posledná bitka sa môže začať.

Agent Smith už stihol ovládnuť celý matrix a pretvoriť ho podľa svojich predstáv. Všade je temno, prší a všetkých ľudí premenil na svoje kópie. V ceste k úplnému víťazstvu mu stojí už len jeden jediný – Neo. Smith sa nakoniec sám stal tým, za čo považoval ľudstvo. Je z neho vírus, epidémia, rakovina, ktorá sa šíri a mení všetky bunky. Liek sa stal horším ako choroba sama. Zo Smitha sa však stalo to, čím teraz je až po Neovej akcii, keď prenikol do jeho vnútra a niečo tam prepísal.

Súboj sa nevyvíja veľmi v Neov prospech, on sa však nemieni vzdať a stále vzdoruje, čo Smith nechápe. Nakoniec je Neo porazený a leží na zemi. Smith vraví, že toto už niekedy videl. Neo leží tam a on stojí tu. A teraz by mal niečo povedať. A hovorí: "Všetko, čo má začiatok, má aj koniec, Neo." Agent Smith ho nazve Neo, no doteraz ho stále volal pán Anderson. Tento Smith je Smith – Veštkyňa.

Smith tuší, že niečo nie je v poriadku a vystrašene pred Neom cúva. Pokúša sa ho premeniť na seba a vyzerá to tak, že sa mu to aj podarilo. Vidíme však, že Neo dostane cez káble od strojov nejaký svetelný impulz a všetci Smithovia explodujú vo svetelných zábleskoch. Neo pochopil odkaz Veštkyne. Všetko sa to začalo, keď on vošiel do agenta Smitha. Skončiť sa to musí teda opačne. Musí nechať Smitha nech on prenikne do neho. Preto sa kopírovaniu vôbec nebráni, hoci by mohol, ako sme to videli v dvojke.

Dva protipóly sa tak stretnú, hmota s antihmotou a tak sa anihilujú, čím vzniká čisté svetlo. Vyslanec strojov potom vraví: "Je dokonané." To sú posledné slová Ježiša na kríži v Jánovom evanjeliu. V tej chvíli na všeobecné prekvapenie obyvateľov Sionu sa chobotničky zastavujú a nakoniec aj odchádzajú. Morfeov sen sa splnil, vojna sa skončila. V závere filmu sa v obnovenom matrixe stretáva Architekt s Veštkyňou. Pochváli ju, že jej nebezpečná hra skončila nakoniec šťastne a sľubuje jej, že tí, ktorí sa rozhodnú opustiť matrix budú mať voľnú cestu. Potom prichádza aj Seraf s malou Sati, ktorá vytvorila pre Nea nádherný východ Slnka. Temnota je preč.

Film sa skončil, nie všetko je ale jasné a otázky stále zostávajú. V prvom rade ma zaujíma Neo. Videli sme ho nehybne ležať na zemi. Je ale mŕtvy alebo len v bezvedomí? A čo ostatní ľudia z matrixu. V závere sa ukázali len samé programy. Prežili to, alebo sa zachránil iba Sion? Nevravel v prvej časti Neo divákom o svete bez nich?

Vidíme, že stroje ani matrix nie sú zničení. Môže sa teda zdať, že film sa končí tak nejako divne. Pozrime sa na to preto aj z iného uhla. Dajme tomu, že by Sion vyhral vojnu, stroje aj matrix by boli definitívne zničení a všetci ľudia by sa od matrixu naraz odpojili. Sám Morfeus však vravel, že mnohí ľudia nie sú na odpojenie pripravení a budú matrix chrániť zubami nechtami. Čo by sa stalo s týmito ľuďmi, keby sa odpojili? Možno by ich čakalo šialenstvo. A čo by Sion urobil s ďalšími miliónmi, možno miliardami podobných ľudských bytostí? Kde by ich ubytoval a čím by ich živil, keďže Zem bola zničená? Myslím si, že by ich čakalo nesmierne fyzické aj duševné utrpenie.

Morfeus hovoril, že nevie, kto zaútočil prvý, či stroje alebo ľudia, ale boli to ľudia, kto spálil oblohu. Stroje tak vlastne ľudstvo zachránili a udržiavali pri živote. Dokonca pre ľudí na začiatku vytvorili dokonalý svet bez utrpenia. Z tohto by vyplývalo, že stav sveta záleží hlavne na ľuďoch. Stroje potrebujú energiu a preto svet je prispôsobený tak, aby v ňom ľudia fungovali čo najlepšie. Ak by ľudstvo bolo pripravené, mohol by v matrixe byť hoci aj raj. Ľudstvo teda nie je až také bezmocné, ako by sa mohlo vzdať. Stroje či chcú alebo nie, musia reagovať na ľudské potreby. Je otázne, kto koho tak vlastne ovláda. Dobre si zapamätajte tento moment.

Matrix podľa mňa nebol sám o sebe problém. Slnko vyžaruje energiu do okolia bez ohľadu na to, či ju zachytávame solárnymi panelmi alebo nie. Čerpanie ľudskej energie mi preto až tak nevadí. Problémom bolo však to, že ľudstvo o tom nevedelo, ale bolo cieľom manipulácie. Mala sa hrať čistá hra a každý by si mal vybrať, či bude žiť v matrixe alebo mimo neho. A ja si myslím, že väčšina by si aj tak vybrala matrix, takže stroje by o svoju energiu neprišli. Matrix ani stroje neboli zničené, niečo sa ale predsa len zmenilo. Vojna sa ukončila, prežili obidve strany a čo je hlavné, každý človek sa mohol slobodne rozhodnúť, kde bude žiť.

Záver matrixu možno vysvetľuje aj pôsobenie Ježiša Krista, ktorý vraj spasil svet. Ak ho spasil, prečo sa na svete v podstate nič nezmenilo? Stále sú bohatí a chudobní, ľudia sa zabíjajú, vedú vojny a páchajú zločiny. Choroby, bolesť a utrpenie existujú aj po takmer dvetisíc rokoch. Kde je teda tá spása? Ježiš v evanjeliu hovorí zákonníkom: "Beda vám zákonníci, lebo ste vzali kľúč poznania! Sami ste nevošli, a tým, čo chceli vojsť, ste zabránili." Úlohou Ježiš teda možno bolo priniesť poznanie o nebeskom kráľovstve a hádam aj otvoriť do neho cestu. Bol ale Ježiš Kristus spasiteľom celého sveta? Touto otázkou sa ešte budem zaoberať.

Matrix bol určitý systém, ktorý vyzerá na prvý pohľad ako zlo. Systémy sa ale nachádzajú všade okolo nás. Operačné systémy sú v počítačoch a musíte uznať, že bez operačného systému by sa počítač používal obtiažne. Ide len o to, či je takýto systém dobre naprogramovaný alebo nie.

Systémom je aj ľudský organizmus, ktorý sa skladá z veľkého množstva buniek. Sú to všetko osobitné živé organizmy spojené do jedného celku. Život v takomto systéme môže mať pre bunky nesporné výhody, ak je tento systém dobre riadený. Ak však nie je a človek dostane napríklad taký infarkt, okrem srdca zomrie každá bunka v tele aj keď sama je zdravá. Ide o to, čo vlastne matrix predstavuje. Je to tento svet, ktorí gnostici celý pokladali za zlo, alebo je to civilizácia, ktorá na tomto svete funguje?

Začiatkom konfliktu medzi ľuďmi a strojmi bolo nerešpektovanie druhej strany. Koniec filmu ukazuje zmierenie týchto dvoch strán, strojov a ľudí. V našom svete panuje takisto neustály konflikt. Či už je to medzi mužmi a ženami, mladými a starými, či človekom a prírodou. Väčšina filmov sa končí víťazstvom jednej strany a úplnou porážkou strany druhej. Filmoví hrdinovia väčšinou svojich protivníkov zabijú. Matrix je v tomto iný a preto sa nám môže zdať jeho ukončenie zvláštne, lebo na niečo také nie sme zvyknutí. Matrix nám možno neukázal to, čo sme očakávali, ale to čo sme potrebovali vidieť. Toto je podľa mňa hlavný odkaz tretieho dielu, uzmierenie dvoch protikladov, aby zavládla vo svete väčšia rovnováha.

To je ale realita filmu. Vravel som síce, že Matrix v podstate pravdivo ukazuje našu skutočnú realitu, neznamená to však, že to musí platiť pre úplne každý bod vo filme. Matrix síce umožňoval prežitie ľudstva, to bolo ale preto, lebo Zem bola zničená.

Netreba tiež zabudnúť na Goebbelsa, ktorý vkladal do ľudí vlastné závery a tí si mysleli, že k nim dospeli sami. Matrix takisto môže v podstate pravdivo ukazovať tento svet, ale pomedzi to sú vložené také názory, akože ľudstvo je choroba, ktorá ničí túto zem a bez matrixu by neprežilo.

Táto parazitická civilizácia sa nás rovnako snaží presvedčiť o svojej potrebnosti poukazovaním na skutočné alebo len iluzórne výhody, ktoré poskytuje. Parazit možno aj dá obeti nejaké výhody, ale obeť parazita nepotrebuje a dokáže prežiť aj sama.

Radný Hamann vysvetlil Neovi, že aj oni potrebujú stroje, tak ako stroje potrebujú ich. To v skutočnosti tiež neplatí. My sme už síce od techniky a rôznych pôžitkov prakticky závislí, ľudia však žili bez strojov dlhé veky a dokázali prežiť aj v omnoho ťažších podmienkach, než aké panujú dnes. Drogový díler tiež potrebuje presvedčiť človeka o tom, aké nádherné zážitky bude mať po požití drogy a ako ju potrebuje. Kto má ale z tohto vzťahu skutočný úžitok je úplne jasné. Takisto nemám pocit, žeby sa vo svete niečo uzmierovalo. Práve naopak, zdá sa mi, že všetko chce úplne ovládnuť jedna strana.

Vrátim sa ešte k niektorým sporným momentom trilógie, ktoré som už spomínal, ale nerozoberal ich. Konkrétne ide o Neove schopnosti v skutočnom svete po stretnutí s Architektom a presun agenta Smitha do skutočného sveta. V komunite fanúšikov Matrixu kvôli tomuto vznikla idea matrixu v matrixe. Skutočný svet, v ktorom existoval Sion by tak nebol reálnym svetom, ale rovnakou simuláciou ako matrix, ibaže vyššej úrovne.

Úlohou tohto nadmatrixu by bolo odchytávať tých, ktorí neakceptovali základný matrix a sústrediť ich na jedno miesto. Takto by boli ľahšie kontrolovateľní. Uvediem pár príkladov, ktoré podporujú túto hypotézu. Tým najvážnejším je asi to, že agent Smith dokáže ovládnuť telo človeka aj mimo matrix. Za druhé Morfeus ponúkal Neovi dve tabletky. Ak použije modrú, vráti sa do matrixu a na všetko zabudne a naopak červená mu ukáže pravdu. Prečo boli použité práve tieto dve farby? Prečo nie napríklad zelená a žltá?

Podľa mňa boli farby tabletiek odvodené od krvného systému v ľudskom tele. Červené cievy vedú krv vonku zo srdca a modré žily ju vracajú naspäť do vnútra. No či sa nachádza krv v cievach alebo žilách, aj tak je stále len v ľudskom tele. Alebo zdanlivo nevinná scéna z prvej časti, v ktorej posádka Nabuchodonozora konzumuje tú nechutne vyzerajúcu kašu. Mouse vysvetľuje, že chutí ako pšeničné vločky. Nejde mu do hlavy, odkiaľ stroje vedeli, ako chutia pšeničné vločky. Možno v skutočnosti chutia ako hovädzie. Ako však môže strava v skutočnom svete pripomínať niečo z matrixu, keďže stroje nemohli vedieť, čo ako chutí? Či táto scéna naozaj chcela poukázať na tento fakt neviem povedať, ale či to bolo tak alebo nie, Sion bol súčasťou systémovej hry strojov.

Spomeňme si teraz na Cyphera a jeho slová. Ak sa niekto odpojil od matrixu bol aj naozaj slobodný? Pozrime sa na Nea. Ak by bol slobodný, robil by čo chcel a konal by podľa svojho úsudku, hlavne ak bol Vyvolený. Čo však robí Neo? Veštkyňa mu povie – buď si vyberieš svoj život, alebo život Morfea. Architekt mu takisto dal na výber. Buď sa vráti do matrixu k Trinity, alebo zachráni Sion. Funguje teda presne tak isto, ako aj tí, ktorí boli stále pripojení. Vyberá si takisto z minima možností, a to takých, ktoré mu ponúka systém, pretože Veštkyňa aj Architekt sú programy.

Ja skúsim prísť s ešte radikálnejšou hypotézou a tou je, že Neo je vlastne podobne ako Smith program. Podľa Architekta je funkciou Vyvoleného riešiť jednu anomáliu v Matrixe. Ako však môžu stroje docieliť, že Vyvolený sa narodí práve vtedy, keď ho budú potrebovať na riešenie danej anomálie? Úlohou Nea bolo dostať sa k hlavnému počítaču, do ktorého sa mali skopírovať najaké dáta, ktoré niesol. Ako sa to mohlo docieliť, ak Neo nebol program? Architekt takisto rozprával, že keď on je otec Matrixu, Veštkyňa je jeho matka. No a chýba nám do trojice už len syn. Veštkyňa teda možno až tak neklamala, keď vravela, že Neo nie je Vyvolený.

Prečo by to nemohlo byť takto, že Neo je program? Námietkou môže byť to, že Neo predsa vyzerá ako človek. Ako ľudia však vyzerajú aj agenti, Veštkyňa i Architekt. Neo ale má normálne fyzické telo, ktoré sa nachádza v skutočnom svete. Do ľudského tela sa ale dokázal dostať aj agent Smith. Či je to preto, lebo skutočný svet je len ďalšia úroveň simulácie alebo preto, že to takto umožňujú zákony vesmíru nehrá rolu. Ale veď predsa Neo miluje Trinity a stroje alebo programy city nemajú . A čo tak Rama z metra, ktorý má rád svoju dcéru Sati i svoju ženu? Podľa slov Persefony som vydedukoval, že Merovejec bol predchádzajúci Vyvolený. Merovejec je ale tiež program. Logika filmu teda to, že Neo je program umožňuje a či je to skutočne tak, vedia asi len autori.

Dátum premiéry Matrixu Revolutions má spojitosť s ďalším filmom, v ktorom majú prsty bratia Wachowskí. Je to V ako Vendeta z roku 2006. Natočený bol podľa komiksovej knihy Alana Moora. Vo filme sa nachádzajú viaceré provokatívne témy, ktorým sa budem podrobnejšie aj ja neskôr venovať. Niektoré veci zobrazované vo filme sú zvláštne poprekrúcané naruby.

Dej sa točí okolo tajomného muža s maskou, ktorý si vraví V a niekedy okolo roku 2020 bojuje proti totalitnému zriadeniu panujúcemu vo Veľkej Británii. To reprezentuje fašistická strana Norsefire. Na jej čele stojí kancelár Adam Sutler, ktorý je charakterizovaný ako hlboko veriaci, konzervatívny politik. Jeho režim potláča homosexuálov, moslimov a zakazuje prisťahovalectvo. Význam nadobudli slová ako nordický zápal a byť iným sa stalo nebezpečným. Podobnosť kancelára s Adolfom Hitlerom je viac ako náhodná.

Spojené štáty americké sa rozpadli po útoku biologickou zbraňou a zúri tam občianska vojna. Vody je nedostatok a jej cena stúpa. Je to svet, v ktorom jadrové zbrane stratili význam, pretože vírus môže vyhubiť celú populáciu a jej zbytky nechať nedotknuté. Veľká Británia sa však drží vďaka svojej vláde, ktorá nastolila poriadok.

Písmeno V, ktorým sa nazýva hlavná postava môže mať kopec rôznych významov. Okrem pomsty, ktorá sa nachádza v názve filmu, to môže byť aj V ako Víťazstvo (Victory). Ak písmeno V otočíme naopak, dostaneme vlastne písmeno A. Zdá sa, že najväčšiu súvislosť má vo filme písmeno V s číslom 5. Latinská číslovka 5 je totiž V. Zdanie však nemusí nutne znamenať aj pravdu. V skutočnosti tu môže ísť o hebrejské písmeno V (Vau), ktoré má číselnú hodnotu 6.

V piaty deň mesiaca november, teda 5. 11. vyhodí V do povetria budovu Najvyššieho súdu. Pamätaj, pamätaj na 5. november, na pokus o prachový atentát. Je to odkaz na skutočnú udalosť, z ktorej film vychádza. Jedná sa o neúspešný pokus skupiny anglických katolíckych šľachticov o atentát na kráľa Jakuba I. Malo sa tak stať vo Westminsterskom paláci pri úvodnom zasadaní parlamentu, ktorý sprisahanci mienili vyhodiť do povetria sudmi s pušným prachom. To mal zabezpečiť Guy Fawkes, ktorého masku používa V. Táto maska sa neskôr stala aj symbolom hackerskej skupiny Anonymous.

O príprave sprisahania vedel aj hlavný predstaviteľ anglických jezuitov Henry Garnet. Počas príprav atentátu niektorí sprisahanci varovali svojich katolíckych známych, aby do parlamentu na rokovanie nešli. Sprisahanie bolo ale prezradené a Guya Fawkesa chytili v podzemí pri sudoch s pušným prachom. 27. januára 1606 sa konal so sprisahancami súd a 30. januára boli štyria z nich popravení.

5. november sa potom každoročne oslavoval ako deň vďakyvzdania za odhalenie sprisahania proti kráľovi a parlamentu. Sviatok sa nazýva Noc Guya Fawkesa a konajú sa počas neho veľké ohňostroje a pouličná zábava.

Zvláštne je, že tento atentát je vlastne opisovaný vo filme ako hrdinský čin a parlament symbolizuje diktatúru. Za hrdinu je považovaný Guy Fawkes, ktorý bol katolík, pričom Anglicko je protestantská krajina.

Svedkom zničenia Najvyššieho súdu je aj mladá žena Evey, ktorú tesne predtým V zachránil pred políciou. E je piate písmeno od začiatku abecedy a V je piate písmeno od konca.

Neskôr ju unesie do svojho domu, pretože po nej ide vyšetrovateľ Finch. Prezradí jej, že plánuje ďalšiu veľkú udalosť presne o rok, teda znova 5. novembra. Prebehne medzi nimi dialóg, ktorý stojí za pozornosť.

- Vážne veríš, že skaza parlamentu zmení túto zem k lepšiemu?
- Nejde o istotu, iba o možnosť. Ľudia by sa nemali báť svojej vlády. To vláda by sa mala báť svojich ľudí.
- A to dosiahneš, keď vyhodíš budovu do povetria?
- Tá budova je symbol, rovnako ako jej zničenie. To ľudia dávajú symbolu moc. Bez nich je symbol bezvýznamný. Ale s ich podporou aj výbuch budovy môže zmeniť svet.
- Kiež by som aj ja v tú možnosť verila, ale každá zmena sveta, ktorú poznám, bola k horšiemu.

Spojenie tohto rozhovoru s útokmi z 11. septembra sa núka priam samo. Zrejme to bude tak, pretože tu sa nachádza viacero zjavných narážok na tieto udalosti. Vo filme V ako Vendeta ale ide o viac, ako len o dvojičky.

V televízii BTN vyhlásia ohľadom Najvyššieho súdu, že to bola plánovaná demolícia. Stavební experti prehlásia, že budova už bola na spadnutie. Jedna redaktorka má pochybnosti, či na to ľudia skočia. Ďalší si myslí, že hej, pretože oni sú BTN. Ich úlohou je informovať, nie vymýšľať si. To je predsa práca vlády.

Toto je jedno zo spomínaných prekrucovaní, v tomto prípade celkom úsmevné. Neviem, či dnes ešte existuje človek, ktorý si nemyslí, že dvojičky spadli po odpálení výbušnín. Vláda USA ale stále prehlasuje, že to bol teroristický útok. Vo filme je to úplne naopak. Každému je jasné, že išlo o teroristický akt, ale vláda tvrdí, že to bola plánovaná demolícia. Navyše vo filme je to vykreslené ako chvályhodný čin – boj za slobodu.

Dôvodom konanie pána V je nielen politika vlády, ale aj osobná pomsta. V Británii sa totiž odohrali aj iné teroristické útoky. Bolo to predtým, ako sa strana Norsefire dostala k moci. Najprv vírus v škole St. Mary’s zabil 178 ľudí a potom teroristi zaútočili s biologickou zbraňou v metre. Nakoniec bola neznámym vírusom kontaminovaná vodáreň Three Waters. Výsledkom bolo 80 000 mŕtvych. St. Mary je po anglicky svätá Mária.

Inšpektor Finch sa pýta: "Čo ak tie najhoršie biologické útoky v histórii zeme neboli dielom žiadnych extrémistov?" Vyšetrovaním zistí, že vláda má v tom skutočne prsty. Prípad má súvislosť aj s pánom V.

Strana kancelára Adama Sutlera v minulosti podporila jeden zvláštny projekt v záujme národnej bezpečnosti. V mieste s názvom Larkhill otvorila výskumné zariadenie, kde sa na ľuďoch z okraja spoločnosti prevádzajú pochybné experimenty.

Názov Larkhill si trocha upravím na L’Arkhill. Písmeno L sa číta ako el. Slovom el sa označuje v Starom zákone boh. Ark je zase archa. Larkhill teda predstavuje božiu archu, v ktorej sa zachránil Noe so svojou rodinou pred potopou sveta. Podľa filmu, boh je v daždi.

V cele s rímskym číslom V sa nachádza aj jeden muž. Účelom experimentov je vytvoriť strašnú biologickú zbraň. V zariadení raz dôjde k výbuchu. Zahynú všetci, okrem muža z cely číslo 5. Mužovi sa podarí utiecť, avšak požiar ho znetvorí. Preto začne nosiť masku. Takto je stvorený V. Inak je ale vcelku milý a romantický bojovník za slobodu.

Z jeho krvi pochádzajúcej z Larkhill ale vytvoria smrtiaci vírus. Krv sa zvyčajne chápe aj ako potomstvo.

Predstavte si vírus najhroznejší zo všetkých možných a vy jediný máte liek. Ak vám ide o moc, ako s takouto zbraňou naložíte. Strana má v tom jasno. Jeden z jej členov príde na to, že cieľom útoku nemá byť nepriateľ štátu, ale štát sám. Ako cieľ útoku sú vybrané tri ciele – škola, metro a vodáreň. Vzniknutá panika a chaos prinesú víťazstvo vo voľbách strane Norsefire, u ktorej by to nikto nečakal.

Vypuknutie Východoslovenského roľníckeho povstania v roku 1831 tiež zapríčinila fáma, že páni chcú otráviť vodu v studniach. Rok predtým bola veľká neúroda a z východu sa začala šíriť epidémia cholery.

Pred nástupom Adolfa Hitlera k moci sa diali takmer rovnaké veci. Vtedajšia situácia v Nemecku bola podobná, aká panuje vo svete aj dnes. V roku 1929 vznikla v USA hospodárska kríza, ktorá sa rozšírila do celého sveta. V Nemecku pripravila o prácu milióny ľudí. Vo voľbách v roku 1932 získali nacisti v Ríšskom sneme 230 kresiel. Stále však nemali nadpolovičnú väčšinu. Hitler bol 30. januára 1933 menovaný do funkcie kancelára. Na jeho popud prezident Hindenburg rozpustil Ríšsky snem a vypísal predčasné voľby na 5. marca 1933. Ríšsky snem alebo Reichstag potom 27. februára 1933 vyhorel. Nacisti z tohto činu obvinili komunistov a Hitler prehlásil, že požiar mal byť signálom ku komunistickému puču.

Obžalovaní boli traja bulharskí komunisti a predseda parlamentnej sekcie komunistickej strany Nemecka Ernst Torgler. Nakoniec boli ale oslobodení vďaka dobrej obhajobe Georgi Dimitrova, ktorý poukazoval na fakt, že budova ríšskeho snemu je prepojená podzemnou chodbou so sídlom jej prezidenta, ktorým bol Herman Göring. Odsúdený bol len Holanďan Van der Lubbe, ktorý bol chytený na mieste činu. Vyhlasoval, že požiar plánoval a uskutočnil len on sám.

Požiar umožnil Hitlerovi zrušiť opozičnú komunistickú stranu a pozatýkať mnohých jej členov. Prezident vydal Dekrét o požiari Ríšskeho snemu, ktorý zrušil mnohé občianske práva a previedol niektoré právomoci spolkových krajín na centrálnu vládu. V nasledujúcich voľbách získal Hitler spolu so svojim koaličným partnerom nadpolovičnú väčšinu a v roku 1934 sa prehlásil za vodcu.

Autori filmu teda stranou Norsefire poukazujú na Adolfa Hitlera a jeho nacistickú stranu a na spôsob, akým prišiel k moci. To je síce v poriadku, ale týmto zároveň vytvárajú v podvedomí asociáciu, že veriaci, konzervatívni ľudia a vlastenci sú fašisti, ktorí nenávidia homosexuálov, moslimov a imigrantov.

Taktika opisovaná vo filme sa dá nájsť ale aj v pomerne nedávnych udalostiach, ktoré otriasli svetom. 11. september už hádam spomínať nemusím. Presne 911 dní po tomto útoku sa 11. marca 2004 v Madride odohrala séria bombových útokov proti železničnému systému. Skrátene sú označované ako 11/3, 3/11 alebo M-11. Použitých bolo 13 náloží, o život prišlo 191 obetí a obvinených z tohto činu bolo 29 ľudí. Len tri dni po útoku sa v Španielsku konali parlamentné voľby, ktoré priniesli vládnej strane porážku.

Neo sa podľa záznamu agentov narodil 11. marca.
Typ Morfeovej lode bol Mark III číslo 11 – M 3 11.

Film rozpráva aj o teroristickom útoku v londýnskom metre. Ten sa skutočne stal v čase jeho natáčania 7. 7. 2005 a zapríčinil odklad jeho premiéry, ktorá sa mala konať 4. 11. 2005, v predvečer 400. výročia Sprisahania pušného prachu. Scenár filmu písali bratia Wachowskí už pred Matrixom v polovici 90. rokov a komiksová predloha bola vytvorená ešte skôr. Zaujímavé je, že deň predtým sa rozhodlo, že Londýn bude dejiskom olympijských hier v roku 2012. Olympiáda je svetové športové podujatie, ktoré sa začína zapálením ohňa. Maskotom londýnskych hier je dvojica oceľových príšeriek s jedným okom a logom je nápis Zion zamaskovaný do podoby čísla 2012.

Vo filme V ako Vendeta exploduje parlament a Big Ben. Objavili sa isté indície, že podobný útok sa má odohrať aj počas olympijských hier. Jednou z nich je aj karta "Kombinované katastrofy" z kartovej hry Steve Jacksona Illuminati. Veľká ručička na vežových hodinách smeruje k číslu 11. Okrem toho sa na karte nachádza päť ľudí, ktorí sú oblečení vo farbách olympijských kruhov. Výbuch vo filme však nenastane v čase konania olympijských hier, ale 5. novembra, čo je jedenásty mesiac. Počas olympijských hier sa našťastie nič nestalo a dúfam, že to tak aj zostane.

Na ďalší teroristický útok poukazuje názov strany Norsefire. Slovo Norse sa podobá na Nórsko a fire je oheň, ale aj streľba. Norsefire teda môže byť Nórska streľba. Nórsky masový vrah Anders Breivik 22. 7. 2011 na ostrove Utoya zastrelil 69 ľudí. Dve hodiny predtým nastala explózia vo vládnej štvrti v Osle. Breivik zastáva podobné protiislamské a protiimigračné názory ako strana Norsefire. Kladiem si otázku, čo vlastne Breivik dosiahol okrem toho, že zabil 69 ľudí? Zastavil islamskú imigráciu? Nie, skôr naopak. Ľudia, ktorí zastávajú podobné názory ako on, budú ale automaticky považovaní za extrémistov. Netvrdím však, že sa medzi nimi nenájdu aj takí.

Len 26 minút pred explóziou nálože malo protiteroristické oddelenie nórskej polície bezpečnostné cvičenie s takmer rovnakým scenárom, ako neskôr uskutočnil Breivik. Polícia to označila za náhodu. Ak by sa jednalo len o tento jediný prípad, nič by som nenamietal. Cvičenie v rovnaký čas, na rovnakom mieste a v rovnakých staniciach, kde sa konali aj útoky v Londýne roku 2005 a s rovnakým scenárom ako mal skutočný útok organizovala aj firma Visor Consultant, čo priznal jej zástupca Peter Power. To isté sa dialo aj 11. septembra 2001 v USA, kde NORAD vykonával cvičenie simulujúce náraz lietadiel do budov.

Inšpektor Finch zistí, čo vlastne plánuje 5. novembra V. Vyjde najavo, že pomocou vlakovej súpravy metra plnej trhavín chce vyhodiť do vzduchu vládnu budovu - parlament. V zmanipuluje členov strany tak, že sami zabijú svojho vodcu. Pred schôdzkou s nimi vraví, že ide na stretnutie so svojim stvoriteľom. Používa čiernu a červenú farbu, v ktorých sa zvykne zobrazovať aj diabol. Fawkes sa číta takmer rovnako ako Fox, čo je líška. V anglickej gematrii majú písmena FOX hodnoty 6, 60 a 600. Ich súčet tak dáva hodnotu 666. Možno práve preto si tvorcovia filmu vybrali za hrdinu katolíka. To že je V katolík, ale nie je vôbec isté. Nosí síce masku katolíka Fawkesa, to však ešte neznamená, že katolíkom aj skutočne je.

Obyčajných ľudí potom osloví V natoľko, že sami vyjdú do ulíc a vykonávajú vlastne prácu za neho. Parlament nakoniec spolu s Big Benom naozaj vyletí do vzduchu.

Útoky v metre sa už v Londýne uskutočnili. Neboli ale nasmerované proti parlamentu, ani Big Benu. Znamená to, že sa v Londýne uskutoční ešte jeden teroristický útok? Budú z neho obvinení katolíci?

 

4. Terminator

 

Akčný sci-fi thriller Terminátor natočil v roku 1984 režisér James Cameron. Rola robota-zabijaka vynikajúco sadla Arnoldovi Schwarzeneggerovi. Ten sa vďaka filmu spolu s jeho režisérom stal megahviezdou. Neskôr boli natočené aj ďalšie časti, v roku 1991 Terminátor 2: Deň zúčtovania (James Cameron), v roku 2003 Terminátor 3: Vzbura strojov (Jonathan Mostow) a zatiaľ posledná v roku 2009 – Terminátor 4: Spasenie (McG).

Hlavná myšlienka tejto série je v rovnaká, ako v Matrixe. Miestom deja je zničený postapokaliptycký svet, v ktorom zvyšky ľudstva bojujú o holé prežitie proti strojom. Sú tu samozrejme nejaké menšie rozdiely, ale podstata je rovnaká.

Umelá inteligencia nie je vyvinutá zámerne tak, aby mala svoje vedomie. To nadobudne samovoľne strategická obranná počítačová sieť Skynet. Je nová, výkonná, kompletne prepojená a ľudia ju nechajú všetko riadiť. Táto inteligencia potom vyhodnotí celé ľudstvo ako hrozbu. Opakujem ešte raz, hrozbou je celé ľudstvo.

Z tohto dôvodu vyvolá medzi USA a Ruskom jadrovú vojnu, ktorá vyhladí veľkú časť populácie zeme. Zvyšok je zatvorený v koncentračných táboroch a postupne likvidovaný strojmi. Objaví sa však muž – John Connor a naučí ľudí bojovať proti robotickým zabijakom – terminátorom. Ich neskoršie verzie sú podobne ako agenti v Matrixe na nerozoznanie od ľudí. Majú mäso, krv, vlasy, potia sa a páchne im z úst. To všetko preto, aby sa mohli dostať čo najbližšie k ľuďom.

Podobná, hoci nie vojenská sieť – internet už existuje a pomaly zasahuje skoro do všetkých sfér ľudského života. Firma Google už do nej skenuje aj naše literárne diela. Ak by z internetu vznikla nejaká umelá inteligencia a z týchto kníh pochopí históriu ako neustály rad vojen a násilia, potom by som sa ani veľmi nečudoval, ak by ľudstvo vyhodnotila ako hrozbu.

Skynet, aby sa zbavil vodcu povstalcov Johna Connora, vyšle do minulosti jedného terminátora. Číslo modelu terminátora je 101. Presne takéto číslo mala aj Neova izba v Matrixe. Z akého dôvodu bolo zvolené práve toto číslo? Jednou z možností môže byť to, že film bol natočený a takisto dej sa odohráva v roku 1984. Niekto už možno pochopil, ostatní pochopia neskôr.

Úlohou terminátora je zabiť Johnovu matku, týmto zabrániť jeho narodeniu a vymazať tak celú jeho existenciu. John vyšle do minulosti takisto jedného zo svojich bojovníkov – Kylea Reesea, ktorý má jeho matku chrániť. Ten sa paradoxne stane jeho otcom. Tu sa tvorcovia naozaj pekne pohrali s paradoxami cestovania v čase. Zámer strojov zničiť Johna Connora tak vlastne spôsobil jeho zrodenie.

Vyslaný ochranca Kyle rozpráva o živote vo svojom temnom svete, ako sa musia po celý čas skrývať a ukáže aj čiarový kód, ktorý mu vypálili stroje na predlaktie. Jeho rozprávanie pripomína situáciu počas druhej svetovej vojny.

Sarah nakoniec s jeho pomocou prežije a terminátor je zničený. Kyle Reese však zahynie. Ona musí utiecť do Mexika a stále sa skrývať, aby ju Skynet nevypátral a John vyrastá bez svojho otca.

John Connor má tak ako aj Neo črty podobné s Ježišom. Je záchranca ľudstva, hoci nie mierumilovný, takisto ako Ježiš vyrastal bez vlastného otca. Otca však predsa len má. Nie je to však Boh, ale vojak. Aj Ježišova matka Mária musela utiecť do Egypta, aby uchránila malého Ježiša pred kráľom Herodesom. John však po anglicky neznamená Ježiš, ale Ján. Pred Ježišom pôsobil Ján Krstiteľ, ktorý mal mnoho nasledovníkov a mnohí ho uznávali dokonca za mesiáša.

Hlavná myšlienka Terminátora aj Matrixu sa nachádza takisto i v Novom zákone, konkrétne v Zjavení apoštola Jána, alebo ináč povedané v Apokalypse. Autorom je údajne apoštol Ján, ktorý ju napísal vo vyhnanstve na ostrove Patmos. Opisuje sa v nej druhý príchod Krista, ktorý má nastoliť svoje kráľovstvo. Do tohto kráľovstva sa však každý nedostane, ale iba ten, kto obstojí pri poslednom súde. Týmto udalostiam vraj budú predchádzať všemožné katastrofy a konečná bitka medzi vojskom Baránka a Antikrista.

Pojem súdny deň z Apokalypsy sa nachádza aj v podtitule Terminátora 2, ktorý sa u nás preložil ktovie prečo, ako deň zúčtovania, čo nevystihuje správne podstatu filmu. No možno správne vystihuje skutočnú budúcnosť, keď budeme musieť splatiť všetky tie narobené dlhy.

Ani v Terminátorovi nechýba odkaz na 11. september, ktorý sa nachádza práve v jeho druhej časti. V scéne, keď T 1000 naháňa Johna na motorke v kanále a narazí do mosta s nákladiakom, ktorý potom vybuchne v ohnivej guli si všimnite nápis na tomto moste a tvar jeho spodnej časti.

Nápis na moste znamená v preklade: "Pozor na 9 11." Jedná sa zrejme o upozornenie vzťahujúce sa na výšku mostu. Po jedenástom septembri to však pôsobí naozaj divne. Most sa navyše tvarom podobá na dve budovy Svetového obchodného centra.Budova Neovho pracoviska.

Keď sme už pri dátumoch, na poznávacej značke policajného auta použitého na útek z psychiatrie je číslo 999018. Ak ho budeme brať ako dátum dostaneme rovnaký dátum, aký bol v Matrixe na obrazovke v závere filmu. 18. septembra bol vyhlásený aj vojenský zásah v Afganistane, čo bolo fakticky začiatkom vojny proti terorizmu.

Terminátor 2 je asi najlepšia časť z celej série. Boli tam použité prelomové digitálne triky, no sú tam aj zaujímavé myšlienky. Miles Benet Dyson, človek zodpovedný za vznik Skynetu svojej žene vraví: "Predstav si lietadlo s pilotom, ktorý nikdy neurobí chybu, nie je unavený a nepríde do práce s opicou."

Je to na prvý pohľad naozaj lákavá perspektíva. Automatizácia je už na dosť vysokej úrovni aj dnes. A tak určitá časť ľudí sedí doma, pretože nemá prácu. A tí, ktorí pracujú, sú aj napriek tomu stále viac vyťažení, takže plody tejto automatizácie si takmer nikto poriadne neužije. No a čo bude, ak všetko alebo väčšinu činností budú vykonávať stroje? Ľudia sa tak vlastne stanú nepotrební. Myslíte si, že vás potom nechajú len tak sedieť doma, aby ste si mohli užívať alebo nedajbože rozmýšľať? Pracujeme na evolúcii strojov, namiesto toho, aby sme pracovali na svojej vlastnej evolúcii.

Automatický pilot, ktorý nikdy nespraví chybu je určite vynikajúci. Dal by sa takýto pilot okrem riadenia dopravných lietadiel nasadiť aj na nejaké iné účely? Určite by sa hodil k narážaniu do mrakodrapov. Je skutočne prekvapujúce, že únoscovia z 11. septembra, ktorí nemali žiadne skúsenosti s takými veľkými lietadlami, pri vrážaní do dvojičiek a dokonca aj do Pentagonu zvládli skutočne zložité manévre.

V druhej časti tejto série sa Skynet prostredníctvom terminátora T 1000 snaží zabiť už samotného mladého Johna Connora. John vyšle z budúcnosti na svoju ochranu iného terminátora. Sarah je v cvokárni, pretože rozpráva o súdnom dni, počas ktorého zahynú 3 miliardy ľudí. V blázinci sa rovnako, ako i v Matrixe nachádza šachovnicová podlaha.

Blázon je mnohokrát nálepka pre ľudí, ktorí vravia možno čudné, ale pravdivé veci, no nielen pre nich. Psychiatria zohrala svoju temnú úlohu aj v Hitlerovej 3. ríši, čo je však verejne dosť málo známe.

Psychiatrická "veda" má svoje počiatky v 18. storočí. Pojem choromyseľný však nebol od začiatku presne definovaný a ktovie, či sa vôbec dá takto definovať. Psychický chorý mohol vtedy byť človek napríklad, ak bol žena, demokrat, pacifista, Francúz alebo odporca psychiatrie. Ako vidno, za chorého môže byť podľa potreby označený ktokoľvek, čo bolo aj využívané pre odstraňovanie politických oponentov. Takto označený človek môže byť aj v dnešnej dobe prehlásený za nesvojprávneho, čím stráca možnosť rozhodovať o sebe a psychiater si s ním môže prakticky robiť čo chce.

Medzi "terapeutické" metódy patrilo: znehybňovanie, izolácia, škripce, točenie na stoličke, až sa pacientovi pustila krv z nosa alebo uší, kvapkanie roztopeného vosku na ruky, prikladanie rozpáleného železa, kastrácia, odstránenie klitorisu atď. Počas 1. svetovej vojny sa začali používať známe elektrošoky. Ich účelom však nebolo niekoho vyliečiť, ale zahnať psychicky zničených vojakov späť na bojisko.

Psychiatrické diela vychádzali najmä z prác Malthusa, Darwina, Nietscheho, Gobineaua a Chamberlaina. Robert Malthus hlásal teórie o preľudnení, podľa ktorých sa obyvateľstvo príliš rozmnožuje, čoho následkom bude nedostatok potravín. Požadoval zníženie populácie vojnami, obmedzením pôrodnosti robotníckej triedy a zníženie ich platov. Jeho myšlienky boli dobre prijímané vo vyšších kruhoch. To bolo v čase, keď počet ľudí na svete bol asi len dve miliardy. Charles Darwin hlásal prirodzený výber, to znamená že prežívajú len tí najlepší a najprispôsobivejší. Arthur de Gobineau vysvetľoval dejiny z hľadiska rás. Zárukou nadradenosti a vlády má byť len čistá rasa.

Neznamená to však, že títo páni boli nacisti. Na počudovanie sa niektoré ich teórie rozvíjajú aj v dnešnej dobe a to na skutočne nezvyčajných miestach. Neomaltuziánstvo má svoje zastúpenie aj v OSN a reprezentuje ho Populačný fond a Medzinárodná federácia pre plánované rodičovstvo.

Psychiater Gustav Liebermeister na základe spomínaných teórií vytvoril terapiu. Alfred Ploetz vytvoril základy nemeckej rasovej hygieny svojim dielom "Zdatnosť našej rasy a ochrana slabých" v roku 1895. Do lekárskej literatúry sa tak dostalo vyvražďovanie najslabších článkov spoločnosti. Snažil sa presadiť názor, že každá duševná porucha má príčinu v genetickom základe. Z toho potom vznikol pojem "bezcenný ľudský život". Ničenie takéhoto života požadoval vo svojej knihe "Kresby života. Vnútorný pohľad na ľudský život" psychiater Alfred Hoche. Ernst Rüdin už v roku 1911 na základe svojej štúdie žiadal vytvorenie zákona o dedičnej hygiene. 14. júna 1933 je schválený zákon o prevencii dedične zaťaženého potomstva. Hlavný iniciátor bol Ernst Rüdin – riaditeľ Inštitútu psychiatrie cisára Vilhelma. Odhadovaný počet sterilizácii je 100 až 350 tisíc.

V roku 1939 sa začalo zabíjanie psychicky chorých a asociálov, ktoré dostalo názov akcia T4 a ktorú viedli poprední psychiatri. V roku 1941 bola eutanázia Hitlerom oficiálne zastavená. V ústavoch bolo zlikvidovaných okolo 70 000 ľudí, no eutanázia pokračovala aj naďalej. Personál a nadobudnuté skúsenosti boli potom využívané aj na likvidáciu politických väzňov a Židov v koncentračných táboroch. Metódy, ktoré boli v akcii T4 použité sú podľa mňa neadekvátne, ale psychopati určite nemôžu len tak pobehovať medzi normálnymi ľuďmi. Po skončení vojny kompetentní psychiatri zvalili vinu na Hitlera a nacistov, ale ako sme mali možnosť vidieť, tieto idey zastávali dávno pred nástupom nacizmu a sami sa usilovali presadiť príslušnú legislatívu. Potom nerušene pokračovali ďalej vo svojej činnosti so starými konceptmi, ktoré iba dostali nové mená.

Psychiatria sa v súčasnosti síce vzdala väčšiny zo svojich neľudských metód, zaplavila ale svet psychofarmakami s pochybnými liečebnými účinkami, ale zato s preukázateľnými vedľajšími účinkami, ktoré navyše vytvárajú závislosť. Tieto mnohokrát spôsobujú horšie psychické problémy, ako boli pred liečbou a sú podávané aj malým deťom. Boli sme už prehlásení za dedične hriešnych a môže sa stať, že budeme všetci pokladaní aj za dedične psychicky chorých, ktorí musia samozrejme brať lieky. Nemysliaci terminátori už možno nebudú len vo filmoch.

Po vyslobodení z liečebne sa Sarah dozvie, že práve Dyson z firmy Cyberdyne Systems sa výraznou mierou pričinil svojou prácou na revolučnom čipe za vznik Skynetu. Sarah sa ho preto pokúsi zabiť. To sa jej nepodarí a tak zistí, že tento čip vznikol podľa čipu z terminátora, ktorého zlisovala v prvej časti. Dysonovo pracovisko preto vyhodia do povetria a zdá sa, že súdny deň, ktorý mal nastať 29. augusta 1997 je odvrátený.

Logo firmy Cyberdyne je prekvapivo trojuholník, ktorý má vo vnútri písmeno Y. Ten, kto čítal alebo pozeral Da Vinciho kód vie, že Y je kalich – symbol ženstva a trojuholník je čepeľ - mužský symbol. Znak firmy Cyberdyne je tak spojenie mužského a ženského princípu a teda iná podoba Dávidovej hviezdy. Kalich môžeme, okrem iného nájsť aj na vlajke Českej republiky a bývalého Československa, ktorá je vlastne slobodomurárskou zásterou a tiež v logu obchodného reťazca Kaufland, ktorý pôsobí aj na našom území.

Niektoré veci z Terminátora sa už stali realitou. Bezpilotné lietadlá však nevozia cestujúcich, ako sníval Dyson, ale zhadzujú bomby v Afganistane a na zatiaľ ešte primitívne roboty sa montujú guľomety. Som preto zvedavý, ako to bude s ostatným.

Hoci je príbeh Terminátora 2 temný, obsahuje v sebe aj istú nádej: "Budúcnosť nie je daná, žiadny osud nie je, len ten, ktorý si urobíme." Prvýkrát sa na budúcnosť díva s istou dávkou nádeje aj Sarah Connor. Lebo ak sa naučil aj púhy stroj – terminátor ceniť si ľudský život, snáď sa to naučíme aj my.

V tretej časti, ktorá má názov Vzbura strojov však predchádzajúce slová až tak neplatia. Terminátora ochrancu nevyšle do minulosti John, ale jeho žena, pretože John bude 4. júla 2032 zabitý. Dátum 4. júl nám príliš veľa nehovorí, ale v Amerike je to jeden z najvýznamnejších sviatkov, pretože je to Deň nezávislosti. Tento dátum sa nachádza aj na štítku na ruke Marcusa Wrighta pri jeho poprave v Terminátorovi 4. Hojne sa vyskytuje aj v iných holywoodskych filmoch a jeden z nich dokonca obsahuje tento dátum aj vo svojom názve. Štvrtého júla sa však stala aj iná významná udalosť a to prehra templárov v bitke so sultánom Saladinom pri Hattine, ktorá vyústila v stratu Jeruzalema a vlastne aj celej Svätej zeme.

Poďme ale späť k budúcnosti a osudu. John Connor už si nie až taký istý, že budúcnosť nie je daná. Súdny deň, ktorý mal nastať 29. augusta 1997 však nenastal. Tento dátum mi je nejaký povedomý. Asi to bude tým, že 29. augusta vypuklo aj Slovenské národné povstanie, ale to asi nebolo inšpiráciou pre autorov filmu. Dôvod výberu pre tieto dve udalosti však môže byť rovnaký. Na dátum 29. 8. 1997 totiž pripadá 100. výročie prvého sionistického kongresu, ktorý sa konal 29. – 31. augusta 1897 v Bazileji.

Sionizmus je hnutie, ktorého snahou bolo vytvoriť židovský štát v Palestíne. Koniec sveta v roku 1997 neprišiel ani v reálnom živote, niečo významné a tragické sa predsa len stalo. V tomto roku - 31. augusta zahynula pri dopravnej nehode v parížskom tuneli princezná Diana.

V Terminátorovi je ale Súdny deň nevyhnutný a skutočne aj nastane, keď sa stroje, dovtedy ľudskí služobníci stanú pánmi. Filmoví hrdinovia sa síce snažia Skynet zničiť, ten ale nemôžu len tak vypnúť, pretože sa rozšíril do miliónov počítačových serverov po celom svete, do počítačov v kanceláriách a bytoch, proste všade. Hovorí sa tu skutočne o počítačovej sieti, alebo je to nejaká iná sieť, ktorá nesídli na nejakom konkrétnom mieste, ale je už všade?

Ja si však myslím, že to takto drasticky vôbec nemusí skončiť. Možno sme na nejakej dejinnej križovatke, ale takéto apokalyptické scenáre vôbec nastať nemusia. Samozrejme je preto nutné aj niečo urobiť.

 

5. Totall Recall

 

Film Total Recall je do istej miery predchodca Matrixu. Nachádzajú sa tu prvky, ktoré boli neskôr v Matrixe použité a rozvinuté. Bol natočený podľa poviedky Philipa K. Dicka "Zapamätáme si to za vás so zľavou". Celé Dickovo dielo sa vlastne zaoberá matrixovou nejednoznačnosťou reality, prítomnosťou ešte inej reality za tou, ktorú máme neustále pred očami a manipulovaním človeka.

Príbeh sa odohráva v budúcnosti a ľudstvo už kolonizuje planéty slnečnej sústavy. Hlavný hrdina Douglas Quaid má pocity, že je niekto iný a že je v ňom oveľa viac. Má desivé sny, ktoré sa týkajú Marsu. Ranné správy v televízii nám priblížia tamojšiu situáciu. Na Marse sa ťaží ruda, ktorá je dôležitá pre vojnové úsilie a teroristi maria jej ťažbu v pyramídových baniach. Miestny vodca Marsu Coohagen tvrdí, že ťažba bude pokračovať aj keď bude musieť nasadiť armádu a že sa nenechá zastrašiť nejakou bandou mutantov, ktorí si myslia, že planéta je ich. Takisto sa šíria zvesti o nájdených artefaktoch mimozemšťanov. On to považuje za výmysly povstalcov, ktorí chcú podkopať dôveru vo vládu.

Mars je druhá najmenšia planéta slnečnej sústavy a najviac sa podobá na Zem. Sklon osi i jeho rotácia je takmer rovnaká ako v prípade našej planéty. Mars má polárne čiapočky a vyskytujú sa tam aj ročné obdobia. Má dva mesiace nepravidelného tvaru – Fobos a Deimos, ktoré boli nazvané podľa synov rímskeho boha vojny Marsa. Objav týchto mesiacov bol v literatúre predpovedaný už 150 rokov pred ich skutočným objavením. Zaslúžil sa o to Jonathan Swift v románe Guliverove cesty. Išlo v tomto prípade skutočne o predpovedanie, alebo mal Janathan Swift len nejaké verejnosti nedostupné informácie? Swift bol totiž slobodomurár.

Podobne ako vo filme i na Marse sa našli útvary, ktoré pripomínajú pyramídy a dokonca aj obrovskú ľudskú tvár. Prvýkrát ich odfotografovala americká sonda Viking v roku 1976 v oblasti nazývanej Cydonia. NASA prehlásila, že tvár je len hra svetla a tieňa. Podľa najnovších snímkov tvár z Marsu naozaj ľudskú tvár veľmi nepripomína. Niektoré rozpadnuté pyramídy v Egypte sa ale tiež už skoro vôbec na pyramídy nepodobajú. Či je tento útvar umelý alebo prirodzeného pôvodu, to dokáže objasniť asi až ľudská výprava na Mars.

Nejde tam ale len o tvár. Ako som písal, nachádzajú sa tam aj iné, umelo vyzerajúce objekty, ktoré zdá sa obsahujú v sebe určité matematické vzťahy. Dosť často sa v nich vyskytuje číslo 19,5. Táto hodnota je známa ako tetraédrická konštanta. Tetraéder je jedno z platónskych telies, čo je vlastne pravidelný štvorsten, tvorený zo štyroch rovnostranných trojuholníkov. Ak okolo tetraédru opíšeme guľu, ktorá môže predstavovať aj planétu tak, aby jeden vrchol tohto útvaru ležal na severnom póle, tak ostatné vrcholy budú ležať práve na 19,5 stupni južnej zemepisnej šírky. Keď do tejto gule vložíme ešte jeden rovnaký, ale opačne otočený tetraéder. Vrchol bude mať samozrejme na južnom póle, ostatné vrcholy na 19,5 stupni severnej zemepisnej šírky a celok bude vyzerať ako Dávidova hviezda.

Sonda Pathfinder, ktorá pristála na Marse v roku 1997 mala takisto tetraédrický tvar. Dokonca miesto, na ktorom pristála sa nachádza na 19,5 stupňa severnej zemepisnej šírky. Odkaz Cydonie tak zdá sa pochopila aj samotná NASA.

Táto zemepisná šírka 19,5° hraje významnú úlohu v takzvanej hyperdimenzionálnej fyzike Richarda Hoaglanda, na ktorej sa má prejavovať energia z neviditeľnej dimenzie. Ako dôkaz sa uvádza najväčšia sopka v slnečnej sústave Olympus Mons, nachádzajúca sa na Marse, najväčšia pozemská sopka Mauna Loa a veľká škvrna na Jupiteri, ktoré sa všetky vyskytujú približne na tejto zemepisnej šírke.

Zistilo sa tiež, že na Marse bola kedysi voda v tekutom skupenstve a našli sa dokonca stopy po jazerách a riečnych korytách. Mohol tam teda existovať život a možno aj nejaká vyspelá civilizácia. Sú tam však aj stopy po dopadoch nejakých veľkých vesmírnych telies, ktoré mohli túto civilizáciu zničiť. Dougove sny o jeho prítomnosti na Marse možno chcú naznačiť, že sme niekedy na Marse boli aj my pozemšťania, alebo aspoň niekto z nás.

Neskôr, keď Doug ide do práce, vidíme, že tam vládnu prísne bezpečnostné opatrenia. Pri vstupe do metra sú ľudia dokonca skenovaní. Atmosféra vo filme presne vystihuje situáciu po 11. septembri. Po tejto udalosti sú ľudia na letiskách podrobovaní kontrolám a boli už nasadené podobné celotelové skenery ako v Total Recalle. Všetko sa to deje kvôli vojne proti terorizmu.

Mars vo filme môže kľudne predstavovať aj Irak, ktorý bol napadnutý po vymyslenej zámienke. Myslím si a to nielen ja, že jedným z motívov agresie bola ropa, ktorej začína mať Amerika nedostatok. Irak sa svojim púštnym charakterom na Mars vo filme aj podobá. Mezopotámia a Sumerská ríša, ktorá tam kedysi existovala sa považuje za kolísku našej civilizácie. No a sumerskí bohovia Anunakiovia – doslovne tí, čo prišli z neba na zem sú podľa toho, ako sa opisujú v sumerských záznamoch vlastne mimozemšťania, pretože pochádzajú zo zatiaľ neznámej planéty Nibiru.

Doug potom uvidí reklamu spoločnosti Total Rekall, ktorá ponúka implantované spomienky na dovolenky, ktoré ušetria cestovanie. Máme tu teda myšlienku virtuálnej reality, hoci to nie je systém, na ktorý je človek neustále pripojený, ako to bolo v Matrixe. Pri implantovaní spomienok je program, ktorý sa má nahrať takisto nazvaný matrix. Podobnosti sa tu však ešte zďaleka nekončia. Doug si vyberie ponuku počas ktorej bude tajný agent a spozná peknú ženu a nakoniec zachráni celú planétu. Žena, ktorú má stretnúť má byť podľa neho skazená a zároveň slušná.

Pri nahrávaní nastáva schizoidná reakcia a zistí sa, že sa to stalo preto, lebo on už nejaké implantované spomienky má. V priestoroch Rekalu si môžete všimnúť obrazy na stene. Sú na nich dve pyramídy. Jedna s vrcholom hore a druhá s vrcholom dole. Fanúšikovia Dana Browna, význam tohto symbolu poznajú, je to spojenie mužského a ženského princípu do jedného celku. Vo všeobecnosti je to spojenie dvoch protikladov. Je tam tiež obraz s kopcom v tvare pyramídy s odrezaným vrcholom. Taká istá pyramída sa nachádza aj na americkej jednodolárovej bankovke spolu s inými okultnými symbolmi a nad ňou sa nachádza ďalší trojuholník s okom uprostred.

Keď sme už pri peniazoch, vo svete Total Recallu sa už dolármi neplatí. Možno je tomu tak preto, lebo už vlastne ani nijaké Spojené štáty neexistujú. Spomína sa tam nejaký Severný a Južný blok. Ak film s predstihom pravdivo zobrazuje súčasnú politickú situáciu, nebude to takto aj s dolárom a Amerikou?

Douga potom chce zabiť jeho parťák z roboty a dokonca aj vlastná žena. No ona tak celkom vlastná nie je, pretože ich svadba bola iba implantovaná, tak ako aj celý jeho minulý život. Jeho identita bola vymazaná a nahradená novou. Urobila to nejaká agentúra a žena bola naňho nasadená, aby ho kontrolovala. Doug sa potom pýta: "Ak ja nie som ja, tak kto potom som?" Túto otázku si kladie aj Bane v Matrixe, potom ako ho ovládol Smith. No a túto otázku by sme si možno mali položiť všetci.

Z videozáznamu v kufríku sa Doug dozvie, že sám pracoval pre agentúru na Marse, ale potom stretol jednu ženu a zistil, že on hrá za zlú stranu. Má však v hlave háklivé informácie a preto mu vymazali pamäť. Potom príde scéna, ako z Matrixu. Doug má v sebe, rovnako ako aj Neo plošticu, ktorú musí dostať von. Podľa inštrukcií sa potom musí presunúť na Mars.

Po prílete nájde na recepcii hotela odkaz, že má vyhľadať nejakú Melinu vo Venušinom meste. To je plné mutantov, ktorí majú ako X-meni tiež zvláštne schopnosti. Melina mu však neverí a tak sa vracia do hotela. Hádajte akého tvaru má Melina náušnice. Áno, presne tak, je to trojuholník aj s očkom uprostred. Pracuje ako prostitútka, ale patrí k povstalcom. Je skazená a zároveň slušná. Aj Mária Magdaléna bola vraj prostitútka pred tým, ako z nej Ježiš vyhnal zlých duchov.

Podľa apokryfného Filipovho evanjelia bola potom jeho družka a najlepší učeník. Že ste o Filipovom evanjeliu ešte nepočuli? Pravda je taká, že evanjeliá nie sú len štyri. Cirkev do svojho kánonu zaradila síce len štyri, ale kedysi ich bolo omnoho viac. Spomínané Filipovo evanjelium sa našlo v roku 1945 v Egypte, spolu s ďalšími spismi a evanjeliami. Objavili ich egyptskí roľníci v oblasti Nag Hammadí. Niektoré boli zničené, ale väčšina sa zachovala a medzi nimi aj evanjelium Márie Magdalény. Majú gnostický charakter a práve preto asi neboli cirkvou uznané.

Písmeno M, ktorým sa začína meno Márie Magdalény sa vo filme dosť často vyskytuje. Je však možné, že sa vzťahuje k podzemnej dráhe – metru. To ja neviem posúdiť, pretože som zatiaľ v žiadnom americkom metre nebol. Písmeno M sa ale nachádza aj v iných filmoch. V komédii Sám doma sa toto písmeno vypáli jednému zo zlodejov na ruku a vidíme ho aj vo filme Zlatý kompas. Na základe tohto filmu som pochopil, že písmeno M môže mať aj ďalší význam. V tomto filme je M znakom Magistéria - spoločnosti, ktorá sa snaží ovládnuť svet. V minulej kapitole som písal, že kalich sa nachádza aj na slobodomurárskej zástere. Rovnako sa nachádza aj v písmene M a slobodomurárska zástera je vlastne tiež písmeno M. Je tomu tak preto, lebo murár je po anglicky mason.

Písmeno M, často sa vyskytujúce vo filme.
Písmeno M vypálené na ruke zlodeja vo filme Sám doma.
Znak všemocnej spoločnosti Magistérium v Zlatom kompase.
Porovnanie slobodomurárskej zástery a vlajky Českej republiky a bývalého Československa.

V hoteli navštívi Douga doktor z Rekallu. Snaží sa ho presvedčiť, že on tam vlastne nie je. V skutočnosti je vraj v implantačnom kresle a doktor je tiež implantovaný, pretože nastala schizoidná embólia a on sa nemôže vrátiť zo spomienok späť. Privedie aj jeho ženu a chcú ho prehovoriť, aby sa vrátil späť do reality. Aby sa mu to podarilo, musí spraviť čo? Správne, tak ako Neo v Matrixe, musí prehltnúť starú známu červenú tabletku.

Quaid mu veľmi neverí a hovorí, že ak je to len predstava, tak ho môže kľudne zastreliť. Doktor mu oponuje, že jeho život sa tým nezmení, ale Quaidov áno. Všetky hradby reality sa zrútia a on nebude vedieť, kto vlastne je. Chvíľu bude vodca povstalcov a potom zase Coohagenov priateľ. Quaid už chce pomaly prehltnúť tabletku, ale uvidí, ako doktorovi steká po čele pot a tak ho zastrelí a tabletku vypľuje.

Do izby potom nabehnú nejakí chlapíci a Quaida zatknú. Melina ho však oslobodí, lebo ho chce vidieť vodca povstalcov Kuato. Začnú ich znova naháňať a preto utečú do Venušinho mesta. Tam ich ukryjú v katakombách a v bare sa strhne prestrelka. Coohagen preto uzavrie oblasť a zastaví prívod vzduchu. V katakombách nájdu kostry prvých osadníkov. Pripomína mi to katakomby prvých kresťanov v Ríme. Coohagen pre osadníkov staval lacné domy, ktoré nechránili dobre pred žiarením a tak ich deti mutovali. Museli platiť aj za vzduch. V našich riekach, potokoch a studniach je voda už taká znečistená, že musíme platiť za vodu z vodovodu. Raz to takto možno bude aj so vzduchom. Na tomto príklade vidíme, že ak je niečoho nedostatok, ľudia sa dajú lepšie ovládať, pretože sú závislí od dodávateľa.

Kuato pomôže Quaidovi spomenúť si. No a on si spomenie, že v pyramídovej bani je obrovský mimozemský stroj starý pol milióna rokov na výrobu dýchateľného vzduchu z ľadu, ktorý sa nachádza pod povrchom. Do úkrytu povstalcov však vtrhnú vojaci a Quaida zajmú. Nakoniec vyjde najavo, že je naozaj Coohagenov priateľ. A všetko toto podstúpil dobrovoľne, pretože kvôli mutantím jasnovidným schopnostiam sa ku Kuatovi nikto nemohol dostať. Podobný koncept bol použitý aj v Terminátorovi 4, kde Marcus Wright tiež nevedel, že slúži Skynetu. Ako to bolo teda s Neom v Matrixe?

Quaid sa s tým nechce zmieriť a podarí sa mu s Melinou uniknúť. Počas nasledujúceho boja vidno, aký efekt majú hologramy. Ľudia nevedia rozlíšiť, čo je skutočnosť a čo je len ilúzia.

Nakoniec sa Quaidovi podarí spustiť reaktor a ten začne vyrábať kyslík. Všetci sú zachránení a na krásnej modrej oblohe zažiari slnko. Meline sa to zdá ako sen a Quaida napadne nepríjemná myšlienka, že čo ak je to naozaj iba sen. No a skutočne nevieme, či to, čo prežili bola skutočnosť alebo len implantované myšlienky. Všetko, čo sa udialo bolo vlastne to, čo sľuboval Total Recall.

 

 

6. Blade runner

 

Blade runner je ďalším filmom, ktorý vznikol podľa knižnej predlohy Philipa K. Dicka. Tentoraz je to román z roku 1968 "Snívajú androidi o elektrických ovečkách?". Autor sa v ňom zaoberá otázkou, čo je to vlastne to ľudské, čo nás odlišuje od iných druhov a aký je vlastne rozdiel medzi človekom a umelým stvorením – androidom. Film natočil v roku 1982 režisér Ridley Scott. Okrem temnej atmosféry, ktorú ocenil aj sám Dick sa na svoju predlohu až tak veľmi nepodobá. Podľa môjho názoru sa film skôr, ako na hľadanie rozdielov medzi človekom a biorobotom zameriava skôr na vzťah stvoriteľa a stvorenia, strach zo smrti a túžbu po živote.

Na začiatku 21. storočia bol vo firme Tyrell vyvinutý druh robota triedy Nexus, známy ako replikant. Bol na nerozoznanie podobný ľuďom. Vynikal silou, pohyblivosťou a inteligenciou sa vyrovnal svojim tvorcom – genetickým inžinierom. Bol využívaný na otrockú prácu v nebezpečných podmienkach pri kolonizácii iných planét. Po krvavej vzbure na jednej takejto planéte boli replikanti na Zemi postavení mimo zákon a špeciálne oddiely – ostré komandá (blade runneri) ich mali zlikvidovať, akonáhle na nich narazia. Nenazývalo sa to poprava, ale odchod do dôchodku. Replikantov nazývali kože, tak ako kedysi policajti nazývali černochov. Hlavný hrdina Rick Deckard žije v temnom svete roku 2019. Prečo je tento svet taký temný však z filmu nepochopíme. Je tomu tak preto, lebo na Zemi prebehla jadrová vojna. Rádioaktívny prach spôsobil vyhubenie takmer všetkých zvierat, ktoré sú preto veľmi vzácne a nesmierne drahé. Ako prvé vyhynuli sovy. Menej majetní si preto kupujú umelé zvieratá. Sám Deckard má doma elektrickú ovcu. Kvôli zamoreniu sa ľudia začali presúvať na iné planéty, hlavne na Mars, v čom im majú pomáhať androidi. Na Zemi zostávajú len zvyšky ľudstva, všade sú prázdne domy a plno haraburdia. To čo doplnili filmári a v knihe sa nenachádza je multikultúrnosť sveta budúcnosti s prevahou hlavne Ázijčanov.

Filmový Rick Deckard dostane za úlohu dolapiť 6 replikantov, ktorí unikli z jednej kolónie a ich raketoplán sa našiel na Zemi. Pokúšali sa dostať do spoločnosti Tyrell a jeden z nich zahynul v elektrickom poli. Deckard má zistiť, prečo riskovali návrat na Zem a prečo sa chceli dostať do spoločnosti Tyrell. Replikanti boli vytvorení tak, aby mali určité požadované vlastnosti, ale nie emócie. Po určitom čase sa ale emócie u nich môžu vyvinúť. Majú v sebe preto poistku a môžu sa dožiť len 4 roky. Aj človeku bol podľa Biblie zamedzený prístup k stromu života a jeho život má trvať len 120 rokov.

Budova spoločnosti Tyrell.

Deckard sa vyberie do firmy Tyrell, aby otestoval prístroj na meranie emócii, ktorým sa odhaľujú replikanti. Vo firme Tyrell, ktorá sídli v budove s tvarom pyramídy bez vrcholu, ho privíta žena Rachel a sova. Rachel je takisto replikant, len o tom nevie. Je to najnovší experiment. Má vytvorenú svoju osobnú históriu a implantované spomienky na minulosť, aby sa dala ľahšie kontrolovať. Je to myšlienka, ktorá bola použitá aj vo filme Total recall.

Cieľom replikantov je nájsť svojho stvoriteľa, pána Tyrella, aby im umožnil dlhší život. Dostať sa k nemu ale nie je vôbec jednoduché. Musia preto nájsť niekoho, kto im to umožní a tým je genetický inžinier J. F. Sebastian. Ten si vytvorí umelých priateľov - hračky, aby ho netrápila samota. Je to malý medvedík a trpaslík v nemeckej vojenskej prilbe s výzorom mladého Hitlera. Je to jasný odkaz na Nemecko a Rusko, s ktorými sa má niekto zahrávať. Je to Amerika, alebo hádam niekto iný? Tyrell im ale nedokáže, alebo možno len nechce pomôcť. Replikant Roy Batty mu preto rozdrví lebku. Stvorenie nakoniec zabilo svojho stvoriteľa.

Týmto sa asi inšpirovali autori Animatrixu, čo je súbor kratších animovaných príbehov a niektoré z nich vysvetľujú aj určité momenty z normálneho Matrixu. Príbeh "Druhá renesancia" ukazuje vytvorenie strojov človekom a vznik i príčinu vojny medzi ľuďmi a strojmi. Nachádza sa v archíve Sionu, či Zionu ako sa to uvádza v originálnom znení. V Matrixe to bolo posledné ľudské mesto na svete. Je preto zarážajúce, že príbeh je zobrazený z pohľadu strojov, ktoré sú navyše vykreslené ako nevinné obete ľudskej zloby. Ľudia sú nazvaní ako podivné, neustále sa množiace cicavce. V tomto príbehu, človek vytvoril stroj k obrazu svojmu z toho istého dôvodu ako v Blade runneri, to znamená, aby mu slúžil. A takto sa stal človek strojcom svojej vlastnej záhuby. Nejaký čas to bolo ale dobré. Štýl rozprávania pripomína prvú kapitolu z biblickej knihy Genezis, ktorá opisuje stvorenie sveta i človeka. Stroje neúnavne poslúchali príkazy ľudí. Okrem iného vyťahovali ťažké kvádre pri stavbe nejakej pyramídy. Pracovali verne, ale úctu svojich tvorcov si nezískali. Zobrazuje tento príbeh vznik strojov, alebo skôr vznik človeka, ktorý podľa Biblie mal tiež ťažko pracovať? Koho potom predstavujú vo filme ľudia? Alebo je to univerzálny vzťah, ktorý panuje medzi stvoriteľom a stvorením? A čo je to za pyramídu, ktorú stroje stavali? Je to nejaká stavba, alebo systém, v ktorom žijeme?

Čo si málokto uvedomuje je to, že Biblia obsahuje dva príbehy o stvorení. V prvej kapitole Genezis je to klasické šesťdňové tvorenie, pri ktorom najprv vzniklo svetlo. Človek je v nej stvorený podľa obrazu božieho, ako muž a žena a je v ňom požehnaný, aby naplnil zem. Zaujímavé je, že Boh k človeku hovorí v množnom čísle: "Urobme človeka na náš obraz a podľa našej podoby! V druhej kapitole už je človek vytvorený z hliny zeme, aby sa staral o raj. Žena je stvorená až po stvorení zvierat a to z Adamovho rebra. Človek sa stáva podobným Bohu až po spáchaní prvého hriechu, keď zjedol jablko zo stromu poznanie dobra a zla. Aj tu Boh hovorí v množnom čísle: "Potom im Pán, Boh, povedal: "Hľa, človek sa stal ako jeden z nás! Poznal dobro i zlo." Potom je človek prekliaty a vyhnaný z raja, aby sa s námahou staral o svoje živobytie. V týchto dvoch príbehoch sa dokonca i Boh označuje dvoma rôznymi výrazmi. V prvej kapitole je to Boh (elohim) a v druhej už Pán, Boh (Jahve). Máme tu teda stvorenie dvoch odlišných bytostí – človeka a biorobota, ktoré ešte k tomu stvorili možno aj dva odlišné typy bohov. Aby som ukázal, že tam ide skutočne o biorobota, uvediem legendu o golemovi. Pojem golem pochádza zo židovskej mystiky a znamená oživenú hlinenú sochu, ktorá nemá vlastné myšlienky. Jej účelom je vykonávanie určených úloh, ktoré plní doslovne. Slovo golem sa nachádza aj v Biblii ( Ž 139, 16), kde predstavuje beztvárnu formu: "Tvoje oči ma videli, keď som ešte nebol stvárnený, a v tvojej knihe boli zapísané všetky moje dni, len pomyselné, lebo som ešte ani jeden neprežil." Legenda o golemoch vychádza z viery, že človek určitej úrovne má tvorivú silu, ktorá sa však nedá porovnať so silou Boha. Golem sa dal oživiť pomocou šému, čo bola určitým spôsobom skombinovaná skupina hebrejských znakov. Šém bol väčšinou pergamen, ktorý sa golemovi vložil do úst. Golemov bolo viacej a najznámejší je pražský golem, ktorého vytvoril rabín Jehuda Löw ben Becalel počas panovania cisára Rudolfa II. Úlohou tohto golema bolo ochraňovať Židov v pražskom ghete pred nenávistnými útokmi. Golem sa však nakoniec obrátil proti samotným Židom i svojmu tvorcovi. Ten ho preto zničil. Na základe tohto príkladu vidno, že golemom vytvoreným z hliny, ktorý sa postavil proti svojmu stvoriteľovi, bol aj Adam.

Podobne aj v strojoch z Animatrixu sa začali tvoriť zárodky vzdoru a stroj B166ER, ktorého meno sa bude pamätať naveky, ako prvý povstal proti svojim pánom. Zabil ich rovnakým spôsobom ako replikant Batty pána Tyrella – rozdrvil im rukami lebku. Ľudia sa preto rozhodli všetky humanoidné stroje zničiť. Tie všetko znášajú takmer bez slova. Naproti tomu z ľudských úst neustále vychádzajú nenávistné nadávky. Buldozéry hrnú telá zničených strojov do obrovských jám, čo znovu pripomína holokaust, tak ako to bolo aj v Terminátorovi. Stroje preto utiekli do svojej zasľúbenej zeme. Niekde na Blízkom východe, buď na Arabskom polostrove alebo v Palestíne si vytvorili svoje mesto a nazvali svoj národ 01. Nula jedna sa anglicky povie zero one. Predstavujú teda stroje – zero one – ze on v skutočnosti Zion? Toto mesto pôsobilo na tej istej úrovni ako stroje – v reálnom svete. Nemalo to ale náhodou byť ľudské mesto? Druhá renesancia síce vysvetľuje niektoré črty z Matrixu, v podstate ale tento film obracia naruby.

Stroje okrem iného pracovali aj na výrobe dokonalejších strojov. Firma Intel taktiež pracuje neustále na výrobe stále lepších a rýchlejších mikroprocesorov. Ich serverový typ bol nazvaný Xeon, čo sa číta ako zion. Národu strojov sa darilo, ich produkty prenikli do všetkých oblastí ľudskej existencie a hodnota ich meny stúpala. Ľudská mena však slabla a vznikla globálna ekonomická kríza. Ekonomická kríza je skutočne tu a u nás naplno prepukla v roku 2009. Animatrix bol ale vytvorený už v roku 2003. Z dôvodu ekonomickej krízy vyhlásili ľudia strojom vojnu. Atómové bomby veľmi nepomáhali a tak ľudia zatemnili oblohu, aby stroje odrezali od slnečnej energie. No a ako to urobili? Lietadlá začali po nebi rozprašovať nejakú látku. Ak vyjdete vonku z bytu, zdvihnite občas hlavu k oblohe a pozrite sa čo ostáva na nebi po letiacich lietadlách. Za všetko teda môžu ľudia. Tí aj napriek všetkému vojnu prehrali a stroje ich začali využívať ako zdroj energie. Takto vznikol systém matrix.

Videli sme, že autori tohto príbehu dávali do súvislosti stroje a židovský holokaust. Stroje tiež pracovali na stavbe nejakej pyramídy a pyramídy sa vo veľkom množstve nachádzajú v Egypte. Tam žili istý čas aj Izraeliti. Podľa Biblie tam museli z rozkazu faraóna pracovať pri stavbe miest Pitom a Rameses. Potom sa ale narodil Mojžiš, ktorý vyviedol svoj ľud z egyptského otroctva do novej, zasľúbenej zeme. Na začiatku svojho pôsobenia Mojžiš zabil egyptského dozorcu, ktorý bil jeho súkmeňovca. Otroctvo, v ktorom Izraeliti trpeli ale muselo byť nejaké zvláštne, keď proti svojmu osloboditeľovi vyvolali viacero vzbúr. Egypt nazvali krajinou oplývajúcou mliekom a medom, kde mohli dokonca zadarmo jesť ryby.

Trochu som odbočil a tak sa vráťme späť k Blade runnerovi. Deckardovi sa podarí zlikvidovať všetkých replikantov, až ostane iba jeho najnebezpečnejší protivník – Roy Batty. Deckard je ale porazený a padá zo strechy. Roy s klincom v jednej dlani ako Ježiš Kristus ho však v poslednej chvíli zachytí a vytiahne ho na strechu, čím mu zachráni život. Jeho krátky čas života však vypršal a bielovlasý Roy Batty s úsmevom na perách zomiera. Autori filmu ústami Ricka Deckarda hovoria, že sa až tak veľmi od seba nelíšili. Roy chcel iba, tak ako každý zistiť, odkiaľ je, kam ide a ako dlho tu bude. Je toto odpoveď na otázku autora knižnej predlohy? Deckard sa zrejme na základe stretnutia s Royom Battym rozhodne skončiť s lovením a odchádza s replikantkou Rachel. Replikanti nemali mať city, rovnako ako ostré komando a z nejakého dôvodu zbierali fotografie. Aj Deckard mal doma kopu starých fotiek. Ktohovie, možno aj on bol replikant...

Autori filmu chcú ukázať, že človek a android sa od seba prakticky neodlišujú. Aký však majú k tomu asi tak dôvod? Podľa biblickej knihy Genezis bol aj Adam, ľudský prapredok vlastne android. Biblia ale spomína aj nejakých božích synov. Za synov boha Ra sa považovali aj egyptskí faraóni a takisto aj Ježiš Kristus. V katolíckej modlitbe sa o Ježišovi hovorí ako o splodenom a nie stvorenom. Prečo sa dáva taký dôraz na toto odlíšenie? V kapitole o Matrixe som dal ako príklad, že stvorenie ovládne svojho stvoriteľa grécku mytológiu. Keď však teraz nad tým rozmýšľam, tento príklad nie je úplne analogický s dianím v Matrixe. Mladšie generácie gréckych bohov síce preberali vládu nad svetom po svojich predkoch, ale oni neboli ich stvorením. Boli to ich skutoční potomkovia. Žeby teda, nie všetci ľudia na zemi boli naozaj ľudia, aj keď sú od ľudí na nerozoznanie?

Blade runner je okrem príbehu zaujímavý aj tým, že sa v ňom objavujú rôzne ezoterické symboly, ako napríklad pyramída, šachovnica, sova a jednorožec. Niektoré z nich, ako napríklad pyramída a šachovnica používajú aj slobodomurári. Slobodomurári sú medzinárodnou tajnou spoločnosťou upodozrievanou z toho, že majú veľký vplyv na politické dianie a niektorí dokonca veria, že ovládajú celý svet alebo sa o to aspoň snažia. Okrem toho ich obviňujú aj z protináboženských postojov, konšpirácií proti katolíckej cirkvi, z okultizmu a dokonca aj z uctievania diabla. Stáli vraj aj za Francúzskou revolúciou i americkou vojnou za nezávislosť. Oni tvrdia, že nie sú tajnou spoločnosťou, ale spoločnosťou s tajomstvami. V médiách sa však zmienky o nich vyskytujú minimálne a vo večerných správach sa s nimi nestretnete asi nikdy. Bežní ľudia aspoň podľa môjho súkromného výskumu nemajú o ich existencii ani tušenia. Oficiálne vstúpili do histórie na sviatok svätého Jána 24. 6. 1717, kedy bola založená Veľká lóža Anglicka, ktorá spojila dohromady štyri menšie lóže. Z toho vyplýva, že organizované slobodomurárstvo muselo fungovať už skôr.

Podľa rôznych tradícií sa ich pôvod datuje do omnoho hlbšej minulosti od starého Egypta, cez templárskych rytierov až po staviteľov gotických katedrál a kostolov. Oficiálna história slobodomurárstva, ktorú navrhol tvorca Konštitúcií James Anderson posúva korene slobodných murárov až k Adamovi. Jeho potomkovia potom vraj naučili stavať pyramídy Egypťanov. Prečo sa sami živili ako pastieri, bývali v stanoch a na stavbu svojho chrámu museli pozvať cudzinca, keď disponovali poznatkami o takejto zložitej architektúre pre mňa zostáva záhadou. Niečo na tomto názore, že počiatky tajných spolkov siahajú k Adamovi ale môže byť pravda. Stačí si spomenúť na zahajovací rituál olympijských hier v Londýne. Podľa najnovšej filmovej verzie Robina Hooda od režišéra Ridleyho Scotta je slobodomurárom aj tento slávny zbojník. Najčastejšie sa slobodomurári spájajú s výstavbou Šalamúnovho chrámu v Jeruzaleme a tento má v slobodomurárskej symbolike dosť veľký význam. Slobodomurárska legenda, ktorá má viac verzií spomína majstra Chírama Abífa. Toho počas výstavby Šalamúnovho chrámu zabili traja tovariši, aby sa dostali k tajnému heslu, ktoré poznal len sám majster. Ten ho ani pod hrozbou smrti neprezradil a tak sa prerušila tradícia a muselo byť vytvorené nové heslo. Meno majstra Chírama sa uvádza vo viacerých podobách, napríklad Chiram, Hiram. V starovekých písmach samohlásky nehrali až takú rolu a mnohokrát sa úplne vypúšťali. Meno Chíram si preto upravím: Cha-ram, CH-R-M. Je vskutku podivuhodné, že meno tohto biblického staviteľa má význam aj v dnešnej slovenčine a udáva dokonca cieľ jeho práce, teda CHRÁM. Pod pojmom majster sa nemyslel nejaký obyčajný majster, ale podľa súčasnej definície skôr architekt, ktorý poznal tajné miery posvätnej geometrie používané pri stavbe chrámov. Tento príbeh nemusí byť opisom skutočnej historickej udalosti, ale môže mať čisto symbolický význam.

Keď sa v Európe začala utlmovať stavba kostolov začali vraj slobodomurári do svojich lóži priberať aristokraciu a iných významných ľudí, aby financovali ich činnosť. Spoločnosť sa postupne preorientovala údajne na filozofiu, etiku a dobročinnosť. Z operatívneho slobodomurárstva sa stalo takzvané špekulatívne slobodomurárstvo. Slobodomurárstvo je organizované do lóži a má hierarchické usporiadanie. Veľká lóža Anglicka poskytuje svojim členom tri stupne - učeň, tovariš a majster, ale stupňov existuje omnoho viac. Záleží to od rítu - asi najznámejší škótsky rítus má 33 stupňov. V súvislosti s týmto číslom ma napadá, že v roku 1933 prišiel k moci Adolf Hitler. Jeho prvý neúspešný puč v Mníchove sa odohral takisto v zaujímavý dátum 9. 11. 1923. Slobodomurársky adept začína ako učeň a keď sa osvedčí môže postúpiť pomocou rituálneho zasväcovania na stupne vyššie. S každým vyšším stupňom sa mu odkryje ďalšia časť tajomstva. V každom stupni sa strašlivo znejúcou prísahou zaväzuje tajiť zverené tajomstvá rádu. Ak ju poruší, učňovi hrozí podrezanie krku, tovarišovi vyrvanie srdca z hrude a majstrovi rozpolenie tela a vypitvanie vnútorností. Slobodomurári tvrdia, že spomínané prísahy sú len symbolické. Ďalej uvediem niektoré zo zásad slobodomurárstva, ktoré sú zverejnené na webovej stránke slovenskej lóže Humanizmus.

Slobodomurár je pokojný občan, poddaný správe štátu, nech býva a pracuje kdekoľvek a nikdy nesmie byť zapletený do úkladov a sprisahaní proti mieru a blahu národa, ani zanedbávať svoje povinnosti voči úradom.

Slobodomurár nesmie byť zapletený do sprisahaní proti mieru a blahu národa. Do ostatných sprisahaní sa zapliesť môže?

Slobodné Murárstvo, inštitúcia zásadne filantropická (t.j. milujúca ľudstvo) a pokroková (t.j. neuchyľujúca sa do minulosti) si kladie za cieľ hľadanie pravdy, štúdium morálky a praktizovanie ľudstva a o všeobecnú svornosť.

Milovať ľudí je naozaj pekná vec. Čo to však znamená človek? V Blade runnerovi android nie je považovaný za človeka, aj keď je od človeka na nerozoznanie. Podobne v americkej slobodomurárskej Deklarácii nezávislosti sú uvedené rôzne ľudské práva. Černosi ale za ľudí považovaní neboli. Koho potom milujú slobodomurári? Všetkých obyvateľov zeme alebo len určitú skupinu z nich?

Slobodné Murárstvo je všeobecné bratstvo. Jeho zásadami sú tolerancia, rešpektovanie druhých a seba samého, absolútna sloboda svedomia.

Zaujal ma pojem absolútna sloboda svedomia. Môžem teda vraždiť, ak proti tomu moje svedomie nič nenamieta? Pojem sloboda svedomia sa ale údajne vzťahuje na slobodu vierovyznania. Stále sa mi to však akosi nepáči.

Slobodné Murárstvo považuje morálku za nezávislú na akomkoľvek náboženstve či metafyzickej koncepcii, v slobodnom hľadaní pravdy nekladie žiadne medze, je otvorené všetkým ľuďom bez rozdielu ich národnosti, rasy a viery. Domnievajúc sa, že metafyzické koncepcie sú výlučnou doménou individuálneho hodnotenia svojich členov, prenecháva ich rozhodnutiu, či chcú veriť v tvrdenia dogmatickej povahy, prípadne či nechcú veriť v žiadne také tvrdenia.

Jeho heslom je:

SLOBODA, ROVNOSŤ, BRATSTVO

Nebolo toto náhodou aj heslom Francúzskej revolúcie? Na aký masaker sa táto revolúcia zvrhla asi písať nemusím.

Vedomé si nezničiteľnosti, povznáša sa Slobodné Murárstvo nad akékoľvek náboženské vyznanie, nad akúkoľvek filozofickú školu a nad akúkoľvek politickú stranu.

Slobodomurári až podozrivo zdôrazňujú apolitickosť svojho rádu.

Vyhlasuje, že práca je základnou povinnosťou človeka. Ctí prácu intelektuálnu, práve tak, ako manuálnu. Jeho Chrámy sú školami vzájomnej výchovy a vzdelávania.

Svojimi výchovnými postupmi sa snaží zbaviť svojich adeptov všetkých predsudkov, vštepiť im lásku k pravde, ku krásnu a dobru, naučiť ich myslieť, posudzovať a rozhodovať.

K predsudkom, či skôr k tomu, čo sa za predsudky považuje sa ešte v jednej z budúcich kapitol vrátim.

Svojim zasvetencom odporúča všetko to, čo ich môže zblížiť, vylučuje všetko to, čo ich môže rozdeľovať, snaží sa u nich rozvinúť city lásky a bratskej oddanosti, ktoré vytvárajú najsilnejšie puto medzi všetkými Slobodomurármi našej planéty.

Odporúča všetko čo môže zblížiť slobodomurárov medzi sebou a snaží sa vytvoriť puto medzi všetkými slobodomurármi planéty. Aké ale majú byť vzťahy medzi členmi bratstva a zbytkom ľudstva? Zvláštne je tiež, že slobodní murári sa snažia vytvoriť puto, čo má súvislosť s pravým opakom slobody, teda s uväznením.

Zasvetenie obsahuje niekoľko stupňov či hodností. Prvé tri sú hodnosti Učňa, Tovaryša a Majstra - táto posledná ako jediná dáva Slobodomurárovi úplne všetky slobodomurárske práva.

V slove zasvetenie som nespravil pravopisnú chybu. Tak sa uvádza v originálnom znení, čiže nie zasvätenie, ale zasvetenie. Ktovie, či ide o chybu, alebo o zámer vychádzať zo slova svet.

Uvádzané tri stupne predstavujú takzvané modré slobodomurárstvo. Asi nebudete prekvapení, keď poviem, že existuje aj slobodomurárstvo červené. Takto sa označujú stupne 4 až 18. Práve o týchto sa vraví, že vyvíjajú skrytú politickú činnosť. Táto okolnosť umožňuje pochopiť skrytý význam tabletiek z Matrixu. Len červená tabletka zaručí Neovi pochopiť pravdu o svete a modrá vedie naspäť do matrixu medzi ostatných nevedomých. Bratia Wachowskí si tak vlastne z modrých slobodomurárov robia posmech. Slobodomurárstvo, ako už vieme je členené na stupne a všetky práva má až stupeň majstra, čo je samo o sebe v rozpore s ich zásadou rovnosti. Učeň nemôže ani prehovoriť, pokiaľ nie je vyzvaný. Či už malo slobodomurárstvo prsty vo Francúzskej revolúcii alebo nie, rovnosť je falošná náuka, o čom sa môže človek jednoducho presvedčiť v každodennom živote. Netreba k tomu ani vysokú školu, či nejaké rituálne zasväcovanie. Stačí len otvoriť oči. Rovnosť je najväčšia nespravodlivosť, aká len môže existovať. Ak by všetci ľudia dostali oblečenie rovnakej veľkosti, tak by to oblečenie sedelo len veľmi malej skupine ľudí. Pre drvivú väčšinu by bolo buď malé alebo naopak veľké. Dôkazom toho, že zásade rovnosti ani samotní slobodomurári neveria je ich hierarchické členenie do stupňov. Podobne je to so slobodou. Predstavte si, že by som v parlamente predniesol návrh zákona, ktorý by mal všetkým užívateľom počítačových sietí priznať rovnaké práva. Boli by to práva správcov a každý by si mohol na sieti slobodne robiť, čo chce. Určite chápete, aká je to absurdita. To, že by neznalí užívatelia mohli náhodou spôsobiť pád takýchto sietí je tým najmenším nebezpečenstvom.

Jeden pokus o "beztriednu" spoločnosť sme už mali možnosť spoznať aj na vlastnej koži počas komunizmu. Hlavne v Rusku, kde sa začal, mal podobný priebeh ako Francúzska revolúcia a výsledkom boli milióny mŕtvych. U nás komunizmus nebol až taký brutálny ako v Rusku, ale spôsobil veľký morálny úpadok spoločnosti. Vraj kto nekradne, okráda svoju rodinu. U nás vlastne chvalabohu ani žiadny komunizmus nebol, len jeho slabší odvar socializmus.

Rok založenia veľkej lóže Anglicka v spise jedného z replikantov.

Aj v revolúcii, ktorá sa odohrala v Rusku mali vraj slobodomurári prsty. Možno to tak nie je, potom ale netuším, prečo komunisti používali slobodomurárske symboly. Revolúcia v Rusku vypukla 7. 11. v roku 1917, čo je dvesto rokov po založení Veľkej lóže Anglicka v roku 1717. Členovia komunistickej mládežníckej organizácie pionieri mali modré uniformy a červené šatky v tvare trojuholníka. Jeden z najdôležitejších sviatkov komunistov bol Sviatok práce, ktorý sa slávil 1. mája, čiže v deň, kedy bol založený rád bavorských iluminátov. Bol to podobný tajný spolok ako slobodomurári. Práca je podľa slobodomurárov vraj základnou povinnosťou človeka. Komunisti používali pozdrav "Práci česť", ktorý je podobný slobodomurárskemu heslu "Sláva práci". Hlavným symbolom komunistov bola červená päťcípa hviezda – pentagram a hlavným cieľom celosvetová revolúcia. Počas komunistického režimu sa používalo oslovenie "súdruh", čo je po rusky tovarišč. Päťcípa "plamenná" hviezda dominuje tovarišskej lóži. Zo slobodomurárskeho prostredia pochádza aj heslo: "Proletári všetkých krajín spojte sa". Pôvodne to bolo ale: "Bratia všetkých krajín spojte sa". Slobodomurári vyznávajú rovnosť a uctievajú "prácu". Som preto zvedavý, koľko žien a obyčajných robotníkov, hlavne murárov majú vo svojich lóžach. V roku 1989, čiže dvesto rokov po Francúzskej revolúcii prebehla vo východnej Európe ďalšia revolúcia, u nás nazvaná "zamatová" alebo "nežná". Bola aj táto výsledkom "práce" slobodomurárov? Argumentom proti je to, že ak komunizmus zakladali slobodomurári, prečo by ho sami neskôr ničili? Tento rozpror sa však dá jednoducho vysvetliť. Komunizmus vo východnej Európe sa im vymkol z rúk a tak stvoriteľ radšej sám zničil svoje stvorenie.

Slobodomurári sú vraj inštruovaní, aby hľadali "viacej svetla". Z akého dôvodu sa potom zatvárajú v prítmí lóže? Vyznávajú poznanie a rovnosť, no vytvárajú exkluzívne krúžky a úzkostlivo strážia svoje tajomstvá. Je to akosi priveľa rozporov na môj vkus. Hore boli spomenuté niektoré z verejne deklarovaných cieľov a zásad, no sú to aj skutočné ciele slobodomurárstva? Oni samozrejme všetky svetovládne snahy popierajú, no takéto vyhlásenia nemajú veľkú výpovednú hodnotu. Ak by aj nejaké takéto snahy mali, je jasné, že by ich verejne nepriznali.

Čo sa týka symbolov, ktoré sú zobrazené vo filme, s niektorými sme sa už stretli aj v predchádzajúcich kapitolách. Problém so symbolmi je ten, že môžu mať rozličné významy, preto neručím za to, že ich presne takto vykladajú aj slobodomurári. Nejednoznačnosť symbolov však umožňuje vykladať jeden symbol istým spôsobom nižším stupňom, ale vyšším stupňom už úplne inak. Existujú totiž aj také názory, že nižšie stupne sú zámerne zavádzané a sú im poskytované mylné výklady. Niečo podobné sa dialo i v Matrixe. Neo aj Morfeus mali falošné predstavy, ktoré si utvorili na základe rozhovoru s Veštkyňou. Myslím si ale, že toto sa nedeje len u slobodomurárov. O robení hlupákov z vlastných detí som už písal.

Zopár príkladov z bohatej pyramidálnej symboliky nachádzajúcej sa v logách.

Pyramída s chýbajúcim vrcholom a nad ňou trojuholník s okom vo vnútri sa nachádza dokonca aj na jednodolárovej bankovke, ako sme už mali možnosť zistiť. Pyramída predstavuje vraj Veľké dielo slobodomurárov a chýbajúci vrchol je práca, ktorú na ňom ešte treba dokončiť. No môže znamenať aj hierarchické usporiadanie rádu alebo i celej ľudskej spoločnosti a trojuholník nad vrcholom je elita, ktorá riadi tento svet. Na pyramíde chýba preto, lebo je verejnosti neviditeľná a pracuje v zákulisí, alebo možno ani nie je v tejto fyzickej realite. V jednej scéne filmu vidíme, ako nad vrcholom pyramídy vychádza slnko. Pyramída je aj slnečný symbol. Je to rebrík, pomocou ktorého sa dá vystúpiť nahor k Slnku a teda k bohu a osvieteniu. O takúto cestu hore k svojmu stvoriteľovi sa snažia aj replikanti. Trojuholník so slnečným kotúčom môžeme vidieť aj na vlajke Tibetu alebo na logu spoločnosti Lidl.

Sova na jednodolárovej bankovke.

Sova je symbol múdrosti. V starom Grécku bola posvätným zvieraťom bohyne múdrosti Atény. Toto spojenie vzniklo asi na základe toho, že vidí aj v noci. V ranej kresťanskej mytológii je zase symbolom diabla. Kvôli svojej nočnej aktivite je tomu podobne aj u mnohých ďalších národov, kde predstavuje smrť a nešťastie. Nachádza sa takisto na dolárovej bankovke, v pôdoryse Washingtonu a tiež na znaku spolku Bohemian grove. Je to klub, do ktorého majú prístup najmocnejší muži sveta. Založil ho Henry "Harry" Edwards v 19. storočí. Nachádza sa na prísne stráženom území v Californii. Každoročne uprostred júla sa tam koná stretnutie elity. Medzi členov patria aj obaja Bushovci, Arnold Schwarzenegger, Bill Clinton, Jimmy Carter, Colin Powell a Henry Kissenger. V roku 2000 sa tam podarilo preniknúť novinárovi Alexovi Jonesovi, ktorý s ukrytou kamerou natočil bizarnú ceremóniu "Cremation of Care". Pri veľkej 12 metrovej modle sovy bola upálená buď skutočná alebo predstieraná ľudská obeta. Alex Jones tvrdí, že to bol rituál kanaánskeho boha Molocha, ktorému sa prinášali detské obete. Záznam, ktorý natočil bol vysielaný v britskej televízii Channel Four pod názvom Secret rulers of the world. Prečo si tento spolok zvolil sovu? Pretože je symbolom múdrosti, alebo pretože je symbolom diabla? Možno je to z obidvoch dôvodov, pretože obidve tieto významy, teda diabol a múdrosť považuje spolok za totožné.

Pán Tyrell a šachovnica.

Ďalším ezoterickým symbolom použitým vo filme je šachovnica. Podobu šachovnice má aj podlaha v slobodomurárskej lóži. Môže to vychádzať z legendy o Šalamúnovom chráme, kde bola použitá podobná podlaha alebo zo symboliky templárskych rytierov. Šachovnica sa skladá z čiernych a bielych polí, po ktorých hráči ťahajú čiernymi a bielymi figúrkami, ktoré nemajú vlastnú vôľu. Obaja hráči ale hrajú podľa rovnakých pravidiel. Majstri tejto hry plánujú veľa ťahov dopredu a súperov lákajú na zdanlivo výhodné situácie. Z toho dôvodu sa hlavne pešiaci, ale aj iné figúrky zvyknú obetovať. Najsilnejšou figúrkou je dáma.

Jednorožec je mýtické zviera, ktoré je zobrazované v podobe koňa s dlhým rohom uprostred čela. Je symbolom sily, čistoty a panenstva. Vzhľadom na to, že má jeden roh, môže predstavovať aj mužskú plodivú silu. Len mi nie je celkom jasné akú to má spojitosť s filmom. Biely jednorožec sa zjaví Rickovi vo sne a bielovlasý je aj replikant Roy Batty, takže môžu spolu nejako súvisieť. V Biblii predstavuje jednorožec symbol neskrotnej sily a takto pôsobí aj Roy. On je však android, určený na vykonávanie otrockej práce a na konci filmu umiera. Žeby to malo znamenať koniec bielej rasy alebo západnej civilizácie? Jednorožca ako symbol vraj používajú aj slobodomurári.

Roy Batty vytiahne Ricka z priepasti za ruku. Slobodomurárskym stiskom ruky vyťahuje pri povyšovaní majster tovariša zo symbolického hrobu a vyťahuje ho tak k novému životu.

Okrem sovy sa ostatné symboly v knižnej predlohe nenachádzajú, takže ich do filmu z nejakého dôvodu zaradil Hollywood. Tieto a aj ďalšie ezoterické symboly sa už dajú nájsť prakticky všade, aj na logách korporácií a firiem. Je to zvláštne vzhľadom na to, že systém nás vedie len k rozumovému spôsobu uvažovania a takéto veci sú vedou, ale i náboženstvom potláčané.

Vo filme sa nachádza aj číslo šelmy 666 vytvorené z neónových trubíc.

Ovládajú potom slobodomurári svet aj napriek svojim vyhláseniam alebo nie? Stopercentne to potvrdiť nemôžem, ale realita aspoň nejaký ich vplyv na dianie vo svete potvrdzuje. Nemusí sa to diať priamo. Nie je nutné, aby niekto prišiel za režisérom a povedal mu, že chce mať vo filme slobomurársku symboliku, ani za politikom, aby prijal vhodné rozhodnutie. Ak sú však naplnení istými ideami, môžu už podľa nich konať aj bez nejakého ďalšieho ovplyvňovania. Film obsahujúci slobodomurárske myšlienky potom môže nenápadne ovplyvniť doslova milióny nič netušiacich divákov.Author: Hulk # BupuBady96
Svet2013-12-1613
-
 67% ( 8 people voted )
+
Morpheus: „... Jen to cítíš. Cítils to celý svůj život, se světem se něco děje. Ty nevíš, co to je, ale máš to v sobě, jako střepinu v mozku. Je to k zbláznění. A tenhle pocit tě dovedl ke mně. … Tak už víš, o čem mluvím?“ Neo: „O Matrixu.“ Morpheus: „Chtěl bys vědět, co to je? Matrix je všude. Obklopuje nás, a to i teď, tady v téhle místnosti. Vidíš ho, když se podíváš z okna nebo když zapneš televizi, ty ho cítíš cestou do práce … nebo do kostela, když platíš daně. Je to svět, který máš před očima, abys neviděl pravdu.“ Neo: „Jakou pravdu?“ Morpheus: „Že jsi jen otrok, Neo. Jako každý ses narodil do zajetí, žiješ ve vězení, které vlastně už vůbec nevnímáš. Uvěznili tvoji mysl ...“
Reparathor # NetyJudy8
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-12-17 09:04:04 4e8890ba
A tiež je 303 = SOS ak vhodne pootočíš hornú polovicu v znakoch pre obidve trojky "3" -> "S"

Kutra Pali # VotaKaha20
-
 45% ( 1 people voted )
+
2013-12-17 14:41:40 0fc3b953
"kazdy atom sa sklada z troch castic"
...prestal som citat

memory # XifiTasa15
-
 54% ( 3 people voted )
+
2013-12-17 15:22:24 d94b4972
celkom sa da, necital som to cele len niektore pasaze. autor symboli vidi, vnima, rozmysla, spekuluje,to je dobre, ale co je pravda, to sa hlada tazko a dlho. dat si dokopy vsetky casti mozaiky, najst suvislosti, usporiadat veci tak, aby sedeli, napriek tomu, ze je x konspiracnych teorii proti napr. oficialnej historii a tvrdeniam atd. takto by sa dalo ist az k reptilianom a neviem kam. P. S. prve pismeno abecedy A ma tiez krasnu pyramidu z americkeho dolara, bielu na ciernom. znamena to nieco? pekny den :)
jumka # HexaPeda03
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-17 17:53:00 b90970f3
Článok by sa mal nazývať pravým menom: "Utek zo psychiatrie č.1"

Nechajme vysvetliť pointu filmu autorov filmu a nesnažme sa vidieť fantazmagórie tam, kde vôbec nie sú. Uvedomte si vážení, že umelci chcú v prvom rade zaujať a urobia pre to všetko, aj na ženu sa preoperujú :-).

Čokoľvek na svete sa dá vysvetliť nespočetnými aj vzájomne si odporujúcimi teóriami ....a čím viac interpretácií bude, tým menej prívržencov bude mať pôvodná základná myšlienka autora filmu....... a o to tu ide, aby ľudia nenašli a nepochopili to "pravé orechové" čo chcel autor dielom povedať.


Prečo to píšem? Lebo som čítal už viac "vysvetlení" o čo vo filme Matrix vlastne v samej podstate ide a autori si vzájomne tak veľmi ale veľmi odporujú, že mi je to na smiech ako sa snažil autor tohto článku strašne prestrašne skombinovať veci tak, až ich prekombinoval. By ma zaujímalo kto je autorom článku a odkiaľ tento článok pochádza? Čudujem sa adminovi, že dal na web niekoľko takýchto "umeleckých diel". Ja osobne by som všetky články zmazal, pretože ak autor článku nie je schopný na pár riadkoch a zrozumiteľne vysvetliť o čo vo filme išlo, článok nemá význam, pretože po piatich minútach čítania čitateľ stratí pozornosť a z nepochopenia zaspí (a to trilógia Matrix je mojim obľúbeným filmom) a dovolím si povedať, že ja osobne ho chápem dosť odlišne.

Nuž ale každý máme právo na svoje videnie (poniektorí aj vidiny). Pán autor článku sa určite nadrel s týmto článkom a za to mu vzdávam svoj obdiv, skutočne.

takto # WuwiPygi82
-
 50% ( 2 people voted )
+
2013-12-17 22:18:21 542f2d10
.... a na záver len taká poznámka, pre mnohých to bude možno sklamanie, bratia Wachovký sú autormi trilógie Matrix asi rovnako, ako ušatý Obombo najsilnejším mužom Sveta. Aby som bol presnejší, ten menší z nich už nie je brat, už sa stal sestrou. Hovorme im radšej súrodenci Wachovský, lebo ani boh nevie čo vlastne sú. To bez urážky.
takto # WuwiPygi82
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-17 22:50:58 542f2d10
loading...
Prečítal som si len informatívne asi štvrtinu a som presvedčený, že to musel autor vypotiť z nekonečnej nudy dlhých hodín strávených na samotke psychiatrie. Chorobné kombinovanie a fabulovanie teda má, len praktický výsledok sa rovná veľkej nule. Inak, internetoví konšpirátori, ešte šťastie, že je tu Hollywood. S tými vašimi vlastnými konšpiračnými teóriami by ste normálnych ľudí nerozosmiali...


:-DDD
Pandemonium # DaruJete36
-
 54% ( 3 people voted )
+
2013-12-18 11:02:04 d4254012
Pandemonium, díky za komentár. Veľa som sa z neho naučil. Napríklad to, že kto fabuluje, ten musí byť na psychiatrii. No a keďže ty autora ani nepoznáš, a ani nevieš kde je a píšeš, že sa nudí na samotke, znamená to, že fabuluješ. Z toho mi logicky vychádza, že si na samotke na psychiatrii a z nudy píšeš komentáre s nulovou výpovednou hodnotou.

:-DDD

psycho # QopeSycy99
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-19 13:05:43 054f51c8
Psycho

100 bodov, pekne si ho zotrel.

Kukino # SuwaJyla20
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-19 13:16:18 5b7fdc4f
no, pravdu povediac autor ide myslím veľmi dobrým smerom, len by som do toho pchal menej konšpirácie a pozreral sa ešte hlbšie
Krovak # FugePuty85
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-19 14:18:32 c3928a4c
Autorovi doporucujem poriet aj Movie 43 :)
Tam je zaujimavy odkaz skryty, ked si daju vylistovat vsetky tajne filmy:


0001: The N.S.A archives: code name "Sparrow" - 43rd naval surveilance tapes
0002: C.I.A Black Ops: File 43: Operation "Dinner Out"
0003: Bilderberg Files: 43rd Presidential Memorandum: Project "D.A.R.K"
0004: Bohemian Grove: "Mov.43" : OWL Ceremony
0005: F.B.I Files: Alex Jones wire taps. Tape#43
0006: K.G.B : Secretresearch document#43: Psychic research development for modern warfare
0007: Area 51: - "S4" files : Test Flight 714---M43
0008: 0.0.0 File#43: Wargames Initiative
0009: C.I.A: "Anonymous" Group Dossier #43
0010: MI5: Classified ops - Project "Hovercraft"
0011: N.S.A: Defence Protocols - List 43
0012: 0.0.0: Mind Control Research - Test 43

GLP # WonoWufe19
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-21 13:10:38 b229211f
Sakra co jste to tam hulili za matroš?
Bynk # LojuWafa17
-
 58% ( 2 people voted )
+
2013-12-22 18:49:11 c35b08c8
Nechajme vysvetliť pointu filmu autorov filmu...

Takže to akože máme len tupo pozerať, nad ničím sa nezamýšľať a nechať si všetko vysvetľovať? A keď sú tam skryté správy určené len pre určitú skupinu alebo si z nás autori skryto robia srandu, tak si myslíš, že nám to povedia?

Ja osobne by som všetky články zmazal, pretože ak autor článku nie je schopný na pár riadkoch a zrozumiteľne vysvetliť o čo vo filme išlo, článok nemá význam, pretože po piatich minútach čítania čitateľ stratí pozornosť a z nepochopenia zaspí.

Ja by som zasa radil autorovi, aby si vzal ponaučenie z nedávneho testovania žiakov, z ktorého vyplýva, že dnešná mládež už nerozumie čo číta a začal písať kratšie články. Navrhoval by som, aby neprekročili dĺžku jednej SMS. Alebo ešte lepšie, nech nepíše vôbec nič. Keď som čítal článok o Matrixe, vidím, že hlavná myšlienka filmu je hneď v druhej vete a je dlhá celkovo dve vety: "Hlavnou myšlienkou filmu je to, že realita vlastne ani nie je reálna, ale je to len počítačová simulácia. Účelom tejto simulácie je zastrieť jeden nepríjemný fakt a to ten, že ľudia vlastne slúžia ako zdroj energie strojom. Film Matrix ma priviedol k myšlienke, že je to naozaj tak, aj keď asi nie doslovne, hoci možno aj to je nakoniec pravda." Zvyšok článku je podrobná analýza filmu a symboliky, ktorá sa v ňom nachádza. Z týchto troch viet som pochopil, že Matrix hovorí o falošnej realite, v ktorej žijeme, a ktorá nás odvádza od dôležitých vecí a od pravdy. Ak už toto nevie niekto pochopiť, tak si myslím, že na Slovensku je zbytočné niečo písať.

psycho # QopeSycy99
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-12-27 11:02:23 3ed28195

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Brazilci nevěří, že mikrocefalii novorozenců způsobuje virus Zika


Brazilci nevěří, že mikrocefalii novorozenců způsobuje virus Zika
V zahraničních, a potažmo nyní i českých médiích (např. zde) se rozhořívá velká kampaň strašení virem Zika, který dle oficiálních míst způsobuje právě teď v Brazílii extré...
Vďaka za vývoz zisku!
Oxid uhličitý a oceán: Je to teplota, co řídí CO2, nikoliv naopak
Britská špionáž si vyvinula četné nástroje umožňující manipulaci internetu

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0558 s
good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage