Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Čo stojí sloboda slova?


Čo stojí sloboda slova?

Stredajšia streľba v redakcii francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo rozpútala reakcie v dvoch protichodne orientovaných táboroch. Z jednej strany prišla okamžitá reakcia v podobe odporu voči "moslimskému násiliu", resp. ostrá kritika islamu ako príčiny tejto tragédie. Na strane druhej to bola protireakcia zo strany liberálneho spektra, ktoré sa snažilo upokojiť tieto výkriky upozorňovaním na nebezpečenstvo zovšeobecňovania a fakt, že tento násilný čin odmietla okrem iných Arabská liga ako aj Al-Azhar, najprestížnejšie sunnitské vzdelávacie centrum, a aj predstavitelia viacerých arabských štátov.

Tieto tábory sa rýchlo vyrojili nie len v západnej Európe, ale aj na Slovensku, kde prichádzali buď upozornenia na potrebu "vysporiadať sa s hrozbou islamu" alebo reakcie, ktoré tieto slová odsudzovali... ale tam aj zostali. Spokojili sa so zhodnotením toho, prečo k týmto útokom došlo a tiež s konštatovaniami o tom, ako podobným činom predchádzať do budúcnosti. Odsúdenie útokov zo strany moslimov ako aj širokej verejnosti či politických špičiek, ktoré sľúbili jeho potrestanie, totiž nevedie k základnej otázke, ktorú je treba sa opýtať. Sme ešte stále ochotní chrániť si slobodu slova aj vo svetle hrozieb, ktorým čelíme? Sme v nej schopní nájsť silu na boj proti narastajúcim fóbiám z imigrantov, ktoré zneužívajú najmä extrémisti. Problém streľby v kanceláriách časopisu Charlie Hebdo totiž nie je problémom moslimov. Je to problém spoločnosti, ktorá verí, že pre cieľ zvýšiť "toleranciu" je prípustné vzdať sa slobôd, ktoré by mali byť nespochybniteľné v akejkoľvek slobodnej spoločnosti.

Smrť politickej satiry

Charlie Hebdo (totiž) nie je "protimoslimský" časopis. Je to satirický časopis, ktorý sa zameriava bez rozdielu na akúkoľvek tému, ktorá je práve aktuálna. To, že v poslednej dobe to bola viackrát téma súvisiaca s islamom, bolo pre autorov úplne irelevantné. Necítili potrebu zosmiešňovať islam. Cítili radosť z toho, že sa mohli zamerať vo svojom humore na to, čo im prišlo vtipné alebo zaujímavé. Čo je však zarážajúce oveľa viac, je fakt, že časopisov, akým je Charlie Hebdo, je v poslednej dobe nielen v Európe, ale aj vo svete, žalostne málo. A zrejme aj preto mohol byť práve tento časopis, ktorý nemal problém vysmievať sa zo všetkého a všetkých, tŕňom v oku skupinám ľudí, ktorým sa samotný koncept slobody slova vo vzťahu k ich presvedčeniu nepáčil.

Tento problém sa netýka len samotných moslimov. V západnej kultúre celkovo začala získavať na popularite myšlienka, že právo nebyť urazený by malo predchádzať právu na slobodu vyjadrovania. Tento trend začal postupne zabíjať politickú a spoločenskú satiru, ktorá bola založená na presne opačnom princípe. Vo svetle hrozieb ale aj následnej autocenzúry začali upadať aj snahy o kritiku názorov/postojov, s ktorými nesúhlasíme, pokiaľ sa týkajú citlivých tém. Akákoľvek takáto kritika totiž mohla byť, a často bola, odsúdená ako netolerantná, bigotná a extrémistická. V nedávnej minulosti sa tento prístup významne rozšírili aj napríklad na americké a európske univerzity, ktoré pochopili liberálne princípy nie ako ochranu slobôd, ale ako potrebu odmietať čokoľvek, čo by sa mohlo javiť ako netolerantné.

Je to iba problém islamu... alebo skôr zvyšku spoločnosti?

Samozrejme nikto nie je rád, keď sa stane cieľom výsmechu, či už na úrovni osobného zosmiešnenia, aké znášajú politici alebo celebrity, alebo sociálnej kritiky, ktorá sa často valí na plecia konkrétnych skupín ako sú bankári, policajti, či dokonca najčastejšie blondínky. Príslušníci týchto skupín sa môžu cítiť dotknutí vtipmi na ich adresu a cítiť, že tento humor je necitlivý, ba až hlúpy. To však neznamená, že kritika alebo humor by mal byť zakazovaný alebo dokonca, že jednotlivé skupiny, ktorých sa dotýkajú, by mali mať právo tento humor obmedzovať, či už právnym alebo spoločenským tlakom. To isté sa týka nespočetného množstva prípadov kritiky a zosmiešňovania iných náboženských presvedčení, či už kresťanstva, hinduizmu, budhizmu alebo mormónskej viery. Tú poslednú nespomínam náhodou. Na Broadwayi sa v roku 2011 objavil satirický muzikál od tvorcov seriálu South Park, ktorý zosmiešňoval túto cirkev. Muzikál s názvom The Book of Mormon mal fenomenálny úspech a získal ocenenie za najlepší muzikál roku 2011 podľa hodnotenia Tony Awards.

Je náročné si predstaviť, že by vznikol podobný satirický muzikál kritizoval islam. Čitatelia si možno spomenú na prípad z roku 2005, kedy publikácia karikatúr Mohameda v dánskom Jyllands-Posten viedla k demonštráciám a násiliu vyvolanému práve zosmiešnením islamu. V reakcií na tento incident uskutočnila britská agentúra UK Polling Report prieskum medzi britskými moslimami, ktorý odhalil, že nálady britských moslimov nie sú naklonené myšlienke slobody slova. Až 78 percent moslimov žijúcich vo Veľkej Británii si myslelo, že dánski karikaturisti mali byť zažalovaní za svoje karikatúry. 68 percent si myslelo, že tí, ktorí kritizujú islam, by mali byť zažalovaní. Na druhej strane, veľká časť moslimov v Británii by podobnú ochranu dopriala aj iným náboženstvám, keďže 62 percent z nich nesúhlasilo so slobodou slova, ktorá by urážala náboženské skupiny. Samozrejme, podobné túžby môžu prejaviť aj príslušníci kresťanských skupín. Len pre porovnanie: v prípade kontroverzného a kritizovaného muzikálu Jerry Springer the Opera sa vyjadrilo za zákaz materiálu, ktorý uráža náboženské cítenie, iba 17 percent opýtaných.

Slobody sa vzdávame bez boja

Napriek tomu všakzápadná spoločnosť často odmietne vyjadriť podporu slobode slova v prípade, že dochádza ku kritike islamu a v tom momente nastane závažný problém problém. V slobodu slova na jednu stranu veríme, ale v konfrontácii s možnými rizikami alebo túžbou neuraziť niekoho sa jej okamžite vzdáme. A vzdáme sa jej často preto, že si neuvedomujeme, ako dôležitá je pre slobodnú spoločnosť. Uprednostňujeme pocit bezpečia a často umelú toleranciu voči veciam, ktoré by sme kritizovať mali. Na tom stojí spoločnosť, ktorá bojovala proti zneužívaniu náboženskej moci veľmi dlhú dobu. Na toto dnešný liberálny prúd zabúda a v rámci boja proti intolerancii si pred týmto aspektom zatvára oči.

V tomto kontexte je potrebné pripomenúť čitateľom jednu udalosť, ktorá sa odohrala pred niekoľkými týždňami, a v istom smere pripravila pôdu pre túto diskusiu. Americký ateista a známy kritik kresťanstva Bill Maher vo svojej talk show vyhlásil, že by liberáli nemajú/nesmú odvracať zrak od porušovania práv homosexuálov a žien na Blízkom východe, teda v regióne s vysokým počtom moslimských krajín. Na základe výmeny názorov s hercom Benom Affleckom sa Bill Maher dostal do nemilosti viacerých liberálnych skupín. Keď bol pozvaný prednášať na univerzitu Berkley v Kalifornii, študenti tejto univerzity spísali petíciu za zrušenie jeho pozvania, v ktorej ho nazvali fanatikom.

To je skutočný problém, ktorému musí západná spoločnosť čeliť: naučiť sa rozlišovať skutočný extrémizmus, radikalizmus a rasizmus od oprávnenej kritiky, či dokonca satiry, ktoré do slobodnej spoločnosti jednoznačne patria. Je na nás, aby sme nezabudli, že právo vysmievať sa nesmie byť potlačené, a ak iní na toto právo útočia, našou najlepšou zbraňou je neostať ticho. Sloboda slova nie je lacná, my sme si len zvykli, že sme ju mali zadarmo. Získať ju späť , keď ju raz stratíme, už môže byť ťažšie.Author: Martin Reguli # VeboCymo44
Slovensko2015-01-167
-
 36%  ( 4 people voted )
+
Ešte tak---" Francke" .".bratstvo--rovnosť..sloboda"...a potom naučiť "Európu správať sa" demokraticky ! A už Napoleón --pobehoval -- po Severnej Afrike..či Angláni..čosi učili Blízky východ A sľubovali --aj Disraelimu..že nebudú napadať... A Furtt len židovske... To vážne Nedá sa ďalej ----sikať..?
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-16 17:57:57 58d4289b
To vážne furt len " najväčší rozum "príde zo " západu"--- Lebo---to nie sú len preteky v sikaníííí..A montuje sa každá druha "kotrba" do riešenia----- a iniciačne ---boli prví... SLOVANIA nie!
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-16 18:33:15 58d4289b
Oni tí "Franckovia" novodobé ...boli u toho keď sa "delila " Južná Amerika... a majú aj Guayanu, delilo sa Tichomorie...núkali aj nám...Benešovi.., do dnes majú kde skúšať Atomové..., boli u toho keď ...Osman-Turek-- a Libanon a Síria.. a o Alžírsku...de..Goule rozhodol nakoniec...Teda všetky títo---musia im ďakovať.. že prišli...urobiť...poriadky alebo ..Tu nás máte ...vy sa máte...na úkor nás.. zmanipulovaných...ni bohatých... či ako ...vlastne...?A srandy.. slobodné slovo...hajajáááj...Do desať už vie každý...rachovac...
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-17 12:38:54 58d4289b
pst--pst--Sýria--- /fuj hanbím sa/
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-17 14:12:52 58d4289b
Ak uznávam slobodu , logicky budem moslimov kritizovať ako každého kto je proti slobode . Tiež si myslím že ich nemáme čo ľutovať , čo sa týka urážok , proste nech si zvyknú , inak si budú zvykať že im tie ich zvyklosti príjmeme , samozrejme iné sú veci na ktoré majú právo a iné veci ktoré sú proti právu človeka , teda ak chcú pre svoje náboženstvo k niečomu nútiť iné osoby .

pitbul # VydoSaki35
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-01-18 13:04:32 d5d74fc5
Plete si "svobodu slova jedince" se "svobodou MÉDIÍ manipulovat, provokovat (ABY DOKAZOVALI COSI...NĚJAKÝ STEREOTYP) a vůbec se chovat ZCELA ZBYTEČNĚ NETAKTNĚ .

nedekujte # VocyVyda75
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-19 09:22:44 4e8896bb
loading...
Ćosi o Slobode som písal tu vedľa.....
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-01-19 19:06:29 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   šesť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

To je náhodička


To je náhodička
Podle statistik zveřejněných minulý pátek se státní dluh spojených států již téměř dva měsíce (přesněji od 17. května letošního roku) nepohnul ani o dolar.... To je náhoda.
Jak jsem suploval na nudapláži
NSA politiky a společnosti v EU špehovala za pomoci německého zpravodajství
Seznamte se se 77. batalionem Britské armády mobilizující 1 500 „Facebookových válečník“ k šíření dezinformací

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0281 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles