Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Devastácia Slovenských lesov ťažbou dreva


Devastácia Slovenských lesov ťažbou dreva

Pozrite si prosím aj tieto fotografie k článku. Autentické fotografie znázorňujú devastáciu výrubu stromov. Prečítajte si aj komentáre pod obrázkami. Kliknite na nasledovný odkaz

http://i mgur.com/a/qRx7Z


Tento článok je o veľmi akútnom probléme devastácie lesov na Slovensku. Na problém sa budeme dívať s viacero uhlov pohľadu.

Článok je aj o mojich negatívnych zážitkoch s lesníkmi

 

Vždy som nenávidel lesníkov. Za posledných 7 rokov vidím ako štátne lesy v okolí výlučne rúbu stromy a žiadne nevysádzajú. Ekologický faktor je im totálne ukradnutý a to že budú zdevastované lesy pre budúce generácie im vôbec nevadí. Vždy ak sa prechádzam po lese a počujem traktor zamestnanca štátnych lesov ako vláči spílené stromy, tak moje ústa nešetria nadávkami, kritizujúc ich devastáciu. A keď počujem motorovú pílu pilčíka tak najradšej by som si zapchal uši. Je mi z toho zle.

Vždy ak sa prechádzam po lesnej ceste a počujem hluk motorovej píly, otočím sa o 180 stupňov na ceste a idem opačným smerom. Stretnúť sa bezprostredne s pilčíkom sa nechcem a to z toho dôvodu, že by ma zachvátil veľký hnev, kvôli devastácii prírody a mal by som toho pilčíka chuť aj zbiť.

 

Ale ešte by som najprv chcel povedať, čo ma priviedlo napísať tento článok. To čo som zažil pred pár dňami ma už úplne dorazilo a zdá sa byť až neuveriteľné ale je to naozaj skutočný reálny príbeh:

Idem na bicykli po úzkej asfaltovej lesnej ceste. Naraz počujem ako za mnou ide zamestnanec štátnych lesov na kamióne aby nabral drevo a zaviezol do expedičného skladu. Akon hle ma vodič kamiónu zbadal, na miesto toho aby z bezpečnostných dôvodov spomalil, naopak ešte zrýchlil. Nakoľko cesta mala dosť výtlkov, mal neprimeranú rýchlosť asi 60 km/h a podvozok auta robil veľký rámuz. Takže na miesto toho aby spomalil tes ne predomnou ešte dobre šliapol na plyn. Akonáhle som počul auto išiel som z bicyklom na samý kraj ako sa len dalo, pretože cesta bola úzka. Avšak ak už bol kamión v bezprostrednej blízkosti pre istotu som zišiel z bicykla a uhol na bok od cesty. A vodič kamiónu (asi 60 ročný prešedivelý chlapík) prešiel okolo mňa veľmi tesne, len asi 40cm odo mňa, aj napriek tomu že bola cesta sama o sebe úzka,ešte sa pritiskol maximálne na moju stranu. Naozaj len 40cm ma delilo od života a smrti a to ešte pri bláznivej rýchlosti.

Bol som z toho veľmi otrasený a šťastný, že som vôbec prežil a nič sa mi nestalo. Psychicky slabší človek by sa z toho asi posral. Otázka znie: aký mohol mať vodič kamiónu motív na takýto čin? Veď to bol pokus o vraždu, v lepšom prípade extrémne riskantný kaskadérsky kúsok.

 

Uvedomil som si, že lesníci už nie sú len nebezpeční pre lesy ale aj pre ľudí. Chlapíkovi, ktorý sa spolupodiela na zabíjaní stromov, tak otupelo svedomie, že už ani ľudský život už pre neho nemá žiadnu cenu. Asi mu už z jeho špinavého povolania preskočilo.

 

Ale to nie je všetko. Mám aj iné negatívne skúsenosti s lesníkmi: Istý čas som cestovával v autobuse aj s jedným úradníkom štátnych lesov (možno to je šéf miestneho expedičného skladu). Bol to veľmi drsne vyzerajúci chlapík z bradou, asi 45-50 rokov starý. Pôsobil na mňa ako drsný chlapík, ktorý nepozná žiadne city a emócie. Možno otupel zo svojho nečistého povolania. K cestujúcim sa vždy správal veľmi arogantne. Ak si sadol na sedadlo autobusu, mal veľmi naširoko rozkročené nohy, pretože mal medzi nimi na sedadle (nie na podlahe) položenú tašku. Takže chlapík mal veľkú postavu, zaberal plochu sedadlo aj pol a cestujúci boli vždy v dileme, či si môžu vedľa neho sadnúť. A vynadať za aroganciu takému chladnokrvnému chlapíkovi-drsniakovi sa každý bál, to si nikto nedovolil

 

Výruby lesov s duchovného pohľadu

Kým súčasná kresťanská civilizácia je duchovne veľmi primitívna, šamani a naši úžasní predkovia Slovania mali duchovne veľmi vyspelé a racionálne duchovno. Kým primitívni kresťania uctievajú oplátku (Eucharistiu) uctievajú/považujú ako Boha, modlia sa ako primitívi ku svätým a podobne, Slovania a šamani verili v racionálne a vyspelé duchovno, v ktorom je prísne zakázané uctievať akékoľvek bytosti, či klaňať sa modlám. Ich "náboženstvo" a duchovno boli len dve veci: meditácia a láska ku prírode. Verili, že nielen človek ale aj strom má svoje vedomie a ducha, hoci veľmi odlišného od toho ľudského

Šamanský učenec Peter Chobot v jednej prednáške (má ju aj na svojej stránke) podrobne vysvetľuje, čo to znamená rúbať stromy s duchovného pohľadu. Kým choré stromy je vyrúbať správne, pretože trpia a spílením sa im len pomôže. Pri zdravých stromoch je to celkom iné.

Pilčíci sú vystavovaní veľkému množstvu negatívnej energie, pretože stromy pri pílení veľmi trpia a umierajú. Negatívna energia sa môže prakticky prejaviť v nasledovných podobách: človek môže psychicky alebo fyzicky ochorieť alebo ho v živote a v osude môže sprevádzať samé negatívne udalosti (napr. ekonomicky nedostatok či chudoba).

A nielen pilčíci sú vystavení negatívnej energii, ale aj zamestnanci štátnych lesov ako vodič traktoru, vodiči kamiónu, strážci expedičných skladov, atď.

A duch stromu má aj svoju inteligenciu a môže ľahko nájsť aj miestnych alebo vyšších úradných zamestnancov štátnych lesov – aj im sa môže ujsť negatívna energia s výrubov stromov.

           Peter Chobot tiež vysvetľuje, prečo niekedy strom nečakane vystrelí a pilčíka zabije. Aj takéto udalosti sa raz za čas stanú. Strom sa píleniu bráni a obranných reflexom akoby vystrelí a to z materialistického hľadiska za nevysvetliteľných príčin.

           Raz som sa prechádzal po lesnej ceste okolo ktorej boli čerstvo vyrúbané stromy, ležali na zemi asi 5 metrové koruny /"zvyšky" stromov). Keď som bol na tom mieste, spustila sa mi silne depresívna nálada. Hneď som pochopil, že ide o negatívnu energiu zo stromov, ktoré lesníci zdevastovali. Z miesta som utekal rýchlo preč. Túto vec som si dávno všimol a zažil, dokonca ešte dávno pred tým ako som si vypočul prednášku šamanského učenca Petra Chobota. Keď so počúval jeho prednášku, uvedomil som si, že juhoamerickí šamani si nevymýšľajú a skutočne veria v pravé a pravdivé duchovno. Veď ja som to sám zažil na vlastnej koži. Naozaj je pravda, to čo hovoria šamani a v čo verili naši predkovia: aj stromy sú duchovné bytosti, ktoré ak sa vyrubujú, vyžarujú negatívnu energiu. Devastovať prírodu pílením stromov je zločin!

 

Výruby lesov na Slovensku v praxi a ekologická katastrofa

           Šikovne a rafinovane sa vyhýbajú zákonom/povinnostiam o vysádzaní stromov. Robí sa to nasledovne: pilčíkom nedajú vyrúbať všetky stromy doradu (nezanechajú za sebou holé rúbanisko), ale robí sa to omnoho menej nápadne. Stromy na najväčších plochách ako sa len dá postupne prerieďujú (pozor neide o prerieďovanie mladých výsadbových stromov (to by bolo správne), ale ide o riadne veľké dospelé stromy). Prerieďovanie sa zdá byť navonok nevinné ale nie je tomu tak. Ak sa to urobí na veľkých plochách, za kratučký čas majú lesníci nakope nahromadené abnormálne obrovské haldy dreva. Každé preriedenie mi esteticky veľmi prekáža. Tie stromy tam jednoducho chýbajú. Les tak už pôsobí omnoho smutnejšie. A navyše ani pred výrubom ten les nebol nijak hustý.

Preriedený les už zďaleka nespĺňa dostatočne ekologickú funkciu.

Bude vyrábať menej kyslíku.

Bude zachytávať menej vody – výsledok sú záplavy.

Lesy majú chladiacu funkciu – ak sa preriedia, budú zachytávať menej vody, voda sa z nich rýchlo vyparí, a keď sa už nebude mať čo vyparovať, nebude mať čo chladiť. Výsledok sú v lete nepríjemné horúčavy a to v celej krajine.

V preriedenom lese sa človek necíti dobre - ak bude vonku pražiť Slnko a budú horúčavy, v lese sa stratí vlhkosť, nebude mať čo v ňom chladiť. Človek sa v takomto lese môže od teploty aj "uvariť". A ani koruny stromov človeka pred ostrým slnkom neuchránia, ak je preriedený.

           Ale moment, to som ešte neskončil. Vôbec neide o žiadne jednorázové prerieďovanie. K tým istým plochám sa lesníci ešte počas roku znovu vrátia ešte aspoň 2-3 krát. Pilčíci pracujú denno-denne na plný výkon. V smútku si hovorím: už dosť je to, že ste tie lesy preriedili a zdevastovali pred niekoľkými mesiacmi, a idete tie isté plochy lesa znovu ešte viac zdevastovať a dokaličiť?Ešte stále vám to nestačilo?

Niektoré miesta už vyzerajú tak, že človek nevie či sa nachádza na lúke alebo v lese

           Je nevyhnutné, aby sa znovu vysádzali stromy aj na preriedených územiach z ekologických dôvodov. Ale lesníci nevysádzajú nič

           A čo by bolo z toho, keby ich aj znovu vysadili? Už nikdy nebude ten les tak pekný ako ten pôvodný les panenskej prírody.

Ďalej výrubom stromov a ich znovu-vysádzaním sa veľmi vyčerpáva pôda, prudko sa z nej odčerpávajú živiny, takže aj výrubovo-vysádzacie hospodárenie je to z ekologického hľadiska veľmi škodlivé.

 

Ďalšie informácie:

-tým, že lesníci prerieďujú, musia spílené stromy s traktorom zložito pretláčať cez ostatné živé stromy. Tieto živé stromy ale pri tom nepríjemné pooškierajú a zrania. Ak sa stromu zošuchne pri zemi kôra, má to pre jeho zdravie devastačné následky. Viac o tom vysvetľujem vo fotogalérii

-listy na pôde lesov, pri prechádzke, chránia človeka pred blatom. Ťahaním stromov s traktorom spôsobí, že pôdu na ceste rozryjú, spôsobia jej výmole, a ak trochu naprší po ceste sa kvôli blatu nedá kráčať

-Štátne lesy sa pochválili historicky rekordným výkonom devastácie lesov za posledný rok, viac tu:

http://www.hlavnes pravy.sk/statny-podnik-lesy-sr-dosiahol- vlani-zisk-10272-miliona-eur/240116/

-medveď napadol lesníka. Žeby medveď vycítil, že ide o lesníka, ktorý sa spolupodieľa na ničení lesov? h ttp://www.teraz.sk/regiony/lesnik-utok-m edved-liptov/69598-clanok.html

 

Ekonomicko - ekologické faktory

-drvivá väčšina stromov skončí v rukách zahraničných, západných odberateľov, hlavne napr. v Rakúsku. Prečo devastovať vlastné stromy pre záujmy zahraničných firiem? Politici sú zločinci, ktorí tieto veci podporujú

-ak surové drevo odovzdáme do zahraničných rúk, na spracovaní dreva nebudú použité domáce Slovenské pracovné miesta, ale prispeje to na pracovné miesta a ekonomiku zahraničia. Politici sú zločinci, ktorí ničia domáce pracovné miesta

-v praxi sa nábytok vyrába nasledovne: na Slovensku sa spíli drevo, minimálne alebo vôbec spravovaná surovina sa pošle do zahraničia (napr. Rakúska). Povedzme v Rakúsku spracujú drevo, zamestnajú pri tom veľa ľudí. Potom rakúska firma za drahé peniaze predáva nábytok na Slovensku a znovu len Slovenské peňaženky prispievajú na zahraničnú ekonomiku podporou zahraničnej firmy

-mal by výsť zákon, ktorý bude prísne zakazovať predávať nespracované drevo do zahraničia

-Rakúšan si doma kúri v krbe Slovenským drevom. Prečo sa my Slováci nestaráme len o vlastné záujmy? Prečo sa nestaráme len o seba? Prečo by sme si mali devastovať prírodu, aby mal Rakúšan teplo v dome?

 

Pozrite si prosím aj tieto fotografie k článku. Autentické fotografie znázorňujú devastáciu výrubu stromov. Prečítajte si aj komentáre pod obrázkami. Kliknite na nasledovný odkaz

http://i mgur.com/a/qRx7ZAuthor: antilesak # WuloNovo37
Komentáre2014-04-0125
-
 63% ( 17 people voted )
+
antilesak
ty si tiez zreli na par sedeni minimalne s psychologom.a jemu mozes porozpravat o svojich zlych pocitoch,aj o tom ako ta negativnou energiou mudreho stromu ovplyvneny vodič kamionu chcel surovo zavrazdit :D

stotoznujem sa vsak s tym,ze treba po vyrube vysadzat nove stromy.mam kamaratov aj lesakov a viem ze v mojom okoli sa tento postup dodrzuje.ak sa stromy nevysadia do urciteho terminu a nasledna kontrola to zisti,tak sukromnik zodpovedny za vysadbu dostane pokutu s omeskania.
dalsi problem je odpredaj nespracovaneho dreva do zahranicia.dialo sa to uz aj za byvaleho rezimu napriklad v najvecsom lesnom zavode na slovensku v Slovenskej Lupči.odtial islo 80% drevnej hmoty do zahranicia.a to boli niekedy aj viacere vlakove supravy denne!smerom na slovensko potom putovalo druhotne spracovane drevo vo forme nabytku,parkiet atd. za niekolko nasobne vyssie ceny
predpokladam ze v dnesnej dobe je to este lukrativnejsi biznis a preto sa v tom pokracuje aj nadalej.

suhlasim s autorom ze slovenske lesy by mali sluzit vylucne potrebam slovenska a iba pre vnutrostatny trh,tak isto ako nase dalsie prirodne bohatstvo voda.

TNT1973 # DebaQave57
-
 53% ( 5 people voted )
+
2014-04-02 09:18:59 d991c738
Slovensko a hlavne hladové doliny, tam kde niet priemyslu a niet čím sa uživiť sa podieľajú na devastácii prírody míľovými krokmi. Ak je človek hladný a nemôže dať svojím deťom najesť sa, tam je schopný devastácie. Je to systém a s tým počíta aj prístup EU a jej podradným Slovenským politikom, ktorým pramálo záleží na národe a krajine. Pred nedávnom som počúval v rádiu ako je na tom na Slovensku dobre s drevnou hmotou, s prírodou a podobne. Je potrebné povedať nášmu národu, že hodnotná časť našich lesov je už vyvezená do zahraničia a na našom území ostala už len mladina a vysadená časť menej hodnotných drevín, ktoré sú lacnejšie a tak sú vysádzané namiesto vyťažených hodnotných drevín. Trebárs za buk a dub sa sadí borovica, jedľa lebo tie rýchlejšie rastú no ich hodnota nezodpovedá predošlej drevine. Aj na tom sa podieľajú Štátne lesy o ktorých práci na východnom slovensku by som z vlastnej skúsenosti mohol rozprávať. Viem, že všetci nie sú rovnakí a vinní ale táto politika v prírode sa nám už o pár rokov kruto pomstí. Teraz môžeme nakupovať výrobky z dreva akurát tak zo západu, draho a pritom z nášho dreva. To je tá hamba za ktorú môžeme ďakovať politike EU a našej vláde. Teraz začne Slovensko predávať aj ornú pôdu s vodnými zdrojmi a potom ostane spiacou piatou kolónou, kde sa bude očakávať ešte väčší hlad a chudoba. Čo Vy na ,..Slováci a vláda Slovenska?

valdo # SaduMixu65
-
 69% ( 6 people voted )
+
2014-04-02 11:09:44 b2280ff7
Ja som sa pred 10 rokmy odstahoval do stiavnickych vrchov z Ba bola tu pekna priroda na samote vyhlad na smae lesy zial dnes po 10 rokoch zivota vidim ako hladova dolina spolu zo statnymi lesami drancuju cele slovensko holoruby po kazdych 500 metroch erozia pody plavy zem do doliny . Je to pekny priklad toho ako nicime svoju prirodu tak zaubime aj sami seba ako narod. Tu skorumpovany lesny zamestnanci /lesy sr ,lesna sprava ,lesny urad/ tazia hlava nehlava plan podniku sa musi plnit zmluvy nevyhodne pre stat su podpisane tak sa tazi a tazi.... pilcici dostavaju omrvinky a politicky nominanti beru provizie.......Akokolvek najivita o tomto state ma presla odchadzam odtialto prec lebo tento narod aj tak vymrie a okolite staty si nas rozdelia .
fesi # FahySavu16
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-04-02 11:48:23 c35b6c8d
To si urobil dobre, na lazoch ti základy gramatiky nebude treba...

:-DDD
Pandemonium # DaruJete36
-
 47% ( 5 people voted )
+
2014-04-02 12:21:58 d4254112
fesi, v zahranici je to mnoho krat este horsie, ver mi. aj ked uznavam, na slovensku je este aj zima.
pande, so you wank while posting such comments or what? Is it better than a normal sexual intercourse with a woman? Tell us. Teach us!

one # KeneGydu10
-
 58% ( 2 people voted )
+
2014-04-02 12:44:03 58cf1ff9
Pridal som do galérie nové fotky
Tieto lesy sú úžasné a krásne, sú to lesy panenskej prírody. Ale vidíte, že ani tieto lesy lesáci nešetrili a preriedili. Aj napriek devastácii lesákov svoju krásu nestratili. Tieto buky dosahujú ozrutánskeho priemeru v vzrastu. Priemer kmeňa je 80-100 cm. A práve preto boli lákadlom pre lesákov. Táto fotka je niekoľko asi 2 hodiny po tom, ako ma ma skoro zrazil ten kamionista od štátnych lesov. V ten deň som išiel na turistiku.

Viac pozrite v galérii https://imgur.com/a
/qRx7Z

antilesak # WuloNovo37
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-04-02 14:09:56 5057d10a
loading...
Ťažiť drevo na takto strmom vysokom kopci znamená robiť doslova kaskadérske kúsky, je to obrovské riziko. Traktor sa na kameňoch môže pošmyknúť a prevrátiť. Táto fotka je niekoľko asi 2 hodiny po tom, ako ma ma skoro zrazil ten kamionista od štátnych lesov. V ten deň som išiel na turistiku.
antilesak # WuloNovo37
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-04-02 14:13:09 5057d10a
Fesi,---Máš pravdu do bodky.Napísal si svätú pravdu ,len škoda,že odchádzaš a proti pažravcom v tomto štáte nemôžeš nič robiť.
A one,---- aspoň vidíš kam vedie slobodná vôľa,bez zákazov.Na Slovensku si robí každý boháč čo chce.To je tá Slovenská demokracia. To čo robia štátne lesy po 89. roku so súhlasom mocných ,je hanba národa.Len to je najhoršie,že národ si nemôže pomôcť.
Zarazil ma autor článku v tej príhode z autobusu,že lesník"otupel zo svojho nečistého povalania"On bol tupý ako človek,lebo lesníctvo , je veľmi krásne a "čisté"povolanie.a poslanie.Aspoň bolo kedysi.Pamätám ako u nás na dedine mal lesník pridelený revír ,staral sa nielen o stromy ,aby nikto nekradol ,stromy na výrub boli označené a staral sa aj o zver. Môj brat doniesol veľakrát z lesa poranenú srnku a doma ju liečil.Nebolo to tak dávno. dvadsať päť rokov dozadu.To už sa dnes nerobí?

Jambo # CapuSuxo47
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-04-02 14:25:18 b229d2c7
Jambo: za komunizmu sa významne menej vyrubovalo a hlavne sa veľmi poctivo vysádzalo. Vtedy bolo lesné hospodárstvo bezpochyby ekonomicky stratové a veľmi poctivo sa o lesy starali. Obohnali mladé stromky v lese pletivom aby ich zver neobhrýzala, kosili okolo malých stromkov trávu aby ich tráva nedusila a neclonila im. Tieto veci sa dnes nerobia ani náhodou.

A poznám jedného horára, ktorý má hlboko v lese svoju horáreň (rozmýšľal som či aj jeho nespomeniem v článku). A tiež je to veľmi drsný chlapík z bradou a raz som sa s ním z dôvodu nešťastných okolností pohádal a hádať sa s takým drsniakom bolo teda extrémne nepríjemné. Nepoznám veľa lesákov ale skoro všetkých tých čo poznám sú teda drsní chlapíci bez najmenších citov a emócii.

Neviem o tom, že by tento horár-lesák robil aj niečo užitočné. Úraduje len pre účely výrubov stromov. Okolie horárne je mnoho kilometrov naokolo poriadne vyrubované (aj územie veľkých bukov na fotkách pravdepodobne patrí pod jeho úradné kompetencie). Tento horár prehnane často zneužíva svoje privilégium: chodieva pričasto (každodenne) na džípe v chránenej krajinnej oblasti po lesných cestách v hlboko v horách a tak zbytočne plaší zver.


antilesak # WuloNovo37
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-04-02 15:32:11 5057d10a
Antilesak,---Stači sa pozrieť na --voľakedy --pýchu Slovenska , na naše Tatry. Ešteže majú výhovorku,že tú paseku v Tatrách urobila Víchrica.Tie oplotené mladé stromčeky,hovorili sme tomu --lesná škôlka--, chodili lesné pracovníčky vysádzať na lesníkom označené miestá.Boli miestá kde človek nesmel zbierať lesné plody,aby niečo zostalo aj zveri.Škoda spomínať.

Jambo # CapuSuxo47
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-04-02 17:52:26 b229d2c7
Dakujem za komenty hlavne ten za tu gramatiku asi som na samote otupel ale podstatne je sa pre mna dorozumiet ..... lesnictvo za komunizmu a teraz sa neda porovnavat ....lesne hospodarstvo je zamerane teraz iba na tazbu =peniaze ,za komunizmu sa tiez tazilo ale sa podctivo sadili nove stromky a skolky ale to nie je ziskove tak sa to uz nerobi.... skuste dnes priniest zranenu srnku domov hned mas obvinenie prokuratora za pitliactvo alebo chod na bicikly do lesa hned sa na tebe budu odbavovat ale ked motorkar ide cez prirodnu rezervaciu bez vyfuku tak to nikto neriesi ...a pri mojom dome pytliaci s polovnym listkom s nocnymi okuliarmi strielaju zver vyvratia ju na mieste a maso si zoberu azbytok nechaju na mieste hraju sa na pctivych polovnikov......
Cely system na Sk je chory tak ako myslenie ludi v tejto krajne vladne tu iba zufalstvo a beznadej ludia rezignovali na svoje obcianske prava nic nefunguje /policia ,sudy, skolstvo ,potravinarstvo lesnictvo /
Kazdy by mal ist mimo slovenska zit aspom na pol roka inde potom pochopi o com tu pisem.....precestoval som toho dost a zil som na viacerych miestach vo svete a viem ze nikde to nie je dokonale ale toto co je tu je z roka na rok horsie .....ale vacsina z nas je oblbnuta mediami zakazmy prikazmy a pod diktaturou ze si to nemame ani cas si to uvedomit a o to ide nasim demokratickym Vladcom .


fesi # FahySavu16
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-04-02 19:39:37 c35b6c8d
Dakujem za komenty hlavne ten za tu gramatiku asi som na samote otupel ale podstatne je sa pre mna dorozumiet ..... lesnictvo za komunizmu a teraz sa neda porovnavat ....lesne hospodarstvo je zamerane teraz iba na tazbu =peniaze ,za komunizmu sa tiez tazilo ale sa podctivo sadili nove stromky a skolky ale to nie je ziskove tak sa to uz nerobi.... skuste dnes priniest zranenu srnku domov hned mas obvinenie prokuratora za pitliactvo alebo chod na bicikly do lesa hned sa na tebe budu odbavovat ale ked motorkar ide cez prirodnu rezervaciu bez vyfuku tak to nikto neriesi ...a pri mojom dome pytliaci s polovnym listkom s nocnymi okuliarmi strielaju zver vyvratia ju na mieste a maso si zoberu azbytok nechaju na mieste hraju sa na pctivych polovnikov......
Cely system na Sk je chory tak ako myslenie ludi v tejto krajne vladne tu iba zufalstvo a beznadej ludia rezignovali na svoje obcianske prava nic nefunguje /policia ,sudy, skolstvo ,potravinarstvo lesnictvo /
Kazdy by mal ist mimo slovenska zit aspom na pol roka inde potom pochopi o com tu pisem.....precestoval som toho dost a zil som na viacerych miestach vo svete a viem ze nikde to nie je dokonale ale toto co je tu je z roka na rok horsie .....ale vacsina z nas je oblbnuta mediami zakazmy prikazmy a pod diktaturou ze si to nemame ani cas si to uvedomit a o to ide nasim demokratickym Vladcom .


fesi # FahySavu16
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-04-02 19:40:08 c35b6c8d
k menej hodnotným drevinám by som dodal, že aj tie majú svoj osud spečatený. eu dotuje výrobu drevoštiepky ako obnoviteľného zdroja. tam miznú zas nie len odpad z ťažby ale celé stromy do priemeru 30 cm, ako vŕby, topole, osiky.... na výrobu 1 kamióna drevoštiepky spotrebuje stroj asi 50 l nafty. a to bez dovozu ku stroju, bez pílenia, bez práce robotníkov.... spraviť 1 kamión drevoštiepky trvá takým strojom asi 1h. neviem koľko sa vykúri z 1 kamióna drevoštiepky, ale z 50 l nafty sa dá kúriť aj priamo. ten stroj dokáže pomlieť strom až o 30 cm priemeru, a výrobné závody drevoštiepky sa nepárajú s odpadom, keď tam možno navaliť celé stromy.
takže táto globálna devastácia nepostihuje len lesy a tatry, ale miznú celé topoľové aleje popri cestách a potokoch a vetrolamy v poliach, pre zisk z dotácii na výrobu drevoštiepky. a tie v holej krajine majú možno ešte dôležitejší význam ako v lese. a melú aj drevo, ktoré síce nie je 1. trieda, ale dalo by sa ešte využiť v stavebníctve a nie len ako palivo. a na tom sa nabaľujú nielen lesníci , ale aj starostovia a primátori, správy povodí potokov (a ešte to zdôvodnia, že robia protipovodňové opatrenia), správy ciest a pod...
boli v minulosti časy, keď anglický kolonizátori v egypte kúrili v parných lokomotívach múmiami, " lebo ich bolo tóľko" . všetko čo je označené ako "zdroj" to má už spočítané.

aaa # RuxaQija4
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-04-02 20:37:20 b2296c8d
Hladové doliny? Potom už istotne pomreli a bude od boľševických buričov pokoj. Kúpte lesy vy a obhospodarujte ich podľa vašich „odborných“ rád. Štátne lesy treba predať, vykopať nenažratú úradnícku bandu, ktorá plieni vlastníctvo, ktoré im nepatrí, ale ani tebe valdo, najideálnejší stav by nastal, ak vlastníkmi všetkých lesov by sa stali nadšenci ochrany prírody.
Predávajú ornú pôdu s vodnými zdrojmi, a presťahujú si jazerá do Berlína a budú holote ponúkať otrávenú vodu, všakže?

Lidhja # JojaVime40
-
 42% ( 2 people voted )
+
2014-04-02 20:42:39 5f66d67a
To vážne musí niekto prísť a povedať že les rastie 100 rokov a málokto...? sa dožije ?To už len rezať a "profitovať" a prd prrrd po 50 rokoch??? Ak sa postaví "právna " otázka !! ZASADIL SI "! tak rúbať môžeš len ak je kalamita alebo 10krát zhodnotíš --vyrúbané---Lebo si ho nezasadil!A málokto ..na Spiši nerozumie ešte furt prekrásnym lesom....
klopi # KyvoWavo40
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-04-02 21:20:02 58d4289b
fesi–ty si čo za fanatika? Si vlastníkom lesov? Nie si, na základe akého vrtochu by si chcel prikazovať ako majú štátne lesy ako podnik postupovať? Jediné zmysluplné riešenie je ich zrušiť ako všetko etatistické, pretože úradník nemá nijakú snahu pomôcť lesom, len sa čo najdlhšie nabaľovať na koristení na cudzom.
Aké zmluvy by mali byť výhodné pre štát? kedy sú výhodné? Prečo by mali byť výhodné pre dajaký štát? výhodné pre teba, tak aj pre štát?
Ty čakáš, že samozvaná dosadená skupina bude zveľaďovať štátne lesy z obnosov nakradnutých prostriedkov, pritom majú iba úmysel čo najviac z nich načerpať? Milovník prírody ako vlastník môže zachrániť les, nakúp lesy ty a choď príkladom, na tvoje zúrivé výpady nikto nie je zvedavý.
Primitívnosti o vymretí sú úplne pod úroveň, ale vhodné od vidláka z lesa, ktorý zo svojho uhľa pohľadu vidí stav v jeho okolí, s ktorým je nespokojný, ale istotne nemá ani poňatie o jeho celistvom obraze vo vzdialenejšom území, len svoju predstavu na čiastkový výsek pokladá za totožný úplne všade, ale, koľký zázrak, v zahraničí už nie. tam ani poľovníctva niet.
Koľkokrát si doniesol zranenú srnku a koľkokrát ťa udali za pytliactvo? Ak žiješ medzi špinavými udavačmi, ktorým sa zveruješ, je tvoj problém, obklopil si sa odpadom. Ty tvrdíš, že prokuratúra a polícia vehementne a rýchlo koná proti takým ako si ty, ale píšeš, že vraj nefunguje, takže fungovala by, ak by bola namierená proti zbohatlíkom, ktorí podľa teba porušujú zákony, ale žijú beztrestne?
Čo si spravil ty, koľkých porušovateľov zákona si oznámil, prečo by mal ktokoľvek tvojim výlevom veriť? Spoločnosť nie je taká ako ju samozvanec zaslepený triednym bojom vykreslil, ovce nie sú seriózne, nehľadajú pravdu, ale pracujú s predpojatosťou, predsudkami, zovšeobecnením.
Občianske práva sú nezmyslom, ľudia si žijú vlastný život, nie sú povinní sa občiansky angažovať ako kolektivistické ovce. Polícia a súdy nefungujú, takže ty si vševedko, ezermešter, akú nápravu by mali podstúpiť, aby si ty všeznalec ich prácu uznal? Ak sudíkovia rozhodnú podľa svojho svedomia, tak nefungujú, ale ak by uznávali vôľu ľudu, tak ich priazeň v spoločnosti stúpne? Potom prestávajú byť súdmi, strácajú svoje poslanie a stávajú sa nástrojom dočasných nálad rozhnevanej lúzy.

Lidhja # JojaVime40
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-04-02 21:33:48 5f66d67a
Nebolo by objektívne --Lidhja 40-- Vás negovať vo Vašich vyjadreniach! Ale..! Ak je kritika podložená argumentami....tak musia nasledovať riešenia--navrhované--aj s postupmi--- Ináč prd a fujara! A Vaše konštatovania..majú " akúsi " vypovedajúcu...schopnosť, ale konštruktívne, riešiace stav ---sú bez -duché...smerované len pre odpor "málo znalých"!
klopi # KyvoWavo40
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-04-02 21:41:18 58d4289b
Klopi, nečítaš? Riešenie je zrejmé, kúpiť lesy, vziať do vlastných rúk a nespoliehať sa na úradníkov.
Ale vy ste masochisti, milujete etatizmus, (ktorý všetko vyrieši, len treba nájsť vhodné ľudské zdroje) vašu večnú lásku, neochabuje nikdy vaša náklonnosť k nej, potrebujete úradníkov a politikov, aby ste ich následne vysmievali, urážali, čo je príznakom jednania spodiny.

Lidhja # JojaVime40
-
 42% ( 2 people voted )
+
2014-04-03 03:27:01 5f66d67a
Lidhja si ma pobavil na slovensku maju niektore kasty imunitu cize mozes sa postavit na hlavu a nic nezmozes . Ja vlastnim les a dokonca mi ho statne lesy uzivaje neopravnene drancuju a tazia a nic nemozem iba ak dostat par drbnych eur a ked potrebujem drevo na zimu si ho musim kupit za stovky eur . pochopis ak budes mat les a niekto ti ho bude drancovat v medziach zakonna. Slovensko nie je pravny stat tu vladnu politicke chunty /modre alebo cervene/ odbornici su prepustany a survilne ovce su posadene na vysoke posty.
S tym oznamenim a udavacstvom si to zabil kedze toto nie je pravny stat tak sa nemozes domahat svojich prav. Slovensko od nitry na vychod je viac zdegenerovane /cest par desiatok ludom/ ludia osprosteny z SK TV a novin /brainwashing ide na plane obratky/ .


fesi # FahySavu16
-
 58% ( 2 people voted )
+
2014-04-03 07:39:37 c35b6fc4
Lidhja
klopi ma pravdu ze tvoje"intelektualne" vylevy su uplne mimo a prisposobene tvojej momentalnej nalade.vypovedna hodnota 0!ked ti to vyhovuje,tak kritizujes system.ked nie tak ho obhajujes.obdobne to mas s politikou,podnikanim atd.
pourazal si aj autora clanku ale ty sam si na tomto fore najvecsia hanba!
citujem ta:
.....Aké zmluvy by mali byť výhodné pre štát? kedy sú výhodné? Prečo by mali byť výhodné pre dajaký štát? výhodné pre teba, tak aj pre štát?.....

naco si polozil taketo primitivna otazky?ty nevies ktora zmluva je vyhodna pre stat,kedy je vyhodna a preco by mala byt vyhodna???
dalsia tvoja sprostost:
.....Milovník prírody ako vlastník môže zachrániť les, nakúp lesy ty a choď príkladom.....

asi vobec nemas predstavu ako funguje vlastnictvo lesov na slovensku a zasa si bol zbytocne mudry!
nepis mi prosim ta ze treba zrusit (pouzijem tvoje oblubene slovicko) etatizmus a potom to bude v poriadku.
ale ak chces mozes mi napisat ako ho zrusit,kedy,kto ho zrusi a ake zriadenie pride potom?


TNT1973 # HamuQeno04
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-04-03 07:49:53 d991c738
''Musíte pochopit, že vedoucí bolševici, kteří převzali nad Ruskem moc nebyli Rusové. Nenáviděli Rusy. Nenáviděli křesťany. Taženi etnickou nenávistí mučili a zmasakrovali miliony Rusů bez špetky lidského svědomí. Nelze to přeceňovat. Bolševismus spáchal největší lidský masakr všech dob. Faktem je, že většina světa je neznalá ohledně této skutečnosti, což je důkazem toho, že globální média jsou v rukou pachatelů.''

-Aleksandr Solzhenitsyn
voloda # WedeBixa26
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-04-03 09:58:06 5b7f2560
A máme tu ďalšiu profesiu---lesného vidláka. To mi prezraď--- Lydhia ...čo sa v lese dá vidlami robiť.
Les bol kedysi štátny ale dodržiaval sa zákon , teraz nie . Nielen zákon ,ktorý ustanoví štát,ľudia by mali mať v sebe "ZÁKON" ,ktorý by nemali voči prírode porušovať!
Lhydia,---Medzi poľovníctvom a lesníctvom je rozdiel. Za socializmu poľovníci a lesníci spolupracovali. Dnes poľovník len loví.Česť výnimkám.Doniesť domov zranenú srnku,vyliečiť ju a vrátiť do lesa ,nieje pytliactvo.Ako by si to riešil ty ako etatista,keď ľudia nie.sú povinní nič podľa teba?

Jambo # CapuSuxo47
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-04-03 14:55:43 5b7f2d6b
mazu sa tu moje komenty koniec objektivity na doleziete sk
fesi # SyqyFowy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-04-03 22:41:28 c35b6fc4
fesi,---Nič si z toho nerob. To sa deje aj mne a už sa sťažovali viacerí.

Jambo # CapuSuxo47
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-04-04 11:06:27 b2299541
Ani ja si z toho nič nerobím...

:-DDD
Pandemonium # DaruJete36
-
 42% ( 2 people voted )
+
2014-04-04 11:26:10 d4254012

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
šesť   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Peníze pro SETI pomohou výzkumu vesmíru


 Peníze pro SETI pomohou výzkumu vesmíru
Ruský miliardář Milner podpořil hledání E.T., ve skutečnosti ale zachránil významné radioteleskopy Green Bank a Parkes a potěšil mnoho astronomů.
FOTO, VIDEO: Čínská lunární sonda přistála na Měsíci
Čekáme a chudneme
Jak vydělává Tesco?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0464 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne