Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Diaľničná e-známka: Celé zle


Diaľničná e-známka: Celé zle

To, že verejná správa potrebuje elektronizáciu ako soľ, je nespochybniteľné. Pretrvávajúci systém "lajstier" ako z 19. storočia v časoch, keď už aj automechanik Jožo z vedľajšej ulice má online správu zákazníckych vozidiel, je smutnou demonštráciou reálnych schopností verejnej správy, ktorá si osobuje výsostné právo spravovať zdravotnícky, vzdelávací, či súdny systém.

No zle spravená elektronizácia má podobný efekt, ako keď nahradíte koňmi ťahaný rebriniak automobilom s kockatými kolesami. Crème de la crème nedotiahnutých riešení je elektronická diaľničná známka, ktorá je v platnosti od začiatku tohto roka.

Niečo na nej nefunguje vôbec. Konkrétne systém identifikovania, spracovania a trestania priestupkov. Teda vlastne to hlavné, prečo bol systém zavedený (netvárme sa, že pohodlie občana-vodiča bolo na prvom mieste...). Ale o tom, ako sa dá za veľa miliónov spraviť polofunkčný systém, popísali iní už nejednu stránku.

Niečo je tam zase nelogické. Napríklad to, že "ročná" diaľničná známka v skutočnosti môže byť pokojne len mesačná, pretože miesto technického roka (tj. 12 mesiacov od dátumu zakúpenia) sa používa (predĺžený) kalendárny rok, teda platnosť do 31. januára. To malo zmysel pri farebne odlíšených papierových známkach, pri elektronických sa dôvody hľadajú ťažko. Návrh zmeniť to mala súčasná vláda Roberta Fica na stole, ale skončil v koši. Ale Maďari to majú tiež tak, tak prečo byť lepší. Tí však aspoň majú aj (lacnejšie) regionálne známky.

Nelogický bol aj pôvodný model pokutovania, ktorý sa našťastie už zmenil. Znamenal totiž, že za každý deň na diaľnici bez známky ste mohli vyfasovať pokutu 300 eur, takže celková suma mohla dosiahnuť mnoho tisíc eur. Že kto si plní povinnosti, nemá sa čoho báť? Tak pozor, dostávame sa k ďalšej charakteristike: na Slovensku sa všetko robí čiastkovo.

Hoci na dopravný inšpektorát chodíte stále len na svoj okres a nosíte papiere, už nejakú dobu existuje "Národná evidencia vozidiel", v ktorej sú zapísané všetky automobily so slovenskými EČV. Myslíte, že niekoho napadlo prepojiť túto evidenciu s databázou diaľničných známok? Ale kdeže!

Ak napríklad zmeníte trvalý pobyt do iného okresu, musíte do toho okresu prehlásiť aj svoje vozidlo (nepýtajte sa ma prečo). To znamená nové EČV a ako sa páruje diaľničná známka s vozidlom? Hádate správne, podľa EČV. Žiaden systém zmenu nikde nenahlási, takže potrápite pumpára, alebo zamierite na stránku eznamka.sk.

Tam síce nájdete sekciu "Zmena údajov v evidencii úhrady diaľničnej známky", kde nepodlinkovaný (?!) text odkazuje na "portál". Po chvíli hľadania nachádzate onen portál, naklikáte žiadosť o zmenu údajov a odošlete. Samozrejme, nie sme v 21. storočí a nemáte žiaden vlastný účet, kde by ste len zmenili údaj o EČV, ale musíte k žiadosti ponahrávať naskenované techničáky, či bielu kartu.

Ak ste z toho celí nesvoji, zavoláte na infolinku, kde dostanete informáciu, že vybavenie žiadosti môže trvať do troch dní a "neodporúča sa zatiaľ jazdiť po diaľnici". Takže ak ste si vzali dovolenku a išli prihlásiť nové vozidlo napríklad z Bratislavy domov do Svidníka, nazad sa môžete preventívne vracať po okreskách. Našťastie, skúsenosť zatiaľ ukazuje, že spracovanie trvalo do hodiny.

Ale čo ak ste na povinnosť nahlásiť zmenu EČV zabudli? Na Dopravnom inšpektoráte vás na to neupozornia, keďže sa ich to netýka, musíte sa spoliehať len na vlastnú hlavu. Ak sa vám podarilo zabudnúť, alebo ste jednoducho nemali čas okamžite skenovať dokumenty, či hľadať obslužné miesto (väčšinou nejaká benzínka), môžete len dúfať, že sa vám to prepečie bez pokuty 150 eur. Na infolinke vám totiž v tejto veci nikto neporadí.

Čerešničkou na známkovej torte je aplikácia eznamka. Jej priemerné hodnotenie 2,1/5 na Google Play z nej robí jednu z najhoršie hodnotených mobilných aplikácii slovenského internetu. Posledná aktualizácia z februára 2016 napovedá, ako intenzívne sú na nej opravované chyby.

Ale čo by ste nechceli za 14+ miliónov eur?Author: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Slovensko2016-11-142
-
 56%  ( 6 people voted )
+
"Niečo je tam zase nelogické. Napríklad to, že "ročná" diaľničná známka v skutočnosti môže byť pokojne len mesačná, pretože miesto technického roka (tj. 12 mesiacov od dátumu zakúpenia) sa používa (predĺžený) kalendárny rok, teda platnosť do 31. januára."
Akože nelogické? Na vlastné uši som počul ako nejaký Poči.atek prehlásil,že ak by sme známku kupovali na dvanásť mesiacov /teda férovo/ znamenalo by to zníženie príjmov.Preberte si to ako chcete.

benares # PynuWogy50
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-11-14 21:43:38 bc7b6a6d
vlachynsky, vôbec nechápeš ako funguje systém. ečv je policajná databáza a do nej nemá prístup súkromná firma ski toll. tá má svoju databázu. a databázu zahraničných áut nemajú, a štáty eu okrem svk nie sú tak blbé, aby svojich občanov predali interpolu. elektronizácia potrebná nie je. je to len rýchlejšia forma útlaku. a na útlak sa vždy nájdu peniaze.no a butatóti sú predsa na svete na to, aby slúžili a platili.
Pandemonium # FovaFami65
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-11-17 11:58:15 b229668c

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sedem   os
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

DALŠÍ „BEZVADNÝ“ NÁPAD Z BRUSELU: HARMONIZACE A NAROVNÁNÍ SOCIÁLNÍCH DÁVEK PRO MIGRANTY


DALŠÍ „BEZVADNÝ“ NÁPAD Z BRUSELU: HARMONIZACE A NAROVNÁNÍ SOCIÁLNÍCH DÁVEK PRO MIGRANTY
Další bezvadný nápad z Bruselu: Harmonizace a narovnání sociálních dávek pro migranty, aby byli motivováni jít i jinam, než do zemí jako Německo, Francie, Rakousko či Švédsko...
Šílení neomarxisté udělali z Evropy hromadu hnoje
PŘIŠEL JSEM SEM ZŮSTAT NAVŽDY — NE PRACOVAT
POZOR NA PRÁVA, KTORÉ VÁM CHCE PRIZNAŤ ŠTÁT
Najčítanejšie za týždeň

PŘIŠEL JSEM SEM ZŮSTAT NAVŽDY — NE PRACOVAT


PŘIŠEL JSEM SEM ZŮSTAT NAVŽDY — NE PRACOVAT
Žadatel o azyl ze Somálska mluví v rozhovoru s litevskými novináři, že přišel do Německa, aby dobře žil z benefitů financovanými daňovými poplatníky po zbytek svého života, ani...
Smrti se více bojí věřící, nebo ateisté?
Šílení neomarxisté udělali z Evropy hromadu hnoje
Kauza Čistý deň | Subvenčný podvod – zariadenia si menili deti i platby

Ako vznikla zdieľaná ekonomika


Ako vznikla zdieľaná ekonomika
Zdieľaná ekonomika dnes už zďaleka nie je iba o zdieľaní, ale aj o vymieňaní, spolupráci a prenájme. Výstižnejší názov by bola „párovacia ekonomika...
Hrobári EÚ sú za rohom
PŘIŠEL JSEM SEM ZŮSTAT NAVŽDY — NE PRACOVAT
Zo slobody profitujú všetci - aj tí, ktorí ju nemajú

Kauza Čistý deň | Subvenčný podvod – zariadenia si menili deti i platby


Kauza Čistý deň | Subvenčný podvod – zariadenia si menili deti i platby
Kauza Čistý deň, ktorá znechutila celé Slovensko, prináša nové odhalenia. Podľa poslankyne SaS Natálie Blahovej známe resocializačné zariadenie spáchalo subvenčný podvod. Výmenou ...
POZOR NA PRÁVA, KTORÉ VÁM CHCE PRIZNAŤ ŠTÁT
Zákaz predaja je nebezpečný ekonomický populizmus
Prečo jazdím Uberom

Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit


  Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
Ve čtvrtek pronikl poprvé robot do kontejnmentu druhého bloku. Jeho úkolem bylo vyčistit rampu, která je přístupem do prostor pod reaktorovou nádobou a připravit cestu svému následovníku...
India s nadrozmernými bankovkami a barterom
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Indovia bez peňazí aj bez zlata

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

TŘÍDA LAXNÍCH: PODNIKAVÝ DUCH USA OCHABUJE


TŘÍDA LAXNÍCH: PODNIKAVÝ DUCH USA OCHABUJE
Tyler Cowen v nejnovější knížce naložil Americe. Z podnikavého národa selfmademanů, kteří se nebáli pádu a šli po každé příležitosti, se stává národ bačkorů.
TIM ALLEN: PRÁVĚ TEĎ JE HOLLYWOOD ÚPLNĚ JAK NACISTICKÉ NĚMECKO
Muž, který se nestal králem
Spíše než Trumpovu zeď

Ako v Číne kapitalizmus vyrástol


Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Hovoriť niečo všeobecne o Číne je nebezpečné. Je to ako hovoriť niečo všeobecne o Európe, kde vedľa seba žijú Nemci a Taliani, alebo kde fungujú inštitúcie Veľkej Británie a ...
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku
Ekonomický příběh naší doby. Autoritářská mašina na růst. Vzdělání

POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?


POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
Desetitisíce Rusů si dodaly odvahy a o víkendu protestovaly proti masivní korupci ve své zemi. Stejně tak vyšli do ulic Bělorusové nespokojeni s domácí hospodářskou situací. Výsledkem ...
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)
RUSKO SE OPĚT PROPADLO DO CHUDOBY

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Nie, korporácie nie sú viac ako štáty


Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Ovplyvňovanie politického rozhodovania záujmovými skupinami je trvalý a v ľudskej spoločnosti viac menej neriešiteľný (len manažovateľný) problém. Záujmové skupiny majú rôzne zlož...
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie
Kontroverzné prevádzkové podmienky serveru Vimeo vs. autorské práva

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

Bitcoin nám stresuje


Bitcoin nám stresuje
Medzi vývojármi a celkovo v komunite sa už dlhodobo diskutuje o tom, čo ďalej s Bitcoinom. Pretože jeho používanie narastá a s ním aj počet transakcií. A keďže ťažiari, ktorí sa ...
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu
Raketový rast miezd

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Na co se to ti Němci, krucinál, chystají?


Na co se to ti Němci, krucinál, chystají?
Německá spolková vláda vyzvala své občany, aby se připravili na tzv. civilní obranu. Co tím myslí? Zásoby vody na 5–10 dní (doporučované množství je dva litry na osobu a den), tot...
EMIGRANTI A LIBERALIZMUS
NĚMCI V PRECEDENČNÍ PASTI
Zrada Slovenska poslankyňou M.F. Beňovou v parlamente EÚ.

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0204 s
Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Ultrazvukové čistenie pleti Bratislava Čistenie pleti ultrazvukom Bratislava Skin Scrubber Bratislava Kozmetika Bratislava Chemický peeling Bratislava | good positive news inspirational stories articles | Chemický peeling aha kyselinami Bratislava chemický peeling ovocnými kyselinami Chemický peeling Bratislava aha chemicky peeling v Bratislave peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón v Bratislave Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krasy Bratislava | private label cosmetics, custom made cosmetic, skin care manufacturer, custom made cream, custom lip stick lip balm | ultra high end - lip balms, custom made design, strawberry, chocolate, cocoa, mint