Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Diaľničná e-známka: Celé zle


Diaľničná e-známka: Celé zle

To, že verejná správa potrebuje elektronizáciu ako soľ, je nespochybniteľné. Pretrvávajúci systém "lajstier" ako z 19. storočia v časoch, keď už aj automechanik Jožo z vedľajšej ulice má online správu zákazníckych vozidiel, je smutnou demonštráciou reálnych schopností verejnej správy, ktorá si osobuje výsostné právo spravovať zdravotnícky, vzdelávací, či súdny systém.

No zle spravená elektronizácia má podobný efekt, ako keď nahradíte koňmi ťahaný rebriniak automobilom s kockatými kolesami. Crème de la crème nedotiahnutých riešení je elektronická diaľničná známka, ktorá je v platnosti od začiatku tohto roka.

Niečo na nej nefunguje vôbec. Konkrétne systém identifikovania, spracovania a trestania priestupkov. Teda vlastne to hlavné, prečo bol systém zavedený (netvárme sa, že pohodlie občana-vodiča bolo na prvom mieste...). Ale o tom, ako sa dá za veľa miliónov spraviť polofunkčný systém, popísali iní už nejednu stránku.

Niečo je tam zase nelogické. Napríklad to, že "ročná" diaľničná známka v skutočnosti môže byť pokojne len mesačná, pretože miesto technického roka (tj. 12 mesiacov od dátumu zakúpenia) sa používa (predĺžený) kalendárny rok, teda platnosť do 31. januára. To malo zmysel pri farebne odlíšených papierových známkach, pri elektronických sa dôvody hľadajú ťažko. Návrh zmeniť to mala súčasná vláda Roberta Fica na stole, ale skončil v koši. Ale Maďari to majú tiež tak, tak prečo byť lepší. Tí však aspoň majú aj (lacnejšie) regionálne známky.

Nelogický bol aj pôvodný model pokutovania, ktorý sa našťastie už zmenil. Znamenal totiž, že za každý deň na diaľnici bez známky ste mohli vyfasovať pokutu 300 eur, takže celková suma mohla dosiahnuť mnoho tisíc eur. Že kto si plní povinnosti, nemá sa čoho báť? Tak pozor, dostávame sa k ďalšej charakteristike: na Slovensku sa všetko robí čiastkovo.

Hoci na dopravný inšpektorát chodíte stále len na svoj okres a nosíte papiere, už nejakú dobu existuje "Národná evidencia vozidiel", v ktorej sú zapísané všetky automobily so slovenskými EČV. Myslíte, že niekoho napadlo prepojiť túto evidenciu s databázou diaľničných známok? Ale kdeže!

Ak napríklad zmeníte trvalý pobyt do iného okresu, musíte do toho okresu prehlásiť aj svoje vozidlo (nepýtajte sa ma prečo). To znamená nové EČV a ako sa páruje diaľničná známka s vozidlom? Hádate správne, podľa EČV. Žiaden systém zmenu nikde nenahlási, takže potrápite pumpára, alebo zamierite na stránku eznamka.sk.

Tam síce nájdete sekciu "Zmena údajov v evidencii úhrady diaľničnej známky", kde nepodlinkovaný (?!) text odkazuje na "portál". Po chvíli hľadania nachádzate onen portál, naklikáte žiadosť o zmenu údajov a odošlete. Samozrejme, nie sme v 21. storočí a nemáte žiaden vlastný účet, kde by ste len zmenili údaj o EČV, ale musíte k žiadosti ponahrávať naskenované techničáky, či bielu kartu.

Ak ste z toho celí nesvoji, zavoláte na infolinku, kde dostanete informáciu, že vybavenie žiadosti môže trvať do troch dní a "neodporúča sa zatiaľ jazdiť po diaľnici". Takže ak ste si vzali dovolenku a išli prihlásiť nové vozidlo napríklad z Bratislavy domov do Svidníka, nazad sa môžete preventívne vracať po okreskách. Našťastie, skúsenosť zatiaľ ukazuje, že spracovanie trvalo do hodiny.

Ale čo ak ste na povinnosť nahlásiť zmenu EČV zabudli? Na Dopravnom inšpektoráte vás na to neupozornia, keďže sa ich to netýka, musíte sa spoliehať len na vlastnú hlavu. Ak sa vám podarilo zabudnúť, alebo ste jednoducho nemali čas okamžite skenovať dokumenty, či hľadať obslužné miesto (väčšinou nejaká benzínka), môžete len dúfať, že sa vám to prepečie bez pokuty 150 eur. Na infolinke vám totiž v tejto veci nikto neporadí.

Čerešničkou na známkovej torte je aplikácia eznamka. Jej priemerné hodnotenie 2,1/5 na Google Play z nej robí jednu z najhoršie hodnotených mobilných aplikácii slovenského internetu. Posledná aktualizácia z februára 2016 napovedá, ako intenzívne sú na nej opravované chyby.

Ale čo by ste nechceli za 14+ miliónov eur?Author: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Slovensko2016-11-142
-
 56%  ( 6 people voted )
+
"Niečo je tam zase nelogické. Napríklad to, že "ročná" diaľničná známka v skutočnosti môže byť pokojne len mesačná, pretože miesto technického roka (tj. 12 mesiacov od dátumu zakúpenia) sa používa (predĺžený) kalendárny rok, teda platnosť do 31. januára."
Akože nelogické? Na vlastné uši som počul ako nejaký Poči.atek prehlásil,že ak by sme známku kupovali na dvanásť mesiacov /teda férovo/ znamenalo by to zníženie príjmov.Preberte si to ako chcete.

benares # PynuWogy50
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-11-14 21:43:38 bc7b6a6d
vlachynsky, vôbec nechápeš ako funguje systém. ečv je policajná databáza a do nej nemá prístup súkromná firma ski toll. tá má svoju databázu. a databázu zahraničných áut nemajú, a štáty eu okrem svk nie sú tak blbé, aby svojich občanov predali interpolu. elektronizácia potrebná nie je. je to len rýchlejšia forma útlaku. a na útlak sa vždy nájdu peniaze.no a butatóti sú predsa na svete na to, aby slúžili a platili.
Pandemonium # FovaFami65
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-11-17 11:58:15 b229668c

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

FAKE NEWS NARUBY


FAKE NEWS NARUBY
Sepsat tyto řádky mě donutili ti novináři, politici a aktivisté, kteří jsou natolik posedlí touhou změnit svět k lepšímu, že se mnohdy chovají jako členové nějaké sekty. ...
Komunismus
DEZINFORMAČNÍ DESATERO
Raketa, která je skutečně na baterky
Najčítanejšie za týždeň

BUDETE BOJOVAT O SVŮJ ŽIVOT?


BUDETE BOJOVAT O SVŮJ ŽIVOT?
V posledních letech neustále čtu, jak se k nám do Evropy valí miliony přistěhovalců, jak se Evropa mění, jak se mění její města a ulice. Kde dřív bývalo bezpečno, klid, pohoda...
Mobil s reflexním spektrometrem
JAK NEOMARXISTÉ ZNIČILI ŠVÉDSKO (VIDEO)
AKTIVISTA MALUJE MUŽSKÉ PŘIROZENÍ OKOLO DĚR V SILNICÍCH A TY JSOU DÍKY TOMU OPRAVENY DO 48 HODIN

TRUMP: POLITIKA MERKELOVÉ JE KATASTROFÁLNÍ OMYL, Z BREXITU UDĚLÁME VELKOU VĚC


TRUMP: POLITIKA MERKELOVÉ JE KATASTROFÁLNÍ OMYL, Z BREXITU UDĚLÁME VELKOU VĚC
Ve dvou oddělených a dost překvapujících nedělních interview s německým časopisem Bild a londýnským listem Sunday Times učinil Trump něco, co zanedbal na své první tiskové konferenci...
Štát nemá podnikať
Oligarchie světa
BUDETE BOJOVAT O SVŮJ ŽIVOT?

Politika trhu práce zvyšuje nezamestnanosť


Politika trhu práce zvyšuje nezamestnanosť
Štát používa neefektívne nástroje na tvorbu pracovných miest. Najefektívnejšia forma tvorby zamestnanosti je v prvom rade jej nebrániť odvodmi a reguláciami...
PRÁVO NA COKOLIV VERSUS SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ
HLAVNÍ PILÍŘE VYKOŘISŤOVATELSKÉHO SOCIALISMU
JAK TOTO KOMUNISTÉ MOHLI DOKÁZAT?

Málo bolo Castra?


Málo bolo Castra?
Vyše 15.000 Kubáncov zabitých, vyše 100.000 uväznených a 2 milióny v emigrácii. To všetko od roku 1959, počas vlády komunistického diktátora Fidela Castra...
Kuba - ako je to tam naozaj?
V čem je Castro jako minimální mzda
KRIZE VE VENEZUELE POKRAČUJE. A NIKDO NECHCE PŘIZNAT, ŽE ZA TO MŮŽE SOCIALISMUS

Evropské státy říkají ne


Evropské státy říkají ne
Referendum o Brexitu není první a jistě ani poslední hlasování, v němž občané některého členského státu hlasovali proti Bruselu...
SPOLEČNÉ TOALETY? BERLÍN JE SNAD NA JINÉ PLANETĚ!
Vzdušné zámky Evropy
Hotovosť je opäť pod paľbou

India s nadrozmernými bankovkami a barterom


India s nadrozmernými bankovkami a barterom
Posledné dva týždne sa tešili najmä obchodníci s Bitcoinom, keďže jeho cena je aktuálne na úrovni viac ako 950 dolárov a očakáva sa kedy pokorí tisícku. V poslednom prehľade roku 2016...
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Indovia bez peňazí aj bez zlata
Indovia investujú do Bitcoinu

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

Jaký bude Trump?


Jaký bude Trump?
V pátek přestane být Donald Trump prezidentem čekatelem a stane se prezidentem, se vším, co k tomu v Americe patří. Jak asi bude nakládat se svěřenou mocí? Bradford DeLong z univerzity v...
Padouch nebo hrdina: Silicon Valley stojí za Trumpem
Barack Obama rozpuštěný a vypuštěný
TRUMP VADÍ

Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost


Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost
Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku umí odpovědět každý trochu sečtělejší student: 8. prosince 1991. Zrovna jsme oslavili 25. výročí této události. I když oslavili… Někdo ji možn...
PUTIN UVEDL VTIP, KDE KONČÍ RUSKÉ HRANICE
Genetici konečně odhalili podstatu tajemné sovětské biologické zbraně
99. výročí VŘSR — bolševické revoluce v Rusku (I/II)

Zprivatizovat: Vlády selhávají v ochraně ohrožených druhů


Zprivatizovat: Vlády selhávají v ochraně ohrožených druhů
Ochrana ohrožených zvířecích druhů je oblastí, kde většina ekonomů tvrdí, že zde existuje tržní selhání. Kvůli tomu se většina lidí domnívá, že tato služba může být zaji...
IRACIONÁLNA VIERA V DOBROTIVÝ ŠTÁT SPÔSOBUJE ĽUDSKÉ TRAGÉDIE
KOMUNISMUS A KANIBALISMUS V SSSR
Chcete vyhrát válku proti drogám? Stačí vyhlásit mír

Nie, korporácie nie sú viac ako štáty


Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Ovplyvňovanie politického rozhodovania záujmovými skupinami je trvalý a v ľudskej spoločnosti viac menej neriešiteľný (len manažovateľný) problém. Záujmové skupiny majú rôzne zlož...
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie
Kontroverzné prevádzkové podmienky serveru Vimeo vs. autorské práva

Čína narobila chaos s Bitcoinom


Čína narobila chaos s Bitcoinom
Za posledné dva týždne sa so správami o Bitcoine roztrhlo vrece. Vďačíme tomu najme Číňanom, ktorí vyvolali chaos. Avšak okrem ceny sa objavili aj iné správy, či už o jeho akceptá...
Silný rok Bitcoinu a kryptografie
Ekonómia vianočných darčekov
VEGANSKÁ MARXISTICKÁ RESTAURACE BYLA UZAVŘENA, NEBOŤ HOSTÉ NEBYLI OCHOTNI ČEKAT 40 MINUT NA SENDVIČ

Druhá světová válka a její ekonomické důsledky


Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Spočítat lidské oběti druhé světové války je obtížné. Vyčíslit její ekonomické důsledky hraničí s nemožností. Jisté je pouze, že byly nedozírné. Hospodářské následky vá...
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá
Kult jménem válka

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Ještě deset let bude klid, pak přijde kolaps


Ještě deset let bude klid, pak přijde kolaps
Evropa směřuje do pekla — tvrdí známá ekonomka Markéta Šichtařová — a přirovnává současnou situaci v Evropě k rozpadu Římské říše. „Slýchám, že v Evropě nastává ...
Náplasti na cukrovku, bolavé klouby i melanom
Matka Agnes Mariam versus americká média: Kdo stojí za syrskými „opozičními rebely“?
Dvojice monstrózních černých děr těsně před apokalyptickou srážkou

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0366 s
Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Ultrazvukové čistenie pleti Bratislava Čistenie pleti ultrazvukom Bratislava Skin Scrubber Bratislava Kozmetika Bratislava Chemický peeling Bratislava | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | private label cosmetics, custom made cosmetic, skin care manufacturer, custom made cream, custom lip stick lip balm | Chemický peeling Bratislava Peeling aha kyselinami chemicky peeling v Bratislave aha kyseliny bratislava Kozmetický salón Bratislava Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krásy Bratislava