Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Dva mosty a jeden Brusel


Dva mosty a jeden Brusel

Už viac krát sme sa v našich textoch snažili vyvrátiť mýtus, že eurofondy sú peniaze zadarmo. V skutočnosti nedostávame peniaze, ale často zbytočné, alebo minimálne otázne projekty, ktoré si vyžadujú na dofinancovanienemalé zdroje priamo z našich vreciek. Tieto by neraz bolo možné využiť oveľa rozumnejšie.

 

Skvelý príklad ponúka moje rodné mesto. Jediný most cez Váh pre automobilovú dopravu, tzv. Krajinský most, bude v Piešťanoch kvôli oprave na dva mesiace kompletne uzavretý. Most je dlhodobo vo veľmi zlom stave, no most nebude rekonštruovaný, keďže náklady by dosiahli okolo dvoch miliónov eur, ktorésamospráva nenašla. Oprava za zhruba 215 000 eur má vyriešiť len menšie problémy (najmä nedostatočnú šírku mosta). 

Ironické je, že mesto sa v tom istom čase chystá požiadať o grant z eurofondov(teoreticky až do výšky 2,5 milióna eur) na rekonštrukciu vedľajšieho "kúpeľného" Kolonádového mosta, ktorý je určený pre peších. Ten bol pritom nedávno rekonštruovaný a je v podstatne lepšom stave ako Krajinský most. Peniaze majú okrem iného slúžiť na prebudovanie obchodíkov umiestnených na moste na mini galériu (davy ľudí prúdiace do neďalekej existujúcej galérie si môžete pozrieť na live kamere tu), či mini múzeum.

Tie peniaze by sa oveľa viac hodili na rekonštrukciu cestného mosta. Ale bruselské regule nepustia, budú smerované tam, kam povie úradník v Belgicku, nie tam, kam treba. Hlavne, že sú "zadarmo". A Slovensko sa tvári, že kapitálovo investuje. 

Pozn: Pôvodne bol navrhnutý dočasný pontónový most (ako sa už raz stalo začiatkom 90. rokov), no tento návrh pre nedostatok financií padol. Automobilisti z časti mesta a obcí na ľavom brehu Váhu budú nútení prechádzať rieku buď cez 25 kilometrov vzdialený most v Hlohovci (ktorý je takisto vyťažený a v zlom stave), 11 kilometrov vzdialený diaľničný most, alebo 23 kilometrov vzdialený most v Novom meste nad Váhom. Tí bez auta majú problém.

Veľmi dobré zhrnutie 10 škodlivých účinkov eurofondov nájdete v tomto blogu Michala Kravčíka.

1. Zdroje z fondov EÚ sa stali hlavnými zdrojmi rozvoja obcí. V žiadnom prípade dnes nemôžu byť vnímané ako doplnkové (pritom ale tak boli definované).

2. Za rozhodujúce znaky rozvoja sú občanmi aj politikmi považované objekty infraštruktúry. Z nástroja (podmienky) rozvoja boli povýšené na cieľ. Rozvoj človeka a medziľudských vzťahov sú v úzadí záujmu.

3. Pri dlhších rozhovoroch (asi 200 hodín riadených rozhovorov) sa ale všetci priznávajú, že tento hodnotový systém im nevyhovuje, tlačí ich však takto nastavený systém z vonkajšieho prostredia.

4. Obce nemôžu svoj rozvoj rozvíjať cielene. Nevedia, na ktorú oblasť práve "dostanú" peniaze. Či to bude naozaj priorita, alebo menej významný cieľ.

5. Občania nadobudli dojem, že prostriedky z fondov EÚ sú zadarmo, teda akýmsi darom, u ktorého efektívne využitie nie je dôležité

6. Obce vynakladajú finančné prostriedky aj na projekty, ktoré sa ukážu ako zmarené.

7. Neskutočný priestor na korupciu a niekoľko krát predražené projekty. Ak by tieto peniaze išli priamo do rozpočtu obcí, tak obce by sa orientovali na lacnejšie, inovatívne technológie aj s vytváraním pracovných príležitostí priamo v obcí, čím sa posilňuje podpora lokálnej ekonomiky.

8. Vopred, od zeleného stola, nastavené, prakticky nezmeniteľné podmienky, svojimi parametrami často bránia využiť inovatívne a spravidla efektívnejšie riešenia.

9. Starostovia musia venovať veľa času "budovaniu vzťahov" na rôznych úradoch a menej času im zostáva na budovanie vzťahov a rozvoja myslenia v komunite, čo by malo byť ich hlavnou úlohou.

10. Skutočná hodnota dosahovaných efektov je vždy ďaleko nižšia ako konečná cena realizácie.


http://www.iness.sk/stranka/9 315-Dva-mosty-a-jeden-Brusel.htmlAuthor: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Európa2014-02-035
-
 72%  ( 8 people voted )
+
Prečo asi by sa dalo na kolonádový most viacej peňazí? cez kolonádový chodia väčšinou zahraniční hostia .Tým treba ukázať,že nato máme.Cez Krajinský" len" pracujúci do práce." Čo z nich má mesto"?

Jambo # CapuSuxo47
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-02-03 15:51:28 b229d545
Kým peniaze, smerujúce od nás do pokladnice EU sú neadresné - použiteľné akokoľvek - opačným smerom už adresu majú zadanú - na vopred stanovené ciele bez ohľadu na ich skutočnú potrebu. A k nim povinne prihadzujeme svoj investičný podiel z našich zdrojov. Aby sa vyčerpalo čo najviac z toho, čo sme odovzdali, nehospodárime, len bohapusto míňame. A keďže si z tohto míňania vlády urobili kladnú agendu, sú následne na eu-komisiách závislé a ich fondami vydieratelné. Doma sa na to pred svojimi občanmi vyhovárajú a kruh sa uzavrel.


Ešte raz: dáme do kasy - ak si priložíme svoj podiel, kasa nám dá nazad, ale musíme minúť len na to, čo kase vyhovuje - vláda sa doma chváli, koľko z kasy dokázala vytiahnuť - kasa si však začne klásť aj politické podmienky (rôzne implantácie jej nariadení do zákonov) - vláda, aby bola dobrá, všade hlasuje pre podmienky kasy a doma môže prerozdeľovať (kradnúť) - časom vláda bez kasy už nevie, ako by vyšla (aj tak si celý čas musela požičiavať z inej podobnej kasy, lebo vlastné zdroje predala alebo nechala vytunelovať) a závislosť je totálna - čo bolo pôvodným cieľom kasy.


Absolútny nezmysel, ale dobre vymyslený.

Luko # LidySesy00
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2014-02-03 17:02:51 c3a87f42
Škoda sa rozčuľovať, veď Pán Mikuš, predseda VUC Trnava našiel peniaze na novovybudovaný štadión v Trnave - veď čo tam potom, že tí dementi to tam po každom zápase roztrieskajú a my, občania budeme platiť rekonštrukciu, hlavne že pán Mikuš si urobil renomé.
Čo tam po tom, že pán Fico našiel peniaze na vybudovanie štadióna v Piešťanoch, veď to všetci zaplatíme a cez Váh sa môžu občania okolitých obcí preplavovať na gumených člnoch . Hlavná vec, že Fico bude mať niečo do volebnej kampane.

Bela # MydiHeco93
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2014-02-03 19:36:24 5b7f2820
Brutalne spraveny clanok.
Komat # NiduNimu26
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-02-04 00:21:26 c35b0aa8

Najlepšia stránka o meditácii:
http://1meditacia.wz
.sk

*****
Meditácia sa delí na nasledovné typy:
a) meditácia, ktorá nám zabezpečí spojenie s Bohom/Absolútnom a dostane nás do stavu blaženosti
b) “tréningom“ mysle dosiahnuť čo najlepšiu komunikáciu a spojenie medzi duchom a mozgom. Takto si dokážeme očistiť svoju myseľ od nánosov a znečistení rôznych psychologických zranení a komplexov. Vo vyšších stavoch výsledný efekt je iný stav vedomia – ide o blažený stav
c) oživenie duchovného tela pomocou rôznych dychových energetických cvičení.
Kým kresťanstvo vníma ľudský duch ako niečo abstraktné a skôr uprednostňuje pojem „duša“, východná kultúra hovorí o energetickom ľudskom duchu ako o duchovnom tele. Kresťanská filozofia je v podstate o niečo viac materialistická.
Avšak v Biblii sa spomína existencia duchovného tela. Názor súčasnej kresťanskej filozofie, ako inak, nie je v súlade ani s tou ich Bibliou:
Prvý list Korinťanom - kapitola 15
44 Ak jestvuje živočíšne telo, jestvuje aj duchovné.
*****
Najlepšia stránka o meditácii:
http://1meditacia.wz
.sk


franco # WobaCupa83
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2014-02-04 12:53:54 5057d10a

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   dva
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Poslankyně: EU znamená konec Polska, je horší než komunizmus. Už aby se rozpadla!


Poslankyně: EU znamená konec Polska, je horší než komunizmus. Už aby se rozpadla!
Polská poslankyně nominovaná Stranou práva a spravedlnosti, profesorka práv Krystyna Pawłowicz, má za to, že EU je pro Polsko horší než komunizmus. “Modlím se a vyhlížím její ...
Nie, nemusíte jesť špekáčiky zo separátu, vy ich jesť chcete
Prezident Slovenska nabáda študentov
OSN CHCE VLÁDÁM CELÉHO SVĚTA ŘÍCI, JAK SPRÁVNĚ CENZUROVAT INTERNET

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0304 s
good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne