Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Dymová clona štátneho altruizmu


Dymová clona štátneho altruizmu

Jedným z hlavných príjmov štátnej pokladnice je daň zpridanej hodnoty. V praxi však túto daň neplatíme len z pridanej hodnoty, väčšina spotrebiteľov platí 20 % daň pri nákupe z celej hodnoty kupovaného tovaru.

 

Štát nad rámec DPH uvaľuje na vybraný druh spotreby aj osobitné spotrebné dane. Najznámejšie sú  daň z tabaku, daň z liehu, z uhlia, či z minerálnych olejov. Účelom týchto daní je okrem ďalšieho plnenia štátnej kasy (na spotrebných daniach vyberá štát viac ako na dani  z príjmu právnických osôb pri 23 % sadzbe) aj plnenie "verejného záujmu". To je, koniec-koncov, aj hlavný rozdiel medzi ideou DPH a spotrebnou daňou.

Spotrebná daň sa viaže ku konkrétnej činnosti, druhu spotreby. Pri zavádzaní týchto daní sa často uvádza, že cieľom spotrebnej dane je zníženie takejto spotreby. Základné ekonomické pravidlo hovorí, že predraženie ceny alkoholu spotrebnými daňami obmedzuje jeho konzumáciu, a vysoká cena benzínu (ktorá je z 50 % tvorená DPH a spotrebnou daňou) mnohých ľudí odrádza od kúpy vozidla s vysokou spotrebou paliva, či od nadmerného jazdenia.

Výťažok z týchto daní môže byť následne použitý na odstraňovanie negatívnych javov (resp. externalít), ktoré sú spojené so spotrebou statkov, ktorých sa týkajú: napríklad podporu liečby gamblerov, či alkoholikov.

Koľko stoja naše cesty?

Podobný princíp platí pri spotrebných daniach (a iných súvisiacich poplatkov) na benzín a naftu. Dá sa argumentovať, že motoristi produkujú externality v podobe znečistenia ovzdušia či opotrebovania ciest, ktoré treba kompenzovať spotrebnou daňou. Je však táto daň primeraná?

Majitelia motorových vozidiel plnia verejný rozpočet hneď niekoľkými daňami a poplatkami. Vyše miliardy eur sa každý rok vyzbiera na spotrebnej dani z minerálnych olejov. Ďalších 133 miliónov eur zaplatia na dani z motorových vozidiel vyberaných VÚC. Na mýte a diaľničných známkach sa ročne vyberie vyše 200 miliónov eur.Motoristi tak do verejnej kasy každoročne zaplatia takmer 1,4 mld. eur.

Cestná infraštruktúra je majetkom verejnej správy a jej udržiavanie stojí nemalé peniaze. Slovenská správa ciest a Národná diaľničná spoločnosť v minulom roku vydali na údržbu a investície do cestnej infraštruktúry 637 mil. eur (v tomto roku je plánovaný odhad vyše 750 mil. eur). Ďalších vyše štvrť miliardy eur minuli na dopravu VÚC (ktoré sú vlastníkmi ciest II. a III. triedy). Celkovo teda vynakladáme na údržbu a výstavbu ciest z verejných zdrojov necelú 1 mld. eur ročne.

Toto porovnanie je zaujímavé najmä v kontexte zámeru poskytovať dotácie na nákup elektromobilov. Hlavným argumentom je pochopiteľne ekologickosť elektromobilov (oproti klasickým automobilom jazdiacich na benzín či naftu), ktorú by mali z daní podporiť všetci občania vrátane motoristov.

Dane uvalené na motoristov však už dnes výrazne prevyšujú výdavky na udržiavanie a investície do cestných komunikácií (treba tiež zdôrazniť, že výdavky na výstavbu diaľnic sa na Slovensku financujú najmä z eurofondov, čisto z vlastných zdrojov by vláda investovala do výstavby diaľničnej siete výrazne menej). Na odstraňovanie externalít vo forme znečistenia by preto mohla byť použitá práve tá časť motoristických daní a poplatkov, ktorá ide nad rámec výdavkov na cestné komunikácie.

Teda aspoň v prípade, že úlohou spotrebných daní je skutočne proklamované odstraňovanie externalít a obmedzenie spoločensky neželanej spotreby (ako často argumentujú fiškálni teoretici). V opačnom prípade sú sadzby spotrebných daní stanovované čisto s cieľom zabezpečiť príjem rozpočtu. A ich možné dopady len dymovou clonou.

 

htt p://www.iness.sk/stranka/8981-Dymova-clo na-statneho-altruizmu.htmlAuthor: Jan Dinga # FifyGybi46
Slovensko2013-10-314
-
 58%  ( 2 people voted )
+
určite by sa mohli differencovať dane- za cigarety do zdravotníctva, za naftu do ekologie a cesty, atd, atd., a zistili by sme aspon kde sú dane dostačujúce a kde nie a kde nás okrádajú. Ale neni sa čomu čudovať, ved "oni" chcú aby bolo všetko nepriehladné a zamotané, taký velký organizovaný chaos, a nejeden človiečik //bohužial vačšina//potom uverí že to tak má byť a tak má svet a spoločnosť fungovať. som rád že funguje táto stránka a že mi aspoň Vy všetci čo tu blúdite dávajú aspoň ako takú nádej že nie je všetko až tak stratené.

karel dvorak # KuliKubi6
-
 67%  ( 5 people voted )
+
2013-10-31 23:14:21 5f66199c
DPH - pre platcov DPH je to daň z pridanej hodnoty a pre neplatcov je to daň z obratu. Pred vznikom DPH bola daň z obratu tuším 3,5%. Na DPH sa prešlo jednoduchým pridaním 20% k cenám - čiže je to nenápadné zvýšenie dane z obratu.
Výber DPH a jeho kontrola a prevádzka sú drahšie, ako výnosy z tejto dane. Takže je jasné, na čo bola zavedená. Platia ju len 2 skupiny obyvateľstva:
- konečný spotrebiteľ
- poctivý podnikateľ
Žijú z nej tí, ktorí si žijú na rôznych úrovniach blahobytu a spoznáte ich podľa toho, že nikto poriadne nevie, čo ich firma robí, resp. odpovede na otázky v tomto smere sú také neurčité, všeobecné, a často znejú sofistikovane.

marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2013-11-01 08:22:58 5b7f699c
a najčastejšie tieto firmy nemajú www stránky a nedá sa u nich reálne nič objednať.
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2013-11-01 08:24:13 5b7f699c
takže stačí nazrieť do orsr.sk a pozrieť sa, či daná firma má www stránku. Dnes ju už má pomaly každý stolár. Firma, ktorá nemá www stránku má snahu byť nenápadná. Asi z akého dôvodu?
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2013-11-01 08:26:28 5b7f699c

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
s   dva
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

WINDOWS 10 SLEDUJÍ, LOGUJÍ A SDÍLÍ – VŠECHNO, CO UŽIVATELÉ DĚLAJÍ…


WINDOWS 10 SLEDUJÍ, LOGUJÍ A SDÍLÍ – VŠECHNO, CO UŽIVATELÉ DĚLAJÍ…
Jako by nestačila vlastenecká odhalení Edwarda Snowdena vyzrazující všechny věci o ‚super tajném státu dohledu‘ v Americe, tak Newsweek hlásí, že spolu s tím, jak si desítky ...
SVĚTU SE PŘEDSTAVIL NEJNOVĚJŠÍ TRYSKOVÝ BATOH JB10. PODÍVEJTE SE NA VIDEOZÁZNAM
Spojené Štáty Európske?
ŠVÉDSKO: OTŘESNÉ NĚKOLIKANÁSOBNÉ ZNÁSILNĚNÍ MATKY DVOU DĚTÍ IMIGRANTY!

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0245 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made