Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

EKONÓMIA PO LOPATE #4 – PÔŽIČKA A ÚROK NIE SÚ OD DIABLA


EKONÓMIA PO LOPATE #4 – PÔŽIČKA A ÚROK NIE SÚ OD DIABLA

Flashback: Filip a Milan už nemusia chytať ryby. Je pre nich výhodnejšie ryby kúpiť od Juraja výmenou za svoje výrobky.

Prosperita našich troch ostrovanov postupne rastie. Už si môžu dovoliť luxus voľného času, o ktorom sa im v časoch pred vynálezom udice len snívalo. Teraz dokážu oveľa jednoduchšie tvoriť úspory. Juraj vynálezca udice, si je najviac vedomí výhod úspor. Bez nich by nič nevynašiel a tak Juraj sporí aj naďalej. Občas robí "nadčasy" a ryby, ktoré neskonzumuje, alebo nepredá, si zakonzervuje a odloží na špeciálne miesto, kde vydržia dlho.
Toto Jurajovo žgrlošenie si všimol Milan zberač orechov. A dostal nápad.

Milan: "Servus, Juro! Ideš si zobrať mesačné voľno keď toľko tých rýb odkladáš? Čo ak by si mi nejaké požičal. Dostal som nápad, ako ešte viac vylepšiť lov rýb. Aby som neskonal od hladu počas konštruovania tohto zlepšováku, potrebujem 20 rýb. Ak mi ich požičiaš, do mesiaca ti ich vrátim."

4hx

Juraj: "A kde mám záruku, že tvoj vynález bude fungovať, alebo že ťa medzičasom neskolí ebola? Hh? Chcem viac než len prísľub vrátenia rovnakého počtu rýb."

Milan: "Tak ok, ty žgrloš. Vlastne, asi by som urobil to isté. Ak môj vynález bude fungovať a všetko klapne, vrátim ti spomínaných 20 rýb, plus 10 rýb ako kompenzáciu."

Juraj súhlasil s Milanovim návrhom a tak bol poskytnutý prvý úver na ostrove. Dlžník Milan získal ryby, ktoré nevyhnutne potrebuje na realizáciu svojho projektu. Sporiteľ a teraz už aj veriteľ Juraj má od Milana prísľub vrátenia rýb, plus úrok.

Ponaučenie:iou

Rekapitulácia nášho prípadu
Veriteľ: Juraj
Dlžník: Milan
Výška úveru (istina): 20 rýb
Úrok: 10 rýb (50%)
Splatnosť úveru: 1 mesiac

Úrok
Je odmena za požičanie zdrojov (na spotrebu, či investíciu). Veľa ľudí sa na úrok pozerá ako na bezprácnu odmenu, hodnú odsúdenia. Táto odmena je síce bezprácna, ale určite nie bez rizika a bez strádania. Človek je smrteľník a čím je starší, o to viac rastie pravdepodobnosť že zomrie, alebo že zažije nečakanú udalosť, pri ktorej bude potrebovať zdroje. Z toho vyplýva, že človek preferuje mať hodnotu už dnes a nie až zajtra. Vďaka tomu, že ľudia majú rôzne časové preferencie, vzniká v tejto oblasti príležitosť na obchod. Ľudia, ktorí sú viac ochotní odložiť svoju spotrebu, sú motivovaní svoje úspory požičať ľuďom, ktorí sú menej ochotní odložiť svoju spotrebu. Úrok je kompenzáciou za túto odloženú spotrebu.
K téme časovej preferencie ľudí stojí za povšimnutie tzv. Marshmallow experiment zo Stanford University. V experimente boli deťom ponúknuté dve možnosti: Jeden cukrík ihneď, alebo dva cukríky za určitý čas, zvyčajne 15 minút, počas ktorých dieťa ostalo v miestnosti samé aj s cukríkom. Video z podobného experimentu aj s milými reakciami detí, si môžte pozrieť tu.

Výška úroku
Dôležitý faktor od ktorého sa odvíja výška úroku, je množstvo úspor v ekonomike. A aj tu platí pravidlo ponuky a dopytu.
Menej úspor v systéme znamená, že úspory sú viac vzácne a teda úrokové sadzby vyššie. Inými slovami, úver (z malých úspor) sa "neujde každému" a vyššie úroky odradia menej prioritných žiadateľov o úver.
Vyššia úroková sadzba zároveň motivuje sporiteľov k tvorbe nových úspor. Sporiteľ môže inkasovať úroky priamo od dlžníka ktorému poskytol úver, alebo častejšie nepriamo od tretej strany, ktorej svoje úspory zverí, (zvyčajne banke) za účelom úverovania.
Keď sa v systéme znova dotvorí určité množstvo úspor, úroky začnú klesať analogickým mechanizmom.

Ďalší faktor, ktorý ovplyvňuje výšku individuálnej úrokovej sadzby je miera rizika nevrátenia zdrojov zo strany dlžníka. Čím vyššie je toto riziko, tým je úroková sadzba vyššia. Mieru tohto rizika zvyčajne odhaduje veriteľ. Značná časť z nás to už pozná z praxe. Nakoľko množstvo úspor v systéme je obmedzené, veritelia prirodzene hľadajú rôzne spôsoby selekcie kvalitnejších dlžníkov.

Takto funguje neviditeľná ruka na trhu so sporením a úvermi. Úroková sadzba je dôležitý signál vyslaný všetkým ekonomickým hráčom.
Ak to zvulgarizujeme, tak vysoká úroková sadzba signalizuje: "Nestavaj tú novú bytovku, lebo v systéme nieje dostatok úspor na jej dokončenie".
Naopak, nízka úroková sadzba našepkáva: "Požičaj si peniaze a postav tú bytovku".

Že tu niečo nehraje?
Fajn, toľko k výške úrokovej sadzby. Dnešná realita na trhu so sporením a úverovaním sa na prvý pohľad vymyká tvrdeniam tohto článku. Možno si teraz poviete: "Dnešné úrokové sadzby sú rekordne nízke. Podľa článku by sa dnešná ekonomika mala topiť v úsporách." Bohužiaľ, nie je to tak. Dôvod nájdete v rubrike "Ako štát deformuje..." na konci tohto článku.

Požičať si, alebo...
Ak by Juraj v našej poviedke nebol ochotný požičať jeho úspory, alebo by požadoval príliš vysoký úrok, Milan má možnosť vytvoriť si úspory sám, alebo požiadať Filipa o úver.

Úrok vs. renta

 • Úrok je výnos zo statkov, ktoré sa použitím "zlikvidujú" (na spotrebu, alebo investície).
  Príklad: Odmena za požičanie peňazí, jabĺk, rýb...
 • Renta je výnos zo statkov, ktorých existencia sa po ich použití zachová.
  Príklad: Nájomné z prenajímania budovy, výpožičné zo zapožičania knihy, prenájom stroja...

Ako štát deformuje úrokovú sadzbu a tvorí ilúziu vysokých úspor

Dozvedeli sme sa, že množstvo úspor v systéme má zásadný vplyv na výšku úrokovej sadzby. Žiaľ, už niekoľko desaťročí žijeme vo svete, v ktorom úrokovú sadzbu diktujú štátne centrálne banky. Zjednodušene, centrálna banka a jej vazali v podobe komerčných bánk síce dokážu vytlačiť nové nekryté peniaze a tak znížiť úrokové sadzby, ale reálne statky ostanú v pôvodnom množstve. Tie sa "vytlačiť" nedajú. Podobne ako socialistická plánovacia komisia nedokáže stanoviť optimálnu cenu chleba, tak centrálna banka nedokáže určiť optimálnu úrokovú sadzbu, teda cenu odloženej spotreby.
Takéto umelo znížené úrokové sadzby nereflektujú stav reálnych úspor v ekonomike a to pomýli ľudí, podnikateľov, vlády a celý systém. Potom sa dajú pozorovať také bizarnosti ako astronomické ceny nehnuteľností, záporné úrokové sadzby, rolovanie štátneho dlhu a hospodársky cyklus.
Ako a prečo štát manipuluje úrokové sadzby, si podrobnejšie vysvetlíme v inom diely.Author: Ondrej Turis # FeryMowi76
Ekonomika2016-01-259
-
 50% ( 4 people voted )
+
Autor použil ryby jako platidlo,ale předpokládá,že ryb je v moři nekonečné množství a sami tam nějak vznikají, bezpracně, bez úroku. Pokud by bylo v moři právě jen 20 ryb ,tak je nemožné zaplatit úrok 10 ryb. To je základní omyl autora a přijde mi,že většiny současných ekonomů. Autor může argumentovat,že v tom případě Milan prodlouží dobu splatnosti a ryby si sám dopěstuje,ale to předpokládá,že účastník systému může sám vytvářet platidlo. V reálu do uzavřeného systému pumpují peníze centrální banky a nikdo jiný možnost tisku peněz ze zákona nemá. Banky ale chtějí autorem vychvalovaný úrok ,tj. dají do systému 100€ a chtějí 110€. Ale v systému,který nemá možnost tisknout peníze prostě 110€ nevznikne a to i za předpokladu,že systém vygeneruje zboží v hodnotě 110€.Ono prostě tuto hodnotu nemá,protože v systému se nachází stále a pouze jen 100€. Tj maximální hodnota vyprodukovaného zboží je 100€. Stávající systém to řeší dalšími půjčkami do systému,tisknutím peněz ,opět ale zatíženými úrokem a celá tato smyčka má exponenciální charakter. Skončí to buď totálním kolapsem,pokud bude vlastník úroku tvrdě vyžadovat nesplatitelný úrok nebo všeobecným odpuštěním a resetem,což se teď potichu děje. Proč potichu a velmi opatrně maskované do spousty ekonomických blábolů. Protože by vyšlo jinak najevo,že se vpodstatě nevyplatí tvrdě pracovat,ale spíše lenošit a dělat dluhy,které se pak odpustí .... Ono se ale vyplatí tvrdě pracovat,protože až to celé praskne,tak soběstačný a pracovitý člověk bude mít větší šanci (rozhodně ne jistotu) že přežije .....

Supa # JomaKoto87
-
 56% ( 6 people voted )
+
2016-01-27 22:06:05 4e5054ba
Tak budeme platit rybama, s tema jak je vidno to funguje :-D Autor clanku proste chce vysvetlit neco cemu vubec nerozumi.
Vis ono jediny zpusob jak vytvorit penize je dluh. Kazdy dluh je zatizeny urokem. Tudiz mi vysvetli - kdyz do ekonomiky vrhnes 1000 Kc dluhem a chces z ni vyrvat 1300 Kc, kde tech 300 Kc na urok vezmes ? Ono doted to fungovalo, rodili se novi dluznici (deti) a ti si brali dalsi a dalsi uvery. Ted, kdy se moc deti nerodi, nasi slavni predstaveni prisli na rychlejsi zpusob, natahat sem miliony novych dluzniku (cmoudy z kdovijakeprdele)

creck # NafyQyji50
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-01-28 15:08:10 5e71ba04
Suhlasim s komentarmi. A tied dodam ze je kktina urokom selektovat kvalitnych dlznikov a urok brat ako zaruku. Snad sa dlznici v bankach nepreveruju podla toho za aku vysoku uzeru su ochotny sa upisat :D
pacient01 # FavoJeju52
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-01-29 11:55:25 c35b1b6e
Dobrý den. Bohužel z naší dlouholeté praxe jednoznačně vyplývá, že lidé nejsou z valné části schopni ekonomicky vyhodnotit výhodnost či nevýhodnost financování na základě úvěru. Naopak postrádají základní míru finanční gramotnosti, aby byli schopni s úvěrovým financováním pracovat. Proto si myslím, že dané téma, tj. financování na úvěr, by mělo být určeno výhradně pro odborníky.
Hezký den JUDr. David Vozák, www.abivia.cz

JUDr David Vozak # RaciRubi03
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-01-29 16:28:07 59664819
Tak to si prečítajte radšej toto:
http://www.gabix.letnet.sk/?id=index&obsah=money

Bynk # LojuWafa17
-
 45% ( 1 people voted )
+
2016-01-30 01:41:37 c35b157b
A kto to nepochopil tak tu máme další príbeh! :-)
http://www.sds.cz/view.php?cisloclanku=2006032601

Bynk # LojuWafa17
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-01-30 01:54:20 c35b157b
loading...
Takže vážení priatelia. Nemylte si úrok a rizikovú + ziskovú prirážku.
Vaša pôžička sa skladá z úroku + riziková prirázka + zisková prirážka. Ja nehovorím, aby sme z bankového sektora urobili neziskové organizácie. Ja hovorím, že úrok je zlý. Autoroví článku by som prial žiť v krajine, kde úrok z úroku je tak veľký, že to decimuje krajinu. Argentína, Venezuela, Africké štáty. Ja naozaj odporúčam autorovi, aby sa tam vybral a aby tam žil. Tieto ničí práve úrok z úroku. Tam nech autor vysvetľuje ľuďom, že úrok je iba spravodlivá odmena. Áno teraz určite si poviete, veď aj USA, EU sú tiež zadĺžené a celkom sa tu dá žiť. Ale prečo sa tu dá žiť? Lebo finančné inštitúcie a veľké konglomeráty tipu BP,SHELL, RIO TINTO vykorisťujú Afriku, A latinskú ameriku a slabšie regióny my iba preto a iba preto nepociťujeme tak drasticky následky úrokov, lebo vykorisťujeme iných. Respektíve my Slováci ani tak nie, my sme lacná pracovná kolonia pre Nemcov, Talianov, Francúzov a oni sú koloniou pre USA. Kam ide väčšina exportu zo západných krajín do USA, čo dáva USA týmto štátom ako protihodnotu za tento export. No predsa Americké obligácie, za ktoré platí USA úrok ale USA nemá ruky ani nohy, tak ako môže USA platiť úrok na to sú predsa občania USA a ich celoplošná protiústavná federálna daň, ktorá je VYSLOVENE ZAKAZANA americkou ústavou. A ako je možné, že predsa to funguje a máme relatívne sa dobre? Nato aby Americká a Európska bohatá civilizácia mohla spolunažívať v bohatstve sú potrebné iba dve veci. Krajiny z ktorých sa vykradne nerastné bohatstvo najlepšie tak, že v tých afrických krajinách sú diktátory, ktorí potom tie peniaze nedajú ľuďom, ale na svoje osobné účty do Karibiku a potom potrebujú druhú vec a tým je lacná pracovná sila, východná a stredná Európa sú kolonie Západnej Europy a Američania zas majú Áziju. V treťom svete umierajú od hladu a od znečistenia, lebo im vykrádame nerastné bohatstvo, v druhom svete pracujú za smiešne peniaze - týchto treba živiť ale iba tak aby žili iba pár rokov po dôchodku, alebo najlepšie, aby umreli tesne potom ako vychovali novú generáciu lacných otrokov, no a potom je tu prvý svet. Západná Európa a USA, keďže ľudia sú vo vnútrí dobrí a chcú ostatným pomôcť, lebo cítia, že je to tak správne, tak sa elita rozhodla drasticky obmedziť slobodu a naše možnosti revoltovať proti centrálnej banke, proti nezmyselným úrokom, elita sa bojí o svoju moc, avšak stále majú ešte dosť následovníkov, ktorí im vedome alebo nevedome slúžia, lebo oni ešte vidia nádej na vlastné zbohatnutie, tak preto aj autor tak zaryto chráni úrok.

HejOcomTocis # GupeWuba69
-
 58% ( 2 people voted )
+
2016-01-30 15:13:14 05b23231
A čo takto si poriadne preštudovať Marxo Kapital, aby si pochopil čo sa vlastne v dnešnej ekonomike skutočne deje ?

aaa # RuxaQija4
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-01 06:51:37 93d5505a
Len pre poriadok..aaa4... máte pravdu . Isté "školské systémy " v bývalom režime , okrem iného, "produkovali " absolventov VŚ aj na základe znalostí v oblastiach filozoficko-náboženských, a ekonomickej podstaty ekonomických systémov existujúcich v dejinách ľudstva.../niektorí vtipálkovia to volali "červená skúška"/ O zmyselnosti takýchto vedomostí --som presvedčený...nie je treba ani diskutovať! Pri názorových "výjavoch" ,tu prezentovaných niektorými jedincami , je hneď jasné ....hoci i tak elementárne záležitosti ako sú v KAPITÁLI vyjasňované.../ináč bolo to písané ešte v 19ctom storočíííí/.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-01 11:13:08 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   šesť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Sociálná demokracia na Slovensku verzus v EU ?


Sociálná demokracia na Slovensku verzus v EU ?
Vladimír Pavlík zo Slovenska ešte za komunizmu podpísal Chartu 77 a nikdy v svojom živote si nekladie servítku pred ústa. Ja osobne ho považuje za čestného muža, hovorí to čo vie a citi ...
Cikánské gangy terorizující děti v Británii? Kdo nese odpovědnost?
Rusko směřuje k ovládnutí Slovenských elektráren
Záhada ztraceného letu Malaysia Airlines 370

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0325 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne