Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Ekonomické důsledky legalizace marihuany


Ekonomické důsledky legalizace marihuany

Legální marihuana v Coloradu vynáší rekordní tržby. Pro tento stát to znamená 16,5 milionů dolarů měsíčně na daních a toto číslo roste. Na druhou stranu ale v Americe stále platí federální zákaz

Federální zákaz v praxi znamená, že kdykoliv se někdo špatně vyspí, federální úřady se mohou rozhodnout proti legálnímu konopí zasáhnout. Stejně tak to znamená, že většina bank odmítá podnikatelům v tomto odvětví otevřít konto, což jim notně komplikuje byznys.

Colorado: Rekordní tržby

Legální konopí se pro rekreační účely v Coloradu prodává od ledna 2014. Tehdy celkové tržby za rekreační i lékařskou marihuanu dělaly necelý 47 milionů dolarů, z toho 14,7 milionu dolarů za rekreační a zbylých 32,2 milionu za lékařské konopí.

Letos v srpnu celkové měsíční tržby za legální marihuanu poprvé přesáhly 100 milionů dolarů. Lékařské se prodalo za 41,4 milionu dolarů, rekreační vydělala 59,2 milionu dolarů. Také to bylo poprvé, kdy tržby za marihuany pro rekreační účely byly vyšší než tržby z prodeje léčebného konopí.

To znamená nemalý přísun peněz do coloradské státní pokladny. Marihuana pro rekreační účely je zdaněna třemi různými daněmi daní z prodeje 2,9 procenta, zvláštní daní z prodeje marihuany ve výši deset procent a patnáctiprocentní daní z velkoobchodních marihuanových transferů.

V srpnu tak na rekreační marihuaně vydělalo 11,2 milionu dolarů a v září pak dalších 9,7 milionu dolarů. Za prvních osm měsíců Colorado na daních z prodeje rekreační i lékařské marihuany vybralo 98,3 milionu dolarů. To je více než za celý rok 2014, kdy se vybralo 76,2 milionu dolarů.

Legalizace marihuany se zkrátka vyplatí.

Komplikace s bankami

Tedy vyplácí se přinejmenším státu Colorado, který inkasuje, ale sám nic neriskuje. Se samotnými podnikateli v konopném byznysu je to složitější.

Stále totiž platí federální zákaz. Velká část amerických bank se proto zdráhá přijímat od podnikatelů v tomto odvětví vklady.

Federální vláda ve svých pokynech naznačila, že banky spolupracující se subjekty, které podnikají v souladu s právem daného státu, se snad vyhnou problémům se zákony proti praní špinavých peněz. Ani to ale většině bank na klidu nepřidalo.

Navíc se do toho nedávno vložila i centrální banka Fed, která žalovala záložnu Fourth Corner Credit Union, která byla založena právě pro ukládání hotovosti z legálního prodeje konopí v Coloradu.

Záložna nemůže zahájit provoz bez posvěcení Fedu. Ten ve svém podání uvedl, že převádění a ukládání finančních prostředků pocházejících z distribuce marihuany je protizákonné. Bankéře sice nezavřou, ale nemají prý právo pouštět tyto peníze do systému.

Cesta k federální legalizaci

Na druhou stranu se teď v Senátu objevila iniciativa, která chce federální zákaz konopí zrušit a nechat rozhodnutí na jednotlivých státech.Se nátor Bernie Sanders se jako první z kandidátů na příštího prezidenta probral a pod návrh se podepsal.

Návrh zákona hovoří o tom, že by se zákon o "kontrolovaných látkách" napříště nevztahoval na marihuanu, s výjimkou pokusů o pašování látky do států, kde je tato látka stále nezákonná. V takovém případě by viníkovi hrozila pokuta nebo až jeden rok odnětí svobody.

Sanders v jednom ze svých projevů uvedl, že federální prohibice marihuany měla být zrušena už dávno a "státy by měly mát právo regulovat marihuanu stejným způsobem, kterým státní a místní zákony kontrolují prodej alkoholu nebo tabáku".

Kanada táhne

V legalizaci konopí v celé zemi však USA zřejmě předstihne Kanada. Přislíbil to nový kanadský premiér Justin Trudeau. I přes výše uvedenou iniciativu v americkém Senátu, která není ani první a zřejmě ani poslední, se nezdá, že by Američané svého severního souseda následovali nějak rychle.

Federální legalizace není na pořadu dne, ačkoliv veřejné mínění je jí stále více nakloněné. Podle posledního průzkumu Gallup podporuje legalizaci marihuany 58 procent Američanů. Mezi Američany ve věku 18 až 34 let pak podpora legalizace dosahuje dokonce 71 procent.

Pokud by se časem američtí politici přece jen inspirovali Kanadou a federální zákaz v souladu s veřejným míněním zrušili, mohla by se tím inspirovat řada dalších zemí po celém světě.

Případ Colorada totiž ukazuje, že ekonomické důsledky legalizace marihuany jsou veskrze pozitivní.Author: Bohumir Zidek # FycyLabo75
Spojené štáty2015-12-308
-
 55% ( 1 people voted )
+
a to nepišu, že kolko sa ušetri za režiu na policajtov, sudcov a vezenia ludí, čo si chceli len zahulit.ropas # RutiQajo58
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-01-01 12:58:29 b2124ad2
Marihuana nie je zlá vec, dajú sa z nej vyrábať skvelé veci ako napríklad textil, stavebný materiál, plasty, pohonné hmoty. Rastie rýchlo, je silná a odolná, čistí pôdu od toxínov a ťažkých kovov. Konopné semienka sú známa superpotravina veľmi prospešná zdraviu, tak isto olej. Mastičky, krémy a iné výrobky z konope sú ďalšie z rady použití tejto univerzálnej rastliny. Myslím si, že konope má obrovský potenciál, ktorý bohužiaľ ľudia len málo využívajú. Fajčenie marihuany mi príde z morálneho hľadiska rovnaké ako piť alkohol, kávu, alebo fajčiť cigarety. Je to každého osobná vec, pokiaľ s tým neobťažuje iných, tak si myslím že je to v poriadku. Niet obete - niet zločinu. Rovnako si myslím že zákazy nič nevyriešia, ľudia čo chcú užívať drogy ich budú užívať aj keby sa zakázalo sa na ne len pozerať. Takto sa len zbytočne ničia životy nešťastných mladých ľudí, ktorý to väčšinou už tak nemajú ľahké. Skôr by sme sa mali zameriavať na skutočné problémy spoločnosti, a ich pôvod. To že systémom zbedačení a zlomení ľudia sa uchyľujú k drogám je len zrkadlom toho že niečo nieje v poriadku. Treba hladať koreň problému, vytrhnúť ho, a listy zvädnú samé.
Neter Povak # VejoKyla3
-
 72% ( 8 people voted )
+
2016-01-01 13:17:17 2e1d0009
Nesnižuje marihuana schopnost řídit vozidlo?
Jan Novak # JaryColo55
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-01-01 20:29:02 5ab02658
Ale ake hned znizuje schopnost soferiovat, prosim ta...?

Ja si vzdy pred jazdou vypijem a vobec to neznizuje moju schopnost soferovat... Prave naopak, cim viac si vypijem tym rychlajsie a bezpecnejsie jazdim... Ked som raz pred jazdou sam stiahol stiahol sedemdecovku slivovice, soferoval som v meste rychlostou 200 km/h, bez nehody... Cez pesiu zonu... V trabante turbo... Ak by som si bol vtedy este zapalil aj marihuanu, tak by som bol mozno soferoval aj rychlostou 250 km/h...? Po mestskom parku... S kamionom... :-DDD


vodic kamionu # QimuKyne37
-
 45% ( 1 people voted )
+
2016-01-01 20:59:33 189d253d
Ja si tiez myslim,ze cely problem nehodovosti je v tom,ze soferi musia soferovat triezvi a nenahuleny.

Vsetkym "netriezvym" vodicom kamionov praje vsetko dobre v Novom roku teplakova pesimisticka bunka.:}

charon # PakoGere09
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-01-01 21:13:01 5f66e943
Dakujeme a aj tebe prajeme vsetko najlepsie v v novom roku... :)

Predstavenstvo zdruzenia slovenskych optimistickych radiovkarov

Puma und Adidas


optimisti # PodyMile99
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-01-01 22:48:33 c6a9f601
loading...
Táto rastlina patrí medzi najužitočnejšie, pre človeka, ktorá rastie na tejto planéte. Bohužiaľ obsahuje látku, ktorá sa dá zneužiť. Takých látok ako THC, kofeín, etanol, nikotín,........... je v prírode okolo nás neúrekom. Všetko sú to dary prírody, ktoré sa dajú využiť v náš prospech, pokiaľ nenapadne niekoho zneužiť, využiť a použiť tieto dary len v prospech niekoho. Feťáci, alkoholici, distribútori a hlavne výrobcovia. Aby sa dalo zarobiť čo najviac, samozrejme len vyvolení, stačí jednoduchá finta. Podplatiť zákonodarcu a zakázať. Už nemôže vyrábať a predávať každý. Ceny vyletia do závratných výšok a o zisk je postarané. Je to veľmi ľahké pretože všetci ostatní sa začnú len hlúpo hádať.
milan # PesyMihy72
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-01-02 10:39:36 57f4fff1
Ešte poprosím ekonomické následky digitalizácie a zániku papierovej byrokracie a hotovostnej meny.

niekto # HymyKedi25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-01-04 08:48:59 4df7b5a5

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
š   tri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

MUSLIMOVÉ NA BAZÉNU V NĚMECKU: PLIVALI NA DĚTI, ŽENÁM SPROSTĚ NADÁVALI A VYHROŽOVALI VYHLAZENÍM


MUSLIMOVÉ NA BAZÉNU V NĚMECKU: PLIVALI NA DĚTI, ŽENÁM SPROSTĚ NADÁVALI A VYHROŽOVALI VYHLAZENÍM
Gang šesti mužů, které svědci popsali jako arabského vzhledu s vousy, vnikl do areálu nudistického bazénu v Německu a začal plivat na ženy a děti, protože se koupali nahé a nadával ...
Reformy NSA uzákoní špehování
Rusko vloni nakoupilo celkem 1208 tun zlata
Deti z rozvojového sveta: chceme pracovať!

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0278 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage