Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Eurokríza a stratené dekády


Eurokríza a stratené dekády

Od jarného kvázi-bankrotu Cypru panuje zopár mesiacov na európskom ekonomickom fronte pokoj. Trocha znepokojenia, ale asi aj škodoradosti ("nielen my to nevieme robiť, ale ani Američania!") pridal len čerstvýbankrot Detroitu.

 

No bankroty zapĺňajúce titulky novín sú len vytrysknutím na povrch niečoho nepríjemnejšieho, čo potichu zažívame už niekoľko rokov a je reálne nebezpečenstvo, že ešte mnoho rokov budeme. Môžeme to poeticky nazvať zahnívanie , alebo tradičnejšie ako stratené dekády.

Prečo množné číslo? Niektoré krajiny eurozóny majú už svoju prvú stratenú dekádu za sebou. Portugalsko malo medzi rokmi 2004-2013 reálny rast -0,5% HDP, Taliansko -2% HDP a Grécko závratných -10,7% HDP. Znamená to, že dnes táto krajina dokáže vyprodukovať o desatinu menej, ako dokázala pred desiatimi rokmi. 

Takáto stagnácia je príznačná najmä svojou plazivosťou. Obyvatelia sa nestanú náhle chudobnými, materiálne hodnoty nie sú náhle zničené ako v prípade vojny či živelnej katastrofy. Ak je rast nulový a nie záporný, obyvatelia (ak výraznejšie nerastie ich počet) ani viditeľne nechudobnejú. 

Napriek tomu má dlhodobé ekonomické zaostávanie výrazne dopady na to, ako bude vyzerať naša spoločnosť o dvadsať či tridsať rokov. Ekonomika rastúca 3% ročne je o tridsať rokov o 80% bohatšia ako tá, čo rastie tempom 1% ročne. Zhruba o 80% bohatšie ako Slovensko je dnes napríklad náš sused Rakúsko (v dimenziách HDP na obyvateľa). Nemusíme si predstavovať svet v nespoľahlivých číslach HDP, stačí prejsť cez Jaroviec do Kittsee, aby sme si uvedomili následky dlhodobého ekonomického zaostávania.

Hoci rast nám politici sľubujú už každú chvíľu, je viacero dôvodov pre celoeurópsky pesimizmus. 
 

  • Hrozba bankrotov pokračuje. V Španielsku pokračuje intenzívny pokles cien nehnuteľností, dosahujúci až dvojciferné medziročné prepady. Zároveň stúpa podiel zlých úverov v španielskych bankách. Momentálne každý 9. úver nie je splácaný riadne. Časť zlých úverov sa presunula do štátnej banky na zlé úvery SAREB. Nad slovinskými štátnymi bankami visí Damoklov meč v podobe nesplácaných úverov, ktoré v tejto maličkej krajine dosahujú 7 miliárd eur (pätina HDP krajiny). V najväčších štátnych bankách ich úroveň dosahuje až 30%. Grécko má dlh 160,5% HDP a je v depresii už niekoľko rokov, tretí bankrot sa zdá byť nevyhnutný. Cyprus čakajú podobne ťažké časy.
  • V krajinách PIIGS ktoré získali pôžičky aj tie čiastkové reformy a kvázi šetrenie prežívajú na vlásku. Vlády v Portugalsku, Španielsku a Grécku sa opakovane ocitli na hrane predčasných volieb. Podobne v Taliansku so 130% dlhom sú kritické reformy závislé na Berlusconiho nálade.
  • Až na pár výnimiek sú plány na stabilizáciu dlhu v jednotlivých krajinách postavené na očakávanom ekonomickom raste a zvyšovaní daní. Ten však aj vzhľadom na už tak vysoké dane nie a nie prísť.
  • Ozdravné procesy v niektorých dôležitých sektoroch neboli umožnené. Najvýznamnejším príkladom je automobilový priemysel. Na prvú vlnu poklesu záujmu o automobily dopovedali európske vlády šrotovaným, prípadne inými zvýhodneniami na úkor ostatných. Predaj áut narástol, aby sa po vypršaní účinkov prepadol na rekordné minimá. Veľké problémy má najmä PSA. Francúzska vláda prakticky zablokovala jeho snahu o reštrukturalizáciu a miesto toho ponúkla peniaze daňových poplatníkov na udržanie fabriky aspoň dočasne v chode.
  • Podobne reformy pracovného trhu prichádzajú veľmi pomaly a len v niektorých krajinách. Vysoká úroveň ochrany pracujúcich pred nezamestnanými a absolventmi má za následok mimoriadne vysokú nezamestnanosť mladých. Dopady zlého nastavenia pracovného trhu sú zásadné, čo sa prejavuje veľkými rozdielmi medzi členskými krajinami. Napríklad zhruba osem miliónov Nemcov má mzdu nižšiu ako 9,43 eura. V susednom Francúzsku sa ľudia z takouto produktivitou zaradia do armády nezamestnaných, pretože nedosiahnu na francúzsku minimálnu mzdu.
  • EÚ masívne investuje zdroje do oblastí s veľmi otáznou návratnosťou. Tými sú najmä OZE a ku ním pridružené sektory, ako napríklad ako výroba a infraštruktúra elektrických áut. Tým sa zákazníci bránia zubami nechtami. V EÚ narastá regulácia, či už environmentálna (napr. nútené zatvorenie viacerých uhoľných elektrární v čase, keď viaceré spoločnosti presúvajú výrobu doenerget icky lacnejších USA), bezpečnostné, či finančné (daň z finančných transakcií), čo zvyšuje náklady firiem od znižuje výnosnosť kapitálu.

V kombinácii s hore uvedenými ekonomickými rizikami hrozí, že EÚ bude pre firmy stále menej príťažlivá.
Kto očakával  spektakulárny pád môže byť sklamaný. Ale dookola opakované sľuby politikov, že zajtra sa zobudíme a kríza bude preč, nie sú reálne.

http:// www.iness.sk/stranka/8634-Eurokriza-a-st ratene-dekady.htmlAuthor: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Európa2013-08-081
-
 53%  ( 5 people voted )
+
Ten Detroit sa už mení, začali ho totiž skupovať Číňania:

http://www.thetr
adingreport.com/2013/07/31/why-are-the-chinese-gob
bling-up-real-estate-and-businesses-in-detroit/[/c
olor]


Ak sa dajú kúpiť dva pozemky so stavbami - domami za cenu páru topánok, tak ich vraj skupujú po tuctoch. Ani sa na ne nechodia dívať. Len tak po telefóne, „Vyberte mi tie najlepšie“. Jeden kupec ich kúpil hneď 30.

Vždy som vedel, že Amerika na to doplatí. Amerika vzišla z genocídy pôvodného obyvateľstva, Indiánov, ktorých mám osobne v hlbokej úcte, z krádeže ich zeme, a zo zničenia jej neuveriteľného prírodného bohatstva a krásy. Bolo to prekliata pokolenie už od jeho zformovania a nič dobrého z nich nevyšlo ani pre ostatný svet, do dnešného dňa.

Dúfam, že už začali vyučovať čínštinu ako povinný jazyk v amerických školách.
Pravdomluvec # WecoHeda29
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2013-08-09 00:45:07 5c1c715e

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
de   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

OZVĚNA FERGUSONU: AMERIČANÉ SKUPUJÍ ZBRANĚ


OZVĚNA FERGUSONU: AMERIČANÉ SKUPUJÍ ZBRANĚ
14 teenagerů zemřelo následkem zásahů amerických policistů po tragédii v Fergusonu. Velký ohlas měla zejména vražda 12letého Tamira Riceho v Clevelandu, který v rukou držel umě...
NOVÁ TECHNOLOGIE BY MOHLA UMOŽNIT KAMKOLIV NA SVĚTĚ DOLETĚT DO 4 HODIN
Víte, kde je váš protiletecký kryt?
Jak se baví internet: Mikrospánek

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0212 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne