Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Finančné sprisahanie-systém zadlžovania sa


Finančné sprisahanie-systém zadlžovania sa

 

 

Reformovať peňažný systém je dôležitejšie než boj proti chudobe a hladu, dôležitejšie než hnutie na ochranu životného prostredia, mierové hnutie, boj proti drogám a rasizmu a boj za sociálnu spravodlivosť a prosperitu. Peňažná reforma je dôležitejšia než všetko toto z jednoduchého dôvodu - že súčasný peňažný systém je
zodpovedný - priamo a nepriamo - za vytvorenie týchto problémov. Je zodpovedný za vytvorenie všetkých problémov, na ktoré upozorňujú masy aktivistov po celom svete.

 

"Moderný bankový systém vyrába peniaze z ničoho. Tento proces je azda tým najchytrejším kúzelníckym trikom, aký bol kedy vymyslený. Bankovníctvo bolo počaté v nečistote a zrodené v hriechu. Bankári vlastnia zem. Vezmite im ju, ale keď im ponecháte moc poskytovať úvery, ťahom pera dokážu vytvoriť dosť peňazí na to, aby si ju kúpili naspäť... Ak chcete byť otrokmi bankárov a platiť náklady vášho otroctva, potom nechajte, nech si banky tvoria peniaze." Josiah Stampa, bývalý riaditeľ Bank of England, 1927.

"Dovoľte mi vydávať a mať pod kontrolou peniaze národa, a bude mi úplne jedno, kto bude tvoriť jeho zákony." Mayer Anselm Rotschild, bankár, 18. storočie (jeho rodina kontroluje banky)

"Obávam sa, že bežnému občanovi by sa asi nepáčilo, že banky môžu tvoriť a aj tvoria peniaze podľa svojho želania. Sú to práve banky, ktoré majú pod kontrolou úvery štátu, usmerňujú politiku vlády a držia vo svojich rukách osudy ľudí." Reginald McKenna, prezident banky Bank Midland v Londýne

"Verím tomu, že za 20 rokov bude pre historikov neuveriteľné, že sme žili v súčasnom peňažnom systéme tak dlho." Ben Dyson, peňažný reformátor

"Pre zachovanie našej nezávislosti nesmieme naším vládcov dovoliť, aby náš štát systematicky zadlžovali! Musíme si vybrať medzi slobodou a úsporami alebo prepychom a otroctvom." Thomas Jefferson

 

"Je nutné aby generácia splatila svoje dlhy, keď odchádza." Thomas Jefferson

 

"To dává národní bance téměř úplnou kontrolu nad národními financemi. Těch nemnoho, kteří rozumí tomuto systému budou buď tak zainteresováni na jeho ziscích, nebo tak závislí na jeho přízni, že z této třídy nevzejde žádná opozice... Velká masa lidí, duševně neschopná jej pochopit, ponese své břemeno bez reptání a možná i bez tušení, že tento systém je nepřátelský k jejich zájmům." Rothschild, bankár

 

"Jsme úplně závislí na komerčních bankách. Někdo si musí půjčit každý dolar, který máme v oběhu, v hotovosti nebo kredit. Když banky vytvoří hojnost umělých peněz, budeme prosperovat; když ne, budeme hladovět. Jsme absolutně bez stabilního peněžního systému. Když si někdo dokáže udělat celkový obrázek, uvidí, že tragická
absurdita našeho beznadějného postavení je téměř neuvěřitelná, ale je to tak. To (problém bankovnictví) je nejdůležitější věc, kterou mohou inteligentní lidé vyšetřit a reflektovat. Je tak důležitá, že naše současná civilizace se může zhroutit, pokud nebude široce pochopena a nedostatky nebudou velmi brzy napraveny." Robert H.
Hemphill (Credit Manager, Federal Reserve Bank in Atlanta)

 

"Peniaze sú Bohom našej doby a Rothschild je jeho prorok." Heinrich Heine, básnik a filozof

 

Finančný systém je úmyselne zložitý a neprehľadný  aby ho bolo ťažké pochopiť. Spomedzi všetkých možných spôsobov, akým môže fungovať, najhorší je ten, ktorý máme dnes. Čo sú to peniaze a odkiaľ pochádzajú? Veľmi málo ľudí uvažuje nad tým, čo peniaze sú, odkiaľ prichádzajú, ako sú vytvárané a ako sú kontrolované. Všetko čo vieme o peniazoch sú klamstvá. Musíme prihliadnuť na to, že máme za sebou 150 rokov intenzívnej propagandy,
ktorá mala vytlačiť premýšľanie nad podstatou javov z hlavy. Ak by každý poznal minulosť, vytváranie a kontrolovanie peňazí, verím, že revolúcia by prišla do nasledujúceho rána.  Peniaze sú samozrejmá vec ale málokto vie s kade pochádzajú. Ľudia žijú vo svete domnienok o peniazoch a fungovanie peňazí sa im zdá jednoduché.  Začnem ich vznikom.

 

 Peniaze sú prirodzený výsledkom každej ľudskej spoločnosti - nie sú výmyslom múdrej hlavy, kráľa, princa či dokonca nejakej nablblej ženy. V dávnej minulosti sa používal barter, výmenný obchod pri ktorom sa tovar vymieňal za tovar. Takéto obchodovanie bolo nepraktické a zdĺhavé pretože nájsť osobu "Z" ktorá chce to, čo poskytuje osoba "X" a ktorá poskytuje to čo chce osoba "Z" bolo zdĺhavé, a ešte bolo otázne či sú obidve osoby ochotné obchodovať v rovnakom pomere.

 

Nasledovala potreba vzniku univerzálneho platidla. Univerzálne platidlo vzniká keď je jeden výmenný prostriedok atraktívnejší než iné. Prvé univerzálne platidlá boli soľ, zvieracia koža, hroty oštepov, mušle a stovky ďalších predmetov rôznych spoločenstiev v rôznom čase. Neskôr sa začali používať ako univerzálne platidlo zlaté mince.
Boli stanovené ceny a obchodovanie sa stalo jednoduchším. Nie veľmi zriedkavé boli lúpežné prepadnutia za cieľom okradnúť majiteľa o zlaté mince. Tam nastupuje rola bánk. Prvé banky boli inštitúcie do ktorých sa ukladalo zlato do bezpečia a banka vystavila šek, certifikát ktorý hovoril: "v banke máš uloženého toľkoto, keď prídeš do banky môžeš si svoje zlato prostriedkom tohto šeku vybrať". Zlato bolo uschované v banke za poplatok - tak zarábali prvé banky. Používať šeky bolo výhodnejšie, čím sa obchodovanie stalo opäť jednoduchším: papierové bankovky boli ľahšie na prenos, ľahšie na uschovanie, pre možných zlodejov bol ciel ťažko viditeľný. Podľa očakávaní vtedajších bankárov sa začali na obchodovanie používať šeky, nikto nechodieval zlato vyzdvihnúť, preto prestali dodržiavať zákony a v obehu bolo viac peňazí ako zlata v banke.

 

Neskôr začali peniaze požičiavať do ekonomiky za úrok. Kedysi existovali zákony ktoré bránili tlačiť a požičiavať súkromným bankám peniaze ale podarilo sa im tieto zákony podarilo zrušiť. Proste si zlegalizovali svoje okrádanie.
Súčasný model bankovníctva bol vytvorený a podvodom zavedený do praxe v roku 1913. Bol predstavený ako systém čiastočných bankových rezerv. Tajné stretnutie bankárov kde sa rozhodovalo o spôsobe ovládnutia zdroja peňazí sa udialo na pozemku J. P. Morgana na Jekyll Island na pobreží Georgie. Boli tam rodiny Morganovcov, Rothschildovcov a Rockefellerovcov. Práve tam bol predložený plán Federálnej rezervy. Známy účastníci stretnutia sú J.P. Morgan a J.D. Rockefeller. Ich mottom bolo: "ľudia musia veriť, že oni riadia banku" prečo ju nazvali tak ako ju nazvali. V roku 1913 vyvolali paniku a potom navrhli verejnosti riešenie - založenie tejto súkromnej banky (Federal reserve, FED).

 

Žiadny obyčajný americký občan, kongresman, najvyšší súd či žiadna iná organizácia nemá moc nad touto spoločnosťou. Federálna rezerva je súkromná spoločnosť. Je to súkromná banka, americká vláda do nej činnosti nemá právomoc zasahovať. Po vytlačení bankoviek FED požičiava peniaze ostatným bankám, krajinám a obyčajným ľuďom. Tí musia tieto peniaze splácať aj s úrokmi. Väčšinu vybraných daní v USA (tak ako aj v iných zadlžených krajinách) nevyužíva štát na služby, ale spláca nimi svoj dlh.

 

Článok 1, odsek 8 americkej Ústavy stanovuje, že Kongres má mať právo raziť peniaze a regulovať ich hodnotu. Dnes však FED, ktorá je v súkromnom vlastníctve spoločností, riadi tlačenie peňazí a profituje z toho skrze štátnu pokladnicu a reguluje ich hodnotu. Kongres dal nezákonne FED právo tlačiť peniaze bez úrokov pre FED. FED tvoria peniaze z ničoho a požičiava ich prostredníctvom bánk a zaťažuje americkú menu úrokmi. FED taktiež kupuje dlh vlády za peniaze, ktoré sama tlačí a zaťažuje amerických daňových poplatníkov úrokmi.

 

Ako sa to stalo?

 

Po predchádzajúcich neúspešných pokusoch pretlačiť zákon o Federálnej rezerve cez Kongresskupina bankárov financovala a organizovala prezidentskú kampaň Woodrowa Wilsona a on tento zákon podpísal.
V roku 1913 senátor Nelson Aldrich (po matke potomok Rockefellerovcov) pretlačil v Kongrese zákon o Federálnej rezerve tesne pred Vianocami, kedy väčšina Kongresu mala voľno. Keď bol Wilson zvolený, zákon o FED podpísal.
Neskôr kajúcne priznal, že nevedomky zruinoval svoju vlasť. Banky sa v 30. rokoch zmocnili médií a dosadzujú svoje bábky. Niet divu, že práve títo kandidáti sú zvolení. Bankári zamestnávajú členov Kongresu počas víkendov s rôznymi snobskými akciami a každý člen dostáva obrovský plat. Prezidenti Lincoln, Jackson a Kennedy sa
neúspešne pokúsili zastaviť bankárov tlačením amerických dolárov bez zaťaženia daňových poplatníkov úrokmi.


Teraz FED tlačí doláre prostredníctvom štátnej pokladnice USA, kupuje dlh a doláre sa vráti do ekonomiky. Tí istí bankári, ktorí vlastnia FED, kontrolujú médiá a dávajú obrovské politické príspevky svojim obľúbencom v Kongrese. Židovské finančné elity majú strach, že bude verejnosť informovaná a bude požadovať zmenu.

 

Európska centrálna banka (ECB) je súkromná inštitúcia vlastnená Rothschildovcami a fungujúca rovnakými zásadami ako FED.

Veľa ľudí je v presvedčení, že peniaze vytvára štát.  Pozrú si nejaký akčný film o vládnych tlačiarniach z ktorých vychádzajú bankovky a myslia si, že ich vytvára vláda: filmy sú súčasťou šírenia klamstiev o peniazoch. Ľudia žijú vo svete falošných domnienok o tom, ako funguje svet okolo nich a nemajú o každodenných záležitostiach vôbec žiadne informácie. Zlý terorista s bombou plánuje hrozný atentát na dobrú banku, príde spravodlivý a odvážny agent CIA či FBI a zachráni banku. Existuje veľa filmov s podobným motívom ktoré v skutočnosti slúžia ako propaganda, nie ako film na sobotňajší večer. V skutočnosti sa o peniaze starajú súkromné banky, ktoré sú vlastnené rovnakými ľuďmi pod inými menami. Rovnaká sieť pod inými menami. Skutočnosť, že komerčné banky
samy tvoria peniaze, je verejnosti neznáma a čiastočne sa popiera dokonca aj v kruhoch peňažných reformátorov.

 

Je strašlivé ako málo pozornosti venujeme každodenným vplyvom. Nové peniaze sú vytvárané tak jednoducho, až pri tom rozum stojí. Bankový systém vytvára peniaze z ničoho - zo vzduchu a požičiava ich do ekonomiky. A to nič potom účtujú aj s úrokom. Lepšie by bolo povedať, že peniaze sa predávajú do ekonomiky pomocou pôžičiek, nezhadzujú ich z vrtuľníku do ulíc. Splatením pôžičky sa zmenší množstvo peňazí v obehu. Peniaze ale nie sú vymazané, splatením pôžičky sa vrátia do banky, ktorá ich vytvorila a do obehu sa vracajú až keď ich banka investuje. Ak by boli splatené všetky dlhy (čo nie je možné), nezostali by v obehu žiadne peniaze a nastal by totálny kolaps ekonomiky. Peniaze tlačia súkromné banky a požičajú podnikom, krajinám a spotrebiteľom -
hypotéky, firemné úvery, prečerpania bankových účtov alebo kreditných kariet. Takto sa kontroluje "národná" mena. Tlačenie peňazí v rukách súkromníkov je nástroj na podrobenie všetkých národov.

 

V tejto dobe sme po prvý krát svedkami, že celý svet sa riadi ekonomickými pravidlami amerických bánk, dobrovoľne alebo nedobrovoľne.

Peniaze nevytvárajú jedine súkromné banky ale aj štát, no zanedbateľne málo. Zo všetkých peňazí v obehu vytvoril približne 3%.

Nové peniaze - nová kúpna sila je vytváraná prostredníctvom pôžičiek. Peniaze sa požičiavajú s úrokom ale peniaze na úrok neexistujú. Objasňuje to príklad s pôžičkou na 10 000 euro. Keď banka požičia 10 000 eur a za čas dvadsiatich rokov splácania chce naspäť 15 000, zvyšných 5 000 eur nebolo vytvorených: peniaze na zaplatenie dlhu neexistujú, neboli vytvorené a banky požadujú viac peňazí ako vytvorili. Toto je úžera bankového sektoru. Od toho momentu platíš za peniaze ktoré v skutočnosti neexistovali, neexistujú a nebudú existovať. Preto každé euro či dolár ktorý jestvuje niekto dlhuje bankám. Tie 3% sú zanedbateľné a nestačia na zaplatenie dlhu. V akomkoľvek danom čase existuje viac dlhov voči bankám, ako je peňazí v obehu, preto je celkový dlh nesplatiteľný. Nakoniec

vyústi do situácie, keď nebude možné splatiť žiadnu pôžičku pretože v peňažnej zásobe nebudú žiadne peniaze, no dlžoby budú stále existovať. (Peňažná zásoba je tvorená viac než z polovice z osobných pôžičiek.)

Keď banka poskytne pôžičku, v skutočnosti nič nepožičiava, a to jednoducho preto, lebo neexistuje nič substanciálne, čo by sa dalo požičať. Banka nepošle žiadnemu majiteľovi účtu list, v ktorom by mu oznamovala, že peniaze, ktoré má na ňom uložené, sú dočasne nedostupné, pretože boli požičané inej osobe, pretože požičané v skutočnosti neboli. Nik sa ani nedotkol žiadneho iného bankového účtu, žiaden nebol ani v najmenšom znížený či postihnutý. Kúpna sila nebola u nikoho znížená, ale na druhej strane bola vytvorená nová kúpna sila len tak, z ničoho. Všetky pôvodné vklady ostávajú nedotknuté, pretože všetky pozostávajú z čísel na osobných účtoch a z garancie, že budú vyplatené. Tieto čísla a garancie zostávajú nezmenené.

 

Niektoré pôžičky sa dajú splatiť, peniaze na ich splatenie pochádzajú z iných pôžičiek. Toto veľa ľudí nechápe.

Peniaze na zaplatený dlh pochádzajú z inej pôžičky. Pôžičku si zobralo niekoľko miliónov ľudí, stovky firiem a veľa krajín v rôznych časových intervaloch a sumách. Predstav si celú svetovú ekonomiku ako 1 euro, ale bankám svet dlží viac ako 1 euro, napríklad 1,3 eura. Ak si niekto zoberie pôžičku 2 centy a má splatiť 3 centy je to možné ale celý dlh sa splatiť nedá. A túto predstavu doplň o fakt, že 40 centov majú banky na svojich účtoch a nedávajú ich späť do obehu, pre svet ostáva 60 centov ktoré musia byť splatené. Doby platnosti sa predlžujú na príklad z 5 rokov na 20 rokov aby boli ľudia schopní splatiť pôžičku, prečo sa ľudia banke zaviažu. A dokonca sa stáva, že aj takúto pôžičku nie je človek schopný splatiť, pretože ju bral v období núteného ekonomického vzostupu (rastu,
expanzie) keď všetko vyzeralo ružovo, ale keď prišlo obdobie nútenej ekonomickej recesie nebol schopný ju splatiť, pretože v obehu nebol dostatok peňazí (nedostatok peňazí sa prejavuje predovšetkým bankrotom, exekúciami, zvýšením nezamestnanosti). Branie pôžičiek v modernej ekonomike takmer vždy predstihuje splátky, čo je hlavný dôvod, pre ktorý peňažná zásoba ustavične rastie.

 

Podvody sú dva: peniaze neexistujú v reálnej hodnote (=nie sú ničím kryté , sú to len zafarbené papieriky) a peniaze pre splatenie úroku neexistujú (= vytvára sa deštruktívna ekonomika a psychopatická spoločnosť, nastáva presun bohatstva od robotníckej triedy do rúk úzkej skupiny židoúžerníkov).

Bankám sa peniaze nikdy neminú, pretože v skutočnosti nič hodnotné nepožičiavajú, nemajú žiadnu reálnu hodnotu, ktorú by museli vlastniť. Ich schopnosť je obmedzená jedine našou schopnosťou stále si požičiavať viac.

Význam tohto poznania je, že výmenný prostriedok, ktorý všetci potrebujeme, aby sme mohli platiť naše účty, kupovať jedlo a normálne žiť, si musíme požičať od súkromných bánk, ktoré pracujú dennodenne proti nám pre dosiahnutie nového svetového poriadku. Naše životy sú plné riadené bankami. Národné vlády v skutočnosti nemajú žiadnu moc, politická scéna slúži len ako divadielko za účelom zahalenia skutočných príčin problémov.
Pravica - lavica proti sebe, pre debilov. Dnes žijeme v sofistikovanej forme otroctva, v ktorej zotročenie, ani vláda menšiny nie je na prvý pohľad viditeľná.

Že vraj sme si peniaze nesprivatizovali ? Popieračov sa treba spýtať prečo si musia štáty peniaze požičiavať ? Prečo si štát nevytvorí potrebné množstvo peňazí sám? Prečo sa musí zadlžovať ? Prečo potom musí akceptovať navýšenie pôžičky o úroky, prečo sú peniaze zaťažené úrokom ? A ak sú zadlžené všetky krajiny, komu dlžia ?

 

Dokonca banka je schopná vytvoriť z jedného vloženého eura deväť nových eur. Je to možné, pretože z jedného eura má deväť eur, ktoré môže požičať, ktoré ale v skutočnosti nemá. Toto bankám dovoľuje zrušenie regulačných pravidiel, v teórií by sa to nikdy nemalo stať. Vytvárajú sa ďalšie neexistujúce peniaze z pôvodne neexistujúcich peňazí. Toto je tretí podvod. Nazýva sa to multiplikačný efekt a umožňuje bankám "znásobovať počet vkladov" a tým zväčšovať peňažnú zásobu v obehu peňazí.

Niekto má vklad do banky 10 000. Banka dá do obehu 90%, teda 9000 z tvojich peňazí znova požičia a zvyšných 10% zostane v  na účte. Funguje to tak, že ďalšia osoba príde do banky a bude si chcieť požičať 9000, banka požičia 9000 z tvojich pôvodných 10 000 ale vníma ich ako nové peniaze. Už tam nie sú. Osoba ktorá si požičala potom niekomu zaplatí na príklad 9000 za auto a ten obchodník ide do banky a uloží tam svoje peniaze ktorá je
časťou toho istého bankovníctva, čiže rovnakej peňažnej meny. Vklad 9000 sa vnímajú ako nové peniaze, ale fyzicky sú to tie isté.  Z týchto 9000, teraz už ako hodnota 100% banka dá do obehu 90% -  8100 a 900 uloží do trezoru a proces pokračuje. V obehu je 8100 fyzických bankoviek ale banky tvrdia, že v imaginárnom obehu je 27 100 peňazí. V trezore je 1900, cyklus pokračuje a pokračuje pokiaľ nie je v trezore banky 10 000 bankoviek

a ľuďom ostane 90 000 fiktívnej hodnoty. Bankovnícky systém práve vytvoril 90 000. Výsledok toho je záverečný stav v ktorom sú všetky peniaze na účtoch bánk a ľudia nemajú žiadne peniaze.

Ináč povedané... V prvej fáze je možné požičať iba 90% pôvodných, ozajstných peňazí, ktoré sa potom vracajú do banky v podobe nových vkladov. Z tohto nižšieho objemu vkladov sa opäť iba 90% dá požičať, ktoré sa znovu vracajú do bánk ako ďalšia skupina nových vkladov. Každé kolo pôžičiek je budované na 90% predchádzajúceho kola a na konci, po sérii menších pôžičiek, posledná pôžička je malou sumou, ktorou je úverová pyramída dovŕšená.

 

Toto sa nazýva úverová pyramída. V dolnej časti pyramídy je pevný základ "ozajstných peňazí", mince a bankovky vydané štátom. Nad nimi je zužujúca sa pyramída "úveru tvoreného bankami", ktorá vďaka zákonným obmedzeniam týkajúcim sa bankovníctva môže dosiahnuť iba určitú výšku. Keď je úverová pyramída hotová, ďalším požičiavaním už žiadne peniaze nie je možné vytvoriť, pokiaľ sa do základne nedostanú "nové, ozajstné peniaze". Iba keď štát vytvorí a dá do obehu viac mincí a bankoviek ako hotovosť nezaťažená dlhom, systém môže z týchto nových peňazí začať odznova budovať ďalšiu pyramídu pôžičiek.

 

Pri vysvetľovaní ako banky sú schopné pokračovať v procese požičiavania takmer bez obmedzenia, a dokazovaní mimo akúkoľvek pochybnosť, že tu naozaj dochádza k tvorbe nových peňazí, je dôležité to, čo sa deje potom, čiže po poskytnutí pôžičky či hypotéky. Keď si ľudia vezmú pôžičku, prečerpajú si kreditnú kartu alebo vezmú hypotéku, robia to preto, lebo majú v úmysle tieto peniaze nejakým spôsobom minúť. Takto ktokoľvek si vezme pôžičku, kúpi za ňu niečo a zaplatí ňou druhým ľuďom, ktorí tieto nové peniaze vložia na svoje bankové účty.
Výsledkom je zvýšenie bankových vkladov! Len čo pôžička v hore uvedenom príklade sa vynaloží napr. na kúpu nejakej hnuteľnosti, 50 000 eur sa ocitne na bankovom účte predajcu automobilov či obchodného domu - 50 000 eur zjavne nových peňazí. Samozrejme, že sú to peniaze "požičané" - ale bankový systém toto nerozlišuje.
Jednoducho zaregistruje nový vklad a považuje ho za nové peniaze.

 

Podobným spôsobom, len čo hypotéka v hore uvedenom príklade sa použije na kúpu domu, 50 000 eur sa prevedie na účet osoby predávajúcej dom, čím dôjde k zvýšeniu celkového objemu vkladov. Ide o peniaze, ktoré boli akože požičané, ale banka prijímajúca nový vklad to nemôže vedieť. Na účet jednoducho nabehli nové peniaze, o ktoré sa zároveň zvýšil celkový objem vkladov.

Ide o "bumerangový efekt" bankovej pôžičky, pri ktorom každá "pôžička" okamžite vytvorí v bankovom systéme ekvivalentnú sumu nových bankových vkladov. Tento bumerangový efekt výstižne charakterizoval Graham Towers, bývalý guvernér Centrálnej kanadskej banky: "Vždy, keď banka poskytne pôžičku, dôjde k vytvoreniu nového bankového kreditu - nových vkladov - úplne nových peňazí".Keď vezmeme bankový systém ako celok,
požičiavanie vedie k zvyšovaniu vkladov v rovnakej výške ako je suma prijatej pôžičky. Preto, zdá sa, neexistuje žiaden limit, ktorý by obmedzoval banky v tvorbe nových peňazí. Ba čo viac, toto je základom nestability vo svete financií.

 

Ak ja alebo ty vyrobíš peniaze, je to falšovanie a nečaká nás nič iné, než dlhý pobyt za mrežami v tmavej cele. Ale súkromné banky môžu vytvárať neobmedzené množstvo peňazí a nikto ich neodsúdi. Súkromné banky nesmú mať právo byť zdrojom peňazí.

Pomocou týchto dvoch spôsobov ovládol bankový sektor celý svet. Prečo by to neurobili? Oni nepotrebujú papieriky-peniaze-dlhy, je smiešne keď si niekto myslí, že prácou ľudí, ktorí vlastnia takmer všetko je zarábanie papierikov. Papier ostane vždy len papierom. Systém bol od svojho  vzniku nadizajnovaný tak, aby bol systémom pre kompletnú kontrolu nad ľudskou rasou. Preto sa nenechaj oslepiť korporáciami, finančným systémom,
divadielkami cvičených opíc v politike, katastrofami,... Cieľom je kontrola, a toto všetko sú len prostriedky dosahovania. Veľa ľudí má kvôli tomuto príliš zahmlený úsudok. Verím,že presmerovanie pozornosť alternatívnych médií z dôležitých vecí na nejaké hlúposti je dielom veľmi šikovnej manipulácie. A ak sa nezmení to, kto kontroluje peniaze, nič sa nezmení. Nestačí zmeniť len finančný systém, musí sa presunúť jeho kontrola od
súkromníkov do rúk občanov.

 

Pôžičky sa nanucujú cez zdanlivo výhodné ponuky chudobným, slabomyseľným a zničeným ľuďom (ktorí súvýsledkom tohto systému). Ak sa vytvoria zlé ekonomické podmienky v nejakej krajine alebo v celom svete, sú ľudia nútený zobrať pôžičku a zaviazať sa banke. Pôžičky sa poskytujú aj tím, ktorý ich pravdepodobne nebudú schopný splatiť. Takto vznikla forma moderného otroctva - všetci pracujeme pre banky. Peniaze požičiavajú

dokonca aj tím, ktorý ich nepotrebujú. Bankári vytvoria pocit nedostatku počas núteného ekonomického vzostupu predovšetkým pomocou médií. Počas nútenej ekonomickej recesie sú ľudia opatrnejší. Systém je nastavený tak,že človek dokáže prežiť každodenný život aj bez pôžičky, ale ako náhle je postihnutý nejakou zlou situáciou (autonehoda, zničená strecha) je nútený zaviazať sa banke.

 

Banky by okrem vytvárania peňazí mali aj vymazávať, likvidovať peniaze, no v skutočnosti sa peniaze nelikvidujú splateným pôžičky. Každý bankový manažér potvrdí, že keď sa peniaze splatia, banka dlžobu vymaže, ale peniaze nevymaže ani nezlikviduje. Tieto peniaze sú považované za rovnako reálne ako peniaze z vkladov. Banky ich považujú za splátku tých peňazí, ktoré oni požičali. A tieto peniaze si držia pod kontrolou a registrujú ich ako aktíva banky. Fakt, že peniaze, ktoré boli vytvorené, po splatení nezmiznú, ale sú vedené ako bankové aktíva, dokazuje mimo akúkoľvek pochybnosť, že keď banky tvoria peniaze a poskytujú ich ako dlžobu, v podstate ich považujú za svoje. Jediný faktor, ktorý zastiera ich neoddiskutovateľné vlastníctvo peňazí, ktoré tvoria, je ten, že po vrátení peňazí ich obyčajne rýchlo ďalej požičajú. Branie pôžičiek v modernej ekonomike takmer vždy predstihuje splátky, čo je hlavný dôvod, pre ktorý peňažná zásoba ustavične rastie. To znamená, že peniaze vracajúce sa ako splátky sa obyčajne nezhromažďujú na bankových účtoch, pretože by to banky mohlo privádzať do nepríjemných rozpakov, ale sú čo najrýchlejšie ďalej požičané spolu s ďalším dlhom. Existujú však chvíle, keď táto situácia priam bije do očí. Keď sa branie úverov spomalí, k čomu obyčajne dochádza počas recesie, niektoré banky môžu byť priam zaplavené peniazmi s predchádzajúcich splátok. Vtedy prichádza rad na počítače. Tento nadbytok peňazí je potom využívaný bankami a na najziskovejšie investície, kúpu akcií a obligácií na svetových trhoch, čím ohromne zvyšujú svoje rezervy a dokazujú mimo akúkoľvek pochybnosť, čie tieto peniaze naozaj sú.

 

Takže splátkami nedochádza k zničeniu peňazí, ale k ich stiahnutiu z obehu. Týmto sa celkový objem vkladov obyvateľstva zníži. V tomto zmysle dôjde k zničeniu dlhu voči banke, ale nie peňazí. Ak si pozornejšie prečítame citát Reginalda McKenna, zistíme, že aj on hovorí to isté: "Po splatení pôžičky sa peniaze vrátia do banky, ktorá ich vytvorila. Tieto peniaze znovu vstúpia do širšej ekonomiky iba vtedy, keď ich banka investuje. Tieto peniaze sú považované za vlastníctvo banky a tak sa s nimi aj nakladá. Preto sa dá oprávnene tvrdiť, že pôžičky sú dočasné, ale peniaze tvorené bankami sú trvalé." Keď sú raz vytvorené, patria bankám, a každou splátkou dlhu sa vracajú k nim do ich vlastníctva a pod ich kontrolu.  Môžeš mať peniaze na účte či v peňaženke, ale tie v konečnom dôsledku nie sú tvoje. Ak by si ich ty sám požičal od banky, bolo by jasné, že nie sú tvoje. Pretože si ich požičal niekto iný, čiže do ekonomiky sa dostali cez niekoho iného a ty si ich dostal ako výplatu bez úroku, predpokladáš, že tieto peniaze sú tvoje. Ale nie sú. Všetky peniaze, ktoré banky vytvoria, patria im. Akákoľvek osoba alebo organizácia, ktorá môže podľa ľubovôle tvoriť peniaze ekvivalentné cenám tovarov produkovaných komunitou, je
skutočným vlastníkom týchto tovarov a preto nárokovanie si týchto peňazí bankovým systémom je nárokovaním si vlastníctva krajiny. Práve z toho dôvodu nie je žiadnym zveličovaním tvrdiť, že v tomto systéme si banky trvalo nárokujú všetku peňažnú zásobu štátu s výnimkou 3% vytvorených štátom (ktoré nestačia na splatenie dlhu a nakoniec tak isto skončia na účtoch bánk). Prostredníctvom tohto latentného vlastníctva peňazí, ktoré vytvárajú, banka má zadržovacie právo, alebo potenciálny nárok na bohatstvo štátu vo výške ekvivalentnej celkovej sume peňazí, ktorú vytvorili.

 

Prostriedok výmeny ktorý si spoločnosť  vyberie ovplyvňuje správanie ľudí. Odlišné druhy peňazí majú odlišnédruhy vlastností. Jednou z kľúčových vlastností je úroveň dostatku peňazí. Ak je ich dostatok, výsledkom je rastobchodu. Ľudia budú schopný vymieňať svoje tovary a služby prakticky donekonečna. Ak sú peniaze v nedostatku, vzniká vážny problém pretože ľuďom je bránené vymieňať tovary za služby.

 

Inflácia je znehodnotenie peňažnej jednotky, bežný jav v našej ekonomike. Infláciou sa nezmenšuje kúpna sila ľudí, ale kúpna sila peňazí. Prejavuje sa rastom cenovej hladiny (aritmetický priemer cien jednotlivých druhovtovarov v spotrebnom koši) a zvýšením množstva peňazí v obehu. Nebolo tomu tak vždy, existovali cele generácie,
ktoré nezažili infláciu. Môže prebiehať až pokým nebudú mať peniaze nulovú hodnotu. Bankári tlačia stále viac dlžobných papierov ale počet zlata ktorým sú kryté sa nezvyšuje. Nehýbu a neskupujú žiadne cenné kovy, len nafarbia papiere. Požičajú sa bezcenné zdrapy papiera čím sa získajú reálne hodnoty (exekúcie, investície bánk peniazmi z pôžičiek, tlačenie nových peňazí a nakupovanie reálnych hodnôt za zdrapy papiera) a nikto si nič

 nevšimne. A keď niekto  odmietne bezcenné peniaze, najčastejšie nejaký vodca mimo západu pretože nechce predávať drahocennú ropu za nič, je zbavený moci.

 

Čo sú to peniaze? Peniaze môžu byť chápané tromi spôsobmi. Môžu sa považovať sa informáciu o schopnosti jedinca splatiť časť dlhu, môžu sa považovať za bezcenné zdrapy papiera a môžu sa považovať za element.

Väčšina kníh ekonomiky nehovorí o tom, čo peniaze sú ale len o tom ako sa používajú. Popisujú ich funkciami:

prostriedok výmeny, zúčtovacia jednotka, uchovávateľ hodnoty. Mnoho ľudí si myslí, že peniaze sú niečo hmotného, skutočného a že ich môžeme držať v ruke. Toto nie je pravda. Ďalšou mylnou predstavou je, že peniaze sú vec ale v dnešnej dobe sú jednoducho kredit, čo potvrdzuje fakt, že peniaze sú informačný systém.

Peniaze sú v skutočnosti informácia, myšlienka. Otázka je aký druh informácie vyjadruje? Všetky peniaze sú na dlh a ich primárnou funkciou je splácanie dlhov, sú peniaze informácia o schopnosti jedinca splatiť časť dlhu. Hodnota na účte, v peňaženke vyjadruje akú časť dlhu si schopný splatiť - koľko "hodnoty" si schopný vrátiť bankám.

Element (vzduch, voda, oheň a zem) je prvok z ktorého sa podľa starej filozofie skladá náš svet a bez ktorých nie je možný život.  Ani jeden z nich nie je možné vyrobiť. Existujú nezávisle od našej vôle. Pretože sú k životu nevyhnutné, nesmie si ich nikto privlastniť do osobného súkromného vlastníctva. Keby sme to dovolili, stal by sa pánom sveta. Prirovnal som k elementom peniaze, lebo sa v modernej dobe bez preháňania stali novým
elementom. Tak ako bez vzduchu zahynieš, tak aj bez vody,... a aj bez peňazí. Teraz nemá zmysel špekulovať, že nejaký farmár na konci sveta v Mongolsku v nedotknutej prírode by prežil. Hovorím o civilizovanom svete, v ktorom žije 99% našej populácie. Dedko na Orave, ktorý má kozu a vypestuje si zemiaky s kapustou prežije, ale je totálne mimo finančného systému odkázaný len sám na seba. Ak ochorie, má smolu, lebo bez peňazí niet
poistenia a zdravotnej starostlivosti, niet dôchodku, atď. Nehovorím o pár výnimkách mimo systém. Z toho vyplýva, že peniaze ako skutočný element, ktorý je produktom ľudskej civilizácie taktiež nesmie byť v súkromnom vlastníctve - ale reálne je. Súkromný vlastník peňazí by sa stal vládcom sveta - a reálne ním už je. Aké dôsledky to má, vidíme.

 

Poukázal som na abnormalitu a absurdnosť toho, že peniaze sú majetkom súkromných bankárov. Nie je to nič nové, ale je dôležitý tento uhol pohľadu. Ten je nový. Ak niekto vlastní peniaze, je to rovnaká nezmyselnosť akoby sme mu tolerovali, že vlastní vzduch. A toto musia ľudia pochopiť. Nie len zopár veľmi nadaných a informovaných, ale aj stádo. No a východiskom je analógia so skutočnými elementmi (voda, vzduch,...) ktoré patria všetkým. Rovnako musia ľudia pochopiť, že aj peniaze patria všetkým. Iba vtedy fungujú
tak, ako boli pôvodne stvorené.

 

Potom je dôležité, aby si ľudia uvedomili a položili otázku, ako sa mohlo stať, že sa peniaze stali súkromným majetkom ? To je kľúčová otázka a kto si ju položí, je na správnej ceste. Taký človek ľahko aj sám príde na to, že peniaze sa mohli stať súkromným majetkom len sprisahaním elity proti ľudu.

Úrok je vraj ich odmena za službu verejnosti.  Banky vyrábajú peniaze a hoci samotné poskytovanie pôžičky môže byť považované za službu, pravda je taká, že banky považujú všetky peniaze, ktoré vytvoria, za svoje vlastné. V konečnom dôsledku banky tvoria peniaze pre seba. Potvrdzuje to už sama skutočnosť, že sú schopné tvoriť peniaze a potom ich poskytovať ako dlh, ktorý im musí byť vrátený. Ak by som sa teda zmocnil vzduchu a všetkým vám by som ho od teraz predával za 1 euro za deň, ty by si mi musel zo zákona platiť, považoval by si to za podnikanie a obchod ? A presne na takom istom princípe je založené súkromné bankovníctvo. Súkromní bankári vytvárajú peniaze z ničoho, doslova zo vzduchu, pričom sa tvária, že sú to ich peniaze a nútia nás všetkých, aby sme od nich takéto peniaze nakupovali a platili im za to úrok. Keď banke nevrátiš dlh, do smrti sa z neho nedostaneš, dlh narastie 5 násobne a na jeho splatenie by si potreboval 100 rokov a nadprirodzené schopnosti.
Pritom banka od teda vymáha peniaze, ktorej jej nikdy nepatrili, ktoré neboli jej a ktoré vlastne neboli nikoho, nikomu nepatrili a teda nikomu nemôžu chýbať. Nikto nie je poškodený.  Právo hovorí, že trestný čin nastane vtedy, keď existuje poškodená strana. Kto je poškodeným v prípade nesplateného úveru ? Keď peniaze, ktoré vám banka požičia nepatrili ani banke, ani žiadnemu z jej klientov ? Keď peniaze, ktoré ti banka pri úvere poskytuje bezprostredne v okamihu úveru banka vytvorila.

 

 Sme ochotní platiť za peniaze, ale nie sme ochotní platiť za to, že dýchame vzduch?

Hýbe banka pri vytváraní peňazí s nejakými cennými kovmi? Už sme sa dostali ďaleko za hranice postmoderna, k digitálnym peniazom. Bankári realizovali ďalšiu časť plánu pre priblíženie sa k novému svetovému poriadku zavedením kreditných kariet ktorá u mnohých vytvorila dojem, že všetko bude zase dobré, veď môžeš ísť do mínusu ktorý neskôr keď peniaze budeš mať splatíš. (Plán pre Nový svetový poriadok je taký, že sa bude nakupovať mikročipom v tele, a kto bude nežiaduci, toho mikročip proste vypnú.) Kreditná karta je psychologický nástroj určený pre väčšiu spotrebu a kontrolu. Peniaze sa stali vzduchovými peniazmi - teoretickým kreditom s názvom peniaze. Dnes peniaze nevidí zákazník ani predajca, len sa použije kus plastu ktorý sa pripojí na tvoj bankový účet, odčíta z neho nejakú sumu ktorú zase pripočíta na iný účet. Bankové účty sú používané ako kontrola nákupov. Svetové elita sledujú tvoje záľuby, príjmy, zvyky, obchodné a súkromné cesty, obľúbené jedlá,...

 

V minulosti banky vytlačili peniaze a požičali ich s úrokom. Dostal som 100 000 existujúcich eur v bankovkách a dlh 150 000 eur, 50 000 eur som nedostal a musel som splatiť. Dnes sa už takto peniaze nevytvárajú. 100 000 eur je pripočítaných na bankový účet ale nie sú už ani vytlačené. Prídeš do banky po 100 000 a oni na účet pripíšu
číselnú hodnotu 100 000, to je všetko čo sa stane. Už sa neobťažujú ani vytlačiť nejaké bankovky.

Banky nevytvoria súkromnú menu pretože by ju nikto nikdy neprijal, a vláda nezavrhne svoju "národnú" menu, pretože vlády ako si ich predstavuje väčšina ľudí neexistujú.  Súkromná mena dáva moc systému, pretože sa predáva za úrok ktorý bankári využívajú pre získavanie reálnych hodnôt. Preto musia peniaze požičiavať do ekonomiky. Ak by ich nepožičiavali, nezískali by svoju moc. Pre toto musí byť mena, ktorá má ovládať národ
"národná" a používanie inej meny, iného prostriedku platenia musí byť nezákonné a trestané (na príklad pod zámienkou unikajúcich daní).

 

Významnou charakteristikou peňazí tvorených štátom je to, že tieto peniaze nie sú zaťažené dlhom a do ekonomiky vstupujú prostredníctvom vládnych výdajov. Toto má kľúčový význam a preto je dôležité vedieť, ako prebieha táto injekcia peňazí nezaťažených dlhom. Mince a bankovky sú razené resp. tlačené bez žiadnych ďalších nákladov okrem nákladov na materiál. Štát však tieto mince a bankovky nijako zvlášť nepotrebuje. Inštitúcie, ktoré potrebujú zásobu hotovostných peňazí, sú banky. Preto štát predáva vyrobené mince a bankovky bankám, ktoré za ne platia šekom, pričom vláda získava nominálnu (nadobúdaciu) hodnotu týchto mincí a bankoviek v numerických peniazoch. Celková suma peňazí, ktoré štát získa, a ktoré nie sú zaťažené dlhom sa potom
pripočítava k príjmom z daní na financovanie verejného sektora. Takto sú mince a bankovky tvorené štátom, pričom ekvivalentné množstvo zodpovedajúce nominálnej hodnote týchto mincí a bankoviek sa dostáva do hospodárstva vo forme priameho vstupu nezaťaženého dlhom.

Všetky krajiny na svete trpia obrovským a ustavične rastúcim štátnym dlhom. Tu nejde len o chudobné krajiny.
Amerika, Kanada, Nemecko atď. Američania, pravdepodobne najbohatší národ, aký kedy na tejto planéte žil, sú zároveň najzadlženejším národom. Nie sú o nič chudobnejšie než Japonsko s dlhom zodpovedajúcim dvom tisícom miliárd dolárov alebo Amerika so štátnym dlhom prevyšujúcim päť tisíc miliárd dolárov. Takto si bankári zaviazali budúce generácie aby pracovali na dlh. Absurdnosť je v tom, že rastúca zadlženosť stojí v protirečení s reálnym a zjavným bohatstvom krajín. Je absurdné, že krajiny s najväčšou zadlženosťou majú zároveň najvyspelejšie ekonomiky. Toto bohatstvo je len imaginárne, nie je skutočné. Chudobným krajinám môžeme odkázať len to, že nech pracujú, a jedného dňa budú mať len taký malý dlh ako ostatné "vyspelé" krajiny. Tieto protirečivé údaje zostávajú zo strany ekonómov nepovšimnuté. Ale okrem štátnych dlhom prudko stúpa aj zadlženosť ľudí a firiem.
Celková suma požičaných peňazí prostredníctvom pôžičiek, hypoték, povolených prečerpaní prostredníctvom bankových účtov a kreditných kariet je skutočne ohromná, a neustále vzrastajúca. Každé reálne hodnotenie musí prísť k výsledku, že ekonomiky krajín ako USA, UK, Kanada, Nemecko, Francúzsko sú fantastické. Obrovská osobná zadlženosť neodráža skutočnú situáciu. A čo viac, vďaka technologickému pokroku, ktorý zvyšuje ich už aj tak ohromnú ekonomickú výkonnosť sa tieto krajiny stávajú ešte bohatšie, nie chudobnejšie. Finančný odraz tohto vývoja však neexistuje. A prečo toto reálne bohatstvo nevyvolá spätnú väzbu v podobe zníženého tlaku na prácu a výrobu? Toto bohatstvo nemá žiaden finančný odraz, ba finančný systém registruje úplný opak bohatstva. V ňom existuje iba rastúca zadlženosť, ktorá vystavuje naše ekonomiky a v nich pracujúcich ľudí stále intenzívnejšiemu finančnému tlaku a privádza k peňažnej chudobe.

 

Peniaze nemôžu byť vytvárané ako dlh. V akomkoľvek danom čase existuje viac dlhom voči bankám, ako je peňazí v obehu. "Jednoducho nie je dosť pre všetkých a preto musí z kola niekto von." Niekto musí skončiť na ulici, zbankrotovať, trpieť, hladovať, zomrieť, stratiť svoj dom, svoju spoločnosť, čokoľvek. Niekto musí zbankrotovať, a na úrovni poskytovanej služby nezáleží. Avšak bankrotujú "neúspešné" malé a stredné podniky ktoré sú
vytláčané nezdravou dravosťou veľkých podnikov.

 

Systém vytvára konflikty na každej úrovni: od medziľudských úrovni cez úrovne konkurujúcich nadnárodných spoločností po vojnové konflikty. Populácia sa stáva paranoidnou, neurotickou a psychopatickou. Deje sa to lebo je nedostatok peňazí, ľudia musia bojovať o svoje prežitie. V psychopatickej kultúre si musí každý adaptovať
bezohľadný a narcistický postoj ako stratégiu prežitia. Tento systém vytvára zvrátené vzory správania a noriem, ktoré môže každý z nás pozorovať v každodennom živote. Vytvárajú sa masy ľudí neustále túžiacich po porovnávaní, konkurencii, nekonečnom medziľudskom boji, moci, nadvláde, materiálnom bohatstve, sláve, konzume. Súčasná spoločnosť je preto veľmi agresívna a útočí na najvyššie hodnoty človeka: jeho zmysel, určenie.

Muž musí byť bohatý, slávny, mať obrovskú vilu, najnovšie domáce vybavenie a najdrahšie auto. Žena musí byť mladá sexuchtivá zlatokopka ktorá sa drží koryta peňazí ako pijavica. Toto je americký sen. Bohužiaľ americkému národu (lepšie by bolo povedať, že

obyvateľstvu územia spojených štátov; americký národ bol zničený už dávno) sa podarilo naprogramovať aj takéto zvrátené životné úspechy. Bežný Američan si myslí, že môže byť len tak bohatý, že každý môže byť bohatý čo je dôvodov prečo systém podporuje. Raz bude tvrdo pracovať a možno sa mu podarí byť väčší, silnejší, mocnejší než ostatní - toto je jeho motivácia, jeho zmysel. Obyčajný človek je schopný vyhodiť veľké peniaze za lotéria a hazardné hry s vidinou jeho osobného úspechu a materiálnej nadradenosti nad ostatnými, to že prehráva nie je podstatné - veď možno raz sa to možno podarí! Ani vo sne ho nenapadne, že svet takto nefunguje.

 

Médiá podporujú konzumnú trhovú spoločnosť a všetky politické ideológie, ktoré ju pomáhajú udržiavať a propagujú pleonaxiu a hedónizmus (pleonaxia = mať čo najviac peňazí, vzrušenia, zábavy, sexu, jedla, obdivu, moci atď.; hedónizmus = slasť ako najvyššia hodnota, dobro). Tento primitívny hedónizmus je veľmi výhodný biznis, pretože ak ľudia uveria, že ich hlavným cieľom je neustále sa zabávať, nakupovať, užívať si, konzumovať -podnikateľ s ľahkosťou získa milióny zanietených odberateľov každého nezmyslu a zbytočnosti, ktorá sa produkuje.

Priamym výsledkom tohto systému je priemyselné náboženstvo - konzum: spoločnosť je zameraná na hromadenie a spotrebúvanie majetku a lovenie zážitkom, ktorej dogmy hovoria o závisti, chamtivosti, sebeckosti a pasivite ako o ľudskej prirodzenosti. Pre existenciu a zachovanie firmy na trhu musí konkurovať a predávať stále viac - tak sa
zrodila nadvýroba, ale tieto produkty treba aj predávať - tak sa zrodila nadspotreba: manipuláciou s ľudskými túžbami a pocitmi. Toto spoločenstvo nás núti myslieť si, že zmyslom práce je spotreba, hromadenie materiálnych statkov a možnosť zúčastniť sa spoločenských akcií. Toto je chápané ako správna odmena za prácu, a je aj
zmyslom a cieľom práce. Hlavným cieľom práce sa stala možnosť môcť si kúpiť niečo na uspokojenie svojich potrieb: šaty, jedno, drobnosti, technika, využívanie najrozmanitejších služieb; hromadenie peňazí pre pocit moci; a možnosť zúčastňovať sa na spoločenských akciách, uspokojujúcich potreby. Súčasné spoločenstvo vedie ku
ignorancii všetkého čo sa nedá merať ekonomickými a materiálnymi meradlami a snobizmu. Snobizmus je potreba patriť ku nejakej skupine vyvolených, do klubu elít. Deje sa to pretože pre chudobu sa ľudia zadlžujú a na oko sú bohatší prečo je stále ťažšie odlíšiť vrstvy bohatých a chudobných: rozdiely medzi typom spotreby a množstvom
spotreby sa strácajú. Pred zopár desaťročiami bolo vlastnenie auta luxusom, dnes je to obyčajné. Preto sa vydávajú limitované série: pre vytváranie falošného pocitu exkluzivity. Ale tak isto značkové šaty, ktoré sa dajú kúpiť v rovnakej kvalite, no nebudú značkové, luxusné.

Finančný systém zadlžovania úzko súvisí s konzumnou spoločnosťou, pretože je jeho výsledkom. Systém je spôsob ako udržiavať nejednotu a zmätok medzi ľuďmi, zvlášť medzi nízkou a stredou vrstvou lebo ak musí stále niekto von, tak potom je mojou životnou, existenčnou nutnosťou zhromažďovať stále viac a viac. Viac než som kedykoľvek schopný potrebovať aby sme sa vyhli tomu, že sa staneme tými chudými ľuďmi ktorých sme nechali na pospas.

Ďalším dôležitým faktorom dnešnej spoločnosti je deštruktívna pohodlnosť. Ľudia sú príliš pohodlní, požadujú nekonečný luxus a prepych a tak ich životy neposkytujú možnosti aby sa v nich rozvíjali morálne, etické či estetické hodnoty. (Tieto hodnoty sú rozhodne subjektívne, ale nie sú rozvíjané ani v ich subjektivite.) Ich vývin a formovanie si vyžaduje prekonávanie životných prekážok a pestrosť životných situácií. Pohodlie obývačiek a komfort áut nie sú pre takýto rozvoj správnym prostredím. Len ohýbanie života prispieva k uvedomeniu si jeho hodnôt. Neochota a odpor niesť strasti plodí smrteľnú nudu, prázdnotu v sociálnych vzťahoch. Konzumný človek sa vyhýba strastiam života, uteká od nich, bráni sa im, ignoruje ich kvôli svojej pohodlnosti, čo vedie ku jeho pomalému vývinu intelektu. Takýto človek si hodnotu života uvedomí zväčša až v krajnej situácií, ak vôbec.
Vyhýbanie sa zložitým životným situáciám vedie ku psychickej slabosti a zaostalosti.

 

Súčasného človeka možno prirovnať k dieťaťu, ktoré rodičia rozmaznávajú. Rodičmi cháp spoločnosť. Ak dieťa príliš rozmaznávajú: doprajú mu všetko v momente keď si to praje a nevenujú pozornosť hrám rozvíjajúcim tvorivosť, citovú stránku, jeho výchovu prenechajú televízii a internetu, odrazí sa to na jeho povahe. Dieťa neprechádza prirodzeným vývojom lebo nie je vystavené skúškam životných situácií ktoré sú hlavnou príčinou mentálnemu rastu. Konzumný človek je mentálne zaostalý oproti jeho prirodzenému vývinu, ktorý by sa mal uskutočňovať. Potom vyrastie jednostranný egoistický človek: chce všetko hneď, nič si neváži, potrebuje ovládať ostatných. Naproti tomu trpezlivá práca
s vyhliadkou na vzdialený cieľ, zodpovednosť za vlastné konanie a ohľad na druhých - a nie len na najbližších, sú charakteristické vlastnosti zrelého človeka. Človek, ktorého vývoj sa zastavil na detskej úrovni sa nutne stáva spoločenským parazitom. Bez istej miery utrpenia a strastí je dosiahnutie vysokej úrovne duševného bohatstva nemožné. Ale pozor na zbytočné trpenie, to je masochizmus.

Sú tisíce nezamestnaných ľudí ktorý by radi pracovali ale nemajú možnosť. Argument, že nechcú pracovať alebo nemajú dostatok skúseností je hlúposť. V niekoľkých prípadoch to je pravda ale v prevažnej väčšine to pravda nie je. Ľudia po väčšine nestrácajú svoje domovy pretože nechcú pracovať, strácajú ich jednoducho pretože neexistuje. dostatok ekonomickej aktivity, ktorá by generovala príjem na pokrytie pôžičky. Spoločnosti nekrachujú pretože to je zábavné. Krachujú pretože v čase úpadku - ekonomickej recesie -, neexistuje dostatok dopytu pre ich služby, produkty. Spoločnosti krachujú v čase ekonomickej recesie, pretože v tom čase neexistuje v obehu dostatok peňazí, ktoré by mohli získať a nimi zaplatiť pôžičku. Je to obdobie krízy, ľudia nekupujú nepotrebné
zbytočnosti, ale životne dôležité potreby. A banky, ktoré tento problém vytvorili ho riešia tak, že ľudom exekúciou odoberajú ich domovy, ich spoločnosti. Je to skutočne choré! Banky berú reálne bohatstvo: pôdu, domy, spoločnosti za to, že im niekto nesplatil peniaze, ktoré v skutočnosti nikdy neexistovali.

Ak jestvuje systém ktorý vytvára len obmedzený počet dobrých pracovných miest je logické, že rodičia učia svoje deti súťažiť a bojovať na každej úrovni pretože chcú pre svoje deti "to najlepšie": aby získali práve tie najlepšie miesta. Učia byť deti vo všetkom najlepšie, byť najväčšími a nikdy sa nezastaviť. Toto je výchova ku sebeckosti a narcizmu - kebyže sa rodičia nemusia báť o budúcnosť svojich detí, neboli by vedené k zhubným hodnotám.

Je nekonečne veľa vecí ktoré by sa malo robiť a ktoré by boli aj náležite ocenené. Práce je dosť pre každého na veky vekov, ale keď začnete niekoho vyplácať menou ktorej je nedostatok, vytvorí to núdzu o zamestnanie pretože si musí niekto požičať peniaze aby vám zaplatil. Ako sa bude kapitalistický svet zbavovať viac a viac pracovných miest - čo sa deje aj v súčasnosti, bude rásť záujem o politiku a ekonomiku, o podstatu problémov a bude musieť prísť veľká revolúcia pracujúcej triedy v kapitalistických krajinách.

Osemdesiat percent ľudí narodených v tomto najbujnejšom kapitalizme je hlboko poznamenaných systémovou propagandou. Mám vážne starosti o  mladé generácie, ktoré vyrastajú v psychopatickom prostredí bez štipky morálky.

 

V kapitalizme neexistuje spoločnosť, len veľa skupín medzi sebou navzájom bojujúcich a stretávajúcich sa medzi sebou. Ak musí stále niekto von, tak potom je mojou životnou, existenčnou nutnosťou zhromažďovať stále viac a viac. Viac než sme kedykoľvek schopní potrebovať aby sme sa vyhli tomu, že sa staneme tými chudými ľuďmi ktorých sme nechali na pospas. Človek má prirodzené pocity chtivosti a sebectva - to určite -, ale súčasný systém ich posilňuje do neskutočnej veľkosti, čoho výsledkom je materializmus, snobizmus, konzum, ateizmus, nihilizmus, čistú racionalitu a utišovanie životnej prázdnoty v hromadení a nakupovaní. Spoločnosť naučí osemdesiat percent ľudí hlúpo poslúchať: robiť to, čo chcú iní ľudia (= totalitarizmus) - čo v praxi znamená počúvať príkazy a byť
správnym poddaným  alebo sa nudiť pretože nevedia čo si počať s voľným časom (niektorí členovia mladej generácia sú jasným príkladom: keď sa všetko naučia a učivo si desaťkrát zopakujú, nudia sa pretože nevedia čo majú robiť) alebo robiť to, čo robí väčšina (= konformizmus). Proste nevedia, čo je zmyslom ich existencií. Niekedy sa frustrovaná túžba po zmysle nepriamo kompenzuje túžbou po moci (niektorých nie len vysokopostavených
členov spoločnosti to odhaľuje) vrátane jej najprimitívnejších foriem, túžby po fyzickej sile a peniazoch. Inokedy zastúpi túžbu po zmysle túžba po pôžitku (= radikálny hedónizmus, teda konzum): nekonečné radovánky, relax, nakupovanie, párty, TV a PC hry (únik z reálneho sveta lebo ten nedokáže poskytnúť dostatok vzrušenia), ... To
preto má existenciálna frustrácia často za následok jej sexuálnu kompenzáciu. V takýchto prípadoch môžeme pozorovať nespútanosť sexuálneho libida.

 

Spoločnosť vytvára duševne a intelektuálne zaostalých jedincov - potláča predovšetkým duševný rast, tvorivosť a kritický úsudok (pochybovať znamená myslieť). Schopnosť tvorivosti potláča tak, že človek považuje svoj názor za svoje vlastníctvo. Preto vníma všetko nejasne definované, slobodné a nekontrolovateľne sa rozvíjajúce ako hrozbu, pociťuje z toho strach a úzkosť - áno, skutočne je to až tak zlé. Nechce zmeniť názor, ktorý má naučený, pretože by stratil svoj majetok. Aj toto sa dá jednoznačne pozorovať v našej spoločnosti. Schopnosť kritického úsudku sa ničí absolútnou pripútanosťou ku "realite" a nulovou diverzitou názorov vyskytujúcich sa v spoločnosti (od narodenia nulové podnety na zamyslenie sa). Schopnosť myslieť je potláčaná režimovou propagandou

strachu, klamstiev a zanesením hlavy nepotrebnými informáciami, čo spôsobuje neschopnosť pýtať sa a venovať sa ešte aj dôležitým záležitostiam. Režimová propaganda uzatvára ľudí vo svete klamstiev a nereálna, v akomsi matrixe. Väčšina ľudí si nie je vedomá nejakej systémovej propagandy, je neschopná rozlíšiť realitu od fikcie. Za socializmu si ľudia dobre uvedomovali čo je to systémová propaganda, no teraz nie sú schopní ani toho.


Konzumná propaganda stráži a manipuluje naše túžby, potreby, sny a ašpirácie. Vyžaduje to samostatné spracovanie lebo je to téma veľmi širokého obsahu. Skutočný svet sa zdá bežnému popieračovi reality neskutočný a fantastický, pretože je tak odlišný od toho, čomu verí a v čom vyrastal.

 Ako sa mohli bankám počas krízy minúť peniaze? Banky sú schopné požičiavať dokým je niekto ochotný požičiavať si.  Problém vzniká, keď splátky ktoré musíme platiť sú tak vysoké, že máme trému pri nákupe jedla. Ľudia prestali splácať a mať záujem o úvery. To je to čo sa stane počas krízy. Keď nie je nikto dostatočne zaistený aby si mohol dovoliť vyššie mesačné splátky, pôžičku si proste nezoberie a bankám sa nedostáva peňazí z úrokov ktoré ich nemajú komu požičiavať - tak peniaze sa "minú".

 

Pravda je taká, že fiasko s hypotékami nebolo príčinou finančnej krízy. Bolo jednoducho len oblasťou, kde sa kolaps po prvý krát objavil. Skutočnou príčinou krízy je samotný spôsob fungovania, podstata tohto finančného systému, ktorý dovoľuje bankám tvoriť toľko peňazí, koľko sme schopní si požičať. Ak prežijeme túto krízu, tá ktorá bude nasledovať, bude desať krát horšia. Aj preto nie je možné udržať systém.

 

Všetky naše súčasné problémy majú korene v systéme zadlžovania sa. Reformovať peňažný systém je dôležitejšie než boj proti chudobe a hladu, dôležitejšie než hnutie na ochranu životného prostredia, mierové hnutie, boj proti drogám a rasizmu a boj za sociálnu spravodlivosť a prosperitu. Peňažná reforma je dôležitejšia než všetko toto z jednoduchého dôvodu - že súčasný peňažný systém je zodpovedný - priamo a nepriamo - za vytvorenie týchto problémov. Reformovať finančný systém je cieľ, na ktorý by sa mala spoločnosť zamerať. 

 

 Smerovať svoj hnev na zamestnancov banky nemá zmysel, lebo aj oni žijú v ilúzií. Smerovať hnev na úspešných podnikateľov je nezmyselné, pretože tí žijú v najvyššej úrovni ilúzie. A ak aj náhodou vedia čo sa dejú, tak žijú v sebaklame, podľa toho ako sa im to momentálne hodí, presne tak, ako to napísal George Orwell v jeho diele 1984. Smerovať hnev na vládu nemá zmysel, to musí byť každému jasné. Existencia tohto systému je príčinou konania sionistov ktorí si myslia, že sú vyvolený národ alebo proste majú v hlavách nasraté.

Nepočujeme nič iné ako to, že ak sa nám podarí zvýšiť rast HDP o jedno alebo pol percenta, všetko budev poriadku. No HDP neustále stúpa, a žiadnu prosperitu ani blaho nie je vidieť. Považovať za pokrok ustavičný rast HDP je úplný omyl, pretože nie je ukazovateľom prosperity a blahobytu. HDP nie je kvalitatívny ukazovateľ, ale
kvantitatívny. Je iba ukazovateľ ekonomickej aktivity bez ohľadu na to, či je prospešná a či nie. Ukazuje len ekonomickú aktivitu, nie jej pozadie. Ak má nejaký tovar nízku životnosť, je nutné ho často vymeniť. Spotrebiteľ sa neteší z neustáleho nakupovania hrncov, chladničiek, bicyklov, mikrovlniek: je to ekonomická aktivita, ktorá je
škodlivá. No teší sa z nakupovania toho, k čomu ho zmanipulovali médiá, a aj to sa považuje za blahobyt či prosperitu! Rovnako, ak príde nejaká katastrofa - hurikán, či záplavy -, okamžitým javom, výsledkom je rast HDP, pretože pre nutnosť napravovania škôd vzrástla ekonomická aktivita, ale nevedie to ku blahu ani prosperite. Tak
isto nutnosť obranných nákladov (alarmy, sebaobrana), nutnosť financovať kontrolnú byrokraciu nepatrí ku prosperite ani blahobytu.

Neustále hovoria, že peňazí niet. Tento neustály nedostatok štátnych financií, s do omrzenia sa opakujúcim tvrdením, že peniaze nie sú, treba spochybniť. Peniaze sú prostriedkom, ktoré vymyslel človek. Ak je celá ekonomika trvalo neschopná robiť to, čo chce, iba preto že chýbajú papieriky na ktorých sú napísané čísla, alebo ešte lepšie kredit na bankových účtoch, je to silný dôkaz, že nedostatok týchto papierikov a kreditu nemá žiadne opodstatnenie. Je to úplná idiotina. Budova stojí, zariadenie je na mieste, ľudí, ktorý by pracovali je dostatok a služby ktoré by poskytovali sú veľmi žiadané. Potom ale príde nejaký pán, ktorý povie, že nemocnica, škola, pošta, knižnica, laboratórium alebo čokoľvek iné musí byť zatvorené, pretože na to nie sú peniaze. Nemôžeme si dovoliť niečo, čo už stojí, čo už existuje! Táto situácia je všeobecne akceptovateľná, pretože predpokladá a vychádza z toho, že peňažné údaje sú platné a že nedostatok peňazí znamená nedostatok čohosi životne dôležitého. Ak by nedostatok peňazí bol rovnocenný, analogický nedostatku pracovných síl, materiálu, dopytu, malo by to logický dôvod. Ak ktorýkoľvek človek nemá peniaze, dá sa to logicky zdôvodniť.

Ak však celá ekonomika stále trpí nedostatkom peňazí a preto nemôže robiť to, na čo jednoznačne má dosť kapacít, je absurdné. Interpretácia peňazí reality je falošná, irelevantná, zavádzajúca.

Pôžička sa využíva aj na ovládnutie krajiny. Poskytne (samozrejme dobrovoľne, vláda nie je kontrolovaná) sa nejakej krajine s nerastným bohatstvom, na príklad s ropou. Tieto peniaze nejdú nikdy občanom ale idú na podporu korporácií v krajine ktoré budujú infraštruktúru: elektrárne, priemyselné parky, prístavy; objektov z ktorých prosperuje len bohatí. Peniaze nikdy nezlepšujú situáciu obyčajných ľudí. Krajine a jej ľuďom ostáva na
pleciach dlh. Taký veľký, že je nemožné ho splatiť - a to je cieľom. Potom príde nejaký židovský nochsled ktorý situáciu vyjasní: "Dlžíte nám veľa peňazí, nemôžete ich splatiť - predajte našim spoločnostiam vašu ropu, lacno.
Predajte nám vaše strategické podniky, lacno. Alebo nám dovoľte mať vo vašej krajine vojenskú základňu, poprípade pošlite vojakov do krajiny kde sa nám to hodí, napríklad Irak." Štát je donútený sprivatizovať strategické podniky. Stanovia sa podmienky ktoré v podstate znamenajú, že krajina musí rozpredať svoje zdroje a strategické podniky, často sú to verejné a sociálne služby, školstvo, systémy trestu, systémy poistenia.

Systém zadlžovania sa nie je jediným problémom; problémom je samotná povaha kapitalizmu, nie len nedostatok peňazí. Tento systém tvaruje spoločnosť rovnako a vytvára rovnaké ekonomické javy ako samotný systém zadlžovania sa, len sám o sebe postupuje pomalšie: súčasná situácia by prišla až o niekoľko desaťročí neskôr.

 

Systém voľného trhu chápem predovšetkým ako individualizmus pozdvihnutý nad spoločenské záujmy. Záujem jednotlivca je uprednostnený pred záujmami celku. Celok ani neexistuje. V kapitalizme neexistuje štát, národ ani spoločnosť. Kapitál naopak je nadnárodný, internacionálny. V kapitalizme sa strácajú hranice medzi štátmi,

prestávajú mať zmysel. To všetko v mene individualizmu, lebo najväčším kapitalistom začali hranice medzi štátmi brániť v expanzii. Bohatstvo najväčších kapitalistov presiahlo úroveň a hranice jedného štátu. Imperializmus je vyššie štádium kapitalizmu. Dnes ho tu máme v podobe EU, Lisabonskej a Sschengenskej či Maastrichtskej zmluvy. Súkromný kapitál vstupuje do cudzích štátov s cieľom ovládnuť ho. Samozrejme, že v prvej fáze najskôr ekonomicky vycicať, ale následne ovládnuť a diktovať mu. Diktujú vláde. Deje sa to formou sponzoringu politických strán. Je to vlastne spoločný podnik, kde kapitalista vloží kapitál a politik prácu. Spoločným cieľom je riadenie národa. A národ sa riadi najlepšie tak, keď je chudobný, ošklbaný a závislý na kapitále.

 

Následne na prvú definíciu nadväzuje druhá - koncentrácia kapitálu v kapitalizme je neobmedzená, čo sa  v konečnom dôsledku prejavuje ako svetovláda, snaha malej skupinky kapitalistov ovládnuť celý svet. Je to prirodzený vývoj kapitalizmu - najskôr kapitalista ovládol rodné mesto, potom región, následne štát, potom susedné štáty, kontinent a napokon celý svet. Kapitalista nebude svoj rozmach regulovať a ani štát už nemá tú schopnosť (politici sú kúpení). Kapitál má schopnosť koncentrácie (pokiaľ mu to zákony umožňujú) a jeho koncentrácia má rovnakú vlastnosť ako gravitácia, že určitou silou priťahuje ďalší kapitál, pričom platí, čím väčšia koncentrácia kapitálu, tým väčšia príťažlivá je jeho sila. Konkrétne to ilustrujem na názornom príklade - vyhlási sa
tender na privatizáciu nejakého štátneho majetku, povedzme plynárne. Prihlásia sa viacerí záujemcovia. Ktorý z nich nakoniec vyhrá ? Vždy ten, čo je kapitálovo silnejší, má väčší majetok, aktíva, má možnosť si požičať z banky väčší úver za nižší úrok. Väčší pes jebe. Podobne sa pohlcujú vzájomne automobilky, IT spoločnosti, pivovary, atď.
Väčší zhltne menšieho. Kapitál sa koncentruje. Čoraz menšia skupina ľudí ovláda čoraz väčší objem bohatstva.

Pre kapitalistu sú najlepší hlúpi ľudia, ktorí nemajú ciele presahujúce zopár dní a ktorí žijú v strachu a nemajú čas premýšľať, ktorých zmyslom je uspokojenie. Nezamýšľajú sa nad podstatou každodenných problémov, ale zato sú ich veľmi úspešní riešitelia.

Ale nie , kapitalizmus - slobodný trh odvolávajúci sa na "zákon džungle" je synonymum slobody! Ak by vznikla situácia kedy nemáš dať čo do úst a jediná možnosť by bola zobrať prácu bolo by to tvoje slobodné rozhodnutie? Ak by vznikla situácia kedy chceš opustiť momentálnu prácu lebo ťa ničí, deprimuje a kradne ti úsmev z tváre ale neodídeš lebo nedostaneš jesť ani ty tvoja vaša rodina bolo by to slobodné rozhodnutie?

 

Každý mysliaci človek musel vedieť kam nás zavedie hromadenie kapitálu v rukách súkromníkov  - do fašizmu.

Veľmi sa smejem na trvalo udržateľnom raste. Prosím, ako môže existovať trvalo udržateľný rast? S rýchlejším rastom ekonomiky ubúdajú zdroje stále rýchlejšie - nemáme ich nekonečné množstvo - nakoniec sa minú (so súčasným finančným systémom veľmi rýchlo)! Alebo sa ich bude tak málo, že ich ťaženie, získavanie bude drahšie ako vyprodukovaný zisk. Každý, kto tvrdí že môže, nemá všetkých päť pokope.  A v našom finančnom systém existuje aj ekonomický cyklus: nútený rast a nútená recesia - preto ekonomika nemôže neustále rásť.

Toto sú teda základné fakty o tvorbe peňazí. Aký to však má dopad na prax? Keďže ekonomická činnosť závisí od peňazí a peniaze sú takmer výlučne tvorené vo forme dlhu, znamená to, že ekonomická aktivita závisí od zadlženosti - buď spotrebiteľskej, firemnej alebo štátnej. A na spotrebiteľa sú kladené stále väčšie ťarchy vo forme zvyšujúceho sa dlhu. Spotrebiteľ je čoraz viac v pozícii, keď - či chce či nechce - si musí požičať, aby si mohol kúpiť tovary a služby produkované hospodárstvom, ktorú sú k dispozícii, a tak tvoriť bankový úver a podporovať emisiu peňazí do ekonomiky.

Sme svedkami priam do očí bijúceho zlyhania modernej ekonomickej vedy. Luxusne vybavené kancelárie v mrakodrapoch týčiacich sa nad hrozivými ghettami Brooklynu (nespravodlivé rozdelenie bohatstva); absurdná výroba tovarov s nízkou životnosťou s cieľom "ochrany" pracovných miest; úsilie o zvyšovanie exportu, ktorým všetky krajiny navzájom útočia na svoje ekonomiky pod zámienkou, že takýto voľný obchod zvyšuje blahobyt; nárast odpadov (až 80% vyrobených tovarov ide priamo na smetisko); neuveriteľný dlh krajín tretieho sveta (tento dlh núti chudobné krajiny aby si navzájom konkurovali pri dodávkach tovarov, ktorých je už aj tak nadbytok);
manipulácia s ľudskými bytosťami pobádajúca nakupovať najrôznejšie nezmysly (konzum); neustále sa zvyšujúce dopravné požiadavky stúpajúceho ekonomického rastu a centralizácie (identické tovary si konkurujú všade po svete bez ohľadu na environmentálne následky); skutočnosť, že napriek neuveriteľnej výrobnej kapacite modernej ekonomiky sú ľudia nútení pracovať stále viac, efektívnejšie, neustále sa rekvalifikovať, pretože v opačnom prípade ich čaká život v biede. Tí, ktorí majú prácu, musia byť v neustálom strehu, pretože svet, ktorí poznajú sa mení obrovskou rýchlosťou. Žijeme v ére stále väčšieho ekonomického rastu. Jediné odôvodnenie týchto zmien je také, že žijeme vo "veku pokroku" a že "pokrok sa nedá zastaviť". Toto sú klamstvá. Skutočný pokrok je brzdený kvôli zachovaniu ziskom, lacné a výhodné zariadenia sa na verejnosť nedostanú. Pokrok životnej úrovne a s nim súvisiaci radikálny hedónizmus vyústil v jednoduchú, pohodlnú, sebeckú, mentálne zaostalú civilizáciu, a to všetko pod heslami zvýšenia životnej úrovne, blahobytu a prosperity. Svet ekonomiky drží ľudstvo pod krkom a každý to vie, ale nikto ani netuší kam smerujeme, a ak to aj tuší, netuší prečo.

Nie je to nič prekvapivé, pretože keď je monetárny systém (systém kontroly peňazí v peňažnom obehu) chybný, stáva sa celá ekonomika chybnou.

Povaha samotného ekonomického vzostupu ovplyvňuje nie len kvalitu produkcie, ale aj distribúcie a marketingu. Intenzívny konkurenčný boj o zvyšovanie tržieb v rámci ekonomiky založenej na dlhu spôsobuje, že firmy čoraz intenzívnejšie začali využívať dopravu v rámci svojej konkurenčnej stratégie. To viedlo k postupnému rozpadu
lokálnych a regionálnych zásobovacích sietí a k rozširovaniu marketingu na čoraz väčšie oblasti, vďaka čomu došlo k eskalácii dopytu po komerčnej doprave.

 

Hypotéky zohrávajú dôležitú úlohu vo vydávaní peňazí do ekonomiky založenej na zadlžovaní sa. Domy sú najdrahšími položkami v ekonomike a preto sa nedostatok peňazí najviac prejavuje a pociťuje práve u nich. Preto sú hypotéky vysoko efektívne pri vytváraní a vpumpovaní peňazí do ekonomiky. Sú to veľké sumy so splátkami
rozloženými na dlhé obdobia, čo znamená, že sa vytvára dostatok peňazí, ktoré zásobia ekonomiku na mnoho rokov. Hypotéky do istej miery kompenzujú nedostatok peňazí v ekonomike jej zásobovaním novými peniazmi. Dá sa povedať, že dlhodobé hypotéky na majetok majú kľúčový význam pre ekonomiku postavenú na zadlžovaní sa. Hypotéky nie sú prostriedkom vďaka ktorému sa môže obyvateľstvo stať majiteľom domu, ale skôr mechanizmom na podporenie ekonomiky. V súčasnosti zažívame obrovský nárast majetku získaného hypotékou. Hovorí sa, že "oveľa viac ľudí teraz vlastní domy", ale v skutočnosti ich nevlastnia. Domy sú zaťažené hypotékou a pokiaľ je na dom uvalená hypotéka, dom nevlastní jeho zdanlivý majiteľ, ale poskytovateľ hypotéky. To je podstata hypotéky: človek nevlastní majetok, pokým nie je splatená celá hypotéka, a do jej splatenia ostáva vlastníkom nejaká banka. Sme civilizácia dlžníkov. (Pikoška: v Japonsku zaviedli tzv. generačné hypotéky, ktoré presahujú dĺžku života požičiavateľov, a požadujúce, aby dlžobu splácali aj potomkovia. Je to normálne?)

Domy sa považujú za bezpečnú investíciu a inflácia sa stáva spojencom, pretože znižuje dlh a zvyšuje hodnotu majetku. Prečo potom aj po troch desaťročiach splácania a podpory inflácie ľudia vlastnia menej domov než na začiatku? Prečo neustále len kupujeme, kupujeme a nikdy nevlastníme? Prečo sa stali hypotéky bežnou záležitosťou? Vklady na domy sú strašne nízke, počiatočné hypotéky rastú a hypotéky sa stali tak bežnými, že ich
je možné vyplácať až z pozostalostí vypožičiavateľa po jeho smrti. Tento trend sa dá pozorovať najmä v USA a UK, ale rapídnym tempom sa blíži aj k nám. Samozrejme, keď si väčšina ľudí berie hypotéku, myslí si, že si požičiava peniaze niekoho iného - nejaké reálne peniaze a vôbec ich nenapadne, že nové peniaze sa vytvárajú. Väčšina splácajúcich je v presvedčení, že nemajú peniaze pretože ich má ktosi iný, niekto kto má nadbytok, korporácie, údajný "boháči". Aj majitelia korporácií majú veľmi málo skutočných peňazí a určite nie dosť na to, aby vyplatili všetky naše hypotekárne dlhy. Na kúpu domu ani na kúpu iného majetku jednoducho peniaze neexistujú, preto sa stala hypotéka prostriedkom pre "kúpu domu". Peniaze poskytnuté ako pôžička na hypotéku nie sú peniaze, ktoré
predtým ležali v banke, sú to konkrétne peniaze za účelom kúpy domu, o ktoré sa obohacuje celková peňažná zásoba, teda počet peňazí v obehu. To, že nie je dostatok peňazí na zaplatenie hypotéky nie je spôsobené tým, že peniaze má niekto iný. Peniaze proste nemá nikto, lebo neboli vytvorené. Peniaze vznikajú a dostávajú sa do
obehu tým, že dostatočný počet ľudí či firiem sa zadlží, pričom kúpa domu sa stala jedným z hlavných spôsobov, ktorými takéto peniaze zaťažené dlhom vznikajú. Ak sa ľudia prestanú zadlžovať a budú poctivo splácajú svoje dlhy, proste vznikne nedostatok peňazí v peňažnej zásobe. V tomto systéme však domy nevlastníme a časom ich budeme vlastniť čoraz menej a menej. Domy, v ktorých bývame, a za ktoré platíme obrovské sumy, už boli
zaplatené. Bol zaplatený stavebný materiál, bol zaplatený pot pracovníkov, výroba,

doprava, murárska práca, vymaľovanie, kanalizácia a všetka s ňou spojená drina - to všetko už bolo zaplatené v deň, keď tie práce boli dokončené. Keď je dom dokončený, neexistuje žiaden fyzický dlh. Čo existuje, je aktívum. Ono stojí. Je naše, alebo aspoň malo by byť naše. Zdá sa byť mimo diskusie, že peniaze na jeho kúpu by mali takisto existovať a väčšina ľudí žije v presvedčení, že aj existujú. Ľudia sa domnievajú, že keď si požičiavajú od banky, požičiavajú si od nej novovytvorené peniaze a neuvedomujú si, že berú na seba celoživotný dlh iba preto, lebo poskytovanie pôžičiek je jediný spôsob, ako dostať peniaze do ekonomiky.

To, že fungovanie ekonomiky je na 97% závislé od bankových úverov by sa podľa teórie nemali nikdy stať. V teórií je tento systém považovaný za samo limitujúci s regulačnými a obmedzujúcimi mechanizmami. Teoreticky by nemalo existovať obrovské znásobovanie peňazí v obehu, ktoré v súčasnosti prebieha, a ktorým štáty prispievajú len 3% pretože teoreticky existujú obmedzenia. Na príklad likvidačný pomer. Tento ukazovateľ by mal klásť prísne obmedzenia na množstvo peňazí, ktoré banky tvoria prostredníctvom pôžičiek. Dlhé roky tento likvidný pomer bol stanovený vo výške 10%. To znamenalo, že banka mohla poskytovať pôžičky iba vo výške zodpovedajúcej 90% vložených peňazí, pričom zvyšných 10% bola povinná ponechať v "likvidnej" forme, napríklad v hotovosti.


Pyramída úveru je budovaná etapovite, a to tak, že v každej etape sa požičiava menej a menej peňazí, v dôsledku čoho klesá aj objem nových vkladov. V prvej fáze je možné požičať iba 90% pôvodných, ozajstných peňazí, ktoré sa potom vracajú do banky v podobe nových vkladov. Z tohto  nižšieho objemu vkladov sa opäť iba 90% dá požičať,
ktoré sa znovu vracajú do bánk ako ďalšia skupina nových vkladov. Každé kolo pôžičiek je budované na 90% predchádzajúceho kola a na konci, po sérii menších pôžičiek, posledná pôžička je malou sumou, ktorou je úverová pyramída dovŕšená. Keď je úverová pyramída hotová, ďalším požičiavaním už žiadne peniaze nie je možné vytvoriť, pokiaľ sa do základne nedostanú "nové, ozajstné peniaze". Inými slovami povedané, iba keď štát vytvorí
a dá do obehu viac mincí a bankoviek ako hotovosť nezaťažená dlhom, systém môže z týchto nových peňazí začať odznova budovať ďalšiu pyramídu pôžičiek. Táto teória má však jeden háčik, a to ten, že sa neuplatňuje. Likvidný pomer bol opustený v roku 1981 v rámci deregulačných opatrení domácich a zahraničných financií. V súčasnosti môžu banky požičiavať a ďalej požičiavať bez toho, žeby boli obmedzované likvidným pomerom, sú obmedzované len našou schopnosťou požičiavať si. V skutočnosti bankový systém celé roky úspešne obchádzal dodržiavanie likvidného pomeru tým, že investoval do štátnych krátkodobých cenných papierov, takže tento ukazovateľ už dlhú dobu bol aj tak funkčne zbytočný.

 

 Ďalším opatrením, ktoré malo reštriktívne pôsobiť na bankovníctvo, je stanovenie pomeru medzi rezervami aaktívami. Tento pomer mal spolu s likvidným pomerom zabezpečiť, aby banky mali dostatočné množstvo peňazí v rezerve na krytie akejkoľvek pôžičky, ktorá by nebola zaplatená. Pomer 10% medzi rezervami a aktívami znamenal, že ak by banky poskytli pôžičku 10 000 000 eur, museli by mať 1 000 000 eur vlastných rezerv.
Požiadavka na tento pomer nás vracia do čias, keď základom bankovníctva bolo zlato, ktoré tvorilo rezervu banky.
Za viktoriánskych čias, keď mohlo dôjsť k "útoku na banky", pri ktorom každý, kto mal v nej uložený vklad alebo držal papierové peniaze, žiadal banku, aby mu dala za ne zlato, rezerva vo výške 30% bola považovaná za "dobrý bankový zvyk", aj často nebol dodržiavaný. V 20. storočí sa za adekvátnu považovala rezerva 10%, ktorá mnoho
rokov bola riadne uzákonená. Podobne ako u likvidného pomeru, aj pomer rezerv a aktív už bol opustený. Dnes sa od bánk vyžaduje iba to, aby 0,5% svojich aktív mali uložených v Bank of England vo forme bankoviek a mincí. Z finančného hľadiska ide o úplne irelevantnú sumu. Ako obmedzenie nemá zmysel, pretože ministerstvo financií dodáva bankovky a mince komerčným bankám, aby uspokojilo ich celkový dopyt a tých 0,5% sa jednoducho stáva súčasťou celkového dopytu po minciach a bankovkách.

 

V celej ekonomike úsilie splatiť dlhy v rámci finančného systému postaveného na zadlženosti vyvoláva neochabujúci tlak a podporuje trendy, ktoré totálne ovládajú priemysel, poľnohospodárstvo a sektor služieb.  Je to tlak, ktorý preniká do každého zákutia nášho života, ktorý nás pripútava k permanentnej zamestnanosti, deformuje naše ekonomiky, núti ich rásť a meniť sa čoraz rýchlejším tempom a čoraz zúrivejšie medzi sebou súťažiť.

 

Tvrdia , že spotrebiteľ je kráľ trhu, trh je jeho kráľovstvo a tržby sú jeho zbraň. Tržba nie je žiadna zbraň.

Spotrebiteľ musí nakúpiť tovar u nejakej firmy, no firmy sú bezbranné voči pravidlám finančného systému: musia znižovať kvalitu a trvanlivosť tovaru a vykorisťovať zamestnancov, spotrebiteľ si môže jedine medzi takmer rovnakými možnosťami, čo je porušenie jeho slobody voľby. Tvrdia, že ak smerovanie ekonomiky ku stálemu rastu nie je správne, ak aj množstvo tovarov na trhu je príliš vysoké, či dopady na životné prostredie sú zhubné - tvrdia nám, že v konečnom dôsledku za to treba viniť spotrebiteľov, čiže ľudí ako takých. Obviniť obeť je najlepšie. Určite môžu ľudia obmedziť konzumovanie, ale s dnešným finančným systémom by sa nič nezmenilo, aj napriek tomu by väčšina nového tovaru skončila na smetiskách. Ľudia nemôžu prestať nakupovať, sú závislí na produktoch, preto musia finančný systém udržiavať - nemajú inú možnosť.

"Predáva sa to, čo ľudia chcú." Takú odpoveď má ekonomika. Rast trhovej ekonomiky musí byť preto odrazom toho, čo ľudia vo všeobecnosti chcú. Tento ekonomický názor vsugeruje už názov konzumná spoločnosť, ktorý vytvára dojem, že ekonomika reaguje iba na to, čo ľudia v skutočnosti chcú. Nepredáva sa, čo ľudia chcú.

 

Nekonečné útoky reklamnej propagandy a možnosti "slobodného výberu" z nás urobili konzumentov. Teraz sa navzájom podporuje neustála výroba a neustála potreba nakupovať. Tvrdia nám, že žijeme v ére konzumerizmu. Ľudia na celom svete sú rozdelení na tých, čo si užívajú konzum, a na tých, čo po ňom ustavične túžia. Aby sa
tento nenásytný materiálny apetít v bohatých krajinách upokojil, do obchodov, výkladných skríň a na regáli supermarketov bez prestania prúdi tok tovarov: nové modely automobilov, práčok, tlakových hrncov, hifi veží, hračiek a počítačov. Niektoré z nich sú nové vynálezy, avšak zväčša ide o nové verzie predošlých produktov.
Mnohé predstavujú výrazné inovácie, sú produktom vysokej technologickej odbornosti a poskytujú nezvratný dôkaz o ekonomickom napredovaní ľudstva.

Chcú ľudia neustále a nesledovateľne meniaci sa dizajn? Tisíce rovnakých produktov a nimi presýtený trh? Chcú ľudia úplne presýtený trh?  Rovnako nie. Človeku je jedno či kupuje u predajcu A alebo B, ktorých meno ani dobre nepozná, pretože všetci poskytujú to isté za podobné ceny. (Za predpokladu, že nie je zmanipulovaný ku vernosti určitej značky, alebo ak nie je značka očividne kvalitnejšia.) Nepretržitá obmena dizajnu a modifikácie znamenajú, že každý model je vyrábaný iba pár rokov či dokonca mesiacov, aby bol čoskoro nahradený aktuálnejšou verziou.
Nikoho už neprekvapuje úroveň duplikácie medzi firmami. Ponúka výber rôznych značkových i neznačkových produktov. Nespočetné množstvo firiem ponúka podobné tovary a služby s nepatrnými obmenami a zanedbateľnými rozdielmi v dizajne alebo v celkovom výzore, s voľnou dizajnu, tvaru, farby, ktoré sú určené na to, aby urobili dobrý dojem na zákazníka a zaujali ho. Móda zaručuje nepretržitú zmenu u väčšiny produktov,
zatiaľ čo odvetvia služieb ako sú dodávka, komunikácia a cesty sú stále rýchlejšie, svižnejšie a tvoria čoraz väčšiu časť modernej ekonomiky.

Jedným z najškodlivejších účinkov finančného systému založeného na zadlženosti je jeho vplyv na kvalitu produkcie. Životnosť mnohých druhov tovarov sa čoraz viac skracuje, v dôsledku čoho sú pravidelne nahrádzané novšími verziami. Chcú ľudia tovar s krátkou životnosťou? Nie. Životnosť mnohých druhov tovarov sa čoraz viac skracuje. Povedia si ľudia: "Nuž dobre, hrniec sa pripálil, teraz si môžem kúpiť nový. Už sa neviem dočkať, keď
budem mať v rukách posledný model." Nízka životnosť nás štve. Je tento ustavične sa zrýchľujúci tok nových produktov, stále pohotovejších služieb, technologickej komplikovanosti a nepretržite sa meniaceho dizajnu skutočným odrazom ekonomických túžob ľudí? Človek si nemôže kvôli nízkej mzde (nízkej kúpyschopnosti) dovoliť
kúpiť kvalitný výrobok (pretože v obehu nie je dostatok peňazí; majú ich banky, ktoré tieto peniaze investujú a stávajú sa ešte silnejšími). Kúpiť kosačku, ktorá by vydržala celý život by chcelo bankový úver na tridsať rokov.
Samozrejme, že väčšina spotrebiteľov si nemôže dovoliť kvalitný tovar, ktorý je k dispozícii; rast zadlženosti svedčí o tom, že sotva si môžu dovoliť aj produkty lacné, ktoré prevažujú! Chronicky nízka kúpyschopnosť ovplyvňuje zákazníkov pri voľbe produktov. Automaticky a nespravodlivo uprednostňujú tovary lacné, na čo priemysel musí
náležite reagovať. Ľudia nie sú schopní nakupovať kvalitné dlho trvanlivé výrobky pretože na ne jednoducho nemajú peniaze a trh je nútený stále dookola vyrábať výrobky ktoré sa hneď pokazia. Skracuje sa životnosť a kvalita tovarov, pretože takéto tovary sú lacnejšie. Aj toto produkuje tony odpadu. Toto je pripisované ľudskej nenásytnej hrabivosti, ktorá sa prejavuje v neustálej túžbe po nových produktoch. Aj tu platí, že hlavným vinníkom tohto stavu je finančný systém založený na zadlžovaní sa. Nielen že, kupujeme pretože chceme a baví nás to, ale kupujeme aj to, čo nechceme, pretože musíme. Krátka životnosť produktov nám bola nanútená.
Produkty, ktorých nakupovanie konzumentov baví, vymenia ešte predtým, než to bude nutné. Tie, ktoré meniť nechceme (domáce spotrebiče, náradie, nástroje,...) sme nútený vymeniť . Takto si priemysel zabezpečil neustále nakupovanie nových produktov, nemáme na výber - proste nakupujeme. Ak by produkt vydržal dlhšie, za zopár rokov by sa priemysel scvrkol, milióny ľudí by prišlo o prácu a zisk z priemyselného odvetia by klesol na minimum.

Keď ľudia prosia o zvýšenie pracovných miest, v podstate žiadajú o vytvorenie novej túžby, o ktorej ešte nikto ani nevie, že ju potrebuje alebo žiadajú o skrátenie životaschopnosti produktov. Vinou finančného systému je len málo pracovných miest a prakticky žiadne pre nekvalifikovaných. Každý vie, že výhodnejšie je kúpiť si kvalitný
tovar, ktorý vydrží dlhšie, než lacný tovar, ktorý sa pokazí po krátkom čase a treba ho vymeniť. Je to výhodnejšie pre spotrebiteľa, nie pre trhy. Ale spotrebiteľ si to nemôže dovoliť. Teda kvalitným produktom sa na trhu nedarí tak, ako lacným. Ľudia nie sú krátkozrakí - oni si jednoducho nemôžu dovoliť byť ďalekozrakými. A rast zadlženosti
dokazuje, že ľudia sú sotva schopní kupovať lacné produkty, ich mzda im nevystačuje pre najnovšie ošatenie, televízor, procesor. Preto sú marketingovo - násilne - presviedčaný, že toto a tamto potrebujú a život bez toho by bol nudný, a hneď nasledujúca reklama propaguje výhodnú pôžičku. Mladí ľudia sú kvôli nízkej mzde nútení brať pôžičky, hypotéky a splácať ich nasledujúcich dvadsať rokov, aby mali vôbec kde bývať. Aj keby človek uvažoval v dlhšom časovom horizonte, kúpi si to, čo si práve môže dovoliť. Kto má dosť peňazí - ten si kúpi si kvalitný hrniec, toto je skutočné rozhodnutie spotrebiteľa. Lacnejší tovar má prirodzenú výhodu v nižšej cene, ale v ekonomike založenej na zadlženosti sa toto stáva vyloženou a nespravodlivou prednosťou. Nízka cena je v ekonomike založenej na zadlženosti takým lákadlom, že priemysel je nútený sa rozvíjať smerom uprednostňujúcim tovar nízkej kvality. Spotrebitelia skrátka nie sú v stave presadiť to, čo naozaj potrebujú a čo by priemysel určite dokázal bez problémov splniť.

Vyrobí sa len to, čo sa dokáže spotrebovať? Finančné obmedzenie - chápané ako to, čo si každý z nás môže dovoliť - sa považuje za niečo, čo ma súvis s reálnym obmedzením toho, čo môže byť vyrobené. Je to len zdanie, pretože dnes existujú nadbytočné kapacity na výrobu, a predsa dochádza k pravidelnému zatváraniu podnikov. Je to kvôli nízkej kúpyschopnosti: podnik nemôže prosperovať, pretože ľudia nemajú peniaze, za ktoré by nakúpili ponúkané služby a tovary, čo vyvoláva dravú konkurenciu - boj o každú tržbu za každú cenu, lebo v opačnom prípade nebude podnik schopný splatiť dlh. Honba za novými produktmi je spätá s obrovským plytvaním.
Nadbytočné kapacity na výrobu je toho 80% tovaru, ktorý skončí na smetisku, pretože ho nikto nie je schopný kúpiť, no pre konkurencieschopnosť sa musí vyprodukovať. Okrem toho už len udržať krok s týmto tempom zmien si vyžaduje obrovské množstvo úsilia, energie a materiálu, v dôsledku čoho dochádza k deštrukcii životného
prostredia, mrhaniu zdrojmi a nezmyselnému plytvaniu ľudským intelektom.

 

Preto nadprodukcia, konkurencia, duplikácie a modifikácie tovarov a služieb nemajú nič spoločné so spotrebiteľským dopytom. Je to výsledok tlaku vyvíjaného na ľudí ako na pracovníkov, aby sa maximálne usilovali a získali od ľudí ako spotrebiteľov to, čo najviac potrebujú a čoho majú kritický nedostatok - peniaze. Ľudia ako pracovníci musia zápasiť o svoje príjmy, zatiaľ čo ako spotrebitelia musia akceptovať prúd zmien, ktoré to so
sebou prináša.

Konzument ovplyvňuje finančný systém asi tak, ako jesenné lístie októbrovú búrku. Ľudia sa musia prispôsobiť podmienkam finančného systému, od ktorého sú absolútne závislí a ktorý vytvára mnoho problémov. Elity vytvorili prostredie a obviňujú ľudí za to, na čo nemajú žiadny vplyv. Je to klasická technika elít: obviniť obete.

 Nepretržitý tok nových výrobkov s novým dizajnom určite nie je prianím spotrebiteľov. Je to odpoveď priemyslu na ekonomické podmienky - finančný systém. Tieto pravidlá vytvárajú intenzívnu konkurenciu v oblasti predaja a nízku kúpyschopnosť - finančný systém je postavený tak, aby odsával peniaze obyčajným ľuďom na účty bánk.
Nové autá nie sú navrhované preto, aby ponúkli spotrebiteľovi čosi, čo ešte nemá, alebo čo si žiada. Nové autá sú navrhované s cieľom poskytnúť výrobcovi náskok pred ostatnými konkurentmi vo finančnom prostredí, kde nie všetky autá, ktoré je možné vyrobiť, je možné aj predať. Všetky firmy majú v tomto jasno. Vedia, že musia robiť
zmeny, ktorými ochránia a upevnia svoje neisté miesto na trhu; musia ustavične investovať, meniť a prispôsobovať sa, aby nezbankrotovali. Nikto sa neodváži zastaviť ani na chvíľku zo strachu, že stratí svoj podiel na trhu. A ľudia by následne prišli o prácu.

Riadime sa mottom "Konkuruj, predávaj alebo umri od hladu!" čo sa prejavuje mimo spomenutého aj stratou morálnych hodnôt v každej spoločnosti ovládanej týmto zhubným systémom.

Tento nútený ekonomický vzostup nielenže nie je výsledkom prirodzených potrieb spotrebiteľov, ale dokonca aj nákupné potreby boli zmenené (cháp naprogramované) tak, aby vyhovovali tomuto prúdu ustavične sa valiacej produkcie, pomocou manipulácie s ľudskými emóciami prostredníctvom imidžu a reklamy. Ľudia sú verní konzumu, priemyselnému náboženstvu.

Trh nereaguje na ľudí, ale na finančný systém. Javy, ktoré som opísal ľudia nechcú. Hovoriť, že trh reaguje na dopyt je hlboký omyl. Trh je tvorený korporáciami. Tie nediktujú pravidlá, ale musia sa prispôsobiť finančnému systému. Našťastie existujú ešte nejaké štátne regulácie, pretože trhu je jedno, čo predáva, a ako silnou
manipuláciou pôsobí na ľudí. Ale štát je neustále slabší, pretože je kúpený  finančnými velikánmi, ktorým je jedno čo predávajú.

Problém je v systéme čiastočných frakčných rezerv, ktorý som už popisoval. Tento systém nevytvára dostatok pracovných miest - ale naopak - likviduje ich, núti ekonomiku neustále rásť a je postavený tak, aby "odsával" peniaze ľuďom a presúval ich z obehu na účty bánk a tak vytvára chronicky nízku kúpyschopnosť.

 

Všetkému je na vine systém zadlžovania sa, ktorý som vysvetlil. Systém ničí pracovné miesta čím vytvára nízku kúpnu silu a je postavený tak, že sa bojuje o každý peniaz, pretože dlhy musia byť zaplatené ale nie je dostatok pre všetkých čo spôsobuje agresiu voči spotrebiteľovi čoho výsledkom je konzum, dravú a nezmyselnú konkurenciu: neustále sa meniace produkty, mrhanie prírodnými zdrojmi, stále väčšie zisky na strane bohatých a stále väčšia chudoba na strane chudobných a znižovanie kvality a trvanlivosti produktov. Tento systém je problémom, na ktorý by sa mala zamerať verejnosť, iné problémy sú len výtvory tohto systému.

Potreba lacnoty a neustáleho znižovania ceny tovaru má veľký vplyv na štruktúru priemyslu a zamestnanosť.

Vyplácanie mzdy v každej firme predstavuje významnú položku. Ak sa firme podarí zredukovať veľkosti mzdy, je vo výhode, bude mať väčší zisk. "Zlepšovacími metódami" je nazývané výhodné zbavovanie sa pracovnej sily, nútenie pracovnej sily do neľudskej produkcie hodnôt, práce, vykonávania činností a zavádzanie automatizácie kde je to možné čoho následok je zníženie pracovných miest. Pre finančný systém je nutnosť, aby pracovalo čo najmenej ľudí, ktorým sa platí minimum a ktorý vykonávajú prácu za niekoľkých ďalších ľudí, čo ma za následok to, že ľudia nemajú peniaze. Nie je to výhodné, je to nutnosť. Keď môže firma produkovať svoj tovar masovo,
automaticky a nekvalitne, tak to majú malé firmy spočítané - nové a malé firmy sú vytláčané.

Celkovo vzaté, peniaze zvýhodňujú spoločnosti. Čím bohatšie odvetvie, tým ťažšie uplatniť sa v ňom. Až sa to stalo nemožným. Skús získať nejakú pozíciu v oblasti potravinárskeho či farmaceutického priemyslu. A ak sa to vôbec podarí, tam v niečom novom, v niečom čo sa nepredáva, čo ešte ľudia nepoznajú. Najviditeľnejší príklad je
nedôvera farmaceutickému priemyslu a vzrast alternatívnej medicíny. Počet predajcov alternatívnej medicíny narastá pretože kvôli potrebe lacnej výroby a zisku farmaceutické spoločnosti vyrábajú lieky, ktoré nie že len neliečia a utlmujú príznaky, ale spôsobujú množstvo vedľajších účinkov, ktoré treba tlmiť liekmi, ktoré spôsobujú ďalšie vedľajšie účinky. Preto stráca farmaceutický priemysel dôvernosť a nastáva presun k alternatívnej medicíne. Tieto lieky často s ľahkosťou problémy vyliečia ktorých príznaky obchodníci v bielych plášťoch s ich tabletkami len utlmovali (a spôsobovali iné ťažkosti; pre zisk) a sú podstatne lacnejšie.

Toto je významné tvrdenie. Všeobecne sa predpokladá, že úspech firmy na trhu je dôsledkom jej efektívnosti pri poskytovaní toho, čo spotrebitelia požadujú. V skutočnosti je to tak, že finančný systém založený na zadlženosti tým, že cenami vytláča kvalitu a trvanlivosť, poskytuje neférovú výhodu firmám ktoré sú schopné aplikovať
metódy masovej produkcie a znevýhodňuje všetky manuálne vstupy. Malá firma vyprodukuje tovar za podstatne drahšiu cenu, pretože má viac podstatne manuálnych vstupov, veľká firma je viac automatizovaná, a keďže ľudská práca je drahšia, dokáže vyprodukovať tovar za podstatne nižšiu cenu. Tým pádom úspech na trhu závislí
predovšetkým od automatizácie, vykorisťovania a zneužívania zamestnancov, zníženia kvality a trvanlivosti produktu. Menšie firmy, ktoré sa viac zaujímajú o potreby a žiadosti spotrebiteľa - pretože musia, a ktoré viac vychádzajú v ústrety - pretože musia, sú vytláčané. Je to krach "neúspešných" firiem.

Netvrdím, že automatizácia a masová produkcia je zlá. Problém je v tom, že existuje neustále vyvíjaný tlak nútiaci k automatizácií, ustavičnej zmene, lacnote a zníženiu kvalitu tovaru, ktorý doviedol trhy do extrému nadprodukcie, ktorá žiada nadspotrebu.

Trend vyrábať čoraz viac a čoraz lacnejšie tovary s krátkou životnosťou, výdržou, je odpoveďou trhu na dopyt po pracovných miestach. Iba lacné tovary - teda tovary s neustále kratšou životnosťou sú schopné zabezpečiť trvalú zamestnanosť. Zamestnanosť sa zabezpečuje produkciou obrovského množstva tovarov nízkej kvality a krátkej životnosti. To, že sú ľudia donútený takto pracovať - ak chcú prežiť -, je jasné porušenie ich ľudských práv.
Ekonomika nerešpektuje spôsob dosahovania mzdy, pretože veľa ľudí by radšej pracovalo v menších nezávislejších firmách a s väčším dôrazom na kvalitu. A toto chce aj zákazník, ale finančný systém mu to odopiera. Zánik osobného majstrovstva, vytlačenie malej a strednej produkcie kvalitných tovarov a úpadok kvalifikovanej práce neovplyvňujú iba kvalitu produktov, ale aj kvalitu života ľudí ako zamestnancov.

 

Úsilie nájsť si prácu a neustála dravá konkurencia vyvolali ďalší rys ekonomického rastu. Je to vzrast podporných odvetví. Podporné odvetvia sú odvetvia, ktoré využívajú firmy aby si zaistili konkurenčnú výhodu na trhu. Keď ich však začnú používať všetky firmy, ich výsledok sa anuluje, a nasleduje vznik nového odvetvia poskytujúceho zamestnanosť. Ako rastie technologická vyspelosť a schopnosť vyrábať, rastie aj dopyt po podporných odvetviach, ktoré zintenzívňujú konkurenciu medzi firmami.

 

Nezmyselné plytvanie ľudského intelektu sa prejavuje masami inteligentných ľudí, ktorý sa venujú výskumu s cieľom hľadať na trhu nejaké nevyplnené miesto, pomocou ktorého by sa dalo spraviť zdroj príjmov v podobe nejakej túžby: služby, ktorá by mohla byť človeku ponúknutá, ktorú bude požadovať, bude ju potrebovať ale o ktorej zatiaľ ani nevie, že môže vôbec existovať, nevie, že ju potrebuje, čo sa s ľahkosťou vyrieši za pomoci
reklamy. Najlepším príkladom je reklamný priemysel, do ktorého firmy investujú, nie preto, aby získali svoj podiel na trhu, ale preto, aby si ho udržali. Čo bolo v minulosti stratégiou na úspech, je dnes stratégiou na prežitie, a reklamný priemysel prekvitá aj napriek tomu, že nerobí nič užitočné.

Ďalší podporný priemysel je aj vo svete informačných technológií. Priemysel má nenásytnú chuť po akejkoľvek technológií, ktorá môže zvýšiť predaj, zlepšiť produktivitu, znížiť náklady, alebo akúkoľvek kombináciu týchto možností. Počítače ponúkajú všetky tieto možnosti a preto sa bojuje o neustále inovácie hardvéru a softvéru.
Výsledok je ten, že každý nová generácie technológie sa stáva nevyhnutnou podmienkou prežitia na trhu.

Tlak na získanie náskoku pred konkurenciou viedol ku vzniku priemyselnej špionáže. Firmy navzájom monitorujú svoje reklamy, akcie, formy upútania, marketingovú stratégiu atď. Navzájom si kradnú nápady a prerábajú ich k nepoznaniu. Do sledovania konkurencie a náležitej reakcie putuje veľké množstvo zdrojov.

 

Ďalšie podporné odvetvie je byrokracia. Takto sa udržuje tento konflikt pod kontrolou. Byrokratická administratíva samotná je teraz významným zdrojom pracovných miest. Väčšina pracujúcich v USA pracujú v sociálnych službách, a zvyšok sveta sa tam približuje. Ak chcú firmy prežiť, sú nútené ustavične znižovať náklady, mzdy, automatizovať ale aj znižovať kvalitu tovaru do tej miery, že spotrebiteľ potrebuje ochranu pred tovarmi,
ktoré sú také lacné, že sú až nebezpečné. Musel do toho teda vstúpiť štát: kontroly, regulácie, návštevy inšpektorátu bezpečnosti práce, hygienici, obchodný zástupcovia. Vzniklo obrovské odvetvie zamerané na vytváranie práce, hľadanie práce, školenie ľudí aby boli pripravený spracovať, aby vedeli ako majú podávať žiadosť o prácu a tak isto poradenstvo pre tých, ktorý sa nevedia vyrovnať s tým, že nemajú prácu. Tým nechcem
povedať, že všetky tieto obranné výdavky sú vo svojej podstate zbytočné. Je zrejmé, že reguláciu a byrokraciu potrebuje každá ekonomika. Je jasné, že potreba takýchto kompenzačných agentúr usilujúcich sa udržiavať konflikt pod kontrolou ale obrovské náklady, ktoré si vyžadujú je výsledkom dravého a nenásytného ekonomického rozvoja.

 

Predajca hľadá nejaký marketingový trik, ktorý ich sortiment zvýhodní pred konkurenciou. Ani toto nie jevýsledkom spotrebiteľského dopytu - je to agresia voči spotrebiteľovi, na ktorého pôsobia presvedčovacie vplyvy marketingového priemyslu. Tlak na firmy, ktoré musia presvedčovať ľudí, aby kupovali práve ich značku vedie k agresívnym reklamným kampaniam. Preto musela byť moc reklamy obmedzená a kontrolovaná založením
nového úradu, alebo len nejakého nového úradného oddelenia. Agresívny marketing je brzdený obchodnými normami a často je potrebné regulovať aj import s cieľom zmierniť dopad zahraničného tovaru na domácu ekonomiku. V Amerike boli prakticky všetky obmedzenia zrušené, Slovensko sa zatiaľ drží.

 

Ďalším prosperujúcim odvetím ekonomiky je vyrovnávanie sa s environmentálnymi dopadmi núteného ekonomického rastu; čoraz viac pracovných miest poskytuje výroba zariadení proti znečisťovanou, potreba monitorovať, vytvárať legislatívu a regulovať negatívne dopady veľmi zlého manažmentu ekonomických aktivít na životné prostredie.

V posledných rokoch enormne vzrástli tzv. "výdavky na obranu". Ich najzreteľnejšou formou sú položky ako poplašné zariadenia a domáce bezpečnostné systémy. Ale aj organické potraviny, voda vo fľašiach a vodné filtre, predmety a kurzy sebaobrany, masky proti smogu a opaľovacie krémy s faktorom desať predstavujú výdavky, ktoré vzrástli v miere, ktorá pred 30 rokmi bola nepredstaviteľná a zbytočná. Takisto hypotéková ochrana,
ochrana zamestnanosti, poisťovníctvo a privátna lekárska starostlivosť - toto všetko sú rozkvitajúce odvetvia ekonomiky. Pomocou nich sa ľudia usilujú chrániť pred sociálnymi, environmentálnymi a finančnými dopadmi dnešnej brutálnej ekonomiky.

 

V našej ekonomike sa strieda nútený ekonomický vzostup s nútenou ekonomickou depresiou. Aj keď sa to nazýva ekonomický cyklus, jeho pôvod, forma a účinok je vyslovene finančný. Svet sa nemení. Potreby ľudí zostávajú relatívne konštantné a ich realistické túžby sa nemenia z ničoho nič. Avšak každú krajinu, ba prakticky celý svet
sužujú ohromné finančné výkyvy, pri ktorých dochádza po horúčkovitej ekonomickej aktivite prichádza rovnako dramatický pokles. Naše ekonomiky sú neschopné udržať si stabilnú úroveň investícií či stabilnú úroveň spotreby.

Mnoho firiem si požičiava peniaze na investície, čo je významný zdroj peňazí v hospodárstve ako aj nových pracovných miest. Veľký ekonomický význam má však to, kedy si investície požičiavajú. Keď si firma požičia peniaze, ktoré potom investuje, ešte skôr než sa na trh dostanú jej produkty a služby, distribuuje platy a mzdy.

Tento časový sklz má kritický význam. V priebehu investičnej fázy celkový objem príjmov v hospodárstve vzrastie, aj keď na trhu ešte nie je nijaký tovar. Táto distribúcia dodatočných peňazí kompenzuje nedostatočnú kúpnu silu v danej časovej fáze a ekonomika dostáva impulz na zvýšenie spotrebiteľského dopytu. Tržby stúpajú a hospodárska dôvera s ňou. Keď sa však nové produkty konečne dostanú na trh, ich ceny budú stanovené v takej výške, aby umožnili firme splatiť jej dlhy. Firma už nedistribuuje nijaké ďalšie peniaze okrem miezd a platov, pritom sa však usiluje postupne získať naspäť peniaze, ktoré v investičnej fáze vyplatila.

Spotrebitelia však tieto peniaze už nemajú! Nielenže boli utratené, niektoré boli vrátené bankám ako splátky hypoték alebo úverov iných firiem a preto už viac nie sú k dispozícii bez toho, žeby nebolo potrebné brať ďalšie úvery. Avšak firma, ktorá investovala, musí celú sumu získať naspäť a splatiť ju. Keďže však musí zaplatiť aj s úrokmi, firma musí zaplatiť viac, než si požičala. Z hľadiska pumpovania peňazí do obehu - zvyšovania kúpnej sily firma prestala byť súčasťou riešenia a stala sa súčasťou problému. Ba problém je ešte vyostrenejší, viac tovaru si navzájom konkuruje a vyššia je celková zadlženosť. Toto však v ranej fáze ekonomického vzostupu ešte nie je viditeľné. Počiatočná investícia zvýšila
kúpnu silu v hospodárstve, zvýšil sa dopyt a aj ostatné formy začali investovať.

Peniaze, ktoré si ostatné firmy požičiavajú a púšťajú do ekonomiky ešte pred vlastnou produkciou opäť pomôžu zakryť situáciu a kompenzovať nedostatočnú kúpnu silu. Keď sa však tieto tovary dostanú na trh za ceny stanovené tak, aby pokryli investičné náklady, vyvstane hrozba, že pokiaľ ešte viac firiem nebude investovať, problém nedostatočnej kúpnej sily sa prehĺbi. Čoskoro sa ekonomika spolieha na ustavične rastúce množstvo
investujúcich firiem a aj keď hospodárstvo budí dojem prosperity, zadlženosť sa zvyšuje. Preto ekonomika musí rásť ešte rýchlejšie, investícií musí stále pribúdať. Priemyselná aktivita sa zintenzívňuje, nové investície vyrovnávajú nedostatok kúpnej sily, rastie dôvera spotrebiteľov, ktorí si stále viac požičiavajú.

Ale niekto musí podľahnúť. Buď sa začne zadrhávať investičná činnosť alebo začne chýbať kvalifikovaná pracovná sila, alebo plánované tržby sa v konkurenčnom prostredí nepodarí dosiahnuť. Niekedy ceny narastú, zahraničný tovar zlikviduje domácu produkciu alebo nastane kritický nedostatok surovín. Niekedy záplava nového tovaru jednoducho nenájde svoje umiestnenie na trhu. Nakoniec investičné tempo začne poľavovať a zadlženosť ho
dobehne. Obyčajne dôjde k cenovej inflácii. Úrokové miery prudko vyskočia, úverové splátky sa vďaka tomu zvýšia, takže kúpna sila opäť oslabne. Dopyt klesne, plánované tržby sa nenaplnia a začne recesia. A tak po vzostupe prichádza recesia, a to v ekonomike, ktorá iba pred niekoľkými týždňami sa viezla na vlne aktivity a prosperity.

 

Nie je to iba matematika úrokmi zaťaženého dlhu, ktorá robí stabilitu nemožnou. Praktické účinky financovania na báze zadlžovania sa vedú k tomu, že vzostupy a recesie sú nevyhnutné. Keď sa etablovaná firma (známa, dobré meno, stabilná) cíti ohrozená novou spoločnosťou, ktorá nedávno investovala a vyrába lepšie, lacnejšie alebo
príťažlivejšie produkty, musí nejako odpovedať. Tou odpoveďou sú investície do budúcnosti firmy. Vďaka investíciám vzniká dopyt po pracovných miestach. Viac pracovných miest vytvára viac tovaru, ktoré znovu ohrozujú existujúce produkty a tak narastá konkurencia. Čím úspešnejšie firmy investujú, tým viac musí zvyšná
časť ekonomiky odpovedať, jednak na obranu a na kompenzáciu poskytovaním pracovných miest.

Práve tak ako rast aj recesia naberá tempo a je jasné, prečo. Väčšina pôžičiek zo strany spotrebiteľov bola vzatá v čase vzostupu na vlne dôvery. Keď nastane recesia, spotrebitelia sú opatrnejší. Bez podpory buď nových investícií alebo spotrebiteľských úverov sa začne prejavovať nedostatočná kúpyschopnosť, dopyt začne klesať a firmy sa
začnú topiť. Keď firma skrachuje, ľudia sú prepúšťaní z práce, požičiavanie spotrebiteľov a priemyselné investície ešte viac klesnú, čo má za následok ešte nižší dopyt. Celá ekonomika je ohrozená pádom tržieb a zadlženosťou. Tu musí zakročiť vláda s veľkým rozpočtovým deficitom a výrazným nárastom štátneho dlhu, vďaka čomu ekonomika s biedou prežije až kým znova nenastane obdobie spotrebiteľskej dôvery a investícií. Potom môžeme začať odznova. Snehová guľa zmeny sa znovu začne gúľať a ďalší ekonomický cyklus sa začne rozbiehať.

Politici, ekonómovia a centrálni bankári sa zúfalo usilujú naplánovať kurz tak, aby sa predišlo extrémom rastu a recesie a regulujú zásobu peňazí manipulovaním s úrokovými sadzbami. Keďže však ekonomika založená takmer úplne na peniazoch vytvorených ako dlh, je vo svojej podstate platobne neschopná a nestabilná, ich úspech je v najlepšom prípade čiastkový.

 

Aké to má dopady na priemysel? Tak ako priemysel, aj spotrebiteľ je úplne vydaný napospas depresiám avzostupom ekonomického cyklu. Firmy sú bezmocné voči pôsobeniu finančného systému. Okrem toho, že ich prežitie je závislé od tržieb, musia nakupovať vnútri dlhovej ekonomiky. Aj priemysel spotrebúva tovary a ceny zvýšené o dlhy postihujú firmy práve tak ako spotrebiteľov. Okrem toho mnoho priemyselných odvetví má veľké finančné záväzky. Okrem svojich finančných záväzkov spoločnosti sú nútené prispôsobovať sa, ustavične študovať produkty konkurencie, ustavične rozširovať svoje trhy a udržiavať v rovnováhe svoje zvyčajne malé zisky s predaného tovaru s vysokými nákladmi podniku.

 

Musia nielenže bojovať o prežitie v oblasti tržieb, ale takisto si všímať dravé firmy, ktoré by ich mohli pohltiť. Samotné predátorské firmy sa často správajú tak, ako sa správajú, iba kvôli tomu, aby prežili a sú nútené získavať malé firmy s cieľom, aby takto samy rástli a ochránili sa pred prevzatím zo strany ešte väčších firiem. Všetky tieto faktory každé odvetvie posúvajú do roly servilnej podriadenosti finančným a ekonomických trendom.

 

Toto všetko usvedčuje súčasný systém z jeho absolútnej neľudskosti. Všetci sme obete tohto systému čo väčšina ani netuší. Málokto tuší, že sa deje niečo zlé a aj keď niečo tuší, nemá ani predstavu ako hlboko králičia nora siaha.
Avšak keď všetky obete pochopia tento podvod, príde veľká revolúcia; ak toho masy ešte budú schopné. Dôležité je šíriť informácie z tohto spisu aby ich poznalo čo najviac ľudí, a aby sme tento systém spoločne reformovali.

Reforma obludného iste nebude maličkosť. Nie je to nijaké hranie sa s daňami, príjmami a podporami, aby sa tak dosiahla väčšia spravodlivosť, vyššia efektivita a azda aj väčšia otvorenosť. Zmena finančného systému založeného na dlhu znamená postupnú zmenu samotných základov, na ktorých spočívajú národné a medzinárodné ekonomiky. Monetárna reforma sa usiluje stanoviť nové princípy zásobovania ekonomiky peniazmi - pričom
cieľom je vytvoriť také prostredie, v ktorom sa budú presadzovať konštruktívnejšie ekonomické trendy a kde bude možné uplatniť vľúdnejšie systémy ekonomického riadenia.

 

Občania by mali musíme požadovať zrušenie eura a zavedenie slovenskej meny: slovenských korún, ktoré si nebudeme požičiavať od súkromnej banky za úrok. Peniaze musí mať možnosť tlačiť ministerstvo financií, náklady na ich tlačenie by mali byť zaplatené z daní. Vytváranie peňazí bankami musí byť zrušené a považované za
nezákonné. Občania musia požadovať znárodnenie všetkých bánk pretože súkromné banky majú už len zo svojej podstaty zhubnú moc. Systém čiastočných frakčných rezerv musí byť zrušený a považovaný za nezákonný.

Občania by mali požadovať reformáciu finančného systému okrádania pracujúcej triedy, nezmyselnej konkurencie a vytláčania, mrhania prírodnými zdrojmi a systému spoločenskej deštrukcie ktorý nahradíme systémom postavenom na spoločnom vlastníctve podnikov, priamej demokracii, slobode a solidarite a na zdravej konkurencii.

Nikdy to nedovolí Európska únia a ich cvičené opice v parlamente, preto je nutné zvoliť ľudové hnutie, ktoré bude požadovať vystúpenie z Európskej únie. Toto musí byť prvý krok, ktorý sa musí podniknúť.

Občania by mali požadovať priamu demokraciu a referendum s realizovateľnými podmienkami aby mali občania moc nad svojimi životmi a neboli odkázaní na diktát úzkej skupiny mocipánov. Je nedemokratické a nemorálne aby o piatich miliónoch ľudí rozhodovala úzka skupina, ktorá dokonca svojím rozhodnutiam nepodlieha.
Demokracia je vláda väčšiny. Väčšinu vždy predstavoval obyčajný ľud, chudobnejšia vrstva spoločnosti, napriek tomu nikdy v ľudskej histórii nevládol. Ale priama demokracia na papieri sa nemusí stotožňovať s praxou -slobodnú vôľu mám jedine v prípade, že som maximálne informovaný. V súčasnosti by priama demokracia nemala žiadny zmysel pretože médiá by zmanipulovali ľudí, aby oni samotní hlasovali presne za to, čo dnes schvaľujú
politici. Momentálne si môžu dovoliť nesúhlas a istú hladinu napätia v spoločnosti ale v prípade skutočnej priamej demokracie by bola propaganda agresívnejšia. Dali by sme médiám ďalšiu zbraň ako na nás útočiť: "máte to, čo ste si zvolili"! Momentálne by to bola len silnejšia zbraň proti nám. Že by to nebola slobodná voľba, ale výsledok veľmi agresívnej kampane s cieľom manipulácie verejnosťou to by pravda nebola. Preto je pred zavedením priamej demokracie nutné zbaviť médiá ich moci, bojovať za slobodu slova, diskusie a byť proti akejkoľvek cenzúre prostredníctvom čoho by sa verejnosť vzdelávala.

 

 Občania by mali požadovať zákaz zahraničným médiám na vyjadrovanie sa na Slovensku ku slovenskej politike a ekonomike. Toto musí byť hneď druhý krok po vystúpení z Európskej únie. Moc médií je tak obrovská, že pomocou nich dosahujú svetové elity lepšie úspechy ako zbraňami a armádou. Treba sa zbaviť ilúzie, že médiá sú akési dobročinné inštitúcie, ktorých cieľom je chrániť demokraciu a udržiavať ľudí informovaných. Na médiá je nutné sa pozerať ako na zbraň, mocenský nástroj v službách toho, kto ich vlastní. Médiá sú skutočne reálnou a nebezpečnou zbraňou. Komu dovolíme túto zbraň používať ? Súkromným vlastníkom ? Zahraničným vlastníkom ?
Alebo štátnym ? Vo vlastníctve koho budú predstavovať väčšie nebezpečenstvo ? Podľa toho, v koho vlastníctve sa nachádzajú, toho cieľom slúžia. Médiá preto nesmú byť v žiadnom prípade v zahraničných rukách a nesmú slúžiť zahraničným záujmom, ale naopak, mali by slúžiť národno štátnym cieľom. Nesmú štátnosť podkopávať, ale upevňovať. Nesmú národ rozdeľovať, ale spájať. Nesmú národné povedomie potláčať, ale pozdvihovať. K tradičným hodnotám, morálke a dobrým mravom musia vychovávať a nie ich zavrhovať či od nich odpútavať pozornosť. Neobstoja ani falošné argumenty "ochrancov" médií o nedotknuteľnosti a práve na slobodné informovanie. Z pohľadu národnej bezpečnosti nie je samozrejmou ani rovnoprávnosť súkromného vlastníctva so
štátnym. Nejde tu pritom o diskrimináciu ani o zvýhodňovanie. Je to otázka výhradne národnej bezpečnosti.
Musíme si všetci položiť otázku, čo je dôležitejšie - či právo akejkoľvek súkromnej osoby na publikovanie názorov, alebo národné záujmy a bezpečnosť ? Či je dôležitejší záujem jednotlivca, alebo spoločnosti ? Ako vidno na príklade závislosti médií, ekonomická moc je tu neoddeliteľne prepojená s mediálnou mocou - za účelom politickej moci. Definitívnou úlohou je z tohto dôvodu oddeliť médiá od ekonomickej závislosti a oslobodiť ich tak
od politickej závislosti. Až keď médiá prestanú byť závislé na kapitále, môžu začať informovať pravdivo, objektívne a nezávisle. Podporujem názorovú rôznorodosť žurnalistiky, podporujem alternatívne zdroje spravodajstva, podporujem čo najväčší priestor verejnej diskusie na spoločenské otázky, som za absolútnu slobodu slova a som
proti akejkoľvek cenzúre. Informačné médium sa však nesmie stať zbraňou úzkej skupiny jednotlivcov za účelom ovládnutia spoločnosti.

 

My ľudia sme na vine, že sme pasívni a dovolíme, aby toto pokračovalo.

 Author: brano # PelaSedo59
Ekonomika2014-02-1350
-
 73% ( 16 people voted )
+
"Tomu sa chápať nedá"(buď sa to nedá chápať, alebo sa tomu nedá rozumieť, teda, treba sa naučiť používať aspoň svoj materinský jazyk), a je zjavné, že tu niekto rozmýšľa tak, ako píše. Thomas Jefferson chcel nielen kryté peniaze, ale aj zákaz dlhu na úkor budúcich generácii a do budúcnosti celkovo, takto potom vzniká imperializmus, tak vonkajší, ako aj vnútorný(finančná totalita, oligarchia). Thomas Jefferson bol kapitalista a republikán, vedy.sk nikdy nehanobili zisk, naopak považovali ho za veľmi prospešný, ak je čestný, tak ako každý sedliak a pracovitý človek, nie fanatický idiot, ktorý pôsobí ako plagiátor a zneužíva iné doktríny a vzápätí tvrdí, že by zakázal zisk. Tak kto tu čomu nerozumie??? Ak by tento autor vyrobil svojou prácou nejaký zisk, potom by sme videli najväčšieho obhajcu súkr. vlastníctva a zisku :-))). Vytváranie meny z ničoho a jej následné úročenie je úžerníctvo riadené centralistickým modelom skrz MMF, Svetovú Banku, BIS a pod. Títo chcú centralizmus, s ktorým sa zjavne pohráva aj tento plagiátor.
Len-on # LakiRaqa19
-
 50% ( 2 people voted )
+
2014-02-13 17:21:00 5616b18e
Véľmi slušné hodnotenie diania EKONOMICKÉ.. dokonca aj s predpokladaným vývojom , aj s opatreniami... na jeho zabezpečenie! .. branko59.. som rád že nielen hasák, "flex.ky" a teplovodný rozvod je reprezentantom ekonomického diania! Tieto skutočnosti sú prezentované aj NEZ...nezávislými ekonomami SK. A aj keď je to autorstvo možná Vaše....treba to dostať do hláv/"kotrb"/ aj iných.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-13 18:20:58 58d4289b
Dal som si námahu to prečítať.celé ..takže len konkrétnosti sú opodstatnené, argumenty zdôvodnené a invektíva..bezútešne . vzdialené aj inteligencií aj intelektu!Mal som pokúšenie ---"inštalatérsky" --nejako...ale to čo tu zprezentoval....branko 59....nemá závažne chyby.....
klopi # KyvoWavo40
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-02-13 18:32:25 58d4289b
Podľa grafu vidím že to zachvíľu ebne, lebo kolmo hore sa nedá..

No toto # DyvuVeqi71
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-13 18:33:44 b2284882
na to potrebujete graf no totok? Vsak to inak nemoze dopadnut. Hajzlove papieriky s nazvom euro, dolar .... navyse emitovane ako DLH. Tento svet ako ho pozname to ma davno spocitane a caka sa uz len na rozbusku. Teraz mam na mysli ekonomiku. Tento idiotsky a zlodejsky system padne. S grafom, ci bez neho ....

smartang # BohuPyki56
-
 58% ( 2 people voted )
+
2014-02-13 19:39:46 4e620526
Len-on
keby si vedel čítat a prečítal si moje príspevky vedel by si že vzdy hovorím o čistom zisku. To je ale na teba vela pochopit rozdeil medzi hrubym ziskom a čistým ziskom...niet divu pri tvojej rozumovej výbave....
Mat vlastnú menu a pod kontrolou nie je centralizmus ale nieco tak normálneho ako mat štátnu políciu ci justíciu alebo armádu....
Tvoj mozog funguje naozaj ako mozog Len-ona slovenského z Vily Elektry a preto by si sa mal prezentovat tam kde sa prezentuje on teraz- na smetisku dejín!

brano # PelaSedo59
-
 50% ( 4 people voted )
+
2014-02-13 19:46:02 4df7e017
loading...
Ba prave naopak Smartang graf treba, aby ste vedel kedy si máte držať klobúk.. Že padne ? To už aj vrabce čvirikajú, no nemám vieru že by to mohlo byť v blízkej budúcnosti postavené na inom grafe.. Nič sa nezmení, princíp grafu ostane - nerobte si zbytočné ilúzie..

No toto # DyvuVeqi71
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-13 19:58:43 b2284882
Co nas cakka a neminie

http://neweconomicperspectives.org/2014/02/spain-i
taly-france-economic-failures-will-soon-political-
failures.html#more-7585
Eva # KeciNeca34
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-02-13 20:14:49 26637a58
Mimochodom. Nackovia a Karol Marx to vedeli uz v 19. Storoci. Zaspali ste jedno storocie a este aj v hokeji USA vyprasili Slovensko ako malych chlapcov

http://www.counter-currents.com/author/kbolton/pag
e/8/
Eva # KeciNeca34
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-02-13 20:17:48 26637a58
Karl Marx a jeho rovesnici vedeli o co ide. Haved ani 100 rokov po jeho smrti...az kym zasa raz nesadla na lep a teraz vyplakava nad rozliatym mliekom...trebalo sa ucit a nie sankovat na taske

http://www.scribd.com/mobile/doc/205833621?width=2
71
Eva # KeciNeca34
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-02-13 20:26:46 26637a58
hm, nackovia...
co je realita a co fikcia?
kazdopadne toto bolo uz prilis...
http://www.csfd.cz/film/117077-hanebny-pancharti/

kucma # FyvaFixa25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-13 20:30:32 b2fda326
Pokial precitate linky tak zistite ze tento clanok ma velmi blizko k uceniu Marxa a narodnych socialistov. Sranda. Najvacsim neduhom ludstva je tupost- v zmysle hlupak. V tomto je slovensko v rozkvete. Tot minule protifasisticki bojovnici kritizovali Kot Lebu za nejake jeho vyroky. Bojovali na zlej strane ciary, tupci
Eva # KeciNeca34
-
 42% ( 2 people voted )
+
2014-02-13 20:33:58 26637a58
Oni to vedia! Len peniažky im prichádzajú z inej strany! A o tom to je, musia klamať Národ, seba všetkých nás! Lenže nepochopili, že pravda je jasná! Celá EÚ je veľký podvod na národoch Európy, ktorá si to konečne začína uvedomovať, a tí, s orlími nosami sa peknekrásne skydnú raťafákom do našej pre nich, tvrdej zeme!

Interbulo # HacoSyfi01
-
 58% ( 2 people voted )
+
2014-02-13 20:52:51 58d42498
Samozrejme, že branizmus je podobné babráctvo ako nacistické a marxistické vklady do riadenia spoločnosti. Všetci plánovači a etatisti majú rovnaké žriedlo, pýchu, ktorá ich ženie zachraňovať svet, zaviesť svoje neživotné, protiľudské zásahy proti vôli ľudí, za ich peniaze, bez ich rozhodnutia a v dôsledku proti nim samým. Plánovači sú takými všeobsiahlymi fantastami, ich vlastný život si už zrejme usporiadali a už ich nudí svojou obyčajnosťou, tak idú naprávať zlyhania druhých.
Marx bol aj satanista a nacista, aj keby jeho „rady“ a šialenstvá, nad ktorými hýkaš boli správnou cestou, je to otec zločincov, ktorí pod zámienkou obhajovania žobroty nastolili zločinecké peklo, vyvražďovanie, zabíjanie vo veľkom, a žobrota aj tak nezbohatla.
Nacisti neplánovali iba hospodárstvo, ale naplánovali aj vojničky a naplánovali si svoju vládu nad čo najväčším územím, boli to vrahovia, ale to je zrejme nepodstatné. Nespokojná žobrač svojimi vysokými nárokmi len dovoľuje prejaviť sa ešte extrémnejším etatistom z radov Hitlerov, marxistov.
Háveď je ten čo neprestajne, nepoučiteľne vyťahuje mŕtvoly z pekla a ich poučky predkladá ako návod k životu.
Pokiaľ by ľudia poznali pokoru, vedeli porozumieť, kde stojí ich miesto v spoločnosti, neboli by domýšľaví, nežiarlili na úspech druhých, tak by o šialencov ako Marx nikto ani nezakopol. Plánovačom a zlodejom majetku druhých sa darí len v spoločnosti nenávistného triedneho boja.

Lidhja # JojaVime40
-
 50% ( 4 people voted )
+
2014-02-13 20:59:23 b228b7a3
Pán Brano, pouč ma teda, ako by si Ty, pán plánovač, naložil s čistým ziskom. Len-on mohol byť aj spevák, ktorý by nad Tvojím kombinovaným socializmom a fašizmom asi stuhol. Si plagiátor, ktorý tu využil vedy.sk a pritom si sám propagoval zákaz zisku. Ako sa pozerajú teda vedy.sk na zisk? Stačí vyhľadať časť: Čo neučia na hodinách náboženstva a etickej výchovy.


Do Elektry by si sa možno rád pasoval sám(minimálne Tvoje teórie tomu nasvedčujú), ale nato nemáš mentálnu výbavu ani gule. Navyše Vladko bol ukážkový gauner, okrem iného.
Len-on # LakiRaqa19
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-02-13 21:20:17 5616b18e
Interbulo

A vôbec ti nebude ani trošku, trošilinku ľúto, že ten krivý fafák si dolámu ??? :)))

ukulele # FogyLoqy46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-13 21:20:48 57f4de4a
etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista
etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista etatista
fereno # MejyHaty44
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-13 21:29:44 4df7e017
V žiadnom prípade! Keď sa skydnem ja, alebo moje deti, tak Naša zem je kyprá, voňajúca...pre nich je tvrdá, ako betón!!!

Interbulo # HacoSyfi01
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-13 21:34:18 58d42498
Mať štátnu menu je zle? Z ktorého prsta si si to vycucal? Mať štátnu menu, podliehajúcu trhovým pravidlám a takisto trh na báze voľne obchodovateľných mien je jedna vec, no ten Tvoj trh by bol centrálne riadený, preto by dobačoval ako ten európsky(viď Grécko, Cyprus, Taliansko, Francúzsko atď.) a kopec ďalších. Takže ten Tvoj mozog je konzistentný s tými etatistami v Bruseli, preto čokoľvek iné vyhodnocuješ, ako si uviedol vyššie.
Len-on # LakiRaqa19
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-02-13 21:34:21 5616b18e
:)))))))

A nedalo by sa ten betón pre tie veľké fafáky nejako vylepšiť? To by sa mi páčilo. :))))

ukulele # FogyLoqy46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-13 22:09:23 57f4de4a
Gejza Hufnagel

Ale toto. Aká krvilačná šelma ???:)))) Skôr mierumilovná cicuška, keď tu hovorím len o rozbitom fafáku.

Ty na mňa takto kruto. :(((( A to som si už aj pruhy na srsti upravila. :(

ukulele # FogyLoqy46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-13 22:51:25 57f4de4a
Hufnágel
ty neustály pako s vyschnutým mozgom.....toto neni diplomavka na plzenskej univerzite kde sa nemože použit copy-paste...uvedom si to ty pako...a ja nikde nepopieram že som to nepastol ty chuj...ale dal som to preto že sa s tým stotožnujem a aby aj druhý si to prečítali a aby som potom v diskusii videl aký si ty chuj


brano # PuguSuke47
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-02-14 07:06:21 4df7e017
gejza rád rozdáva medaily a tituluje ostatných ... on už je taký a je to jeho problém s ktorým sa - ako som si všimol - už dlhodobo sám borí ... Netreba to nijako riešiť.

smartang # BohuPyki56
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-14 07:22:04 d90c3016
Je nutné už navrhnúť Gejzu na cenu MEGALOMAN, TROLL, DIAMANTOVÝ ZÁCHRANCA EKONOMIKY v SR..Cenu mu odovzdá nadácia "Diamantová baňa" p.Mikloša a nadácia "Neoliberalizmus a privatizácia je nové Švajčiarsko pre Slovensko" od p.Dzurindu..

michal # RabyFaso02
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-14 10:23:19 b2293a76
Páni, snáď sa tu nebudete teraz ruť......ukulele # FogyLoqy46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-14 10:57:52 57f4de4a
Hufnágel
ked si už taký mudry,mohol by si vediet ze brano sa nepodpisal pod clánok ako autor článku,ale do kolonky toho kto ten dokument pridáva sem na server, zrejme si ešte ziadny dokument sem nebol schopný pridat....nauč sa porozumiet pisanému textu a nesnaž sa tu suplovat admina...nemáš na neho ani zdaleka...len tu tliachaš nezmysly a žiadnu chybu na clánku si nenašiel...skús niečo k téme..v udelovaní vyznamení si sa realizoval za bolševika...tak sa už zobud ...komunisti sa už prezliekli..len ty si zostal zaspatý a neprezlečený...

MrCleanerPersil # VixuHyda25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-14 13:27:02 c305bafe
ukulele

spisovne je ruvať...od slova ruvačka:-))))))))


MrCleanerPersil # VixuHyda25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-14 13:35:18 c305bafe
Hufnágel
michal sa len trochu znížil na tvoju uroven aby ti to vysvetlil tvojou rečou a tvojim jazykom..lebo inak je jeho uroven tam kde sa ty možeš dostat iba na helikoptére

MrCleanerPersil # VixuHyda25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-14 13:39:05 c305bafe
Hufnágel
a porozprávaj nám aká bola prvá cena v sútaži MEGADEBIL 2013....oplatilo sa ti aspon to usilie vdaka ktorému si v nej zvitazil? No neviem ci sa mne Ta podari tento rok ta prekonat....ale posnažím sa....


MrCleanerPersil # VixuHyda25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-14 13:43:48 c305bafe
kym ludia nebudu podielnici na zisku ale naklad, nic sa nezmeni.
v tomto smere som za etatizmus, pretoze neverim voli podnikatelov, hlavne velkokapitalistov nieco so situaciou robit.
odmenovanie pracovnikov je hlboko pod moznostami a tak je tu raj pre rozne banky, pozickarne, pohotovosti, home kredity a rozne guty...

kucma # FyvaFixa25
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-02-14 14:29:15 5cf504d8
hej a ten ko.kot lidhja je riadny chuj, aby sa nezabudlo...

kucma # FyvaFixa25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-14 14:31:41 5cf504d8
Gejza :
Chovaj s k nickom slušne a moja "úroveň" sa zlepší..) Pochop, že nemáš ty a ani nikto patent na rozum a preto by trocha slušnosti voči iným z tvojej strany nezaškodilo..

michal # RabyFaso02
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-02-14 14:31:42 b2293a76
kucma :
"kym ludia nebudu podielnici na zisku ale naklad, nic sa nezmeni.
v tomto smere som za etatizmus, pretoze neverim voli podnikatelov, hlavne velkokapitalistov nieco so situaciou robit.
odmenovanie pracovnikov je hlboko pod moznostami a tak je tu raj pre rozne banky, pozickarne, pohotovosti, home kredity a rozne guty...
hej a ten ko.kot lidhja je riadny chuj, aby sa nezabudlo..."
Tak konečne s tebou v niečom súhlasím...

michal # RabyFaso02
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-02-14 14:41:53 b2293a76
Gejza :
O čom sa bavíme, som ti už napísal Že to neuznávaš alebo nechceš chápať je len tvoj problém.. Bolo to jasné a len dúfam, že nie si s IQ na úrovni takého nicka ako očný emigrant...Takže by si mal pochopiť..

michal # RabyFaso02
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-14 15:14:17 b2293a76
Poučte sa z dejín. Žijeme vo svete financií a bánk založenom a definovanom klanom Rothschild. Kto má rád detektívky, ten sa dopátra, kto bol strojcom všetkých vojen a konfliktov od Napoleona až po dnešok, bol to ten, kto mal z toho finančný profit. Dnešný FED ovláda financie na celom svete a tiež ho založili ľudia z kruhov finančných elít. Zakladatelia EÚ boli tiež z kruhov blízkych finančných elít a presadzovali svoje záujmy a robia tak dodnes. Ak sa vám jedno, alebo niekoľko mien v detektívke začne objavovať často, tak chyba nie je vo vašom prijímači. Je to realita, volá sa NWO.
Definitiva # MunoLyhi27
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-02-14 15:16:40 57f4ca0a
Gejza Hufnagel 51..je predstaviteľom slušnej intelektuálnej diskúsnej úrovne! Je v každom smere prínosom na tomto fóre...Predstavuje barieru -aj razantnú - voči praktikám niektorých jedincov...
klopi # KyvoWavo40
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-02-14 17:38:48 58d4289b
Len tak námatkovo som čítal aj komentáre
Len-on a [col
or=#800000]Gejza Hufnagel
na rozdiel tých vašich komentárskych sračiek od vás autor niečo vyprodukoval a je mi jedno či tam je nenapísaný zdroj, copy paste alebo gramat. chyby alebo možno nejaký detail ktorý ušiel, ktorý si sám viem domyslieť podstatou je že autor chcel na niečo poukázať na realitu chorého systému . Miesto diskusie ako sa ubrániť tomuto podvodu Tak tu Gejza Debilko udeluje ceny No Gejza tú cenu za debila si už dávno vyhral lebo sa v tom veľmi dobre pohybuješ a riešiš nepodastatné veci a svoje ceny . Mám taký pocit ako keby sme boli v džugli a vysvetlovali orangutanom ako olupat banan ktorý ti ho obije o hlavu . Autorove riešenia sú lepšie ako tento momentálne debilný systém ktorý spôsobuje obrovskú chudobu a nepodstivú prácu alebo podstivé otroctvo .I ked je jasné že návrh na zmenu ktorý autor udáva má aj svoje mínusy Ale Gejza bude dalej riešit svoj banan ako ho otrepat niekomu o hlavu. Skoro každý hovorí my to nedokážeme zmeniť a keď nie my tak kto? Ja si myslím že veľa ľudí aj s Gejzom je spokojná s týmto systémom a čo dokážu vyprodukovať len nadávať a vypúštať sračky a nič pre to neuorbiť . Asi tak . A keď to nevieš prečítať bo mám gramatické chyby mojom komente kontaktuj psychiatra .Pali # LyvyVupe34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-15 04:32:38 c3a8d102
Pali

K+

brano # PelaSedo59
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-15 08:17:43 4df7e017
:-DDDDDDDDDDDDDDDDDD
Hufnágel....musim fakt ocenit tvoju schopnost pracovat s PC...K+ ale to naozaj vážne:-DDDDD

no musím pochvalit aj Paliho že jeho štúdium od čias ktoré si vytiahol malo zymsel a pochopil o com to vsetko je...na rozdiel od Teba...ty len udelujes ceny,drízdaš nezmysly a pokrok v zmýšlaní a poznaní nulovy....
takže ešte raz Pali K+

Hufnagelova Klotilda # NehyMeme97
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-15 09:12:46 4df7e017
Hufnágel
pravdu povediac ...mám Ta rád....najmä za názory a obhajovanie toho dobrého čo bolo v minulom režime...
nechápem prečo sa takto žerieme ako manželia:-DDDDDDD
zrejme preto že nemožme mat na všetko rovnaký názor...ale manželia musime byt lebo máme na to papier...:-DDDDDD

brano # PelaSedo59
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-15 10:15:12 4df7e017
ja budem ešte hodinu tancovat na toto.... a pit čevrené....frankovku:-DDDDDD

http://www.youtube.com/watch?v=h0nSO7Agdcs&list=RD
PfZwzGcjin4

brano # PelaSedo59
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-15 10:17:59 4df7e017
Fi ha.. Zase sa tu vedie vojna ekonomov zatiaľ čo vonku zúri krásny deň.
Píše sa tam o spoločnom vlastníctve podnikov, priamej demokracii, slobode a solidarite a súčasne zdravej konkurencii.

Čo je to zdravá konkurencia pri spoločnom vlastníctve podnikov.. Rád si nechám vysvetliť.. :-)

No toto # DyvuVeqi71
-
 50% ( 2 people voted )
+
2014-02-15 11:09:28 b2284882
Gejza celé tvoje vystupovanie svedci o tvojej inteligencii asi preto lebo nič rozumné si zatial nenapísal .
Kritika je na mieste ak je správanie na úrovny a zároveň ak som kritický tak určite mám lepšie riešenie ale tvoje riešenie som nedočítal. Jedine to udeľovanie cien ktorom sám vystupuješ ako hlava. Čo vysvetluje tvoje povahové črty.
Ja vôbec nerozumiem tvojim vyjadreniam už len prvá veta . Prvý nick je môj a tie ostatné je čo?
Tretia veta komu čo som vysvetloval?
Cenu si si sám udelil ako organizátor a zaslúžene . Zatial sme nevideli tvoju rozumnu odpoveď ale je to pochopitelne .

Pali/doktor-koalicnik-cerveny hranol/skvrna z brna/SBS

Jednota retardov v praxi... :-DDD


Je uplne pochopitelne, ze si pocitil potrebu "len namatkovo precitat komentare" a prispiet svojim duchaplnym vyjadrenim... Pozri aku radost si tym sposobil branovi...? Vies, tomu branovi, ktoremu si v polovici minuleho roku vysvetloval, aky je debil, lebo nema ponatia o ekonomike a inflacii a urokoch a peniazoch... :)

Aj on ta mal velmi rad... Ako sa to vtedy na tvoju adresu vyjadroval...? Budem radsej citovat: "poskvrnený hovnom z Brna so škvrnou na mozgu", "čím ta otec urobil tým si aj zostal", "skvrna končím s tebou kxkxtom si sa narodil a ním aj zostaneš"

No kto by uz nerozumel tomu, ze si na zaklade vasej hlbokej vzajomnej lasky, nedokazal odolat potrebe sa ho zastat...?


Alebo, ze by to bolo kvoli tomu, ze sa odvtedy este stale strhavas zo sna spoteny a docurany a kricis "Orangutaaaan, nieeee...!"...? :)))


Ked si uz ale vstal z mrtvych, pod novym nickom, bolo by odo mna neslusne, neudelit ti nejaku tu cenu...


Za tvoj vstup na tuto scenu, pod nickom "doktor-koalicnik-cerveny hranol", kedy si sa tu uviedol, ako arogantne vulgarne hovado, ti dodatocne udelujem cenu ZLATEHO HOVADA...

Za vsetko, co nasledovalo po tvojom kompletnom znemozneni sa pod nickom "doktor-koalicnik-cerveny hranol", to znamena, za tvoje ubohe pokusy sa mi za svoje znemoznenie "revanzovat" pod nickmi "skvrna z brna" a "SBS", ako aj za dnesny prispevok, ti k predchadzajucej cene, este udelujem aj cenu ZLATEHO FRUSTRATA... :)

Ak mas zaujem o dalsie ceny, pokracuj vo svojom "namatkovom" reagovani a urcite sa ich dockas... :)))

Read more: http://
dolezite.sk/Financne-sprisahanie-system-zadlzovani
a-sa-caLmIo.html#ixzz2tP3gVlagPali # LyvyVupe34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-15 16:18:37 c3a8d102
Ale nie "mládenci " naša "sešlosť" v našej krčmičke predstavuje... cicho buc.. ja nescem žeby každo znal že robim v banke a že hodzim do--na- vipice červene No nedam mu nič napísac ... ale hvari peňeži treba znac hasnovac.. No to už sa nedá už aj ---čas... ale šumne povec ..bo i no keľo rokoch si hodzil do školoch --ale-- toten .. brano..59.. un muší znac fajne šrubovac ... a čo ešči... naj povji..že ne lem cepla voda ajik peńeži su na śvece...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-15 21:14:40 58d4289b
kiezby si ludia nasli cas na toto a snazili sa to tiez pochopit. Lebo kto raz pochopil, ma absolutne jasno v tom co dalej ...

smartang # BohuPyki56
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-17 21:28:38 5b7f1a43
Smartang suhlasim, kazdy ma jasno ked to pochopi.. Len každý inak..
Jeden chce byť za vodou, druhý by rád meniť tok rieky ďalší sebestačný........... Každý podla svojich schopností, možností, osobných ambícií a predpokladov...

No toto # DyvuVeqi71
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-17 21:39:36 b228427e
nie nie tak som to nemyslel .... ze kazdy po svojom. Lebo takto to vsetci chapu teraz a aj to tak podla toho v spolocnosti vyzera. Chaos, bordel, nespravodlivost, bezpravie, bezmocnost, strach, neistota, loz ....

Hovorim o tom ze uz by sme mali dospiet a zacat chapat podstatu. A potom tento bordel na koleckach ZMENIT. V tomto clanku su velmi dobre popisane niektore podtatne veci.

smartang # BohuPyki56
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-02-17 21:56:43 5b7f1a43
Cely financny system smeruje k zruseniu penazí a k absolutnej elektronickej platbe prostrednictvom implantovaných čipov na celo alebo pravu ruku. Toto cele opisuje jedina prorocka kniha noveho zákona apokalipsa podla Jána.Krestan nesmie prijat tento čip,čim sa uplne odstaví od akejkolvek možnosti platby,nebude moct teda kupovat a predavat,a teda potraviny ostanu prenho tabu,ked tak bude si ich muoct zabezpecovat jedine žobraním alebo bartrovým obchodom,čo bude skoro nemožné.Je ale velmi zaujimavé ,že k tomuto naplneniu proroctva biblie dochadza,Este nikdy v hitorii nebolo prorokovane nieco tak zretelne konkretne a jasno ako práve tato udalost.Krstan,ktorý príjme znak selmy,podkožny kod,prakticky je odsudený na smrt vyhladovaním,čiže mucennicku smrt...
Karol neznaj # SixuGaki56
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-10-25 09:00:54 bc707349

Hľadáte o pôžičku začať svoj vlastný podnik, alebo splatiť svoj dlh? starosti nič viac. Jb finančná skupina spoločnosti je tu, aby vám pomôžu s pôžičky na veľmi lacné úrokové sadzby.
Kontaktujte nás teraz pre viac informácií. org.jb12@azet.sk


JB # VoxeWahi21
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-05-06 18:21:12 c5fbac6d
Clanok je z ekonomickeho hladiska pravdivy, nas financnopravny system je nastaveny na vyrobu bezdomovcov a dlznikov zacarovany kruh. Z ktoreho sa clovek sam nevie dostat. Ci pomoze novela exekucneho zakona a osobny bankrot neviem myslim. Ze len ciastocne. Som celkom za zrusenie exekucii aj drazieb a zaloznych prav. Clovek s nizkym prijmom sa zadlzi nevedomky straca byvanie tym padom a dnes moc ludia nepomahaju zadlzenym ludom... Malokto... Vsetko drahe. Vysoke dane a odvody aj ceny neprispievaju k blahobytu slovenska a ked napisete o iluzii penazi tak najma niektorym spolocnostiam je to jedno aj susedom. Maju vas za nenormalneho aj ked odkazete na clanok ci literaturu... Takze stat sa bankou avsak slusnejsou ako sucasny podvodny financny system.
miroslava # TeraGyke52
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-10-02 22:40:39 97ece021

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sedem   tri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Ako sa dá zarobiť na rulete


Ako sa dá zarobiť na rulete
Hazard dáva ľuďom šancu. Prináša adrenalín a očakávanie výhry, ale bohužiaľ väčšinou prichádzajú prehry. To prináša hráčom rôzne pocity. Veľkú časť z toho tvoria príjemné ...
Jste v současnosti skeptikem klimatické změny, nebo jste jím někdy býval?
Žijeme v holografickém vesmíru? Podle nové studie to není vyloučeno
Do jaké míry jsme opravdu svobodní?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.2005 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage