Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Fiškálna mytológia


Fiškálna mytológia

Asi patrím medzi stovky ďalších čitateľov, ktorým padla sánka pri čítaní textu, v ktorom autor porovnáva rizikovosť práce policajta a majiteľa obchodu s obuvou. Niežeby porovnávanie živnostníkov a zamestnancov bola nejaká nová téma. Zamestnanci štátu zodpovední za výber daní majú fascikel s názvom "tu sú rezervy" neustále pripravený na kraji stola. Prekvapujúca je však snaha presvedčiť verejnosť, že živnostník je vlastne len zamestnanec optimalizujúci dane.

Ak autor pôvodne hovorí o živnostenskej mytológii, tak my musíme zaviesť termín fiškálnej mytológie. Jej charakteristickým znakom je mylný predpoklad, že štát o niečo prichádza, keď sa mu nepodarí zdaniť všetko, čo sa hýbe. Nie je to tak. Na začiatku sú súkromné príjmy ľudí, ktoré im vládnuca trieda(čiastočne s ich súhlasom) odoberá pod hrozbou uväznenia. Fiškálna mytológia je ale taká úspešná, že nájsť v médiách titulok Prostitútky neplatením daní okrádajú štát a Štát každoročne prichádza na daniach o XX mil. eur nie je žiadnou raritou. Obsah správy pritom znamená štátu sa nepodarilo súkromníkom odobrať XX mil. ich príjmov. Kto má o tomto odstavci pochybnosti, nech si pozrie stav účtov určených pre dobrovoľné platby daní.

Fiškálni mytológovia preto hovoria aj o rozdielnom zdanení živnostníkov a zamestnancov. Netrápi ich, že z definície ide o neporovnateľné kategórie. Z ekonomického pohľadu by sme tento diškurz mali odmietnuť z gruntu. Je to ako baviť sa o tom, či by zváracie roboty vo Volkswagene mali tiež platiť odvody ako ostatní zamestnanci. Vo verejnej diskusii je však táto téma živá, preto si zaslúži pár riadkov.

Porovnávanie dane z príjmov je vyberané čisto účelovo. Hľa, zamestnanci zaplatia 20 krát viac dane, hoci ich je len 6 krát viac ako živnostníkov. Čo sa však zamlčí je, že porovnávame tržby so mzdami.

Na konci dňa je jedno, či firma zaplatí daň vo forme dane z príjmov právnických, alebo dane z príjmov fyzických osôb. Na obe dane si firma musí zarobiť. Firmy síce platia 22 % sadzbu zo zisku, ale zaplatená daň predstavuje 1-2 % tržieb. Koľká to nespravodlivosť, veď dobre platení zamestnanci platia 19 %, ak nie aj 25% sadzbu. Je to tak, živnostník musí uhradiť náklady na dosiahnutie zisku. Keď sa mu nedarí, daň nemá z čoho zaplatiť. No odvody zaplatiť musí, bez ohľadu na to, či bol úspešný. Platí väčšinou najnižšie možné odvody, to však ale zamestnancov trápiť nemusí. Za nízke odvody dostanú živnostníci nízke dôchodky (dobrý dôvod na odmietnutie minimálneho dôchodku). Zdravotné odvody platí živnostník podstatne vyššie, ako štát za tých, ktorí nepracujú vôbec a spotrebujú väčšinu služieb zdravotníctva. Mimochodom, kto pozná živnostníka, ktorý by strávil priemerne 62 dní počas jednej práceneschopnosti, tak ako napríklad zamestnanci v prešovskom kraji? Ak je tu niekde problém s vysokými odvodmi a daňami, tak je to u zamestnancov a tento problém sa nedá vyriešiť tým, že sa dane zvýšia aj niekomu inému.

Tieto čísla slúžia len na vykreslenie pozadia fiškálneho mýtu. Nemôžu byť rozhodujúcim argumentom, keďže živnostníkov a zamestnancov považujeme za dve rozdielne kategórie a rozdiel v rizikovosti práce policajta a živnostníka jasne vidíme.

Dúfajme, že tým nebola myslená bezpečnosť pri práci, lebo porovnanie rizika úrazu medzi živnostníkmi v stavebnom sektore a policajta by už asi autorovi porovnania nevyšlo podľa priania. Ostáva nám len možnosť ekonomickej bezpečnosti, čo je však extrémne nevhodné porovnanie. Porovnávať malého podnikateľa, ktorý nezriedka zamestnáva rodinu, často bez nároku mzdy, s policajtom, ktorému donedávna stačilo odpracovať 15 rokov na vznik nároku na doživotný nezdanený príjem, je výsmechom. Všetkých živnostníkov, ktorí nechcú ostať sedieť na dávkach, snažia sa poskytovať služby druhým a čo je kľúčové, ručia celým svojim majetkom. Ako často zažije policajt za roky služby, že mu nepríde výplata na účet?

Živnostník a zamestnanec nečelia len rozdielnym rizikám, majú rozdielne role v ekonomike. Bývalý režim ľuďom hlboko vryl do hlavy predstavu, že práca je hodnotou samou o sebe, a je jedno, čo a kto robí, pokiaľ to robí každý deň od ôsmej do piatej. Ten režim nebol schopný stráviť myšlienku, že niekto si prácu vymyslí, že objaví potrebu, ktorú spotrebitelia nemajú uspokojivo naplnenú. A tým sa vôbec nemyslí spustenie Uberu, či zašróbovanie objektívu do telefónu. Termín Inovatívnosť je klišé, podporná noha ďalšieho rozšíreného mýtu o "znalostnej ekonomike", ktorú živia štátni podporovatelia priemyslu a vedy a obyčajne málo neúspešní podnikatelia. "Inovatívne" je totiž to, čo lepšie uspokojí potreby spotrebiteľa, a môže ním byť aj kozmetický salón, ktorý zainvestoval a rozšíril služby o údržbu ženských nechtov. Spotrebitelia nie sú len mamy s nákupnými taškami. Svojich zákazníkov obsluhuje aj programátor, ktorý 7 hodín denne kóduje stránku pre veľkú firmu, a dve hodiny denne vytvára šifrovací softvér. Aj on ponúka svoje schopnosti a produkty možným zákazníkom, ktorí o nich často predtým ani nevedeli. Objavovanie potrieb je prvý zásadný rozdiel medzi bežným zamestnaneckým pomerom a živnostníkom.

Druhý rozdiel človek pocíti takmer okamžite, keď sa zapojí do pracovného procesu za oceánom. Živnostníci, teda mikropodnikatelia, sú tí, ktorí sa nespýtajú nezamestnaného na výšku dávky, ale na jeho podnikateľské zámery. Čo s tým chceš robiť? Ako sa o seba postaráš? Slovenskí živnostníci vedia veľmi dobre, že ich čaká nízky dôchodok, ale tak ako sa celý život museli spoliehať na seba, tak isto počítajú s vlastným zabezpečením v dôchodkovom veku (šetrením, alebo ochotou pracovať do 80ky). Závislosť na vlastných tržbách a nezávislosť na firemnej hierarchii a pracovnom práve je kombinácia faktorov, kvôli ktorej sa máloktorý živnostník chce vrátiť do pracovného pomeru. Tu sa ale dostávame do filozofickej debaty o kvalite spoločnosti, čo nie je nevyhnutné. Tieto rozdiely mali poukázať na to, že zamestnanec a živnostník nie sú porovnateľné skupiny, čo ale nič nevypovedá o tom, ako by mali byť zdanené. Optimálne daňové zaťaženie neexistuje. Platba daní je nedobrovoľný transfer, preto je použitie slova "spravodlivý" v tejto oblasti hodnotovým súdom toho, kto to vyriekne. Existuje len arbitrárne rozhodnutie úradníka, a potom poslanca o tom, komu zoberie viac alebo menej. Snaha presvedčiť zákonodarcu, aby zvýšil dane tej alebo onej skupine, je len snahou presadiť vlastný názor o "správnom" zdanení. Nie je to veda.

Úlohou ekonómov nie je nastavovať zdanenie, ale klásť zákonodarcom ekonomické otázky - aký dlhodobý fiškálny a produkčný dopad bude mať zvyšovanie daňovo odvodového zaťaženia živnostníkov? Získa štát viac zdrojov, bez toho, že vzrastie počet nezamestnaných? Poskytuje pracovný trh dostatok príležitostí pre tých, ktorí kvôli vyšším daniam zavrú živnosť, a budú sa chcieť zamestnať? Praktická časť tejto diskusie by mala vždy obsahovať odpovede na tieto otázky. Inak sa diskusia bude odohrávať len v emotívnej rovine, ktorej, ako vieme, často vládnu rôzne ideály a mýty.

http://www.iness.sk/stranka/9 944-Fiskalna-mytologia.htmlAuthor: Radovan Durana # BepyLehy54
Slovensko2014-09-302
-
 58%  ( 2 people voted )
+
veru poznám aj živnostníkov, čo maródia priemerne 3 mesiace v roku. jedná sa o živnostníkov- traktoristov pracujúcich pre PD trenčianska turná. v zime keď nemajú zakázky, za poplatok u miestnej lekárky (CCA 300E), si vybavia vždy maródku na vymyslené choroby a užívajú si doma. hoci príjem veľký zo soc. poisťovne nemajú, ale za to obdobie nemusia platiť odvody a nasporené majú z leta, keď majú príjmy dobré, takže prežijú a majú 3 mesiace leháro. už ich aj udali, ale kontroly nič nedokázali.
na podobné správanie sa skladajú samozrejme ostatní daňoví poplatníci.

peter # MivuSemu80
-
 42%  ( 2 people voted )
+
2014-10-01 13:21:05 c350b50d
Peter ak by ste sa naozaj skladali mohli by ste to predsa aj odmietnuť kvôli tým 'traktoristom'. Lenže Vy sa neskladáte ale ste povinní platiť zo zákona. Čo sa týka platieb tak sú povinné a ani uvedení "traktoristi" s tým nemusia mentálne súhlasiť, preto ich snaha sa tejto povinnosti zbaviť v čase keď nemajú prácu je pochopiteľná. Dá sa z toho odvodiť len toľko že sa jedná o racionálne zmýšľajúcich ľudí. Tiež poznám ľudí ktorí podnikajú len sezónne ale platby sú od nich vyžadované celoročne.. Každý si to rieši ako vie, takže sa nesťažuj že sa im "skladáš", to predsa nie je ich rozhodnutie aby si im niečim prispieval. Jedná sa naozaj len o Tvoju povinnosť ktorú Ti niekto naordinoval. Prípadne ak Ťa to trápi - vyskúšaj si sám - kúp si traktor, zarob si s ním a choď v zime na maródku.. Normálne Ti tú skvelú situáciu už dopredu závidím, ako budeš sedieť doma na zadku kvôli možnej kontrole a pár ušetreným eurám..... :-))))))))
Tvoja matematika nie je ani v poriadku - ostatní daňoví poplatníci sa im na to vôbec "neskladajú", pri uvedenom príklade totiž platili 9 mesiacov z dvanástich, teda minimálne si to zaplatili - sami sebe. A čo je najdôležitejšie nestoja na úrade práce a nežiadajú od neho almužnu. Je celkom možné že ak by si takto nezachraňovali gate tak by si sa im skladal celoročne na sociálne dávky, pretože sedieť doma na maródke kvôli ušetreným drobákom a nemať prácu nie je nič zaujímavé zrejme ani pre toho traktoristu, on ten človek ak by robotu mal celoročne - asi by to nerobil. Teda problém nehľadaj u nich ale v systéme ktorý chce od človeka peniaze každý mesiac bez ohľadu na to či zarábaš alebo nie. Ten z Teba robí toho vola, nie traktorista. Takisto by si si mal uvedomiť že odvodmi platíš vraj vlastné poistenie, traktoristovo určite nie.

No toto # DyvuVeqi71
-
 71%  ( 7 people voted )
+
2014-10-01 14:16:51 b22866c8

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
päť   šesť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Jak vymýt dětem mozky? Místo Prozia dotované pohádky


Jak vymýt dětem mozky? Místo Prozia dotované pohádky
Podíval jsem se na kanál pro děti Megamax, abych se seznámil s tím, co teď pro ty děti letí. A už to vím. Obrácený rasismus, pozitivní diskriminace a duhový svět, ten tak na hony ...
Stát jako náboženství (1/2)
BRITSKÝ POSLANEC ÚTOČIL NA IZRAEL, BYL VYLOUČEN Z POLITICKÉ STRANY
ZPĚVAČKA RIHANNA: TRUMP JE „AMORÁLNÍ SVINĚ“

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0204 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made