Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Goldman Sachs a regulačný cyklus


Goldman Sachs a regulačný cyklus

Všimol som si, že všetky moje posledné články sú reakciou na nejaký text v denníku SME. Preto by som sa chcel touto cestou redaktorom periodika poďakovať za nevysychajúci zdroj inšpirácie.

Ani dnes tomu nieje inak. Naštartoval ma článok popisujúci machinácie na trhu s uskladňovaním hliníka.Článok je prebratý z New York Times, ale pôvodný text neobsahuje nič naviac, tak sa môžme v kľude venovať slovenskej verzii.

Stručný popis situácie. Goldman Sachs kúpil firmu, ktorá vlastní sklady s hliníkom v Detroite (Detroit ako Mekka automobilového priemyslu je aj strediskom skladovania hliníka – hoci ja by som skôr tipoval český Humpolec). Goldmani následne umelým predlžovaním doby dodania zvyšovali cenu hliníka pre svojich zákazníkov. Tá sa mala následne premietať do rastúcich cien plechoviek Coca Coly, áut, potravín ... a slanosti oravských korbáčikov.

Konšpiráciu potvrdil ekonomický analytik, podľa ktorého dokáže nadnárodná firma manipulovať celosvetové ceny len tým, že pošle kamión s hliníkom z jedného skladu do druhého. Tento ekonomický jav nazval autor článku kreatívnou logistikou (asi parafráza na kreatívne účtovníctvo).

Sprisahanie potvrdil Tyler Clay, šofér na vysokozdvižnom vozíku v jednom zo skladov, ktorý musel napĺňať kamión hliníkom, hoci on sám na to nevidel v danej chvíli žiadny konkrétny dôvod(!).

Aby sa čitateľ náhodou mylne nedomnieval, že celé toto svinstvo môže nebodaj nejakým spôsobom súvisieť s dnešnou Obamovou garnitúrou, autor nezabudne spomenúť, že ‘Ide o výsledok deregulácie v 80. rokoch minulého storočia.’ Takže ten neoliberál Reagan škodí doteraz!

A na záver tu máme vyčíslenú celú škodu ‘za tri roky, odkedy Goldman Sachs kúpil sklady kovov, vyššie ceny hliníka spôsobili, že potraviny a iné tovary zdraželi celkovo o päť miliárd dolárov.’

Toľko článok.

Veľmi by ma zaujímalo odkiaľ zobrali páni z NYT práve 5 miliárd. Za posledné 3 roky nastalo v rôznych častiach sveta pár neúrod, ktoré spôsobili rast ceny potravín (dôsledkom nízkej ponuky). Inde sa zase urodilo nad bežný priemer a prebytok cenu znížil. Rastúci dopyt z juhovýchodnej Ázie predražuje potraviny už pár rokov. Netreba zabúdať, že v danom období FED realizoval svoju politiku kvantitatívneho uvoľňovania QE2 a QE3. Podľa wikipeadie iba QE2 predstavuje nákup štátnych cenných papierov za približne 600 miliárd dolárov. Nie som si istý, či naliatie takej sumy papierov do ekonomiky nemá väčší vplyv na ceny potravín, ako jazdenie kamiónov s hliníkom hore-dole po Detroite.

Dôležitý je aj graf vývoja ceny hliníka, ktorý sa nejakým nedopatrením dostal do daného článku. Nedopatrením, pretože podľa grafu cena hliníka dnes je prekvapivo nižšia ako v kľúčovom roku 2010 (Goldman Sachs kupuje sklady). Môžme teda skonštatovať,že diabolský plán napriek všemocnosti korporácie nakoniec nevyšiel?

Aby sme si rozumeli, špekulácia na rast ceny je bežnou podnikateľskou aktivitou. A vôbec nie je nutné danú komoditu nezmyselne prevážať z miesta na miesto. Vlastník jednoducho svoj tovar nepredá, dokiaľ cena nedosiahne úroveň, ktorú považuje za optimálnu. Povinnosť predávať, keď majiteľ tovaru nechce, ešte nieje ukotvená v legislatíve. Zatiaľ.

Čo nám teda zostane, keď vylúčime špekuláciu na celosvetovú cenu hliníka? Ostáva nám podnikateľ, ktorý prenajíma svojim klientom priestor a umelo predlžuje čas prenájmu. Tým predražuje svoje služby a zákazníkom zvyšuje cenu. Inými slovami predáva nekvalitný a predražený produkt.

Že na trhu narazíme na nekvalitné služby je nepríjemné, ale je to bežné riziko podnikania. A určite to nieje žiadna konšpirácia. Teda ak potom nieje majiteľ našej sídliskovej pizzerie so svojou nepoživateľnou pizzou za 7 euro súčasťou tajného spolku sprisahancov (nedopečeným cestom k svetovláde).

V prípade, že existuje možnosť volného vstupu na trh, netreba sa obávať, že by si ten neporadil so správaním popisovaným v článku. V texte sa píše, že od nákupu skladovacích priestorov bankou Goldman Sachs narástli časy dodávok dvadsaťnásobne. Ak je to pravda, tak vstup do odvetvia, kde väčšinový poskytovateľ dodáva tak nekvalitné služby by bol neuveriteľne lukratívny. Predpokladám, že v dnešnej dobe sú ceny nehnuteľností v Detroite neskutočne priaznivé na budovanie skladov. Jedinou prekážkou by mohla byť nejaká administratívna bariéra, ktorá vstup do podnikania reguluje.

A tam nakoniec smeruje aj samotný autor pôvodného textu. Čo s daným stavom mienia robiť politici vo Washingtone? Ich jedinou možnosťou je regulácia, ktorá vymáha kvalitu výrobku na určitej úrovni. V našom prípade trvanie dodávky do určitého časového limitu. Nepochybujem, že toto nariadenie vyrieši problémy výrobcov s neskorými dodávkami. Ale zároveň to znemožní prístup na trh konkurentom, ktorí by napríklad chceli neskoršiu dodávku kompenzovať nízkou cenou. Každá regulácia nakoniec iba upevní postavenie už etablovaných podnikateľov. V tomto prípade firmu v rukách Goldmanov.

A čo sa asi stane, keď sa ostrieľaní lobisti zo stajne Goldman Sachs dozvedia, že politici vytváraju zákon na reguláciu skladovacích služieb? Presadiť nejaký enviromentálny certifikát na prepravné vozidlá nebude pre nich žiadny problém. Že jediná automobilka, ktorá vyrába kamióny s daným certifikátom je vo vlastníctve Goldmanov? Čistá náhoda.

Sledujme ďalej životný cyklus bežnej regulácie v demokratickom parlamente. Ako snehová guľa valiaca sa dole svahom sa z pár paragrafov po niekoľkých volebných obdobiach stáva viacstranová publikácia. Najprv treba do regulácie zahrnúť sociálnu inklúziu, neskôr príde na rad pozitívna diskriminácia vylúčených spoločenstiev. Ako to, že medzi kamionistami niesu dámy? Šups do zákona kvótu na zastúpenie žien v šoférskych povolaniach. A keď už podnikatelia nestačia byť v prebyrokratizovanom prostredí ziskový, začnime ich dotovať.

Výsledkom celého procesu je jedno nefunkčné odvetvie priemyslu. A to najprv politici chceli riešiť bežné riziko oneskorenej dodávky tovaru.

Raz za x rokov dospie situácia do stavu, keď preregulované hospodárstvo už začína ohrozovať bežný chod spoločnosti. Vtedy vzniká dopyt po liberálnych ekonomických riešeniach (nastal v tých preklínaných osemdesiatych rokoch, keď napr. v Británií už kvôli štrajkom nemal kto odpratávať smeti z ulíc). Voliči na chvíľu namiesto istôt dávajú prednosť slobode. Sektor ekonomiky sa sfunkční a vrátime sa späť k riešeniu bežných podnikateľských situácii. Namiesto vybavovania dotácie a príslušného povolenia sa firmy venujú výpočtu optimálnej trasy dodávok.

Tento stav bohužiaľ netrvá dlho, pretože žiadna realita (s prirodzenou neistotou) nemôže konkurovať krásnemu vybájenému svetu z predvolebných meetingov. A kolobeh regulácií v prírode sa môže začať odznova.

Na otázku, v ktorej časti regulačného cyklu sa momentálne nachádzame by som rád spomenul dva zaujímavé fakty. Španieli postavili ponorku, ktorá sa nedokáže ponoriť (respektíve raz áno, ale potom sa už nevynorí). A Nemci, vzor technickej a organizačnej dokonalosti už dva roky nie sú schopní skolaudovať letisko vo vlastnom hlavnom meste.

http://www.men ejstatu.sk/goldman-sachs-a-regulacny-cyk lus/Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Vláda2013-07-243
-
 54%  ( 3 people voted )
+
Neskoro places,a na nespravnom hrobe.

V roku 1913 sa rozhodlo o buducnosti.Ci uz hlinika ,zlata,v podstate vsetkeho.Kto ma moznost ovplyvnovat emisiu penazi,nicim nekrytych,je pan sveta.

Len tolko k tvojmu clanku.

harry # PahoLenu00
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2013-07-24 16:25:29 5f667f99
http://www.cas.sk/clanok/256281/pri-mocenku-hori-o
bilie-zadymenu-cestu-policajti-uzavreli.html
333 # RyneRuqu84
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2013-07-24 16:56:26 55d88d6a
Áno - funkčný trhový mechanizmus! Neviditeľná ruka trhu! Trhové prostredie!To sú zastieracie "manévre"! Cenotvorba komodít Ag, Au, Al, Cu.. aaa... je mimo definícií A. Smitha! / Au --sa denne cenovo "modifikuje" na základe POLITICKÝCH AKTIVÍT - politickej objednávky! / a cena ? ..to nie je cena to je VZŤAH...!Denne sa to mení v "sídle" už tu na tomto fóre definovanom---Londýnskom---minimálne Au.../Ako to vidia zastáncovia --Libera--- tianizmu?---pre ních sú zásahy do " trhu"---skoro ako červené súkno....!býkovi---./
klopi # KyvoWavo40
-
 60%  ( 5 people voted )
+
2013-07-24 18:18:58 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
šesť   jede
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Detekovali jsem mimozemský život ano, či ne?


  Detekovali jsem mimozemský život ano, či ne?
Pokud ano uplynulo od toho okamžiku již 40 let. V té době totiž sondy Viking hledaly jeho přítomnost na povrchu Marsu. Tehdejší závěry naději ve významný objev pohřbily a některé díl...
Tajná laboratoř USA v Gruzii: Jaká „monstra“ tady přivádějí na svět?
VEĽKÝ ŠTÁT + DEMOKRACIA = SMRTEĽNÁ KOMBINÁCIA
Rozpad Európskej Únie práve začal

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0235 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles