Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Hospodárske krízy a ich pôvod


Hospodárske krízy a ich pôvod

Narodil som sa a vyrastal v dobe, kde nás učili, že hospodárske krízy sú prirodzený jav, že k nim musí dochádzať a je to vlastne súčasťou nášho života. Dokonca aj na vysokej škole ma učili, že hospodársky cyklus graficky znázornený je vlnovka a ekonomika je raz v konjunktúre (na vrchole) a inokedy zase dole (v recesii).

Dlho som žil s týmto presvedčením, až kým som sa na vysokej škole len okrajovo, ale neskôr po nej nestretol s rakúskou ekonomickou školou. Udivovalo ma, že človek menom Ludwig von Mises predpovedal veľkú krízu, ktorá prišla v 1929 v Amerike a dopredu predpovedal aj nemožnosť socializmu, nie z politického, ale ekonomického hľadiska. Ako tieto informácie mohol tušiť, poprípade, dá sa podľa jeho kľúča predpovedať kedy a či bude ďalšia kríza?

Mises sa vo svojich dielach prihovára čitateľom relatívne zložito a len málo ľudí vie oceniť jedinečnosť jeho diel, no jednoduchšie to už vysvetľuje jeden z jeho nasledovníkov Jesus Huerta de Soto v knihe Peniaze, banky a hospodárske krízy.

Na začiatku celého procesu je vývoj bankovníctva a to pre tých, ktorí študovali jeho pôvod, nie je žiadnym prekvapením, že na začiatku bankovníctvo plnilo dve úlohy:

 1. Povinnosť úschovy (Depositum irregulare)
 2. Pôžička banke (Mutuum)

Prvú formu by sme mohli prirovnať k dnešným vkladom na požiadanie, ktoré bežne v banke využívame.

Druhú formu Mutuum by sme mohli prirovnať k forme terminovaného vkladu, kde banke požičiame a tá nám po nejakom čase vyplatí úrok, avšak musíme rátať s tým, že banka peniaze investuje a môžeme o ne aj prísť. Teda skôr, ako dnešný terminovaný vklad to bola pôžička banke na investovanie.

Povinnosť úschovy bola kedysi veľmi prísne chránená a slúžila v praxi na to, aby si ľudia v banke mohli uložiť ich zlato. Po dobe úschovy banke vyplatili peniaze za úschovu, čo bolo v praxi do 3% z ceny vkladu. S týmito peniazmi bankári nemohli disponovať a museli z nich držať 100% rezervy, čo sa však dalo očakávať, začalo ich to pokúšať a s predpokladom veď ľudia si naraz všetky peniaze aj tak nevyberú- začali s nimi obchodovať a bohatnúť. Avšak, aby banky mohli poskytnúť, čo najviac úverov z peňazí, ktoré mali ľudia v úschove znižovali úrokové miery a úverové podmienky. Tieto peniaze, ktoré sa dostávali do obehu nespôsobovali len rast konečných a výrobných statkov teda infláciu, ale oveľa väčším problémom bolo chybné investovanie. Tieto chybné investície vznikajú hlavne kvôli nižšej úrokovej miere, ktorá je spôsobená tým, že banky nemusia držať 100% rezervy z vkladov na požiadanie. Pri nižšej úrokovej miere sa potom podnikateľom javia ziskové projekty, ktoré by za normálnych okolností ziskové neboli. Môžem uviesť jednoduchý príklad...

Chcem postaviť liehovar a banka mi ponúka úver s úrokom 15%, môj zisk by však bol rovnako na úrovni 15%, teda by som do tohto podnikania nešiel. Dôjde však k úverovej expanzií, banka zníži svoje rezervy z vkladov a zníži úrok na 7% a moje podnikanie sa týmto pádom dostáva do zisku. Poviem si, že chcem tento projekt zrealizovať a pustím sa do toho. V prípade, že by rezervy banky boli na nízkej úrovni a potrebovala si požičať, centrálna banka jej rada pomôže.

Centrálna banka v súčasnosti drží nad týmto systémom strážnu ruku. Tieto nesprávne investície môžu fungovať len do doby, pokiaľ sa k podnikateľom dostávajú lacné peniaze. Časť z investícií, ktoré vznikli vplyvom bankovej expanzie, dokonca môže byť úspešných a fungovať aj v budúcnosti, ale problém nastáva, keď banky zastavia "príliv lacných peňazí". V tom momente sa prejaví väčšina zlých investícií a nastáva hospodárska kríza, pretože úrok sa vráti na svoju pôvodnú úroveň a projekty, ktoré sa zdali byť ziskové sú odrazu stratové(viď. môj liehovar vyššie, po zastavení bankovej expanzie úrok stúpne na 15 percent a ja sa dostanem na nulu). Podľa tohto modelu Mises dokázal vysvetliť všetky hospodárske krízy v histórií a predpovedať aj tie, ktoré v ich dobe mali nastať, neskôr ju rozvíjal Hayek a úspešne dokončil teóriu mýlneho investovania.

Prvým krokom k správnej ceste ozdravenia globálnej ekonomiky je zrušenie centrálnych bánk, ktorých dôležitosť nám podsúvajú len politici, alebo aspoň odstránenie ich monopolu na emisiu peňazí. Druhým oveľa ťažším krokom je, aby banky boli donútené držať sto percentné rezervy z vkladov na požiadanie, ale vplyvom zrušenia centrálnych bánk by boli nútené držať aspoň vyššie rezervy ako majú v súčasnosti, lebo by stratili svojho záchrancu.

Myslím, že sú to veľmi náročné ciele, ale bohužiaľ, žiadne ľahké, rýchle, jednoduché a bezbolestné riešenia, tak ako nám to ponúkajú dnešní politici neexistujú...Author: Ing Andrej Certik # WineLone21
Ekonomika2015-02-2342
-
 58% ( 2 people voted )
+
Souhlasím s tím, že prvním krokem na cestě k ozdravení globální ekonomiky je zrušení centrálních bank nebo alespoň odstranění jejich monopolu na emisi peněz, a to je možné pouze za předpokladu, že se zásadně změní světový pořádek. Jedna možná cesta k změně organizace správy světa je uvedena v článku: http://miloslav7
.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-
planete.html

Miloslav # NihyMopi07
-
 54% ( 3 people voted )
+
2015-02-23 15:29:27 b2d194ac
"kde banke požičiame a tá nám po nejakom čase vyplatí úrok, avšak musíme rátať s tým, že banka peniaze investuje a môžeme o ne aj prísť. Teda skôr, ako dnešný terminovaný vklad to bola pôžička banke na investovanie."
- To ne, banka nemá co "investovat" - to nemá být její aktivita, protože pokud to dělá, tak ztrácí nestrannost vůči ostatním tržním účastníkům.
Banka by leda mohla být PROSTŘEDNÍKEM mezi těmi, co chtějí půjčit někomu na produktivní činnost a na druhé straně oněch podnikavých lidí s nápady a organizačními schopnostmi, kteří hledají cesty v procesu objevování - něco vytvoří - je to tedy INVESTOVÁNÍ Z ÚSPOR (těch vkladatelů). Jenže přesně toto už se dneska přes banky prostě neděje, protože ty banky nepotřebují vůbec žádné vklady střadatelů k tomu, aby mohli dávat půjčky a měly z čeho.


eneme # QimoBepy42
-
 58% ( 2 people voted )
+
2015-02-23 18:59:03 4e88bdad
Ten otevřený dopis písal nejaký 16 ročný študent Sorosovej akadémie? :-))

marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-23 19:28:28 c35b0740
Prečo by sa malo investovať len z úspor? Ak sa má na trh dostať nový produkt, tak treba rozhádzať nové peniaze aby sa dal zaobsrarať. Inak sa bude predávať len na úkor iného produktu.
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-02-23 19:31:12 c35b0740
Uz to vidim ako sa familia rocsildovcov po starocia manipulujuca celosvetovu populaciu , prevratmi , krizami , vojnami sama dobrovolne zda . A ma na to vlastne dovod ?... Ved ludstvo je tak tupe , ze nema absolutne sajn o tom , kto je za tym vsetkym.
milan # MatoRica16
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-02-23 21:09:50 4f93d845
Kapitalisti odsudzujú plánovanú štátnu ekonomiku, marxizmus. Ale predsa plánovaný je aj trh kapitalizmu, zamestnanosť, inflácia, v globalizácií nízka cena práce, krízy, vojny kým v socializme sa plánoval len rast ekonomiky a miezd a ľudia boli spokojní než ich komunisti zo súhlasom západu a hlavne papežencou oklamali, nakoľko roky 1988 až 1990 boli komunistický prevrat a nie nežné či farebné revolúcie.


Až by neboli súkromní bankári nebolo by kríz a korupcie politikov, sudcov atd.

Krizik # HopeXeqy69
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-23 21:48:43 3ec5e27c
loading...
Krizik: To nejsou "kapitalisti" , nýbrž bolševici tvořící si "kapitalismus" jenže jen takový JAK ONI HO (NE)CHÁPOU.

BOBO # DumiBipu72
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-23 22:43:50 4e88b4aa
"marsale zukove: "Prečo by sa malo investovať len z úspor? Ak sa má na trh dostať nový produkt, tak treba rozhádzať nové peniaze aby sa dal zaobsrarať. Inak sa bude predávať len na úkor iného produktu"

V reálném světě musíš vždy volit...Dám si radši párek nebo pizzu? Můžu si dát oboje, ale pak my nezbyde (ať peníze, místo v žaludku, čas, atd.) na zmrzlinu. Volíš své individuální preference... A sotva kdy můžeš mít v jediný okamžik všechno najednou. Takových voleb děláš každý den nespočetně a skoro automaticky.

BOBO # DumiBipu72
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-24 00:40:35 4e88b4aa
-pokračování:
Je to na úkor iného produktu (a kterého??)? No a co? Těch je přece také omezené množství v daném čase a zdrojích. Stejně jako Tvého omezeného času a produktivity tvého kapitálu, atd. Holt to je reálný svět - plný omezení.
A stejně tak je to s tím, že by se mělo investovat z úspor.
Z čeho jiného my řekni??
Polopatický příklad:
Dejme tomu že seš velkej jedlík brambor a sotva se ovládáš abys nepohltil celej pytel co máš ve spíži...Jenže si chceš nějaké zasadit na příští rok, musíš si tedy něco dát stranou -ano to vyžaduje jistou míru sebeovládání - řekl bys že je to na úkor něčeho? Pokud je to pro tebe příliš, tak ti nikdo nebrání sníst všechny - je to tvoje subjektivní volba - jestli ve své situaci upřednostníš všechno hned nebo něco až potom...="odložená spotřeba"...a z těch brambor několik ušetříš na zasazení - to jsou ty investice z úspor.).
Pokud toto neděláš a jen si vymýšlíš další kvanta prostředků směny - způsobuješ jen jediné - plošné zdražování a privilegování pouze některých tiskárně bližších (typicky státní správu a lidi ke kterým to od ní protéká). "

BOBO # DumiBipu72
-
 58% ( 2 people voted )
+
2015-02-24 00:41:15 4e88b4aa
PS-VB: Děkuji za optání, ano jsem zdráv a vesel a co ty?
Jinak tvé podezření a osočení je mylné - žádné plusko jsem si neudělil, ba ani je nepovažuju za nijak směrodatné. Podstatnější je obsah a k tomu jsi nic nenapsal, takže zpět K VĚCI.

BOBO # DumiBipu72
-
 58% ( 2 people voted )
+
2015-02-24 02:19:10 4e88b4aa
Ešte ten pomocný opičiak nereagoval? Musel si dobre mierenou trefou raniť jeho excentrické ego. Chvíľu to potrvá, kým vypotí reakciu. Musí! To je totiž jeho slabosť a pokiaľ teraz so sebazaprením nebude reagovať, bude veľmi trpieť. Všimol som si vždy istý časový odstup čo je prirodzené, pretože odpovede, chaoticky pozmetané z čriepkov múdrostí z internetu a overovanie významu cudzích slov, mu zaberú istý čas. Dávam primátovi 6 hodín, nanajvýš osem a trochu ho ešte potrápme: Primát, primár, primáš, primátor, primitív... to sú výrazy diametrálne odlišného významu - niečo ako konfekcia a infekcia - ale zdrží ho to, lol...!
:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 56% ( 6 people voted )
+
2015-02-24 07:39:16 d425402d
A my v našej krčmičke vieme všetko o tej kríze. Ona si tam lieta po vesmíre ..len tááák--mir nix dir nix, sama , sebe si... a zrazu si všimne.. "prúserárov" a priletí ...narobí "paseku" a s "rehotom" odíjde. Nikto jej nerozkáže.ani za..no toto. Len s raketou by sa dala.."sundat" jak hovoria naši Češi... Ale každý má strach ju zamerať ..lebo by priletela ku nemu..a narobila by ..hajajááj. Len my pod Tatrami sa nebojíme, nám neuškodí...my máme "svoju" vlastnú .."krízočku" ..permanentne a furt..a všetko skoro..vyrabované...Ale za našou stoja " NAŠE "KOTRBY....doteraz to boli dvaja predsedovia vlády..odtiaľ pôvodom! /ale neprezraďte to nikomu povedal Pali../
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-24 09:12:25 58d4289b
Mc – on napisal :Ak niekoho budes dostatocne dlho obvinovat z cohokolvek, jeho reputacia utrpi aj napriek tomu, ze vsetky tvoje obvinenia boli falosne... ty si tu zbehlejsi v ramci prispievatelov... On tu mal nejaku reputaciu? Lebo mne zatial pripada ako retard, ktory je kazdemu na posmech ...
LenkaB # LyroKomo25
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-02-24 10:03:59 509a8e3e
FC, skutočne milujem toto dôležité kabaretné fórum. Najmä keď si vyhliadnem nejakého pseudointelektuála s ktorým sa môžem pohrávať ako mačka s myšou...


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 60% ( 5 people voted )
+
2015-02-24 12:32:52 d425402c
Ja sa bavim spolu s tebou :) a ako pekne ta zacal volat ze maciacik ...
LenkaB # LyroKomo25
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-02-24 13:28:44 509a8e3e
Pandemónium: tak ty by sa hral na mačku a myš? Prihriateho metalistu so ešte nevidela. Viem, v poslednom čase tu bolo veľa teplých tém, čo ti zjavne nespravilo dobre. Možno stačí len dvoj-trojdňový oddych od tohto fóra a vrátiš sa do pôvodnej kondície.anaste # NyjeQoga34
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-02-24 15:01:16 5f67d68b
FC, viem, a práve s ním sa zahrávam. Vtedy sa s páskou z pomocnej školy verejného orgána chválili len retardi, aby nadobudli sebavedomie. Preto aj ten príznačne nostalgický nick. Mám ho dokonale prečítaného...

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 46% ( 3 people voted )
+
2015-02-24 15:50:15 d405c1fd
Predmetným článkom autor poukazuje na nejaké praktiky a dáva isté návody ako riešiť krízu a krízové javy. Kvitujem prístup a metodológiu ktorá definuje problém, dáva do súvislosti stav a návrh riešenia ktoré autor aplikoval. Dnes , v čase ekonomickej vyspelosti, jednak vzdelanostnej tak aj odbornej príčiny , stavy a dôsledky kríz a krízových javov sú známe a jasné. Nejaká cykličnosť kapitálové zhodnocovania je skoro vylúčená ,čidla, snímače, analogové ,digitálne aaa--dávajú jednoznačne obraz o ekonomickom dianí a ich príčonnosť zdokumentovávajú aj s návrhom na reguláciu v žiadúcom smere! A tu vstupujú na scénu "lobistické" , politické , záujmové a iné skupiny , ktorým je to buď jedno, /majú dostatok aj generačného zabezpečenia/ , buď záujmy mocenské/ územné-surovinové, kapitálové/ či imperiálne/ vytváranie monopolného postavenia/ tiež systémové / vytváranie žiadúceho spoločenského usporiadania../ aaaaToto sa dialo v minulosti..19, 20 té storočie aj dnes..Žiadna "prírodzená " vlastnosť kapitálu či systému nemá "zabudovaný automat" na vytváranie kriz a krízových javov:Vždy je to ľudský faktor riadený--politikou. Ak sú potrebné konkrétnosti pre argumentáciu tohto tvrdenia... hajajáááj ...určite sú aj na tomto fóre znalci ktoré uvedené vedia zdokumentovať .
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-24 17:13:42 58d4289b
Apropo...Hľadám zmyselnosť istých "vzájomných" ...pátií.../...sym...apa /viacerích prispievateľov aj tu nado mnou , zvýrazňovanie predností "svojích osobností" , nachádzanie zdrojov "potešenia " v negácií aj pozitívneho prezentu...Nie som "povolaním" arbiter, ale riešenie v stupňujúcom sa trende apatií ..ak by boli k dispozícií iné podmienky ako tu na fóre , by vyustili asi v "krízovom režime s vojnovým nádychom". Nie je to žiadúci trend ani pre potešenie...vnútorné...Vytvára sa stav "slovnej ekvilibristiky" negatívnej ktorá vzbudzuje úsmev aj okolia ...a to kvôli "korýtku múky "Ďakujem za pochopenie ./Ako je zrejme neidentifikoval som konkrétne ...persóny../
klopi # KyvoWavo40
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-02-24 17:40:54 58d4289b
Vies Mc, ked sa mu teraz venujeme... v isty moment som sa zamyslela, co vedie cloveka, aby sa na internetovom fore takto choval.... urazal ludi, ktorych nepozna, niekoho chce likvidovat, niekomu strcit nieco do hrdla, niekoho postrielat, inym praje aby ho zasypala lavína, ci vyhraza sa, ze mu "rozbije drzku", presnu citaciu si nepamätam .... A prisla som na to - stary clovek vyradeny z pracovneho procesu, ktory zije z maleho dochodku a nemoze napr. cestovat po svete, alebo venovat sa inym konickom hlada takymto sposobom sebapotvrdenie na internete - podla tych reci o vzajomnom spoluziti zien a muzov ho nenasiel ani doma a preto si ho tu takymto sposobom vynucuje ... a nadovazok sa este opaskuje znakom pomocneho organa :))) ale, aspon je o zabavu postarane

LenkaB # LyroKomo25
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-02-24 21:17:23 58d7436a
FC, tá frustrácia zo spackaného života musí byť hrozná. Našťastie, mne to z plnohodnotného života nehrozí. Tá jeho postupná premena na sociaopata, túžiaceho márne niekoho zdeptať, je pozoruhodná. Stále a stále hlavou proti múru... On nie je pre mňa diskusným partnerom v žiadnom ohľade, iba by som stále musel dávať pozor na jeho malosť a nezašliapnuť ho. Práve to ho škrie, že sa nemôže dostať nikomu - ako sa hovorí - na kobylku. Ako som už spomínal, neznesie svoje ignorovanie, to zráža jeho ego až do suterénu. To je jeho slabina, na ktorej sa dá skvele zabávať a pohrávať sa s ním.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 58% ( 2 people voted )
+
2015-02-24 21:43:17 d405c1fd
BOBO: skúsim takto:
Fero si kúpi auto. Na výrobu aút existuje dostatok kapacít a surovín, ale Jano a x dalších si to auto nemôže kúpiť lebo nemajú peniaze. Výrobca ma všetko co na výrobu potrebuje, ale fabrika stojí lebo skoro nikto nemá peniaze na auto.
Množstvo peňazí v obehu ma kopírovať potreby v rámci kapacít výroby jednotlivých statkov.
Preto musí byt ekonomika v rámci štátu centrálne riadená s ohľadom na potreby v súlade s možnosťami daného štátu bez ohrozenia životného prostredia.
Este lepšie je to vidno na službách - bolo by oveľa viac kaderníkov, domácich majstrov a rôznych služieb ale ako si ich ľudia majú navzájom poskytovať keď nemajú peniaze? Majú bartrovat???
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-24 21:44:41 c35b0b92
marsal Zukov: Státní ekonomika je docela něco jiného a méně efektivního i spravedlivého než svobodná ekonomika. Proč ve státní ekonomice nemají lidé dost (a kolik to je?) peněz na útratu podle svých potřeb, výběru a preferencí?

syu # FacoXuwi24
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-24 22:36:01 4e889ef9
"Tá jeho postupná premena na sociaopata, túžiaceho márne niekoho zdeptať, je pozoruhodná. Stále a stále hlavou proti múru..."

a neprestane a neprestane :) myslim, ze poznam pricinu:


"Väčšina z nás trpí rôznymi predsudkami a zaujatosťou. Sme predpojatí voči mnohému, plní žiarlivosti, podozrievavosti, strachu, závisti a pýchy. Nechceme meniť svoje názory


Niekedy meníme svoj názor bez akéhokoľvek odporu alebo prílišných emócií.

Ak nám však niekto povie, že nemáme pravdu, pocítime hnev a na toho človeka zanevrieme. Neuveriteľne ľahkomyselne si vytvoríme presvedčenie, ale keď nás oň chce niekto pripraviť, zúfalo ho obhajujeme.

Nejde nám ani tak o toto presvedčenie, ale o ohrozenú sebaúctu...

Slovíčko "môj" je v živote človeka človeka nesmierne dôležité a stálo už na počiatku múdrosti. Má rovnakú silu, ak povieme "moja" večera, "môj" pes, "môj" dom, "môj" otec, "môj" domov, či "môj" ......... Hnevá nás, ak niekto tvrdí, že naše hodinky sú nepresné, že máme staré auto, alebo že naše vedomosti o kanáloch na Marse, o výslovnosti gréckych slov, o účinkoch salicylu či o dobe, keď vládol Sargon I., sú nedostatočné.

Veríme tomu, čo sme si zvykli pokladať za pravdivé, a keď o tom niekto zapochybuje, zo všetkých síl sa mu snažíme vysvetliť, prečo sme o tom tak presvedčení."Velmi vela ludi sa takto chova ako je uvedene v citacii .
On si vybral cestu deptania dokonca vyhrazania sa diskutujucim, ktori s nim nesuhlasia, to je casty jav u ludi so slabou argumentacnou schopnostou a znizenim IQ

LenkaB # LyroKomo25
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-02-25 06:29:35 58d7436a
Deti, ked neprestanete, tak pojdete klacat do kuta :-D

zdravyrozum # GyduJudi50
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-25 09:03:45 bc78020a
Ty PS-VB a LenkaB a i některé další NICky se CHOVAJÍ (je fuk za co se považují a jestli to dělají vědomě nebo pudově) jako trollové - mělo by se zamezit jejich samoúčelnému "hádání se", které z pohledu trollingu je pro diskuze atd. typický rozkladný mechanismus jak odradit čtenáře od účasti a jak mezi jejich bláboly schovat nepohodlné informace (Kdo by je pak hledal, že.)
Dolezite.sk tím trpí na důvěryhodnosti a uživatelské použitelnosti. Proč s nima něco neuděláte (admin?)?

Seg # KeneWevi94
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-25 09:25:40 4e88968d
Seg - poznám niektoré české fóra a preto ti do istej miery rozumiem. Vy väčšinou reagujete len na článok a nevstupujete do vzájomných invektív. Áno, dám ti za pravdu, na slovenských fórach existuje väčšia divokosť, čo nemusí konvenovať kľudnej, českej povahe. To máš ako rozdiel medzi publikom českej a slovenskej krčmy. Vy ešte aj finále svojho národného hokejového tímu prežívate s pokojom, kým tu lietajú nad hlavami fľaše a stoličky. Zároveň ti ale musím oznámiť, nech zvady účastníkov fóra vyzerajú akokoľvek blbo, my sa už nejako znesieme. A konkrétne títo traja: pandemonium, LenkaB a PS-VB. Oni sa už dávno poznajú a majú sa asi aj radi. Čo by jeden bez druhého robili? Preto sem - tam nejaká roztržka môže padnúť iným k pobaveniu. Aspoň nie je nuda. Len si skočia do vlasov, potom sa oklepú a o chvíľu už je zabudnuté...
Taká je súčasť slovenského diskusného folklóru. Tak si zvykni.anaste # NyjeQoga34
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-02-25 11:03:55 5f67f9b7
Na trollovacím "koloritu" není co si zvykat, je to nešvar (a že to zkoušejí, státní politika kyberotravování v tom jede taky pomocí nasazených otrapů!), který bují všude tam, kde je jim to dovoleno laxností provozovatelů, kteří si tak nechají pošramotit kvalitu (kvalita bez selekce těžko může být udržitelná).

seg # CowuJaly41
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-02-25 11:42:43 4e88968d
Seg, keď budeš mať chvíľu čas, mohol by si mi/nám vysvetliť trollovací "kolorit" podrobnejšie? Alebo ak chceš, napíš o tom samostatný článok. Priznám sa, mne to veľa nehovorí, ale asi máš nejaký dôvod a fakty, ktoré môžu byť zaujímavé. Aj keď mne tvoje zmienky pripadajú trochu prekonšpirované. Podľa teba ľudia, ktorí sa na fórach hádajú, napomáhajú štátnej politike kyberotravovania, či sami sú v tom nasadení? Ako?Veď to by sme museli byť pomaly všetci! Nie je trochu paranoidné vidieť nepriateľa v každom a všade naokolo?
anaste # NyjeQoga34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-25 12:22:13 5f67f9b7
A za referenčný objekt si vezmite toho s pomocnou páskou. Lol...!
Pandemonium # DaruJete36
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-02-25 12:29:29 d425400c
Jde tu o projevy - identifikovatelné ! Nejde o to, jestli VŽDY a VŠUDE dotyčný vystupuje jako troll nebo se "jen baví" a podobně - protože v tomto jsou rozdíly neostré. Jde o to, kdy a kde kazí internetový obsah a formu STYLEM TROLLINGU (ten je dobře znám a popsán - pokud to neznáte - dejte si do vyhledávání) a někdy to má přímý účel, ale většinu času to jakoby účel nemá - pouze jsou aktivní v tom smyslu aby zabíraly kyberprostor. V některých momentech jsou pak silněji "aktivováni" pro vyvolání nějakého konkrétního záměru, ale jak píšu - většinu času jen "jsou" a otravují běžným způsobem - jejich "přemnožení" má fatální důsledky pro takový web a odradí skutečné zájemce - jsou to tedy podvratné živly.

Seg # KeneWevi94
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-25 12:35:40 4e88968d
Tu musím upriamiť vašu vedeckú pozornosť z oblasti výskumu internetového trollovania priamo na nedávny článok Sodoma, sodomia v kabarete Dôležité. Z pôvodného obsahu o buznách a diskusie k tomu, sa vlákno postupne zmenilo na pokus o trápnu pátričkovú agitku a propagáciu kostolných rozprávok. Zároveď sa však stalo aj veselým defilé primitívnych vyznávačov neexistujúcej generálnej oplzliny na tri písmenká. V súčasnosti má vlákno cca 715 príspevkov čo tu už dávno nebolo. Odporúčam do pozornosti ako skvelý študijný materiál.

Pandemonium # DaruJete36
-
 58% ( 2 people voted )
+
2015-02-25 13:01:12 d425402c
Strata záujmu o Sodomu, sodomiu doľahla na Pandemonia v momente, len čo zistil, že pátričkárky nijako nenaserie. Tak pochopiteľne svoju pozornosť upriamil inde.

anaste # NyjeQoga34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-25 13:35:19 5f67f9b7
anaste - je to tak ako pise .... nema zmysel to dalej tajit. Ja osobne operujem z Frankfurtu a platia ma Rotschieldovci (preto som aj tu). Rozkladame vsetky dolezite weby po celom svete - ako je napr. tento, aby sa k ludom nedostali tie najpodstatnejsie informacie... PS-VB pracuje pre konkurencnu firmu (byvala STB, ktora chce znova nastolit bolsevizmus), vieme o sebe a preto tu bojujeme v informacnej vojne - mal za ulohu ma zlikvidovat ... Seg pracuje ako agent pre Anglicku kralovnu a jeho poslanim je podobne praktiky na vsetkych dolezitych weboch odhalovat a neutralizovat ... Dostal nas
LenkaB # LyroKomo25
-
 56% ( 6 people voted )
+
2015-02-25 14:17:31 58d7436a
panbozkova flicka,
netaraj tu tolko, ale chod radsej skontrolovat ci sa tvoj pan a majitel nevikadil na dlazku, lebo sa niektori nadclovek
posmikne a potom ti zoberu pracovne povolenie a budes sa musiet pakovat naspet tam odkial si privandrovala .

kvak # SaqyFefi79
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-02-25 14:35:05 c31c43a9
Lenka B- záchvat smiechu, aký si mi spôsobila teraz sa ti už raz podaril. Keď si nám pripla tých tancujúcich teplošov. Ako vplyvná agentka, ešte skús ustrážiť dvoch miestnych drzákov, čo sa vulgárne obúvajú do báb - Rafaela a Yanatha. Snáď len pred nimi si dávame ešte pozor na slová, z obavy pred ich nervovým amokom. Potom si už bez problémov pustíme huby na špacír...
anaste # NyjeQoga34
-
 57% ( 4 people voted )
+
2015-02-25 14:36:08 5f67f9b7
pandémon, máš pravdu, Sodoma sodomia by sa už mohla premenovať na Off topic. diskusia o všemožných otázkach ľudského bytia však prirodzene vyplynula práve z diskusie o buznách a všetko ostatné, čo sa v tom vlákne vyskytuje, je len reakciou na prvotnú akciu.

inak ty ako true blackmetalhead neveríš v Boha? mal by si si utriediť pojmy, všetci satanisti predsa vedia, že Boh existuje. ak v neho neveríš, proti komu chceš potom rebelovať? hmm? :))

lisa22 # HoxiDuna67
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-25 14:36:10 5f69ce4b
holky - ja sa tiez bavim :)), sranda musi byt aj keby na chleba nebolo. Rafael a Yanath maju na starosti sionisticku agendu (propagacia teplych prav, materialistickeho dialektizmu, opicieho povodu, negovanie krestanskeho svetonazoru a cirkvi atd.), neboj sa ich, su to len obycajne nuly v Mossade pridelene na Slovensko s platom 1200 v cistom ... Dnes ich nechavam na vas, nebudem moct az do zajtra monitorovat situaciu ...
LenkaB # LyroKomo25
-
 46% ( 3 people voted )
+
2015-02-25 15:01:44 58d7436a
Lenka - tých dvoch nech si berie Lisa. Tá ma väčšie skúsenosti s takým materiálom, konkrétne aj s nimi dvomi.

anaste # NyjeQoga34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-25 15:06:02 5f67f9b7
syu, vo čem to vole plácáš? Životná úroveň priemerného Čecha a Slováka oproti 1989 klesla. A to sme všetci po uši zadlžení a o dlhu štátu ani nehovorím. Ty žiješ na Marse?
marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-25 18:35:55 c35b0ed6
marsale Zukove: Asi jsi si neráčil povšimnouti, že právě svobodná ekonomika není. To ostatní na co žehráš je mimo jiné právě toho, že není, důsledkem.

syu # FacoXuwi24
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-25 21:10:48 4e88aea3
PS-VB: Nakoľko nie je z tvojho predošlého výroku jednoznačne jasné, ktorú Vieru z Pussy chceš tentokrát jedovitou iróniou počastovať, rozhodli sme sa, že nebudeme reagovať. Navyše, ak si svoju odpoveď adresoval niekomu inému. Tak znie oficiálne stanovisko. Výnimka z uvedeného platí len v prípade, keby niektorá veľmi chcela sama za seba niečo povedať.


Ospravedlňujeme sa za trollovací nešvár.

anaste # NyjeQoga34
-
 50% ( 2 people voted )
+
2015-02-26 11:32:37 5f67ed35

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Proč vlastní americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) patent na vynález eboly?


 Proč vlastní americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) patent na vynález eboly?
Americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) vlastní patent na konkrétní kmen eboly známý jako „EboBun”. Jedná se o patent číslo CA2741523A1 a byl udělen v roce 2010...
SPÝTAJTE SA TÝCH ČO PREŽILI.
KONCESIE AŽ ZA HROB
Zpověď předního psychiatra: pomáhal jsem vymýšlet ADHD coby nemoc

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.1058 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made