Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

JAK BY VYPADALA TŘETÍ SVĚTOVÁ VÁLKA PODLE RUSKÉHO VOJENSKÉHO EXPERTA


JAK BY VYPADALA TŘETÍ SVĚTOVÁ VÁLKA PODLE RUSKÉHO VOJENSKÉHO EXPERTA

Situácia na Ukrajine je napätá a každým dňom dochádza k eskalácii a vzťahy medzi Ruskom a západným svetom sú stále chladnejšie. Určite sa mnohí obávajú, kam to až zájde. Portál idnes.cz priniesol článok, v ktorom možný katastrofický scenár rozpracovať Michail Chodarenok ruský vojenský expert, plukovník protivzdušnej obrany vo výslužbe a v súčasnosti šéfredaktor ruského vojenského periodika Vojensko-priemyselný kuriér.

Michail Chodarenok, ktorý v magazíne pôsobí od roku 2003, je známy svojim konzervatívnym kriticizmom voči ruskému ministerstvu obrany. Jeho marcový článok prináša ďalší pohľad na ruské strategické a vojenské plánovanie opisuje v ňom teoretickú eskaláciu konfliktu na juhovýchodnej Ukrajine.

Článok je zaujímavý už len z toho dôvodu, že jeho autor sa kedysi ocitol na fronte s prstom na spúšti. Celá Chodarenkova úvaha sa nesie v znamení hesla "vojna končí jedine drvivým víťazstvom jednej strany a drvivou porážkou druhej."

Hneď na začiatku článku Chodarenko tvrdí: "Musím sa opakovať, vyhlásenia ruských ultraliberálnych politikov, ako napríklad <problém nemá vojenské riešenie> a <všetky vojny končia mierom> nie sú reálne. Vojny končia jediným spôsobom drvivým víťazstvom jednej strany a drvivou porážkou strany druhej. Ak sa politici oháňajú spomínanou frázou <konflikt nemá vojenské riešenie>, v preklade to znamená, že jedna strana konfliktu nemá dostatok prostriedkov na zvíťazenie. A ak konflikt skončí nerozhodne, obe strany si vyčerpali všetky vojenské kapacity. Samozrejme, môže dôjsť aj k iným alternatívam, no tie sa príliš neodlišujú od týchto hlavných línií."

Analyzujme situáciu na Ukrajine: na juhovýchode krajiny proti sebe bojujú 2 sovietske armády ukrajinská armáda, ktorá je v podstate na rovnakej úrovni ako v roku 1991 (vzhľadom na výcvik, vybavenie, taktiku a vedenie) a na druhej strane sú lepšie trénované jednotky v strategickom myslení, väčší počet odborníkov a lepší velitelia. Ide len o pozemné boje, keďže už pôvodne malé ukrajinské letectvo bolo potlačené protivzdušnými systémami a lietadlami. Dá sa povedať, že ide o mierne modernizovanú verziu druhej svetovej vojny ani jedna strana nepoužila najmodernejšie zbrane, vybavenie, taktiku, či postupy.

Cieľom vonkajšej a vnútornej politiky Ukrajiny je obnovenie územnej celistvosti akýmikoľvek prostriedkami. Samozrejme, okrem Krymu, ktorý Rusko považuje sa svoje územie. Prvý problém tkvie v tom, že Kyjev nemá dostatočné vojenské prostriedky na ovládnutie juhovýchodu. To však neznamená, že sa o to nepokúsi. Naopak, väčším problémom sú separatisti, pretože nie sú známe ich ciele. Teoretickým riešením problému sa môže zdať federalizácia. Podľa Chodarenka však k tomu nikdy nedôjde Kyjev ju nepripustí za žiadnych okolností. Ukrajina sa nachádza v takzvanej "nevýhode ťahu" žiadna strana nevie, aký ďalší krok má podniknúť. Horšie však je, že každý ďalší krok pravdepodobne len prispeje k ďalšej eskalácii konfliktu. Najvýhodnejšou taktikou sa zdá viesť len verbálnu vojnu a čakať.

V tomto stave je veľmi ťažké, možno až nemožné akokoľvek predpovedať ďalší vývoj situácie. Chodarenok sa odvoláva na knihu od Nassima Nicholasa Taleba s názvom The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable (Čierna labuť: Následky vysoko nepravdepodobných udalostí). Taleb je americký odborník v pravdepodobnosti a finančnej matematike libanonského pôvodu. Chodarenok cituje úryvok z knihy: "Teória len ťažko predvída vzácne prípady, ktoré zahŕňajú významné dôsledky." od určitého bodu nie je možné predpovedať nasledujúce udalosti. Presne taká situácia je práve na Ukrajine. Obe strany si uvedomujú, že momentálne panuje mier, ktorý je vlastne len prestávkou pred ďalším konfliktom.

Chodarenok načrtol teoretickú situáciu: predpokladajme, že dobrovoľníci a rekreanti z USA a západnej Európy začnú podporovať rady ukrajinskej armády. Na ukrajinských letiskách začnú pristávať najmodernejšie západné vojenské lietadlá. Do Čierneho mora sa presunú útočné skupiny lietadlových lodí, raketových krížnikov, torpédoborcov a ponoriek. Nesmieme zabudnúť ani na najmodernejšie západné tanky, delostrelectvo, bojové vozidlá pechoty a jednotky elektronického boja. To všetko bude, samozrejme, pod strechou najlepšieho technického a logistického vedenia. Ukrajinská armáda sa teda oprie o najmodernejšie zbrane a bude disponovať dokonalým prieskumom. Otázka však znie: "Ako dlho budú môcť ozbrojené formácie udržať juhovýchod?" Chodarenok hneď aj odpovedal: "Bohužiaľ, aj niekoľko hodín by bol úspech." V tomto bode by sa však dostalo do hry Rusko ich vojsko by masovo podporilo proruských povstalcov. Chodarenok však pripomína nereálnosť situácie s odôvodnením, že "anglosaská krv je príliš drahá na to, aby bola preliata za budúce šťastie niektorých polovičných Ukrajincov."

Ak sa však bavíme na čisto hypotetickej teoretickej úrovni a ruská armáda sa zapojí do konfliktu čisto pomocou konvenčných zbraní, čo potom? Podľa Chodarenka by víťazstvo určite skončilo na strane západu. "Bohužiaľ, ruská súčasná armáda je veľmi málo kvalitatívne odlišná od modelu sovietskej armády z roku 1991. Nedisponuje zbraňami, ktoré spĺňajú najvyššie nároky na 21. storočie." Ďalšou slabinou ruskej armády je nedostatočné vybavenie prostriedkami pre elektronické boje. "Na jednej americkej bojovej lodi sa nachádza 4 6 špeciálnych lietadiel pre vedenie elektronickej vojny. V celom Rusku však nie je ani jedno podobné lietadlo," uvádza Chodarenok. Situáciu nezlepšuje ani zlá infraštruktúra. Je všeobecne známe, že kde končia železnice, tam končí vojna.

Chodarenok z tohto stavu ruskej armády obviňuje politické vedenie krajiny, ktoré je pri moci posledných 20 rokov. Reformy a optimalizácia ruskej armády sa negatívne podpísali na rozvoji všetkých zložiek vojska od najnižších jednotiek až po vedu a výskum. Zmena k lepšiemu nastala až po nástupe súčasného ministra obrany Sergeja Šojgu.

Chodarenok sa ďalej pýta: "Čo sa stane, ak armáda nebude chcieť ustúpiť?" Tu sa dostávame k najväčšej hrozbe použitie jadrových a taktických zbraní, útok na ukrajinské jadrové, chemické, či vodné elektrárne na rieke Dneper s cieľom vytvoriť záplavové oblasti. Na to však Rusko podľa Chodarenka nemá dostatočné množstvo ďalekonosných prostriedkov na doručovanie taktických jadrových zbraní.

Autor dospel k záveru, že Rusko sa nesmie nechať vtiahnuť do priameho dlhodobého konfliktu na juhovýchodnej Ukrajine, pretože na vojnu takýchto rozmerov nie je pripravené.Author: hlavnespravy # MitoXity03
Svet2015-06-2514
-
 31% ( 6 people voted )
+
Preboha, veď to dajte na korekciu nejakému grammar nazimu, to sa fakt nedá čítať :(

notfound # HulyVuku11
-
 62% ( 3 people voted )
+
2015-06-25 12:22:22 d9431d4a
Zrejme je odstrihnutý od reality. Rusko je pripravené veľmi dobre na jadrovú vojnu. A Rusi majú zbrane EMP proti ktorým je akákoľvek technika bezmocná.
Anupew # JacaNidy24
-
 62% ( 3 people voted )
+
2015-06-25 15:42:58 b228dcc8
A ešte dodám. Po jadrovom holokauste nie nieje žiadny víťaz, sú len a len porazený. Aj keby bol použitý len polovičný arzenál jadrových hlavíc tak by to pravdepodobne zabilo civilizáciu ako takú aj niekoľko krát.
Anupew # JacaNidy24
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-06-25 15:46:00 b228dcc8
http://komentare.hnonline.sk/komentare-hn-152/dag-
danis-nemci-s-nami-vydr-813952
kucma # FyvaFixa25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-06-25 16:48:11 b2fd8cd0
Chodarenok, Chodarenok... nechce poslať pozývací list do Washingtonu?
milan # PesyMihy72
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-06-25 19:27:30 57f4f96c
Vojenskä "hrmenie" začína špionážou mimoriadne rafinovane zdokumentovávané o stave protivníka. Ak sú poznatky "jasné" začína" tvorba " taktiky. Potom nasledujú hodnotenia pre "množstevné" "kvalitatívne" rozdiely.A bojuje sa a bojuje --na mapách-z vesmíru , navigáciami a inými formami zdokumentovanými stavmi --meniacími sa denne.-.A tieto "prdy" uvedené v"príspevku" sa výrazne ani ---nerozplývajú v priestore , ani neukladajú v hlavách. Sú proste zbytočnosťou zaberajúcou priestor...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-06-25 20:40:03 58d4289b
loading...
prepacte ale toto niekto uverejnil? a co je admin madar, alebo je na dovolenke?
lolo # TinuPoku32
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-06-26 04:58:01 97ece226
Priatelia, ten ruský časopis - Vojensko - priemyselný kuriér - podľa všetkého nie je dákym Kremlom nenávideným undergroundovým záškodníckym plátkom. Preto je nanajvýš zvláštne, že v atmosfére všeobecného nárastu ruského sebavedomia aj vďaka ich zbraniam mohol vyjsť takýto obsah. Tak vyvstáva otázka, či plukovníkovi jednoducho preplo a stratil pud sebazáchovy, alebo, keď to vyšlo s požehnaním najvyšších miest, tak dôvody budú asi nejaké iné...
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-06-26 07:39:32 59ad0cca
Inak Lolo, čo sa ti na tom nezdá, že zverejňujú aj takéto veci ?
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-06-26 07:49:08 59ad0cca
Pokiaľ by toto bola pravda US army by bola už dávno v MOskve.
(Červená armáda za Stalina bola po čistkách v oveľa horšej situácii ako je dnešná ruská armáda a stačilo jej jedenapol roka aby to nandali najväčšej a najlepšie vyzbrojenej armáde sveta).
Podceňovanie nepriateľa je mimoriadne hlúpy spôsob propagandy...

General Guderian # TyroMury04
-
 58% ( 2 people voted )
+
2015-06-26 11:57:28 55e4d1d4
No moc tomu neverim staci sa pozriet ako sa v mainstreame boja uz len propagandy :)
pacient01 # FavoJeju52
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-06-26 20:59:30 5e457349
Nesmieme zabudnúť ani na najmodernejšie západné tanky??

Ktoré tanky mal autor tohoto paškvilu na mysli? Americký ABRAMS? Nemecký LEOPARD? alebo anglický CHALLENGER? , všetky sú staršie ako 20rokov.
Zaujímam sa o zbrane , hlavne tanky a môžem zodpovedne povedať že už len samotná koncepcia ich tankov je zastaralá.

Ako cez kopirák sa opakuje situácia spred 2 svetovej vojny.
Zostáva len konštatovať : zasa ďalší TROL:

Kolobanov # XaloMisa93
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-06-27 15:14:43 d90c3f6b
Ak sa nechate zas vmanipulovat v ramci zachovania kapitalu do vojny,tak tak vam treba.

Nic ine si nezasluzite.Tak ste totiz tupy a chamtivy.A nedavajte to za vinu tym co vas pasu.

harry # PahoLenu00
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-06-27 20:48:32 b2299864
Márne uvažujem, čo chcel autor článkom povedať. Je to taký HOAX, aby sa slabšie povahy roztriasli strachom a začali si kupovať zásoby. Hlúposť ako ten štek nado mnou s dvoma hrúbkami v jednej vete. Ibaže by vykal samotnému autorovi...


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-07-01 09:22:32 d425400c

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Branná povinnost a jiné drakonické daně


Branná povinnost a jiné drakonické daně
Branná povinnost (tj. „odvod”) byla ve Spojených státech zrušena před více než 40 lety, ale mimo Severní Ameriku a západní Evropu je nadále velmi rozšířená. Nedávno se mezinárodn...
Zlato pod tlakem.
SOVĚTSKÝ IMPERIALISMUS: NAPADENÍ POLSKA SOVĚTSKÝM SVAZEM
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.034 s
good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made