Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

KEĎ ŠTÁT NAKUPUJE LACNO


KEĎ ŠTÁT NAKUPUJE LACNO

Minulý týždeň sa na webe SME objavil zaujímavý článok. Popisuje proces fungovania elektronických aukcií, v podstate vlajkovú loď agendy Radičovej vlády. Ide o opatrenie, ktoré by malo obmedziť korupciu pri obstarávaní v štátnom sektore tým, že sa zamedzí kontaktom medzi úradníkom a súťažiacim. Hodnotiaca komisia dostane na stôl všetky ponuky, ktoré formálne spĺňajú požiadavky a ponúkajú žiadaný tovar, alebo službu. Čo v takomto prípade zostane úradníkom na hodnotenie? Cena.

V článku sa píše, ako sa danej situácií prispôsobili súťažiaci. Seriózni uchádzači uviedli najnižšiu cenu, ktorú si môžu dovoliť. Tí neseriózni napísali na ponuku ďaleko nižšie číslo, ktoré im nepokrýva ani len náklady. Úradníkom nakoniec nezostáva nič iné, ako vybrať najnižšiu cenu. A ako to už býva v prípadoch, keď podpíšete zmluvu s neserióznym podnikateľom, konečná cena sa nakoniec navýši. Jednoducho využije situáciu, keď už nemáte reálnu možnosť vycúvať z podpísaného obchodu. Stáva sa aj v privátnom biznise. V súkromnom sektore ale už s daným partnerom neuzavriete ďalší kontrakt, iba z toho dôvodu, že na vás skúsi opäť úplne rovnaký trik.

Kvôli kompletnosti je treba zrekapitulovať celý proces, ktorý nás k elektronickým aukciám priviedol. Je to reakcia na bezprecedentné kauzy z čias prvej Ficovej vlády. Nástenkový tender, kauza Emisie, ale hlavne mýtny tender (keď bola vylúčená najnižšia ponuka, aby nakoniec s niekoľkonásobne predraženou cenou vyhrala neznáma firma s prepojením na žralokov z J&T) si žiadali systémové riešenie. Najmä, keď minister Fígeľ dokázal hneď po nastúpení do úradu vysúťažiť diaľničné úseky za rádovo nižšie ceny ako jeho smerácky predchodca.

Odborníci už vtedy varovali, že najnižšia cena na ponuke nemusí byť aj zárukou najlacnejšieho projektu. Cena sa rovnako ako v aktuálnom prípade môže navýšiť cez rôzne zmluvné dodatky. Tejto teórie sa hneď chytila garnitúra Fico II, keď sa rozhodla najnižšiu ponuku dokonca hneď z tendru vylúčiť.

Ako teda nastaviť pravidlá, keď vám na chrbát dýchajú dravci zo smeráckej podnikateľskej suity?

Občania majú naivnú predstavu, že keď sa nastavia zákony správne, tak bude štátny sektor nakupovať rovnako efektívne ako sektor súkromný. Toto bohužiaľ nieje technický možné.

Prvou esenciálnou prekážkou fungujúceho verejného obstarávania je fakt, že úradník nepracuje s vlastnými peniazmi. Ani jeho nadriadený, ani minister financií. To znamená, že bežný štátny zamestnanec nebude dobrovoľne porovnávať rôzne ponuky, aby nakúpil najvýhodnejšie. Ako to bez nátlaku a donucovania robí každý slovenský živnostník, keď si na výkon svojej činnosti kupuje vŕtačku, notebook, alebo auto.

V praxi to znamená, že ak štát nakúpi zle, tak strata nikdy nebude krytá z vrecka daného úradníka, ani z vrecka jeho nadriadeného, či ministra financií. Čiže neexistuje prirodzená vôľa nakupovať efektívne a absentuje aj dozor, ktorý by bol schopný nato dohliadnuť. Dozor funguje v súkromných firmách, kde zamestnanci rovnako nie sú finančne zainteresovaní na celkovom hospodárskom výsledku. Ale ich nadriadení sú. Na rozdiel od takého ministra financií, pre ktorého udržanie sa v kresle je dôležitejšia politická podpora ako vyrovnaný rozpočet.

Druhým zásadnym omylom je, že sa niečo také, ako efektívne riadenie funkčnej organizácie (úradu) dá napísať právnickou rečou do pár zákonov a paragrafov. A potom už len bude stačiť, aby sa každý štátny zamestnanec slepo držal týchto pokynov. Táto nesprávna predstava podľa mňa vychádza z nepochopenia nielen podnikania, ale aj podstaty fungovania dnešného sveta.

Podnikateľ (ale v podstate aj každý bežný človek) sa pri nákupe, vyhodnocovaní obchodných partnerov, či podnikaní všeobecne riadi súborom informácií, kde cena produktu je len jednou položkou so zoznamu.

Rovnako dôležitý (ak nie dôležitejší) ako nízka cena, je kredit predávajúceho, referencie a hlavne doterajšie skúsenosti s ním. Firmy častokrát nakupujú aj drahšie, ale cenia si ľudský prístup, flexibilitu a kompetentnosť v prípade problémov. A takýto rozhodovací proces sa ťažko zapisuje do algoritmov v právnickom žargóne.

Kde je tá hranica, keď ešte dáte prednosť milej a ochotnej obchodníčke, pred arogantnou sekerou, ktorá ale ponúka nižšiu cenu? A ako túto hranicu zapísať do paragrafov, aby si ho verejný obstarávateľ prečítal a mal hneď jasno, ako postupovať? Podnikateľ sa častokrát rozhoduje na základe intuície – dodávateľ, ktorý dojde neskoro na dohodnutú schôdzku, bude mať pravdepodobne problém s dodržiavaním termínov dodávky. A tieto jemné nuánsy obstarávania do zákona už nenatlačíme nikdy.

Fungujúce verejné obstarávanie je teda tak trochu oxymoron. Najlepšie by bolo, keby si tento fakt uvedomila aj slovenská verejnosť a požadovala viac zdrojov pre súkromné obstarávanie na úrok toho politického. Obstarávať si má občan rodinné kombi a nie minister vládnu limuzínu. Kým to tak ale nebude, tak by som sa držal pravidla najnižšiej ceny.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Slovensko2014-06-171
-
 50%  ( 2 people voted )
+
Nedokážem to pochopiť, že ľudia ešte stále veria, že ekonomické a morálne podvody sa dajú riešiť trikmi a opatreniami. Aj keď sa zavedie „objektívny výber“ z ponúk, kritériá na ich predloženie sa skorumpujú tak, že len vyvolení kvalifikujú do „súťaže“.

To sa už veselo robí v EU vzhľadom na väčšinu verejných zákaziek, hlavne pokiaľ ide o služby. Skvelým príkladom je vyhrávanie veľkých kontraktov na jazykové služby v Anglicku firmami, ktoré ich nedokážu zabezpečiť. Veď ide len o „prašivých cudzincov“ a vily v exotických krajinách, ktoré riaditelia „úspešných“ firiem prípadne poskytnú na dovolenku, sú oveľa príťažlivejšie. Medzičasom „prašiví cudzinci“, s ktorými štátny aparát ťažko komunikuje, rozoberajú štát, slovenských cigáňov nevynechávajúc a to je ďalším skvelým dôvodom podporovať nacizmus a nenávisť voči všetkým ostatným národom a ich slušným príslušníkom. Len malý príklad ako to funguje.

Kedy si ľudstvo, prispievatelia na Dôležité včítane, uvedomia, že všetky tieto konšpiračné teórie, a hoci stoja na smutných pravdách, sú len výkriky do temna tých, ktorí tieto okolnosti vytvárajú a ktorí z toho majú zisk.

Už som to tu napísal, vari sto krát, že zlo začína a končí v každom jednotlivcovi. Pýtam, sa, drahý prípadný čitateľ môjho príspevku, čo si Ty urobil dnes na to, aby si svet zmenil k lepšiemu? Ak je odpoveďou „ Ja ho nezmením“, tak si sa vzdal svojej vlastnej ľudskosti a prispel si k zlu, prinajmenšom svojou ľahostajnosťou.

Zlo sa nedá odstrániť žiadnym opatrením, nimi len mení formu a rozrastá sa ešte viac. Prerod musí začať v myslená a svedomí každého človeka. Všetky takéto triky a ekonomické komentáre je len slastné škrabanie hnisavého vredu, ktorý svrbí. Treba ho vyrezať, ak má ľudstvo prežiť.

Pravdomluvec # WecoHeda29
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2014-06-17 12:41:22 51aa5dfd

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sedem   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Čína začne válku; pokud se nerozpadne


Čína začne válku; pokud se nerozpadne
První známky nové informační války proti Číně byly zaznamenány v Hong Kongu, kde média tradičně, od dob britské vlády, zkoušela různé metody podkopávání ideologické jednoty...
Jak socialista okrádá proletáře Pepu Nováka
Spôsobili chemický útok sýrsky povstalci?
Putin ich všetkých obohral. Svet už nebude taký, aký bol

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0225 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage