Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

KONFIRMAČNÉ ORGIE BLAHU


KONFIRMAČNÉ ORGIE BLAHU

Confirmation bias, alebo konfirmačný omyl je kognitívne zlyhanie vo forme vyhľadávania a interpretovania informácii spôsobom, ktorý potvrdzuje naše názory, predstavy a hypotézy. Je to jeden z najrozšírenejších omylov vo väčšine diskusií a dokonca aj v akademických prácach. Sám často pociťujem príjemné pocity, keď nájdem niekde informáciu o tom, ako súkromný sektor vyriešil ďalšie údajne dobrovoľne neriešiteľné trhové zlyhanie alebo štát zase niečo pokazil. Problém nastáva, keď si človek túto svoju slabosť nepripúšťa, systematicky sa jej dopúšťa a ešte sú výsledkom jeho tvorby arogantné a často až dementne znejúce príspevky. Klasickým príkladom je pán Blaha.

Jeho posledný príspevok priniesol okrem pre mňa niekoľko nových pojmov ako napr. "turbokapitalizmus" aj preňho klasické konfirmačné orgie. Vo svojom výbuchu radosti nad smútkom niekoho iného (naozaj sociálne cítiaci človek) označil denník SME za vyhranene pravicový. Nebudem sa tu teraz púšťať do diskusií o tom, do akej miery je denník SME pro kapitalistický, stredopravý, či ľavicový. Za prvé nie som jeho pravidelný čitateľ a za druhé to záleží od referenčného bodu, ktorý považujete za svoj ideál usporiadania spoločnosti. Je jasné, že od krku vyššie paralyzovanému marxistovi bude každé médium bez pravidelných Leninových citátov a adorácie Che Guevaru pripadať ako pravicová propaganda. Ale na iné veci by som rád upozornil.

Spájanie systému založeného na rešpektovaní súkromného vlastníctva s úspechom Penty a podobných finančných skupín nie je nič iné ako uspokojovanie si závislosti na konfirmačnom ukojení. Človek naozaj nemusí byť génius, ani mať načítaného Hayeka, aby pochopil rozdiel medzi tým, keď nejaká firma zbohatne poskytovaním služieb zákazníkom na dobrovoľnej báze a keď nejaká firma zbohatne na tom, že jej predstaviteľ ide s niekým z parlamentu na kofolu a dohodnú si kšeft, kde zisk pochádza z nedobrovoľne získaných zdrojov. Prvý spôsob je ideálom kapitalistickej spoločnosti, pričom druhý je prípadom absencie princípov kapitalizmu a je ukážkovým princípom zlyhania štátu demokracie. Ja neviem aký pomer tvoria tieto dve vyčerpávajúce možnosti tvorby zisku u aktivít Penty. Toto je však kľúčové rozdelenie a ak je pán Blaha aspoň trochu pri zmysloch, mal by ho zahrnúť do svojej predstavy o svete.

Môžem pokojne pre potreby článku predpokladať, že denník SME predstavuje radikálneho obhajcu laissez-faire. Avšak zo skutočnosti, že ich chce kúpiť (kúpila) Penta a oni sa búria (odišli) nič ironické nevyplýva. Žiadny produkt ideológie nezožral svojich najoddanejších ideológov, ako sa snaží tvrdiť pán Blaha. V skutočnosti keby chcel produkt ideológie zožrať svojho ideológa, musel by zožrať samotného pána Blahu a to aj s oblohou celým Smerom. Jeho šéf je totižto "obchodný partner" Pente a podobným. Nie SME a predovšetkým nie ich 60 bývalých zamestnancov.

Ak by tak pán Blaha prejavil čo i len náznak pokusu zamyslieť sa nad zdrojom úspechu tých "hrozných finančných skupín", možno by prišiel na to, že to on by mal okázalo opustiť svojho zamestnávateľa. To on však nespraví. To by totižto musel opustiť ružovú krajinu konfirmačného biasu. Nasledovala by dlhá detoxikačná procedúra, na konci ktorej by si musel pán Blaha uvedomiť, že celý jeho model sveta, tak ako si ho vystaval vo svojej hlave, je pravdepodobne jeden veľký omyl. Bolo by to racionálne, ale v tom mu bráni ďalší častý omyl ľudskej mysle omyl utopených nákladov.Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Slovensko2014-10-207
-
 52%  ( 17 people voted )
+
Dúfam, že sa autor cíti lepšie.
Pravdomluvec # WecoHeda29
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2014-10-20 16:15:46 59a87afd
Autor mohol rovno zacat chvalit Šebeja za jeho uzasne spravne nazory ktore su predsa tak skvele americke plne mieru a lasky... dobre sa tu odbavil...
ghz # NynoCynu62
-
 62%  ( 3 people voted )
+
2014-10-20 17:11:44 58d429bf
Dalsi obhajca SME.

Kristepane,to len ja som taky yebo,ze som si za posledne styri roky vsimol dost vyraznu obmenu redakcie SME za mladu krv?

A ze SME zacalo zrazu inak pisat?Tak nejak ydogandisticky/tak ja nazyvam propagandu pre urcite skupiny ludi/.

Vsak sa im to odrazilo na naklade.Po zasluhe.Tak im treba.

Aj ja som ich uplne osral a odhlasil,ked nasadili ceresnicku,clanok UTOK NA SYRIU PRIPRAVENY, A VYMENOVALI AKO BUDE PREBIEHAT.

Ja proti ydom nic nemam,ale proti vojnovym stvacom mam vela.Nech ma cele SME boza v rit.Skoda kedysi dobrych novin.

harry # PahoLenu00
-
 54%  ( 3 people voted )
+
2014-10-20 21:21:35 b229a20d
harry

Súhlas, tiež som tie noviny niekedy rád čítaval. Teraz si ich pozriem občas v kaviarni, keď majú na výber len nový čas a sme.. :D
Oboje sú sra..y, len tie SMEtiskové sú nebezpečné, nakoľko manipulujú množstvo ľudí domnievajúcich sa, že ide stále o ten starý dobrý denník.
Tiež ma potešila informácia zo zadnej obálky minulého čísla Zem a Vek ;)

meldo # FajuSuba76
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2014-10-20 23:57:22 d5b58294
Smetisko na internete som nečítal predlhé roky, naposledy vtedy, keď som prestal prispievať do diskusií, pričom som u nich písal už v čase, keď nebolo nutné sa registrovať. Sa rýchlo zorientujem podľa strohých informácií, došiel nový vlastník a vy sa búrite, boľševickí zamestnanci a milovníci starého predplateného smetiska by chceli prikazovať náplň novín bez toho, aby mali podiel v spoločnosti. Boľševické arogantné maniere.
Čo vy tu predvádzate, aké ružové črievičky vám unikajú? Čo sa zmenilo na smetisku, vraj k horšiemu a v ktorých oblastiach ste zaznamenali zásadný názorový „posun“, to by ma strašne zaujímalo. Záchrancovia markízy, navrátilci do Európy sú rozčarovaní, modrí boľševici čo opustili Dzurindu a celú jeho potápajúcu sa kamarilu, u týchto nechutných indivíduí by som pochopil zármutok, ale smetisko bolo vždy zločinecké, plné lží, nenávisti, ohováraní, vojnového štvania, propagandistickej mašinérie a ak bola pre vás dobrým denníkom, tým priznávate, že ste sami spoluzločinci. Preto ma teší, že vás fackuje realita, ktorú ste napomáhali stavať.

Lidhja # JojaVime40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-10-21 03:04:43 b228bff0
Autor článku, niekto iba tak pri kofole zázračne zbohatne? Aspoň neukazuj natoľko okato vlastnú závisť. Pretože by si inak uviedol presné čísla, koľko oni zaplatili na výpalnom, čo v skutočnosti obdržali od vlády a na aký účel a čo za obdržané ako protihodnotu poskytli. Alebo nič také sa neudialo, len sa šíria mýty od vás, neúspešných závistlivcov a večne zlyhávajúcich. Ak niekto si dokáže vo vysokých vládnych kruhoch vybaviť privilégiá, jednak potrebuješ uviesť dôkaz, a tiež zahrnúť vážnu vedomosť, že on bol pracháčom aj predtým, ako sa k papalášom priblížil, takže aj keby výpalné sa previedlo na neho v plnej výške, tak je to možno aj hospodárnejší postup ako plytvanie na všetkých nemohúcich starostov, sedliakov a iný nekonečný zástup na výpalníctve sa priživujúcich. Ak nevieš posúdiť podiel tvorby vznikania ziskov, potom nenapíš radšej nič.

Lidhja # JojaVime40
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2014-10-21 03:20:35 b228bff0
loading...
Nuz aj ked pana Blahu a ani SMER nemusim citit, tak ale v tomto pripade ma jednoducho pravdu. Som vsak rad ze panovi Chovancovi bolo vysvetlene kde jeho logika preskakuje radovo desiatky zubov naraz a nemusim sa rozculovat ja. Vdaka Gejza Hufnagel
Mufo # RijeVoca69
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-10-21 07:17:02 55edea0f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   osem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Mýty a civilizace starověké Mezopotámie


Mýty a civilizace starověké Mezopotámie
Mezopotámie ležící v údolí řek Eufrat a Tigris je vedle Egypta, Indie a Číny považována za jednu z kolébek civilizace na Zemi. Její oficiální historie sahá někdy do roku 4000 př.n.l...
EKONÓMIA PO LOPATE #9 – CENTRÁLNA BANKA, OTRAS SA!
Anarchokapitalismus, díl pátý: Peníze
Jak se americké impérium na Středním východě rozkládá, vstupuje do toho Ruský medvěd

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0257 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles