Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI

Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej rovnostárskej spoločnosti a sociálneho kontraktu.

V nasledujúcom článku sa pokúsim vysvetliť štátnu korupciu s akou dnes spoločnosť bojuje. Vysvetlím svoje dôvody, prečo pokladám korupciu za problém, popíšem výnimky, kedy je morálnosť korupcie minimálne diskutabilná, podobne ako s ňou naložiť, prípadne ju účinne eliminovať.

Spoločensky akceptovateľné riešenie je bojovať proti korupcii v zmysle transparentného rozhodovania nad tým, na čo verejné peniaze budú využité. Nikto nepočíta a ani naivne nedúfa, že ušetrené peniaze budú vrátané naspäť daňovým poplatníkom (čo sa reálne deje napríklad v Švajčiarsku). Neziskové protikorupčné organizácie možno zastavia pár nezmyselných tendrov. Úradník však zo "šúflíka vyberie" ďalších X nezmyselných projektov, na ktoré tieto "štátom ušetrené" peniaze použije. Boj proti korupcii v našej spoločnosti je len o novom presmerovaní "tokov" verejných peňazí. Existencia protikorupčných organizácií a medializovanie nových korupčných káuz vytvára tlak na menej priehľadnú a teda podstatne ťažšie odhaliteľnú korupciu. Neznamená to bezprostredne menej korupcie, len zvyšovanie jej sofistikovanosti.

Korupcia je o to závažnejší problém práve preto, že ide rozkrádanie verejných zdrojov, ktoré sú akumulované pod hrozbou násilia. Proti ich korupčnému rozkrádaniu nie je možné manifestovať neprispievaním do spoločného rozpočtu, teda neplatením daní.

Z tohto hľadiska je doterajší konvenčný boj proti korupcii nekonečný beh na dlhé trate.

Ak by prispievanie do verejných zdrojov bolo dobrovoľné, korupcia by sa výrazne znížila, lebo ochota dobrovoľne prispievať vlastnými peniazmi, ktoré sa následne rozkradnú, by klesla na bod mrazu. V USA existuje hnutie "Ma king the "Voluntary" Tax System Voluntary", ktoré presne toto v rámci boja proti korupcii presadzuje.

Korupcia je fenomén rovnostárskeho režimu, kde máme všetci od štátu garantované "rovnaké benefity" či "rovnakú starostlivosť" za spoločne (pod hrozbou násilia) vyzbierané peniaze. Nakoľko množstvo ľudí chce jednoducho viac benefitov či väčšiu starostlivosť, tak logicky inklinuje ku korupčnému správaniu. Historicky čím sme sa viac snažili mať rovnostársku spoločnosť (= všetci sme si rovní), tým bola korupcia väčšia (situácia v socialistickom Československu či v súčasnej Venezuele).

Korupcia teda predstavuje získavanie väčších benefitov (buď finančných alebo iných) z verejných zdrojov oproti ostatným, ktorí tiež prispievajú do verejných zdrojov. Prioritné objednávanie u štátneho lekára, ktorý by sa ako štátny lekár mal rovnostársky venovať všetkým daňovým poplatníkom môže byť za okolností, kedy o tom všetci verejne nevedia, tiež vnímané ako korupcia. V súkromnej sfére je táto situácia absurdná, keďže o lepšie platiacich pacientov je logicky lepšie postarané (nakoľko nefunguje rovnostársky prístup).

Je potrebné si uvedomiť, že korupcia je častokrát tiež mechanizmus ako preklenúť trhové bariéry a prekonať štátny intervencionalizmus, ktorý len zvyšuje transakčné náklady. Korupcia v tomto prípade len reflektuje cestu trhu prekonávania absurdných či nezmyselných štátnych regulácií (podplatenie colníkov, získanie účinných liekov, ktoré sú inak na predpis, atď).

Môže byť korupcia morálna?

Existuje viacero scenárov, kedy morálnosť korupcie je minimálne diskutabilná:

1. Príklad

Prísť na úrad, podplatiť úradníka za prioritné vybavenie. V očiach väčšiny ľudí je táto situácia vnímaná ako korupcia.

Otázka:

Ak prídete za prvým človekom stojacom vo fronte na úradníka a jednoducho si "kúpite" jeho miesto , teda ponúknete mu finančnú odmenu za jeho prvé miesto s ktorou súhlasí, ide stále o korupciu?

Ak by sa všetkým čakajúcim vo fronte predĺžila kvôli prioritnému vyšetreniu doba čakania a súčasne by uprednostnený pacient všetkých čakajúcich vo fronte finančne refundoval, ide stále o korupciu?

2. Príklad

Ste konzument marihuany. Opakovane ste boli prichytení políciou za jej prechovávanie. Kedže ide o opakovaný trestný čin, hrozí vám niekoľko ročný pobyt za mrežami. Viete ale, že vhodne zvolený úplatok dokáže celú túto situáciu veľmi rýchlo a elegantne vyriešiť.

Otázka:
Skorumpujete policajta, aby ste si zachránili svoj holý život alebo ako odporca korupcie pôjdete na niekoľko rokov do väzenia?

Je potrebné podotknúť, že prechovávaním marihuany nikomu neubližujete a v prípade, že vás štát pošle do väzenia, tak daňovým poplatníkom vzniknú len ďalšie finančné náklady na vašu starostlivosť.

Je v tomto prípade (resp. v prípade akomkoľvek inom pokuse vyhnúť sa absurdných či nemorálnym zákonom) korupcia morálna?

3. Príklad

Kedže ste nikdy nesúhlasili s konceptom rovnostárskej spoločnosti založenej na plošnej krádeži zvanej dane a súčasne pokladáte za morálne okradnúť zlodeja o sumu, o ktorú vás okradol, znamená to, že keby bolo čisto technicky možné vyčísliť celkový dlh štátu voči vám (celková suma, o ktorú vás okradol mínus celková suma benefitov, ktoré vám poskytol), pokladali by ste za morálne v rámci korupcie okradnúť štát o sumu, ktorú vám reálne dlží (ak by ju teda technicky bolo možné presne vyčísliť?) Tzv. "refundácia" už raz zaplatených daní?

Dôvody, prečo nekorumpujem

Aj napriek tomu, že som presvedčený o tom, že korupcia môže byť za istých okolností morálna (napríklad skorumpovať nacistického pohlavára a zachrániť život židom), osobne som zatiaľ nikdy v živote nebol do nej nútený. Nižšie uvádzam moje osobné dôvody, prečo nekorumpujem:

 1. Pokladám za nemorálne kradnúť z už raz nakradnutého (na druhej strane rozumiem morálke ľudí, ktorí v rámci korupcie chcú od štátu získať všetky peniaze, ktoré mu ako daňoví poplatníci nedobrovoľne zaplatili, tzv. refundácia daní formou korupcie. Osobne vidím ale veľký problém v presnom vyčíslení tejto sumy).
 2. Plošnú celospoločenskú ostrakizáciu zlodeja pokladám za dôležitejšiu ako sa ho snažiť okradnúť o peniaze, ktoré mi ukradol   preto nepracovať pre štát (www.nepracujemeprestat.sk) je pre mňa dôležitejšie ako participovať na skorumpovaných štátnych zákazkách a snažiť sa o spätnú refundáciu mojich daní. Som presvedčený o tom, že zlodeji si totiž nezaslúžia akékoľvek sociálne, biznis či iné interakcie. A mali by byť v spoločnosti tvrdo ostrakizovaní.
 3. Množstvo mojich blízkych ľudí sa stotožňuje s konceptom rovnostárskej spoločnosti založenej na nedobrovoľnej taxácii. A využíva konvenčné spôsoby na boj proti korupcii. Aj napriek tomu, že som presvedčený o iných spôsoboch boja proti korupcii, ich "protikorupčný beh na dlhé trate" rešpektujem.

Záver

Ľudia akceptujúci úzus verejných zdrojov s rovnostárskym prerozdeľovaním postavených na daňovom násilí, majú problém akceptovať korupciu z dôvodu narušovania "rovnostárstva", teda získavanie extra benefitov na úkor ostatných.

To vedie ku konvenčnému boju proti korupcii, ktorý mení len tok samotných verejných peňazí a korupciu účinne neeliminuje. Existencia protikorupčných organizácií bohužiaľ vytvára ilúziu demokratickej spoločnosti s dostatočnými účinnými kontrolnými mechanizmami a budovaniu "protikorupčného" imidžu štátu. Skrytá, mierne sofistikovaná korupcia bohužiaľ naďalej pokračuje.

Mať možnosť dobrovoľne sa rozhodnúť, na čo budú alebo nebudú použité naše peniaze, je jediný skutočne účinný protikorupčný mechanizmus.Author: Pavol Luptak # DynaKixu13
Vláda2017-03-1614
-
 58% ( 2 people voted )
+
No nazdar, asi by uz bolo nacase zaviest preukazy svojpravnosti, ktorych ziskanie, by bolo podmienene demonstrovanim aspon minimalnych intelektualnych schopnosti...? Urcite, vtedy by okamzite zanikli vsetky think tankisticke oddiely, vsetky neziskovky, z internetu by zmizli vsetci posahani osvietenci, siriaci americku propagandu, zanikla by vacsina politickych stran, ak nie vsetky a sucasni politici by mali zakaz sa k parlamentu co i len priblizit, ale presne o toto mi ide, aby uz imbecili nemali moznost nielen obtazovat verejnost svojimi mentalnymi vykalmi, ale ani realne ovplyvnovat zivoty clenov spolocnosti... Nemas preukaz svojpravnosti, nemas pristup na internet, nemas pristup do ziadnych medii, nesmies sa akymkolvek sposobom podielat na sprave statu a nesmies ani akymkolvek sposobom kontaktovat inych ludi, ani inych nesvojpravnych...

Ako je vobec mozne, ze cloveku, ktory sa nedokaze drzat ani temy, ktoru si sam vybral, bolo nielen umoznene ukoncit ZS, ale ho este nazyvaju aj specialistom na IT bezpecnost...? Hovorim o autorovi tohto clanku, o Luptakovi... Hardware a software pocitacov a pocitacove siete, su predsa postavene na nekompromisnej logike... Ak je niekomu logika cudzia, nielenze nedokaze napisat ani dva riadky zmysluplneho kodu, ale nedokaze pochopit ani pracu najjednoduchsej kalkulacky, nieto este pocitacov a pocitacovych sieti...

Uz druha veta clanku mi naznacila autorovu vysinutost: "Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej rovnostárskej spoločnosti a sociálneho kontraktu.", lebo korupcia je korupcia a rozkradanie je rozkradanie a ani jedno, ani druhe nesuvisi s nejakou statnou rovnostarskou spolocnostou, nech uz si pod tym autor predstavuje cokolvek... Korupcia jednych, moze len sluzit inym, na umoznenie im rozkradania verejnych zdrojov, ale povedal som si dobre, hned v nasledujucej vete chlapec slubuje, ze vo svojom clanku vysvetli statnu korupciu a tak som cital dalej...

Nahle ale zacal hovorit o protikorupcnych neziskovkach, potom sa obul do dani, korupciu spojil s nejakym rovnostarskym rezimom (nemam ponatia, co si pod nim predstavuje a on chudak asi tiez nie?), ako hlavnou pricinou rozkradania verejnych zdrojov, dokonca tvrdi, ze najvacsia korupcia existovala v socialistickom Ceskoslovensku (tam asi riaditelia statnych a narodnych podnikov nosili Husakovi kose plne vajec a klobas, mozno aj nejake tie rifle z Tuzexu (korumpovali ho), aby prave oni boli povereni vystavbou mostu cez rieku, stavbu toho mostu zamerne nahodnotili, aby potom takto od statu vymamene peniaze, mohli odviest spat do statnej pokladnice?), potom sa rozhovoril o korupcii ako nastoji na prekonavanie trhovych barier, zamyslal sa nad moralnostou korupcie uradnikov a ludi cakajucich v radoch, potom vypalil nieco o tom, ze on udajne nekorumpuje, lebo vraj chce zachranovat zivoty nejakych zidov a cele to zakonci tvrdenim, ze jedinym ucinnym sposobom, ako bojovat proti korupcii, je osobne rozhodovanie kazdeho jednotlivca o tom, na co budu pouzite jeho peniaze...?

Kto konkretne rozhoduje o investiciach statu...? Kto konkretne je korumpovany/korumpovatelny...? Kym konkretne je korumpovany a preco...? Ako konkretne dochadza k rozkradaniu verejnych zdrojov...? Preco k nemu dochadza...? Ako je mozne realne zabranit tomu, aby ti, ktori dnes rozhoduju o stanych investiciach, neboli nikym korumpovani...? Ako dosiahnut to, aby tych ludi nemal kto korumpovat a verejne zdroje nemohli byt rozkradane...? Existuje na toto vobec nejaky ucinny sposob...? Samozrejme, ze existuje, ale tymto sa ten magor vobec nezaoberal, on nielenze neposkytol ziadne odpovede na tieto fundamentalne otazky, on vo svojej brblanine ziadnu z nich ani nepolozil...

Ak chces zabranit rokradaniu verejnych zdrojov, musis najprv eleminivat vsetkych potencialnych zlodejov, ktori by o ich rozkradanie mohli mat zaujem a ktori by na na ich rozkradanie mohli mat aj realne moznosti, vsetkych tych, ktori by v zaujme ich rozkradania, mohli mat motivaciu korumpovat tych, ktori o nich rozhoduju, musis eliminovat akumulatorov sukromneho kapitalu... Zjednodusene, musis na smetisko dejin vykopnut kapitalizmus, ten je vyhradnou pricinou rozkradania verejnych zdrojov cez rozne nezmyselne projekty, niekolkonasobne predrazene projekty atd... Vedenie stanych, alebo narodnych podnikov, nikdy nikoho korumpovat nebude, nebude na to mat ziadny dovod, korumpovat budu vzdy len na vlastny zisk orientovani jednotlivci, ktori z ich korumpovania ludi poverenych spravou statu, budu mat konkretne financne benefity...

Vsetky protikorupcne neziskovky, obcianske zdruzenia a tankisticke organizacie, si mozes strcit do riti Luptak... Mozes sa dozadovat transparentnosti a pripisovat rozkradanie verejnych zdrojov akejkolvek fiktivnej lavicovej skupine kolko len chces, pokial nebude odstraneny kapitalizmus, kradnut sa bude vsade, ved cely kapitalizmus je na zlodejine postaveny, na tvorbe zisku za kazdu cenu... Ak sa nerabuju zdroje celej cudzej krajiny, ak sa neokrada cely jej narod, tak sa okrada vlastny stat a ak nie ten, tak kazdy zamestnanec a kazdy zakaznik (kapitalisticka mzdova politika a cenotvorba), ty magor zabedneny... Ale jasne, ziadny z tebe podobnych magorov nema zaujem identifikovat fundamentalne priciny problemov a navrhnut konkretne realne funkcne riesenia na ich odstranenie, nie, vy vsetci tuzite len vylepsovat nereformovatelny kapitalisticky zlodejsky system a vsetky jeho zlodejiny, ktore vyplyvaju priamo z jeho podstaty, pripisovat inym, napriklad neokomsocbolsistom, nie...?


alternativny korupcnik # NagoWopa48
-
 57% ( 4 people voted )
+
2017-03-16 20:42:00 c91093c1
korupcnik,

napadlo ma v silnej chvili vytrysknutia mojich intelektualnych schopnosti, keby sme premenovali vsetkych korupcnikov na lobbistov, vies,tak jak to maju inde, v pokrokovom nerovnostarskom svete,nepomohlo by to korupciu odstranit...?

Mam to osobne Luptakovi navrhnut? Co povies.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-16 21:41:34 c1c8967d
Harry, nebud blby, Luptakovi nic nehovor, rovno volaj do Stokholmu, ved za to ti mozno daju aj Nobelovu cenu za antikorupciu... :)))


katastrofnik globalny # VyceHewi03
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-16 22:18:04 c91093c1
Ked ja by som bol radsej aby si splhol u vrchnosti Luptak. Tak by som bol nanho hrdy, Barack za tot henten mier,on za nadmerny yntelekt, no bol by v slusnej spolocnosti.

harry # PahoLenu00
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-16 22:46:28 c1c89652
Riešenie korupcie je "jednoduché" anzi zvanci ..A to "SADZOBNÍKMI" pred každou inštitúciou a to už by nebola ko--rúúúb--cia ale "voľnotrhový biznis"..Hotovo . Teda konkrétne..
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-17 07:23:46 b94729ec
Pred úradmi: "odbavený "okamžite --100, do pol hodiny 50.. , Pred školou : 10 hod- doučovania aj so skúškou 1000, 50 hodín--3000, Pred nemocnicou: klb do troch dní...do mesiaca...atd...A ---
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-17 07:29:25 b94729ec
loading...
A nemuseli by to byť len peniaze, ale aj bátrové...či "rázove " ..iné hmotné "EKVIVALENTY" Ta ne fajny návrh a sme okamžite z korupcie v rámci hodnotenia v EU mimo "chvosta".
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-17 07:34:01 b94729ec
V našich končinách (bývalý komunistický blok) má korupcia a úplatkárstvo hlboko zakorenené tradície. Len dôvod sa zmenil. Generácia odchovaná minulým režimom vie, že všadeprítomná korupcia súvisela s nedostatkom všetkého a zúfalou snahou obstarať si i také bežné veci, za ktoré si dnes súčasná generácia dávať úplatok nevie ani predstaviť. Dnes je, naopak, hlavným zmyslom korupcie získať výhodu pri podnikaní.


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 62% ( 3 people voted )
+
2017-03-17 10:11:32 d425402c
Áno ..Pande36.. čitam, že si tiež robíte SRANDU s prípadného možného oponovania. A vy si pame/a/táte čosi z bývalého ...., či len tááák...prečítané... "nahuckané"...počuté...

klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-17 11:16:29 b94729ec
Klopík, vás na lazoch aj ten bývalý režim len tak, mierne lízol... tam sa i generácie príbuzne prelínajú rodovo... teda vynímajúc ovce a kozičky, ktoré akurát variť nevedia...Ale... Teda ak opomeniem začiatky, keď sa vám tam doterigali tuční upotení ľudoví komisári s hviezdou pod bodákom vymáhať kontingenty... či pred tým partizanen bandíten... veľa rozruchu či príležitostí na poznávanie nebolo. Snáď to rádijko, pre istotu na komunistické VKV... Váš svet bol/je ... krčmička-rouběnka... Ale ste tak milo jednoduchý ľudový zabávač...celkom ujde...lol!


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 55% ( 1 people voted )
+
2017-03-17 12:45:10 d425402c
Aj keď ste to nevystihol s tým..Pande36... "líznutím"... my sme viac-menej priemyselne...aj rýchliky tu "občas stoja" aj dialnica..je tu..aj na Tatry .sa dívame aj z krčmičky--besedníčky...A tie "bryndzonostné" zvieratka to sú skůr u Vás Liptácke ..Ale sme sa nedozvedeli...o Vaších "pame/a/ťových " šuflíkoch /fiokoch/ ..A kde sa bude "decibelovať " metalovský? / Ja som v zahraničí...na cudzej klávesnici...takže ../
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-17 13:43:55 b94729ec
Herr Klopp, dúfam, že ste tam... za kopečkami v Reichu... len tak, na výjazde za kultúrou. Nechcem ani domyslieť, že by ste vy, čistokrvný goral z lazov... do uzlíka buchty zbal a do sveta vyrazil opustiac rodnú hrudu... varúúúúj... ako manuál! A zabudol, odkia bol... Aby vaše ruky, stvorené ždímať cecky oným bryndzonosným zvieratkám, dostali mozole od lopaty... škandááál! Už tu bol jeden tikajúci virtuál spod Tatier... a viete, čo sa mu stalo v cudzej zemi? Lev! Už sa nevrádi do vysnívanej chajdičky, chudák... Alebo iný alias... prímorský záhradník z Revúcej... Až mu to udrelo na rozum. Tiež chudák, ale inak pako... Potom mi napíšu, čo pekného videli... navštívili na tom západe. I ja sa chystám ... kultúra volá!

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-17 15:16:44 d405c1fd
..Pande36.:--náš---Majte rozum , ja ---_ a za ktoré kopečky? VŠADE DOMA DOBRE NAJLEPŠIE .To len táák prevetrať "šprechenovanie" . A už sme Vám ..naznačili --do hlavy--že my skůr fabrické diania ovplyvňujeme --nečakáme na -ako Vy či sa dostatok mačiatok nakotí , či lenivých kaprov "naikruje"na MARE Liptáckej , "bryndzonosné bekáče "popredajú Talianom.. .A kultúra kde bola?
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-19 07:00:18 b94729ec
A kultúra kde bola Pande! Klopi-no predsa v šalenom dome i tabletky sme mali-tote oné-na povzbudenie rozumu!
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2017-03-28 18:19:16 58d4285f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tr   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

KONEC TELEVIZNÍHO ČESKOSLOVENSKA


KONEC TELEVIZNÍHO ČESKOSLOVENSKA
Snaha českých a slovenských televizí vyždímat z televizních diváků a kabelovek co nejvíc peněz a vykolíkovat si národní vysílací prostor likviduje zbytky československého televizní...
Vláda jednorožců
ŠVÉDSKO UPADAJÍCÍ DO ANARCHIE
Rozprávkar, ktorý nepoznal hanbu
Najčítanejšie za týždeň

Nikým nechtění, nikam nepatřící


Nikým nechtění, nikam nepatřící
V posledních letech se čas od času objeví snaha o integraci Cikánů do společnosti. Tyto snahy jsou doprovázeny euforii, odmítáním, znechucením, přeceňování i podceňováním. Jsou ...
Nenápadný půvab buržoasie
ŠVÉDSKO UPADAJÍCÍ DO ANARCHIE
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS

Ricardo a komparativní výhoda po 200 letech


Ricardo a komparativní výhoda po 200 letech
Myšlenka komparativní výhody je nezbytnou součástí intelektuální výbavy každého ekonoma. Na 200. výročí vydání „Zásad politické ekonomie a zdanění“ salutuje tento sloupek úsp...
ČIŇ (SOCIÁLNÍMU) STÁTU DOBŘE, JEN SI PAK NESTĚŽUJ, AŽ SE OCITNEŠ V PASTI
United Airlines - důsledek státní regulace?
KRYPTO 7: CO PŘIŠLO PO SILK ROAD

Vlastnictví, skvělé řešení problémů (2/2)


Vlastnictví, skvělé řešení problémů (2/2)
Systém úplného soukromého vlastnictví ve svobodné společnosti by zajistil mírové prostředí, ve kterém by spravedlnost byla nejvyšším principem a nikoliv výjimkou (jako je tomu dnes...
Rozprávkar, ktorý nepoznal hanbu
Prvé prikázanie regulátora: nezakážeš
Vláda jednorožců

KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS


KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Občas si někdo Kubu idealizuje jako úspěšný model nekapitalistického státu. Minulý měsíc ale výzkumný ústav NORC při Chicagské univerzitě zveřejnil studii veřejného mínění kubá...
Venezuela a Farma zvířat
Vývoj ľudových protestov v juhoamerických štátoch
V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

Získává si Trump podporu War Party?


Získává si Trump podporu War Party?
Odpálením pěti tuctů Tomahawků z vojenské základny mohl president “America First” vtáhnout Západ do další války na Středním východě, ve které ne všichni jeho lidé chtějí ...
TŘÍDA LAXNÍCH: PODNIKAVÝ DUCH USA OCHABUJE
TIM ALLEN: PRÁVĚ TEĎ JE HOLLYWOOD ÚPLNĚ JAK NACISTICKÉ NĚMECKO
Muž, který se nestal králem

Ako v Číne kapitalizmus vyrástol


Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Hovoriť niečo všeobecne o Číne je nebezpečné. Je to ako hovoriť niečo všeobecne o Európe, kde vedľa seba žijú Nemci a Taliani, alebo kde fungujú inštitúcie Veľkej Británie a ...
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku
Ekonomický příběh naší doby. Autoritářská mašina na růst. Vzdělání

POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?


POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
Desetitisíce Rusů si dodaly odvahy a o víkendu protestovaly proti masivní korupci ve své zemi. Stejně tak vyšli do ulic Bělorusové nespokojeni s domácí hospodářskou situací. Výsledkem ...
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)
RUSKO SE OPĚT PROPADLO DO CHUDOBY

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

Bitcoin nám stresuje


Bitcoin nám stresuje
Medzi vývojármi a celkovo v komunite sa už dlhodobo diskutuje o tom, čo ďalej s Bitcoinom. Pretože jeho používanie narastá a s ním aj počet transakcií. A keďže ťažiari, ktorí sa ...
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu
Raketový rast miezd

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Rozpočet Ministerstva financií


Rozpočet Ministerstva financií
1. Kedy sa konečne dožijeme vyrovnaného rozpočtu a zodpovednej rozpočtovej politiky? Vláda sa budúci rok chystá od občanov a podnikateľov vybrať 15, 5 miliardy eúr a minúť až 17, 5 ...
TÍMTO ZPŮSOBEM EDWARD SNOWDEN KOMENTOVAL, KOHO BUDOU OBČANÉ USA VOLIT NA PREZIDENTA
Nejenže vesmír chladne, nějak prošustroval i část své temné hmoty
A teraz si vás kúpim všetkých!

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.032 s
Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Ultrazvukové čistenie pleti Bratislava Čistenie pleti ultrazvukom Bratislava Skin Scrubber Bratislava Kozmetika Bratislava Chemický peeling Bratislava | Kozmetický salón v Bratislave salón krásy Bratislava Kozmetický salón bratislava kozmetika Bratislava Kozmetika v Bratislave omladenie pleti Bratislava regenerácia pleti Bratislava beauty salon bratislava chemicky peeling bratislava hlbkove cistenie pleti bratislava Mezoterapia Bratislava Mezoterapia v Bratislave Omladenie pleti v Bratislave Regeneracia pleti v Bratislave Omladenie pleti kyselinou hyaluronovou | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage