Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

KTO POTREBUJE KUNSTHALLE?


KTO POTREBUJE KUNSTHALLE?

Pamätám si to, ako keby to bolo dnes. Písal sa rok 2010 a o kreslo bratislavského primátora zvádzali boj dvaja kandidáti – Milan Ftáčnik a Magda Vášáryová. Jedna z debát sa odohrala Pod Lampou. Moderátor hodil do pléna neškodnú otázku. Čo podľa vás Bratislave najviac chýba?Z Magdy, ktorá doteraz len s neprítomnym úsmevom sekundovala svojmu oponentovi, z ničoho nič exaltovaným hlasom vyhŕklo: Bratislava nutne potrebuje kunsthále (je dôležité čítať tak, ako je napísané).

Keith Haring - The Tree of Life

Keith Haring - The Tree of Life

Chvíľu som čumel na obrazovku, ako pár dní na to pani Magda na výsledky volieb. V tom momente mi ten pojem znel úplne rovnako ako kajšmentke. Rýchlo som utekal dané slovo vygoogliť. Tak kunsthále je, prosím pekne, galéria pre hipsterov. Tí už tradičné obrazárne považujú za absolútne yesterday a hľadajú nové impulzy. Proti gustu, žiadnej dišputy. Ale prečo sa im na ich zábavky musíme skladať všetci?

Mňa neprestáva fascinovať tento paradox. Vždy, keď politik obhajuje vysoké zdanenie, tak sú to samé slobodné mamičky, mladí ľudia bez vzdelania a perspektívy, invalidi a dôchodcovia. A potom sa postaví kunsthále. Ihrisko pre ošálikovanú elitu s hrubými okuliarmi na nosoch a spraných rifliach za pár stovák eur (všetko značka Tommy Hilfiger).

A pritom by si fanúšikovia moderného umenia bez problémov prostredníctvom trhu jednu kunsthále postavili aj sami. Nieje neexistencia privátnej kunsthále nepriamym dôkazom, že na trhu chýba dostatočný dopyt, ktorý by podobnú inštitúciu zaplatil? Lebo ináč je to len príležitosť pre podnikavých umelcov. Tí sa ale do toho nehrnú, pretože tušia, že náklady by značne prevyšovali príjmy. Vulgo, nikto by do kunsthále nechodil.

Rovnakú dilemu riešia všetci, ktorí prepadli nejakému koníčku. Snažia sa zlákať nových ľudí, aby sa sféra ich záujmu rozvíjala. Umelci lákajú mladých do ateliérov, hokejisti by najradšej zaviedli povinné korčuľovanie na školách a filatelisti si zúfajú nad nedostatkom omladiny zohnutej s pinzetou v ruke nad albumom. Ale len málo z hobbistov má to privilégium, že dokáže prinútiť verejnosť, aby sa im na zabávu zložila. Námatkovo ma napádajú ešte športovci.

Môj svokor je nadšený záhradkár, člen spolku trenčianskych majstrov rýľu a motyky. Jeho kolegovia, rovnako ako umelci, majú svoje sny. Túžia po národnom záhradkárskom centre, kde by organizovali sympózia na tému dôležitosti dážďovky žíhanej pre jarnú cibuľku. Kam by sličné záhradníčky z celého sveta chodili prezentovať svoje čerstvo vypestované a pred prezentáciou dôkladne naolejované melóny. A každoročné odovzdávanie ceny Zlatý kaleráb, ktorá honoruje úspechy dosiahnuté na poli ... proste na poli, by konferovala Adéla a zahral by Desmod s Rolincovou.

Trenčianski záhradkári si ale na rozdiel od umelcov financujú aktivity z vyzbieraného členského. A zbežný pohľad na bankový účet ich vráti naspäť do reality. Prostredníctvom neho im trh svojim ťažkopádnym spôsobom oznamuje, aký je asi vo svete záujem o elaboráty na tému dážďovky žíhanej.

To ale neznamená, že na svoj koníček rezignujú. Iba ho realizujú v rozumnom rozsahu. Prednášky sa konajú v prenajatých priestoroch. Zlatý kaleráb sa odovzdáva na pozemku pána Ráčeka, lebo ten má najparádnejší altánok v okolí. Namiesto Kuliho zahrá Drietomanka a odkonferuje pán domáci (na záver už slušne pod vplyvom).

Úplne rovnako by samozrejme mohli fungovať aj umelci. A mnohí tak aj fungujú. Existujú privátne galérie, divadlá, hudobné kluby a ateliéry, kde sa prezentuje súčasné umenie (také menšie kunsthálky). A bolo by ich jednoznačne viac, keby im zákazníkov neodoberala štátna kultúra. Každý, kto tvorí kvôli pretlaku vnútornej kreativity a inšpirácie – a skutočne kvalitné diela vznikajú iba takýmto spôsobom – maľuje, muzicíruje, alebo píše aj bez potreby škrtiť verejné fondy.

Keith Haring - The Tree of Moknkyes

Keith Haring - The Tree of Monkeys

Umelci majú ale jednu výhodu, ktorú im záhradkári môžu len závidieť. Dokázali nejakým spôsobom presvedčiť verejnosť, že má povinnosť skladať sa im na ich hobby.

Spomínaní športovci sú rovnaká skupina nadšencov, ktorá má tiež šťastie a jej infraštruktúru financujeme všetci. Umelci samozrejme športovými fanúšikmi pohŕdajú. Ich koníček, na rozdiel od toho svojho, nepovažujú za dostatočne salonfähig. A na dôvažok si konkurujú pri čerpaní verejných zdrojov.

Preto tu máme národný hokejový štadión a pribudne aj slovenská národná kunsthále. A záhradkárom ostanú len oči pre plač.

PS: je signifikantné, že vstupné v našej svojstojnej a zvrchovanej kunsthále bude dobrovoľné. To celkom veľa vypovedá o tom, aký je asi na Slovensku dopyt po podobnej ustanovizni. Hokejoví fanúškovia majú svoj šport aspoň tak radi, že sú ochotní tých 15 – 20 eur na zápas zaplatiť. A teraz sa ešte budú musieť, vidláci nevzdelaní, skladať hipsterom na prevádzku kunsthále.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Slovensko2014-09-1110
-
 67% ( 14 people voted )
+
Je prekrásne mať umelecké nadanie! Je prekrásne vedieť a vidieť ak sa jedná asi o nejakú umeleckú kreativitu.! JE to osobné, neopakovateľné.. unikátne a NEPRÍRODZENÉ! Prírodovedecké fakulty učia o prírode, skúmajú ju! Exaktné vedné disciplíny určujú , zdokumetovávajú....aaaa! Umelecké disciplíny----vzhľadom na ich TVORIVOSŤ --ktorú treba obdivovať...sú vzdialené exaktnosti! Teda umelec nech si ...ále Vašaryová bola pekná a dobrá --komedialne obdarená... !A športovanie začína mať význam hlavne v staršom veku, v mladčom je to prírodzené alebo mimoriadne "KOMERCIONALIZOVANÉ"!
klopi # KyvoWavo40
-
 62% ( 3 people voted )
+
2014-09-11 17:28:29 58d4289b
A Pali v našej krčmičke pustil hlášku..."že do neška se tej lasičke mohlo ľapkac.. ale už ajik keby začala od znova.... ani .. nebrechne... bo co dobre spravila"! ..Ale Pali šak dačo lem --mušela...mac vof hlave...ked ju tam tak dluho ..trimajú! ...Hej... po Poľsky i -- Hungerlandsky se naučila hvarec..." No chlopi ... Ale hokej asi na Sk bul výmyšlený tutak! A šicky peňeži by se mali ajik tu davac samoperšo! A švetove...tri manšafty PP, KK, SNV.... budú ked nič inšo tak najlepši na kilometer štvorcoví...A buli ligoví naraz! No skúste mu protirečiť!
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-11 18:05:35 58d4289b
No, Klopi, ty si svojim spôsobom tiež umelec. Tvoje umenie spočíva v dokonalom sprznení rodného jazyka bez toho, aby si v texte zanechal čo i len náznak ucelenej myšlienky. Hotový kúzelník!
Pock # SihySuri34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-11 18:19:41 3ec5f361
Áno ..Pock34..vďaka za usmernenie! Snaženie čosi napísať v rodnom dialekte je určené predovšetkým okoliu kde sa nachádzam... a tiež spestrenie -uvoľnenie tém skoro BEZVÝZNAMNÝCH! A pokiaľ sa týka ucelenosti myšlienky . Je to prevzaté z výučby matematiky! Nikto ľahšie sa nenaučí matematické postupy len --- vlastným riešením príkladov! /učiť sa na vyriešených príkladoch je menej pravdepodobné dospieť k istej "dokonalosti"/Preto tie" náznaky a neucelené myšlienky" Ale i tak ospravedlňujem sa Vám za to že ste musel" riešiť kúzla"!
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-12 06:53:36 58d4289b
Hej v KE už kunsthalu mame.Krytú plaváreň, na miesto toho, aby s nej urobili kúpalisko pre rodiny prestavali na somarinu bez úžitku. Protesty sú však márne.A to aj napriek tomu,že tam sú dotiahnuté rúry teplovodu zo zdroja asi 2 km ďaleko.Je to normálne.?
Sando # QeluKefe05
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-13 16:43:57 5c341847
Umenie je iba nesprávne vnímanie reality.
Sando # QeluKefe05
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-13 16:46:44 5c341847
loading...
Sando, nie nahodou realita je iba nespravne vnimanie umenia ?

Fero # LifuRoru61
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-13 16:56:21 5ab6fb7f
Sando---zabudaš chto postavil domček pri plavarni? šak chce mac dakus pokoj !tatom kunsthalu tam je .toci povem -bul to kumšt halu postavic ale placic budzeme šicke a ešče dachto zarobi na tom umeni somarini ! perv zničia jak če hač ko - ukažkou vodneho pola! Ničic je spravne vnimanie umelca realneho umenia.
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-13 18:37:52 58d4285f
potesilo ma v clanku najma fakt, ze nam pripomina obmedzenu tupanu magdu, ktora vdaka svojej vlezlostia genetickej debilite prekorculovala zivotom velkym povalacskym bezpracnym stylom. Vzdy sulozila s tym kto mal moc, peniaze. Ci to bol komunista, kapitalista, zlodej ci vrah. Vstupila do historie ako vzorec vysokoprofesjonalnej obmedzdnej prostitutky.

qwe # SihyXaba60
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-14 12:06:16 bc79b747
potesilo ma v clanku najma fakt, ze nam pripomina obmedzenu tupanu magdu, ktora vdaka svojej vlezlostia genetickej debilite prekorculovala zivotom velkym povalacskym bezpracnym stylom. Vzdy sulozila s tym kto mal moc, peniaze. Ci to bol komunista, kapitalista, zlodej ci vrah. Vstupila do historie ako vzorec vysokoprofesjonalnej obmedzdnej prostitutky.

qwe # SihyXaba60
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-09-14 12:50:02 bc79b747

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
t   tri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Brazilci nevěří, že mikrocefalii novorozenců způsobuje virus Zika


Brazilci nevěří, že mikrocefalii novorozenců způsobuje virus Zika
V zahraničních, a potažmo nyní i českých médiích (např. zde) se rozhořívá velká kampaň strašení virem Zika, který dle oficiálních míst způsobuje právě teď v Brazílii extré...
Vďaka za vývoz zisku!
Oxid uhličitý a oceán: Je to teplota, co řídí CO2, nikoliv naopak
Britská špionáž si vyvinula četné nástroje umožňující manipulaci internetu

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0308 s
good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne