Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Kuba - ako je to tam naozaj?


Kuba - ako je to tam naozaj?

Už asi tri roky sa chystám, že napíšem o návšteve Kuby. Hneď na úvod poviem, že na Kube ju úžasné podnebie, čisté nádherné more, pláže s bielym pieskom a vynikajúci rum. To ostatné už také skvelé nie je.

Poďme po rade.

December 2013.

Nastupujeme v Prahe do Boeingu 777,nie je úplne plný, tie hodiny v lietadle sú strašne dlhé aj napriek jeho priestrannosti.

V Havane je maličké letisko, hodiny čakáme na batožinu, začínam si všímať odlišnosti od iných letísk. Na mnohých miestach letiska sa niečo opravuje, vidím naskladané regály a stoly neznámeho významu. Na wc nenájdete toaletný papier, wc sa samo spláchne a okamžite vytečie na zem. Vyjdete von a "hajzlbaba" vás skásne. Delegátka je kubánka, študovala v Prahe.

Dorazíme na hotel, na izbe zima, nesvietia svetlá, ale zasa tečie teplá voda. Začína sa ma zmocňovať pocit, že som toto už zažil. Žena hovorí, že pôjde nahlásiť nesvietiace svetlo, nahlas uvažujem, že buď nebudú ľudia alebo žiarovky. Tu prezradím koniec, naozaj to nikto neopravil za celý čas.

Ráno idem do hotelového shopu, lebo veď cigary kubánske chcem. Obchod omotaný reťazou, visací zámok, otvárajú o deviatej. Ešte o štvrť na desať bol zatvorený a keďže odchádzame na prehliadku Havany, nezistím kedy sa tu naozaj chodí na deviatu do práce.

Ako prvé míňame divadlo, delegátka oznamuje, že sa volalo Blankytné divadlo, ale po revolúcii ho premenovali na divadlo Karla Marxa. Cítim, že to bude zábava. Delegátka vidí môj úškrn a hneď mi vysvetľuje, že aj u nás sme to tak donedávna mali. Veď mali, mali, snažím sa zachrániť náš vzťah.

Po ceste vidieť všade špinu a Cheguevaru. Kaviarne takmer nikde. Prichádzame na námestie, kde Fidel po víťaznej revolúcii rečnil tuším šesť hodín bez prestávky. Námestie veľké ako desať václavákov, nikde žiadna kaviareň, ani stánok s vodou nič. Delegátka rozpráva ako tu oslavovali víťazstvo v revolúcii a ja sa už niekoľký krát neviem zbaviť dojmu, že remíza by bola lepšia.

Asi je to na mne vidieť, lebo delegátka si dáva veľmi záležať, aby to práve mne vysvetlila poriadne. Veď chápem, jasne.

Prečo je všade Che guevara a nikde nie je Fidel? Lebo Fidel ešte žije, my až po smrti ľudí oslavujeme, hovorí delegátka. Pýtam sa, či si je istá, že ešte žije. Áno, veď bol v televízii. Aha, no jasne. S tým čo ja viem o televíziách... No ale nechcem hrotiť situáciu, aj tak to mám nahnuté.

Z autobusu vidím dlhý rad pred obchodom. Čo to je, prečo tam stoja? Asi dostali mäso, sucho odpovedá delegátka a škaredo na mňa pozerá. Iste, hovorím si a definitívne sa prepájam do módu "socializmus", oživujú sa spomienky z môjho detstva a puberty v československu.

Výklad pokračuje, kubánci zarobia mesačne asi 18eur, dostanú potravinové lístky na polku kuraťa a kilo ryže na mesiac.

Hotel Hilton zobrali majiteľom (znárodnili) a premenovali na hotel Sloboda. V mene slobody sa aj krádež dá ospravedlniť, zdá sa.

Kuba je veľký výrobca kávy, ale miestni kávu nemajú. Keď im niekto zo zahraničia kávu prinesie, tak si jednu uvaria, zvyšok zmiešajú s mletým hrachom a postupne dosypávajú hrach, takže na konci už pijú len hrach...

Kubánci sú veľmi šikovní, všetko opravia (iste, keď si to kúpiť nemôžu), akurát potrebujú občas doviezť náhradné súčiastky zvonku.

Ideme mimo hlavného mesta okolo takej nejakej búdy. Zastavíme a šofér s delegátkou hovoria, že chvíľu pauza, obchod. Idem pozrieť, v obchode len vajíčka a nejaké veľké plechovky. Šofér s delegátkou kupujú po päť kusov: "kečup, v Havane nie je".

V Havane idem pozrieť do potravín, že koľko tu stoja veci, keď tak málo zarobia. No, milí marxisti, nepoteším vás. Ak v obchode náhodou niečo majú, ceny sú ako u nás. A väčšinou v obchode majú dva druhy džúsu a šesť druhov rumu, inak nič. Okolo toho sa tu potuluje dvanásť predavačiek, veď plná zamestnanosť musí byť. Na jedného zákazníka pripadá šesť predavačiek, luxus parádny.

Domáci posedávajú v garážach, čo sú také ich krčmy. Našli sme konečne nejaký bar. Obrovský, luxusný, len nikde nikto. Domáci sem nesmú, turistov veľa nie je. Na ulici babka fajčí cigaru dlhšiu a širšiu ako jej noha. Odhadujem, že ju bude fajčiť do smrti.

Hotel, kde býval Hemingway a krčma, kde chodil za frajerkou, má navždy vystarané o klientelu. v krčme je plno turistov, striedame sa v rýchlych intervaloch, obed a preč. Počmárané steny, inak ničím výnimočná krčma, akurát tu majú jedlo, to je privilégium.

Navštívili sme aj múzeum rumu Havana, neskôr mi domáci vysvetlili, že túto značku nepijú, že je dobrá na predaj na západ, ale oni majú oveľa lepšie rumy pre seba. Snažil som sa to overiť ako len išlo a môžem s určitosťou povedať, že na Kube je mnoho a mnoho výborných rumov.

Ďaľší deň odchádzame na hotel vo Varadero. Jedna lampa svieti (zo štyroch), čo už beriem ako bonus. O chvíľu zisťujeme, že je problém s wc. Už automaticky naskakujú spomienky na detstvo, záchod ako pred 20 rokmi u nás jediný typ, neomylne otváram vrchnú nádobku a zisťujem, že tam, kde má byť retiazka, sú štyri druhy šnúrok pekne naviazané na seba, ktoré sa občas roztrhnú(no, to občas bolo asi dvakrát denne). To opravím hravo, ale veď nahlásime to na recepcii. Nebudem vás napínať, za celých 12 dní to nikto opraviť neprišiel. (Nejsou lidi, plná zamestnanosť atď.)

V bare je to super, nalmiešajú ti nápoj aký chceš a postavia k nemu fľašu rumu, aby si si dolial koľko rumu chceš. Doporučujem všetkým alkoholikom, boli tam aj rusi a využívali to hojne. Spolu s nami prišli aj česi, zabávame sa na tom, ako spláchli wc a ležali na izbe a po chvíli zistili, že vodu majú všade. Tiež pamätajú socializmus a berú to športovo. Zoznamujeme sa s barmanmi. Sú to vyštudovaní profesori, ovládajú jazyky a robia tu kvôli tringeltom. Toľko by nezarobili nikde inde, práca čašníka na Varadere je privilégium.

Ráno vyrážame na prehliadku Varadera. Jazdí tam taký ten vlastivedný autobus, za dve eurá si kúpite lístok a vystupujete a nastupujete celý deň. Okrem vodiča je vnútri predavač lístkov, tak sa dosahuje plná zamestnanosť... U autobusu je dôležité vedieť pár informácií: chodí si bez ohľadu na cestovný poriadok kedy chce a zastavuje na zastávke +- 200m. Musíte mať oči na stopkách a číhať na autobusy.

Internet na hoteli majú na jednom pc, je to taký dial up ako pred 20 rokmi u nás, nebaví vás na ňom pracovať, ale to je tentokrát skôr plus. Na wifi zabudnite, nie je nikde.

Keď zastaví autobus, obkľúčia vás deti a pýtajú bonbóny, ako my kedysi od kamionistov plechovky coly a angličáky. Idete po ulici a samí manažéri pouličného obchodu, budúci kubánski oligarchovia. Všetci predávajú cigary, ukradnuté z fabriky, kde robia. Jeden mi ukazuje v nohaviciach našité dve trubky, do ktorých tie cigary vloží, aby ich preniesol cez vrátnicu.

Vybavenie pasu stojí 90 euro. Pri ich plate nato za pol roka majú, ak nebudú jesť. Na letenku si našetria neviemkedy. Jediný tv v obchode s elektro, uhlopriečka 60cm stojí 400e. Zato tu majú ešte kazety Maxell. Ak si ich ešte pamätáte.

Je tu strašne teplo stále, ale kubánci nemajú klimatizácie, lebo elektrina je pre nich drahá. No, my turisti kapitalistickí ich našťastie v hoteloch máme.

V potravinách pýtam pravú kubánsku kávu, keďže ju nikde nevidím. Predavačka sa zatvári záhadne, obzrie okolo seba a spod pultu vytiahne jeden kus v zelenom obale. Poučený domácimi pýtam tú ešte lepšiu, v čiernom obale. Prepína na vyšší level, zájde do skladu a pod bielym plášťom mi tajne jeden kus donesie. Zaplatil som a dúfam, že ju zato nezavrú do basy. Domáci mi hovorili, že u nich je polovica ľudí policajtov. Niektorí sú uniformovaní, iní tajní.

Pred obchodom sa hrajú tri deti. Majú kolieskové korčule, presne dve. Chvíľu má jedna pravú a druhá ľavú a potom sa striedajú. Na najväčšej ulici La Rampa (podobnej La Ramble v Barcelone) sa ťažko hľadá kaviareň a vlastne aj turisti, zato deti tam hrajú futbal s pozošívanou loptou z viacerých kusov, dedo mi o takej rozprával.

V tv normálne beží americký futbal, na pláži každých 50m vás stráži miestny policajt. Kubánci na pláže ani do hotela nesmú. Personál hotela sa pri odchode podrobuje osobnej prehliadke, aby niečo neodnášali domov.

Keď sa viacej zoznámite s čašníkmi, tak vám tajne predávajú lístky na autobus za polovičnú cenu. Dokonca aj ten, čo predáva lístky v autobuse, tak sa vás pri vystupovaní opýta, či mu ich nedáte.

Polovicu cesty práve opravujú. Akurát jeden čechokanaďan, ktorý na Kubu chodí už desať rokov vždy na zimu, tak hovorí, že to už robia celých desať rokov a nepohli sa.

A top príhoda na záver. Kubáncom sa pokazila nejaká elektráreň, tak pár mesiacov kupovali elektrinu od USA. Pred vianocami Fidel vystúpil v televízii a asi hodinu rozprával ako ich chcú američani zničiť drahou elektrinou, ale oni sa nedajú a ukážu im. Cez vianoce štyri dni nebudú svietiť. Takže vianočné sviatky kubánci strávili potme a pár kilometrov od nich na Varadere vysvietené hotely plné cudzincov, v noci vystupuje Národný balet u bazénu, na každom hoteli iná kapela, vysvietené lampióny a ruka hore.

Odveziete sa parádnymi autami. Síce budete omotaní vnútri káblami krížom krážom, ale zvonka vyzerajú skvele. Je to asi tak ako aj Kuba. Nádherné miesto, vynikajúce podnebie a obrovský potenciál, ale bieda na každom kroku. Skanzen socializmu ako vyšitý. Návštevu odporúčam.Author: Milan Roman # NyvuWolo33
Amerika2016-12-115
-
 45%  ( 12 people voted )
+
Dobré komediálne číslo pre kabaret Dôležité, také zo života, pobavil som sa skvele!

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 40%  ( 5 people voted )
+
2016-12-11 17:07:44 d405c1fd
Milan, a to si tam skutočne bol? Alebo si zlátal článok z počutia iných dovolenkárov? Lebo ak si tam aj šiel, tak určite nie pre prírodu, more, alebo atmosféru tamojších ulíc a ich obyvatelov. Neviem, či ti hovorí niečo termín - sankcie, alebo embargo? Ak nie pozri do wikipédie. Ak by sme boli podrobení na Slovensku ekonomickým sankciam, tak budeš mať Kubu aj doma. Viackrát si spomenul, že "nikde kaviareň, ani putika" , takže preto si tam šiel. Hľadať krčmy? Poradím ti jednu kubánskú štýlovú v Prešove, hned pri veľkom kostole na námestí, dostaneš tam všetko originál, okrem tej cigary tušim. Aj u nás je podpultový tovar, ak to nevieš. Ale inač dobre, nebol si spokojný, si už kapitalista a la Slowakei! A pokiaľ nevieš, tak ti oznamujem, že aj u nás v niektorých súkromných podnikoch, či firmách sa pracovníci povinne prehľadávajú, či prechádzajú cez turnikety. V Čechách je to bežné. Myslím si, že si kaviarenský slniečkár ako vyšitý, chýbalo ti už len nahovoriť tých čašníkov na nejaký Majdan, aby sa to tam skončilo, a bol by si slávný! (Alebo v exotickej kubánskej base). Človek, čo očakáva od krajiny ako je Kuba, kapitalistické vymoženosti ako sú tu, nemôže nikdy pochopiť podstatu spoločenského systému. A teraz sa vyber do Číny, tam je tiež to isté zriadenie, akurát nemá sankcie, či obchodné embargo, a pochopíš, prečo je na Kube inak. Preštuduj si dejepisy krajín, kde lezieš, aby si potom nebol rozčarovaný, ty kaviarenský hňup...

Peter Dugas # MibyQywa01
-
 63%  ( 6 people voted )
+
2016-12-11 23:19:20 5587a943
Moje skúsenosti z Kuby. Letel som leteckou spoločnosťou IBERIA z Madridu. Po prílete do Havany som prišiel na to že batožina ostala v Madride nenaložili ju. Zabudli na ňu. Nebol som sám čo tak obstal okrem mňa neprišla batožina aj nejakým baleťakom letiacim prvou triedou. NA reklamáciách sedel človek ktorý bol neskutočne seriózny a robil pre reklamáciu viac ako keď som zažil podobnú reklamácie v západnej Europe. Tu na mňa zvysoka srali. Letisko maximálne čisté vybavil som sa aj s prehliadkou za 15 minút. Nikto nechcel aby som sa vyzliekal ako sa to roby v USA. Ubytovanie prvé dni hotel Copacabana v Havane neskôr privát. Sama čistota nikde žiaden problém. Privát noc za 10 Eur aj z raňajkami. Zasa čistota všetko funkčne. Kubánci sú neskutočne čistotný národ. Nikde žiadne odpadky. Občas mávam črevne problémy no na Kube žiadne neboli. Jedol som hlavne v pouličných reštauráciách. Bolo to bezproblémové. Takže neviem o čom píše chlapik no to čo píše sú nezmysli. V Januári zasa cestujem na Kubu a už sa neviem dočkať. Neviem sa dočkať špičkového piva z pivovaru ktorý založil jeden Prešovčan. Je to vlastne pivná reštaurácia. Tam som po prví krát videl prenosne vyčapí. Bolo to super. Článok je plný klamstva a nezmyslov. Elektrina na Kube je zdarma. Klímu ma skoro každý. Ďalej nebudem ani reagovať článok písal obyčajný zakomplexovaný klamár.

STOPA # QadyVyna05
-
 60%  ( 5 people voted )
+
2016-12-13 13:29:34 bc704793
Vzhľadom na vývoj situácie v najvyšších politických kruhoch ostrova slobody to musíš ešte rýchlo stihnúť. Možno letíš do malebného nostalgického skanzenu, ktorý mal veľkohubé ambície byť vyvezený do celého sveta, naposledy...


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-12-13 14:00:18 d425400d
Vzhľadom na tvoj nulový vývoj-Pande!!-to musíš ešte rýchlo stihnúť! uletieť z nostalgie naposledy a mať ambície stať sa niečím originálnym v kruhu toho svojho rozumového skanzenu-ako symbol hlúposti -a vyvezený do celého sveta-ako atrapu nezmyslu!
ferda # XimaHifu28
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-12-13 17:15:10 58d4285f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
jeden   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

ITÁLIE: NELEGÁLNÍ IMIGRANTI ZDEVASTOVALI TRAJEKT! OBTĚŽOVÁNÍ CESTUJÍCÍCH A KRÁDEŽE!


ITÁLIE: NELEGÁLNÍ IMIGRANTI ZDEVASTOVALI TRAJEKT! OBTĚŽOVÁNÍ CESTUJÍCÍCH A KRÁDEŽE!
63 rozzuřených imigrantů rozpoutalo peklo na trajektu Tirrenia z Cagliari (Sardínie) do Neapole! Cestující prožili noční můru, v nebezpečí byli celou noc. Obtěžování a krádeže. ...
PANAMA - CESTA Z PEKLA NA SLOBODU
NÁROKOVÁ SPOLEČNOST, ANEB CESTA DO PEKLA NA SOCIALISTICKÝ ZPŮSOB
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Najčítanejšie za týždeň

NĚMECKO: IMIGRANT SEXUÁLNĚ ZNEUŽIL ŠESTILETOU DÍVKU, DOSTAL SMĚŠNÝ TREST. OTEC HOLČIČKY JEJ U SOUDU NAPADL. BYL ZASTŘELEN


NĚMECKO: IMIGRANT SEXUÁLNĚ ZNEUŽIL ŠESTILETOU DÍVKU, DOSTAL SMĚŠNÝ TREST. OTEC HOLČIČKY JEJ U SOUDU NAPADL. BYL ZASTŘELEN
Sedmadvacetiletý Pákistánec, který v Německu čekal v Berlíně na vyřízení azylu a v té době sexuálně zneužil šestiletou dívenku, odešel od soudu s podmíněný trestem...
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Ropný kolaps, ktorý stále nebol
Keď sa upchá dôchodková rúra

Umělá inteligence DeepCoder sama programuje vykrádáním jiných programů


  Umělá inteligence DeepCoder sama programuje vykrádáním jiných programů
Tahle inteligence vytváří nové krátké programy ve zlomku vteřiny. Jejím cílem není ovládnout svět, ale pomáhat psát programy lidem, kteří v tom nejsou moc dobří.
Veřejné statky — kompromis socialismu (1/2)
KONSPIRAČNÍ TEORIE SE MĚNÍ NA REALITU: BOJ PROTI HOTOVOSTI JE ZÁVAŽNĚJŠÍ NEŽ TUŠÍME
Bitcoin rastie na paritu so zlatom

Keď sa upchá dôchodková rúra


Keď sa upchá dôchodková rúra
História dôchodkov sa začala písať už v neskorom stredoveku, najmä v baníctve. Prvé vdovské fondy podobné dôchodkom sa zjavili v polovici 17. storočia na území Nemecka...
Školstvo potrebuje novú víziu
Vďaka za vývoz zisku!
KDO CHCE SOCIALISMUS, AŤ MÁ JEN, CO SI ZASLOUŽÍ

V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA


V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA
Nejméně šest lidí zemřelo a dalších 39 utrpělo zranění při střelbě v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku. Policie ve svém vyhlášení potvrdila, že jsou na místě mrtv...
Málo bolo Castra?
Kuba - ako je to tam naozaj?
V čem je Castro jako minimální mzda

Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit


  Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
Ve čtvrtek pronikl poprvé robot do kontejnmentu druhého bloku. Jeho úkolem bylo vyčistit rampu, která je přístupem do prostor pod reaktorovou nádobou a připravit cestu svému následovníku...
India s nadrozmernými bankovkami a barterom
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Indovia bez peňazí aj bez zlata

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

Spíše než Trumpovu zeď


Spíše než Trumpovu zeď
President Trump již plní to, k čemu se zavázal ohledně řešení ilegální imigrace. Jeho exekutivní nařízení z 25. ledna vyžaduje výstavbu zdi podél celé hranice USA a Mexika. Ač se ...
Facebook Trumpovi volby nevyhrál
PŘIŠLA NA GRAMMY V ŠATECH „MAKE AMERICA GREAT AGAIN“. OSTUDA, KŘIČÍ MÉDIA
HURÁ NA TRUMPA

Zachránila čínska politika jedného dieťaťa svet?


Zachránila čínska politika jedného dieťaťa svet?
Čína zaviedla politiku jedného dieťaťa v roku 1979 a až v roku 2015 začalo prichádzať k jej uvoľňovaniu (momentálne je hranica posunutá na 2 deti). Táto politika sa uplatňovala formou ...
S Bitcoinom je v Číne pokoj, zatiaľ
Tak už je to tady: Čína staví terminátora
TAJNÁ ZADNÍ VRÁTKA TELEFONŮ ANDROID POSÍLAJÍ DATA DO ČÍNY

RUSKO POSÍLÁ VĚDOMĚ SEVEROKOREJCE NA POPRAVU


RUSKO POSÍLÁ VĚDOMĚ SEVEROKOREJCE NA POPRAVU
Je to mimořádně hnusné, v pátek měl být do zločinného komunistického státu z Ruska vydán Čche Mjong pom, který utekl ze sibiřského poddanství a dvacet let žil v ilegalitě. Rusov...
JOSIF STALIN: BEZOHLEDNÝ MASOVÝ VRAH
Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost
PUTIN UVEDL VTIP, KDE KONČÍ RUSKÉ HRANICE

Až roboti budou platit daně…


Až roboti budou platit daně…
Co budou dělat lidé, až za ně veškerou práci udělají roboti? No přece kontrolovat daňová přiznání robotů.
Od malého občánka k poslušnému občanovi
PARADOX SOCIÁLNÍHO STÁTU
Oblievanie peniazmi školstvu nepomohlo

Nie, korporácie nie sú viac ako štáty


Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Ovplyvňovanie politického rozhodovania záujmovými skupinami je trvalý a v ľudskej spoločnosti viac menej neriešiteľný (len manažovateľný) problém. Záujmové skupiny majú rôzne zlož...
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie
Kontroverzné prevádzkové podmienky serveru Vimeo vs. autorské práva

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

Bláznivý svět altcoinů


Bláznivý svět altcoinů
Bitcoin není jediná kryptoměna. Je „pouze“ první a nejvýznamnější z několika stovek kryptoměn. Většina z nich je zbytečná, nebo dokonce nebezpečná. Pár jich ale stojí za ...
SVĚT NARUBY? ANO. TAK VYPADÁ MONETÁRNÍ INTOXIKACE
Mýtus zlé deflace
Komodity: Bilance roku 2016. Výhled na rok 2017

Druhá světová válka a její ekonomické důsledky


Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Spočítat lidské oběti druhé světové války je obtížné. Vyčíslit její ekonomické důsledky hraničí s nemožností. Jisté je pouze, že byly nedozírné. Hospodářské následky vá...
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá
Kult jménem válka

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Neokomunistický řecký experiment: Jde o víc než o peníze


Neokomunistický řecký experiment: Jde o víc než o peníze
„Prostě jsme chtěli dát šanci někomu, kdo ještě nevládl, “ vysvětluje mi jeden athénský mladík, kterého místo právničiny živí v čase krize taxikaření.
Sedm věcí, které ti nikdo neřekl o výběru vysoké školy
CIA i NSA měly tajnou pobočku v Praze, píše Der Spiegel
Spojenectvo USA - ISIS (ISIL) odhalené

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0342 s
private label cosmetics, custom made cosmetic, skin care manufacturer, custom made cream, custom lip stick lip balm | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | Chemický peeling aha kyselinami Bratislava chemický peeling ovocnými kyselinami Chemický peeling Bratislava aha chemicky peeling v Bratislave peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón v Bratislave Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krasy Bratislava | Chemický peeling Bratislava Peeling aha kyselinami chemicky peeling v Bratislave aha kyseliny bratislava Kozmetický salón Bratislava Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krásy Bratislava | Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Kozmetika Bratislava Chemicky peeling bratislava peeling aha kyselinami Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Cistenie pleti hĺbkové Bratislava Skin scrubber omladenie pleti bratislava regeneracia pleti bratislava ultrazvukove cistenie pleti bratislava mezoterapia bratislava