Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

MÉDIÁ A DONALD TRUMP – MECHANIKA ZLYHANIA #1


MÉDIÁ A DONALD TRUMP – MECHANIKA ZLYHANIA #1

Tento článok je súhrnom a rozšírením tém, na ktoré som napríklad v diskusiách na Menej štátu odporúčal upriamiť pozornosť pred americkými voľbami. Nejde teda čisto o spätnú analýzu, akých je dnes plný internet. Za cenné podnety a diskusiu o týchto okruhoch ďakujem najmä Andrejovi Fandákovi a Pavlovi Angyalovi.

TÁPANIE V DOJMOCH

Poznáte tento graf? Mali by ste. Je to jeden z najcitovanejších prieskumov tohto volebného boja: USC Dornsife/L. A. Times poll.

null

Áno, vidíte správne. Donald Trump na ňom od začiatku leta väčšinu času vedie nad Hillary. Je toto vývoj volebných preferencií o akom ste boli informovaní našimi hlavnými denníkmi?

Ak nie, nevadí, jeden graf hore-dole. Pozrime sa na ďalší.

null

Tento už spoznávate? Zachytáva výsledky predvolebného skúmania jednej z najspoľahlivejších a najprestížnejších amerických spoločností v tomto odvetví Rasmussen Reports. Ako vidíte, vyplýva z neho, že od začiatku augusta až do začiatku novembra išlo medzi Clintonovou a Trumpom o výnimočne tesný, vyrovnaný a nerozhodný súboj. Za dané obdobie niekoľkokrát viedla Hillary a zopár krát zase Trump.

Predpokladám, že aspoň toto sa zhoduje s obrazom a pocitom, ktorý ste mohli nadobudnúť čítaním a sledovaním väčšiny našich hlavných médií...

Ale ak by predsalen nie, tak do tretice:

null

Prieskum IBD/TIPP, ktorý sa v minulých troch amerických prezidentských voľbách ukázal ako vôbec najpresnejší. Graf ukazuje, že v posledných dňoch pred voľbami boli šance veľmi nerozhodné a od piateho novembra začal víťaziť (hoci tesne), Donald Trump.

Zábavná úloha č. 1: Nájdite v týchto rešpektovaných prieskumoch časové obdobie, počas ktorého viedla Hillary nad Trumpom o 7 až 12 percent čo boli našimi hlavnými médiami často udávané čísla, niektorými ešte aj koncom októbra.

Siedmeho novembra som nazrel na stránky SME, kde na mňa z titulky vyskočil zvýraznený blog Braňa Ondrášika s názvom: Sulíkove dojmy a realita: Hillary smeruje k víťazstvu. Nešlo o redakčný materiál SME, ale keďže ho umiestnili na titulku medzi hlavný obsah, zrejme ho editori považovali za hodnotný.

Odvážny nadpis ma zaujal. Začítal som sa a narazil na množstvo iskrivých výrokov. Napríklad: "Deň pred voľbami to už nie je úplné veštenie z gule. A Sulík naozaj zverejnil iba dojmy, keď verí vo víťazstvo excentrického a konfrontačného Trumpa. (...) Trump sa jednoducho polroka za ňou iba doťahuje, nepredbehol ju doteraz a myslím, že za deň ju už nepredbehne. (...) Richard Sulík tápa v dojmoch, keď si myslí, že Trump smeruje k víťazstvu. (...) Áno, stále je tam malá šanca, že Trump to obráti. A možno budem v stredu ráno za blbca ja. A Sulík bude so svojou nepodloženou dojmológiou na koni, inak jeho komentár iba vyšumí."

Pán Ondrášik vyjadril predpoklad podložený istými argumentami a mýlil sa. Nič hrozné, stáva sa to nám všetkým. Navyše aj proaktívne a dosť presne predvídal, ako bude v stredu ráno vyzerať, takže mu netreba priťažovať.

Viac ma zaujalo vyjadrenie o nepodloženej dojmológii. Netuším, z čoho vo svojom odhade vychádzal Richard Sulík, to je jeho vec. Popri svojej práci som však od minulého leta okrajovo sledoval americké predvolebné dianie a tesne pred voľbami by som Hillary rozhodne príliš nefandil. Nie na základe akýchsi hmlistých dojmov alebo osobných preferencií. K pomerne skeptickému názoru na jej víťazstvo ma viedlo sledovanie zdrojov, ktoré som považoval za relevantné.

Napríklad ale nielen aj vyššie uvedených prieskumov, ktoré nabádali k veľkej opatrnosti pri odhadovaní výsledku. A keď už, tak hovorili skôr v Trumpov prospech. Zaujímalo ma teda, či o nich samotné SME v záujme vyhnutia sa dojmológii informuje aspoň rovnako intenzívne ako o iných známych prieskumoch favorizujúcich Hillary (ktorých relevantnosť však v tom čase bola už vážne spochybnená odhaleniami Wikileaks o prepojení a spolupráci desiatok redaktorov z veľkých médií, ktoré tieto prieskumy prezentovali, s Clintonovej volebným štábom).

ODPÍSANÝ TRUMP

Na moje počudovanie som o prieskumoch L.A. Times, Rasmussen a IBD/TIPP neobjavil ani slovo. (Nevylučujem, že sa kdesi v desiatkach správ, komentárov a článkov zmienka o nich nachádza, dokonca v to dúfam. Rozhodne však išlo ak vôbec o značne okrajové informovanie.) Ešte viac ma ale prekvapilo, že na SME prevažoval aj diametrálne odlišný odhad Trumpových šancí, než aký som na základe sledovania svojich zdrojov nadobudol ja.

Začítal som sa teda do komentárov, ktoré vychádzali v rovnakom období ako vyššie uvedené prieskumy po celý čas upozorňujúce na extrémne tesný a vyrovnaný súboj. Opakujem: extrémne tesný a vyrovnaný súboj.

Zopár titulkov a perexov z obsahu, aký na SME udával hlavný tón:

27. 9. Branislav Ondrášik: Prvá debata: Trump kričal, klamal... a prehral.
(Poznámka: Podľa L. A. Times sa Donald Trump počas troch nasledujúcich dní po "prehratej" debate dostal na jednu z piatich najvyšších pozícií počas celej svojej kampane a jeho náskok nad Hillary sa zväčšil na celých 5,6 percent, tj. 47,3:41,7.)

10. 10. Matúš Krčmárik: Jeho harabinčina hovorí jasne, Trump nemôže byť dobrým prezidentom.
(Poznámka: Presne o mesiac neskôr, tj. 10. 11., Matúš Krčmárik: Dajme Trumpovi šancu byť dobrým prezidentom.)

11. 10. Pavol Štrba: Trump padá do priepasti. Začína potápať celú stranu. Republikánsky kandidát má podľa najnovších analýz minimálnu šancu na víťazstvo vo voľbách.
(Poznámka: Podľa prieskumu L. A. Times viedol dňa 11. 10. Donald Trump nad Hillary Clintonovou o celé dve percentá: 45,3:43,3. Podľa Rasmussen Reports práve začínal viesť nad Clintonovou.)

14. 10. Tom Nicholson: Už len klinec do rakvy. Donald Trump zrejme definitívne potopil svoju kandidatúru vlastným neokrôchaným jazykom. Šikovnejšiemu šarlatánovi by sa však možno podarilo uspieť.
(Poznámka: Podľa L. A. Times dňa 14. 10. viedla Hillary Clintonová nad Donaldom Trumpom o 0,3 percenta. Podľa Rasmussen prehrával Trump zhruba o jedno percento.)

16. 10. Branislav Ondrášik: Za Trumpa sa hanbia už aj jeho hotely, hviezda muža v červenom rýchlo spľasla.
(Poznámka: Podľa L. A. Times viedol dňa 16. 10. Donald Trump nad Hillary o 0,6 percenta, tj. 44,5:43,9. Podľa Rasmusen Reports práve stúpal po krátkom jednopercentnom poklese a dostával sa znova na Clintonovej úroveň.)

20. 10. Tom Nicholson: Trump lepšie, ale Hillary naj. Aj napriek pokojnejšiemu výkonu sa republikanský kandidát na prezidenta USA zrejme definitívne odpísal.

Zábavná úloha č. 2: Hádajte, kto podľa L.A. Times aj Rasmussen Reports viedol v ten aj v nasledujúcich dňoch. Máte tri pokusy.

20. 10. Pavol Štrba: Trumpa opúšťa už aj červený juh. Získa Clintonová Texas?
(Poznámka: Podľa L. A. Times viedol dňa 20. 10. Donald Trump nad Hillary Clintonovou o 0,6 percenta: 44,4:43,8. Podľa Rassmusen Reports viedol v ten deň Donald Trump nad Hillary zhruba o jedno percento.)

23. 10. Benjamin Cunningham: Trump ako trucovité decko. Trump nie je ohrozením hry, ale je človekom, s ktorým v budúcnosti už nikto nebude chcieť hrať.

2. 11. Tom Nicholson: Trump na pokraji. Problém liberálov v Amerike je, že Hillary sa zásadne nelíši od nenávideného biznismena.
(Poznámka: Podľa L. A. Times dňa 2. 11. viedol Donald Trump nad Hillary Clintonovou o celých 5,4 percent, tj. 47,8:42,4. IBD aj Rasmussen uvádzajú v ten deň vyrovnaný a nerozhodný výsledok.)

7. 11. Pavol Štrba: Trump sa chváli, že sa vypracoval z nuly na vrchol. Nevypracoval.

Keby som nesledoval iné zahraničné zdroje, nadobudol by som z celkového kontextu týchto komentárov (spravodajstvo na tom bolo podobne), dojem, že Donald Trump dostáva jednu ťažkú ranu za druhou, je úplne neschopný, nevie, čo robí, a každú chvíľu vypadne z predvolebného boja s doživotnou hanbou.

Pritom viaceré prieskumy (plus ďalšie indície), ktoré sa ukázali byť najpresnejšie, už vtedy ukazovali, že Trump väčšinu tohto času nad Hillary viedol alebo s ňou viedol veľmi vyrovnaný boj, a každým týždňom veľmi cieľavedome umocňoval svoje momentum.

Pravdupovediac, mi mnohé z toho, čo som si na SME prečítal ohľadom Trumpových šancí, pripadalo ako značná a ničím okrem emócií, osobných sympatií/nesympatií a prieskumov z otvorene pro-clintonovského tábora nepodložená dojmológia.

Čítanková ukážka fenoménu tzv. wishful thinking (alebo tiež Wunschdenken) so všetkými jeho atribútmi. Tú by som čakal hocikde, len nie práve v denníku, ktorý rád uverejňuje články o chybách v úsudku a plamenne vystupuje proti iracionálnym prvkom v presvedčení konšpirátorov, homeopatov a pod. (Opakujem, že tu nehodnotím médiá ako také, ale ich prístup k Trumpovi a z neho vyplývajúci odhad jeho šancí na úspech. Zároveň zdôrazňujem, že tu nepíšem nič o kvalitách/nekvalitách samotných kandidátov.)

Netvrdím, že novinári mali preferovať akurát tri spomínané prieskumy, ktoré sa pri spätnom pohľade ukazujú ako najpresnejšie. Dopredu to naozaj nemohli vedieť.

Lenže ich vyjadrenia v článkoch vyzerali tak, akoby tieto relevantné prieskumy a množstvo ďalších dôležitých indícií ani nezohľadnili, akoby ich vôbec nebrali na vedomie. Alebo o nich ani nevedeli. Alebo vedeli, ale po celý čas ich svojim čitateľom zámerne zamlčiavali... Možností je viac, neviem, ktorá je správna.

Každopádne, nepovedali svojim čitateľom, že: "my si myslíme toto, ale existujú aj takéto relevantné prieskumy a indície, ktoré naznačujú toto". A presne v tom je problém.

Ten sa však ani zďaleka netýka iba SME. Aj viaceré ďalšie médiá s prívlastkom mienkotvorné akoby šírili jediný zvolený naratív (podobný tomu z amerických, ale aj britských mainstreamových médií), pričom dôsledne ignorovali všetky, aj relevantné zdroje informácií nesediace do vytvoreného obrazu.

Odhady amerických mainstreamových médií a expertov (v prospech Hillary) tesne pred voľbami:

null

PREČO?

Nedokázal som pochopiť, prečo niektoré médiá a ich komentátori, redaktori aj editori zväčša rozumní a v osobnom kontakte aj príjemní ľudia postupujú práve takto. Veď v dnešnej dobe sociálnych médií a rôznych alternatívnych zdrojov im muselo byť (snáď) jasné, že tieto informácie sa k čitateľom tak či tak dostanú. Navyše, obohatené o príchuť niečoho, o čom sa "v mainstreame" nehovorí a nepíše čo je dnes, vraj, veľmi vychytená príchuť.

A aby toho nebolo málo, ak sa tieto informácie ukážu ako závažné a voľby dopadnú diametrálne inak, než väčšina hlavných médií svorne a príliš sebaisto ohlasuje čo sa nakoniec aj stalo utrpí tým predovšetkým ich vlastná, digitálnou érou ťažko skúšaná povesť. (To sa nakoniec stalo tiež. Stačí si prečítať prevažujúce hodnotenia ich výkonu na Facebooku alebo v diskusiách, pokiaľ už radšej nie sú zamknuté.)

Prečo to teda robia? vŕtalo mi v hlave. Je to zámer, politický aktivizmus a zrada novinárskej etiky aj ideálov, alebo skôr akási chyba, nevedomé vytesňovanie, nedorozumenie či hrdinský akt, ktorého význam mi zatiaľ nedochádza?

Všetky potenciálne príčiny tohto javu sa dajú zredukovať na dve základné možnosti.

 1. Veľká časť hlavných médií sa už v skutočnosti nevenuje žurnalizmu, ale presadzovaniu konkrétnej politickej agendy a ideologických cieľov. Nesledujú pri tom záujmy svojich čitateľov, ale záujmy kohosi iného, prípadne abstraktné ideologické ciele.
 2. Veľká časť hlavných médií podľahla akejsi chybe úsudku a má bohužiaľ opakujúce sa problémy s vnímaním a správnym interpretovaním základných prvkov reality.

Osobne som naklonený skôr možnosti číslo 2. Nemyslím si, že väčšina našich hlavných médií definitívne zradila ideály žurnalizmu a venuje sa de facto politickému lobingu v prospech objednávateľov či vyvolenej ideologickej agendy.

Hoci predvolebné odhalenia Wikileaks jasne dokázali, že ani to nemožno cekom vylúčiť. Mám na mysli najmä odhalenia o "off-the-record" stretnutí či stretnutiach minimálne 65 redaktorov z ABC, Bloomberg, CBS, CNN, MSNBC, NYT, Huffington Post, Politico a ďalších veľkých médií s vysokopostavenými ľuďmi Hillarinej kampane. Alebo odhalenie toho, že CNN a CNBC spolupracovali s členmi Hillarinho tímu pri príprave otázok pre interview s Donaldom Trumpom čo neskôr vyhlásili za bežnú prax. Alebo odhalenie toho, že Hillary na rozdiel od Trumpa bola o otázkach v niektorých debatách informovaná dopredu.

Presvedčiť čitateľov o tom, že to u nás tak nie je, môžu jedine samotné médiá. Je to ich starosť a ak si chcú udržať dôveru svojich čitateľov, príjmy aj aký-taký spoločenský vplyv, malo by to trápiť predovšetkým ich. Preto sa analyzovaniu tejto možnosti ani hypotetickej kombinácii, tj. že médiá sú aj skorumpované, aj podliehajúce chybnému úsudku nebudem venovať.

Oveľa zaujímavejšia (a podľa môjho názoru aj pravdivejšia), je alternatíva číslo 2. tj. že mnohé médiá pri tejto aj iných veľkých témach čoraz častejšie podliehajú omylom a značne skreslenému vnímaniu reality. Práve tento aspekt ma zaujal natoľko, že som sa rozhodol preskúmať ho hlbšie.

Poznámka: Ešte predtým, než sa na záležitosť pozrieme zbližšia, chcem zdôrazniť, že táto "chybovosť" sa rozhodne netýka všetkých našich médií či už tých z "hlavného prúdu" alebo mimo neho. V prípade Donalda Trumpa som pred voľbami narazil aj na veľmi vecné, analyticky dobre zvládnuté a triezve hodnotenia jeho kampane aj odhady jeho možností. Námatkovo spomeniem niektoré komentáre na Aktuality.sk (ďalšie tam však patrili k tým najzmätenejším vôbec), alebo články a komentáre na Konzervativnyvyber.sk. Osobne hodnotím ako najlepšie k tejto téme texty Jaroslava Danišku na Postoj.sk, čo je však naozaj subjektívne. Navyše som nerobil žiadnu hĺbkovú analýzu, čiže je pravdepodobné, že fundovaných textov a odhadov bolo v našom mediálnom priestore viac.

PREHRATÁ DEBATA

"Náznaky sú všade. Deje sa niečo, čo experti z DC a mainstreamové médiá nedokážu zachytiť alebo pochopiť. Alebo jednoducho nechcú."

Prečo (ešte stále) vo veľkom vsádzam na víťazstvo Donalda Trumpa
Wayne Allyn Root
Profesionálny stávkar, Las Vegas
24. 10. 2016

Peknú ukážku skresleného vnímania reality, ktorému nepodliehali iba mnohí novinári a politológovia, ale aj veľa tzv. elít, často najmä z progresívne ľavicovo naladených kruhov (tj. sociálni, ľavicoví liberáli), som zažil po prvej prezidentskej debate. Tá sa konala počas našej pondelkovej noci a pôsobila na mňa pomerne vyrovnane.

Preto ma prekvapilo, že doslova už o pár hodín neskôr, v utorok ráno o 7:14 publikoval Branislav Ondrášik na SME článok: Prvá debata: Trump kričal, klamal... a prehral. Trochu neskôr, o 10:10, pridal Tom Nicholson svoj komentár: V americkej prezidentskej debate patrilo prvé kolo Clintonovej.

V poriadku, pokojne mohla vyhrať aj Clintonová, v tom som problém nevidel. Zarazila ma však iná vec: ako a podľa čoho to môžu páni Ondrášik a Nicholson tak rýchlo vedieť? A nielen vedieť, ale to v titulkoch aj verejne tvrdiť. Pritom samotný obsah článkov bol výrazne zdržanlivejší než sugestívny titulok "Trump kričal, klamal... a prehral" vyvolávajúci predstavu zúriaceho, klamstvá bľabotajúceho, no napriek tomu jasne prehrávajúceho Trumpa.

Vedeli to podľa prieskumu CNN a vyjadrení komentátorov lenže tak CNN, ako aj spomínaní komentátori boli v tom čase už jasne naklonení v prospech Hillary. (Bolo to ešte predtým, ako sme sa z Wikileaks dozvedeli o spolupráci mnohých redaktorov zo CNN s členmi Hillarinho tímu. Napriek tomu však bolo jednostranné zameranie CNN už vtedy evidentné každému, kto sa díval s otvorenou mysľou.)

Ich názory a výsledky ich prieskumov sa preto dali považovať nanajvýš za jeden uhol pohľadu, určite však nie za objektívny fakt.

Navyše, čo vlastne znamená vyhrať takúto debatu? Uviesť čo najviac pravdivých výrokov? Pôsobiť viac prezidentsky? Mať lepšie a racionálnejšie argumenty? Presvedčiť komentátorov? Presvedčiť divákov? Presvedčiť fokusové skupiny? Vyhrať v prieskumoch? Presvedčiť viac nerozhodnutých voličov? Obrátiť na svoju stranu viac opačne naladených voličov? Vyhrať voľby?

Nevedno, žiadny všeobecný konsenzus neexistuje. Každý sa na to môže pozerať inak, preto hovoriť o víťazstve (nijako nezadefinovanom) v takejto debate ako o objektívnom fakte, je nezmysel.

Okrem toho, v článkoch sa síce spomínalo, že webové ankety zaplavili Trumpovi fanúškovia, no bolo to spomenuté iba akosi na okraj, ako nie príliš podstatná informácia. Vôbec nebolo upresnené, že toto "zaplavenie webových ankiet" znamená Trump ovo jasné víťazstvo v cca. tridsiatich veľkých anketách na prevažne veľkých a rešpektovaných portáloch so státisícami hlasujúcich.

Isteže, na základe tejto indície by sa nedalo tvrdiť, že Trump debatu vyhral. Ale nie je to prinajmenšom faktor, o ktorom by čitatelia mali byť informovaní? Nie je to aspoň vec na zváženie? (Výpovedná hodnota presnej a vedecky zostavenej mikrovzorky by mala byť korigovaná výpoveďou dostatočne veľkej, hoci nepresnej a nevedecky zostavenej makrovzorky.)

Nebolo by lepšie, obzvlášť v rámci serióznej žurnalistiky, chvíľu počkať, ako sa debata prejaví vo veľkých prieskumoch (do troch dní od diskusie Trump v prieskume L. A. Times prudko výstupil až na takmer 6 percentný náskok nad Hillary v čase tohto prudkého stúpania uverejnil na Aktuality.sk Marek Hlaváč komentár: Trump ako porazený), a až potom informovať o kvázi víťazoch a porazených, namiesto bombastických titulkov už pár hodín po debate?

EHM... ACH...

Keď som na tento, podľa mňa chybný, prístup upozornil na svojom facebooku, dostal som od známeho zo spomínaných progresívne ľavicovo naladených kruhov príznačný komentár: "Ehm, citovat internetove ankety." A k tomu odkaz na článok Mashable, kde bolo zložito vysvetlené, prečo sa výsledkami takýchto ankiet (bez ohľadu na ich počet a objem hlasujúcich), netreba vôbec zaoberať. Vlastne, tí, čo ich reflektujú, a uvádzajú čo i len ako faktor na zváženie, sú smiešni čo býva v komunikácii s ľuďmi z tzv. progresívnej elity zvyčajne signalizované rôznymi citoslovcami. Najlepšie hneď v úvode vety, aby bol poučujúci rodičovsko-detský vzťah podprahovo nastavený už od začiatku.

Odpovedal som, že všetky argumenty o pochybnosti a nespoľahlivosti takýchto ankiet predsa platia aj pre tzv. expertné prieskumy a vyjadrenia komentátorov. Tieto odborné zdroje v krátkom predchádzajúcom období tvrdili, že Trump nakoniec vôbec nebude kandidovať. Potom, že nedodá potrebné dokumenty. Potom, že ide len o žart a je to klaun. Potom, že nemá šancu vydržať do primáriek. Potom, že nemá šancu vyhrať primárky. Potom, že nemá šancu na viac než 10 percent. Potom, že nemá šancu na viac než 20 percent. Potom, že už končí, potom, že už naozaj končí a teraz, že jasne prehral debatu. Treba im preto veriť a dôverovať bez ohľadu na to, čo človek vidí na vlastné oči?

Na to som dostal ďalšiu príznačnú odpoveď: "Ach. Tak si dajme fact-check, ked uz obvinujes ako kto naraba s faktami." A k tomu šesť odkazov na rôzne zahraničné články, z ktorých väčšina išla celkom mimo pôvodného merita veci.

Výsledok volieb a katastrofálna nesprávnosť odhadov väčšiny hlavných médií je najlepší fact-check. Túto diskusiu neparafrázujem preto, aby som sa vytešoval, ale preto, že je veľmi príznačná a ukazuje, aký prístup a spôsob uvažovania viedol mnohých inak inteligentných ľudí v médiách aj mimo nich k celkom chybnému záveru (rovnaký prístup ich viedol k zásadne chybným záverom napríklad aj ohľadom (ne)predvídania brexitu, bezpečnostných rizík imigračnej krízy a podobne).

Daný prístup sa vyznačuje týmito prvkami:

 1. Apriórne presvedčenie o vlastnej intelektuálnej nadradenosti signalizované samotným obsahom aj pomedzi riadky, napríklad spomínanými citoslovcami. (Aby sme si rozumeli pripúšťam, sú chvíle a situácie, kedy je v poriadku, že dospelý chlap vzdychá. Verejná facebooková debata o amerických voľbách, navyše s iným dospelým chlapom, však nie je jedna z nich.)
 2. Neovládateľné nutkanie poučovať bez zváženia a pochopenia pointy toho, čo druhý vlastne hovorí. Nepočúvanie druhých, úplná oddelenosť; protipól pôvodného významu slova pospolitosť alebo obec. Zameranie pozornosti čo sa týka prejavov druhého čisto na zachytávanie istých kľúčových slov a fráz, ktoré spúšťajú automatizovanú a silne emotívnu reakciu maskovanú za intelektuálnu kritiku. Kto signalizuje správne pózy/postoje/slová/vety, je priateľ bez ohľadu na to, čo reálne robí a ako sa reálne správa. Kto signalizuje nesprávne pózy/postoje/slová/vety, je nepriateľ bez ohľadu na to, čo reálne robí a ako sa správa. Diskutuje sa iba s osobami v množine "priatelia". (Sada póz/postojov/slov/viet slúžiacich na identifikáciu priateľa/nepriateľa sa mení v závislosti od práve najsilnejšej spoločenskej témy.)
 3. Exhibovanie vlastným rozhľadom odkazovaním na zdroje, autorov a články často nijako nesúvisiace s podstatou prvotného tvrdenia. Niekedy nejde o exhibovanie, ale o vytváranie dymovej clony a zámerné odkláňanie pozornosti iným smerom, keď dochádzajú vecné argumenty.
 4. Povýšenie dôvery v ozajstné alebo falošné autority nad vlastný úsudok a vlastné, podľa možností čo najmenej komplikované vyhodnocovanie videného a počutého.
 5. Vytesňovanie, nálepkovanie, zosmiešňovanie a apriórne spochybňovanie všetkého a všetkých, čo naburáva dopredu vyformovaný obraz o tom, ako sa veci majú. Viera v to, že práve ja som povolaný a oprávnený určovať, s kým sa ešte diskutuje, a kto už do verejného diskurzu nepatrí a zaslúži si priam obradné kolektívne odmietnutie, posmech či šikanovanie. Fascinácia sebou samým namiesto otvorenosti svetu, rozmanitosti a názorom ostatných ľudí.

(Poznámka: Ďalšie spoznávacie znaky, napríklad exhibovanie svojim vysokoškolským vzdelaním získaným na zvučne znejúcich zahraničných univerzitách, popisuje Nassim Taleb vo svojej známej eseji Intellectual Yet Idiot. Dodávam k tomu všeobecne platné pravidlo: Treba si dávať veľký pozor na všetky odhady a výroky týkajúcej sa sociálnej sféry od ľudí, ktorí už dlhší čas pôsobia v praxi, no napriek tomu si ako prvý či najdôležitejší bod svojich životopisov/promo textov uvádzajú štúdium na ľubovoľnej, zvučne znejúcej zahraničnej vysokej škole. Realita a skúsenosť ukazuje, že ich odhady spoločenského vývoja či riešenia spoločenských problémov bývajú 100 percentne chybné, tj. chybovejšie než by bol náhodný výber. Naopak, ich schopnosť sebareflexie býva spravidla presne nulová, čiže sú schopní mýliť sa neprestajne bez akejkoľvek korekcie, neraz aj v časovom rámci niekoľkých dekád.)

Nabudúce viac o veľkej bubline a prvkoch v myslení a prístupe, ktoré ju vytvárajú. Tiež o tom, ako sa im vyhnúť.Author: Jozef Karika # FitoPeme93
Spojené štáty2016-11-212
-
 50% ( 0 people voted )
+
Perspektíva: Bude záležať na tom kto sa dostane Trumpovi "na jeho jednoduchšiu" kobilku a ako ju bude vedieť osedlať. Darmo má /mal / peknú/pekné / manželky ..aj s dlhými nohami..., vie teatrálne hovoriť , je fešák, dokonca aj Hilary mu závidí jeho deti... Na riadenie sú potrebné iné prednosti a tie akosi sú neprezentné... Takže jeho manipulačný proces ...resp. proces s ním manipulovateľný začne... /napr. najvyšší drakomrat, výber najkrajších žien, luxusné prostredie...a iné srandičky../ Je tu však okrem jeho Zlínskej "erste" svokry aj Nemecký vplyv a Ruské reálie ... A Čína si zapýta svoje ... A tie vojny ..ktoré financujú USA ... a živia NATO... ... Veď už teraz sa posilňuje dolár ...aby mal kam padnúť.......
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-11-21 18:36:52 58d4289b
Vdaka tymto strankam som si uz vsimol, ze menejstatovci trpia potrebou riesit svoje osobne nezhody s inymi na internete pisucimi verejne, ze email konkretnemu cloveku im v takychto pripadoch rozhodne nepostacuje, pretoze takto by v suboji, "ktory z nich je vacsi debil", nikdy nedospeli k ziadnemu pre obe strany prijatelnemu zaveru a co je este horsie, aj ak by sa im nejakym zazrakom k nejakemu spolocne prijatelnemu zaveru dospiet podarilo, okrem nich by sa o tom nikto iny nikdy nedozvedel a to je pre nich uz absolutne neprijatelne, pretoze hlavnym cielom vsetkych ich vzajomnych prekaraciek je nielen to, aby sa o nich dozvedelo co najviac ludi, ale hlavne to, aby co najviac ludi s nimi prinajmensom vyjadrilo suhlas, ak uz nie otvoreny obdiv konkretneho nariekaca, alebo pociatok celozivotnej fascinacie jeho osobou...

Dokazem pochopit, ze niekde na internete existuje uzavreta komunita, napriklad menejstatovci, ktori podobnymi prkotinami denne ziju... Na druhej strane ale vobec nedokazem pochopit, co ich vzajomne kritiky robia na tychto strankach, ako je mozne, ze su sem adminom sustavne pustane...?

Koho zaujima, co, kedy, kde a preco povedal nejaky jemu neznamy Duro Haluska a aku psychicku traumu to sposobilo jemu rovnako neznamemu Marianovi Kapustovi, ako na to potom Marian reagoval a ktory z nich je podla Dura vacsi debil...? Co tu taketo prkotiny hladaju admin...? Ak tuzis riesit nazorove nezhody cudzich ludi, mozno by si mal zmenit profil tychto stranok na nejake internetove psychoterapeuticke zatisie...? Myslim, ze by si rychlo nasiel dostatok zaujemcov o pochvalu a obdiv... Tu mas uputavku: trpite nejakymi komplexami, nikto vas nechvali, nikto vas nechce obdivovat, uz si s tym nedokaze dalej poradit, navstivte nase stranky a ja vas tu budem čičíkať... :-DDD


komplexolog # TefeMose56
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-11-23 11:45:15 50017450

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sedem   šes
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Jak veřejné vzdělávání mrzačí naše děti


Jak veřejné vzdělávání mrzačí naše děti
Třicet let jsem učil v některých z nejhorších škol na Manhattanu i v některých z nejlepších, a během této doby jsem se stal expertem na nudu. Nuda byla v mém světě všude, a pokud ...
Vzpoura v americké armádě - zatím jen v elektronické podobě
Jak to dělají kosmonauti
Návod ako si aj “posledný” robotník nájde prácu a dobre zarobí

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0401 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made