Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

MORALIZÁCIA VS. SOCIÁLNE POKUTY


MORALIZÁCIA VS. SOCIÁLNE POKUTY

Moralizácia zo strany štátu

Potreba moralizácie na úrovni štátu je v našom systéme integrovaná na rôznych úrovniach, napríklad keď sa priznáte k trestnému činu alebo priestupku ktorý ste vykonali. Ak svoj čin explicitne oľutujete, tak je to častokrát poľahčujúca okolnosť a to nezávisle od toho, čo si skutočne myslíte a toho, čo pred súdom nakoniec hovoríte. Očividné zvýhodňovanie ľudí pod tlakom moralizácie (presadzovanie a následné oceňovanie morálneho rozhodnutia a na základe toho zmierňovanie trestu) jednoznačne potvrdzuje moralizačnú funkciu samotného štátu.

Moralizácia zo strany polície

Potreba moralizácie na úrovni polície je tiež veľká. Policajt vám podľa zákona nemusí dať za každú cenu pokutu, ale môže Vás napomenúť a spustiť moralizačnú prednášku o tom, že takéto veci sa nemajú robiť a treba poslúchať a nasledovať všetky (nielen dopravné) predpisy. Sem tam sa nájdu tí chladnokrvní policajti, ktorí si odpustia akýkoľvek moralistický prejav a dajú vám bez slov pokutu. Našťastie takíto policajti sú už na vymretie a veľká časť z nich chcú byť už tí "spravodlivejší" a vďaka svojim moralizačným rečiam pokuty svojim obetiam odpúšťať.

Potreba silnej moralizácie u polície je teda veľká.

Moralizácia vs. Sociálne pokuty

Rád by som popísal unikátny model pokút za (v princípe akékoľvek) priestupky, ktorý:

 • uspokojí silnú moralizačnú potrebu štátu
 • uspokojí moralizačnú potrebu u množstva policajtov (u ktorých je táto potreba nevybúrená obvykle sú to tí dobrí, čo nechcú dávať vysoké pokuty)
 • umožní zaviesť tzv. " sociálne pokuty " každý zaplatí toľko, koľko uzná za vhodné (v závislosti od toho ako sa finančne cíti)
 • toto rozhodnutie (o výške zaplatenej pokuty) zostane čisto dobrovoľné
 • pri správne nastavených parametroch (predpísaný čas moralizácie a výšky pokút) je možné dosiahnuť maximalizáciu ziskov z pokút a súčasne zabezpečiť efektívnejšiu prevenciu

Možnosť sociálnej voľby

Ak spáchate akýkoľvek priestupok (napríklad dopravný), budete mať na výber jednu z nasledujúcich troch možností:

 1. Zaplatiť pokutu v plnej výške a vyhnúť sa akejkoľvek moralizácii zo strany polície/štátu
 2. Úplne sa vyhnúť zaplateniu pokuty, ale absolvovať povinné moralizačné sedenie s vopred predpísaným časom trvania na polícii / štátnom úrade (ktorého dĺžka bude korelovať s vážnosťou priestupku / výškou finančnej pokuty)
 3. Zaplatiť časť pokuty a pomerne k tomu si znížiť dĺžku povinného moralizačného sedenia, napríklad na polovicu.

Tu by som rád podotkol, že súčasný stav je úplne ten najhorší. Musíte zaplatiť pokutu v plnej výške a súčasne sa častokrát nevyhnete ešte aj párminútovej moralizačnej prednáške.

Moralizačné sedenie

Moralizačné sedenie predstavuje verbálne presadzovanie akýchkoľvek moralizujúcich názorov voči páchateľovi priestupku, ktoré budú zo strany polície/štátu definovaný interval trvať, v závislosti od vážnosti spáchaného priestupku. Moralizačne sedenie nahradzuje finančný trest.

Vyššie sme si popísali, že štát aj polícia má silnú moralizačnú potrebu. Teraz si popíšeme, ako bude prebiehať samotné moralizačné sedenie.

Ak odmietnete zaplatiť pokutu za vykonaný priestupok, budete zadržaní a odvedení na policajnú stanicu. Tam sa podľa závažnosti priestupku budete musieť zúčastniť moralizačného sedenia, ktoré bude trvať napríklad 8 hodín. Pokiaľ vám to príde príliš dlho
(keďže svoj čas si ceníte príliš na to, aby ste celý deň sedeli na policajnej stanici a počúvali moralistické reči), môžete zaplatiť polovicu vašej finančnej pokuty a moralizačné sedenie skrátiť napríklad na 4 hodiny.

Ak ste chudobní, máte úžasnú možnosť neplatiť za priestupok úplne nič a len absolvovať niekoľkohodinové (prípadné niekoľkodenné) moralizačné sedenie (a súčasne uspokojiť moralizačnú potrebu štátu a polície).

Naopak ak ste bohatí, tak sa môžete úplne vyhnúť moralizačnému sedeniu a zaplatiť finančnú pokutu na mieste. Neuspokojíte síce moralizačnú potrebu štátu a polície, ale štátnu kasu určite.

Ak ste priemerný človek zo strednej vrstvy, tak sa len jednoducho zamyslíte nad tým ako veľmi si ceníte svoj vlastný čas (a život) a na základe toho absolvujete štátom predpísanú dĺžku moralizačného sedenia, plus zaplatíte adekvátny zlomok vašej pôvodnej pokuty.

Rád by som podotkol, že moralizačné stretnutie je po celú dobu vykonávané v izolovaných miestnostiach (s dostupnou pitnou vodou), kde okrem moralizujúcich príslušnikov štátu nie je ani GSM signál, ani wifi.

Maximalizácia ziskov

Výhoda tohto modelu pokút spočíva v tom, že je úžasne konfigurovateľný s vysokou granularitou.

Ak argumentujete tým, že väčšina ľudí nebude platiť pokuty a radšej absolvuje moralizačné sedenie, tak to len znamená, že dĺžka moralizačných sedení je nastavená v systéme príliš nízko. Väčšina ľudí si fakt dobre rozmyslí, či za parkovanie na prechode chce absolvovať 16 hodinový nudný, vyčerpávajúci a repetatívny moralizačný výklad zo strany polície alebo zaplatí 50 EUR.

Ak argumentujete, že väčšina ľudí sa bude vyhýbať moralizačným stretnutiam a radšej bude platiť pokuty, tak to len znamená, že výška finančných pokút je nastavená príliš nízko a treba ich adekvátne zvýšiť.

Záver

Správne nastavená výška pokút ako aj dĺžky moralizačného sedenia pre daný priestupok dokáže maximalizovať vyzbierané pokuty v prospech štátnej kasy.

Súčasne alternatívny prvok trestu moralizačné sedenie dokáže pôsobiť úžasne preventívne (fakt si dobre rozmyslíte, či vám parkovanie na prechode stojí za 16 hodín intenzívnej moralizácie na samotke). A čo je v našom sociálnom systéme úplne najdôležitejšie celý systém má silne sociálny ako aj dobrovoľný aspekt. Môžete sa dobrovoľne rozhodnúť, akú výšku pokuty zaplatíte a ak ste úplný sociálny prípad, tak nemusíte platiť úplne nič.Author: Pavol Luptak # DynaKixu13
Slovensko2015-02-263
-
 58% ( 2 people voted )
+
Horšie by bolo nútené sledovanie Kroka za krokom, Plného domu alebo to hnusné siedme nebo či čo to bolo.
VypIta placacka # CevePyli42
-
 45% ( 1 people voted )
+
2015-02-26 10:11:57 b229f9ae
autor yebo, kyjom alebo palicou. keď je kyj ťažký, ľudia si vyberú palicu, keď do palice klince, tak kyj. a tak sa bude postupne zväčšovať kyj a biť klince do palice.
aaa # RuxaQija4
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-26 20:49:52 b22959cd
autor yebo, kyjom alebo palicou. keď je kyj ťažký, ľudia si vyberú palicu, keď do palice klince, tak kyj. a tak sa bude postupne zväčšovať kyj a biť klince do palice.
aaa # RuxaQija4
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-02-26 20:49:52 b22959cd

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   št
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

O ČEM SE NESMÍ PSÁT: DĚSIVÉ ZKUŠENOSTI DOMÁCÍCH HOLANĎANŮ S IMIGRANTY


O ČEM SE NESMÍ PSÁT: DĚSIVÉ ZKUŠENOSTI DOMÁCÍCH HOLANĎANŮ S IMIGRANTY
Zkušenosti obyčejných Holanďanů, o kterých se v médiích nepíše. Lídr a zakladatel strany pro svobodu (PVV), Geert Wilders vystoupil v holandském parlamentu a popsal zoufalé zkušenosti ...
Zdravá ekonomika – pilier demokracie
Umírající dolar a nový měnový řád
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0264 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles