Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

MÝTUS: FLUÓR V ZUBNEJ PASTE JE NEBEZPEČNÝ


MÝTUS: FLUÓR V ZUBNEJ PASTE JE NEBEZPEČNÝ

Mýtus hovorí, že fluór (alebo fluorid) v zubnej paste je zdraviu škodlivý. Opak je pravdou fluór v zubných pastách je nesmierne dôležitý pre prevenciu zubného kazu.

Väčšina odborníkov na ústnu hygienu a prevenciu sa zhoduje na názore, že zubné pasty s obsahom fluoridu sú jednoznačne prospešné pre stav našich zubov.

Fluór je prírodne sa vyskytujúci prvok. Nachádza sa napríklad vo vode, čaji, rybách a mnohých ďalších potravín. Dokonca fluór sa bežne vyskytuje aj v balených vodách.

Fluór tvorí s inými prvkami soli, tzv flouridy, napríklad fluorid sodný alebo fluorid draselný. V zubných pastách sa používa fluorid sodný.

Ešte v prvej polovici minulého storočia prišli vedci na to, že ľudia, ktorí pili vodu s obsahom fluóru, mali až o dve tretiny menší výskyt zubného kazu.

Z bežnej stravy denne prijmeme okolo pol až jeden a pol miligramu fluóru. Z prijatého fluóru v jedle alebo tekutinách sa do tela vstrebe asi 80%. Fluór sa ukladá do kostí a do zubov vo vývoji.

AKO NÁM FLUÓR PROSPIEVA

Fluór pôsobí na zubnú sklovinu u malých detí, ešte pred prerezaním zubov, čo vedie k tvorbe silnejšej a odolnejšej vrstvy skloviny na povrchu zubov.

Druhou výhodou fluóru je, že vďaka nemu sa na zube tvorí ďalšia odolnejšia vrstva. Týmto procesom, ktorý sa nazýva remineralizácia, sa spevňujú miesta na zube, kde predtým došlo k odvápneniu zubnej skloviny.

ČO SA NACHÁDZA V ZUBNEJ PASTE

Bežná zubná obsahuje okolo 75% vody a iných zvlhčovačov. Ďalších cca 20% tvoria brúsne častice (kremičitany alebo pomletý vápenec), 1-2% sú peniace prostriedky, príchute, farbivá a nakoniec fluorid, vo forme fluoridu sodného.

PREČO SA DÁVA FLUORID DO ZUBNEJ PASTY?

Obsah fluoridu v zubnej paste má zásadný význam v prevencii vzniku zubného kazu. Zubné pasty s fluoridmi znižujú pri pravidelnom používaní kazivosť chrupu o 20 až 30 percent.

PREČO SA ĽUDIA BOJA FLUORIDU V ZUBNÝCH PASTÁCH?

Vzhľadom na prínos fluoridu v boji so zubným kazom sa vo viacerých krajinách začalo s fluorizáciou pitnej vody. Prvou krajinou bolo USA v polovici minulého storočia. Už vtedy sa objavili rôzne konšpiračné teórie, ktoré tvrdia, že ide o spôsob ovládania obyvateľstva fluór údajne otupuje mozog, znižuje schopnosť samostatného rozhodovania, oslabuje imunitu a pod. Konšpirácie najprv tvrdili, že s ľuďmi takto manipulujú komunisti, potom to mala byť vláda USA, CIA, nacisti, mimozemšťania, ilumináti atď. Údajne chceli vlády a farmaceutické firmy znížiť zdravie obyvateľstva, aby mohli predať viac liekov, prípadne vláda chce znížiť IQ obyvateľstva.

V skutočnosti bola fluorizácia vody jedným z najrozsiahlejších a najúspešnejších zdravotníckych opatrení vo svete, ktoré prispelo k výraznému a dlhodobému zníženiu výskytu zubného kazu. Fluorizácia vody prebiehala aj na Slovensku, no z ekonomických dôvod bola v roku 1988 pozastavená. V niektorých krajinách sa voda fluorizuje aj dnes (USA, Veľká Británia).

Odporcovia fluóru radi argumentujú ojedinelými štúdiami, ktoré naznačovali, že fluór (najmä vo forme fluorizácie vody) by mohol spôsobovať Downov syndróm, stareckú demenciu, zníženie IQ. Žiadna štúdia však tieto tvrdenia jednoznačne nikdy nepreukázala. Naopak, tieto štúdie trpeli mnohými nedostatkami, ktoré ich zdiskreditovali. Jedno z často sa vyskytujúcich tvrdení o fluorizácii vody je, že spôsobuje rakovinu. Žiaden súvis medzi fluorizáciou vody a rakovinou nebol doposiaľ potvrdený.

REÁLNE RIZIKÁ FLUÓRU

Môže nás otráviť fluór zo zubnej pasty?

Rovnako ako všetky látky na našej planéte, či už prírodné alebo tie syntetické, aj fluór môže mať pri nadmernom príjme toxické účinky. Pri jednorazovom predávkovaní fluórom hovoríme o akútnej toxicite, ktorá sa môže prejavovať bolesťami hlavy, zvracaním, srdečnou arytmiou. V prípade veľkého predávkovania môže spôsobiť aj smrť. Pre akútnu otravu by 70 kg vážiaci dospelý človek musel prijať 5-10 gramov fluoridov. Teda pre prvé príznaky otravy fluórom by človek musel skonzumovať naraz vyše 33 stogramových zubných pást s obsahom fluoridov 1500 ppm (pojem ppm vysvetľujeme nižšie v článku). A to hovoríme o konzumácii teda zubné pasty by človek musel prehltnúť. A ak by sa človek chcel otráviť fluoridmi vo vode, musel by naraz vypiť viac ako 5 tisíc litrov vody. Omnoho skôr by ho však otrávila samotná voda (áno, aj obyčajná voda môže mať smrteľné účinky, ak jej naraz vypijete cca 5-6 litrov).

Dlhodobé predávkovanie fluórom spôsobuje chronickú toxicitu, ktorá sa u ľudí vyskytuje ako tzv. zubná fluoróza alebo kostná fluoróza. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že dlhodobý príjem medzi 2-8 mg fluoridov môže spôsobiť prvé štádium kostnej alebo zubnej fluorózy. Zubná fluoróza sa vyskytuje predovšetkým u detí.

Riziko fluorózy u malých detí

Malé deti by nemali používať priveľmi fluoridované zubné pasty z jedného hlavného dôvodu: deti zvyknú zubné pasty prehĺtať. 2-3 ročné deti prehltnú až 70% použitej pasty a dokonca ešte aj 5-ročné deti prehĺtajú ešte polovicu pasty. Zubné pasty pre deti preto obsahujú niekoľkonásobne menej fluoridu ako pasty pre dospelých.

Sklovina trvalého chrupu, ktorý sa u detí začne objavovať vo veku okolo veku šesť rokov a neskôr, sa vytvára omnoho skôr než sa začnú prerezávať trvalé zuby. V prípade predných trvalých zubov to nastáva v čase medzi polrokom a štvrtým rokom života dieťaťa. V tej dobe je dozrievajúca sklovina náchylná na rôzne faktory, ktoré by ju mohli poškodiť. Medzi tieto vplyvy patrí aj nadmerný príjem fluóru, ktorý môže mať za následok vznik spomínanej fluorózy.

Zubná fluoróza sa prejavuje škvrnitosťou zubnej skloviny, zuby môžu mať biele škvrny, ale môže spôsobiť aj zmenu tvarov zubov a ich zhnednutie.

Keďže malé deti zvyknú zubnú pastu prehĺtať, je treba dbať na to, aby deti používali zubnú pastu s nižším obsahom fluoridu.

Dôležitá je však informácia, že po skončení vývoja zubnej skloviny už riziko fluorózy nehrozí. Dospelí sa teda nemajú čoho obávať.

Iné riziká

Treba ešte dodať, že zriedkavo môže vyskytnúť alergia na fluór vo forme začervenania kože v okolí úst, kde dochádza k priamemu kontaktu zubnej pasty s ústami.

A AKÉ SÚ BENEFITY FLUORIDU V ZUBNEJ PASTE?

Fluoridy v zubnej paste majú viacero účinkov: Vytvárajú na povrchu zubu vrstvu, ktorá je odolná voči kyselinám a zabraňuje prenikaniu mikróbov z ústnej dutiny do zuba.

Fluoridy potláčajú v ústach kvasenie sacharidov a tým sa obmedzuje tvorba kyselín, ktoré narúšajú povrch zuba.

KOĽKO FLUORIDU JE V ZUBNEJ PASTE?

V množstve zubnej pasty, ktorú si bežne vytlačíme na zubnú kefku (podľa odporúčaní by to mal byť objem vo veľkosti hrášku), je približne 0,3 mg flouridu (pri zubnej paste s obsahom flouridu 1500 ppm).

Obsah fluoridu v zubnej paste sa označuje jednotkou ppm, čo vyjadruje koncentráciu fluoridu v tube. Napríklad 400 ppm znamená, že pasta obsahuje 400 milióntin fluoridu. Toto číslo vyjadrené v percentách znamená, že pasta obsahuje 0,04% fluoridu.

Podľa zákona musia mať zubné pasty na obale v zložení uvedené, či obsahujú fluorid. Zo zákona stačí len informácia, či pasta fluorid obsahuje. Poctivejší výrobcovia uvádzajú aj jeho obsah.

Zákon ale určuje maximálny obsah fluoridu v zubných pastách. Tento limit je stanovený na 1500 ppm, teda žiadna zubná pasta predávaná na našom trhu nesmie obsahovať viac ako 0,15% fluoridu.

Dospelým sa odporúčajú zubné pasty s obsahom 1000 ppm fluoridu. Ako sme už spomínali, malé deti pastu prehĺtajú a tak prijmú vyšší obsah fluoridu ako dospelý človek a preto zubné pasty pre deti vo veku 2-3 rokov by mali mať obsah fluoridu menej ako 400 ppm. Deťom v predškolskom veku sú určené pasty s obsahom fluoridu 500-700 ppm. Pasty s obsahom 1000 ppm a viac by mali deti používať až v školskom veku v tomto veku by už mali byť deti naučené zubnú pastu neprehĺtať.

FLUORIZÁCIA U ZUBÁRA

Fluorizácia sa vykonáva aj profesionálne dentistami. Ide o aplikáciu fluóru v rôznych formách priamo na zuby vo forme gélu, peny alebo ústnym výplachom.

Takáto lokálna aplikácia fluóru je bezpečná forma ochrany zubnej skloviny, najmä u pacientov s vysokým rizikom vzniku zubného kazu alebo napríklad u ľudí, ktorí nosia trvalé strojčeky, či pri onkologických pacientoch.

ZÁVER

Zubné pasty s obsahom fluoridov majú jednoznačný pozitívny a overený účinok v boji proti zubnému kazu.

Ak tieto zubné pasty nebudete pravidelne prehĺtať, je ich používanie úplne bezpečnéa nepredstavujú pre naše zdravie žiadne riziko. Naopak, zubným pastám s obsahom fluoridu vďačíme za zdravší chrup.

Odpoveď na otázku, či je fluór nebezpečný, je rovnaká ako pri akejkoľvek inej látke záleží na jej koncentrácii. A koncentrácia fluóru v zubných pastách je absolútne bezpečná.Author: KBK # BemiWehy09
Zdravie2014-12-1221
-
 21% ( 23 people voted )
+
všeobecné frázy ........ ako keby som čítal reklamný leták.
nič konkrétne ... trebars: "Vytvárajú na povrchu zubu vrstvu, ktorá je odolná voči kyselinám a zabraňuje prenikaniu mikróbov z ústnej dutiny do zuba."
ako tento proces prebieha? nenarušuje zubnú sklovinu? ..............

klifton # GexiSosy84
-
 54% ( 3 people voted )
+
2014-12-13 22:11:52 5f67a00a
tu mas uryvok z viki... dement =DFluorid sodný je klasifikován jako toxi
cký
jak při vdechování (prachu nebo
aerosolů
), tak při požití.[8] Při velkých dávkách postihuje sr
dce
a oběhový systém, smrtelná dávka pro 70 kg člověka se odhaduje na 5–10 g.[4]Při vyšších dávkách používaných k léčbě osteoporózy může fluorid sodný způsobovat bolest[/u
rl] v nohou a neúplné stresové
zlomeniny. Také dráždí ža
ludek
, někdy tak silně, že může způsobit vředy. Pomalu se rozpouštějící a potahované verze tablet fluoridu sodného nemají tak významné žaludeční vedlejší účinky, slabší a méně časté jsou i komplikace v kostech.[9] Při nízkých dávkách používaných k fluoridaci vody je jediným jednoznačným vedlejším účinkem zu
bní fluoróza
, která může změnit vzhled zubů u d
ětí
během vývoje chrupu. Většinou jsou tyto účinky slabé a není pravděpodobné, že by měly skutečné dopady na vzhled zubů nebo na zdraví.[10]


cickosko # FajeLyna69
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-13 22:24:46 bc7b648c
"no bouprisam"...
Joplins # BeguQege48
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-12-13 23:06:36 5a403c45
Celá pravda je taká, že v skutočnosti žiadne zubné pasty ani kefky nepotrebujeme. Pozrite sa na zvierata v lese. Problém je, že zuby nenamáhame na tlak a nejeme stravu akú by sme mali.
Peter # FikyMigu16
-
 67% ( 5 people voted )
+
2014-12-13 23:49:03 57f4e78f
peter bude dalsi ko*ko*tko, zver ma chrup v dobrom stave, teda ta ziva zver, pretoze akonahle je poskodenie chrupu vacsie tak skape

to su podobne dristy jak to, ze rakovina je moderna ludska choroba...taky prd, rakovina je tu s nami uz dlho a postihuje domace zvierata aj divoku zver

Yanath # VepeBeke80
-
 50% ( 2 people voted )
+
2014-12-14 00:00:26 559f68d2
sa tu jebkate jak male deti , skratka je dobre zname ze fluorid sodny je toxicka latka a ci uz vo vacsich ,alebo mensich davkach stale je toxicky a co je toxicke, to telu neprospieva .
cickosko # FajeLyna69
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-12-14 00:42:54 bc7b648c
loading...
ak sa dobre pamätám, tak flutizovali vodu aj v stalinovských gulagoch. Určite to robili preto, aby mali väzni zdravé zuby
hg # SotuCyvu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-14 10:20:40 2e1ea742
hg ty mas teda pamat, ale ja som fluorizaciu zazil v skole kazdy rok a zaujimave, ze nemam ziadny kaz a vsetky zuby....
rafael # RusyNecu46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-14 10:30:01 59ad0eb9
Rafael, ale zjavne ti fluor znemoznil pouzivanie mozgu. To je tiez jedno z bocnych ucinkov-znizovanie IQ. Alebo nam tu chces naznacit, ze pravidelne pozivanie JEDOV je nejakému jedincovi zdraviu prospesne?? Fluor sposobuje u ludi znizenie agresivity, otupenie mozgovej cinnosti, je mozne ze je prospesny pre zuby, co nieje dokazane. Pouzivanie fluoru bolo ako prve aplikovbane na amerických veznov... to ma tiez vypovednu hodnotu..
Hansen # WywyWyjo95
-
 50% ( 2 people voted )
+
2014-12-14 12:22:23 5b7fa5a1
cickosko - "a ci uz vo vacsich ,alebo mensich davkach stale je toxicky a co je toxicke, to telu neprospieva"

Zakladne pravidlo vo farmakologii - toxicita kazdej latky zavisi na DAVKE. Fluorid vo vacsich davkach je toxicky (to je aj voda), ale v davkach v akych je v zubnej paste (pokial ju neprehltas) nie je toxicky. To iste plati aj o fluoridovanej vode (cca 1 ppm fluoridu).
A to ze fluorid robi zubnu sklovinu odolnejsou voci kazu je fakt - premiena sklovinny hydroxyapatit na fluoroapatit, ktory je odolnejsi voci bakterialnym kyselinam.
wacawc # GemaQypa77
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-12-14 12:42:38 b229a781
Hansen si ale kokutek, takze kvoli absencii zubneho kazu nepouzivam mozog? Lebo nefunguju vase predpovede? Kolko mas ty zubov a kolko mas rokov? Lebo podla prispevku mas oboje vo velmi skromnom stave.
rafael # RusyNecu46
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-12-14 14:11:13 59ad0eb9
* meď, zinok, mangán, fluór, jód, molybdén, bór, kremík, železo

Yanath # VepeBeke80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-14 14:48:04 559f68d2
Treba vyskušať čistiť zuby sódou bikarbónou. Tá neutralizuje kyseliny v ustnej dutine a hlavne teda na zuboch, tak, že vnoci sa vám zuby nepokazia, lebo nebude tan dosť kyseliny.Zároveň však je potrebné mať dostatočný príjem vápnika. Z neho máme zuby aj kosti, telo používa vápnik na neutralizáciu kyselín v organizme a vyrovnáva tak PH. Tak, že keď nemá dosť vápnika, tak si ho vezme z kostí a zubov a potom začínajú problémy, ako osteoporóza či prodontitída. Najlepšie by bolo ak by sme dokázali do tela prijať vápnik v podobe hydrátu vápna, ale to je nebezpečné lebo je silne alkalický a môže poškodiť sliznicu. Avšak iné vápniky nie sú dosť účinné, iba ak dlhodobý príjem v niššej dávke ,ako napr. liter mlieka na deň.Ak už ste chorý treba skúsiť injekcie calcium, ktoré spôsobujú po podaní do žily teplo a mnoho ľudí ich zle znáša, lebo je to rýchla zmena PH v krvi.Vápnik pomáha udržiavať vysoký tlak krvi ale aj iné procesy v tele, hlavne nervové vzruchy a podobne. V tejto dobe je naša civilizácia hlboko pod hranicou normálnej hladiny vápnika. Sme podvíživení a to si vyberá svoju daň. Zubári si spravili z toho biznis. Ako pomôže fluoridácia, keď zub je riedky a krehký? Nech potom vymyslia vápnikáciu a nie flôridáciu.
Sando # QeluKefe05
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-12-14 21:37:51 5c341847
Naozaj vseobecne kecy. Skuste zjest jednu celu neskodnu zubnu pastu a skoncite s otravou v nemocnici. Po dvoch si uz podavate ruky s kamosom patologom.

Prokop # ViluDimi15
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-12-14 22:50:57 4df7e01b
WACAWC ----- neviem kde si prisiel na to ze voda sama o sebe je toxicka ........ tu mas postuduj trochu

http://old.vscht.cz/document.php?docId=8130

cickosko # FajeLyna69
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 03:03:56 bc7b648c
Voľakedy za minulej éry to džgali deťom v tabletkách. Vraj na lepšie zuby. Účinnejší bol snáď už len železný sirup. A nehovorím o experimentálnych očkovaniach, samozrejme nemyslím to povinné.
VypIta placacka # CevePyli42
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 08:50:19 4e62cc6a
Ano flor je prospesny pre zuby.
Tak ak chcete byt dementi zo zdravymi zubami, nech sa paci. Lestite si zuby 5x denne po kazdom jedle.

Mimochodom, su nejake bezfloridove zubne pasty?

capko # KivySoke83
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 09:15:48 5f667151
jedna vec je ci je fluor zdravy pre zuby. druha je ako ovplyvnuje tzv. pineálnu gľandu. a to nie je ani tak otazka IQ ako otazka schopnosti pouzivat 3tie oko. nieco coho sa elity boja od nepamati!!
kaktus # GosyLebu71
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-15 11:42:48 d4189ab2
cickosko - voda nie je toxicka? Skus vypit 20 l vody na jedno posedenie.

Toxicita zavisi od davky.
WACAWC # DugiHise50
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-12-15 14:57:11 b229b20b
typicke dristy vyrobcov zubnych past...mam len 2 otazky:
1) je fluor bojovy plyn?
2) nedostava s a fluor zo zubnych past cez sliznice do krvi a potom aj do mozgu?(alebo si kazdy vyplachujeme usta pol hodinu?)

cockerba # CanyQuxu75
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-12-18 16:22:21 d9901faf

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   jed
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0671 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo