Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

MÝTUS REGULÁCIE ŠŤASTIA


MÝTUS REGULÁCIE ŠŤASTIA

Jedným z častých mýtov našej civilizácie je mýtus regulácie. Má rôzne verzie ale jeden spoločný základ. Tým je predstava, že človek ako jediný tvor na tejto planéte môže uniknúť krutým silám Vesmíru, môže riadiť jeho slepé sily vo svoj prospech, môže si zabezpečiť vlastnými silami šťastie.

Iste, nikto nepredpokladá, že dokáže ovládať napríklad termodynamické zákony, nemôže zrušiť gravitáciu, nemôže vytvoriť perpetuum mobile a podobne. Ak chce lietať, tak musí prekonať gravitáciu silou a k tomu nenávratne spotrebovať voľnú energiu. Je to samozrejmé a nik nepredpokladá, že by mohol lietať len preto, že je to pekné a ešte krajšie by bolo, keby ho to nič nestálo.

Je tu však podstatná oblasť javov, u ktorých kupodivu predstava, že by sme ich nemohli ovládať, neplatí. Takouto oblasťou je každý jav, v ktorom je podstatné, ako sú prvky, ktoré sa tohoto javu zúčastňujú, vo vzájomných vzťahoch, ide teda o systémy, v ktorých kľúčovou otázkou je usporiadanie, organizácia. Práve tu si radi pestujeme mýtus regulácie, mýtus, ktorý implicitne predpokladá, že v usporiadaní systémov je možné všetko, alebo skoro všetko, a to bez neželaných následkov.

V článku Zákonitá distribúcia bohatstva som popísal ako sa bohatstvo v sieti ekonomických vzťahov nerovnomerne distribuuje, nie z dôvodov morálnych pokleskov chamtivcov, ale ako doslova fyzikálny dôsledok nehomogenity siete. Nie je to teda etický problém, ale ide o jav, ktorý funguje mimo akéhokoľvek diskurzu o spravodlivosti, či nespravodlivosti. Dokonca ide o zákonitosť, ktorá definuje nespravodlivosť ako prírodnú zákonitosť.

A tu prichádzajú často na scénu regulátori s tézou: "ale predsa od toho má človek rozum, aby sa dokázal vzoprieť bezduchému prírodnému procesu!"

Nebudem tu teraz rozoberať určitý konkrétny prípad regulácie, ostatne o tom existuje bohatá libertariánska polemika. Na tomto mieste sa budem zaoberať metódou, ktorú regulátori používajú pri analýze nejakého problému. Z ich pohľadu vyzerá svet ako etický problém, teda ako miesto vzťahov, ktoré sa dajú jednoznačne rozdeliť na dobré a zlé, pričom samozrejme tie zlé treba odstraňovať a tie dobré posilňovať. Súčasne však uznávajú, že svet je mimoriadne zložitý a komplexný.

Ako teda postupujú regulátori šťastia? Z celej (aj nimi uznávanej) komplexity vyberú jeden parameter, prisúdia mu validitu dobrý/zlý a ten začnú regulovať. Napríklad usúdia, že je zlé, ak niekto vlastní desiatky miliárd dolárov a zároveň miliardy jedincov žijú z dolára na deň. V ideálnom prípade teda tento jediný parameter začnú regulovať tak, že na sieť ekonomických vzťahov rozprestrú sieť redistribúcie bohatstva a veria, že tým sa problém vyrieši. A v tom je práve jadro doslova hlúposti tejto metódy. Sieť vzťahov je ako sa všetci zhodneme komplexná, nemožno z nej vypreparovať jeden parameter a ten upravovať bez ohľadu na dopad na parametre iné. Každý uzol siete tej komplexity reaguje na každú zmenu každého parametra zmenou všetkých ostatných parametrov, v tom predsa tkvie komplexnosť.

Ako som v spomínanom článku ukázal na príklade distribúcie bohatstva, ak na sieť rozloženia bohatstva rozprestrieme sieť prerozdelenia, čiže jeden parameter nerovnomernosti rozdelenia bohatstva rozprestrieme sieť redistribúcie, tak síce v ideálnom prípade bude mať každý rovnaké bohatstvo, ale súčasne bude celkové bohatstvo siete oveľa menšie a sieť prestane byť schopná vytvárať svoju komplexnosť, nebude sa vyvíjať. Najprv spomalí svoj rozvoj, potom bude stagnovať a nakoniec upadať až k vlastnému rozpadu. Nemožno súčasne chcieť, aby boli zdroje distribuované rovnomerne a súčasne, aby sieť udržala svoju komplexnosť. Dva parametre z mnohých, ktoré sú vzájomne previazané tak, že sa vylučujú. Rovnaký prírodný zákon, ako je gravitačný, či termodynamické zákony.

Poznáme iný príklad komplexnej siete, biosféru, kde vidíme ako svet reálne funguje. Život je tak nesmierne zložitý, že ho ani čiastočne nedokážeme popísať a on si úspešne na tejto planéte funguje už vyše tri a pol miliardy rokov a neustále zvyšuje svoju komplexnosť, a to napriek piatim hromadným vymieraniam. Zmena v každom uzle mimoriadne zložitej komplexnosti biosféry prebieha práve v tom bode a má cez sieť vzťahov dopad postupne na celú biosféru a následne cez komplexnosť vzťahov aj na seba. V podstate to je iba inak prerozprávaná Darwinova predstava o evolúcii. Každý organizmus koná pre presadenie vlastných génov maximum bez ohľadu na dopad v biosfére. A toto (na rozdiel od racionálneho plánovania) skutočne funguje a dokáže vždy optimum možného vo všetkých parametroch naraz. Nie ideálne maximum v parametre jednom.

Je to vždy za cenu strát. Nedá sa predstaviť súčasne nehomogénna sieť, kde by boli všetci víťazi. Aj to je prírodný zákon, zákon, ktorý dokonca podľa empirických pozorovaní má charakter tzv. mocninového zákona, podľa ktorého, ak sledujeme v komplexnej sieti kvantitatívne parametre, ktoré vzájomne na seba úzko pôsobia, tak výsledok sa rozdelí nie lineárne, ale mocninovo. Napríklad malá skupina vlastní väčšinu bohatstva, alebo pri rovnomernom sypaní piesku na hromádku je drvivá väčšina vznikajúcich lavín malá a iba nepatrná časť mohutná, alebo pri vymieraní živočíšnych druhov je drvivá väčšina malých vymieraní a iba pár masových, atď.

Ani príroda nevymyslela nič lepšie a tvorivejšie ako živelnosť, teda stav, keď sa komplexita nereguluje inak ako autonómnym úsilím každého jej bodu. A to chcú regulátori všetkých vyznaní prikazovať vetru, dažďu v situácii, keď nie sú ani schopní popísať, nieto ešte pochopiť to, čo chcú regulovať v celej jeho zložitosti.

http://www.menejstatu.sk/mytus -regulacie-stastia/Author: Radek Domica # XuwoNiwi92
Slovensko2014-05-153
-
 45%  ( 1 people voted )
+
..."má človek rozum, aby sa dokázal vzoprieť bezduchému prírodnému procesu"....
..."Ani príroda nevymyslela nič lepšie a tvorivejšie ako živelnosť"...


Fero # LifuRoru61
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2014-05-15 10:51:49 d9777929
Už le tááák na rýchlo --ide vážny hokej..TRVALÝ POCIT ŠŤASTIA... by mal byť pozdravom... na SK!
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-05-16 19:45:10 58d4289b
--Hlavne by mal mať človek rozum aby dokázal prírodu rešpektovať a chrániť.Čo to je "bezduchý prírodný proces"?Prírodu sme bezducho doničili my.Tvory mysliace!!
Aj z hokeja sa trvalý pocit šťastia vytratil.Prehrali sme. Šťastie je vrtkavé!Recept na trvalé šťastie neexistuje. . Existujú len frázy a tie sú nanič.

Jambo # CapuSuxo47
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-05-17 11:58:09 4e625579

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sedem   dva
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Detekovali jsem mimozemský život ano, či ne?


  Detekovali jsem mimozemský život ano, či ne?
Pokud ano uplynulo od toho okamžiku již 40 let. V té době totiž sondy Viking hledaly jeho přítomnost na povrchu Marsu. Tehdejší závěry naději ve významný objev pohřbily a některé díl...
Tajná laboratoř USA v Gruzii: Jaká „monstra“ tady přivádějí na svět?
VEĽKÝ ŠTÁT + DEMOKRACIA = SMRTEĽNÁ KOMBINÁCIA
Rozpad Európskej Únie práve začal

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0234 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles