Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Majstrovstvá sveta v Brazílii: Radosť a príťaž


Majstrovstvá sveta v Brazílii: Radosť a príťaž

Majstrovstvá sveta vo futbale dominujú Brazilskej spoločnosti viac ako ktorákoľvek iná udalosť. Každé štyri roky sa z celej krajiny stane sekta oslavujúca tento šport. Žiadna iná krajina nevyhrala majstrovstvá viac krát ako Brazília. Je teda pochopiteľné, že v roku 2010 po vyhlásení Brazílie ako hostiteľskej krajiny majstrovstiev 2014, tisícky ľudí oslavovali na plážovej party v Riu. My Brazílčania sme cítili, že futbal prichádzal domov. A boli sme šťastní.

Boli sme šťastní aj keď bývalý prezident Luiz Inácio Lula vyhlásil, že súkromní investori túto príležitosť využijú a začnú vo veľkom investovať v našej krajine. "Budú to majstrovstvá súkromného sektora," vyhlásil v roku 2008. Minister športu Orlando Silva nás ubezpečil že peniaze daňových poplatníkov nebudú použité na výstavbu štadiónov. Dane vraj budú použité len na výstavbu infraštruktúry ktorá bude slúžiť Brazílčanom aj po skončení majstrovstiev. Vládni politickí stratégovia vytvorili príbeh na ktorého konci je šťastná, prosperujúca a moderná Brazília ktorá bude hostiť prestížne svetové udalosti.

Potom sme začali tušiť že daňoví poplatníci z toho nakoniec predsa len nevyjdú úplne bez ujmy. Infraštruktúra Brazílie nebola v stave, v ktorom by bola schopná zvládnuť nápor, ktorý so sebou nesú majstrovstvá sveta. Žiaden štadión nevyhovoval štandardom FIFA.

Majstrovstvá sveta sa zakrátko stali najviditeľnejšou časťou vládnych operácií, najmä federálnej vlády. Vyzeralo to, že nič nejde podľa plánu. Keď finančná kríza a neistý zisk zadržali súkromných investorov, vláda reagovala miliardami v dotovaných úveroch. Dokonca prebrala aj priame vlastníctvo štadiónov. So štátnymi a federálnymi voľbami naplánovanými na tri mesiace po majstrovstvách, vláda robila všetko čo sa dalo aby Svetový pohár vyzeral v televízii čo najlepšie. Nesmel byť vidieť ani len náznak zlyhania.

Dnes je jasné, že "majstrovstvá súkromného sektora" bola iba pekne znejúca táranina. Súkromné investície pokryli iba 15,5 percent nákladov na "World Cup Matrix" – zjednotený plán ktorý zahŕňal štadióny, mestskú dopravu, letiská, prístavy, telekomunikácie a bezpečnosť v 12 hostiteľských mestách. Napriek sľubu ministra športu bolo 97 percent nákladov na štadióny pokrytých vládou, či už priamo alebo dotovanými úvermi. Kompletné náklady na celý plán sú takmer 12 miliárd USD, z čoho viac ako 85% zaplatí Brazílsky daňový poplatník. A ako výdavky rástli, nádeje na lepšiu infraštruktúru klesali. Investície do verejnej dopravy boli nahradené verejnými prázdninami a zatvorenými úradmi a školami, aby sa znížilo preťaženie dopravy v niektorých mestách. Niektoré časti dopravného systému navrhnutého na prepravu ľudí do a zo štadiónov nebudú používané po skončení turnaja. Brasilia postavila štvrtý najdrahší štadión na svete, no najlepšie mužstvo v meste hrá Brazíslku štvrtú ligu.

Nespokojnosť bola evidentná na demonštráciách v júni 2013 ktoré začali ako mobilizácia proti zvyšovaniu cien autobusov v São Paulo. Požiadavky sa rýchlo rozšírili do ďalších oblastí. Ľudia žiadali aby viac vládnych výdavkov smerovalo do školstva, dopravy a zdravotníctva a vyjadrili nesúhlas s presmerovaním peňazí daňových poplatníkov do budovania štadiónov.

Okrem závratných nákladov, policajná brutalita voči demonštrantom a novinárom tiež prispela k masívnemu poklesu počtu Brazílčanov súhlasiacich s organizáciou majstrovstiev. Prieskum nedávno uskutočnený centrom Pew Research v rámci ich projektu Global Attitudes zistil, že viac ako 60 percent Brazílčanov si myslí, že organizácia Svetového pohára bude mať na krajinu negatívne dôsledky, a že peniaze daňových poplatníkov mohli byť použité niekde inde. V tom istom prieskume 39 percent uviedlo, že Svetový pohár pokazí imidž Brazílie, zatiaľ čo len 35 percent uviedlo, že organizácia majstrovstiev imidžu krajiny pomôže.

Politizácia majstrovstiev a konfliktná rétorika vlády a opozície majú za dôsledok polarizáciu Brazílskej spoločnosti. Zrazu to už nebol futbalový turnaj. Náš milovaný šport sa stal nástrojom politického boja. Nikdy nemôžete čakať, že niečo propagované politikmi zostane úplne apolitickým.

Ničmenej, súhlas verejnosti so Svetovým pohárom pravdepodobne stúpne. Podľa Folha de São Paulo, najznámejších novín v krajine, po páde zo 79% v roku 2008 na 51% v poslednom februári, úroveň podpory stúpla na 60%. Okrem častých policajných útokov na demonštrantov (mix protestujúcich proti majstrovstvám a štrajkujúcich robotníkov), atmosféra pôsobí oslavne. Stovky tisíc turistov si užívajú našu krajinu a vyrovnávajú sa s našimi relatívne vysokými cenami, jednou z mnohých nevýhod našej "prevažne neslobodnej" ekonomiky (114. miesto v Heritage’s Index of Economic Freedom).

Brazílčania sa ponáhľajú zo školy a práce domov k televíziám aby mohli spolu spievať (národnú hymnu) a pískať (na prezidenta Dilmu, Argentínsky tím a Diega Costu). Ale organizácia Svetového pohára naučila Brazílčanov pár užitočných lekcií. Najdôležitejšou z nich je, že nikdy nemôžu byť príliš skeptickí voči sľubom politikov. Tí, tak dlho ako im bude dovolené míňať ako sa im zachce, tak budú robiť v záujme zachovania svojej moci. V príprave na majstrovstvá politici znova využili peniaze daňových poplatníkov na svoje znovuzvolenie.

Krutou iróniou je, že politici využili futbal – zdroj nevyčísliteľnej radosti pre Brazílčanov – aby prinútili chudobnú populáciu zaplatiť účet na 10,2 miliárd dolárov.

Magno Karl, pôvodný článok bol zverejnený tu.

Preklad: Jakub Jablonický
Author: Jakub Jablonicky # VaqeDywa71
Amerika2014-07-029
-
 50% ( 0 people voted )
+
A to sa este blížia letné olympijské hry v Riu,ktoré vyjdu brazilcanov este drahsie ako MS vo futbale
Ulicnak # SuwaBeko96
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-07-02 20:55:53 3ec5d00d
Krajina futbalu, karnevalov a slumov .
vypIta placacka # FasePinu49
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-07-03 08:02:35 4e620e30
V súvislisti s týmto, mi prichádza na um, ako by sme asi dopadli my so zimnou olympiádou, nebyť rozumu Poliakov, že to v referendách odmietli. Žasol som nad tuposťou našich "organizátorov" ale aj podporovateľov z vlády, že olympiáda nám prinesie zisk, investície a meno vo svete. Čo by sme asi robili, kde požičiavali a za čo, na akú čiastku by sme urobili sekeru v štátnom rozpočte len preto aby si mohla blcha, ktorá nemá pľúca zakašľať.
adam # GebaXata89
-
 45% ( 1 people voted )
+
2014-07-03 09:10:22 c3a0b62a
S dovolením predpredošlého diskutujúceho sa odpichnem od jeho vety: Krajina futbalu, karnevalov a slumov..." Akú prosperitu možno očakávať v latino krajine? Pripomína mi taký pseudocigánsky región. Bývať v slumoch je celonárodný štandard, najväčšia svetová udalosť krajiny je pretrsaná a pretrtkaná alkoholická karnevalová noc. A futbal? Taký šport pre primitívov, rovnako ako inde hokej. Ale inak to tam v tých slumoch pri dunení bubnov chrastítok a mandolín všetkým vyhovuje čakanie na svojho ľavicového spasiteľa, ako vo Venezuele. Na konci experimentu, keď zostanú len prázdne regále, ich už nejaké majstrovstvá v pobehovaní za loptičkou trápiť nebudú...

:-DDD
Pandemonium # DaruJete36
-
 58% ( 9 people voted )
+
2014-07-03 10:14:39 d4254112
Už dávno nesledujem žiaden šport. Hlavne t.z.v. vrcholový. Je to len o peniazoch. Športovci sú zneužívaní finančnými spoločnosťami. Tí všetko premieňajú na zisk. To už dávno nie je šport. MS v Brazílii len potvrczujú skutočnosť, že biznis je na prvom mieste. Chudobní Brazílčania platia za svoju lásku k futbalu. Už neplatí ani to, že počas hier, zbrane mlčia.
milan # PesyMihy72
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-07-03 20:23:07 57f4f91b
Ty si ako tvoj menovec, ktorého hlúpa neuváženosť v čase keď bol ako Boh, spôsobila pád ľudí do dedičného hriechu.
Ako by sme my dopadli, my robili? Ty sedíš vo vláde alebo aspoň v uvítacom výbore? V mene koho píšeš majestátne? Alebo si onikáš?
Keby si nenapísal, ani neviem ako sa situácia vyriešila, pretože som ju nesledoval.
Rozum Poliakov? Zúčastnilo sa 35,96 %. Iba v Krakove. Odmietlo 69,72 %, takže iba štvrtina. Tri štvrtiny neodmietli, alebo sa nezúčastnili.
Predpokladám, že aj ty máš rozum, lebo si proti, ale ak už máš rozum, tak by si mal vedieť, že olympijský výbor, nie mesto podáva prihlášku, a vyjadrovanie sa „voličov“ mesta, ako by oni boli podstatnými a kľúčovými hráčmi v ponuke, je mimoriadne smiešne a nedôstojné. Čo s tým majú spoločné obyvatelia? Oni by boli jedine dejiskom, platcovia celej udalosti by boli predovšetkým odinakiaľ.
V rovnakom čase sa „voličov“ opýtali, či si prajú v Krakove metro. Vieš o tom? Poznáš výsledky?
Ak si už toľký expert a vieš vopred odhadnúť, čo neprinesie zisky za desaťročie, tak uveď čo naopak áno, najlepšie ihneď.
Sekera v štátnom rozpočte? O tú nemaj starosť, každoročne sa okrádajú občania pod akýmikoľvek zámienkami, plytvajú sa prostriedky na sedliakov, neschopných starostov, učiteľov a iných nevýkonných a večne zlyhávajúcich. Ak by bola vôľa, tak sa cesta nájde, že by sa aspoň na istý čas pozastavili bezodné neužitočné toky do mnohých oblastí, aby sa presmerovali na perspektívnu olympiádu. Rozumiem, olympiáda je konkurencia, mohla by príliš oslabiť rozpočet a na vás každoročných cucákov by sa nezvýšilo. Ste úbohí a sebeckí, chcete si rozpočet zviazaný z výpalného uzurpovať pre seba, preto každé uvažovanie o novom projekte sledujete s nenávisťou a závisťou. Urážate každého, kto podporil a posmievate sa mu, že je "organizátor". Čo ste vy? Nič sa nemusí požičiavať, len sa zastaví mrhanie do oblastí, na ktorých mne vôbec nezáleží, vláda nie je zodpovedná hundrošom, vy stojíte každoročne viac, ako plná olympiáda, to si uvedomte, olympiáda nebude, ale vy budete rozpočet zaťažovať na veky.

Lidhja # JojaVime40
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-07-04 04:16:52 b228f8b9
loading...
Pre Lidhja
Čo si sa tak do mňa pustil? V čom som nemal pravdu čo som napísal? Nájdi jediný príklad vo svete kde olympiáda bola zisková a potom otváraj dzobák! Poukazuješ na to koľko percent Poliakov rozhodlo v referende. A u nás koľko percent rozhodlo o prezidentovi a o europoslancoch? Toto nenapádaš? To je podľa teba kóšer? Toľko blbostí čo si tu napísal ani nemá význam komentovať. Kto je to my? My, to sme občania tohoto štátu a daňový polpatníci a MY máme právo o tom rozhodovať či tu bude olympiáda alebo nie a nie akýsi olympijský výbor čo je živený z našich daní!!! Ďalej ak môžu občania rozhodovať či sa v ich meste bude ťažiť urán, tak môžu aj o olympiáde. Ako vidím, podľa teba toto právo nemajú. Ty si kto, že si dovoľuješ určovať kto má aké právo? Ak niekto okráda štát, tak ne je treba ešte viac okradnúť pri organizovaní olympiády. Radšej sa postaraj, keď vieš kto okráda aby sa to nedialo, lebo od revolúcie to nedokázal nikto! Všetci kradli bez rozdielu. To s tým cucákom si ako myslel? Ja vyciciavam štátny rozpočet? To si čo dovoľuješ ty chrapúň? Vieš ty vôbec koľko rokov som poctivo odpracoval? Koľko si ich odpracoval ty? Ja z teba nežijem! Každý žije z toho, koľko štátu odviedol v produktívnom veku a žiaden zasran nemôže tvrdiť ze napríklad teraz dôchodca žije z toho čo on zarobí. Každý robí sám za seba, ale tento režim presral peniaze dvoch generácií a preto teraz nie sú peniaze pre tých takzvaných hundrošov čo budú zaťažovať rozpočet navždy. Asi by bolo podľa teba lepšie ich vystrieľať aby nezaťažovali ale pamätaj, že jedna guľka by sa ušla aj tebe ty hlupák!

adam # GebaXata89
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-07-04 11:57:46 c3a0b62a
Olympiáda je vecou prestíže štátu. Niečo ako reklamná a marketingová politika firmy, ktorá sa musí do budúcna jednoznačne prejaviť pre firmu ako prínos. Platí to i pre tzv. olympiádu. Oba subjekty - štát i firma - si však musia náklady, rozsah a formu dobre zvážiť.

:-DDD
Pandemonium # DaruJete36
-
 55% ( 1 people voted )
+
2014-07-04 13:07:37 d4254112
Pando, tentoraz s tebou súhlasím. Každý môže vyskakovať iba do výšky svojho platu. Inými slovami, kto chce platiť rundu celej krčme, musí na to mať a nie si na to požičať. My na to nemáme a preto nám olymipiáda netreba. To však hlupáci nepochopia ako ten čo na mňa reagoval.
adam # GebaXata89
-
 50% ( 0 people voted )
+
2014-07-05 08:51:01 c3a0b62a

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

SYMPATIE K USA A RUSKU SE MĚNÍ


SYMPATIE K USA A RUSKU SE MĚNÍ
Narodil jsem se v průběhu okupace Československa v roce 1968. Od malička jsem s rodiči pravidelně poslouchal Hlas Ameriky a tehdy ještě Svobodnou Evropu. Podle dnešních kritérií byli moji ...
ŠVÉDSKÝM POLICISTŮM DOŠLA TRPĚLIVOST S UTAJOVÁNÍM KRIMINALITY MOHAMEDŮ POD KÓDEM 291
ČÍM VĚTŠÍ HLUPÁK, TÍM VĚTŠÍ FUNKCE
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
Najčítanejšie za týždeň

RUSKO POSÍLÁ VĚDOMĚ SEVEROKOREJCE NA POPRAVU


RUSKO POSÍLÁ VĚDOMĚ SEVEROKOREJCE NA POPRAVU
Je to mimořádně hnusné, v pátek měl být do zločinného komunistického státu z Ruska vydán Čche Mjong pom, který utekl ze sibiřského poddanství a dvacet let žil v ilegalitě. Rusov...
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
ŠVÉDSKÝM POLICISTŮM DOŠLA TRPĚLIVOST S UTAJOVÁNÍM KRIMINALITY MOHAMEDŮ POD KÓDEM 291
Zachránila čínska politika jedného dieťaťa svet?

„Nakupujte lokálne“ je sloganom pre hladovanie


„Nakupujte lokálne“ je sloganom pre hladovanie
Vo Vanuatu berú starý hippie slogan „jedzte lokálne“ naozaj doslovne. Podľa britských novín The Guardian táto skupina ostrovov v Tichomorí zakazuje import nezdravých potravín zo zahrani...
Voľný obchod mezi Kanadou a EÚ
Je ekonomický program prezidenta Trumpa protekcionistický?
Miliardy dolarů na paranoiu

HLAVNÍ ČINNOSTÍ STÁTU NESMÍ BÝT NEDOBROVOLNÉ PŘEROZDĚLOVÁNÍ PENĚZ


HLAVNÍ ČINNOSTÍ STÁTU NESMÍ BÝT NEDOBROVOLNÉ PŘEROZDĚLOVÁNÍ PENĚZ
Jak se to vlastně stalo, že jsme všichni součástí státu, aniž bychom si uvědomovali, jak brutálně komerční, nespravedlivé a nesvobodné zřízení to vlastně je? Odpověď je ...
Pokec s centrálním plánovačem
Povedali na výbore
Odvážny sa bude brániť, zbabelec bude čušať, však hovorca to zažehlí

V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA


V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA
Nejméně šest lidí zemřelo a dalších 39 utrpělo zranění při střelbě v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku. Policie ve svém vyhlášení potvrdila, že jsou na místě mrtv...
Málo bolo Castra?
Kuba - ako je to tam naozaj?
V čem je Castro jako minimální mzda

ČÍM VĚTŠÍ HLUPÁK, TÍM VĚTŠÍ FUNKCE


ČÍM VĚTŠÍ HLUPÁK, TÍM VĚTŠÍ FUNKCE
V poslední době to čím dál víc vypadá, že vzdělání je jen na obtíž. Čím míň toho víte, tím míň o sobě pochybujete. Čím míň o sobě pochybujete, tím víc jste si jist...
Tuhá zima pre obnoviteľné zdroje v Nemecku
ŠVÉDSKÝM POLICISTŮM DOŠLA TRPĚLIVOST S UTAJOVÁNÍM KRIMINALITY MOHAMEDŮ POD KÓDEM 291
ŠVÉDSKO PŘED VÝBUCHEM: ODSTARTOVAL ROZHNĚVANÝ POLICISTA POLITICKOU REVOLUCI?

Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit


 Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
Ve čtvrtek pronikl poprvé robot do kontejnmentu druhého bloku. Jeho úkolem bylo vyčistit rampu, která je přístupem do prostor pod reaktorovou nádobou a připravit cestu svému následovníku...
India s nadrozmernými bankovkami a barterom
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Indovia bez peňazí aj bez zlata

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

Spíše než Trumpovu zeď


Spíše než Trumpovu zeď
President Trump již plní to, k čemu se zavázal ohledně řešení ilegální imigrace. Jeho exekutivní nařízení z 25. ledna vyžaduje výstavbu zdi podél celé hranice USA a Mexika. Ač se ...
Facebook Trumpovi volby nevyhrál
PŘIŠLA NA GRAMMY V ŠATECH „MAKE AMERICA GREAT AGAIN“. OSTUDA, KŘIČÍ MÉDIA
HURÁ NA TRUMPA

Zachránila čínska politika jedného dieťaťa svet?


Zachránila čínska politika jedného dieťaťa svet?
Čína zaviedla politiku jedného dieťaťa v roku 1979 a až v roku 2015 začalo prichádzať k jej uvoľňovaniu (momentálne je hranica posunutá na 2 deti). Táto politika sa uplatňovala formou ...
S Bitcoinom je v Číne pokoj, zatiaľ
Tak už je to tady: Čína staví terminátora
TAJNÁ ZADNÍ VRÁTKA TELEFONŮ ANDROID POSÍLAJÍ DATA DO ČÍNY

RUSKO POSÍLÁ VĚDOMĚ SEVEROKOREJCE NA POPRAVU


RUSKO POSÍLÁ VĚDOMĚ SEVEROKOREJCE NA POPRAVU
Je to mimořádně hnusné, v pátek měl být do zločinného komunistického státu z Ruska vydán Čche Mjong pom, který utekl ze sibiřského poddanství a dvacet let žil v ilegalitě. Rusov...
JOSIF STALIN: BEZOHLEDNÝ MASOVÝ VRAH
Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost
PUTIN UVEDL VTIP, KDE KONČÍ RUSKÉ HRANICE

Od malého občánka k poslušnému občanovi


Od malého občánka k poslušnému občanovi
V tomto článku se můžete dočíst o nejrůznějších aspektech škodlivosti povinné školní docházky; zdaleka nejde jen o násilné donucení, státní propagandu a indoktrinaci – bohužel ...
PARADOX SOCIÁLNÍHO STÁTU
Oblievanie peniazmi školstvu nepomohlo
O systému a lidech

Nie, korporácie nie sú viac ako štáty


Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Ovplyvňovanie politického rozhodovania záujmovými skupinami je trvalý a v ľudskej spoločnosti viac menej neriešiteľný (len manažovateľný) problém. Záujmové skupiny majú rôzne zlož...
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie
Kontroverzné prevádzkové podmienky serveru Vimeo vs. autorské práva

Injekce s editorem přepíše gen a výrazně sníží riziko onemocnění srdce


 Injekce s editorem přepíše gen a výrazně sníží riziko onemocnění srdce
Před nebezpečným cholesterolem by nás mohla ochránit jediná injekce, která trvale přepíše nešikovný gen. Pokud se lidé zbaví strachu z úprav vlastního genomu, tak to mnohým prodlou...
Konečně úspěch? V srdci hvězdokupy vystopovali střední černou díru
Žijeme v holografickém vesmíru? Podle nové studie to není vyloučeno
Ve vesmíru jsou nejméně 2 biliony galaxií

Čínské taxi-drony zahájí provoz v Dubaji do letošního července


 Čínské taxi-drony zahájí provoz v Dubaji do letošního července
Není to tak dávno, co jsme vás informovali, že Čína postavila jednomístný létající „stroj“ na baterie. V diskusi se objevilo, jak osla čínští soudruzi zase tahají za fusekli. Te...
Odvážný plán: Fyzici navrhli gigantický kvantový počítač
Evropský fúzní reaktor JET
Protigenové spreje s nanočásticemi jílu modifikují rostliny přímo na poli

Bláznivý svět altcoinů


Bláznivý svět altcoinů
Bitcoin není jediná kryptoměna. Je „pouze“ první a nejvýznamnější z několika stovek kryptoměn. Většina z nich je zbytečná, nebo dokonce nebezpečná. Pár jich ale stojí za ...
SVĚT NARUBY? ANO. TAK VYPADÁ MONETÁRNÍ INTOXIKACE
Mýtus zlé deflace
Komodity: Bilance roku 2016. Výhled na rok 2017

Druhá světová válka a její ekonomické důsledky


Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Spočítat lidské oběti druhé světové války je obtížné. Vyčíslit její ekonomické důsledky hraničí s nemožností. Jisté je pouze, že byly nedozírné. Hospodářské následky vá...
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá
Kult jménem válka

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

PUTIN PODEPSAL NOVOU VOJENSKOU DOKTRÍNU: UVÁDÍ NATO A USA JAKO HLAVNÍ ZAHRANIČNÍ HROZBU


PUTIN PODEPSAL NOVOU VOJENSKOU DOKTRÍNU: UVÁDÍ NATO A USA JAKO HLAVNÍ ZAHRANIČNÍ HROZBU
Minulý týden po jednomyslném schválení Zákona na podporu ukrajinské svobody 2014 v Kongresu, který legalizoval opatření pro USA „smrtící pomoc“ Kyjevu, a který Rusko odsoudilo jako ...
VIDEO: V USA začnou prodávat sady k přeměně švábů na kyborgy
Buďme vďační za nízky podiel miezd na HDP
Video: Proč nám chybí peníze a kam mizí …

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0681 s
Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Kozmetika Bratislava Chemicky peeling bratislava peeling aha kyselinami Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Cistenie pleti hĺbkové Bratislava Skin scrubber omladenie pleti bratislava regeneracia pleti bratislava ultrazvukove cistenie pleti bratislava mezoterapia bratislava | private label cosmetics, custom made cosmetic, skin care manufacturer, custom made cream, custom lip stick lip balm | Chemický peeling aha kyselinami Bratislava chemický peeling ovocnými kyselinami Chemický peeling Bratislava aha chemicky peeling v Bratislave peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón v Bratislave Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krasy Bratislava | Čistenie pleti hĺbkové v Bratislave Hlbkove cistenie pleti Bratislava Chemicky peeling Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón Bratislava Kozmetika Bratislava Beauty salon Bratislava | important actual news leaked informations spies spy espionage