Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Môže štát efektívne spravovať naše cesty?


Môže štát efektívne spravovať naše cesty?

Dňa 31. 03. 2015 sa stala pre cestárov jedna nevídaná udalosť- nasnežilo. A samozrejme som nebol vôbec prekvapený, keď som ani jedno cestárske auto počas svojej cesty z práce domov nestretol.

Stretol som sa však s obrovskými kolónami kamiónov, ktoré bezradne ostali uviaznuté na horských prechodoch a za nimi kolóny osobných áut, v ktorých sa len ľudia bezradne snažili dostať domov za rodinou. Tak som sa pýtal sám seba, či existuje alternatíva voči štátom spravovaných ciest a či je vlastne štát dobrý hospodár, a kde sa vlastne tratia peniaze, ktoré platíme na cestných daniach, diaľničných poplatkoch a samozrejme na mýte? Platíme hádam málo, alebo je chyba niekde v štáte?

Pozrime sa na to trochu bližšie. Na mýtnom systéme sa v roku 2013 vybralo 158 miliónov eurz toho náklady na výber tvorili 126 miliónov eur. V preklade do ľudovej reči z každého 1 eura sme dali 80 centov firme SkyToll, ktorá má sídlo niekde pod palmami.

V roku 2014 sa tento stav zlepšil vybrali sme na mýte 185 miliónov eur a náklady sa vyšplhali na 93 miliónov eur. Tento rok si SkyToll zobral "len polovicu".

Samozrejme oproti okolitým štátom je naše mýto najdrahšie!

Z tohto by sme mohli usúdiť, že je tu zlý súkromník SkyToll, ktorý vyciciava štát a daňových poplatníkov a že štát je v tomto prípade ten dobrý. Omyl!

Štát "stvoril" SkyToll a pri veľmi pochybnom tendri za prvej Ficovej vlády sa dostal k veľkému a stálemu príjmu z našich daní a stav ciest je stále rovnaký, tempo výstavby diaľnic je nemenné akurát, že platíme viac. A kde idú zvyšné peniaze si asi každý z nás domyslí.

Aké je však riešenie v tejto situácií? Keď som študoval mýtne poplatky jednotlivých krajín zarazil ma fakt, že v Texase na súkromnej diaľnici je mýtny poplatok pre nákladnú dopravu 0,12 centovna kilometer v prepočte na eurá a u nás sa pohybuje okolo 0,20 centov v závislosti od emisnej normy. Oveľa väčší a závažnejší kontrast je na našich cestách prvej triedy, kde sa mýtny poplatok pohybuje pre nákladné autá v priemere okolo 0,16 centov/km. Tento poplatok musí vodič zaplatiť, aby mohol ísť po deravej úzkej a v zime neodhrnutej ceste a za 0,12 centov/km sa v Amerike odvezie po súkromnej diaľnici.

Túto sumu nemôžeme brať exaktne, lebo v oboch krajinách sú iné podmienky, slúži nám ako ilustrácia v námete na diskusiu o vstupe súkromného sektora do výstavby ciest.

Možno je načase sa zamyslieť, či by pre štát nebolo lacnejšie a pre nás lepšie, keby niektoré cesty dal do dlhodobého prenájmu súkromným firmám, ktoré by sa o ne starali a nemuseli by sme každý druhý rok meniť tlmiče na autách a v zime sa obávať, či sa dostaneme vôbec domov. Otázka, či by to bolo drahšie je na zváženie, ak si pozrieme vyššie uvedenú štátnu neefektivitu z mýta. Ponúknuť možnosť na vybudovanie súkromných ciest a obstarávanie robiť decentralizovane na úrovni regiónov a samospráv, by bol tiež veľký krok dopredu. Na regionálnej úrovni by sa už nemuselo súťažiť o správu obrovských úsekov, do ktorých sa podľa dopredu štátom vytvorených kritérií môžu zapojiť len sponzori vládnej strany, ale vznikol by priestor aj pre menšie firmy, ktoré sa na stavbe aj tak podieľajú, ale kvôli štátnej byrokracii to nemôžu robiť priamo a nakoniec, ako v poslednom prípade zostanú (Váhostavom) nevyplatené.

Na záver skončím príbehom z dedinky Kelston v Británií, kde jeden muž potom ako uzavreli a rekonštruovali cestu si vybudoval vlastnú. Mala síce dĺžku len 365 metrov, ale dokázala ľuďom ušetriť cestu. Ľudia, ktorí ju využili museli zaplatiť, alebo šli hodinovým obchvatom cez vedľajšie mesto zadarmo.

Čo myslíte využívali ju? A prerobili na tom?Author: Ing Andrej Certik # WineLone21
Slovensko2015-04-0711
-
 50% ( 2 people voted )
+
Samozrejme. Štát je zlý vlastník a súkromník to urobí lepšie. A vôbec sa neberie do úvahy, že ten štát a jeho úradníkov do korupcie tlačia práve tí zlí súkromníci. Práve za účelom lepšej korupcie si vyberajú svojích poslancov a ostatným ľuďom dávajú možnosť výberu len medzi svojími figúrkami. SktToll je predsa súkromná firma, ktorá skorumpovala štát, aby mohla preliať zisky do vrecák svojich skutočných majiteľov pravdepodobne z radov sponzorov Smeru. A tých poslancov Smeru nám presadili oligarchovia v ich pozadí. A všetko to bolo spravené v zmysle hesla "Štát je zlý vlastník". Podľa tohto hesla sme predali SPP, SE a distribučné podniky,Telekom, Transpetrol a banky za cenu dvoj-trojročného zisku. Správny súkromník teraz ruší linky do malých obcí, nestavia plynové prípojky a nezapojí nikoho vzdušným vedením/vraj estetické dôvody/. A stále tu žije niekto, kto verí , že štát je zlý vlastník a nadáva , že cestárov prekvapilo počasie a vôbec neberie do úvahy, že polovica/minimálne/ aut a kamiónov stála vinou letných pneumatík a blokovala cestu pre cestárov. Namiesto toho aby si presadzoval prísne tresty za korupciu a snahu o efektívne hospodárenie štátnych firiem s účinnou verejnou kontrolou, tak chceš, aby sme korupciu ešte zväčšili a zo štátu spravili úplneho rukojemníka oligarchov.
GS # SusiQaxu85
-
 62% ( 3 people voted )
+
2015-04-08 07:27:46 b2124af2
GS: "predsa súkromná firma, ktorá skorumpovala štát" - Ba né - to jsou jen takové bludné povídačky mezi nižším ("nezasvěceným") úřednictvem, kde je populární státem podporovaný mýtus o tom jak zlé korporace ovládají státní správu :) Nevěřte tomu, je to právě naopak.

Vlksena-ral # KidaMeko5
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-04-08 08:30:44 4e88bc28
Existujúci "antietatisti," všeliaký libertariáni..liberáli..a iný zástancovia " neštátneho vlastníctva" to majú zaškatuľkované --ako správne píše prispievateľ.. GS85..kto je správny a kto nesprávny vlastník. Ale tá správnosť a nesprávnosť síce existuje ale je nezávislá od vlastníctva ako takého. A ani vlastník/hociaký/ nie je taký hlúpy aby výsledky práce nemal menežérsky kladné.A vyžadoval zhodnotenie majetku žiadúco. Fiat..ešte aj Kadafi ..aj štát ..aj aj je vlastník, Peugeot-Citroen..podielníctvo štátne , Britské korporácie.. Americké združenie..oceliarenské.. aaa Ešte aj vyložený majiteľ "spiaci minister Český" má svojích oddaných správcov, aj Štátne železnice..v Anglií, u nás,, "managerujú/"...človiečikovia oddaní..komusi..To vlasnítcníctvo a "lepšie sa staranie" je odvodené v mnohých mysliach od ..asi .. vlastného a verejne používaného -- WC.Už len živnostník --murár --robí pre firmu stavebnú...alebo si zákazníkov zháňa---a je vlastník..svojej vlastnej odbornosti...Správnym zainteresovaním sa záujem o žiadúce zhodnocovanie majetku vyrovnáva.Nie je rozdiel---Je to v efektivite riadenia....Hotovo.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-04-08 08:55:34 58d4289b
Dodatek: Co je "státní" je vlastně do jisté míry také "soukromé" (do té míry kdy jde o možnosti výnosu, ale už ne tak kde jde o náklady ze skutečného kapsy ovládajícího...tam jde hned o "socializaci" výdajů a převedení na jiná bedra) - STÁTNÍ je soukromý majetek politické reprezentace nikoli občanů - jakto že to někteří ještě nevědí??? To je skutečně s podivem, že tento základní fakt je státními trolly vehementně popírán...což je do očí bijící rozpor. Takže když "vlastní" něco "stát", tak si tím neprivilegovaný občas vůbec ale vůbec nijak nepomůže.

ne-spravne-ne-spravne # NocoVaca34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-04-08 09:32:35 4e88bc28
Oprava v poslední větě: Nikoli občas, ale občan ,)
Položka "státní" je výhodná v tom, že cizopasníci čerpají z "krve" těch na kterých v dané zemi tyjí, takže neztrácejí "svůj" díl na lupu.
Avšak částečnou nevýhodou je to, že z položky "státní" nelze brát jen tak, ale musí se to "něčím prohnat" - vyvést z té položky - např. zakázkou, atd. - Takový státista se pochopitelně podílí na řadě různých "korporací" a dalších projektů - ty také tvoří. Takže to prožene skrze stát pomocí kterého krade občanům...přes "průtokový" rozpočet, kde se to všechno jakoby smíchá dokupy...a z něj to přesměruje konečně do své kapsy (ale poměřuje "zisk" jinak než běžní lidé - pro něj nejde principielně o pouhou prosperitu ekonomickou, nýbrž o relativní mocenskou - to kvůli své specifické deviaci ovládat.)

ne-spravne-ne-spravne # NocoVaca34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-04-08 09:43:53 4e88bc28
- tato nevýhoda je ale zároveň mimořádnou výhodou, protože se tím zamaskují skutečné záměry a původci (státisti a státisti tvořící korporace) za domělé "legální" projekty a navíc dále tím omezí rozsah těch s kterými se musí dělit (s některými ale musí aby jim to fungovalo.)
ne-spravne-ne-spravne # NocoVaca34
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-04-08 09:45:17 4e88bc28
loading...
Mam rad rozpravky a tie o state, ako zlom vlastnikovi, mam najradsej :-D

zdravyrozum # GyduJudi50
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-04-08 15:03:38 bc78020a
a najviac od tych, ktori su jeho predstavitelia (Miklos, Dzurinda, Sulik atd ... )
LenkaB # LyroKomo25
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-04-08 15:07:31 509a8e1b
Zdaleka tu nejde jen o jakousi "efektivitu" ale o pořádek (vlastnictvím...) - ikdyž by mě náramně zajímala metodika jak ji státní správa vlastně měří? :)

Ctirad Pantucek # MemiXome18
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-04-09 11:57:51 4e88b937
Nuž--Ctirad.. 18..Dokončím to, teda. Efektivnosť...má svoje definície, metodológiu na jej meranie...Ale pre poriadok ...je to istý stav medzi dvomi veličinami/vstup-výstup./ atd.. Má však aj úrovne merania...od národohospodárskej až po --kdesi --"nejakého" odpratávača snehu. A efektivita sa dá merať aj samotnej štátnej správy /ak je kormidlo na lodi väčšie ako samotná loď tak...je efektivita--prirovnal Leontiev..nositeľ Nobel ceny--Gorbačovovi... "tá het"--a fujara.../
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-04-09 15:08:41 58d4289b
Na SK sme mali v minulom roku "volebný rok"...Vol..lili sme "kotrby" hajajááááj...aj na štyri republiky/ nechcete .das 500..v ČR/ v zrovnaní s Nemeckými -spolkovými /tam 100 a u nás 400/ A to sa musí prejaviť aj v efektívnosti riadenia štátných podnikoch..negatívne..aj stupňami riadenia./nevedel som dlho pochopiť význam slova "meneger..ovia" --vedúci hospodársky riadiaci pracovníík ...nie - nie ..platí to len vtedy ak je to doplnené o S KLADŃÝM VÝSLEDKOM PRÁCE..ináč je to ..len povodník, neschopný, neznalí ,nekompetentní, zlodej aaa ..podobní dosadenec-umelec../
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-04-09 16:15:56 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Britská vláda navzdory protestům tvrdě deportovala dívku připravující se na maturitu


Britská vláda navzdory protestům tvrdě deportovala dívku připravující se na maturitu
Teenager Yashika Bageraati byla tvrdě deportována rozhodnutím britských soudů a nečinností britské vlády na Mauricius, kde nemá žádné příbuzné. Rozhodnutím britské vlády byla ...
Miluju Islám
Bitcoin a volný trh: Hledání ztracené svobody
RUSKÁ VLÁDA ZVAŽUJE ZÁKAZAT PRODEJ COCA-COLY A PEPSI

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0316 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made