Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Mýty o primitívnom komunizme


Mýty o primitívnom komunizme

Všetci moji študenti vyhladovali na smrť. Opäť. Toto sa naučili: dnešná štedrosť je spôsob šetrenia na zajtra.Stali sa obeťami stroskotania lietadla na opustenom ostrove. Vedeli, že tam budú uväznení dlhé mesiace a ich jedinou potravou bude veľká, ale ťažko dolapiteľná ryba v mori. Keď jeden z mojich študentov dokázal rybu chytiť, zjedol z nej najviac ako mohol, a zvyšok si skryl pod kamene vedľa pláže. Ostatní študenti, menej úspešní rybári, vyhladovali na smrť takmer okamžite.

Spočiatku úspešný rybár sa ocitol na ostrove sám. Bez chladničky mu ním ukryté jedlo rýchlo zhnilo. A keď sa znova odvážil niečo uloviť, mal smolu a popŕhlila ho smrtiaca medúza. Kedže sa nemal kto o neho postarať, zahynul tiež.

Každý rok hrám túto hru so svojimi študentmi. Stoly, reprezentujúce ostrov, usporiadame do veľkého štvorca, centy nám slúžia ako rýchlo sa kaziace rybie filety a kocky náhodne predpovedajú úspech alebo neúspech rybárov. (Ak sa študent rozhodne, že nebude rybárčiť, nemá šancu chytiť rybu, no zároveň ani neriskuje popŕhlenie jedovatou medúzou).

"Primitívny komunizmus"

Hrávame túto hru pri analýze slávnej štúdie o kultúre lovcov a zberačov - Ju/'hoansi. Pred koloniálnymi zásahmi 20. storočia, väčšina Ju/'hoansi žili v malých kočovných skupinách v púšti Kalahari, muži lovili lukmi a šípmi, ženy zbierali orechy, bobule a korienky vykopávali palicami a nosnými šerpami. Každý rok počas diskusií, ktoré nasledujú po krátkom čítaní o tejto kultúre, moji študenti poznamenávajú s úžasom, že zakaždým, keď Ju/'Hoan muž alebo žena nájde jedlo, štedro ho zdieľa s komunitou.

Toto správanie sa zdá byť dôležitým dôvodom na to, prečo Richard B. Lee, najprominentnejší antropológ, opisuje kultúru Ju/'hoansi ako "primitívny komunizmus" v marxistickom zmysle. A tak isto mnohí z mojich študentov majú tie isté myšlienky o tom, ako Ju/'hoansi zdieľajú dobrovoľne svoje jedlo medzi sebou, pretože sú nejakým spôsobom dobročinnejší, prirodzenejší alebo morálnejší ako my. Niekedy študent poznamená: "To je ako socializmus, že?" Tak som si chcel zahrať túto malú hru hladovania, aby som vyviedol svojich študentov z omylu romantických predstáv o ušľachtilých komunistických divochoch v africkej púšti.
Vždy sa pýtam, že čo by sa stalo, keby sa banda chamtivých a sebeckých ľudí ako my ocitla v rovnakej ekonomickej situácii akej čelí Ju/’hoansi?

Ekonomické obmedzenia kočovného života

Kočovní hľadači potravy ako Ju/’hoansi majú neistý príjem jedla, ktoré musia hľadať deň čo deň, z týždňa na týždeň. Väčšinou sú to majstrovskí stopári a zberači. Ale bez ohľadu na to, aký zdatný ste, keď sa usilujete dostať žirafu lukom a šípom počas behu, tá niekedy jednoducho ujde. Okrem toho, pre kočovných hľadačov potravy je ťažké uchovávať potraviny alebo iné formy materiálneho bohatstva. V skutočnosti Ju/’hoansi majú ešte menší sklon skladovať jedlo než mnoho iných kočovných lovcov a zberačov. Možno vedia, že aj keď môžu sušiť mäso počas niekoľkých mesiacov, náhla silná búrka môže zničiť všetky ich zásoby. A pretože počas roka neustále cestujú k novým riečným korytám a potravinovým zdrojom, ako hovorí Lee, "bolo by číre bláznovstvo nahromadiť viac statkov, než dokážu uniesť, keď sa skupina hýbe."

Takže, ak by sme sa opýtali Ju/'Hoan muža ráno, že čo bude jesť večer, úprimne by odpovedal: "Neviem, ešte som to nechytil."

Kultúrne dedičstvo a ľudské prežitie

Každý rok sa počas tejto hry stanú tieto dve veci:

1. Úspešní rybári imitujú Ju/’hoansi. Rozdávajú nadbytok svojho jedla dobrovoľne, začínajúc svojimi priateľmi alebo najbližšími susedmi pri hracom stole.

2. Študenti sa hromadne vyhladujú na smrť.

Moji študenti majú tendenciu ísť do hry s idealistickým pohľadom na Ju/’hoansi ako nezištných a altruistických ľudí. Majú tendenciu hru ukončiť uvedomujúc si, že aj keby boli tí najchamtivejsí, najsebeckejší nomádski lovci a zberači na svete, ich najlepším činom by aj tak bolo zdielať jedlo so svojimi susedmi.

Kedže nomádski hľadači potravy majú ťažkosti s uschovaním fyzického kapitálu, hlavne jedla, ich reakciou od kultúry ku kultúre je jeho premena na ľudský kapitál tým, že ho zdieľajú so svojim priateľmi, príbuznými a susedmi. Rovnako ako moji študenti, Ju / 'hoansi muži a ženy sú v pokušení hromadiť svoje vlastné bohatstvo. V skutočnosti, starší z radov Ju / 'hoansi často nariekajú, že veľkoryso rozdávali celý život a teraz by si radi nechali aj niečo pre seba. Ale Ju/’hoansi majú tiež masívny súbor výmenných rituálov, konverzačných návykov, a dokonca aj žarty, ktoré používajú na posilnenie vlastnej trpezlivosti a mierumilovné presvedčenie "prospechárov". Tieto spôsoby správania predstavujú tisícročné dedičstvo spontánneho poriadku kultúrneho vývoja v súlade s ekonomickými podmienkami, v ktorých sa krátkodobá chamtivosť rovná hlúposti.

Čo robí Ju/’hoansi nesebeckou, alebo komunistickou, alebo morálne nad nami nadradenou, je ich prastará kultúrna adaptácia na skutočnosť, že pre každého jednotlivca v ich situácii, je najlepšou stratégiou do budúcnosti rozsiahle delenie sa s ostatnými v súčasnosti.

Kultúra a trhy

Vo veľmi rozdielnych ekonomických a technologických podmienkach industrializovaného Západu, máme svoje vlastné nepriame metódy, ktorými sú naše sebecké túžby vedené k spoločenskej prosperite. Na trhu urobí každý z nás to najlepšie pre svoju budúcnosť, ak bude pomáhať ostatným cudzincom cez dobrovoľnú výmenu za trhovú cenu.

Fungoval by tento istý systém aj pre lovcov a zberačov? Ak by sa skupina Ju/’hoansi v 19. storočí vybavená palicami na kopanie, lukmi a šípmi pokúsila o etiku moderného "sebeckého" trhu, mnohí z nich by umreli hladom skôr, než by poznali svoj omyl a začali by znovu pretvárať kultúru vhodnejšiu pre ich ekologické a technologické možnosti.

Čo však funguje pre Ju/'hoansi, môže byť devastačné pre nás. Ak by sme sa v dnešnej trhovej spoločnosti, zloženej z prevažne vzájomne sa nepoznajúcich ľudí, pokúšali praktizovať etiku rozmarného zdieľania a falošnej skromnosti alebo ešte horšie, násilne presadzovali takúto politiku prostredníctvom vládnych politík doviedli by sme celú našu spoločnosť do biedy a chaosu. Ekonomická stratégia Ju/'hoansi funguje iba pre ľudí v Ju/'hoansi situácii. Naše bohatstvo a náš spoločenský poriadok je založený na úsporách a investíciách a na využívaní našich zdrojov v prospech cudzincov vďaka trhovej výmene.


Author: Mike Reid # RuviBuwi99
Svet2016-12-246
-
 46%  ( 3 people voted )
+
Dosť dobrý článok - jednoznačne treba uvažovať o takýchto veciach - ľudia majú sklon si nájsť tú najlepšiu cestu pre seba - keď nie sú manipulovaní vládami, elitou, atď... Podľa mňa a aj podľa iných by najlepšou cestou bolo zaviesť bezúročný finančný systém taký aký fungoval v rakúskom mestečku Wörgl pred II. svetovou vojnou, taký systém pre ktorý Briti napadli svoje americké kolónie nie z rozmaru ale kvôli tomu, že Lincoln si dovolil vytlačiť bezúročné greenback peniaze. Dobré peniaze, ktoré pomáhajú vytvárať hodnoty - pomáhajú ich vytvárať tak, že nebrzdia výmenu vyrobených statkov - alebo služieb. Rakúsky zelený šiling v mestečku Wörgl urobilo cirkuláciu cca 500 krát za rok, kým klasický šiling cirkuloval iba 38-krát. Oni si snížili nezamestnanosť prakticky na nulu a inde bola veľmi vysoká a zúrila kríza no a potom Wörgl zasiahla centrálna banka a potom prišiel na scénu Hitler, II. svetová vojna a zabíjanie Židov ako obetu diablovi - a samozrejme trebalo zhabať židovský majetok - lebo židia si požičiavali medzi sebou bezúročne - čím obchádzali bankový systém úroku a kontroly a predstavovali hrozbu pre centrálne bankovníctvo, tak im pobrali majetky a pozabíjali ich aj ich deti proste dali do plynu celé rodiny - rody. Kým Dánska kráľovná odmietala vydať židovské rodiny a rody hitlerovi - tak zatiaľ iné národy či už zo strachu pred ním alebo zo závisti židovské rody mu vydali. A teraz v mnohých krajinách chýba patričný intelekt - lebo genéza populácie sa narušila.
Nemali ste ich dať do plynu a teraz by ste sa mali o dosť lepšie. Ale vy ste tupí a tupím sa ťažko pomáha.

Hmmm # GykiHuqy44
-
 54%  ( 3 people voted )
+
2016-12-24 12:18:59 b28f6f27
Mám tomu rozumieť tak, že napríklad Sorosovci sú ten správny rod pre ekonomickú spásu?
Pandemonium # DaruJete36
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2016-12-24 14:01:01 bc7b649f
Dobrý článek.
Já myslím, že nezávislost, soběstačnost dává skutečnou svobodu. Ne cinkání klíčema na náměstí.

Lomo # WabeNuha01
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2016-12-24 17:19:56 4faafecd
Neviem kde čo šnupete ale musím vám povedať že v socializme žijeme práve teraz, neveríte? No tak sa sami presvedčte. Každý den v práci tvoríte hodnoti obrovských rozmerov, z ktorých má majitel firmy, fabriky, závodu obrovské, často miliónove a stámiliónové zisky ročne. A čo vám za ne dajú? Malú smiešnu žobračenku v rádovo promile percent. Takže čo stoho vyplýva? Každý den ťažko pracujete a v podstate sa o všetko čo by ste mohli mať skoro nezištne delíte zo svojim zamestnávatelom. No ak toto nie je čistý komunizmus tak už potom neviem čo. Vy máte komunizmus a a vyši páni žijú v ťažko kapitalizme. Takže tam sme to dopracovali priatelia moji. :-)
Bynk # LojuWafa17
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2016-12-24 21:36:06 c35b05e1
"element eu. cion...pandemonium..." spása je v zátoce ...když oficiaálne neexistuješ...
aktivista # TaceDyqy89
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-12-24 22:27:45 c3a0b62c
Musí to byť ozaj silná droga pre vlastnú liberálnu potrebu. Alebo hlúposť? Vraj "hodnoti", lol!

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-12-24 22:40:57 bc7b649f
loading...

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   osem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

FAKE NEWS NARUBY


FAKE NEWS NARUBY
Sepsat tyto řádky mě donutili ti novináři, politici a aktivisté, kteří jsou natolik posedlí touhou změnit svět k lepšímu, že se mnohdy chovají jako členové nějaké sekty. ...
Komunismus
DEZINFORMAČNÍ DESATERO
Raketa, která je skutečně na baterky
Najčítanejšie za týždeň

BUDETE BOJOVAT O SVŮJ ŽIVOT?


BUDETE BOJOVAT O SVŮJ ŽIVOT?
V posledních letech neustále čtu, jak se k nám do Evropy valí miliony přistěhovalců, jak se Evropa mění, jak se mění její města a ulice. Kde dřív bývalo bezpečno, klid, pohoda...
Mobil s reflexním spektrometrem
JAK NEOMARXISTÉ ZNIČILI ŠVÉDSKO (VIDEO)
AKTIVISTA MALUJE MUŽSKÉ PŘIROZENÍ OKOLO DĚR V SILNICÍCH A TY JSOU DÍKY TOMU OPRAVENY DO 48 HODIN

TRUMP: POLITIKA MERKELOVÉ JE KATASTROFÁLNÍ OMYL, Z BREXITU UDĚLÁME VELKOU VĚC


TRUMP: POLITIKA MERKELOVÉ JE KATASTROFÁLNÍ OMYL, Z BREXITU UDĚLÁME VELKOU VĚC
Ve dvou oddělených a dost překvapujících nedělních interview s německým časopisem Bild a londýnským listem Sunday Times učinil Trump něco, co zanedbal na své první tiskové konferenci...
Štát nemá podnikať
Oligarchie světa
BUDETE BOJOVAT O SVŮJ ŽIVOT?

Politika trhu práce zvyšuje nezamestnanosť


Politika trhu práce zvyšuje nezamestnanosť
Štát používa neefektívne nástroje na tvorbu pracovných miest. Najefektívnejšia forma tvorby zamestnanosti je v prvom rade jej nebrániť odvodmi a reguláciami...
PRÁVO NA COKOLIV VERSUS SOUKROMÉ VLASTNICTVÍ
HLAVNÍ PILÍŘE VYKOŘISŤOVATELSKÉHO SOCIALISMU
JAK TOTO KOMUNISTÉ MOHLI DOKÁZAT?

Málo bolo Castra?


Málo bolo Castra?
Vyše 15.000 Kubáncov zabitých, vyše 100.000 uväznených a 2 milióny v emigrácii. To všetko od roku 1959, počas vlády komunistického diktátora Fidela Castra...
Kuba - ako je to tam naozaj?
V čem je Castro jako minimální mzda
KRIZE VE VENEZUELE POKRAČUJE. A NIKDO NECHCE PŘIZNAT, ŽE ZA TO MŮŽE SOCIALISMUS

Evropské státy říkají ne


Evropské státy říkají ne
Referendum o Brexitu není první a jistě ani poslední hlasování, v němž občané některého členského státu hlasovali proti Bruselu...
SPOLEČNÉ TOALETY? BERLÍN JE SNAD NA JINÉ PLANETĚ!
Vzdušné zámky Evropy
Hotovosť je opäť pod paľbou

India s nadrozmernými bankovkami a barterom


India s nadrozmernými bankovkami a barterom
Posledné dva týždne sa tešili najmä obchodníci s Bitcoinom, keďže jeho cena je aktuálne na úrovni viac ako 950 dolárov a očakáva sa kedy pokorí tisícku. V poslednom prehľade roku 2016...
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Indovia bez peňazí aj bez zlata
Indovia investujú do Bitcoinu

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

Jaký bude Trump?


Jaký bude Trump?
V pátek přestane být Donald Trump prezidentem čekatelem a stane se prezidentem, se vším, co k tomu v Americe patří. Jak asi bude nakládat se svěřenou mocí? Bradford DeLong z univerzity v...
Padouch nebo hrdina: Silicon Valley stojí za Trumpem
Barack Obama rozpuštěný a vypuštěný
TRUMP VADÍ

Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost


Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost
Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku umí odpovědět každý trochu sečtělejší student: 8. prosince 1991. Zrovna jsme oslavili 25. výročí této události. I když oslavili… Někdo ji možn...
PUTIN UVEDL VTIP, KDE KONČÍ RUSKÉ HRANICE
Genetici konečně odhalili podstatu tajemné sovětské biologické zbraně
99. výročí VŘSR — bolševické revoluce v Rusku (I/II)

Zprivatizovat: Vlády selhávají v ochraně ohrožených druhů


Zprivatizovat: Vlády selhávají v ochraně ohrožených druhů
Ochrana ohrožených zvířecích druhů je oblastí, kde většina ekonomů tvrdí, že zde existuje tržní selhání. Kvůli tomu se většina lidí domnívá, že tato služba může být zaji...
IRACIONÁLNA VIERA V DOBROTIVÝ ŠTÁT SPÔSOBUJE ĽUDSKÉ TRAGÉDIE
KOMUNISMUS A KANIBALISMUS V SSSR
Chcete vyhrát válku proti drogám? Stačí vyhlásit mír

Nie, korporácie nie sú viac ako štáty


Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Ovplyvňovanie politického rozhodovania záujmovými skupinami je trvalý a v ľudskej spoločnosti viac menej neriešiteľný (len manažovateľný) problém. Záujmové skupiny majú rôzne zlož...
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie
Kontroverzné prevádzkové podmienky serveru Vimeo vs. autorské práva

Čína narobila chaos s Bitcoinom


Čína narobila chaos s Bitcoinom
Za posledné dva týždne sa so správami o Bitcoine roztrhlo vrece. Vďačíme tomu najme Číňanom, ktorí vyvolali chaos. Avšak okrem ceny sa objavili aj iné správy, či už o jeho akceptá...
Silný rok Bitcoinu a kryptografie
Ekonómia vianočných darčekov
VEGANSKÁ MARXISTICKÁ RESTAURACE BYLA UZAVŘENA, NEBOŤ HOSTÉ NEBYLI OCHOTNI ČEKAT 40 MINUT NA SENDVIČ

Druhá světová válka a její ekonomické důsledky


Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Spočítat lidské oběti druhé světové války je obtížné. Vyčíslit její ekonomické důsledky hraničí s nemožností. Jisté je pouze, že byly nedozírné. Hospodářské následky vá...
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá
Kult jménem válka

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Prečo nevolím pána Kňažka


Prečo nevolím pána Kňažka
Po porážke mečiarizmu sa stal ministrom kultúry. Táto pozícia sa mu páčila, a bol sklamaný, keď tento post po voľbách 2002 dostal pán Chmel (ANO). Tiež bol sklamaný, keď ho SDKÚ ...
Pod tlakem
NOVÉ OBJEVY SLADKÉ VODY SKRYTÉ POD OCEÁNSKÝM DNEM. MOHOU ZÁSOBOVAT BUDOUCÍ GENERACE?
Chce to rozvahu

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0722 s
Kozmetický salón v Bratislave salón krásy Bratislava Kozmetický salón bratislava kozmetika Bratislava Kozmetika v Bratislave omladenie pleti Bratislava regenerácia pleti Bratislava beauty salon bratislava chemicky peeling bratislava hlbkove cistenie pleti bratislava Mezoterapia Bratislava Mezoterapia v Bratislave Omladenie pleti v Bratislave Regeneracia pleti v Bratislave Omladenie pleti kyselinou hyaluronovou | ultra high end - lip balms, custom made design, strawberry, chocolate, cocoa, mint | important actual news leaked informations spies spy espionage | Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Kozmetika Bratislava Chemicky peeling bratislava peeling aha kyselinami Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Cistenie pleti hĺbkové Bratislava Skin scrubber omladenie pleti bratislava regeneracia pleti bratislava ultrazvukove cistenie pleti bratislava mezoterapia bratislava | Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Ultrazvukové čistenie pleti Bratislava Čistenie pleti ultrazvukom Bratislava Skin Scrubber Bratislava Kozmetika Bratislava Chemický peeling Bratislava