Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

NEPRACUJEME PRE VÁHOSTAV (A PRE ŠTÁT)


NEPRACUJEME PRE VÁHOSTAV (A PRE ŠTÁT)

Pomaly a isto padá opona za kauzou, ktorá takzvaného pravicového voliča dostala do nálady (hokej pôsobí na Slovensku účinnejšie ako neuralizér na vymazávanie pamäti z filmu Men in Black). Nevyplatené faktúry Váhostavu. 94 miliónov. Vidieť Róberta Fica, ako sa v priamom prenose škvarí pred kamerami. Na nezaplatenie.

Ale pokúsme sa odosobniť od faktu, že po rokoch (po nahrávke hlasu podobného niekomu) je to asi prvý krát, keď premiér stratil svoju coolness. Skúsme si trochu zabilancovať s chladnou hlavou, ktorá je v kauze Váhostav nedostatkovým tovarom. Čo je vlastne podstatou kauzy, ktorá nám tu už pár týždňov nedá spávať? Kde sa skrýva skutočné riziko a ktoré témy sú len virtuálne?

Je to kruté konštatovanie, ale osobne nevidím najväčší problém v nevyplatených faktúrach.

Ono sa to z bratislavského open space-u ťažko uverí, ale tam niekde vonku sa faktúry nepreplácajú. Pre človeka, ktorý za celý život vymenil dva krát prácu, modré zjazdovky jazdí s helmou na hlave a najväčšie dobrodružstvo zažil, keď išiel raz do Makarskej bez dopredu zabezpečeného ubytovania (Hell Yeah!) je to asi šokujúce zistenie. Podnikanie na Slovensku je spojené s rizikom. Napríklad, že za odvedenú prácu nedostanete zaplatené.

Každý na trhu má samozrejme voči neplatičom jednu triviálnu zbraň. Jednoducho prestane pracovať. Záleží len na citlivosti podnikateľa, kedy túto zbraň použiť, aby boli straty čo najmenšie. Niekedy je treba oželieť zákazku, keď šípime neplatiča. Lebo byť bez práce je kvalitatívne lepšia situácia, ako síce pracovať ale nedostať zaplatené.

Zdá sa, že klienti Váhostavu tento fakt trochu podcenili.

Firmy, ktoré neplatia svojich dodávateľov, ale majú na rozdiel od Váhostavu toľko slušnosti, že idú po projekte rovno do konkurzu (buď skutočne zbankrotujú, alebo len potrebujú otočiť list). Neplatiť subdodávateľom a zároveň získavať obrovské štátne zákazky, to je taký slovenský príspevok do svetovej podnikateľskej praxe. Nedá sa vyhnúť podozreniu, že si Juraj Široký môže niečo podobné dovoliť iba kvôli nadštandardnému vzťahu s vládou Róberta Fica (vulgo, drží tam asi niekoho za gule). Tento fakt robí z bežnej postkomunistickej reality politickú megakauzu.

Verejnosť a média samozrejme vrhli všetky sily v prospech topiacich sa živnostníkov. Je to prirodzené. Fico bez problémov vyhovel spoločenskej objednávke a na záchranu svojej politickej kariéry neváha použiť verejné zdroje (len tak mimochodom vyzbierané na záchranu bánk). Lex Váhostav je na stole.

Nemôžem si pomôcť, ale vyplatenie dlhov Váhostavu zo štátnych peňazí považujem za oveľa nebezpečnejší precedens ako všetky nevyplatené faktúry sveta.

Prvý dôvodom na takéto konštatovanie je nasledovný. Nespravodlivosť. Z horeuvedeného textu je jasné, že neplatenie faktúr je na Slovensku rozšírený nešvár. Veľa podnikateľov sa už popálilo. V tom ťažkom momente, keď si museli naliať čistého vína a prekvalifikovať pohľadávky na nedobytné (pre niektorých to znamenalo bankrot), ich ani nenapadlo, že by sa obrátili na štát.

A potom príde rok pred voľbami kauza, ktorá je nepríjemná aktuálnej vládnej zostave. Naraz je aj z ich daní ľuďom v navlas rovnakej situácii pomáhané. Ja sa s takýmto ad hoc stanovením pravidiel neviem zmieriť.

Ale za ešte nebezpečnejší faktor považujem jav, ktorý sa v ekonómií označuje pojmom morálny hazard.

Štát je preborníkom v jeho vytváraní. A paradoxne jeden morálny hazard slúži úradníkom ako argument k zavádzaniu ďalších hazard generujúcich opatrení.

Príklad? Štátne dôchodkové zabezpečenie. Ľudia sú vraj nezodpovední a nemyslia na starobu. Preto ich treba k sporeniu na dôchodok prinútiť zákonom. Aký dôsledok má štátom garantovaný dôchodok? Občan sa spoľahne na štát a sporenie vytesní z mysle úplne. Špirála nezodpovednosti sa roztáča.

Úplne rovnaký potenciál špirály má splatenie dlhov Juraja Širokého z verejných zdrojov.

Ako sme si už povedali, podnikateľ musí hodnotiť kredibilitu klienta pred tým, ako od neho príjme zákazku. Konkrétne kredibilita Váhostavu v stavebníctve by mala byť po tejto kauze pod bodom mrazu. Ak by som mal citovať jedného konkrétneho stavbára, ak robiť pre nich, tak len každé ráno peniaze rovno na ruku. A tak je to správne.

Často počuť všeobecne rozšírený názor, že táto situácia by sa na západ od našej krajiny nemohla stať. Ale je to preto, že firma, ktorá by neplatila dodávateľom za odvedenú prácu, by mala nielen problém nájsť subdodávateľov, ale aj získať zákazku (na Slovensku vyhráva diaľničné tendre).

Pre slovenské podnikateľské prostredie je esenciálne dôležité, aby boli podnikatelia maximálne obozretný pri každom kontrakte s firmou, o ktorú sa čo len obtrie Juraj Široký. Ak takýto kontrakt uzavrieť, tak len v špeciálnom režime (peniaze na ruku?). Keď ale budú mať podnikatelia istotu, že všetky dlhy za Váhostav nakoniec aj tak zaplatí štát (a po tejto kauze nebude až také ľahké vyargumentovať prečo nie), tak sa z balkánskej podnikateľskej praxe nikdy nevyhrabeme. Firmy úplne prestanú registrovať, akú má ich obchodný partner kredibilitu (asi rovnako ako občania absolútne neriešia v akej kondícii je banka, v ktorej majú svoje celoživotné úspory však za vklady ručí štát).

Netreba ale prepadnúť ilúzii, že Váhostav je jediný ekonomický subjekt, v jednaní s ktorým treba byť obozretní. Podľa štatistík je platobná disciplína verejného sektora výrazne slabšia ako v sektore súkromnom (to dokonca v celoeurópskom kontexte).

Štát si samozrejme omeškanie svojich platieb môže dovoliť. Už z charakteru biznisu sú firmy ochotné čakať na platby od štátu aj niekoľko mesiacov. Štát platí z cudzieho a z toho ako vieme krv netečie. Ak nejde o vyložené tunelovanie, tak je kontrakt väčšinou nastavený výrazne v neprospech štátnej inštitúcie. Preto sú firmy k štátu také benevolentné. A štát nakoniec zaplatí, však dlhy bude aj tak splácať až nasledujúca vláda.

Preto treba povedať nasledujúcu vec. Bolo by pre Slovensko dobrou správou, keby kvázi podnikateľ ako Juraj Široký mal v budúcnosti problém nájsť pre svoje projekty subdodávateľov. Potom by nesplatené faktúry mohli mať aj pozitívny efekt.

Rovnako by nebolo od veci, keby sa participácia na štátnych projektoch stala pre slušných podnikateľov morálne spornou. Zámerne hovorím o slušných, lebo od firiem ako Váhostav podobné správanie očakávať nemôžeme. Náš partnerský projekt Nepracujeme pre štát je určitou alternatívou, ako by to mohlo vyzerať.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Slovensko2015-05-073
-
 57%  ( 4 people voted )
+
Celkom dobrý postreh Andrej. Má to jednu "chybu" - normálne je za dodaný tovar/služby (faktúry) riadne zaplatiť. Nemožno akceptovať fakt, že neplatenie faktúr je v SR bežnou praxou a podnikatelia musia byť opatrní. Kto dostal zaplatené a neplatí svojim (sub)dodávateľom, je zločinec. V takom prípade má nastúpiť štát a: donútiť podvodníka uhradiť všetky svoje záväzky aj s úrokmi (lebo nezaplatil dobrovoľne) a štátu uhradiť všetky výdavky spojené s vymáhaním "práva". Že štátna moc takto nepracuje, je výsledkom zákonodarstva, ktoré je koncipované práve v prospech okrádania iných v súlade so zákonom, alebo aspoň nie v rozpore s ním. Takto koncipované zákony umožnili vznik úzkej skupiny oligarchov, s nimi spriahnutých politikov a v ich prospech konajúcich právnikov všetkého druhu.

Edo Urc # MasoXoro17
-
 62%  ( 3 people voted )
+
2015-05-07 09:52:08 b91771b2
Prosim vas nemali by sme zabudat na samotny prvopociatok celeho takehoto failu v systeme...vie mi niekto povedat ako je mozne, ze firma, ktorej je umoznene kseftovat v rozsahu niekolko-sto-milionovych obchodov, ruci zo zakona len do percentualne absolutne zanedbatelnej ciastky? ako je mozne ze akcionari sami nerucia vlastnym majetkom? tu je zdroj celeho moralneho hazardu, ktory si uvedomuje malo ludi... zivnostnik ak narobi dlhy, siahnu mu na dom, na deti, na vsetko...ale co akcionar velkej spolocnosti, jej generalny riaditel, jej top manazeri???kde su ich mena, kde je ich zodpovednost???...mozeme sa donekonecna hadat a podsuvat riesenia tychto dosledkov, ale ak chceme tuto show zastavit, musime prekopat a zmenit zakony pre tieto spolocnosti...co sa tyka Fica a jeho rieseni, je jasne, ze kope za Sirokeho, lebo inak by slovakom oznamil, ze zmeni tieto zakony a ze problem je v ruceni za hazard tychto firiem...

mareciino # SamyGiby93
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-05-07 12:01:36 55a32558
Fico je mala ryba v tejto hre na kapitalizmus.

Treba si nastudovat,akym sposobom mozu ti najvetsi "kapitalisticky zraloci" fungovat,cim rucia vo svojich firmach,ako zlozite je skrachovat."restruktualizovat sa",ako je jednoduche po ojebani inych zacat znova.

Poctivym a moralnym treba rozdat lana,"kapitalistom" ich majetky.Ved len o to ide.

harry # PahoLenu00
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-05-07 15:13:24 b229e278

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   deväť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Neschopní vpřed!


Neschopní vpřed!
Eurokomisařka Věra Jourová dostala nápad – chce, aby EU nařídila i soukromým firmám povinné zastoupení žen ve vedení. To mě coby ženu přímo nebetyčně ur...
Neľavicová zodpovednosť (výzva, ku ktorej zatiaľ nedošlo)
Dead End (krátky film z ruskej psychiatrie)
Hlavný inflačný artikel v Indii? Cibuľa.

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0239 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage