Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Návrh dohody o Translantickom obchodnom a investičnom partnerstve


Návrh dohody o Translantickom obchodnom a investičnom partnerstve

Návrh dohody o Translantickom obchodnom a investičnom partnerstve

(08.07.2015; Rozhlasová stanica Slovensko; K veci; 18:18; por. 2/2; Michal Katuška / Michal Katuška)

Michal Katuška, moderátor:

"Európsky parlament dnes schválil odporúčania pre vyjednávačov Európskej komisie k rokovaniam o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve. Spravodajca uznesenia Bernd Lange to komentoval slovami ‑ Európskej komisii sme poskytli jasný návod na to, akú dohodu chceme. Ak bude napokon dohoda zlá, zamietneme ju, ak bude dobrá, budeme za ňu hlasovať. ‑ Spornými podľa uznesenia stále zostávajú navrhovaný systém urovnávania obchodných sporov medzi investormi a štátmi, práva zamestnancov, ochrana osobných údajov a ochrana verejných služieb. Problémovou zostáva aj oblasť poľnohospodárstva, kde europoslanci zdôraznili, že v oblastiach, kde sa normy Európskej únie výrazne líšia od štandardov platných v Spojených štátoch, nie je dohoda možná. Ide napríklad o schvaľovanie chemikálií, geneticky modifikovaných organizmov, využívanie hormónov v sektore hovädzieho dobytka, či klonovanie. Po dnešnom rokovaní vlády sme oslovili zástupcov najviac zainteresovaných rezortov. Ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka sme sa opýtali, či adresovali našim europoslancom nejaké odporúčania, ako majú hlasovať a čo majú presadzovať."

Ľubomír Jahnátek, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Smer‑SD):

"Priamo takáto požiadavka na nás nebola vznesená, samozrejme, pokiaľ som ja mal možnosť sa vyjadrovať k tejto dohode, môj názor je záporný. Vzhľadom na to, že práve v oblasti potravín je tam veľké riziko dovozu práve geneticky upravovaných potravín, takisto štandardy ne nezávadnosť potravín, je podstatne iná, ako je na Slovensku. My máme vysoké štandardy. Čiže pre oblasť poľnohospodárstva a potravinárstva to nie je celkom vhodná dohoda a pokiaľ ja poznám aj názory, je tam možnosť, že poľnohospodárstvo a potravinárstvo by mohlo byť aj vyňaté z tejto dohody."

Michal Katuška:

"Pán minister, vy máte na ministerstve nejakú špeciálnu skupinu, ktorá sa týmto zaoberá? Nejakých expertov?"

Ľubomír Jahnátek:

"Sú ľudia, ktorí sa zaoberajú otázkou rastlinnej výroby, živočíšnej a tí konzultovali tieto aspekty s ministerstvom hospodárstva, ktoré je hlavný gestor za túto dohodu."

Michal Katuška:

"A posledná otázka. Podľa vás, ako nakoniec dopadne hlasovanie a aký by to mohlo mať potom vplyv na Slovensko, konkrétne na pôdohospodárstvo na Slovensku?"

Ľubomír Jahnátek:

"Ťažko povedať, ako to celé dopadne. Ja môžem hovoriť len za našu oblasť, za poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Ja viem, že sú tam veľmi rozdielne názory, veľmi rozdielne názory. Rozhodujúce bude, ako sa postaví v tomto kole k tomu Nemecko, Francúzsko. Postoj Veľkej Británie je dlhodobo známy, ktorý podporujú podobne ako Íri podporujú túto dohodu ale sú konzervatívnejšie krajiny, ktoré majú problémy a to bolo v čase, keď sa to naposledy konzultovalo, na Rade ministrov bolo Nemecko, Francúzsko, boli ďalšie iné štáty, vrátane Slovenska, ktorí sme túto dohodu nepodporovali. Ale aký bude záver, netrúfam si povedať."

Michal Katuška:

"Uviedol minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Hlavným z ministerstiev, ktoré majú v gescii transatlantickú dohodu je ministerstvo hospodárstva. Aký bol ich vplyv na europoslancov, pýtal som sa hovorkyne Miriam Žiakovej."

Miriam Žiaková, hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR (telefonát):

"Nie, žiadne priame odporúčania sme ako rezort našim europoslancom nedávali a dokonca sme o to neboli ani požiadaní. Ale ministerstvo hospodárstva ako gestor tejto dohody za Slovenskú republiku priebežne konzultovalo a konzultuje túto problematiku so všetkými zainteresovanými inštitúciami a samozrejme aj s väzmi, asociáciami, ako aj s odbornou verejnosťou a rovnako aj s poslancami Národnej rady a slovenskými europoslancami."

Michal Katuška:

"Vy máte v rezorte zriadenú nejakú expertnú skupinu, ktorá skúma dopady tejto veľkej investičnej a obchodnej dohody so Spojenými štátmi?"

Miriam Žiaková:

"Expertnú skupinu nie, pretože rokovania o tejto dohode ešte nie sú ukončené a neexistuje momentálne žiadny definitívny text budúcej dohody a teda nie je ani možné celkom presne analyzovať konkrétne dopady, ale ministerstvo hospodárstva prostredníctvom expertov zo sekcie zahranično‑obchodnej politiky a európskych záležitostí aktívne presadzuje záujmy Slovenska v rámci týchto rokovaní."

Michal Katuška:

"Napríklad minister pôdohospodárstva Jahnátek odporučil, aby sa nehlasovalo za túto dohodu. Vy z pohľadu rezortu hospodárstva podporujete jej uzavretie alebo v súčasnosti vidíte ešte nejaké dôležité nedoriešené ustanovenia?"

Miriam Žiaková:

"Ministerstvo hospodárstva podporuje rokovania o TTIP, ale musia zohľadňovať naše národné záujmy. Tá podpora pre rokovania o TTIP zaznela viackrát aj z úst našich najvyšších vládnych činiteľov."

Michal Katuška:

"K aktívnej komunikácii s vyše desiatkou europoslancov zo Slovenska sa prihlásilo ministerstvo financií. Hovorili sme s hovorkyňou Alexandrou Gogovou."

Alexandra Gogová, hovorkyňa ministerstva financií SR:

"V tejto súvislosti môžeme povedať, že ministerstvo financií slovenským europoslancom odporučilo podporiť kompromisný návrh z tridsiateho júna tohto roka. Išlo o zriadenie stáleho investičného súdu za podmienky, že akýkoľvek prijatý mechanizmus na ochranu investícií v Translantickom obchodnom a investičnom partnerstve musí nahradiť uplatňovanie riešení sporov medzi investorom a štátom podľa bilaterálnej investičnej dohody medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými z roku 1991."

Michal Katuška:

"Vzhľadom na dôležitosť dohody medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, vy máte na ministerstve financií zriadenú nejakú expertnú skupinu? Nejakých odborníkov, ktorí sa priamo zaoberajú touto dohodou?"

Alexandra Gogová:

"Tu treba povedať, že Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo patrí vo všeobecnosti do kompetencie rezortu hospodárstva a ministerstvo financií Slovenskej republiky má v kompetencii iba investičnú kapitolu."

Michal Katuška:

"Podporujete uzavriete dohody o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve alebo v súčasnosti vidíte ešte nejaké dôležité nedoriešené ustanovenia?"

Alexandra Gogová:

"Ministerstvo financií podporuje zahrnutie mechanizmu riešenia sporov medzi investorom a štátom do Transatlantického obchodného a investičného partnerstva najmä kvôli potrebe nahradiť existujúcu zastaralú bilaterálnu investičnú dohodu. V tejto súvislosti Slovenská republika podporuje východiská takzvaného koncepčného materiálu, pričom je podľa nášho názoru potrebné ísť v reforme ďalej. Ako východisko by mala poslúžiť vyrokovaná dohoda medzi Európskou úniou a Kanadou. Je ale potrebné aj ďalej reagovať na kritické požiadavky, ktoré sú nielen zo strany odbornej, ale aj širokej verejnosti."

Michal Katuška:

"Povedala hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová."Author: Sydney # JifeTusa60
Svet2015-07-09
-
 58%  ( 2 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
šesť   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Anarchokapitalismus v kostce (11/16)


Anarchokapitalismus v kostce (11/16)
Všude kolem nás existuje mnoho prostoru, který nemá žádného soukromého vlastníka, neboť správcem takového území je stát; může se jednat o náměstí, parky, lesy, louky, pole...
Tisícky za zbytočné časopisy
Rusko varuje svojich úradníkov: Ruky preč od Gmailu!
Práce versus kapitál 0 : 1

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0238 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage