Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Nefunkčná demokracia – Nemecko, náš vzor


Nefunkčná demokracia – Nemecko, náš vzor

Kým po lídrovi Siete idú novinári SME ako po škodnej, ekonomickému expertovi konkurenčného projektu dávajú PR priestor v názorovej rubrike. Nemecko je ale skutočne excelentný príklad, na ktorom sa dá ukázať, že demokracia ako systém riadenia spoločnosti narazila na svoje limity, funguje už len zo zotrvačnosti. Je odsúdená na pomalú smrť, alebo násilnú zmenu. Vitajte na novom letisku v Berlíne.

Hlavný argument demokratov je totožný s argumentáciou komunistov: systém je super, problémom sú ľudia. Tí slovenskí (demokrati) s obľubou dávajú príklady zo zahraničia dôvodiac, že tam by sa to (niečo zlé) nestalo. Úprimne sa priznám, že som dlhú dobu tento názor zdieľal. Aj keď k zmene názoru som prišiel postupne, nezabudnem na ten moment, keď som si začal čítať o výstavbe nového letiska v Berlíne. Ak to už nedokážu (ani) Nemci, tak je niečo systémovo zlé.

Po geopolitických zmenách v Európe a špeciálne v Nemecku Berlín nové letisko potreboval. Potreba stále trvá, je stále naliehavejšia, ale systém proste nepustí. Rakúšania mali možno veľké šťastie, že rozšírenie letiska Viedeň bolo len 2 (alebo 3?) krát drahšie ako pôvodný rozpočet, pretože je v prevádzke.

Nemci také šťastie nemali. Spoločnosť, ktorá mala nové letisko vybudovať a prevádzkovať založili tesne po zjednotení, v roku 1991. "Už" v roku 1996 určili pre nové letisko aj lokalitu. V roku 1998 dokončili privatizáciu letiskovej spoločnosti. Privátny partner mal letisko postaviť a 50 rokov prevádzkovať.

Ale sme v demokracii a neúspešný uchádzač privatizáciu v prospech svojho konkurenta napadol na súdoch. Demokrati svoje privátne záujmy s obľubou označujú za "verejný záujem". V tomto prípade však na seba narazili dva "verejné" záujmy: záujem postaviť a prevádzkovať letisko vs. záujem "spravodlivej" privatizácie, t.j. finančný záujem konkurenčnej hospodárskej skupiny.

Spor sa vyriešil demokraticky kartelovou dohodou. Letisko možno bude drahšie, ale zisky si rozdelia pokladnice oboch uchádzačov. Letistko postaví a bude prevádzkovať ich konzorcium. Presnejšie konzorcium dvoch konzorcií.

Ale ani toto spojenie nedokázalo svoj záujem pretlačiť ku nálepke "verejného" záujmu. Takže späť na začiatok, stavať a prevádzkovať bude štát. Presnejšie holding, v ktorom budú zastúpené: mesto Berlín, krajina Brandenbursko a Nemecká spolková republika.

Opäť "verejný" záujem a opäť problém: ktorý záujem je ten správny? Záujem Berlína, spolkovej krajiny, či záujem Nemeckej spolkovej republiky? Každý z týchto "verejných" záujmov prezentujú konkrétni politici a (legitímnym) cieľom každého politika je získať čo najväčšiu podporu voličov. A tak medzi sebou politici z Berlína, spolkovej krajiny a SRN vedú (legitímny a snáď korektný) zápas na ihrisku s označením nové letisko v Berlíne.

Pôvodne (rok 2006) boli odhadované náklady na letisko 2,83 miliardy eur, v roku 2012 bolo aktuálne číslo 4,3 miliardy. Stavať sa začalo v roku v roku 2006, predpokladaný termín otvorenia bol koniec roka 2011, najnovší termín je rok 2016, ja si tu pre srandu tipnem náklady ku dňu otvorenia (ak sa to vôbec stane) na 6,8 miliardy eur.Ako je to všetko možné, čo sa to vlastne stalo?

Neexistuje nič také, ako verejný záujem. Existujú len privátne záujmy privátnych skupín. Ktoré na seba v tomto prípade narazili silou, úmernou veľkosti gigantického balíka, o ktorý sa hrá. Pretože o privátne zisky ide až v prvom rade (a tak je to správne).

V prípade akcií z verejných prostriedkov (po zrušení privatizácie) je to zasa o tom, že politik sa snaží v súboji o voliča zaujať (napríklad) čo najnižšou sumou, za ktorú vraj predmetný záujem zabezpečí. A tak sa uzavrie zmluva, ktorá nepokrýva všetky reálne náklady a súčasti stavby. S tým potom treba niečo robiť, ale to už máte pred dverami ďalšie voľby a váš konkurent (ktorý by na začiatku postupoval presne tak isto) vám dá "vyžrať" vašu neschopnosť, bude vaše kroky torpédovať ako sa len bude dať. Samozrejme všetko v súlade s pravidlami demokratickej politickej súťaže.

Okrem politikov má slušná demokratická spoločnosť silný aj tretí sektor. Okrem troch paralelných politických súbojov (mestská, spolková a celoštána úroveň) sa teda do boja za "verejný" záujem zapojili aj zástupcovia obyvateľov dotknutej lokality, environmentálni aktivisti a podobne. Proste tých skupín, ktoré obhajujú (často diametrálne odlišné) "verejné" záujmy je toľko, že letisko v prevádzke nie je a ani tak skoro nebude. Torpédovať snahu protistrán je oveľa jednoduhšie, ako presadiť tú svoju predstavu proti presile.V novembri budú na Slovensku komunálne voľby. Ako nezúčastneho (lebo nevolič) ma najviac zabáva "prípad PKO". Spomienkový optimizmus (prvé tanečné, kultové hudobné akcie a podobne) nedovolí racionálne riešenie (zbúranie) stavby, ktorá proste už nezodpovedá nárokom dneška a reálne využitie vzniknutého priestoru. Takže sa posadím pekne do kresla, popcorn do ruky a budem sledovať, čo sa podarí skôr: otvoriť nové letisko v Berlíne, alebo vyriešiť priestor starého PKO? Pridám sem svoj druhý tip: najskôr bude dostavané nové letisko v Istanbule, ktorého stavba sa začala tento rok.Author: Tibor Pospisil # HemyXuho27
Svet2014-09-282
-
 62%  ( 3 people voted )
+
cina - nefunkcna totalita
za mesiac spustia dalsiu fazu juzno-severneho vodno-presuvacieho projektu
cena sa z povodnych 15 miliard vysplhala na 62 a to este nezahrna vsetko (economist: water consumption)

real name # JufuQecu45
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2014-09-29 18:24:26 4e6363ff
Pokiaľ bude na svete vládnuť chamtivosť,potiaľ sa zdražovanie nezastaví.

cobra # WykeXala95
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2014-09-30 13:11:46 55f814c2

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
šesť   päť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Na Špicberkách obnovili úschovnu Soudného dne


Na Špicberkách obnovili úschovnu Soudného dne
Největší na světě sbírka zemědělských rostlin získala vzorky semen 20 tisíc rostlin ze 100 zemí. Nyní nezničí semena ani potopa, ani jaderný výbuch: obilninová úschovna na norském...
Predstavivosť – problém demokracie
Venezuela už bojuje aj s Bitcoinom
Ukrajinští astronomové: V roce 2032 by mohl Zemi zasáhnout 400 metrový asteroid

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0212 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne