Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Nemecká výkonnosť je liek, nie hrozba


Nemecká výkonnosť je liek, nie hrozba

Väčšina európskych ekonomík naďalej šliape vodu ekonomickej stagnácie.

 

Nezamestnanosť je rekordne vysoká, reálne mzdy stagnujú a verejné dlhy prudko rastú. Toľkokrát prisľúbený koniec krízy je stále v nedohľadne a politici na to doplácajú poklesom popularity. Opäť čas pohľadať vinníka!

"Nemecká obsesia exportom odsudzuje Európu k depresii!" hlásajú v rôznych variáciách titulky posledných dní. Nie je to prvý (ani posledný) krát, čo tento názor v Európe zaznel. Tentoraz to bolo z úst šéfekonóma Európskej komisie Marca Butiho, či šéfky Medzinárodného menového fondu Christine Lagarde. Obviňovať Nemcov z problémov vlastnej krajiny nie je doména len Talianov či Francúzov. Dokonca aj minister financií  Spojených štátov minulý týždeň v správe o značil Nemecko za väčšiu ekonomickú hrozbu ako Čínu.

 

Podľa ich argumentácie Nemci zaplavujú zahraničné trhy svojim exportom a zároveň doma míňajú "menej, ako by mali", čím znemožňujú zahraničným firmám exportovať do Nemecka. Konzervatívna kancelárka a jej suita zároveň bojuje proti znehodnoteniu eura, čím znemožňuje krajinám periférie vyinflovať sa z problémov a jej boj proti deficitom bráni národným vládam stimulovať ekonomiku verejnými výdavkami.

 

Môžeme začať tým, že je to celé nepodložný nezmysel. Nemecko síce má pomerne vysoký prebytok bežného účtu, ale vďaka exportom mimo eurozónu. Medzi januárom až augustom 2013 má Nemecko s eurozónou dokonca mierny obchodný deficit! Ale pozrime sa na problém komplexnejšie.

 

Je zarážajúce, že aj dnes niektorí ekonómovia ešte používajú merkantilistický náhľad na svet, ktorý spolu s alchýmiou a upaľovaním bosoriek patrí do 16-18. storočia. Minister financií na dvore Ľudovíta XIV. Jean-Baptiste Colbert a iní merkantilisti verili, že bohatstvo krajiny je možné zvyšovať maximalizovaním exportu hotových výrobkov, minimalizovaním ich importu a hromadenia monetárneho kovu (zlata) vďaka vzniknutému obchodnému prebytku. Je to typický príklad toho, keď ekonóm prisúdi veličine nesprávnu charakteristiku (ani zlato nie je bohatstvo, ak ho nemôžete vymeniť za statky podľa potreby) a následne všetko prispôsobí jej maximalizácii.

 

Nemci sú preborníci, no nie v exporte, ale v produkcii. Ich firmy sú skvele kapitálovo vybavené a efektívne riadené, čo im umožňuje dosahovať vysokú produktivitu aj pri vyšších vstupných nákladoch, najmä mzdách. Na trh sú potom schopní dodávať výrobky, ktorých pomer ceny a kvality prekoná  konkurenciu. Nikto nenúti Talianov či Grékov kupovať nemecké výrobky – len ich racionálna snaha dostať za menej peňazí viac muziky.

 

Šéf americkej gumárne Titan na jar rozzúril Francúzsko, keď verejne prehlásil, že by bol hlupák, ak by jeho firma kúpila francúzskeho výrobcu pneumatík. "Francúzi hodinu obedujú, tri hodiny diskutujú a len tri hodiny pracujú." Teóriám o lenivých národoch neverím. Je tomu len storočie, čo Francúzsko bolo jednou z vedúcich krajín automobilového či leteckého priemyslu. No problém periférie je u nich doma. Byrokracia, dane, sociálny systém nastavený na odmeňovanie pasivity, či plytvanie vzácnym kapitálom na verejné výdavky typu prázdne diaľnice, nezmiznú spolu s nemeckým exportom, práve naopak. Tlak úspešnejších konkurentov je jedna z mála síl, ktorá môže miestnych politikov potlačiť k reformám.

 

Pomohlo by nanútené zvýšenie domácej spotreby Nemecka? Asi tak ako slávne šrotovné, ktorému sa táto snaha umelo zvýšiť spotrebu podobá – čiže nepomohlo. Predstava, že Nemci by začali húfne kupovať grécke mandarínky či španielske lietadlá je scestná. Aj oni budú kupovať najlepší pomer kvality a ceny a nikde nie je napísané, že to nájdu vo výrobkoch periférie.

 

Môže to mať dokonca opačný efekt. V Nemecku poklesne tvorba kapitálu na úkor spotreby čo môže dopadnúť aj na španielsku automobilku, gréckych strojárov a ďalšie firmy, ktoré na periférii drží nad vodou práve nemecký kapitál.

 

http://iness.sk/stranka/9019- Nemecka-vykonnost-je-liek-nie-hrozba.htm lAuthor: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Európa2013-11-119
-
 50% ( 6 people voted )
+
Ak niekto chce napísať tu niečo o ekonomike Nemecka prosím aby bol si toho vedomí že nie je mimoriadne ovplyvnená ani: Americkým , ani Japonským , ani Ruským, ani Čínskym... záujmom. Idú po svojom ! Vždy sa vytiahli " z biedy" aj bez židov.... aj inýých ... Vatikánskych ...vplyvov ..sami sebe si....
klopi # KyvoWavo40
-
 54% ( 3 people voted )
+
2013-11-11 18:16:26 58d4289b
Možno prichádza čas, keď ľudia pochopia, že politika USA a EÚ je riadená finančnými korporáciami, že krízy sú plánované a preto trvalé, že sa neskončili, lebo niekomu vyhovuje presun peňazí od strednej a malej vrstvy do vrecák miliardárov, že kríza je nástroj na presun tohto bohatstva od chudobných k bohatým, svetové vojny a vojenské konflikty po 1945 sú úmyslom, že Brusel nemá na pláne blaho občanov, ale zdĺženosť štátov, finančné zotročenie občanov, stratu slobôd občanov, centralizáciu moci a vládu nad svetom, ľuďmi aj surovinami, že anglosasko židovská civilizácia ekonomicky kolonizovala Slovanské národy. Možno je čas.

Definitiva # MunoLyhi27
-
 64% ( 4 people voted )
+
2013-11-11 18:43:44 55ede03c
Možno prichádza čas, keď ľudia pochopia, že politika USA a EÚ je riadená finančnými korporáciami, že krízy sú plánované a preto trvalé, že sa neskončili, lebo niekomu vyhovuje presun peňazí od strednej a malej vrstvy do vrecák miliardárov, že kríza je nástroj na presun tohto bohatstva od chudobných k bohatým, svetové vojny a vojenské konflikty po 1945 sú úmyslom, že Brusel nemá na pláne blaho občanov, ale zdĺženosť štátov, finančné zotročenie občanov, stratu slobôd občanov, centralizáciu moci a vládu nad svetom, ľuďmi aj surovinami, že anglosasko židovská civilizácia ekonomicky kolonizovala Slovanské národy. Možno je čas.

Definitiva # MunoLyhi27
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-11-11 18:43:46 55ede03c
Nemecko je koňom establišmentu odkiaľ organizujú veci v kolónií EÚ. V prvej svetovej vojne: cisár Wilhelm, von Bismarck, hlavy anglicka, holandska a USA boli bratrancami- jedna rodinka. Jeden Warburg organizoval FED druhý bol šefom hlavných služieb. Holanďan Edward Colonel House šéfoval rokovaniam po vojne. V druhej svetovej to bolo ešte čitateľnejšie keď celý priemysel Nemecka kontroloval Wall Street, Deutsche Bank a The City.
http://www.rense.com/general7/gw.htm
The Farben cartel dated from 1925, when organizing genius Hermann Schmitz (with Wall Street financial assistance) created the super-giant chemical enterprise out of six already giant German chemical companies— Badische Anilin, Bayer, Agfa, Hoechst, Weiler-ter-Meer, and Griesheim-Elektron. These companies were merged to become Inter-nationale Gesellschaft Farbenindustrie A.G. — or I.G. Farben for short. Twenty years later the same Hermann Schmitz was put on trial at Nuremburg for war crimes committed by the I. G. cartel. Other I. G. Farben directors were placed on trial but the American affiliates of I. G. Farben and the American directors of I. G. itself were quietly forgotten; the truth was buried in the archives.
It is these U.S. connections in Wall Street that concern us. Without the capital supplied by Wall Street, there would have been no I. G. Farben in the first place and almost certainly no Adolf Hitler and World War II.
German bankers on the Farben Aufsichsrat (the supervisory Board of Directors) in the late 1920s included the Hamburg banker Max Warburg, whose brother Paul Warburg was a founder of the Federal Reserve System in the United States. Not coincidentally, Paul Warburg was also on the board of American I. G., Farben's wholly owned U.S. subsidiary. In addition to Max Warburg and Hermann Schmitz, the guiding hand in the creation of the Farben empire, the early Farben Vorstand included Carl Bosch, Fritzter Meer,Kurt Oppenheim and George von Schnitzler. All except Max Warburg were charged as "war criminals"after World War II.
In 1928 the American holdings of I. G. Farben (i.e., the Bayer Company, General Aniline Works, AgfaAnsco, and Winthrop Chemical Company) were organized into a Swiss holding company, i. G. Chemic (Inter-nationale Gesellschaft fur Chemisehe Unternehmungen A. G.), controlled by I. G. Farben in Germany. In the following year these American firms merged to become American I. G. Chemical Corporation, later renamed General Aniline & Film. Hermann Schmitz, the organizer of I. G. Farben in 1925, became a prominent early Nazi and supporter of Hitler, as well as chairman of the Swiss I. G. Chemic and president of American I. G. The Farben complex both in Germany and the United States then developed into an integral part of the formation and operation of the Nazi state machine, the Wehrmacht and the S.S.
I. G. Farben is of peculiar interest in the formation of the Nazi state because Farben directors materially helped Hitler and the Nazis to power in 1933. It is a matter of record that I.G. Farben contributed 400,000 RM to Hitler's political "slush fund." It was this secret fund which financed the Nazi seizure of control in March 1933. Many years earlier Farben had obtained Wall Street funds for the1925 cartelization and expansion in Germany and $30 million for American I. G. in 1929, and had Wall Street directors on the Farben board. It has to be noted that these funds were raised and directors appointed years before Hitler was promoted as the German dictator.
http://www.houseofpaine.org/IGF.htm
http://reformed-theology.org/html/books/wall_stree
t/chapter_02.htm
Naviac. V júni 1927 sa na Long Island stretli hlavy centrálnych bánk Nemecka, Francúzka, FED a BofE. Na partičku mariášu. O necelé 2 roky Wall Street kľakol. Fašistický pohlavár prince Bernhard of Hanover sa stal tatkom Holandskej kráľovnej a zakladateľom Bilderberga a Club of 1000.Antabus # HecyLiny20
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-11-11 22:36:16 4079836a
Nemecký zázrak? A nie náhodou detskí otroci z Číny, Indie a Brazílie ktorých zneužívajú pre koncerny v ktorých sú tie isté peniaze, ako boli v IG Farben? Ale čo môžeme čakať od kok.tov z INESS?

Emka # XyqiMeqa35
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-11-12 06:32:03 d551b84e
Viete, nemecké firmy majú "kúpené" aj podniky bývalých socialistických štátov, takže do výkonnosti sa ráta aj zisk z nich!
Kojokok # NodeKafu68
-
 55% ( 1 people voted )
+
2013-11-12 09:50:34 d4254012
loading...
Presne tak. Tak ako americke kobylky tak aj Nemci si zaratavaju do tvorby HDP to co sa vyprodukuje niekde inde. Vykonnost slovenskeho otroka je dvojnasobna oproti nemcurovi ale realne mzdy min. 5 krat nizsie. Je to len o prerozdelovani penazi. Akcionarov zaujimaju zisky. Tvoriva praca ludi je neohodnotena, druhorada, napady tvorivych ludi si aj tak prisvoji firma.
A nakoniec si prestudujte rozdiel medzi GDP (HDP) a GPP (Growth Private Prod.) - potom pochopite v com je podvod HDP (Keynes. model z 30. rokov), do ktoreho sa zaratavaju aj uvery ktore raz bude musiet niekto splatit, ale moderni ekonomovia si aj tak budu omielat svoje nezmysly.
ISP # TydaTito81
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-11-12 12:42:30 d405d2ca
Hľadať zrovnateľnú základňu pre porovnanie ekonomík---nie je sranda! pr. mať more a ryby, mať palicu a strčiť do zeme a mať naftu, mať hlupáka a robi manuál- výpočtovej techniky,mať nastavený príliv mozgového kapitálu,mať systém ktorý je pre .. iných / /bratstvo- rovnosť- sloboda/ a človiečikovia sú pokope a začneme..OBLBOVAŤ.. Ale ..ISP 81 má pravdu,,,,,,,,,,,Véé鼼ka vďaka...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-11-12 17:00:30 58d4289b
Nacionálny socializmus, neskutočný tvrdý ---skleníkový--- kapitalizmus, a prelom nejakých Vatikánskych vraj oblbovákoch -Lutherom -- je prapôčiatok Nemeckej prosperity : A ten ich socializmus mal byť "osolení" Československým -- skoro "Baťovským" systémom .... a dnes aj ... konvergencia ...je jasná ----hocikomu.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2013-11-12 18:26:06 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
tri   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Sekty oficiálne podporované Katolíckou cirkvou


Sekty oficiálne podporované Katolíckou cirkvou
Málokto si však uvedomuje že najnebezpečnejšie sekty sú tie ktoré patria pod Katolícku cirkev (a iné väčšie protestantské cirkvi). Tie majú totiž certifikát dôveryhodnosti a sú plne ...
BÝVALÝ INŽENÝR NASA PŘEDSTAVUJE ZÁBAVU BLÍZKÉ BUDOUCNOSTI
MÝTY A POVĚRY: 30 HOVADIN MAJORA ZEMANA (III.)
Privatizácia: Telekom áno, SPP nie?

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0295 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made