Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Nový autorský zákon, a komu tím prospějete?


Nový autorský zákon, a komu tím prospějete?

Kým DPH na chlieb má klesnúť, (takpovediac) DPH na elektroniku narástla. Budeme SOZA o pár rokov platiť autorské poplatky aj z mikrovlnky?

Vláda včera schválila nový autorský zákon. Najskôr fakty. Ak si od 1. januára roku 2016 kúpite elektronické zariadenie, ktoré je schopné vyhotoviť rozmnoženinu chráneného obsahu, zaplatíte aj nanovo definované poplatky. Tieto poplatky sa budú odvíjať od ceny tovaru a sú pre každý typ zariadenia rôzne: za mobilný telefón 0,7 %, tablet 0,6 %, počítač 0,85 %, kameru 1%, fotoaparát 0,35 %, tlačiareň, skener, fax alebo čítačku kníh 3 % (!), audio-video rekordér, set-top box, smart TV, mp3 alebo mp4 prehrávač 3 % a za CD, DVD nosič alebo USB kľúč 6 % z predajnej alebo dovoznej ceny. Obdobné poplatky existovali aj predtým, nevzťahovali sa však na také množstvo typov tovarov a vyrátavali sa len z ceny určitých komponentov - pamäťových nosičov. Ak si tak dnes kúpite televízor v hodnote 600 eur, zaplatíte 120 eur na DPH a ďalších 18 eur na poplatkoch za autorské práva.

Z ekonomického pohľadu nejde o nič iné, ako zavádzanie novej nepriamej dane. Táto daň je však zaujímavá tým, že nepoputuje do štátneho rozpočtu, ale jej príjemcami budú kvázi súkromné organizácie, tzv. organizácie kolektívnej správy autorských práv ako napríklad SOZA, LITA a pod. Tieto následne podľa rôznych kľúčov alokujú vyzbieranú daň medzi v nich registrovaných autorov ako tzv. "náhradu autorskej odmeny". Chcete sa dopátrať, koľko eur z vašich peňazí dostala tá, alebo oná kapela či spevák? Bez šance. Samotná daň tak funguje na základe predpokladu "prezumpcie viny" za kopírovanie legálnych autorských diel pre vlastnú potrebu. Teda zaplatíte, aj keď si ani nevšimnete, že váš televízor má možnosť nahrávania, pretože na platenie daní stačí aj potenciálna hrozba rozmnoženia chráneného obsahu.

Natíska sa pelíškovská otázka: "A komu tím prospějete?" Novoprijatý zákon je totižto učebnicovým príkladom fungovania demokratických mechanizmov, ktoré majú tendenciu generovať zákony koncentrujúce výnosy pre malú organizovanú skupinu (v tomto prípade členov autorských organizácií) a rozptyľujúce náklady na veľké množstvo neorganizovaných spotrebiteľov. V predchádzajúcich rokoch dokázali spomínané organizácie na týchto špeciálnych daniach vyzbierať čosi vyše 400 000 eur ročne. Podľa predbežných výpočtov má nový zákon priniesť značné navýšenie výnosov a po novom sa táto suma bude pohybovať v miliónoch eur.

V duchu dnes populárnych termínov by sme tak mohli nazvať tento zákon ako vládny antisociálny balíček. Kým DPH na chlieb má klesnúť, (takpovediac) DPH na elektroniku narástla. Naviac pamäťové médiá sa začínajú objavovať aj v inteligentných chladničkách, vysávačoch a ďalšej technike. Budeme SOZA o pár rokov platiť autorské poplatky aj z mikrovlnky?

Obhajcovia existencie organizácií ako SOZA a ich činností argumentujú tým, že nové technológie a hlavne internet uľahčili nielen legálne kopírovanie (voči ktorému je postavený nový autorský zákon), ale obchádzanie celých zákonov o právach duševného vlastníctva. Inak povedané rozšíril sa problém nelegálneho sťahovania a pirátstva. Kvôli tomuto fenoménu tak autori údajne prichádzajú o niečo, na čo majú nárok a pomocou podobných zákonov si len berú naspäť odmenu za svoju prácu. Ako sme však svedkami v prípade tohto zákona, je ťažké určiť mieru "správnych odmien" a predovšetkým predpovedať ich vývoj do budúcnosti kto zaručí, že organizácie si neprelobujú o pár rokov novelu s navýšenými odmenami. Je veľmi ťažké odolať pokušeniu hýbať s desatinou čiarkou, ak ide o milióny eur.

Pritom však existujú umelci, ktorí nezobrali príchod informačných technológií a internetu ako ohrozenie, ale ako príležitosť. V hip hopovej komunite čelia umelci rovnakému problému s (ne)ochotou poslucháčov kupovať si originál nosiče. Navyše sa hip hop vzhľadom na jeho špecifický obsah nemôže spoliehať na hranosť v rádiách a následne tantiémy zo SOZA. Títo interpreti majú preto všetky dôvody hľadať alternatívne riešenia ako premeniť svoj talent na zisk. Jedno takéto riešenie využíva samotný internet v prospech raperov. Tí začali na svojich profiloch na sociálnych sieťach ponúkať určité originálne predmety (trička, mikiny, šiltovky, okuliare, energetické nápoje atď.) viažuce sa na samotných interpretov (potlače s ich menami, textami, alebo názvami pesničiek). Takéto predmety sa ukázali ako vysoko efektívny spôsob speňaženia hudby, majú totižto dve dôležité vlastnosti: 1) hodnota, ktorú im pripisujú fanúšikovia, je často oveľa väčšia ako hraničné náklady na ich produkciu, existuje tu teda pomerne ziskový priestor a 2) tieto predmety - na rozdiel od predaja hudobných stôp - nie je možné bezplatne stiahnuť, neexistuje teda pri nich problém čierneho pasažierstva ako pri predaji zvukových nosičov.

Jeden z najúspešnejších prevádzkovateľov tohto obchodného modelu na Slovensku, Rytmus, sa netají svojimi úspechmi v tejto oblasti podnikania. A okamžite ho nasledovalo množstvo jeho kolegov z brandže. Možno je na čase vypustiť dinosaurov slovenskej (nie len) pop-music mimo ohrádku zákonom garantovaných príjmov a naučiť ich samostatnosti. Existuje nezanedbateľná šanca, že nakoniec by boli spokojnejší aj ich zákazníci poslucháči.Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Slovensko2015-07-023
-
 55%  ( 1 people voted )
+
O.K. Takže od 1.1. 2016 mám čisté svedomie a sťahujem o 108.
thepiratebay.se

General Guderian # TyroMury04
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-07-05 14:01:18 55e4d1d4
Takze najprv zaplatim navyse 6% za DVD nosic, potom 3% za DVD prehravac a este k tomu aj dalsie 3% za TV. Ked uz ma chcu preventivne potrestat za nieco, co by som mohol urobit, preco hned tri krat?
O par rokov budu aj vodici motorovych vozidiel platit kazdy rok vopred poplatok policii, lebo co ak by nahodou porusili dopravane predpisy a pani z "pomahat a chranit" pri tom neboli.
thepiratebay # CaqeGecu72
-
 71%  ( 7 people voted )
+
2015-07-05 15:41:00 5f53faa9
Celý pohľad na vec musíme vnímať z rôznych uhlov. Najlepšie to vyjadruje tá druhá časť nadpisu. Ale povedzme si úprimne: keď existuje množstvo ľudových expertov na stiahni, copy či uložto, je treba proti nim postupovať akýmkoľvek spôsobom, kým neexistuje jednotná dohoda kontroly nad internetom, čiže aj možnosť vypátrať zlodeja, ktorý stiahne hudbu či film. Táto neschopnosť dohody potom dáva priestor pre polovičaté riešenia, kedy vznikajú rozne spolky, ktoré sa zastrešia lobbisticky zákonom, pričom - ako je správne podotknuté - je otázne, či vybraté peniaze naozaj skončia tam, kde majú.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 53%  ( 5 people voted )
+
2015-07-05 23:27:49 bc7b649f

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   deväť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

SZČO POD KRÍDLAMI, POD KRÍDLAMI ŠTÁTNEJ MAMY


SZČO POD KRÍDLAMI, POD KRÍDLAMI ŠTÁTNEJ MAMY
Správa, ktorá zaznela v Správach RTVS môže mať pre rôznych ľudí rôzny význam. Niekoho pobaví, niekoho možno aj zastraší, ale pozitívnym zistením je, že napriek nie práve vysokej...
Výcviková príručka Pentagonu: bieli muži majú nespravodlivé výhody
USA: Snowdena nepopravíme a nebudeme mučit
Vlna běženců — nechtěnců

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0252 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne