Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

O paradoxoch tejto fascinujúcej doby


O paradoxoch tejto fascinujúcej doby

Ďakujem rodičom a Pánu Bohu za to, že mám možnosť prežiť svoj život v tak fascinujúcej dobe. Za komančov som si nevedel predstaviť, ako dokážem existovať ako "dospelák".

Ak ma niekedy ovplyvnil písaný text, tak okrem eseje Karla Čapka "Proč nejsem komunistou"to dokázala kniha 1984 od George Orwella. Ani nie tak román samotný, ako jeho "príloha", kde neuveriteľne presne popisuje, ako sa pomocou "úprav" významu slov dorozumievacieho jazyka dá vytvoriť úplne nový, virtuálny svet.

Dlho som sa to zdráhal (nedarilo sa mi to) mentálne prijať, ale ono je to asi naozaj tak: Že realita nie je obrazom nejakých faktov, udalostí, fyzických predmetov ..... ale len a práve tým, čo niekto vytvorí (či pre seba, alebo pre iných) pomocou manipulácie s bežným jazykom, ktorý sa používa na komunikáciu medzi ľuďmi. Jazykom, v ktorom uvažujeme o tom, čo je a čo nie je reálne (je a nie je pravda).

Ak chcete, poďte spoločne so mnou na jeden taký jazykový výlet do sveta migrantov.

Prevažne talianske loďstvo, ktoré je zaradené v prostriedkoch na ochranu vonkajších hraníc EU, prevádzkuje pravidelnú prepravu osôb, ktoré im na hranici líbyjských a medzinárodných vôd odovzdajú prepravcovia z afrického kontinentu. Taliani pasažierov vyložia na pôde EÚ, v Taliansku. Následne sú títo pasažieri označovaní ako nelegálni migranti. Čo navodzuje dojem, akoby prekročili hranice EÚ protiprávne. Hranice pritom prekročili na lodiach, ktoré patria systému ochrany hraníc.

OK, zoberiem to teda tak, že tých ľudí bolo treba zachrániť a sú hodní našej pomoci. Pasažieri pokračujú v svojej ceste ďalej. Napríklad cestujú v dodávkach prevádzačov, prechádzajúc vnútorné hranice EÚ. Ak takýto transport zachytí organizácia vnútornej ochrany (polícia) sú prevádzači trestne stíhaní. Za to, že pomáhajú pasažierom, ktorým predtým aktívne, až na hraniciach medzinárodných vôd pomáhala iná zložka ochrany EÚ sa dostať do EÚ. Vyzerá to teda, že nie je pomoc, ako pomoc. Jedna je financovaná zo zdrojov EÚ, za inú hrozí väzenie.

Niekde ďalej sú naši cestujúci umiestnení v záchytných táboroch. Z ktorých niektoré sú veľmi podobné väzeniu. Proti čomu protestujú ďalší ľudia, ktorí chcú našim cestujúcim pomáhať a berú za to odmenu. Zo zdrojov EÚ a pomáhajú im presne v tom, v čom im pomáhali prevádzači, ktorí za pomoc čelia trestnoprávnym postihom.

Povedzme, že sa naši cestujúci dostanú až do Calais. Naši cestujúci sú tými svojimi pomocníkmi, ktorí za svoju pomoc dostanú peniaze a nie 5 rokov basy, označovaní za utečencov. Ktorí utekajú, aby si zachránili svoje holé životy pred hrozbou smrti v domovskej krajine. No a niektorí z nich si svoje životy chránia riskovaním svojich životov pri snahe "naskočiť" na kamión, ktorý by ich (nedobrovoľne) previezol cez ďalšiu hranicu.

Utečenci, ktorí sú vo svojej domovine ohrození na živote utekajú pred touto hrozbou cez Taliansko, Rakúsko, Nemecko, Francúzsko až do Veľkej Británie. Ľudia, typicky občania EÚ, ktorí im na tejto ich ceste za záchranou holého života pomáhajú sú postupne za túto svoju pomoc: platení, neplatení (robia to za vlastné), zatváraní do väzenia, obmedzovaní v svojej činnosti (kamionisti). Pričom mimo akúkoľvek pochybnosť všetci títo ľudia našim cestujúcim poskytujú jedno a to isté: pomoc pri realizácii ich túžby žiť na inom mieste, ako sa narodili.

Uvedomujem si, že mám byť osudu za čo vďačný. Žijem vo fascinujúcej dobe. Žijem na Slovensku v dobe jeho najväčšieho blahobytu. A predsa mám tú drzosť si želať, aby sa svet súbežných európskych realít rozšíril aj do iných končín našej krásnej Zemegule. Niekde, kde je priezračné more a teploty sú celoročne v rozmedzí 20-30 stupňov. Karibik, Maurícius, Seychelly, možno aj ten Zanzibar by stačil. A ja v podstate ani nepotrebujem veľkú pomoc. Dopravu aj kúpu menšej nehnuteľnosti by som si zafinancovať zvládol. Stačilo by mi tak málo: jeden zamietnutý azyl plus možnosť (bez vyhostenia z krajiny) sa proti jeho zamietnutiu odvolávať aspoň tých 10-20 rokov.

Snívať nie je zatiaľ zakázané a tento môj sen má tú výhodu, že ak aj zostane len snom (čo je veľmi pravdepodobné), nemalo by ma to nejako ohroziť. Žiaľ, len za predpokladu, že sa nezhmotní tá obávaná realita, o ktorej tvorcovia tej virtuálnej tvrdia, že je úplne nepravdepodobná. Lebo potom by som musel utekať aj ja. Aby som si zachránil svoj život. Aká škoda, že ani tá najsofistikovanejšia forma manipulácie jazykom nedokáže odvrátiť tvrdé pristátie v skutočnosti celkom nevirtuálnej. Ale dobre, pre mňa to bude znamenať len ďalšiu (asi poslednú) etapu na ceste fascinujúcou dobou. Ale čo naše deti? Budú mať ešte kam utiecť?



Author: Tibor Pospisil # HemyXuho27
Európa2015-08-265
-
 56%  ( 8 people voted )
+
Co brani migrantom ostat napriklad v Turecku, Srbsku,Grecku? Tam uz nie zu v ohrozeni zivota. Nech si sami radsej priznaji, ze ked uz sa im podarilo dostat sa do EU tak sa zmenili na prizivnikov socialneho systemu.
pavol # NikoDofy51
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-08-27 01:40:08 c35b0cb7
V bohatých krajinách Perzského zálivu - ako napr. Saudská Arábia, Kuvajt, Omán, Emiráty, Dubaj . . . pracujú miliôny Indov, Pakistancov, Malajzijcov. . . mohli by tam zobrať aj sírčanov a určite by sa tam mestili aj iračania a líbijci. Tam by problém s imigrantmi nemali.
Garfield # VuqyWeqi18
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2015-08-27 04:11:48 42f95dc3
V krajinách perzského zálivu nemajú Eurosojuz a kvóty ...
LenkaB # LyroKomo25
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-08-27 08:43:46 509a8e3f
Oni nebudu utekat do bohatých arabských krajin, tam by museli tvrdo pracovat. Lepsie im bude poberat podporu do smrti v ramci EU a ini na nich budu pracovat. Ako na ciganov. Kedze ich vzdelanie a moznost uplatnenia sa je presne rovnaka ako u ciganov..
Hansen # WywyWyjo95
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-08-28 03:10:50 b2ccb356
Nevedel si si predstavit zivot ako dospelak?
No keby tvojim rodicom povedali ze budes otrocit na bohatach a budes sa bat o buducnost v state kde nic nefunguje a ze za mnoho rokov is kupis daku garzonku v ktorej si zapnes tv kde je sami sex nasile vulgarizmi a zapadna demagogia tak by vsetkych ludi na namesti v 89 postrielali
za komancov sa mali dobre pracujuci slusni ludia a zlodeji v kuse nadavali a teraz? zlodeji sa maju najlepsie a slusny clovek preziva. Tvoje deti ak mas alebo budes mat si budu vraviet nie ze ako budem zit v tejto dobe ale co vibec prezijem a ci chcem zit ....

Vlastenec # JiciJoqy55
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2015-08-28 03:26:14 b90972c8

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
päť   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:







Podporte nás aj cez BITCOINY



12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Bitcoin opäť láme rekordy


Bitcoin opäť láme rekordy
Digitálna decentralizovaná mena Bitcoin sa obchodovala na jednej z najznámejších búrz Bitstamp v piatok 24.2. za rekordných 1220 dolárov. Došlo k prekonaniu historického maxima z 30.11.2013...
O hrůzách státního školství
Čím hůře, tím lépe
VIDEO: OHEBNÝ OLED DISPLEJ PŘEDSTAVEN

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0329 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | important actual news leaked informations spies spy espionage