Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

PREČO ĽAVIČIARI NEMAJÚ MATKU TEREZU RADI


PREČO ĽAVIČIARI NEMAJÚ MATKU TEREZU RADI

Musím pripustiť, že som veľmi skeptický, keď ide o robenie dobra. Konať blížnemu bezodplatne niečo pozitívne, je asi tá najťažšia vec na svete.

Primárne, je extrémne náročné zistiť, čo našim blížnym spraví radosť. To pozná každý rodič na rozpačitých očiach svojich ratolestí, keď si pod stromčekom rozbalia ponožky, respektíve pyžamo.

Ale ešte zložitejšie je ľuďom pomáhať a pritom im zároveň neškodiť. Dobrým príkladom, kam takáto "pomoc" môže viesť, sú naši rómski spoluobčania. Tým jednoznačne neprospelo, keď sme sa im pred desiatkami rokov rozhodli pomôcť, zbaviť ich kočovného života v chudobe a sprístupniť im vymoženosti sociálneho štátu (nahnať ich do panelákov).

Aby sme sa vyvarovali uvedenému, nestačí len namiesto pomyselnej ryby distribuovať hladujúcim udice. Ani sa nenazdáme a miestna rybárska lobby vyhlási vlastníctvo udice za základne ľudské právo. Financované z daní vyzbieraných primárne od nerybárov.

Ak teda robiť dobro, tak len veľmi konkrétne a lokálne. Pomáhajúci musí mať s pomáhaným bezprostredný kontakt, aby mohol vyššie spomenuté riziká svojej činnosti čo najskôr identifikovať. A pomoc ukončiť v momente, keď vidí, že jeho snaženie nie je vítané, respektíve vyslovene škodí.

Symbolom takejto pomoci bola Matka Tereza.

Pápež vyhlásil matku Terezu minulú nedeľu za svätú a internet zaplavila prívalová vlna článkov, ktoré, ak nenazvali túto pôvodom albánsku rádovú sestru za anjela z pekla, tak minimálne za kontroverznú osobu.

Naše liberálne média čerstvej svätici vyčítajú nehygienické prostredia a nedostatočné vybavenie v jej nemocniciach. Spreneveru finančných prostriedkov vyzbieraných na účely charity. A pokrytectvo, keď svojich pacientov v podstate nechávala v nemocniciach iba umrieť, zatiaľ čo sama využívala služby drahých západných nemocníc. Spomínam len tie relevantné dôvody fakt, že osemdesiatročná mníška nemala dostatočne cool názory na tému potratov, či antikoncepcie, respektíve sa neorientovala v aktuálnej geopolitike, mi nestojí za dranie klávesnice.

Musím povedať, že rozumiem, prečo naši ľavicoví kolegovia Matke Tereze nerozumejú a v podstate ju ... nemajú radi.

Hlavnou náplňou práce každého sociálneho inžiniera je prinášať takzvané riešenia. V praxi dnešnej Indie to znamená sprístupniť zdravotnú starostlivosť platenú z verejných zdrojov miliónom, v extrémnej chudobe žijúcim Indom, minimálne na západnej úrovni (ak nie lepšej, veď najlepšie zdravotníctvo má predsa Kubánska socialistická republika). A nebavme sa teraz o tom, že "riešenie" je iba teoretické a financované z cudzích zdrojov.

Naopak pôvodnou ambíciou Matky Terezy bolo umožniť umierať zopár chudobným Kalkaťanom aspoň v trochu ľudskejších podmienkach. Takisto sa nenechajme rušiť faktom, že na rozdiel od teoretických štúdií západných intelektuálov, svoju snahu zrealizovala a nepotrebovala na to hory peňazí daňových poplatníkov.

Treba objektívne priznať, že v každej akademickej debate musí snaha Matky Terezy s víziami ľavicových aktivistov vyznieť nanajvýš smiešne. A áno, povedzme si otvorene, aj nehumánne.Však načo strácať čas pomocou pár umierajúcim, keď môžeme rojčiť o tom, ako vytrhneme z chudoby celý indický subkontinent?

Rovnako, ako každý reálny pozemský kôň v porovnaní s platónskou ideou ideálneho žrebca ťahá za kratší koniec, tak aj skutočný útulok Matky Terezy v uliciach Kalkaty bledne, v porovnaní s medicínskym centrom, ktoré už na danom mieste vo svojich hlavách naplánovali sociálni filozofi.

Za úplne zásadné nepochopenie odkazu Matky Terezy a zmyslu charity ako takej, považujem výčitku, že sa sama neliečila vo vlastných zariadeniach, ale regulérnych nemocniciach.

Dobročinnosť je tu pre tých, ktorí si nevedia sami zabezpečiť starostlivosť z vlastných zdrojov. To nemá byť permanentné riešenie. Až raz bude mať každý Ind dostatok prostriedkov na lekársku starostlivosť, Matka Tereza zavrie krám a jej misia je splnená.

Nemusím zobrať bezdomovca do Fou Zoo, keď vidím, že hladuje. Darovaný gastrolístok je taktiež dobrý skutok.

Súkromná charita má tu exkluzívnu vymoženosť, že pomáhajúci si sám vyberie, komu pomôže a aký bude rozsah jeho pomoci. To je nakoniec kľúčová charakteristika dobrovoľnej, neštátnej dobročinnosti. A je to jej najlepšia vlastnosť. Pretože práve táto adresnosť a subjektívny aspekt zabezpečí, aby sa pomoc nezmenila na cestu do pekla vydláždenú dobrými predsavzatiami.

Na rozdiel od masívnych štátnych prerozdeľovacích schém.

Tie na jednej strane generujú masy sociálne odkázaných, navyknutých na bezodplatnú pomoc ako narkoman na drogu. Na strane druhej sa menia na čierne diery, v ktorých miznú prostriedky vyzbierané na ušľachtilý účel.

Obávam sa, že podobný osud stihol aj charitu Matky Terezy, keď jej popularita spôsobila, že jej ľudia z rôznych kútov sveta začali posielať peniaze. Donori jednoducho nemali ten toľko potrebný kontakt s príjemcami svojej pomoci. Neduhy spojené s anonymným prerozdeľovaním sa nevyhli dokonca ani Matke Tereze.

Na to treba vždy myslieť, keď sa nadchneme a pokúsime sa uľaviť svojmu svedomiu poslaním pár eur na opačný koniec sveta. Poobzerajme sa radšej okolo seba, či sa náhodou nenachádza niekto v núdzi hneď vedľa nás. Tu máme aspoň istotu, že prostriedky pôjdu skutočne na ten cieľ, na ktorý boli určené.Author: Andrej Fandak # RyfyDora76
Svet2016-09-0816
-
 57% ( 4 people voted )
+
no je to vidno ze článok písal odborník na pero,ale ja som o svatej čítal aj iné články a neboli takécharizmatické ako sa podujal napísať odborník na pero
juraj # LeceKyna14
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-08 16:11:24 4df7e016
Konštatovanie: Ak niekto získa Nobel -cenu tu na zemi ,potom sa stane svätým v "nebi" tak to treba mať na zreteli! Lenže Nobel spolu s finančnými magnátmi založil nadáciu. Samozrejme finančné "fígľovanie " je prisudzované istému "systému"ktorý sa nastavuje ľuďmi "predovšetkým núteného sa venovať najmenej 50 generácií hlavne finančníctvu , a nadácie sú aj o "kontrolovanosti finačných tokoch"-nedefinované. A potom zázrakovosť /dupľovaná/--ako podmienka "beatifikovateľnosti" ... už len pomyslieť na to je "ZÁZRAK SÁM" .Ale i tak pestrosť života dámy ---môže byť vzorom ...i tu na zemi i potom tam v " nebi"-- kdesi pre množstvo ...ľudí mysliacích.
klopi # KyvoWavo40
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-09-08 17:16:06 58d4289b
A ešte ...Andriju Fandák 76... skade viete že nejaký "ľavičiari" nemajú radi predmetnú dámu . Alebo opačne-- ostatní "neľavičiari" ju majú radi? Alebo viete ktorí sú to čo im je to "fuk"... Vy sám ani neviete ako sa točíte...len sa motáte...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-08 18:46:01 58d4289b
Autor, píšeš tu o všeobecne formulovaných výhradách k tej albánskej hyene. Zisti si konkrétne fakty a nebudeš písať také tuposti.
PS: ľavičiar nie som ani náhodou.

Pock # SihySuri34
-
 45% ( 1 people voted )
+
2016-09-08 21:41:22 3ec5f361
Andrej, Andrej, keby si tak vedel ako konala dobro, spreneverila pre Vatikan miliony dolarov, ktore mala dat tazko chorym. Pritom sama sa zotavovala v drahych svajc. sanatoriach a tym, co zomierali v bolestiach nahovarala, ze musia pred smrtou trpiet aby sa dostali k tomu zidovskemu pablbovi.
rafael # RusyNecu46
-
 43% ( 4 people voted )
+
2016-09-09 12:16:28 55d89f5b
Bol to stelesnený diabol, priam ukážková monstrocity s gloriolou. Ktovie, koľkých na smrteľnej posteli pridusila vankúšom, keď ani v poslednej štipke zdravého rozumu odmietali prijať kostolné bludy.


:-DDD

Pandemonium # MefaByni60
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-09 12:54:23 d425402c
loading...
Na druhej strane som spokojny, ze ju vysvatili a zaroven sa tak zaradila medi najvacsie hyeny, ktore tato teroristicka organizacia dava do popredia.
rafael # RusyNecu46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-09 13:15:42 55d89f5b
Pock, neurážaj hyeny, tie sú tak brutálne ako levy alebo vlky. Ona bola skôr ako Hitler, Stalin ale so stredovekým myslením a brutalitou.
bodkabodkabodkaotaznik # TojyBoju16
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-09 13:51:33 59ad2957
Pandemionium a podobné, tu prítomné indivíduá, čo nemáte celé roky čo užitočné na práci, len tu výlevy nenávisti a primitívnosti prezentovať: si ľudská hyena, alebo stupídny tvor, ktorý sa dal oklamať dnešnou postkomunistickou, liberálnou, satanskou propagandou. Možno aj táto matka Tereza sa prihovára za teba, aby si neskončil v pekle.....
slavka # MegaPiqy41
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-09-12 15:44:22 558788a9
Slavka

...prihovára. Nerieš s nimi veci ktoré nenávidia, sami sa topia vo svojej tme a ešte kričia že vidia.

lucifer # FaliQuva33
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-12 16:11:38 b91d9c26
vy dvaja spolu travite cas v jednej cele?

Ale ta rozpravka o pekle, co ste si vymysleli je urcena pre vas, nas do svojich halucinacii nezatahujte.

rafael # RusyNecu46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-13 10:42:34 55d89f5b
rafael, nechaj sa prekvapiť -))) my prekvapení nebudeme......
slavka # MegaPiqy41
-
 50% ( 2 people voted )
+
2016-09-13 16:57:44 5587a9be
tak veru, prazdne, nedokazatelne frazy, len tak dalej....

ved pockaj Lomikare, do roka a do dna...

Na kazdeho raz dojde,

peklo je pre vas, nebicko pre nas...
chca cha cha cha....

rafael # RusyNecu46
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-14 10:50:16 55d89f5b
Keď 4oo krát do roka sa vyspíte-vravím vám- vrátim sa zas-sľubujem vám-a vyslobodím vás z toho---a tak čakajú a čakajú-tisíce-jak sa hovorí po Slovensky-dobre čítaš Slavka-roky-roky-a jeho nikde-Jak píšeš--My prekvapený nebudeme.....!bo ho neuvidíš-tiež ho neucítiš--ale ostatní budú prekvapený z toho-že sa neukáže ďalšie tisíce roky-Lem čakaj-čakaj-čakaj a čítaj dáááál--tú múdrosť--časom budeš svietiť jak lampáš v tme!
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-14 14:51:25 58d4285f
A keby...tak tých niekoľko "sto" misionárov Slovenských ---roztratených po svete --- boli "nasadený" do rómskych osád a---učili umývať sa , čistote bývania, pracovnej aktivite či zručnosti , hospodáreniu ...a viery trebarz v Perúna- Morenského... tak aj Nobel ceny by dostali oprávnene.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-14 20:12:12 58d4289b
A "španovanie sa" medzi "hyenou, pablbom" či "pekelným pobytom , resp nebeským ideálom" je trápnosťou , úbohosťou "iniciovanou " vo vzťahu k dáme ktorá určite je minimálne historicko -dejinne rozporuplná.A "ADMÍN" trápnosť tohto fóra ZVYŠUJE.
Klopi # QosyDeno63
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-09-14 20:27:27 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
osem   os
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0589 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo