Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Prečo štrajk učiteľov nemôže uspieť


Prečo štrajk učiteľov nemôže uspieť

Štrajk učiteľov pripravujú ľudia, ktorí sú žiaľ zaťažení nedostatkom, ktorý v súdobej spoločnosti (nielen na Slovensku) brzdí zmeny a znemožňuje racionálne riešenia. Odmietanie reality zadusí akokoľvek dobré úmysly.

Síce veľmi umiernene, ale medzi riadkami celkom jasne, Fero Múčka vysvetlil, prečo zvýšenie platov učiteľov nemusí priniesť nič pozitívne, dokonca môže pôsobiť opačným smerom.

Štrajk pripravuje mladá generácia učiteľov. S cieľom dosiahnuť zvýšenie svojich platov. Pretože platy nastupujúcich, či mladých učiteľov sú skutočne nízke. Týka sa to najmä učiteľov (mužov), pre ktorých je v daných podmienkach nemožné uplatniť sa ako učiteľ a zároveň si založiť rodinu.

Prvý zásadný rozpor s realitou je v definícií druhej strany, voči ktorej je štrajk zameraný. Organizátori sa vymedzujú voči konkrétnej politickej reprezentácii, ani len nie voči štátu, ako organizácii, ktorá ich platí.

Lež nie je to ani štát, tobôž nie konkrétna politická strana, ktorá stojí ako zásadná prekážka voči snahám o celoplošné zvýšenie platov v školstve prostredníctvom štrajku. Prvou mocnou silou, pôsobiacou proti, je spoločenstvo starých praženíc. V školách učia už dlhé desiatky rokov a keďže tabuľkové platy rastú s rokmi "praxe", ony sa veru na svoje platy nemajú dôvod sťažovať. Najmä ak často poberajú súbežne aj sociálne dávky (dôchodky). Naopak. Majú dosť dôvodov sa obávať konkurencie v podobe mladých učiteľov (najmä mužov), ktorých by zvýšené platy mohli motivovať pokúsiť sa staré praženice zo škôl vytlačiť.

Druhou pevnou stenou oproti štrajku sú regionálne rozdiely. Plat, z ktorého sa v Bratislave nedá vyžiť, môže byť v Kráľovskom Chlmci dosť vysoký na to, aby si aj mladšia učiteľka veľmi dobre rozmyslela, či bude riskovať. A bez celoplošného štrajku sa nedá dosiahnuť celoplošná zmena.

Pričom snaha o celoplošnú, revolučnú zmenu je mimo reality sama o sebe. Služby v oblasti vzdelávania sa podstatou nelíšia od iných služieb, ktoré využíva bežný občan. Ja napríklad dlhodobo sledujem služby v oblasti pohostinnosti. Ktoré boli ešte dlho po roku 1989 v katastrofálnom stave. Ale nakoniec sa to zlomilo a dnes už aj na Slovensku je možné bývať v hoteli, či jesť v reštaurácii na úrovni, porovnateľnej z bežným štandardom vo svete.

Nuž ale, ideológia (reálne neexistujúceho) verejného záujmu diktuje snažiť sa minimálne "zachrániť svet". Zlepšiť situáciu povedzme po jednotlivých školách, či dokonca (Marx-Engels nedopusť) za peniaze, za účelom tvorby zisku, to proste ideologická výbava "reformátorov" nepripúšťa.

Skúsme sa teda na vec pozrieť z pravej strany. Ak si chcem za službu účtovať viac, ako je bežné, potrebujem sa od iných poskytovateľov niečím odlíšiť. Nájsť medzeru na trhu. Nájsť nejaký dopyt, ktorý zatiaľ nie je saturovaný. A s tým môže byť v oblasti základného a stredného školstva dosť problém. Možno je to dnes už inak, ale keď som svojho času zvažoval, že by som na rodičovskom združení riešil odbornú nespôsobilosť vyučujúcej,pochopil som, že by som bol na riadneho exota.

Ale s rozhovorov so známymi som predsa len nadobudol dojem, že dopyt po skutočnom vzdelávaní existuje. A vraj je aj možnosť získať jeho pokrytie či už v súkromných školách, alebo aj štátnych, ktoré z nejakých dôvodov idú na to trhovo a chcú sa odlíšiť aj kvalitou vzdelávania.

Keď som si pozrel ponuku zo strany "reformátorov", tak napríklad ja by som sa teda skôr bránil navrhovaným zmenám. Výchova v duchu marxizmu-liberalizmu nie je zrovna to, za čo by som bol ochotný si priplatiť. Naviac, keď ja dopytujem službu VZDELÁVANIA a ponuka je z oblasti výchovy, ktorú si trúfam zvládnuť vlastnými silami.

Ak by som mal hlavný problém vzdelávacieho systému pomenovať ja, bola by ním skôr absencia ponuky kvalitného vzdelávania. Pričom som presvedčený, že dopyt po niečom takom by sa našiel. Na celoplošné zdvíhanie cien vzdelávacích služieb nevidím dôvod podobne, ako nevidím dôvod na celoplošné zdvíhanie cien v službách reštauračných. A už vôbec nevidím problém v spoluobčanoch, ktorí budú preferovať "menučko" vo svojej obľúbenej vývarovni, aj keď by sa za relatívne malý príplatok mohli najesť v slušnej reštaurácii.

Milí štrajkujúci učitelia: nechajte staré praženice pokrývať väčšinovú ponuku. Pokúste sa získať vyššie platy pokrytím ponuky tých spoluobčanov, ktorí sú ochotní za kvalitnú službu si priplatiť. Ak by podľa mňa malo zmysel za niečo štrajkovať, tak za odštátnenie školstva. Za reálnu podporu rôznych úrovní vzdelávacích služieb za prirodzene rôzne ceny.Author: Tibor Pospisil # HemyXuho27
Slovensko2016-01-187
-
 53%  ( 9 people voted )
+
odštátnenie školstva? blbosť, školstvo, podobne ako zdravotníctvo, by sa nikdy nemalo stať pôsobiskom pre voľný trh a chamtivých ziskuchtivcov - to nemôže nikdy dopadnúť dobre. naopak, učiteľ ako štátny zamestnanec by mal mať štátom garantovaný status, ktorý mu zabezpečí nielen slušné vyžitie, ale aj určitú ochranu a vážnosť - v minulosti sa o tom hovorilo, ale skutek utek. rovnako tak žiak / študent má mať štátom garantovanú možnosť kvalitného vzdelania bez ohľadu na finančné možnosti svojich rodičov. to je vlastne jedna z toho mála úloh, kvôli ktorým má zmysel živiť štát. samozrejme, ponuka súkromných vzdelávacích inštitúcií je vždy vítaná - ale len ako alternatíva pre tých, čo na to jednak majú, a jednak sa neobávajú toho, že ich deti vylezú z takej školy zmagorené napríklad nejakou waldorfskou... ehm... filozofiou.

tuly, si typický slovenský otrok a maloroľník, ktorý si nevie zrátať ani toľko, že keby tí učitelia mali úspech, nejaký ten osoh by v konečnom dôsledku mohol z toho kvapnúť aj tebe... minimálne vo forme zvýšeného pocitu vlastnej hodnoty a následnej menšej ochote nechať sa zdierať za mizerný groš niekde v automobilke.

držím našim učiteľom palce a verím, že nejakú tú zmenu sa im dosiahnuť podarí.

lisa22 # HoxiDuna67
-
 54%  ( 3 people voted )
+
2016-01-22 14:45:18 5f69ce4b
Možná ..lisa22../ináč vítajte na scéne../dá sa, ale viem si ..dosť jasne ..predstaviť "nejakú "odbornú.. Dunajsko..námorno plavebnú v Komárne, či ..vínovo pestovateľskú kdesi na "Tokaji" , .kucharo-čiašnickú -"vysokohorskú" tu u nás,, alebo pri Trnave čosi montážno kompletizujúce automobilové . A súkromno-vzdelávacie..."štátik " by tam mohol zasahovať tak akurát "Tabuľkami mzdovými" nanajvýš ...Ta ne... Lenže ..ako som už písal tých "nekontrolovateľných" čo do množstva stredných "gympľov " a VŠ "humanitárno --managere" je do "zošalenia"..
klopi # KyvoWavo40
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2016-01-22 17:08:34 58d4289b
klopi, mala som na mysli základné školstvo :) jasné, že tie odbory, ktoré ste vymenovali, už by mohli byť aj súkromné, tam si viem predstaviť, že by to mohlo fungovať dokonca oveľa lepšie než pod patronátom štátu. inak s tým, že tie humanitne zamerané a praxi takmer nevyužiteľné školy sú dnes u nás premnožené ako potkany po potope, máte aj pravdu... najlepšia je z toho "masmediálna komunikácia" LOL
lisa22 # HoxiDuna67
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2016-01-23 12:14:21 5f69ce4b
Ale školológ zostane aj tak sprostý (teda hlúpy), aj keby učitelia dostali milión...?
Tuly a koľko berieš v automobilke v čistom, že máš polku toho čo učiteľ...?

Bodkabodkabodkaotaznik # FacuMyro27
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-01-24 19:34:00 59ad2957
Myslím, že ani tá Tuly nenadobudla v škole veľa rozumu, keď svoje hrúbky bez hanby zopakuje verejne aj trikrát. A Truhlíkovi škológovi ste perfektne vypálili rybník.


:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-01-24 20:01:21 d405c1fd
Pandemonium.

Jezisi maria,ty si fakt hovedo.

Skologa som nestihol.Mohol by si mi to dovysvetlit..?

To jako myslis Lisu 22...?

Tak ta fakt nechape.Tak ako ty.

roman # QiwyXeve67
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-24 22:59:08 5f66b65d
loading...
Nemaj boja, -lóg Truhlík sa tu určite objaví, hoci do nicku nemusí prijať už vyzradenú predponu Školo-.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-01-25 00:27:23 d405c1fd

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   štyri
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Očima expertů: Trump na trůnu. Co náš čeká?


Očima expertů: Trump na trůnu. Co náš čeká?
Donald Trump se stane novým prezidentem USA. Máme se bát? A co to znamená pro Ameriku, pro Evropu a pro Česko a Slovensko?
Začíná čínská bankovní krize?
Konspirační teorie: Ještě jednou jedenácté září
Rodová ideológia.

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0265 s
zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles