Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Pri chlebe sa nechcem legitimovať


Pri chlebe sa nechcem legitimovať

Reči o terorizme sú len zásterkou, tvrdí ekonomický analytik Juraj Karpiš. Obáva sa, že zrušenie hotovosti kriminálnikom síce skríži plány, no nezastaví ich. Tiež o to, že človek by mohol prísť o svoju slobodu i anonymitu.

Ukážete nám peňaženku?

Radšej nie, aby ľudia nevedeli, koľko v nej mám. (Smiech.) Ale dávam prednosť hotovosti.

Ste asi jeden z mála ekonómov, čo neuprednostňuje karty.

Tí majú zlozvyk dívať sa na svet cez ekonomické agregáty. Existujú však štúdie, že rozlúčka s bankovkami je bolestnejšia, než zadanie len PIN kódu. Pri platbe v hotovosti sa správate zodpovednejšie. Pravdepodobnosť, že sa zadlžíte v rámci spotreby, je menšia. Poskytovateľ karty má pravdaže opačný záujem.

Zatiaľ hypotetický obrázok: môžeme platiť kartou za kúpu časopisu v novinovom stánku či použitie verejnej toalety. Zaniknú aj drobné mince a prejde sa výlučne na elektronickú formu. Čo v tom okamihu nastane?

Záleží na scenári. Na jednej strane máte výhodu, že by ste možno ušetrili čas a zbavili ste sa všetkých transakčných poplatkov. Na strane druhej dávate štátu plnú moc nad vašimi peniazmi. Tá je už v súčasnosti aj tak dosť výrazná, no hotovosť stále poskytuje možnosť úniku.

Keď však nie ste kriminálnik, nemali by ste sa ničoho obávať.

Mnoho ľudí podceňuje práve tú anonymitu. Povedia si, že nemajú čo skrývať, veď nič nekalé nerobia. Ale takto otázka nestojí.

A ako?

Ide o to, že všetky vaše záznamy budú kdesi uložené. Ak vám niekto zlý chce urobiť niečo zlé, má k dispozícii nástroj, ktorým vás dokáže vydierať. Vie, na čo míňate peniaze, kam chodia vaše deti do školy a čo práve robí vaša manželka. Nastáva zraniteľnosť. A to už nevravím o tom, že aj štát alebo skorumpovaná justícia sa môže obrátiť proti vám.Na Slovensku máme prípady predvolebných kampaní, pri ktorých sa zneužívajú informácie z rôznych bankových výpisov, alebo informácie z daňových inštitúcií, ktoré vôbec nemali uniknúť.

Medzi základné argumenty propagátorov odstránenia hotovosti patrí zamedzenie čierneho obchodu, eventuálne terorizmu.

Každá dobrá reklama má v sebe zrnko pravdy. Drobné zmeny ekonómovia tomu hovoria transakčné náklady kriminálnikom síce sťažia plány, ale ťažko si predstaviť, že bez hotovosti by sa teroristický útok neudial.

Čo sa teda skrýva za zámermi poslať bankovky do minulosti?

Skutočné ciele štátov sú fiškálne a monetárne. Chcú mať kontrolu nad všetkými peniazmi a zo všetkých brať dane. Cieľom monetárnej politiky zase je, že pri neexistencii hotovosti si štát môže robiť s peniazmi občanov, čo chce.

Napríklad?

Vyspelý svet pozná záporné úroky. Ak sú dostatočne nízke, banky vám povedia, že nie ony, ale vy budete každý mesiac platiť úrok za peniaze na účte. Dnes si klienti môžu dať hotovosť pod vankúš a nemusia sa podvoliť takémuto diktátu. Stále sa majú možnosť chrániť pred centrálnou bankou, čo sa štátom nepáči. Reči o terorizme, drogách sú len zakrývaním toho, že centrálne banky majú problém s kontrolou peňazí. Majú problém pretláčať záporné úroky.

Financovanie nekalých obchodov však nie sú len reči.

Švajčiarsko je rajom hotovosti. Pritom nemám práve pocit, že tam musia bojovať so zvýšenou kriminalitou a korupciou. Ich najväčšia bankovka má hodnotu tisíc frankov, čo je zhruba 930 eur a Švajčiari stále bežne nakupujú v hotovosti aj autá. U nás je limit na nákup v hotovosti päťtisíc eur, tam stotisíc frankov. Napriek tomu vo Švajčiarsku fungujú súdy aj polícia. Dokonca tam riešia aj niektoré slovenské politické kauzy, spomeniem len emisie indície prišli zo Švajčiarska. Naopak, náš štát je dobrou ilustráciou toho, že nestačí zrušiť hotovosť pri nefunkčnosti justície a polície.

Pri rokovaniach o zrušení päťstoeurovej bankovky stálo v čele odporcov Nemecko. Prečo?

Ekonomická otázka. Nemecko je jednou z mála vyspelých krajín, ktoré majú skúsenosť s hyperinfláciou. Táto katastrofa akoby stále žila v povedomí ich kultúry. Keď sa v tejto krajine niekto spýta svojho predka zo začiatku 20. storočia, tak ten vysype zo seba množstvo desivých historiek. Nemci majú nedôveru v štátny peňažný monopol. Vedia, že štát im nemusí chcieť len dobre. Mimochodom, v Nemecku nemajú horný limit na hotovosť.

Naopak, Švédi majú v elektronické peniaze dôveru takmer bezhraničnú.

Severské národy majú inú kultúru. Vládne tam vysoká dôvera v inštitúcie. Politikov vnímajú inak než trebárs v Grécku alebo u nás. S plastovou kartou majú len pozitívne skúsenosti. Tak z akých dôvodov zbytočne nosiť papieriky? Ich historická skúsenosť je odlišná a tá nie je prenosná. Keď sa pozrieme do našich dejín len sto rokov spätne, nájdeme v nich viaceré menové reformy. Mnohé sa skončili katastrofou. Jeden zo spôsobov obrany je zlato. Ekonómovia sa smiali Indii a označovali ju za zaostalú krajinu, pretože zlato sa tam teší mimoriadnej popularite. Je najčastejším svadobným darom. Nedávne udalosti, keď tam štát zrazu zrušil 86 percent hotovosti, však jasne ukázali, že vyhrali tí, čo takto konali. Nedôvera voči správcovi meny sa oplatila.

Nie je doba sofistikovaná do takej miery, že odhliadnuc od malých rýb tie veľké na svoj biznis nepotrebujú bankovky?

Zrušenie hotovosti sťaží život akurát obyčajným ľuďom. Kriminálnici sú preto kriminálnikmi, lebo vedia najlepšie obchádzať všetky obmedzenia. Tí sofistikovanejší majú armády svojich právnikov i technologicky zdatných ľudí. Nie je problém, v akej forme sa transakcia uskutoční, ak ju štátna spravodlivosť dokáže spracovať a dotiahnuť do konca.

Pozitívnym efektom prechodu na elektronické peniaze má byť transparentnosť. Avšak aj v bankovom styku dokážeme byť pomerne anonymní. Zoberme si len akcie na doručiteľa.

Tí, ktorí robia zlé veci, sa vedia zakryť a dokážu to aj v budúcnosti. "Transparentnosť" zavádza do systému zraniteľnosť tých, ktorí sa často brániť ani nevedia. Nepodceňoval by som schopnosť politikov zneužívať tieto informácie. Poznáme to dôverne z našej histórie. Každý obhajca transparentnosti by si mal predstaviť, či by sa jej zastával aj v prípade, keby sa k moci dostala sila, ktorú by vo vláde nerád videl. My si vždy myslíme, že štát nám chce len dobre. Pritom nie vždy to musí platiť.

Získanie databázy finančných pohybov musí byť splneným marketingovým snom. Nehrozí nám to?

Pri možnosti kontrolovať tok informácií nie. Na sociálnych sieťach som s vedomím, že som na niečo schválil a odfajkol, že správcovia budú poskytovať moje správanie agentúram. Viem o tom, že na Facebooku na mňa číha reklama a vstupujem do tohto procesu dobrovoľne. Zoberte si však, že by štát zbieral o mne informácie a sledoval všetko, čo robím. Bez môjho vedomia a ja neviem, kto všetko má k tomu prístup.

Vyplýva z toho, že z tejto alternatívy máte väčšie obavy než z nejakej cielenej reklamy?

Áno. Ľudia majú možnosť žiť svoj život a platiť svojimi peniazmi bez toho, aby sa im niekto pozeral na prsty. Nebojím sa zneužitia zo strany súkromných inštitúcií, lebo tie musia väčšinou fungovať s možnosťou odfajknutia "nie, neprosím si". Pri štátnych systémoch takéto odkliknutie nehrozí. Najmä v čase obrovských dlhov, deficitov a stagnácií ekonomiky to znamená, že štát bude potrebovať viac peňazí. Odkiaľ ich zoberie? Samozrejme, od nás. Ide o to, či tie spôsoby budú transparentné ako klasické dane odhlasované v parlamente alebo menej transparentné cez monetárnu politiku.

Opäť otázka z oblasti sci-fi: Štát je v deficite a zanikla hotovosť. Čo sa tým môže vyriešiť?

Veľmi veľa. Scenár pri možnej finančnej represii je, že centrálna banka vybaví vysokú infláciu a ceny budú rásť o dve až päť percent ročne. A komerčné banky dajú úrok na vkladoch napríklad jedno percento a ten rozdiel medzi päťpercentnou infláciou a úrokom na bežnom účte sú štyri percentá, je to daň z vášho zostatku na účte.

Úvahy o rušení hotovosti naberajú na intenzite. Je toto jeden z možných dôvodov?

Ekonomika vo vyspelom svete rastie málo, ak vôbec. Ekonómom na stimuláciu chýba inflácia, snažia sa tlačiť na nízke úroky, krajiny majú problémy s deficitmi a dlhmi. Potrebujú zobrať viac súkromnému sektoru. No, ale keď sa zvyšujú dane, príjmy utekajú niekam inam a hľadajú sa iné nástroje zdanenia. Podľa mňa rušenie hotovosti je príprava na intenzívnejšie zdanenie majetku v podobe peňažných zostatkov.

Aktuálna demonetizácia vo Venezuele či Indii vyvolala zvýšený záujem o virtuálnu menu bitcoin.

Ani pri úplnej elektronizácii peňazí by štát nemal všetko pod kontrolou. Čím väčšia miera zlyhania, tým intenzívnejšie hľadanie alternatív. Vďaka novým technológiám pozerám do budúcnosti s miernym optimizmom. Momentálne by bolo nemožné ich zakázať. Aj keby ste boli premiérom Indie, ako by ste zrušili internet? Zlyhávanie štátnych alternatív posilňuje tie súkromné. Alternatívou je zlato, no to sa ťažko skrýva a ťažko sa posiela zo Slovenska do Nemecka.

Bežní ľudia majú o kryptomenách len minimálnu znalosť. Mali by zbystriť pozornosť?

Ja netvrdím, že teraz treba začať nakupovať bitcoin. Iba hovorím, že je dobré s kryptomenami sa naučiť pracovať skôr, než to bude potrebné. Bitcoin nevnímam ako nástroj na sporenie, ale ako platobný systém. Je lepšie sa dívať na neho takýmto spôsobom. Bitcoin už teraz robí "zlobu" v možnosti obchádzania oficiálneho bankového systému a necentralizovanej platby.

Môže byť rušenie päťstoeurovej bankovky predzvesťou súmraku obeživa?

Človeku, ktorý ju v živote ani nepoužil, je to jedno. Ale o tom to nie je. Zoberte si svet, kde banky aj bežným ľuďom určia záporný úrok, nehovoriac o inštitúciách. Momentálne banky musia platiť centrálnej banke za uloženie peňazí 0,4 percenta ročne. V tom systéme sa točia stovky miliárd. Niektoré banky sa začali zamýšľať, či by ich nevyšlo lacnejšie, keby dali dohromady financie, vybudovali niekde v kopci sklad s obrovským trezorom a zabezpečili si stráž. Keď im to začalo vychádzať, ruší sa päťstovka. Argumentácia o šetrení nákladov na vyhotovenie neobstojí. Naopak. Namiesto jednej treba tlačiť päťsto euroviek.

Smerujeme k zániku hotovosti?

Nevylučujem to. Hotovosť poskytuje anonymitu a tá bude nejakými peniazmi dodávaná. Bitcoin nie je úplne anonymný, no už jestvujú kryptomeny, ktoré ju zaručujú. Možno hotovosť raz zanikne v tej podobe, ako ju poznáme dnes, ale funkcia anonymity nezanikne a bude poskytovaná iným spôsobom. Budete síce mávať kartou, ale nikto nebude vedieť, že ste to vy v danom čase na danom mieste. Budú nástroje, ako nespojiť človeka a transakciu. Svet bez anonymity v tejto oblasti by bol dosť smutný. Ja sa nechcem legitimovať pri nákupe chleba.Author: Finweb # FocyRona78
Svet2017-02-272
-
 58%  ( 2 people voted )
+
Duri, nemaj ziadne obavy, po zruseni hotovosti bude okamzite nasledovat cipovanie ludi a budes sa legitimovat nielen pri nakupe chleba, ale aj kazdemu odpadkovemu kosu, lavicke a lampe poulicneho osvetlenia, okolo ktorych budes na ulici prave prechadzat... :-DDD


bezhotovostny vizionar # XesoVuvo00
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-02-28 00:08:00 5ee77486
Este stale sa neviem z tej liberalnej slobody prestat rehotat... Duri, pri tom legitimovani sa vsetkemu si ale budes moct zaspievat – slubili sme si lasku la la la... Vtedy sa ti z mikroreproduktorov, implantovanych za tvojimi usami, ozve, vase slova mozu byt nahravane, ak si chcete vypocut prehlasenie o ochrane vasich osobnych udajov, stlacte si spicku nosa teraz... Slobodaaa, liberalizmuuus... Ale o nepodstatnych veciach si budes moct pluralitne liberalne kecat kolko len chces a to je hlavne, nie...? Liberalna sloboda... :-DDD


bezhotovostny vizionar # XesoVuvo00
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2017-02-28 00:45:11 5ee77486

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
deväť   deväť
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

VĚDCI NAŠLI NEJSTARŠÍ CIVILIZACI NA SVĚTĚ


VĚDCI NAŠLI NEJSTARŠÍ CIVILIZACI NA SVĚTĚ
Skupina vědců z Archeologické služby a Institutu archeologie Indie získali nové údaje, potvrzující skutečnost, že Indická (Harappská) civilizace svou dobou existence předcházela Star...
Pobaltí odmítlo sovětskou (ruskou) okupaci a devastaci
Referendum o rodine a relácia Pod lampou. Trapas pre kresťanských aktivistov
Johna Kennedyho zabila CIA a mafie

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.026 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles