Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Privatizácia 2.0


Privatizácia 2.0

Royal Mail, britská pošta, sa stala menej kráľovská a viac ľudová. Jeden zo symbolov Británie vstúpil na burzu.

Červené valcovité schránky 360 rokov starej Kráľovskej pošty patria ku Británii rovnako ako čaj o piatej a hon na líšku. No z tradícií sa nenajeme a to je aj prípad pošty. Objem listových zásielok sústavne klesá a ako to v štátnych firmách býva, schopnosť vyrovnať sa s touto situáciou je slabšia. Straty najmä s počiatku krízy išli do stoviek miliónov libier ročne. Penzijné záväzky dosahujú 4,5 miliardy libier a aj to len vďaka tomu, že vláda zmenila inflačné valorizovanie z RPI na CPI. Pôvodná diera bola 8 miliárd libier.

RM chce negatívnemu trendu čeliť väčším dôrazom na parcelové (kuriérne) služby. No na to potrebuje silného partnera. Vláda sa rozhodla pre politicky vždy odvážny krok – privatizáciu. A to pomerne netradičným spôsobom, vstupom na burzu. Ponúknuté boli akcie v hodnote 52,2% kapitálu spoločnosti, 2/3 pre veľkých investorov a 1/3 pre malých investorov. 150 000 zamestnancov okrem toho dostalo akcie v hodnote 2000 libier. Napriek deklarovanému tvrdému odporu odborov ich nakoniec neprijalo len asi 100 zamestnancov. V zálohe je ešte asi 15% hodnoty kapitálu na potenciálny ďalší predaj. Možnosť kúpiť si kúsok "svojej" pošty u Britov zarezonovala a 690 000 malých akcionárov si kúpilo akcie v priemernej hodnote 750 libier.

Teraz sa vráťme domov. Už v roku 2005 viacerí varovali, že na slovenské nákladné železnice neprichádzajú investície a hrozí, že náš koridor začnú tranzitné vlakyobchádzať cez Poľsko a Maďarsko. Riešením bolo zohnať pre Cargo kapitálovo silného partnera. V roku 2006 bola na stole ponuka rakúskych železníc znejúca na viac ako pol miliardy eur. Tú však nová vláda silácky odmietla.

Ďalší vývoj dobre poznáme. Cargo vyrábalo stratu za stratou (v roku 2012 to bolo 24 miliónov eur, čo je skvelý výsledok v porovnaní s viac ako 120 miliónovými stratami v rokoch 2009 a 2010) a do toho prišla kríza, ktorá zasadila nákladnej preprave tvrdú ranu. Aby toho nebolo málo, vďaka liberalizácii nákladnej železničnej dopravy musí slovenská štátna firma tvrdo bojovať s konkurenciou, napríklad Poliakmi.

Objem prepravy sa od začiatku krízy prepadol o tretinu. Firma prežila len vďaka 166 miliónovej štátnej pôžičke – no na jej splátky musela minulý rok predať viaceré depá a opravovne asi za 60 miliónov eur. Momentálne je táto firma s viac ako 6000 zamestnancami v situácii, že prípadná strata veľkého zákazníka by ju definitívne zlomila. S ňou by zaplakali aj je veritelia, okrem štátu aj ŽSR a ďalší, ktorým dlhuje zhruba pol miliardy eur.

V takej situácii aj sociálne-demokratická vláda nemá inú možnosť, ako predsa len skúsiť privatizáciu (hoci toto štipľavé slovo z úst nevypustili). No to dosť nešťastným spôsobom. Väčšina ako-tak hodnotných (ne)hnuteľných aktíva ako vozne či prekladiská sa majú vyviesť do dcérskych firiem, ktoré sa predajú. Cargu ostane len samotná logistika vlakov, správa vozňov a vykladanie tovaru bude v rukách súkromných firiem. 

Riešenie? Áno, nachvíľu. Predajom by firma mala získať zhruba 200 miliónov, vďaka ktorým zvládne ešte nejakú chvíľu – možno dokonca aj dlhšie, ako len do volieb – splácať dlhy a fungovať ďalej. Existuje šanca, že z dcér dokáže súkromný partner vytrieskať väčšiu efektívnosť, no jadro problému je v upadajúcej hlavnej činnosti, teda preprave tovaru. A tam veľký vietor môžeme sotva očakávať. 

Ale moment. Jedno eso v rukáve tu predsa len je. Cargo na Slovensku podľa štatistík platilo najvyššie ceny v Európe za prístup na železničnú sieť. V roku 2011 sa tieto platby upravili smerom dole a nedávno dokonca vláda Cargu spätne priznala zníženie cien od roku 2010, čo mu vynesie niekoľko desiatok miliónov. Na roky 2013-2016 má byť ďalšie zníženie poplatku, čo prinesie ďalšie desiatky miliónov.

V čom je trik? Že prevádzkovateľom infraštruktúry je iná štátna firma, ŽSR. Tej tie peniaze budú chýbať. Nie že by ich tam mali nazvyš. Minulý rok síce ŽSR bola v zisku 15 miliónov, no rok predtým zaknihovali stratu 32 miliónov a pred tým viac ako 100 miliónov. Pri výpadku niekoľko desiatok miliónov nie je ťažké uhádnuť, akú farbu bude mať hospodársky výsledok v ďalších rokoch. Vláda tak v prípade železníc prehadzuje žeravý zemiak z jednej strany na druhú, podľa toho, kde v trezore ešte ostalo niekoľko drobných.

Riešením je kompletná privatizácia. Tá však ani zďaleka nepôjde tak ľahko, ako mohla ísť pred siedmimi rokmi. Je otázne, či má Cargo vôbec nejakú hodnotu, privatizácia by bola skôr "za korunu". Záujemcovia by sa snáď aj našli, napríklad v Rusku, no nezaobíde sa to bez rozsiahleho prepúšťania.

Skôr je lepšie ako neskôr. No neskôr je ešte stále lepšie, ako úplne neskoro.

http://www.iness.sk /stranka/8946-Privatizacia-20.htmlAuthor: Martin Vlachynsky # SubiFatu21
Svet2013-10-215
-
 45%  ( 1 people voted )
+
koho tu oje...bavas?. ty.vlachynsky. takych ako ty len do vyroby na 3 smeny..aby si vyskusal tie privatizovane firmy, podmienky a platy. uz sa dost od revolucie privatizovalo a vysledky vidime. hnusny falosny lump.

izak # JavuTuvo55
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2013-10-21 17:05:24 5b7f0235
rád si prečítam, ako je to s Deutsche Bundesbahnom, ktorý je 100% v rukách štátu, ty debil Vlachynsky.


marsal Zukov # DigiHaqu14
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2013-10-21 20:23:04 57c5a734
Vaše tvrdenia,,marsal Zukov 14.. narazili na problém..muchotrávky- divé huby, alebo zo schodov-Vaše výrazové prostriedky /k tomu debil--vyššie/Teda Royal--t-- Tetcherová niekoľko krát privatizovala aj zoštátňovala pokiaľ nedosiahla optimum! Deutche B--bahn je len "KONTROLOVANÝ" štátom lebo , a hlavne z čias Francúzskych revolúcií 1871 kedy Bismarck premiestnil véééľmi rýchlo ešaloný vojsk k Parížu za 24 hod a "srandy skončili"a platí železnice--- štátny monopol-vplyvny.... A orginálny Maršal Źukov aj keď nemal vzdelanie..adekvátne to vedel . Len vy sa prezentujete invektívami ktoré Vás charakterizujú .. Zmeňte si nick lebo...
klopi # KyvoWavo40
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2013-10-21 22:28:13 58d4289b
Martin Vlachynsky...to myslis vazne?...kazdu jednu osobu, ktora po 89. roku navrhla a zrealizovala akukolvek privatizaciu by som zavesi za cosi do prievanu...koli sikovnym tunelarom a nasledne ich kamosom uzasnym privatizatorom je slovenska ekonomika na urovni zobraka pred Tescom...privatizaciou sme sa stali ch.u.d.a.k.o.m a zaradili sme sa k podobnym rozpredanym krajinam, ktore su zavisle na dlhu a odrobinkach v podobe automobiliek a odrbavacskych firiem baziacich po danovych ulavach...vinstvo zacate Meciarovskou mafiou a pokracovane dodnes...ZATVARAT za tuto politicku haved za vlastizradu a na samotku uz navzdy!
mareciino # SamyGiby93
-
 58%  ( 2 people voted )
+
2013-10-22 00:11:24 d5d76605
krtkovia su odhodlany nadalej zivorit a dotovat zo svojich tasko zarobenych penazi stratove statne podniky, cest praci sudruzi. Vedenie Carga vam bude tlieskat a vyroni aj slzu vdaky pri preberani zlatych odmien.

otvoreneoci # VymoVupu87
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2013-10-22 05:54:12 6ca2a64e

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
sedem   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.025 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles