Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Problémy základného školstva začínajú na vysokých školách


Problémy základného školstva začínajú na vysokých školách

Nech sa to niekomu páči alebo nie, vzdelávanie je služba ako každá iná. Má svoje výnosy (zvyšovanie ľudského kapitálu, sociálnych zručností, vychovania atď.) a svoje náklady (budovy, platy učiteľov, pomôcky atď.). Téma zdrojov v školstve tak podlieha ekonomickým zákonitostiam. Otázka teda neznie, či je vzdelávanie dobré, potrebné, alebo zlé a zbytočné, ale koľko vzdelávania je dobré a potrebné a koľko je už zlé a zbytočné. Ide tak o otázku hraničných veličín prináša posledné euro investované do školstva stále väčšiu hodnotu ako to jedno euro, alebo už menšiu?


Na voľnom trhu tento problém rieši neviditeľná ruka pomerne efektívne, verejnej správe sa to moc nedarí. Žiadny analytik sa nemusí zamýšľať, či vyrábame dosť alebo už veľa smartfónov, či je v obchodoch dosť hygienických potrieb alebo nedostatok, prípadne či existuje dostatok jazykových škôl. Naopak viditeľná ruka politika v týchto kalkuláciách často zlyháva. Príklad: z verejných financií je každoročne financované štúdium pre asi 10 000 študentov 14 pedagogických fakúlt. Toto číslo je obrazom absurdnej neefektivity a plytvania nech ho stiahneme k hocakému základu.

Na Slovensku učí 70 000 učiteľov na materských, základných a stredných školách. V roku 2014 absolvovalo odbory pedagogických vied, učiteľstva a učiteľstva predmetov v kombináciách vyše 4 616 študentov (a to tam ešte nie sú zarátaní absolventi doplňujúceho pedagogického štúdia, ktoré organizuje množstvo vysokých škôl po celom Slovensku). To inými slovami znamená, že ak by mali súčasných učiteľov nahrádzať každoročne čerství absolventi pedagogických odborov, každých 15 rokov by sa kompletne obmenila učiteľská základňa. To sa samozrejme nedeje a vysoké školy skôr každým rokom produkujú vzdelanie, ktoré následne vyšumí z hláv študentov a nikde v praxi sa neuplatní. Ťažko nájsť lepšiu definíciu neefektivity.

V roku 2014 absolvovalo I. a II. stupeň vysokých škôl interne 36 369 študentov. Tí s pedagogickým odborom tak tvorili vyše 12%. Ak na vysoké školstvo ide z rozpočtu 455 miliónov (2015), tak sa dá hovoriť o plytvaní za niekoľko desiatok miliónov eur. Čo určite nie je čiastka na zahodenie v rozpočte, ktorý je pravidelne zo všetkých strán kritizovaný za nízku mieru prerozdelenia zdrojov na vedu a vzdelanie.

Problémom však samozrejme nie sú len financie. Otázna je aj kvalita týchto 14 fakúlt. Dopyt po nich totižto očividne nie je z dôvodu pridanej hodnoty vo forme vzdelania a rastu ľudského kapitálu. Ak je jasné aj samotným študentom, že pedagogické vedomosti nezužitkujú, musí byť ich motivácia inde. Najčastejšie je ním pravdepodobne čisto signalizačná úloha titulu. Vysoká škola tak prestáva plniť funkciu služby zvyšujúcej kvalitu ľudského kapitálu, ale stáva sa signalizačným nástrojom, ktorý len oddeľuje konformistov schopných sedieť dlhé hodiny na jednom mieste a splniť triviálne úlohy od tých ostatných. Z pohľadu spoločnosti tak ide znova o čisté plytvanie. Štát dotuje signalizačnú úlohu, ktorá iba škatuľkuje ľudí na základe ich schopností "prejsť vysokoškolským testom" a šetrí náklady pri náboroch pre súkromné firmy. V tomto systéme trpia predovšetkým tí, ktorí to s učením myslia vážne a nedostáva sa im kvalitné vysokoškolské vzdelanie.

Na Slovensku sa často spomína Fínsko ako prototyp úspešného školstva. Je ťažké povedať, čo skutočne tkvie za úspechom tejto krajiny. Za spomenutie však istotne stojí informácia, že Fíni v 70tých rokoch zav reli štyri pätiny pedagogických univerzít a ponechali funkčné len tie najlepšie.Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Slovensko2015-09-1610
-
 55% ( 1 people voted )
+
No vidis Robulko, ako nadherne sa ti podarilo vysvetlit, ze kvalitne a efektivne skolstvo potrebuje socialisticke planovanie... Toto sice vobec nebolo tvojim zamerom, ale podarilo sa ti to perfektne... :)

A teraz mily menejstatovec a misesovsky libertokapitalista, mozes kludne vratit svoju clensku legitimaciu klubu dezorientovanej mladeze a vyzdvihnut si novu, nasu, ty maly bolsevicky pupusko... :)))

Konecne sa ti totiz podarilo vysvetlit, ze nie stat je zly, ale kapitalisticky stat je zly, co ta kvalifikuje na okamzite clenstvo v nasej strane, bez potreby dvojrocnej cakacej doby kandidata... Uz ti aj v nasom ustredi KSS tu clensku legitimaciu vypisujeme... :)))

Cest praci...


znepokojeny kojenec # TifeRame37
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-09-17 12:46:42 dcff03b9
Kluci nechte uz toho pretahovani levice a pravice, je to jako sinusoida, nikdy zo nekonci.
Hermeticky zakon, vychyleni doprava rovnase vychyleni doleva..
Dyt po revoluci se porad jen strida pravice a levice, nikdy to nezkonci dokud nebude
vladnout politicky stred!

Mazy # WobaTici20
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-09-17 13:16:02 c25f8eb4
veď hej, ponuka a dopyt. je dopyt po tituloch, lebo umožnia v budúcnosti lepší plat a pedagogika na tej dnešnej úrovni to za patričnú cenu a námahu spĺňa. čo je na tom? funguje to plne trhovo.
aaa # RuxaQija4
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-09-17 18:48:27 b22933cb
Chcete titul na počkanie? Stavte sa cestou okolo v Kostolnom učilišti v Ružomberku. Titul za menom vyžaduje už trojdňový kurz.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 2 people voted )
+
2015-09-17 20:02:38 d405c1fd
S lepšími učiteľmi sa nemusí zmeniť to, že vaše deti sú debilné.
VypIta placacka # CevePyli42
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-09-17 21:31:32 55d8bc65
Pravda, pravda... Ale musíme uvážiť, že dnes už tá stará dobrá učiteľská garnitúra odchádza a tie debilné deti ich pomaly nahrádzajú...

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-09-17 22:00:51 d405c1fd
loading...
Aj v našej krčmičke Pali povedal , že ten jeho titul z bývaleho režimu na "odbornej VŚ" mu už nestačí lebo muisí stihnúť tú školu v Ružomberku a fakultu "MANAGEMENTU" alebo tak nejak musí ešte stihnúť kým ju neod--onačia tá het kdesi do Poľska... Aj ostatní sa chcú pri hlásiť , ale vzhľadom na náboženskú odlišnosť nevedia čo budú--ak skončia --"managerovať."../mana kerovať../
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-09-18 16:07:55 58d4289b
Pali-odbor jak odbor-kedz chceš na Vysokú-idz tam-do Tátry-vysoko horská škola a získaš najvyšší titul na SK! sedením nezískaš-iba ak kriminálnu vysokú-to ši neznal Pali! co? A nemenežuj ale menej žuj a dopi pivo-idzeme še prihlašic-učic do Ružomberku a Rozum ber ku náboženskú-náboj žensku odlišnosc!

ferda # XimaHifu28
-
 55% ( 1 people voted )
+
2015-09-18 16:40:12 58d4285f
Ale nie .." ferda28" ,,Paliho mrzí že aký je štúdijny program VŠ v Ružomberku súvisiací s "MANAGEROVANÍM" s "bohoslovenstvom" ,,NEVIE .../Lebo aj v najstaršej univezite v Európe BOLOGNI je fakulta Vyháňania diabla z tela... a ...Ale /skúste nepísať neznalosntou spiščinou---Podtatranskou--/ Vďaka za pochopenie..
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-09-18 19:11:41 58d4289b
A to "naše " školstvo--- Teda ideme --žiadne VYBRABÉ SLOVA---PoZaLeSa VyBeRaMe:. TO za prve.. a potom--- pYskatý učeň bol pYšný lebo žil v prepYchu... sYn naSYpal sYkorkam a Sysľom ---.,rYba rYchle pláva .. mY nemYslime..lebo sa mYlime... A To sa učílo v "škôlke " deti v rámci "rétorickej..tejto " Nie sme pedagogovia... ale každú básničku po PZLSVBRM vie aj Piťo aj Pali aj Emil aj ja .. do dnes..
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2015-09-18 19:22:42 58d4289b

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
štyri   dva
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Proč francouzské děti nemají ADHD


Proč francouzské děti nemají ADHD
Ve Spojených státech je u nejméně 9% dětí školního věku diagnostikována ADHD a užívají farmaceutické léky. Ve Francii je takových dětí méně než 0, 5%. Jak to, že epidemie ADHD u...
Jak se bydlelo za komunistů …
Le Penová: EU je nereformovatelná. Zbořili jsme Berlínskou zeď, zboříme i EU!
DEMOKRATÉ JSOU NUCENI KE KRAJNÍMU ROZHODNUTÍ. NYNÍ ŽÁDAJÍ, ABY HILLARY ODSTOUPILA

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.031 s
handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | good positive news inspirational stories articles | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | important actual news leaked informations spies spy espionage