Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

SPÝTAJTE SA TÝCH ČO PREŽILI.


SPÝTAJTE SA TÝCH ČO PREŽILI.

Pred niekoľkými dňami v našich slovenských mienkotvorných novinách vyšiel článok ďalšieho mimovládneho "bezpečnostného experta" a bývalého poradcu dvoch ministrov obrany s bombastickým názvom: "Rusko sa zahráva s konfliktom. Vojnu s NATO by však prehralo." Nehovoriac už o ďalšej správe zo zahraničných zdrojov tiež s nádychom senzácie o viditeľne rozrušenej Viktórie Nuland, ktorá mala pred stretnutím v Kaliningrade neustále opakovať že: Vojna je pred dverami".

Čo k tomu dodať? Zdá sa mi, že niektorí ľudia so slovom vojna začínajú narábať príliš ľahkovážne. Sedemdesiat rokov sme tu žiadnu nemali. Našťastie. Ale vždy ma zaujímalo ako ju vnímala generácia, ktorá ju zažila na vlastnej koži a ako ju vôbec dokázali prežiť. Spýtal som sa teda tých najpovolanejších. Tých čo ju prežili.

Hneď na začiatku som si uvedomil jednu vec. Oni boli iní. Nepoznali žiadne vymoženosti civilizácie. Nemali žiadne stroje, elektrinu a všetko robili ručne. Do školy chodili bosí a papuče alebo topánky nosili len do kostola. Mama bývala na dedine. Ako všetci v dedine mali hospodárstvo. Chovali štyri kravy, dve svine, hydinu a kozu. Kone mali len bohatší gazdovia. Pestovali nejaké ovocie a zeleninu. Základom stravy bola kapusta a zemiaky. Papriku a paradajky nepoznali. Dopestovali tiež jačmeň, žito a pšenicu. Všetko vymlátili ručne. Nebolo toho veľa takže o nejakom chlebe mohli len snívať. Múku mleli ako v stredoveku medzi dvomi mlynskými kameňmi. Olej vyrábali z ľanu a konope. Nemali ani rádio a ani hodiny. Ráno keď vstávali orientovali sa podľa postavenia súhvezdia Veľký voz. Ak bolo na oblohe v správnom postavení, išli dojiť. Ak bolo zamračené, tak podľa šiesteho zmyslu. Proste cítili, že už bolo treba ísť. Ak pásli kravy tak si odkrokovali nejaký tieň a podľa toho vedeli, koľko je hodín. Od hladu nikto nezomrel ale sýti neboli nikdy. Liečili sa bylinkami. Hydinu, vajcia a maslo chodili peši predavať do 15 km vzdialeného mesta, aby mali za čo kúpiť petrolej, cukor, soľ a zápalky. Bývali v drevenici so slamenou strechou a hlinenou podlahou, kde v zime bolo teplo len pri peci. Už teraz by toho bolo na každého z nás naloženého priveľa...

No a potom prišla vojna. V ich každodennom ponímaní sa nič nezmenilo. Teda okrem toho, že v mestskej škole sa začali zdraviť "Na stráž!". Na dedine na počudovanie nie. Tam to ostalo po kresťansky. Naďalej dreli a bojovali o prežitie. O tom, že sa niečo deje svedčil len príchod vojakov. Najprv slovenských. Potom nemeckých a nakoniec ruských. Tí slovenskí by boli v pohode keby pri úteku pred Nemcami neboli nechali v slame granáty a zbrane. Nikto o tom nevedel a po príchode Nemcov mohlo dojsť k prvej tragédii. Ak by ich boli našli, tak celý dom bez milosti vystrieľajú. Našťastie objavili ich chlapi pri mlátení slamy na pôjde a pritom na dvore boli nemeckí vojaci, ktorí domácim pomáhali pri nakladaní slamy do mláťačky. Nemci sa zlostili prečo sa prestalo mlátiť ale chlapi to urobili tak, že mláťačka sa pokazila. Prvý mýtus, že všetci Nemci boli zlí nie je pravdivý. Niektorí boli v pohode a keď boli v dome ubytovaní tak normálne pomáhali pri bežných prácach a s domácimi vychádzali dobre. Jeden z nich Teo Mibjus /neviem ako sa správne píše po nemecky, mama si meno pamätá takto/ sľúbil, že sa po vojne vráti na návštevu. Nevrátil sa. Asi niekde padol. Bolo by možno zaujímavé zistiť či nejakí príbuzní ešte žijú. Aby vedeli, že sa správal normálne, že sa nemajú za čo hanbiť. Ďalší mýtus, že disciplínovaní Nemci nepili tiež nie je pravdivý. Jeden na mol ožratý takmer rozstrieľal zasvietenú petrolejku a potom sa pri krájaní slaniny, keď spadol na zem takmer napichol na vlastný nôž. Celú noc sa báli a plakali, že je po ňom a že ich za to rozstrieľajú. Našťastie sa ten ožran ráno prebral. Potom prišli ešte horší. Pred oslobodením dedinu obsadila protipartizánska jednotka. Jeden z nich ss ácky hajzel v čiernej uniforme s lebkou na čiapke /možno ss Galícia ťažko povedať/, ukrajinsko poľským nárečím, keď už sa všetci modlil,i povedal, že je koniec, aby sa nechystali žiť, že budú postrieľaní a dedina vypálená. Mama si pamätá, že už len všetci plakali. Dedinu nakoniec zachránila učiteľova žena, ktorá vedela dobre po nemecky. Vypočula o čom sa pri stole bavili nemeckí dôstojníci a veliacemu celej operácie, ktorý u nich býval to proste vyhovorila a vysvetlila, že obyvatelia partizánov nepodporujú a že celé udanie je lživé. Samozrejme, že obyvatelia partizánov podporovali. Vedeli, že Nemci sú okupanti a raz odídu a tak ich aj brali /a tak berú bežní ľudia aj našich vojakov v iných krajinách, či sa to už niekomu páči alebo nie/. Mýtus o elitných ss-ákoch čo opúšťajú zákopy ako poslední padol, keď ten zbabelý hajzel v čiernej uniforme aj so svojou jednotkou pred rusmi utekal medzi prvými. Aj vtedy sa najlepšie bojovalo proti bezbranným civilistom. Podobnosť s Donbasom čisto náhodná...

Keď po dvadsiatom januári prišli rusi, boli ako besní a trochu pripití. S namierenými automatmi, neprítomnými pohľadmi vleteli do domov a s nenávistnou zúrivosťou hľadali "germána". Ak by nejakého našli tak by pravdepodobne zúčtovali aj s obyvateľmi domu kde sa skrýval. Tí sa zase na dvoroch len modlili a plakali. Keď Rusi nikoho nenašli upokojili sa a potom sa už normálne s ľuďmi rozprávali. Správali sa slušne. Nebolo žiadne rabovanie alebo iné obťažovanie. Od jedného ešte žijúceho pamätníka viem, že v inej oblasti jeden ruský asi nižší dôstojník zobral majiteľovi jediného koňa a prechádzal sa na ňom po dedine. Majiteľ sa išiel posťažovať ruskému veliteľovi. Ten prikázal podriadenému, aby koňa okamžite vrátil. Rus vôbec nereagoval. Veliteľ s nadávkou zobral samopal a bez milosti ho pažbou zrazil k zemi. Zobral nôž a pred vydesenými obyvateľmi čo si mysleli, že ho ide rovno zaklať, mu naskutku odrezal výložky a tak ho zdegradoval. Teraz už len vojak ani nemukol a bol rád, že ho veliteľ rovno nezastrelil. Rusi čo sa týka disciplíny boli absolútne neľútostní a s nikým sa nemaznali.

Otec býval v meste a keďže nemali žiadne hospodárstvo potraviny kupovali za potravinové lístky tzv. žobračenky, ktorými im prispieval štát. Tiež platilo, že nikdy neboli sýti, ale od hladu nepomreli. Často jedli len pagáče z otrúb z obilia pre kone /teraz podobné otruby predávajú v obchodoch zdravej výživy/. Jeho otec a môj dedo sa po vypuknutí povstania zúčastnil najtvrdších bojov na Strečne. Slúžil ako záložák v Žiline a tak jeho skúsenú bojovú jednotku nasadili na najhorší úsek frontu. Išli všetci bez reptania lebo verili, že bránia vlasť proti valiacim sa fašistickým okupačným jednotkám, že pred nimi bránia svojich blízkych a že je to tak správne. V tom chaose si ale niekto nesplnil to čo mal a koordinácia s partizánmi neprebehla dobre. Nemcom sa podarilo obsadiť okolité výšiny a tak slovenskí vojaci dole v úžine mali ťažké straty. Paľba bola taká hustá, že nemecké granáty zasahovali priamo vojakov a trhali ich na kusy. Dedovi život zachránil akýsi strom, ktorý zachytil časť mínometných črepín, ale aj tak utrpel ťažké zranenie. Ostatní okolo boli mŕtvi. Mal roztrhaný pravý bok a zranenú hlavu. Akýmsi zázrakom sa mu podarilo dostať do poľného lazaretu, kde ho ruský felčiar liečil tak, že mu dal vypiť polovicu fľaše vodky a druhou mu zranený bok a hlavu polieval a dezinfikoval. Rany obviazal akýmisi handrami. Ako spomínal, Rusi vôbec nemali radi ak niekto niekde panikáril. Ani na bojisku a ani v lazarete. Žiadne operácie sa nevykonávali. Rus povedal, že je všetko v poriadku, človek tomu uveril a išlo sa ďalej. Dotyčný musel prežiť asi silou vôle alebo čo.

Dedo sa vrátil až v novembri po potlačení SNP, keď utiekol z nemeckého zajatia /Nemci mu nechali ako záložákovi občiansky preukaz/. Z Ružomberka išiel peši a po takmer 200 km prišiel až domov. Po ceste ho na Čertovici zastavila partizánska hliadka a zase pod vedením akéhosi Rusa. Ten sa ho spýtal odkiaľ ide. Dedo odpovedal, že z povstania. Rus natiahol samopal, namieril a hovorí: "Ty ustupuješ?" Dedo mu povedal kde bojoval a ukázal zranenia. Rus si posunul baranicu dozadu a hovorí: "Etot náš". Spolu potom vypili fľašu vodky a čo mal Rus pri sebe. Ešte mu poradili kde sú nepriateľské hliadky a akým cestám sa má vyhýbať a šiel ďalej. Črepiny v boku a za uchom mal v sebe až do konca života. Aj keď ho volali na úrady, aby si prišiel vybaviť akési náhrady zo zákona /myslím nejaký zákon č. 255/ za zranenie a protifašistický odboj, tak všetko odmietol s tým, že: "Od tých čo za povstania sedeli v kanáloch nič nechce" a tak aj bolo. Vždy som bol na neho hrdý a aj som!

Takže....Ak nám nabudúce hocijaký novodobý politický pracovník teda poradca bude propagandisticky tvrdiť, že my v NATO vojnu nad Ruskom len tak v pohode vyhráme, tak rozumní sa môžu len útrpne pousmiať. Vypatlaní možno uveria. Ale v podstate to už bude všetko jedno. Lebo po pár týždňoch takejto veľkej vojny by sme boli poväčšine mŕtvi. Nevieme žiť bez vymoženosti civilizácie. Nevieme žiť bez elektriny a nevieme prežiť bez vlastných dopestovaných potravín. Rusom by stačilo s pár krídlatými raketami /nehovoriac o ďalších/ narušiť našu energetickú sieť, ocitneme sa v stredoveku a pomrzneme.

pacho

Potencionálny dosah ruských krídlatých rakiet vystrelených z Kaspického mora. Z Čierneho by pokryli s najväčšou pravdepodobnosťou takmer celú Európu.

Nastal by už len chaos a ostatní by sa pozabíjali sami. Alebo by nás povraždili migrantské hordy čo sme si sem naťahali. Štát by nám nedal ani tie potravinové žobračenky ako v minulej vojne, lebo nie je potravinovo sebestačný. Ani ďalší by nám nedali nič, lebo sami by nemali ani pre vlastných obyvateľov. Družstvá sme si z vlastnej hlúposti sami zničili a dobytok vybili. Fariem toľko niet, aby nás uživili. Polia neobrábame lebo to tak chce EÚ. Nie sme ani tak otužilí a zvyknutí na tvrdú každodennú drinu ako oni vtedy. Vojna ich šokom neuvrhla do stredoveku lebo bez elektriny takmer tak žili a preto ani žiadna panika nevznikla. Vidiecke obyvateľstvo malo vlastné zásoby, ktoré si samo dopestovalo. Ostatné predávali do miest. Ale aj v mestách si obyvatelia chovali svoje domáce zvieratá a nejaké zásoby po ruke predsa len mali /ak si zoberiete terajší konflikt na Donbase, z výpovedí obyvateľov zistíte, že aj tam aspoň v začiatkoch prežívajú podobne väčšinou tiež z vlastných zásob a s podobne uskladnenými domácimi potravinami/. Na zvládnutie situácie a poriadku bolo v meste len pár policajtov, ktorých sa potencionálni, vtedy väčšinou počerní cigánski zlodeji báli ako čert kríža. Takže nevznikli ani žiadne rabovačky a nepokoje. Ľudia boli tvrdí, šľachovití, vždy trochu hladní, bez gramu tuku ale v dobrej kondícii. Odolní voči chladu. Všade chodili pešo a v lete väčšinou bosí. Prejsť takmer dvesto km po zranení si myslím je úctihodný výkon aj pre dobre trénovaného člena terajších špeciálnych jednotiek. Boli to kruté časy. Ale oni to tak nebrali. Pre nich to bolo úplne normálne. V podstate....Vtedy boli špeciálnymi jednotkami všetci vojaci. Veď so svojím výstrojom spali len tak na zemi pozakrúcaní v kabátoch a s plnou poľnou pod hlavou. Kto by toto dnes pri nejakej vojne len tak vydržal?

Teda zhodnotenie "periel ducha" novodobých politických pracovníkov z môjho a ani z pohľadu tých čo prežili nedopadlo nijako dobre. A už vôbec nie tak víťazne, ako mi to chce vsugerovať tento mimovládny polotovar z dielne výnimočných. Čuduj sa svete roky pôsobil ako poradca na našom ministerstve vo funkcii vedúceho sekcie obrany v Bruseli pre otázky NATO a EÚ. Nepochybujem, že už podľa zložitého názvu jeho funkcie ide o dobre plateného ľudovo nazývaného darmožráča "odborníka" pre veci zbytočné a jedného z ďalších "veteránov" neviditeľných ministerských gaučových bojovníkov. Takíto "skutočne presne" vedia ako "vyhrať" veľkú vojnu. Vždy sa zamýšľam kde ich len školia a skade ich berú. Normálne ich vyťahujú "v pravý čas" ako kúzelník zajace z klobúka.

PAcho1

No a nakoniec. Pán politický poradca, všetci jeho jednoduchí obdivovatelia a prikyvovači a všetci tí čo už dávno prekonali por. Troníka z Čiernych barónov. Nevieme si spoločne ochrániť ani vlastný Schengen a svojich ľudí pred teroristami. S hanbou sme odtiahli z Iraku, naďalej dostávame nakladačku v Afganistane, koalícia šesťdesiatich piatich krajín vedených Američanmi už druhý rok nevie poraziť IS, statoční morpechi si v iránskych vodách už aj poplakali a hlavne, že Vy a Vám podobní z prapodivných mimovládnych Euroatlantických centier naďalej bojujete a víťazíte nad Ruskom. Vám zaslepeným uniká to, čo nám ostatným nie. Veľká vojna NATO s Ruskom sa dá prežiť a tým aj vyhrať len tak, že žiadna nebude. Hovorí sa, že Rusi vojny nezačínajú, veď prírodných zdrojov a voľnej zeme majú u seba dosť. Ale poväčšinou ich končia. Takže predsa len predtým ako vybľabotáte svoje víťazné propagandistické žvásty a nezmysly do novín...moja rada znie. Skutočne sa radšej opýtajte tých čo to prežili.Author: Pacho # MeluTaxa32
Svet2016-02-1941
-
 86% ( 39 people voted )
+
konečne je tu po dlhej dobe zmysluplný, triezvy neemocionalny a hlavne pravdivý príspevok bez prikrášlení a bez nenávisti.
gratulujem.
mne presne takéto veci o vojne rozprávala moja babka a dedko, ktorý bol tiež v povstaní, kde prišiel o zrak.


klifton # GexiSosy84
-
 71% ( 7 people voted )
+
2016-02-21 11:32:05 0599ea7a
sk
klifton # GexiSosy84
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-21 11:32:50 5b7f87bc
Súhlasím, akutočne výborný článok. Prečítané dvakrát. Svetlá výnimka v kabarete Dôležité...

Pandemonium # DaruJete36
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-21 12:12:22 bc7b649f
Pekný príspevok Pacho!
Ja len doplním, že v hierarchii dobrí - zlí boli pred Nemcami Belgičani, Holanďania - vojaci zo zabratých krajín. Medzi Nemcami a Rusmi sa umiestnili Rumuni. Asi preto, že tam, kde bývali starí rodičia boli oni "osloboditelia". Rusi už boli len tyl. Suverénne najhorší z celej vojny boli Maďari.
A spomínali na jediného zmr.da spomedzi Nemcov. Vyriešilo sa to samo - zabili ho kone, lebo sa k nim choval rovnako ako k ľuďom :-).

Hockenberry # PyfyRuci55
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-21 14:57:57 3ec5f342
Dnešná vojna veľmocí sa nedá vyhrať, boli by iba porazení a to si, verím, uvedomujú i dnešní nosatí bankofašisti a korporativisti. Do Ruska sa nikto (so zvyškami zdravého rozumu) nepustí vojenskou silou. Skúšajú to inak-silou financií. Začína hra kto dlhšie vydrží...Tu treba jasne povedať že Rusi sú zvyklí na biedu a nedostatok a, samozrejme, keď sa nas.rú tak vedia zabojovať. Ďalej, jakmile sa začne zhoršovať životná úroveň na Západe tak tam nastúpia také "extrémistické sily" že NSDAP je oproti ním iba slabý odvar. Celé NATO a EU sa zosype ako tá babylonská socha s hlinenými nohami. Žiaden Európan nepôjde dobrovoľne do vojny kvôli nejakému americkému dobrodružstvu no a samotní amíci tiež nie sú moc radi keď ím ích synčekov privážajú domov v drevených spacákoch prikrytých zástavou...uvedomte si že vojnu vo Vietname rozhodol americký ľud a jeho masívne protesty. Preto pochybujem že by vojna veľmocí pripadala do úvahy. Na druhej strane netreba si ani idealizovať rusko a upínať k nemu zraky ako na spásu malých slovanských národov. Rusi sú spolu s Nemcami, Talianmi a Španielmi (tuším aj Maďarmi) najrýchlejšie vymierajúci národ, do r. 2040 bude v ruskej armáde podľa štatistiky 40% mohamedánov...Neostáva nič iné ako spoľahnúť sa sami na seba-to sa nám napokon osvedčilo počas celých dejín...
Takatalvi # BahiDyla76
-
 57% ( 4 people voted )
+
2016-02-21 15:36:10 55e4d2a6
Ak by vypukla vojna, bola by strašná. Najväčší experti v NATO, EU, USA....ale i v Rusku, by boli zalezení a posr.tí ako prví. Nič im to ale nebude platné, pretože najhoršie bude po tom...Určite to prežiť nechcem.
Ale nič hrozného sa nestane. Zem prežila už niekoľko krát katastrofy, kde vyhynulo až 90% života. My neohrozujeme planétu, ale len seba. Pochopia to niekedy psychopati? Civilizácia? Pochopia, že zatiaľ sme to najhoršie, čo túto planétu postihlo? Parazit. Nijak inak sa nedajú nazvať všetci vojnoví štváči. Všetci tí, čo zbrane vyvíjajú, vyrábajú, kupujú a používajú. Človek, to znie hrdo!!! Ani by som nepovedal. Aspoň nie pre tých, čo vedú civilizáciu dnes.

milan # TepuXaba62
-
 53% ( 5 people voted )
+
2016-02-21 17:19:04 57f4fff1
loading...
Reálný život není příspěvek.
Je to živočišné předivo, které všichni papaláši z celého světa neustále trhají na kusy, okrádají, zašantročují a znesvěcují aby z toho byl ten jejich podělanej zisk. Schůzujou nepřetržitě vo tom jak ty lidi ustájit pevně a aby z toho měli vysokej vejvar. Takovej politickej zisk nigdo normální nepotřebuje. Jedině podíl na půdě a rozpočtu jim urazí zlodějské pařáty přímo u podílu druhého. Ani žádnou ideologií ani kouzlama se do nich nedostaou. Neukousnou daní nikomu ani kousek chleba od huby. Jen v tichu ranního kuropění chcípnou hladem. Páč jsou nepoučitelní a lidi tady nejsou vod toho aby jim podrželi, gdyž voni přemejšlej. Šmejdi jsou prostě neužiteční od přírody, jen hledají na koho by si sedli, gdo by jim uvařil a gdo by za ně zametl jejich sračky a gdo by za ně šel padnout někam na nějakou louku nebo do příkopy za tu jejich vlast. Jak tohle lidi pochopí, ti šmejdi přisátí neuvěřitelným množstvých sacích otvorů z těla odpadnou.

Sasin # KixiXoke65
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-21 22:14:04 b248e52a
Hmm ja som to nedocital, daleko od pravdy. Moj otec bojoval ako Slovensky vojak proti Rusom a v narodnej hanbe SNP proti Nemcom. Kde Nemci planovane neustupili tam Rusi nespravili ani krok vpred. Ja som Slovan a Rusku prajem vsetko najlepsie, ale oni na to jednoducho nemaju, presne tak ako cigani na nas.
Otec spominal, ze 250 Rusov obsadilo Ozdin a skupina 50 Nemcov sa rozbehlo dole dedinou so zbranou v ponose tak ty Rusi tak utekali az sa za nima prasilo. Cely juh Slovenska obsadili Rusi tak, ze pred sebou hnali Rumunov ktorych z predu strielali Nemci a zozadu Rusi. Chruscev povedal bez Americkej pomoci by nebolo Ruskeho vytazstva, to len komunisti krtkom vygumovali z tych sprostych hlav a naucili glorifikovat Ruskych sudruhov. Krtkovia ste ako deti snivajte o svetlych zajtrajskoch nadalej.
Vazeny nezabudajte na bonbardovanie Nemcov americkym letectvom na vychodnom fronte. Krtkovia si nevedia spocitat 1+1 pre nich je to stale 3.

otvoreneoci # VymoVupu87
-
 40% ( 5 people voted )
+
2016-02-23 06:53:50 c654f1f9
Ocny krtko.

Ani sa necudujem,ze si nedocital.Totiz,je to dobre a s nadhladom napisane.A to je pre teba problemove.

Ozaj,vies co?

Dedo ti zamlcal,ze keby na Ottavu pochodoval Napoleon,tak Ottava uz by sa nevolala Ottava,ale urcite inak.Dokonca by nebola ani cesta do nej a ona sama vypalena.Mozno by potom v prvej svet.vojne financne aj ludsky nevykrvacala Canada,lebo by sa proste nekonala.A v druhej svetovej vojne by znovu nebolo zruinovane vsetko dalsou armadou.,lebo tiez by sa nekonala.Ciele by boli dosiahnute uz Napoleonom.

Kedze dedo nerozumel tomu,ako funguje financny system,tak ti to napisem ja.

Ide tretia vojna,ktora musi veci rozhodnut.Na veciach sa pracuje uz starocia.Preto odporucam.Zalez na Yukon do nejakej drevenice,mozno ta ten fukot co sa blizi obide.Ale len mozno,nezarucujem.Ovsem financny fukot co sa blizi,ta neobide urcite.

tava # LujyHavi31
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-23 09:09:06 5f66bf21
"Zlatý náš"..otvor..oči87..ODRODILEC..-krtkový: Začínam Vás mať rád. Vy ste šťastný, máte svoj svet, svoje "myšlienkové obzory", rozmýšľanie je tak akurát..na úrovní 5-6 ročného .. jesť vám zrejme ešte --aj v trochu pokročilejšiom ..--chutí, o starostiach , problémoch ...viete len s počutia...a isté abstrakcie... Vám ani pojmovo nie sú známe. Ono aj v Pražských Bohniciach aj v Levoči boli/sú/ najšťastnejší...práve tam umiestnaní pacienti...majú svoj svet...Zapodievať sa komentovaním Váších "myšlienkových výtvorov" ...mi pripadá úbohé...skúste sa prejsť po parku, vystrihovať srdiečka, poukladať farebné sklíčka, handričky... a zahrať sa kolo kolo mlynské...Verte..nie je možné doplniť prázdny priestor v hlave ..keď už je naplnený médiom "riedkym análnym" a hučí od splynovania ...hlavne v staršom veku... A Vašu "opatrovníčku"..rodinnú..šikmookú...nezaťaž
ujte ju ... pekne za ruku, neodbehovať, ..pri prechádzkach a ukladaní ..sklíčok, guličiek, handričiek ..
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-23 11:22:51 58d4289b
A niekoľko faktov... Pekne..od srdca ..to Pacho32 ..napísal...Treba však ...politickú garnitúru -vtedajšiu hodnotiť ..."Slovensko spolu s Nemeckom ..napadlo Poľsko ...našich Slovanov..ako prví..de fakto začali IISW. " "ZSSR tiež čelný predstavitelia ..vtedajší vypovedali..vojnu a dve divízie ...aj Tiso v Kyjeve bol medailami "ovenčovať vojákov" pokiaľ skoro kostol na neho nespadol" ..ako jediný Slovanský štát... bojoval.....proti..... A furt len politická garnitúra... SNP ..aj so svojími taktickými nedostatkami ..či ľudskými zlyhaniami.. vytvorilo najpodstanejšiu charakteristiku... Slovenský národ bol zaradený medzi víťazné mocnocnosti IISW...A Československé jednotky Svobodové boli tie ktoré zvyšujú do dnes národnú hrdosť. Debilkovia ..ktorý to nechápu..sú VADNÝ ...zákernosti ktoré celý život produkovali , produkujú sú buď úmyselné - riadené, alebo vždy boli na inej strane ..z dôvodov že skutky ktoré konali, konajú ..majú pôvod v osobnej pomste....JE TAM ZLODEJINA, PODVOD:::
klopi # KyvoWavo40
-
 42% ( 2 people voted )
+
2016-02-23 12:11:58 58d4289b
Apropo..skončila už "Naša vojna s USA" vyhlásená ..Tukom --tuším 12.12 1941 ..." Tie naše "aktivity" vtedajších ...politikov---skutočne boli """///OBETAVÉ///"""pronárodné..."
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-23 12:21:49 58d4289b
oo-oči mojo bolavé-oo to ne wc-ľudkovia!- povojnovo-narodzený- znalí-že vraj šickeho znalí-šickeho- tane!!či poznace pozývací paper- Vasilov- pozývam vás bratia!-prišli-paru ks a zostali-nebulo ich vidzec i čuc-ale teraz? net pozývací-jak še hutori-paper a co še stane? predstavce si-veliké mračno zaranče-lačne-a kedz še neschováš-zostane po tebe lem vnútrajšok-kosci-učivo pre dzeci-tak jak vyzerá človek zvnútra! Ta tak!-gdze bul-tam bul--bul raz Slovak-ale ho už net-bo ho zjedli mierumilovné saranče! P.S-Dežku !
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-23 13:44:07 58d4285f
klopi, a že ešte predtým, hneď po WW1 Poľsko napadlo Československo a chcelo násilne zabrať okrem Těšínska aj Spiš a časť Oravy, to už nespomeniete, to vám do krámu nepasuje, že? a to bola ich vlastná iniciatíva, nekonali na nátlak žiadneho vojnového spojenca, proste čistá chamtivosť a dobyvačnosť. slovenské vojská vtedy zastavili Poliakov až pri Kežmarku...

a že potom Slovensko napadlo Poľsko ako spojenec Nemecka, vy dobre viete, že nemali na výber. skôr by ste sa mali pozastaviť nad tým, že prezident Tiso zrejme ako jediný štátnik dokázal vtedy Hitlerovi odporovať aspoň v tom, že nevyhlásil nový štát svojvoľne, ako sa ho snažili donútiť, ale jedine so súhlasom Snemu, ktorý bol riadne zvolaný.

rovnako, pokiaľ ide o deportácie Židov, ktoré dal zastaviť, len čo sa dozvedel, na čo slúžia. kto toto okrem neho dokázal?

ale vyťahovať, že "Tiso bol ovenčovať vojakov", to viete. ale že to urobil ako diplomatický ťah, ktorým zachránil tri slovenské mestá - Zvolen, BB a Brezno - pred vypálením a tristo slovenských zajatcov pred popravením, to už radšej nespomeniete, že? lebo ako sám Tiso vysvetlil, tých pár plieškov určite stálo za záchranu toľkých životov.

k článku - ide o čisto subjektívny pohľad a subjektívne zážitky, inak povedané "his story". moji predkovia napr. nežili v drevenici a bosí tiež nechodili, naopak, starí rodičia mali veľké hospodárstvo a sluhov, patrili preto medzi sedliakmi nenávidených "pánov" hoci ako učitelia boli predstaviteľmi miestnej inteligencie. čo ma v článku zaujalo, je, že "dedinu zachránila učiteľka, ktorá vedela dobre po nemecky". z tohto vidno, že ani vtedy nestačilo byť len odhodlaným... bolo treba byť aj vzdelaným. a práve zúfalý historický nedostatok predstaviteľov tzv. inteligencie na Slovensku je príčinou aj dnešného smutného stavu na našej politickej scéne...

lisa22 # HoxiDuna67
-
 58% ( 9 people voted )
+
2016-02-23 14:18:34 5f69ce4b
...lisa 22.. Určite Vám je jasné aká miera objektivity...je charakteristická v mojích "diskúsiach" .A "pasovanie či nepasovanie do krámu" ste si mohla ušetriť. Osobnosti vojnového SK štátu sa už tu rozoberali. Patria do kategórie "ROZPORUPLNÝCH " so všetkými prednostiami aj nedostatkami... Ich historické poslanie a dianie nech je v pozitívach poučením v negatívach neopakovateľné.../Obetovať 100 vojákov ako odpútavací manéver ,aby mohla postupovať 100 tisícová armáda bola skoro bežná taktika../ . Tu je "móres" citovo podfarbiť známe utrpenie tých niekoľkých jedincov a nadradiť poslaniu a úspechy väčšiny... A tí Vaši predkovia nepredstavovali väčšinu,, a osobné rozhodnutia ..vždy budú predmetom kritiky kladnej či zápornej...inteligencia a jej miera nie je priamo úmerná so vzdelaním ,ani so spoločenským postavením.../ je rozdiel isť na cudzie územie s predtým vyhlásenou vojnou a ,-- s "obyčajným" obsadením....pochopené...a je rozdiel urobiť vlastné rozhodnutie a konať na základe demokratických princípoch.. verím že aj to je jasné../
klopi # KyvoWavo40
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-02-23 18:01:42 58d4289b
klopi, vaša "objektivita" je presne taká, ako u každého komunistu - teda polopravdy, skresľovanie faktov, účelová manipulácia atď...veď to poznáte ;) už samotná skutočnosť, k akej ideológii sa hlásite, znemožňuje akúkoľvek objektivitu vo vašich diskusiách. klamstvo, prekrúcanie a zatajovanie pravdy je totiž hlavnou pracovnou metódou komunizmu (tým nechcem povedať, že klamete, skôr... sa necháte klamať).

napriek tomu nemožno poprieť, že sa snažíte...ste však zrejme vo veku, kedy sa už svetonázor nezvykne zásadne meniť, takže nejaké pokroky nebadať. neberte to však v zlom, ste v podstate veľmi príjemný človek :)


ešte k tej "inteligencii" - hovorila som o spoločenskej vrstve, nie o prirodzenej danosti ;) a iste, táto vrstva v spoločnosti nikdy nepredstavuje väčšinu, napriek tomu však je jej hlavnou hybnou silou...teda aspoň by mala byť.


lisa22 # HoxiDuna67
-
 58% ( 2 people voted )
+
2016-02-23 21:35:36 5f69ce4b
Neteš sa Ťavino, žiadna svetová nebude.
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-24 01:13:28 59ad0b0a
lisa22 tomu klopimu si to pekne napisala v tom poslednom prispevku!
Inteligenti ako taky sa delia na skupiny inteligent, inteligent svina, inteligent hlupak a inteligent vagabund. klopi je inteligent velky hlupak a este komunisticka ludska smet bez charakteru. Keby ze ma charakter tak nie je komunista, hlupakom by zostal.
Je to typ cloveka bez ambicie nos ma strceny az po usi v zadku svojho nadriadeneho a poctivo donasa a podraza ludi ktory sa na nizsom postaveni ako on, pritom sa kryje maskou inteligenta. celkom mas pravdu celkom prijemny zvlast pre toho komu trci nosom v zadku.
Vratim sa k clanku, ludia maju kratku pamet a na to zle sa snazia zabudnut, jedna mala prihoda na pousmiatie.
V jednej dedine v jednom dome Rusky osloboditelia znasilnovali jednu zenu pred jej muzom. Ked opustili dom manzel ju zacal mlatit. Zena zacala kricat preco ma bijes, ved ma znasilnili a on jej odpoveda, nebijem ta za to ze ta znasilnili, ale za to ze si im dorazala.
Dnes sa nad tym uz len pousmejeme, ale vtedy to nebolo na smiech nikomu. Nieco z mojej rodiny, moja matka bole 14 rocna ked prechadzala fronta a jej jediny starsi brat mal nieco cez dvadzat, spolu zili s matkou na malom hospodarstve bez otca lebo ten zomrel pre par rokmi. Ked prisli Rusi tak moja matka nehovorila ze Rusi jej znasilnili matku o takych veciach sa nehovorilo, ale ze im zobrali jedineho kona ktory ich zivil na hospodarstve a podstrelili jej brata ked ho nechcel pustit z dvora tak to je sveta pravda. Neviem kde bol ten dostojnik co zrazil toho z toho kona co pisal ten snilko v tom clanku, ale asi pravdepodobne niekde ozraty znasilnoval nejaku peknu Slovenku. Ty co ho.no mali taketo spomienky mat nemozu.

otvoreneoci # VymoVupu87
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-24 03:52:21 c654f1f9
Možná ste si ešte nevšimla,..lisa22.. ale nikdy som nikoho neodsudzoval , ani nechválil za jeho osobnú náboženskú či ideologickú orientáciu. Vždy som len argumentoval a zaujímal stanovisko k názorovým tvrdeniam. A aký mate Vy argument k tomu aby ste bola nútená "škatuľkovať" ľudí? , Zvýrazňovať , že práve tá-ktorá dajme tomu názorová "hladina " náboženská , ideologická je závislá práve od jej príslušnosti či členstva...je určite zavádzajúce. /upaľovanie kacírov --nie je prírodzenosťou RKC, ani ŠTB--ácke bonzovanie nie je samozrejmosťou komunistov.../ Takže..A spoločenské vrstvy v spoločnosti sú/boli/ deklarované len kdesi na Indickom subkontinente....Tu , u nás boli a sú odvodzované viac menej od majetkových pomerov ...ktoré majú skoro vždy spochybniteľný pôvod /hlavne v súčasnosti/, alebo spoločenským --funkčnym ..pracovným...zaradením- postavením . A pokiaľ sa aj"triedi" , vrstvuje ..spoločnosť tak vždy nech to bude v polohe NUTNÁ POVINNOSŤ..a ZODPOVEDNOSŤ tej ktorej "vrstvy": Dúfam že sa chápeme...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-24 06:44:14 58d4289b
Ak v júny 1941 SK štát vypovedal vojnu ZSSR tak de fakto /de jure neviem/ tento stav trval až do apríla 1945....Košický vládny program...Ospravedlňovať nejakých vojákov ich počiny na nepriateľskom území ,kde z hociakého rohu môže byť zastrelený , alebo zabijať "len humanitárne" , kde predtým na jeho území sa konali zverstvá...dajte pokoj..nedá sa. Ináč "kde vstúpi vojáková noha " to územie patrí jemu dovtedy , pokiaľ nie je oficialne "nastavená" nejaká správa- vláda. To platilo vždy a všade....Takže kto toto nechápe ...začína byť ..retardovaný a prekrásny, pôvodný, usmerňujúci zámer autora ...Pacho32... zneužíva,úboho prekrúca, prezentuje vzdelanostnú plytkosť, Ale čo už ...aj na SK sa takí nájdu , nie len v Kanade.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-24 07:04:54 58d4289b
Len sa nedajte súdruho-kapitalisti o povode SNP sa už popísali toho vela právd či lži-len tak-čo komu pasuje do krámu ohúriť molodež SK tou svojou pravdou! Bielemu sa čierna nepáči a čiernemu zas biela a tak kde je pravda? lebo každý háji tu svoju!tak jak Dežku hovorí-pravda je lož a lož sa stáva pravdou-lem never co ci hutorím -bo pravda bula lem za 5o halera!!bo kto za pravdu horí nezhorí na hranici lži-a tak hledaj-hledaj kde sa ta pravda ukrýva! tak jak Lenin hovorí uč sa uč pravdu znaj do očí neklam že pravdu znáš!
ferda # XimaHifu28
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-24 12:37:03 58d4285f
Samozrejme Klopi, vojna je núdzový stav a zrejme aj zmenený stav vedomia, a stáva sa všeličo. Tu je však pointa (pod týmto článkom) v niečom inom.Odkedy silnie kritika západu (najmä vo východnej Európe), úmerne tomu rastie aj nekritická idealizácia Ruska. Hm, realita našťastie nikdy nie je len čierna alebo biela.
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-24 13:08:10 59ad0b0a
Ja by som to ináč charakterizoval....Fckesie80---Tých 40 rokov pobytu cudzích vojsk na našom území dalo nekonečné množstvo kritických pohľadov , názorov na ních a na dianie v býv. ZSSR.Dnes pri odidealizovaní "západniarskych" realií , spoznávaní skutkových stavov, tá kritika predtým aj " nevyberavá"smerom na východ.. začína ustupovať. Nedostižnosť západu sa spriehľadňuje . Metódy , spôsoby a systémy dosahovania dynamiky rastu , zmien prestali byť glorifikované . Výsledkom je zreálňovanie kritických postojov..Takže...nie Vaše čiernobiele ...odsudzovanie...ktoré ani nie je...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-24 15:43:23 58d4289b
Nejdem sa hádať, ja len, že sa mi zdá, že súčasnosti v niektorých spoločenských vrstvách práve prebieha horúčkovitá výmena idolu. Pospolitý ľud asi potrebuje niekoho alebo niečo, čo môže neustále glorifikovať. Žiaľ postupne o idoloch vždy vysvitne, že veruže aj oni majú svoje tienisté stránky. Tak len toto mám na mysli, keď hovorím o nekritických postojoch k Rusku. Čo sa západu týka, aj v oných časoch bolo dosť tých, ktorí nie z ideologických dôvodov mali triezvejší postoj k jeho fungovaniu a vymoženostiam. Hovorím triezvejší, nie paušálne zatracovanie. Dúfam, že táto dobrá vlastnosť zdravého sedliackeho rozumu ostala väčšine spoločnosti zachovaná aj v súčasnosti.
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-24 19:43:34 59ad0b0a
Pospolitý ľud si do roku 1990 glorifikoval západ. Všetko zo západu (rozumej vtedy z Tuzexu) bolo in a cool, horúčkovite sa listovalo v časopisoch (i bez znalosti jazyka) čo nejaký šťastlivec prepašoval, uši mali nalepené na rádiách Slobodná Európa. Potom, keď socializmus - ktorý žil na dlh svojej budúcnosti - to už neuniesol, sa pospolitý ľud konečne dočkal vysnívanej spoločnosti. Ale beda! Pospolitý ľud, so zdeformovanými pracovnými návykmi a odchovaný komunistickými medovými motúzmi, zrazu zistil, že nejde socialisticky pracovať a kapitalisticky si užívať. Preto začala u neschopnejších jedincov tá neskrývaná výmena názorov, ten úžasne smiešny čelom vzad na východ. Nuž, žiadna doba nie je jednoduchá, ale neustálym porovnávaním je táto predsa len o niečo lepšia. Nemenil by som.

:-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 59% ( 7 people voted )
+
2016-02-24 21:24:09 bc7b649f
"Možná ste si ešte nevšimla,..lisa22.. ale nikdy som nikoho neodsudzoval , ani nechválil za jeho osobnú náboženskú či ideologickú orientáciu."


a teda váš príspevok z 2016-02-23 11:22:51 treba brať ako? tam ste z otvoreneoci urobili pomaly nesvojprávneho jedinca patriaceho do ústavu. pritom on len ponúkol ďalšiu "his story", tentoraz s trochu iným pohľadom na článkom glorifikovanú statočnosť ruských vojakov, vykreslenú priam bojarsky, skoro ako v ruských rozprávkach (už chýbal len vták Ohnivák a krásna Varvara).


tým nechcem povedať, že neverím článku - ale rovnako ako v príbehoch otvoreneoci, ide aj tam o čisto subjektívne zážitky. máme teda dva pohľady a v každom z nich je samozrejme premietnutý aj kus osobného postoja k danej tematike. rozprávajú sa príbehy z vojny, ktorá bola dávno a jej účastníci už nežijú, teda je nanajvýš pravdepodobné, že ich ústna tradícia aspoň mierne prifarbila a prikrášlila - v súlade so svetonázorom a presvedčením rozprávačov.


ako-tak objektívne posúdiť takéto situácie môžeme len vtedy, ak poznáme viacero pohľadov na vec. potom už je na nás, ktorému sa rozhodneme uveriť, ak však zanovito prezentujeme len jednu časť pravdy a tú druhú zámerne opomíname, to už je manipulácia - presne ako s vaším "vyznamenávaním nemeckých vojakov" či "upaľovaním kacírov RKC" a podobne. a žiaľ, práve toto je úplne typické pre predstaviteľov tej ideológie, ku ktorej sa hlásite, takže keď poukazujem na to, že používate ich metódy, to nie je "škatuľkovanie", ale len prosté konštatovanie faktu.

napriek tomu, ja som vás nikdy za štbáckeho donášača neoznačila a ani by som si niečo také nikdy nedovolila, pretože vás nepoznám a z toho, ako tu diskutujete, ja osobne taký dojem nemám. to zas otvoreneoci dobre prehnal podľa mňa, presne v duchu invektív, na ktoré som ho upozornila a ktoré len znižujú jeho vlastnú dôveryhodnosť.

lisa22 # HoxiDuna67
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-02-24 23:00:35 5f69ce4b
Áno, je čo naprávať, ale ani ja by som nemenil. Len, dúfam že nebudem musieť.
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-25 00:40:35 59ad0b0a
Nepochybne ,..lisa22,,máte snaženie .."mentorovacie"...Má to však v tomto prípade isté "obmedzenosti" Teda vo vzťahu ku "Kanadskému odrodilcovi krtkovému" ako to treba brať...znela Vaša otázka však: teda "..Slovenský krtkovia,.." "čo Slovák , to hlupák.." "elita je nato ..aby Vás /Slovákov/ zotročovala.."..a samozrejme .."sprosté hlavy vygumované"..to posledné ...Teda nie nejaké náboženské, politicko--izmové..,ale /počítal som to cca 60krát/ napadnutie krechkého sebavedomia Slovákov...///sú skúsenosti niekde na niekoho sa vy..toto..a zostane dlho smrdieť// To pre prvú Vašu "dezerientovanosť" ako vysvetlenie...jeho mentálnej zaostalosti napriek niekoľkonásobnému upozorneniu.
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-25 06:19:01 58d4289b
A ďalej..lisa22..prosím čítajte dôsledne....písal som .."ovenčoval vojákov.." ale Slovenských pri dobývaní územia ZSSR...pozor...! ďalej .."upaľovanie kacírov nie je PRÍRODZENOSŤOU RKC"...a " ani ŠTB-ácke bonzovanie ....samozrejmosťou komunistov" Ako ste z týchto konštatácií vydedukovala .."ideológiu ku ktorej sa hlásite..". To tá mentorovacia trauma , alebo obmedzenosť ..ktorú nechcem ..nazvať..v lekárskej terminologií či obyčajná zaujatosť.Konštatovať istý fakt ....."len ták že pasuje.." bezargumentačne...čo ste vyššie prezentovala ...Vás dostáva ..tak trochu do ./.ako to nazvať./.polohy snažiacej sa byť aspoň priemerná v diskúsií...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-25 06:34:38 58d4289b
A vyjadriť svoj názor... štýlovo: "Ty taký a taký.. čo to ..tu to a to .."okamžite vyvoláva reakciu...NEGATÍVNU a samotného autora posúva ..hlboko pod priemer...Ale o diskúsnej morálke ,zásadach už tu bola reč....
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-25 07:15:50 58d4289b

"Slovensko spolu s Nemeckom ..napadlo Poľsko ...našich Slovanov..ako prví."


Klopi, v dvadsiatom storoci bolo medzi Polskom a Slovenskom niekolko ozbrojenych konfliktov a napr. uz po rozpade Rakusko - Uhorska sa dostala na pretras myslienka velkeho Polska, neskor poliaci vyjadrili poziadavku, aby Polsku patrili cele Tatry, Liptov, Spis, Orava, Kysuce atd., odovodnovali to tym, ze gorali ktori obyvaju tieto uzemia su "poslovenceni Poliaci, ktori iba zabudli na svoju identitu". (Väcsina z nich sa hlasila k Ceskoslovensku).
Okrem toho nebyt toho Tisa, tak by zrejme ani ti slovenski komunisti nemali piesocek, kde by sa mohli hrat na sefov, "nasi Slovania" spolu s Madarmi totiz snivali o spolocnej Madarsko-Polskej hranici.


Nechcem vzbudzovat nejake protipolske nalady, ale neni celkom tak, ako hovorite. V tom clanku mate peknu fotodokumentaciu udalosti ohladom obsadenia Ceskoslovenska Polskom v roku 1938:
http://outsidermedia.cz/polsko-hitler%C5%AFv-spoje
nec/:


Napr. ked sme pri tych vyznamenaniach:
"Stisk rukou polského maršála Edwarda Rydz-Śmigły a německého atašé plukovníka Bogislava von Studnitze na přehlídce na Den nezávislosti ve Varšavě dne 11. listopadu 1938. Fotografie je zajímavá tím, že polská přehlídka byla konána na oslavu obsazení Těšínska o měsíc dříve."

LenkaB # LyroKomo25
-
 58% ( 2 people voted )
+
2016-02-25 08:51:21 509a8e42
Hockenber
ry
.......... aj u nás boli najprv rumuni a až po nich prišli rusi, ale ako tyl by som to nenazýval. v podstate ich pred sebou tlačili ako nárazníkovú zónu, za odmenu...

milly # FigyNuvu91
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-02-25 11:57:25 5f662a4d
Isté "komerčné "záujmy /pohraničné šarvátky, územné nevyjasnenosti ..napr. s našími Čechmi.., / boli sú a budú... Ale vypovedať vojnu niekomu... to je iný "právny stav" ./.Ako som spomínal neviem či do dnes nie sme vo vojnovom stave s USA...právne../ Je tu rozdiel v rozhodnutiach ...deklaratívnych, na základe demokratických princípoch....a osobné iniciatívy ..aktivity.../napr. on ten Havel si pozval na SÚKROMNÚ návštevu Dalajlámu...a Čína prestala s Československom obchodovať/...A ja viem že nutnosť istých konaní bola podmienená...no osobná heroická ,zanietenosť ..tak trochu ABSENTOVALA...Preto tá rozporuplnosť....Dejiny sú menené len v ich interpretácií... Poliaci ani ZSSR...nám vojnu nevypovedali.....
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-25 12:29:19 58d4289b
Vážim si..LenkaB25.. Vaše dokumentačné snaženia....predovšetkým bez komentára.. je to zaujímavé...Teda...ideme...
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-25 12:44:17 58d4289b
Radola Gajda mimoriadne zaujímavá osobnosť ČSR... Určite sa skoro rozhodujúcou mierou zaslúžil o vznik ČSR... vojensky. Ale bol aj veliteľ vojenskej posádky v KE, zaslúžil sa o stavby magistrál.v Tatrách, ..turistických chát po celom Slovensku-- aaa... bol fašistickým vodcom v Čechách, členom parlamentu, ..a inicioval proti Hitlerovskú koailíciu. Teda ---rozporuplná--- osobnosť prevyšujúca... aj celý ansambl---SK štátu --vojnového....Podobne na Ukrajine ..Bandera.....či novodobejší Che Guevara......Ich pôsobenia okomentujú len mimoriadne vyspelí objektívne hodnotiací jedinci....
klopi # KyvoWavo40
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-25 12:57:34 58d4289b
Maciak, ak by si bol zil za socializmu, tak by si bol urcite byval ustrednym zvazackym trenerom vykrikovania hesiel pocas prvomajovych sprievodov... Osvojovanie si a pouzivanie hesiel aktualnej ideologie totiz zvladas na vybornu...

"...nejde socialisticky pracovať a kapitalisticky si užívať...", "...so zdeformovanými pracovnými návykmi a odchovaný komunistickými medovými motúzmi..." :-DDD

Proste na funkciu propagandistickeho krikluna sa vzdy najlepsie hodi blbec, ktory si mozno ani sam nie je schopny uvedomit, ake voloviny vlastne vykrikuje, ale robi to odusevnene, s plnym nasadenim a ty si tu v tomto smere bez konkurencie... A kedze tvoj sluzobny megafon ti na fore nijako nepomoze, tak sa svoje odusevnenie snazis zvyraznovat aspon samopluskovanim... Mozno ti za to opat daju nejaku farebnu brozurku na kriedovom papieri...? :-DDD

Mnauko, vobec sa nedivim, ze ty by si nemenil, to bude asi tymi liberalnymi ockovaniami, ktorych sa tak schuti zucastnujes...? Aj FcKensie sa asi bol niekde liberalne ockovat, lebo on by tiez nemenil a minule v nejakom vlakne dokonca napisal, ze radsej zahynie po dopade americkej rakety na jeho hlavu, ako ruskej...? Smrt po zasahu americkou liberalnou raketou pre liberala pravdepodobne znamena dosiahnutie nirvany...? Este ti o tom nerozpraval nejaky nahodne okoloiduci liberalny pamatnik...? Liberali pri takej smrti mozno z rozkose aj ejakuluju...? :-DDD


mackolog # VegaXady76
-
 57% ( 4 people voted )
+
2016-02-25 21:17:22 bd08c302
sorry, klopi, skutočne ste písali o slovenských vojakoch, nie nemeckých, beriem späť, prehliadla som to (asi sme sa o tom bavili niekde inde). napriek tomu, "vydedukovať" ideológiu, ku ktorej sa hlásite, predsa nie je také ťažké, či? :))

súhlasím s vami, že sa nepatrí urážať príslušníkov vlastného národa, avšak nemám pocit, že to otvoreneoci myslí až tak zle....skôr takým tým "burcujúcim" spôsobom sa snaží...otvárať ľuďom oči? má v mnohých veciach pravdu a vy dvaja na seba očividne narážate, pokiaľ ide o zásadné pojmy. nebudem sa vám už teda do toho miešať, mne sa s vami diskutuje v pohode, jemu nie...

Lenka, presne, nič proti Poliakom takisto nemám, naopak, mám ich rada, sú to bratia, sme si blízki atď., napriek tomu, mocenské chúťky sa im uprieť nedajú.

lisa22 # HoxiDuna67
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-25 21:55:24 5f69ce4b
Bolo to síce trochu ináč, Gejza, ale od dvorného zabávača predsa treba čakať vecnosť.
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-26 06:14:11 59ad0b0a
Uch,.....predsa NEtraba čakať...To je tak, keď sa človek ráno ponáhľa na panské
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-26 13:47:35 59ad0b0a
A aj z neho.:-}}

tava # LujyHavi31
-
 55% ( 1 people voted )
+
2016-02-26 20:27:41 5f66e5f8
Nuž hej, a aj z neho. Máš plusku.
FcKensie # HegaNojy80
-
 50% ( 0 people voted )
+
2016-02-26 22:57:43 59ad0b0a

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
osem   je
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


 Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


 Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.112 s
important actual news leaked informations spies spy espionage | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made