Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

ŠTÁT AKO BRZDA POKROKU


ŠTÁT AKO BRZDA POKROKU

8 dôvodov, prečo si myslím, že štát zabraňuje pokroku.

Rád by som sa podelil o moje osobné dôvody, prečo štát vnímam ako reálnu brzdu technologického pokroku v spoločnosti. Morálne dôvody (do akej miery má štát právo vynucovať násilie voči občanom pre kolektívne blaho spoločnosti) neuvádzam, kedže ide o dôvody diskutabilné v spektre socialistov či libertariánov.

Je potrebné si uvedomiť, že historicky cieľom štátu bolo, je a bude čo najviac zachovať tzv. "status quo" využitím monopolu na regulácie a zákony, a teda udržať v chode rentabilitu biznisov v danej dobe veľkých a vplyvných firiem ako aj spokojnosť demokratickej masy, ktorej existencia by bola výrazne ohrozená novými technológiami.
Nutné podotknúť, že pokusy štátu znemožňovať alebo regulovať rozvoj nových technológií zabraňuje napríklad dobrovoľným výmenám (v prípade zdieľanej ekonomiky), čo prakticky vždy vedie k nižšiemu blahobytu v spoločnosti.

1. Štátny monopol na podnikateľské licencie
Poznám desiatky ľudí, ktorí sú veľmi šikovní a schopní, ale do podnikania sa nikdy nepustili, lebo majú príliš veľký strach z byrokracie a záväzkom voči štátu, o ktorých si myslia, že by ich neboli schopní splniť. Byrokracia štátneho monopolu na podnikateľské licencie teda nezvyšuje, ale práve znižuje potenciálnu produktivitu ľudí, ktorí podliehajú týmto obávam. V niektorých krajinách (napríklad USA) je toto podstatne jednoduchšie, kedže živnostníkom je prakticky každý človek, ktorý môže ráno predávať hotdogy, na obed robiť Uber vodiča a večer predávať lístky do kina. Nepotrebuje na to žiadne nezmyselné živnostenské oprávnenia ako je to v prípade byrokratického podnikania na Slovensku.

Keď som takmer pred 10-timi rokmi zakladal moju prvú slovenskú firmu, vnímal som štát ako vydavateľa podnikateľských licencií (živnosť/sro/..) a s tým spojenú byrokraciu (zakladanie firmy, vedenie účtovníctva, registrácia na množstve úradoch, platenie odvodov, množstvo pravidelných výkazov rôznym štátnym inštitúciám) za nevyhnutnosť. Niečo, bez čoho jednoducho podnikať nejde, niečo, čo predstavuje nevyhnutný legislatívny a právny rámec na čestné a férové podnikanie.

Po 10-tich rokoch podnikania môžem verejne povedať, že si to už nemyslím.

Štátne licencie na podnikanie a jeho regulácia podnikaniu nielenže škodia, ale častokrát úplne znemožňujú jeho naštartovanie.

V globálnom svete online biznisu, kedy ktokoľvek si dokáže jednoducho založiť na pár kliknutí zahraničnú firmu (napríklad Estónsku vrátane bankového účtu), stojí za zamyslenie či je stále dobrý nápad využívať akýkoľvek slovenský právny subjekt spätý s byrokraciou a socialistickými praktikami slovenských štátnych inštitúcií. Tí, ktorí radi experimentujú, môžu vyskúsať zahraničné právne subjekty,ktoré podliehajú nulovému daňovému zaťaženiu s čím automaticky odpadá veľké množstvo byrokracie (napríklad povinnosť si viesť účtovníctvo).

V blízkej budúcnosti bude možné úplne sa odpúťať od štátnych monopolov na podnikanie — založiť a podnikať využitím plne decentralizovaných autonómnych organizácií (DAO, DAC), ktorých pravidlá fungovania (napríklad spoločenská zmluva) bude možné zadefinovať pomocou inteligentných kontraktov ("smart contracts") uložených v blockchaine. Právny stav týchto decentralizovaných mimoštátnych spoločností je síce momentálne stále nejasný — ak si klienti a poskytovatelia využívajúci DAO budú navzájom veriť, je možné, že transformácia z "národnych" právnych subjektov na DAO nastane skôr ako si to štátni úradníci stihnú všimnúť.

Už teraz môžete svoje služby a produkty ponúkať bez právneho subjektu na plne decentralizovanej platforme OpenBazaar za bitcoiny či inú kryptomenu a využívať interný OpenBazaar reputačný mechanizmus. O pár mesiacov bude k dispozícii verzia 2.0 s podporou IPFS, čo bude znamenať možnosť používať OpenBazaar s Tor anonymizáciou, teda bez možnosti zo strany štátu monitorovať, regulovať či zastaviť predajcov, ktorí nemajú potrebnú "štátnu" podnikateľskú licenciu.

O pár mesiacov môžeme tiež čakať prvú stabilnú verziuShadow projektu, ktorý predstavuje plne decentralizovanú platformu na anonymné obchodovanie s vlastnou kryptomenou.

Zosumarizujme si teda budúcnosť online podnikania:

štátne podnikateľské licencie na podnikanie nebudú potrebné (vzťahy medzi spoločníkmi zadefinujete inteligentnými kontraktmi nad blockchainom)
bankové účty nebude potrebovať — infraštruktúra bitcoinových a iných altcoin služieb (SEPA brány, bitcoin/altcoin debetné karty, zmenárne atď) je už teraz tak rozvinutá, že pri online biznise bankový účet nepotrebujete. Ak sa vám nepáči bitcoin, môžete si vyskúsať z veľkého množstva altcoinov. Niektoré (napríkladMonero, ZCash, ZCoin) vďaka svojej anonymite už teraz môžeme pokladať za plnohodnotnú anonymnú digitálnu hotovosť, ktorú podobne ako normálnu fyzickú hotovosť nejde nijakým spôsobom zo strany štátu sledovať alebo monitorovať
svoje produkty alebo služby dokážete predávať na decentralizovaných trhoch (napríkladOpenBazaaraleboShadow Project), kedy vďaka decentralizácii a použitiu anonymných kryptomien, štáty nedokážu nijako intervenovať do vášho biznisu, identifikovať ho, prípadne ho zhodiť len kvôli tomu, že na to nemáte tú správnu "štátnu" podnikateľskú licenciu
ako konzument už nebudete potrebovať štátnu ochranu spotrebiteľa a veci s tým súvisiace (napríklad obchodnú inšpekciu, zákonník práce apod) — bude vám stačiť vhodne zvoliť reputačný systém či "escrow" služba, ktorá vám zabezpečí maximálnu čestnosť a spoľahlivosť zo strany predávajúcich, a to dokonca aj v situácii, kedy produkty či služby budete nakupovať od úplne anonymných predajcov
a čo je najdôležitejšie,bude úplne irelevantné či sa čokoľvek vyššie uvedené štátnym štátnym úradníkom páči alebo nie — novodobé online podnikanie totiž už štát nepotrebuje
Som presvedčený o tom, že možnosť slobodne podnikať bez byrokracie a štátnych licencií, ako aj možnosť nenechať sa okradnúť štátnymi parazitmi, dokáže celosvetovo plošne zvýšiť prosperitu všetkých ľudí, ktorí sú produktívni a vytvárajú hodnoty.

Samozrejme, že v prípade, že budete ako zákazník vyžadovať, aby váš dodávateľ služby alebo produktu disponoval štátnou podnikateľskou licenciou, predpokladám, že takúto možnosť (pokým štáty budú existovať) naďalej budete mať. Je ale isté, že si za tento "komfort" extra štátnej regulácie extra priplatíte.

2. Štátny boj proti zdieľanej ekonomike
Zdieľaná ekonomika síce nevytvára nový kapitál, vďaka technológiám umožňuje ale jeho lepšie a dokonalejšie využitie a teda nižšie transakčné náklady (za zmienku stojí minimálne Uber a Airbnb). Napriek tomu, že jepreukázateľné, že zo zdieľanej ekonomiky dokáže plošne benefitovaťobrovské množstvo ľudí, stále sme svedkami silných lobbyistických tlakov, vďaka ktorým je zdieľaná ekonomika buď výrazne regulovaná alebo úplne zakázaná (napríklad nedávny zákazUberu v Budapešti,zákaz Airbnb v BerlínečiBarcelone).

Zákazníci musia kvôli uvedeným štátnym zákazom platiť za predražené pofidérne taxíky či predražené hotely. Vlastníci osobných áut, ktorí by si dokázali vďaka Uberu privyrobiť, sú častokrát nezamestnaní a nehnuteľnosti, ktoré by dokázali byť potenciálne využité, naopak chátrajú. Zdieľaná ekonomika nielenže znižuje transakčné náklady, ale je aj ekologická, kedže viacero ľudí môže zdieľať jeden prostriedok.

Zákaz zdieľanej ekonomiky nielenže znižuje prosperitu v danej spoločnosti (a udržuje výhradný biznis úzkej skupiny firiem ako taxikárov alebo hoteliérov), ale pod hrozbou násilia znemožňuje poskytovanie a následne akceptovanie služieb na ktorom sa obe strany dobrovoľne dohodnú.

Nutné podotknúť, že zákaz zdieľanej ekonomiky má aj sekundárny negatívny dopad napríklad na turizmus v danej oblasti (osobne napríklad preferujem mestá, kde je lacná doprava či ubytovanie a zdieľaná ekonomika k tomu jednoznačne prispieva).

Kedže dopyt po službách zdieľanej ekonomiky je väčši ako úradníkova túžba ich zregulovať alebo úplne zakázať, sme svedkami prvých decentralizovaných implementácii zdieľanej ekonomiky, ktoré nejde ani zakázať, ani zregulovať (napríkladArcade.cityako decentralizovaná náhrada Uberu, podobnúdecentralizovanú náhradumôžeme očakavať aj v prípade služby Airbnb).

V dobe, kedy budeme mať decentralizovanú aplikáciu (niečo ako "Uber na všetko") umožňujúcu peer-to-peer prepojiť ľubovoľného poskytovateľa akejkoľvek služby s jeho zákazníkom kdekoľvek na svete a zaplatiť kryptomenou, už nebudeme vôbec rozumieť štátnemu spiatočníckemu korporativizmu s vysokými transakčnými nákladmi, ktorého sme momentálne obeťami.

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o zdieľanej ekonomike, tak odporúčam podcastRóberta Chovanculiaka o zdieľanej ekonomike, transakčných nákladoch, uberi a súkromných školách v slumoch, prípadne publikáciu INESSMenej regulácie, viac reputácie.

3. Štátny boj proti kryptomenám
Štátny boj proti kryptomenám vo forme ich démonizácie, regulácie či úplneho zákazu prebieha už teraz v plnom prúde na celom svete a môžeme očakávať, že tento boj bude v blízkej dobe zo strany štátov ešte agresívnejší. Sú to práve kryptomeny, ktoré ľudom po veľa rokoch vracajú finančnú slobodu (štát vám dokáže zhabať nehnuteľnosť, zastaviť vašu podnikateľskú licenciu, zmraziť vaše bankové účty či zhabať zlato alebo iný majetok — kvašim bitcoinom či inej kryptomene sa ale nedostane). Bitcoinové účty nejde zablokovať alebo zmraziť a to nezávisle od toho, čo si o tom myslí finančný úrad. Podobne nie je možné zistiť, akým množstvom kryptomeny disponujete a koľko z toho vám štát v mene "kolektívneho blahobytu" môže zhabať.

Kryptomeny umožňujú ľuďom, kde štát skolaboval či spôsobil hyperinfláciu,prežiť. Vďaka bitcoinu milióny ľudí na svete a to aj v zaostalých krajinách, ktorí nemajú bankový účet alebo si ho z nejakých dôvodov nedokážu vytvoriť, môžu slobodne obchodovať a vymienať si svoje produkty či služby. Stačí im na to len jednoduchý smartfón.

Reguláciou alebo zákazom kryptomien, štát znemožňuje ľudom na celom svete jednoducho a instantne obchodovať. A núti ich do predražených služieb (napríkladWestern Union) alebo predražených a regulovaných bankových účtov, ktoré dokáže kedykoľvek zmraziť alebo zastaviť.

V situácii, kedy máme už k dispozícii plne anonymné decentralizované kryptomeny (Monero,ZCash,ZCoin) čidecentralizované zmenárne, je evidentné, že štát v boji proti kryptomenám bez drastického obmedzenia našej slobody, nedokáže zvítaziť. Stále ale dokáže strpčiť život obrovského množstva ľudí, ktorí sa rozhodnú preferovať kryptomeny pred fiat peniazmi, vystaviť ich kriminalizácií a spraviť z nich obetných baránkov na tŕnistej ceste do bezštátneho monetárneho systému.

4. Monopol na kontrolné a regulačné mechanizmy
Na začiatok si položme pár otázok:

"Čo sa týka dopravy, dôverujete viac Uberu alebo štátom licencovaným taxikárom?"

"Čo sa týka reštaurácií, dôverujete viac ratingom na Foursquare/Tripadvisorom/Michelin alebo štátnej hygienickej kontrole?"

"Čo sa týka kvality jedla, dôverujete viac štátnej potravinovej správe alebo výsledkom dTestu?"

Aj napriek, že na všetky tri otázky odpoviete v prospech štátu (dôverujete štátom licencovaným taxikárom, štátnej hygienickej kontrole a štátnej potravinovej správe), je obrovské množstvo ľudí, ktorí štátu v týchto oblastiach jednoducho nedôverujú a preferujú neštátne reputačné / ratingové systémy. Napriek tejto nedôvere, služby a produkty, ktoré sa rozhodnú zakúpiť, štátnym kontrolám a reguláciam musia podliehať, čo automaticky (niekedy celkom výrazne) navyšuje cenu. Neexistuje v prípade výrobcov produktov alebo poskytovateľov služieb možnosť "opt out", teda možnosť vyhnúť sa (častokrát úplne nezmyselným) kontrolám/reguláciam zo strany štátu a použiť súkromné reputačné systémy (ako používa Uber, Foursquare, Tripadvisor a iné). Vysoko pozitívne hodnotení Uber vodiči či podobne vysoko hodnotené reštaurácie na Foursquare/Tripadvisore, jednoducho musia naďalej spĺnať štátne kontroly a regulácie, a to nezávisle od toho či ich klienti alebo pasažieri dôverujú štátnemu kontrolnému systému (ktorý častokrát zbytočne navyšuje ceny a podlieha klientelizmu a korupcie) alebo nie.

Možnosť "opt out" na kontrolné a regulačné mechanizmy štátu v prospech kontrolných a regulačných mechanizmov súkromnej sféry je podľa mňa úplne nevyhnutná vec v súčasnom digitálnom svete. A pokladám za nemorálne, neférové a anti-pokrokové, aby cena produktov a služieb bola pod hrozbou násilia navyšovaná o náklady spojené s naplňovaním štátnych kontrol a regulácií v prípade, že to klienti explicitne nevyžadujú alebo preferujú súkromné reputačné/ratingové mechanizmy.

5. Štátny boj proti drogám
Štátny boj proti drogám na celom svete usmrtil štátisíce nevinných ľudí, ktorí sa buď stali obeťami konfliktov narkomafií a narkobarónov (Mexiko je veľmi žalostný príklad) alebo umreli na predávkovanie nekvalitnými drogami s nebezpečnými prímesami, pretože si nedokázali na čiernom trhu zabezpečiť kvalitné a čisté drogy od reputovaného predajcu.

Sme svedkami toho, že dekriminalizácia všetkých drog reálne funguje (Portugalsko, kde už 15 rokov sú dekriminalizované všetky drogy vďaka čomu pokleslomnožstvo ľudí závislých na opiátoch ako heroín,prípadne celá západné USA, kde je marihuana už kompletne legalizovaná na rekreačné aj medicínske účely a to bez zjavného negatívneho dopadu na spoločnosť).

Okrem toho štátny boj proti drogám znemožňuje pre ľudstvo dôležitý výskum psychadelických drog, ktoré by nám reálne mohli pomôcť pri liečení veľkého množstvo psychických chorôb, pacientom v mortálnom štádiuvysporiadať sa s vlastnou smrťoualebo lepšie pochopiť ako funguje náš mozog a naše vedomie.

Viac informácii, prečo je v progresívnej spoločnosti nevyhnutné legalizovať všetky drogy som zosumarizoval vnasledujúcom článku.

6. Selektívna štátna podpora
O nemorálnosti štátnej podpory (a čo s tým) som napísalrozsiahlejší článok na menejstatu.sk. Selektívna štátna podpora vytvára prudkú asymetriu prerozdeľovaných peňazí v prospech privilegovaných a výrazne deformuje trh a samotné platy. Ak podnikáte, tak by ste mali byť vždy proti privilegovanému a selektívnemu prerozdeľovaniu štátnych dotácií, nakoľko vás to ako firmu (pokým nie ste vyvolený šťastlivec) vždy diskriminuje.

7. Zoštátňovanie a cenzúra Internetu
Znie to neuveriteľne, ale od roku 2017 máme na Slovenskureálnu cenzúru Internetu.Napriek tomu, že tento korporativistický zákon je prezentovaný ako boj proti nelegálnemu online hazardu, ide historicky o prvú plošne vynucovanú cenzúru Internetu na Slovensku.

Detailnejšie vysvetlenie o čo presne ide tu.

To, čo sa reálne na celom svete deje je, že tzv. proces "zoštátňovania Internetu", t.j. proces, kedy štát si uzurpuje kontrolu nad Internetom. Vo vyspelých krajinách je cenzúra Internetu zaobaľovaná do boja proti terorizmu, detskej pornografii, organizovanému zločinu, extrémizmu či ochrany intelektuálneho vlastníctva. Niečo, čo v konečnom dôsledku chráni Internetového konzumenta pred negatívnými vplyvmi (o ktorých štát rozhoduje, aké sú to).

Nutné podotknúť, že rozširovanie štátnej cenzúry v čase vždy rastie (nikdy neklesá), takže "blacklisty" zakázaných stránok slovenského Internetu sa v čase budú len rozširovať, podobne ako je to v iných štátoch, kde cenzúra Internetuje je už v rozkvete.

Vzhľadom k tomu, že štáty majú kontrolu minimálne nad terestriálnou infraštruktúrou Internetu, je potrebné uvažovať nad potenciálnym využitím satelitného Internetu (ktorý v necenzurovanej forme bude zrejme dostupný aj na Slovensku) ako aj nad vybudovaním mimo-štátnej sieťovej infraštruktúry (napríkladprojekt FunkFeuer). Zoštátňovanie a cenzúra Internetu automaticky tiež vedie a bude viesť k použitiu šifrovaných technológii a v diktátorských krajinách, kde sú šifrované technológie už zakázane alebo regulované, k použitiu steganografie (napríkladprojekt obfsproxy).

Je potrebné si uvedomiť, že žijeme v období, kedy súčasné technológie nám prakticky zadarmo umožňujú dosiahnúť historicky najväčšiu digitálnu slobodu. A to aj napriek snahám štátov mať maximálnu kontrolu nad našou komunikáciou a naším správaním v online svete.

Problematike ochrany digitálneho súkromia sa venuje napríklad "Cryptoparties" organizovanévšade na svete.

8. Štátny boj proti automatizácii
Štátny boj proti automatizácii (a robotizácii) už reálne prebieha a osobne očakávam v najbližšej dobe jeho veľmi agresívnu formu — zrejme hneď potom ako dôjde k masívnemu rozšíreniu plne autonómnych áut, ktoré kompletne nahradia milióny vodičov na celom svete (vPittsburgu už teraz jazdí Uber s plne autonómnymi autami).

V tomto bode je dobré si opätovne ozrejmiť ako funguje náš demokratický systém. Odhliadnuc od korupcie a korporativizmu, ktorý natívne súvisí s monopolom štátu na regulácie a zákony, demokracia je postavená na hlasoch väčšiny ľudí, ktorých záujmy preferuje. Politikov v demokracii, ktorí chcú zvíťaziť ako aj tých, ktorí sú pri moci, obvykle nezaujímajú menšiny, ale názory más, ktoré rozhodujú o ich ďalšom politickom osude.

Ak proces automatizácie v blízkej dobe prebehne príliš rýchlo a obrovské množstvo ľudí v spoločnosti sa prakticky zo dňa na deň stane nezamestnanými (a neproduktívnymi), myslím si, že samotní politici, ktorí sú závislí na demokratických hlasoch tejto masy, prístupia k radikálnemu boju proti technologickému pokroku — napríklad zákazom autonómnych áut alebo takej drastickej regulácií, prípadne zdaneniu, kedy bude ekonomicky nerentabilné nové technológie nasadzovať alebo používať.

Vraciame sa k pôvodnej myšlienke článku — cieľom štátu bude čo najviac zachovať tzv. "status quo" využitím monopolu na regulácie a zakony, a teda udržať v chode ako rentabilitu biznisov veľkých a vplyvných firiem, tak spokojnosť "neproduktívnej" demokratickej masy, ktorej existencia bude výrazne ohrozená novými technológiami.

Politici sa dokážu s automatizáciou, ktorá ohrozí biznisy ich sponzorov ako aj existenciu ich voličov, vysporiadať aj menej radikálnym spôsobom — zavedením "základnej mzdy". Základna mzda síce nie je eticky konzistentná (na jej vyplatenie je samozrejme potrebné okradnúť množstvo produktívných ľudí a to bez ich súhlasu), v budúcnosti môže ale predstavovať jediné riešenie ako sa štát dokáže udržať vo svete technológií, ktoré dokážu vytvoriť viac ako z polovice populácie nezamestnaných ľudí, a teda veľmi nespokojných voličov tlačiacich na zachovanie svojho životného štandardu. V prípade základnej mzdy je potrebné sa samozrejme zamyslieť nad jej adekvátnou výškou — aby nebola príliš vysoká na to, aby ľudí demotivovala naďalej pracovať a súčasne príliš nízka, aby nevznikali vzbury vedúce k politickému zastaveniu alebo obmedzeniu rozširovania nových technológií.

"Technology leads, politicians just follow"
Môj kamarát Frank Braun na svojej prednáške kedysi povedal, že sú to práve technológie, ktoré spoločnosť posúvaju dopredu, nie neproduktívni politici snažiaci sa o udržanie "status quo".

Ako kryptoanarchista si myslím, že technologický rozvoj nie je kompatibilný so štátom, pretože sú to práve technológie, ktoré ho umožňujú na rôznych úrovniach kompletne nahradiť (monopol na podnikateľské licencie, regulácie zákony, monetárna politika, centralizované registre atď) a sú to práve technológie, vďaka ktorým štátna politika prestáva byť technicky vynucovateľná.

Snowden: Coincidentally, new technologies raise the possibility of unstoppable tax protests.

A myslím si, že vzhľadom na exponenciálny rast a rozširovanie technológii, bude udržanie "status quo" spoločnosti zo strany štátu možné len tvrdými despotickými zákonmi a digitálnou diktatúrou.Author: Pavol Luptak # DynaKixu13
Slovensko2017-01-072
-
 55%  ( 1 people voted )
+
Máte pravdu. a Brání soběstačnosti, nezávislosti.
Protože soběstačnost, nezávislost vám dává svobodu. Tento barák ohřívá vodu do bojlerun a topí za 120 EUR za rok.
Slovenských.

dolo # NijuPahy54
-
 45%  ( 1 people voted )
+
2017-01-07 16:00:16 4faafecd
A pokud by Měli nulové domy, nic by neplatili. Žádné poplatky, žádné daně,...

docollo # VyheQyga07
-
 42%  ( 2 people voted )
+
2017-01-07 16:02:21 4faafecd

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   sedem
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

Migranti potrebujú tábory v Afrike


Migranti potrebujú tábory v Afrike
Migranti stále trápia Európsku úniu. Európska rada sa preto rozhodla nielen nabádať členské štáty EÚ k spolupráci v oblasti bezpečnosti, ale začala opäť tlačiť na relokáciu ...
SOCIÁLNÍ NEPŘIZPŮSOBIVOST JAKO BUDOUCÍ NORMALITA
Raketa, která je skutečně na baterky
ÚKOL ZNÍ JASNĚ: ZNIČIT TRUMPA

Zmenšování úlohy státu: lekce z Nového Zélandu (1/2)


Zmenšování úlohy státu: lekce z Nového Zélandu (1/2)
Pokud si myslíte, že není možné dramaticky redukovat počet státních zaměstnanců, radikálně rušit regulace a dotace odvětví, či zavést i do takových sektorů jako je vzděláván...
Osem boháčov, ktorí obohatili všetkých
Nepoužívejte pojem přerozdělování
TRUMP: POLITIKA MERKELOVÉ JE KATASTROFÁLNÍ OMYL, Z BREXITU UDĚLÁME VELKOU VĚC

Pre štát sme všetci „kyselinári“


Pre štát sme všetci „kyselinári“
Pamätáte si ešte na kauzu „kyselinári“? Boli to mafiáni, ktorí si vybavovali účty medzi sebou tým, že sa vzájomne zabíjali. Zabíjali aj nepohodlných svedkov, najmä tzv. biele ...
O ÚROVNI RESTAURACÍ ZA KOMUNISTŮ BY BYLO LEPŠÍ MLČET. BYLA PŘÍŠERNÁ
Viditeľná ruka politiky
Politika trhu práce zvyšuje nezamestnanosť

Málo bolo Castra?


Málo bolo Castra?
Vyše 15.000 Kubáncov zabitých, vyše 100.000 uväznených a 2 milióny v emigrácii. To všetko od roku 1959, počas vlády komunistického diktátora Fidela Castra...
Kuba - ako je to tam naozaj?
V čem je Castro jako minimální mzda
KRIZE VE VENEZUELE POKRAČUJE. A NIKDO NECHCE PŘIZNAT, ŽE ZA TO MŮŽE SOCIALISMUS

Nepodmienený príjem – revolúciu nečakajme


Nepodmienený príjem – revolúciu nečakajme
Fínsko experimentuje. 2000 nezamestnaným bude vyplácať dva roky nepodmienenú dávku 560 eur. Diskusia o nepodmienenom dostala novú dávku paliva.
TŘETÍ GENERACE
SOCIÁLNÍ NEPŘIZPŮSOBIVOST JAKO BUDOUCÍ NORMALITA
Migranti potrebujú tábory v Afrike

India s nadrozmernými bankovkami a barterom


India s nadrozmernými bankovkami a barterom
Posledné dva týždne sa tešili najmä obchodníci s Bitcoinom, keďže jeho cena je aktuálne na úrovni viac ako 950 dolárov a očakáva sa kedy pokorí tisícku. V poslednom prehľade roku 2016...
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Indovia bez peňazí aj bez zlata
Indovia investujú do Bitcoinu

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ÚKOL ZNÍ JASNĚ: ZNIČIT TRUMPA


ÚKOL ZNÍ JASNĚ: ZNIČIT TRUMPA
A česká a slovenská média se toho úkolu ujala zodpovědně. Kam se v mediální sféře hnete, narazíte na koncentrované výkaly, mazaně skládané titulky a snahu jakoukoliv „standardn...
INAUGURAČNÍ PROJEV D. TRUMPA: MÝTY A POVĚRY?
KDO PLATÍ PROTESTANTŮM ZA NARUŠENÍ TRUMPOVY INAUGURACE?
Jaký bude Trump?

Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost


Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost
Na tuto zdánlivě jednoduchou otázku umí odpovědět každý trochu sečtělejší student: 8. prosince 1991. Zrovna jsme oslavili 25. výročí této události. I když oslavili… Někdo ji možn...
PUTIN UVEDL VTIP, KDE KONČÍ RUSKÉ HRANICE
Genetici konečně odhalili podstatu tajemné sovětské biologické zbraně
99. výročí VŘSR — bolševické revoluce v Rusku (I/II)

Zprivatizovat: Vlády selhávají v ochraně ohrožených druhů


Zprivatizovat: Vlády selhávají v ochraně ohrožených druhů
Ochrana ohrožených zvířecích druhů je oblastí, kde většina ekonomů tvrdí, že zde existuje tržní selhání. Kvůli tomu se většina lidí domnívá, že tato služba může být zaji...
IRACIONÁLNA VIERA V DOBROTIVÝ ŠTÁT SPÔSOBUJE ĽUDSKÉ TRAGÉDIE
KOMUNISMUS A KANIBALISMUS V SSSR
Chcete vyhrát válku proti drogám? Stačí vyhlásit mír

Nie, korporácie nie sú viac ako štáty


Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Ovplyvňovanie politického rozhodovania záujmovými skupinami je trvalý a v ľudskej spoločnosti viac menej neriešiteľný (len manažovateľný) problém. Záujmové skupiny majú rôzne zlož...
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie
Kontroverzné prevádzkové podmienky serveru Vimeo vs. autorské práva

Čína narobila chaos s Bitcoinom


Čína narobila chaos s Bitcoinom
Za posledné dva týždne sa so správami o Bitcoine roztrhlo vrece. Vďačíme tomu najme Číňanom, ktorí vyvolali chaos. Avšak okrem ceny sa objavili aj iné správy, či už o jeho akceptá...
Silný rok Bitcoinu a kryptografie
Ekonómia vianočných darčekov
VEGANSKÁ MARXISTICKÁ RESTAURACE BYLA UZAVŘENA, NEBOŤ HOSTÉ NEBYLI OCHOTNI ČEKAT 40 MINUT NA SENDVIČ

Druhá světová válka a její ekonomické důsledky


Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Spočítat lidské oběti druhé světové války je obtížné. Vyčíslit její ekonomické důsledky hraničí s nemožností. Jisté je pouze, že byly nedozírné. Hospodářské následky vá...
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá
Kult jménem válka

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Policie testuje „Live Google Earth“ ke sledování zločinu v přímém přenosu


											Policie testuje „Live Google Earth“ ke sledování zločinu v přímém přenosu
Minulý rok začala policie v Comptonu tiše testovat systém, který jim umožňuje dělat něco úžasného. V reálném čase mohou sledovat každé auto nebo osobu, jak cestuje po měst...
Americké oplocení Kuby možná skončí
EÚ nechce rýchlovarné kanvice, toustovače ani fény
Skype měl tajný program pomoci zpravodajským agenturám v přístupu k internetovým voláním

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0453 s
Chemický peeling Bratislava Peeling aha kyselinami chemicky peeling v Bratislave aha kyseliny bratislava Kozmetický salón Bratislava Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krásy Bratislava | important actual news leaked informations spies spy espionage | Mezoterapia Bratislava Dermaroller Bratislava Mezoterapia v Bratislave Kyselina hyalurónová Omladenie pleti kyselinou hyalurónovou Regenerácia pleti Sonoforéza | ultra high end - lip balms, custom made design, strawberry, chocolate, cocoa, mint | Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Hĺbkové čistenie pleti v Bratislave Ultrazvukové čistenie pleti Bratislava Čistenie pleti ultrazvukom Bratislava Skin Scrubber Bratislava Kozmetika Bratislava Chemický peeling Bratislava