Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Sen o decentralizácii štátnej správy


Sen o decentralizácii štátnej správy

Štát prerastený korupciou a byrokraciou, nefunkčné vymáhanie spravodlivosti, vysoké dane a značná nekompetentnosť väčšiny politických vodcov. Takto definované inštitucionálne prostredie je vážnou prekážkou rozvoja. Profitujú z neho len etablované skupiny napojené na politiku; aktívne ho ochraňujú, a preto je extrémne odolné voči akýmkoľvek zmenám. Rozšírený pocit, že demokratické voľby nič nezmenia, má tak svoje opodstatnenie.

Na trhu tiež existujú etablované skupiny, ale neustála hrozba novo vstupujúcich firiem predstavuje obrovský konkurenčný tlak. Môžu sa však vlády obávať novej konkurencie? Na to je potrebné buď vyhrať voľby alebo vojnu. Obe alternatívy sú však veľmi drahé a neisté. Druhá možnosť je vymeniť vládu; presťahovať sa. Týka sa to najmä rozvojových krajín, odkiaľ odchádzajú milióny ľudí, aby sa z nich, v cudzom kultúrnom prostredí tisíce kilometrov od svojich rodín, stali nelegálni imigranti bez volebného práva.

Problém zlých a rigidných inštitucionálnych pravidiel sa v juhoamerickom štáte Honduras pokúšali riešiť špeciálnou rozvojovou zónou; konceptom Char ter Cities. Z viacerých dôvodov sa však presadila ko ncepcia dobrovoľnej decentralizácie, ktorá obyvateľom umožňuje vymaniť sa z daného inštitucionálneho prostredia a vytvoriť nové, a to transformáciou na autonómnu zónu so širokými kompetenciami a špecifickým účelom hospodárskeho rozvoja.

Všetky náležitosti upravuje zákon o ZEDEs (Zonas de Empleo y Desarrollo Económico; Zones for Employment and Development of the Economy). Založenie konkurenčnej samosprávy môžu iniciovať buď majitelia nehnuteľností v riedko osídlených oblastiach, alebo obyvatelia v referende v husto osídlených oblastiach. Novovytvorená lokálna entita môže na svojom území regulovať migráciu a dopravu, a tiež spravovať elektromagnetické spektrum. Aj naďalej však zostáva neodcudziteľnou súčasťou štátu Honduras.

Zákon definuje výbor CABP (Committee on the Adoption of Best Practices). Jeho 21 členov menuje prezident Hondurasu a potvrdzuje Kongres. CABP vydáva zákony a volí tajomníka. Ten má reprezentatívnu a exekutívnu funkciu; zavádza schválené opatrenia, kontroluje výdavky a narába s majetkom ZEDE.

Zóny zamestnanosti a ekonomického rozvoja budú mať nezávislé súdy fungujúce na základe anglosaského zvykového práva. Návrh na ich zriadenie podá tajomník a schváli Súdna rada Hondurasu. Avšak, strany sporu môžu zmluvne definovať akýkoľvek iný súd, ktorý bude v ich veci rozhodovať! Sudcov bude menovať Súdna rada; vyberať bude spomedzi kandidátov, ktorých odporučil CABP. Môžu to byť aj cudzí štátni príslušníci, ale musia mať bohaté skúsenosti s aplikáciou anglosaského práva! Imunita sudcov má existovať len v počiatočnom vývoji sudcovskej funkcie! CABP môže v danom regióne povoliť uplatňovanie precedensov aj zo zahraničných jurisdikcií! Súd na ochranu jednotlivcov bude prejednávať prípady porušovania základných ľudských práv. ZEDEs sú za tieto porušenia plne zodpovedné a musia preto dôkladne implementovať odporúčania ľudskoprávnych organizácií. Takisto musia zaistiť právnu asistenciu pre chudobných. Prípady trestných činov môže rozhodovať len porota, a to na základe honduraského trestného práva. Vynucovanie súdnych rozhodnutí je plne v kompetencii ZEDEs; na svojom území musia teda ustanoviť orgány vnútornej bezpečnosti; miestnu políciu, väznicu a prokuratúru.

Fiškálna sloboda im dovoľuje zostavovať vlastný rozpočet, ktorý musí byť vyrovnaný a nesmie rásť rýchlejšie ako tempo rastu ich hrubého produktu. Na dane je uvalená horná hranica 12% pre fyzické osoby, 16% pre právnické osoby a 5% na DPH. Ďalšie dane (z pôdy alebo z nehnuteľností) a poplatky za služby nie sú nijak obmedzené. Autonómna zóna musí zabezpečiť voľný obeh tovarov, služieb a kapitálu. Prostriedkom výmeny môže byť čokoľvek (zlato, striebro, prípadne bitcoin). Samospráva smie limitovať používanie fyzických peňazí na svojom území a realizovať tak lokálnu monetárnu politiku.

ZEDEs musia implementovať projekty na zaistenie adekvátneho vzdelania, zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb pre svojich obyvateľov. Takisto budú musieť presunúť 12% zo svojich tržieb na tvorbu fondov podporujúcich vzdelávanie budúcich sudcov, komunitné a rozvojové projekty, honduraskú armádu alebo ochranu životného prostredia.

Zákon o ZEDEs vytvára v celej krajine priestor pre vznik samosprávnych regiónov, ktoré si môžu konkurovať v kvalite právnych, ekonomických a administratívnych podmienok. Článok 44 zabezpečuje nevyhnutnú politickú stabilitu v dlhom období; zrušiť alebo modifikovať zákon o ZEDEs môžu len dve tretiny všetkých hlasov honduraského parlamentu, a zároveň je potrebné referendum v zónach s viac ako stotisícovou populáciou. Navyše, ak by k niečomu takému došlo, stabilizačné klauzuly v zmluvách zabezpečia, že minimálne 10 rokov si práva obyvateľov a investorov udržia platnosť.

Fungujúci koncept dobrovoľnej decentralizácie predstavuje spôsob ako opustiť nevhodné inštitucionálne prostredie a spomaliť migráciu obyvateľov. Predstavuje tiež tlak na miestnych politikov; samotný návrh zákona spôsobil v ich radoch vlnu nevôle a obáv z konkurencie.


http://www.iness.sk/stranka/9 207-Sen-o-decentralizacii-statnej-spravy .htmlAuthor: Miroslav Benik # DeniXaku48
Svet2014-01-05
-
 55%  ( 1 people voted )
+

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
p   jeden
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Dělá náboženství z dětí sobce?


  Dělá náboženství z dětí sobce?
Zbožní rodiče žijí v představě, že jejich děti jsou empatičtější a že jim vštěpili vnímat spravedlnost a že na ní také více dbají, než je tomu u dětí bezvěrců. Výsledky ...
Jde pouze o nepovedený vtip?
Obytný nafukovací modul v roce 2020
Proč nepotřebujeme stát (1/2)

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0162 s
dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | good positive news inspirational stories articles | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage