Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Slovenská úradnícka armáda


Slovenská úradnícka armáda

Slovensko má vyše 200.000 zamestnancov verejnej správy (bez učiteľov, lekárov, sestier...). Na prvý pohľad ohromujúci počet. Prekvapenie však nie je namieste, je to konzistentná vládna politika.

Pred nedávnom upozornil na veľkosť slovenského byrokratického aparátu bloger a tieto údaje prebehli niektorými médiami (napr. tu alebo tu). Na tisíc obyvateľov tak máme cca 37 zamestnancov verejnej správy, čo je viac ako Grécko (!) a s výnimkou maličkého Luxemburska ich nemá nikto v EU viac.

Súčasný stav však nie je žiadnym prekvapením.
Keď vláda v roku 2012 ohlasovala tzv. reformu verejnej správy ESO, tak na tlačovej konferencii prišla novinárska otázka (17:10), či reforma zníži počet úradníkov.

novinár z HN: Na jedného úradníka dnes pripadá zhruba 60 obyvateľov SR vrátane novorodencov... a keď zarátame aj policajtov, vojakov, učiteľov tak je to zhruba 14 obyvateľov na jedného zamestnanca štátu... Aký je cieľový stav po úspešnom zavŕšení tejto reformy(ESO)?

Odpoveď ministra vnútra Kaliňáka: "Pre nás samotné tabuľkové počty ľudí nie sú veľmi zaujímavé (...) nie je primárne pre nás zaujímavé prepúšťať ľudí, pretože nakoniec tí ľudia aj tak skončia v našej sociálnej sieti, čiže štát to nestojí menej".

V tej zvýraznenej vete sa skrýva niekoľko rovín.
Asi najprekvapujúcejšie je stručné "ohodnotenie" (či skôr neskrývaná dehonestácia) kvalít priemerného úradníka či zamestnanca verejnej správy. Prepustený úradník (zamestnanec štátu) je v ministrových očiach prakticky istý nezamestnaný. Ani náznak toho, že by by sa úradník mohol po prepustení zamestnať inde napr. v neštátnej firme alebo dokonca, že by mohol (nedajbože) podnikať.

A kedže nezamestnanosť je vážny problém a manipulovať s mierou nezamestnanosti sa dá len do istej miery, tak nastupuje štát ako aktívny "tvorca sociálnej politiky" t.j. aj ako zamestnávateľ ľudí, ktorí by sa na trhu práce uplatnili ťažko alebo by sa neuplatnili vôbec. Reforma štátnej správy áno, zmenšenie úkonov a kancelárií áno, ale zmenšenie počtu úradníkov - nie.

Ministrove slová sú v súlade s realitou. Keď sa pozrieme na vývoj počtu zamestnancov v celom verejnom sektore na cenastatu.sk, tak nezbadáme žiadne "krízové šetrenie" alebo "uťahovanie opaskov" vo forme masívneho prepúšťania nadbytočných zamestnancov.

A vyzerá to tak, že úloha štátu ako dôležitého zamestnávateľa bude skôr rásť ako klesať. Veď kto iný by bol schopný zamestnať tak veľký počet ľudí?

Veľkým firmám musí dnes štát dokonca platiť, aby čo i len udržali pôvodnú zamestnanosť, viďkauzu 59 miliónovej štátnej podpory pre firmu najbohatšieho Slováka len kvôli zachovaniu istého (evidentne imaginárneho) počtu pracovných miest.

Alebo iná správa, koncern Volkswagen postaví novú modernú zvarovňu. Moderná bude v tom, že v nej bude 400 robotov na rozdiel od tej "menej modernej", v ktorej ich je len 100. Tam sa tiež asi masívne prijímať nebude a ani programátorov či servismanov pre roboty nebude potrebných priveľa.

A k tomu ešte prirátajme skutočnosť, že strední a menší podnikatelia či živnostníci (tzv. malá buržoázia) sú dnes prakticky v pozícii nepríjemnej hávede, ktorú treba odradiť, pridusiť,zregulovať, zbuzerovať, zastrašiť alebo jej inak komplikovať život (atď, atď.). Málokoho preto prekvapí, že záujem o samostatné podnikanie je nízky. Veď kto by chcel "zabiť" pätinu času z podnikania administratívnou byrokraciou?

A tak "logicky" vychádza štát ako nenahraditeľný veľkozamestnávateľ.
Aj preto je možné otázku "prečo má Slovensko tak veľa úradníkov či zamestnancov štátu?" otočiť inak. A prečo by ich nemohlo mať ešte oveľa viac? Nejaká činnosť (najmä regulačná a kontrolná) sa nepochybne nájde.Author: Roman Brandsteter # RycoRumo59
Slovensko2015-02-203
-
 63%  ( 14 people voted )
+
po takýchto článkoch mám vždy radost v srdci, že sa vdaka mojej kreativite v dan. priznaní, na toto neskladám.

ropas # RutiQajo58
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2015-02-22 08:57:08 b2124ad2
To víte - všecko se musí kontrolovat a takové ovládání dá mnoho práce...

hrdobec # QyquWexy16
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2015-02-22 21:28:23 4e88b783
Autor presne opisuje moje pocity pri Kaliňákových slovách o úsporách pomocou "ESO" projektu.

1. Dlh generovaný štátnou správou by mal byť trestným činom. Dlh vytvára nátlak na ľudí tvoriacich hodnoty. - ale (podľa politikov) nemusí vytvárať tlak na samotných tvorcov dlhu. Dlh vytvára potrebu hľadať efektívne spôsoby jeho eliminácie - a to vedie k novoimperianym konfliktom. Nech si Fule (EU ex?komisár pre zozšírenie akokoľvek moralizuje o "hodnotách" - ekonomické záujmy sú prvotné aj pre EU...) A preto to vedie aj ku vojnovým konfliktom. Preto je dlh generovaný štátom najzávažnejším zločinom, ktorý následne generuje ďalšie trestné činy - až po malých zlodejíčkov. (pričom zlodejíčkov trestajú, ale megapodvodníkov štedro platia - z nátlakovo vydobitých peňazí tvoriacej časti)

2. Práve politici sú si dobre vedomí, ako je nastavený odvodový systém - že platiť odvody treba vlastne bezpodmienečne (preto si svojich voličov (zamestnancov št.správy) "podržia" mimo tejto hrozby - a sú najlepším exekučným biznisom pre - úradníkov - sudcov - exekútorov + spolupracujúce (mandátne) vymáhacie spoločnosti + pôžičkárne. A tento "štáto - súkromný" biznis robia len vďaka tomu, že porušujú základné ľudské práva.
Náš sociálny systém je v skutočnosti sociopatický... Štátnu sféru treba zredukovať o 50 %.

332288 # CebyDupy59
-
 62%  ( 3 people voted )
+
2015-02-23 09:01:42 b06b16eb

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
dva   o
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň
Najčítanejšie za týždeň

Kde sa berú zlí ľudia?


  Kde sa berú zlí ľudia?
Sociologické a psychologické experimenty už zo svojej podstaty atakujú hranice porušovania etiky, morálky či práva. Nikdy sa ich nerobilo veľa a tie, ktoré sa kedysi vykonali, dnes už ...
Vládam sa začína Bitcoin páčiť
ZÁNIK SVOBODY JEDNOTLIVCE ZNAMENÁ ZÁNIK NAŠÍ (EUROATLANTICKÉ) CIVILIZACE. DOJDE NÁM TO JEŠTĚ VČAS?
KOHO V SKUTOČNOSTI CHRÁNI ŠTÁTNA OCHRANA SPOTREBITEĽA?

Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka


Porušovanie listového tajomstva v podaní Andreja Danka
V dôsledku rozhodnutia Andreja Danka dochádza v NR SR k porušovaniu listového tajomstva. Ako totiž odhalil Igor Matovič z OĽaNO, predseda parlamentu nariadil, aby boli poslancom kontrolovan...
Konečne vyhrávame nad Čechmi, aspoň v rámci regulovania
Koncesionárske poplatky bolia a tak je to dobre
Potrebuje každý operačný program vlastné logo?

PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH


PROTIVLÁDNÍ DEMONSTRACE VE VENEZUELE SE VYMYKAJÍ KONTROLE, JSOU HLÁŠENY STOVKY ZRANĚNÝCH
Středeční masové protivládní demonstrace ve Venezuele mají dalšího mrtvého a přes 160 zraněných, informovala dnes agentura DPA...
VENEZUELA, apríl 2017: ČIRÁ HRŮZA
KUBÁNCI CHTĚJÍ KAPITALISMUS
Venezuela a Farma zvířat

RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“


RAKOUSKÝ PREZIDENT ODHALIL SVÉ POSTOJE: „ŽENY, ZAHALTE SE“
„Bude li sílit vlna antiislamismu, bude nutné rakouské ženy požádat, aby ze solidarity začaly nosit muslimské šátky.“ Tak se minulý týden vyjádřil rakouský prezident Alexander Van...
Jak zblbnout Francouze
MRAČNA NAD EVROPOU: MAJETKOVÉ DANĚ
RAKOUSKO NAŠLO ZPŮSOB, JAK OBČANŮM ZDANÍ VYHLEDÁVÁNÍ NA GOOGLU A VYSTAVOVÁNÍ NA SOCIÁLNÍCH MÉDIÍCH

SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY


SEVERNÍ KOREA ZAHÁJILA NEJVĚTŠÍ VOJENSKÉ MANÉVRY V HISTORII. USA A ČÍNA PŘED NEVZRATNÝMI NÁSLEDKY
Severní Korea spustila největší vojenské cvičení v dějinách. Přichází právě v době, kdy Kim Čong un zkoušel jaderné testy. Dvě největší světové mocnosti USA a Čína varuj...
TO PRAVÉ UMĚNÍ: UDĚLAT DEAL S KIMEM
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
India s nadrozmernými bankovkami a barterom

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?


ČEHO JE SCHOPNÁ NOVÁ ČÍNSKÁ LETADLOVÁ LOĎ?
Druhá letecká loď vojenského námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády byla 26. dubna slavnostně spuštěna na vodu v přístavu Ta lien. Stala se první lodí této třídy, ...
Ako v Číne kapitalizmus vyrástol
Drazí Číňané, jste fakt drazí
Ekonomický příběh naší doby. Proč Čína dovolí kritiku na Facebooku

PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU


PROČ SE RUSŮM STÝSKÁ PO KOMUNISMU
Nostalgie po sovětské éře je v Rusku široce rozšířená a socialistické ideje jsou i nadále nesmírně populární – z průzkumů pravidelně vychází najevo, že více než dvacet let po...
POLICEJNÍ BRUTALITA NA DEMONSTRACÍCH V RUSKU: KŘEČE PUTINOVSKÉ OLIGARCHIE?
STOVKY RUSŮ BYLO ZADRŽENO POTÉ, CO SE V NEDĚLI ZEMÍ PŘEHNALA VLNA PROTIKORUPČNÍCH PROTESTŮ
STALIN – GRUZÍNSKÝ TYGR: CESTA K MOCI (I.)

KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI


KORUPCIA AKO FENOMÉN ŠTÁTNEJ ROVNOSTÁRSKEJ SPOLOČNOSTI
Každý si uvedomuje, že korupcia je vážny problém súčasnej spoločnosti. Už nie každý si uvedomuje, že korupcia ako rozkrádanie verejných zdrojov priamo súvisí s existenciou štátnej...
ŽURNALISTA VYŠETŘUJÍCÍ NEBEZPEČNOU CIA ZAVRAŽDĚN PŘI HAVÁRII „HACKNUTÉHO AUTA“
DANĚ JSOU PODVODEM POLITICKÝCH ELIT (I.)
Celosvetová vojna proti hotovosti

Masový vrah Volkswagen


Masový vrah Volkswagen
Viete čo je „emisné obviňovanie“? Ak produkujete emisie, ste zodpovedný za globálne otepľovanie a ďalšie negatívne efekty a keď sa diskusia rozbehne, tak sa ľahko premostí k ...
Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie

Kedy už Bitcoin konečne padne?


Kedy už Bitcoin konečne padne?
Za napísanie tohto článku môže kamarát, ktorý sa rozhodol investovať do Bitcoinu. Pozrel si cenu a len povzdychol, že či je zase na 1000 dolároch. Samozrejme mojou odpoveďou bolo, že ...
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak svítí hodinky

KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT


KRYPTO 8: MĚNOVÝ DISENT
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Bitcoin nám stresuje
KRYPTO 6: NA ROZCESTÍ. ROZŠTĚPÍ SE BITCOIN?
Bitcoin si naďalej drží hodnotu

Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS


  Dronové války: Spojené státy s izraelskou technologií proti dronům IS
V Sýrii a Iráku vypukly dronové války. USA zakoupily do bojů s malými weaponizovanými drony „islámského státu“ izraelskou zbraň. Pentagon o detailech mlčí, ale podle odborníků tu ...
Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

Anarchokapitalismus v kostce (16+bonus/16)


Anarchokapitalismus v kostce (16+bonus/16)
V tomto bonusovém dílu k seriálu o anarchokapitalismu budou rozebrány některé široce rozšířené mylné myšlenkové konstrukty, na něž lze velmi často narazit v diskusích o bezstátní ...
Milý soudruhu Hollande
POLICIE V NORSKU UŽ TÉMĚŘ DESET LET NIKOHO NEZABILA. DŮKAZ, ŽE TO JDE I BEZ NÁSILÍ
Jak občana přeměnit v poslušného otroka ve 12 krocích …

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0207 s
good positive news inspirational stories articles | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | zlata maska na tvar, kolagenova maska na tvar, kolagenova maska na oci, zlata maska na oci, cierna maska na tvar proti akne | important actual news leaked informations spies spy espionage | handmade ručná výroba výrobky ručná práca predaj obchod handmade Náušnice náramky dekorácie Náhrdelníky Handmade obchod ručné práce hand made