Dokumenty
Obrázky
Videá
Fórum
 
 

Slovenské školstvo: skús niečo nové a skončil si


Slovenské školstvo: skús niečo nové a skončil si

Asi netreba znova zdôrazňovať potrebu zmien v slovenskom školstve. Svet, kde podnikatelia neustále inovujú každú oblasť nášho života, už dlho nie je kompatibilný so svetom spoza školských lavíc.

Na jednej strane vznikajú každodenne nové technológie, modernizujú sa výroba a služby, zamestnania sa menia na nepoznanie a máme prístup k nekonečnému množstvu poznatkov na internete.

Na druhej strane biele kriedy s čiernymi tabuľami vystriedali čierne fixky s bielymi tabuľami a niektorým deťom sa počas vyučovania rozdajú tablety, s ktorými vedia narábať lepšie ako ich učitelia. Priepasť medzi svetom tam vonku a tým, čo sa odohráva v triedach, azda už nemôže byť väčšia a už ju nie je možné ignorovať. Otázkou ostáva, ako ju preklenúť.
Ťažko identifikovať správnu odpoveď. O to ľahšie je však nájsť tú nesprávnu. Je ňou snaha potláčať akúkoľvek iniciatívu hľadať nové spôsoby ako a čo učiť. Trestať snahu meniť status quo. Nanešťastie presne toto sa momentálne deje na Slovensku.

Košický experiment

Pred nejakým časom sa riaditeľ Strednej priemyselnej školy v Košiciach pokúsil zmeniť zabehnutý systém. Žiakom po dokončení povinnej školskej dochádzky umožnil slobodne sa rozhodnúť, či chcú byť prítomní na vyučovaní, či sa chcú doň aktívne zapájať a obmedzil váhu známkovania pri hodnotení žiakov.

Tieto návrhy dokonca schválila aj rada školy, ktorú tvoria zástupcovia zamestnancov, zriaďovateľa a aj rodičov.
Experiment však trval len dovtedy, kým si ho nevšimla Štátna školská inšpekcia a nevykonala na škole kontrolu. Oficiálnym dôvodom jej kontroly mala byť "kontrola zabezpečenia a priebehu prijímacieho konania". Avšak okrem kontroly toho, či škola stanovila hranicu prijatia bez skúšok správne a či úspešným žiakom poslala oznámenie vtedy, keď mala, pozrela sa inšpekcia na zúbok aj vyššie spomenutým experimentom.

Byrokracia sa bráni

Inšpekcia všetko označila za porušenie jednotlivých paragrafov a odsekov školského zákona, rámcových učebných plánov a štátnych vzdelávacích programov.

Inšpekciu nezaujímali výsledky. Či náhodou vnútorná motivácia žiakov (som na hodine, lebo sa chcem niečo naučiť) neprekonala vonkajší tlak (som tu, lebo musím), či žiakom neklesli absencie, alebo ako sa zmenili ich vedomosti a schopnosti. Inšpekciu zaujímala iba procedúra.

Či bolo všetko v súlade so zákonmi, rámcami a programami. To je definícia byrokratického systému. Systému, ktorý z definície nemôže držať krok s dynamicky sa vyvíjajúcim svetom podnikateľov a inovátorov.

Inšpekcia označila vo svojej správe za porušenie štátneho vzdelávacieho programu dokonca aj fakt, že riaditeľ dal žiakom viac odbornej praxe, ako je napísané v tabuľkách rámcového plánu. A to v situácii, keď sa minister školstva a jeho úradníci snažia všetkými desiatimi dostať na stredné školy viac praktického vyučovania v podobe tzv. duálneho vzdelávania. Tu tak vidíme ďalší klasický problém byrokracie pravá ruka nevie, čo robí ľavá.

Ohrozenie statusu quo sa trestá

Košická škola sa pritom odvážila zmeniť len pár detailov. Ďalších premenných, s ktorými možno experimentovať, je prakticky nekonečno.

Začiatok a koniec vyučovania, delenie na hodiny, delenie podľa ročníkov, dĺžka prestávky, rozdelenie vyučovania podľa predmetov, štruktúra vyučovania, tvorba učebných plánov a ich vzájomnej previazanosti, možnosti žiaka si vyberať a mať slovo pri vyučovaní atď.

Pedagogický ústav a inšpekciu by to možno šokovalo, ale deti sa zrejme dokážu učiť aj v školách bez tried, lavíc, papierových učebníc, známkovania, testov, zvonenia či odpisovania poznámok.

Tragédiou slovenského školstva tak nie je len to, že veľká časť učiteľov netúži po inovovaní a zmene, ale že aj tá menšina, ktorá sa o niečo pokúsi, je hneď umlčaná.

Riaditeľ bol prepustený. Inšpekcia tak vysiela jasný signál: skúsiš niečo nové a skončil si.Author: Robert Chovanculiak # MymaRemo94
Slovensko2016-10-204
-
 50%  ( 0 people voted )
+
Vies Robus, slovenske skolstvo bolo vysoko kvalitne a fungovalo velmi efektivne uz davno predtym, nez si sa v roku 1992 vobec narodil, vtedy uz podliehalo procesu zapadneho volnotrhoveho rozkladu... Dnes nase volnotrhove skolstvo stoji vyslovene za prd, ale este aj tak vysoko prevysuje standardy napriklad americkeho skolstva, ktore sa po svete siria ako virus... V krajinach postihnutych tymto virusom uz mozes dnes ziskat vysokoskolske vzdelanie aj ako negramotny... U nas toto privilegium zatial prislucha len hrstke vyvolenych, nejakou obrovskou zhodou nahod typicky politikom, ich detom a znamym...

Samozrejme, ze sopliak narodeny v roku 1992 nemoze mat ani predstavu, ako konkretne u nas vyzeralo to kvalitne skolstvo a kedze nielenze nikdy sam nezazil normalne skolstvo, ale dokonca este ani v zivote nepracoval, lebo nech sa na mna nikto nehneva, ale americkou ambasadou sponzorovany think tankista, aj napriek tomu, ze ti za tvoje nimi nalinkovane kydy platia, nie je ziadnym zamestnanim, tak je uplne logicke, ze k predstave, co by vlastne skolstvo malo zabezpecovat, sa bude dopracovavat s obrovskymi tazkostami, ak po trvalej mentalnej deformacii demokratickym – volnotrhovym skolstvom, sa k tej predstave bude vobec niekedy mat realnu sancu dopracovat...?

Robus, ty chces hodnotit skolstvo, ked ani s na Slovensku oficialne uznavanym VS vzdelanim nedokazes napisat ani jednoduchy clanocek, ba co viac, este aj v tom co napises, demonstrujes neznalost gramatiky materinskeho jazyka...? Sam si ziarivym prikladom toho, ako to nutne dopadne, ked sa skolstvo demokraticky zvolnotrhuje... Co ma prosim ta znamenat tato tvoja veta: Pred nejakým časom sa riaditeľ Strednej priemyselnej školy v Košiciach pokúsil zmeniť zabehnutý systém...? Ked sa vyjadrujes o nejakej neznamej priemyslovke v Kosiciach, tak je to stredna priemyselna skola s malym "s" ty truba... S velkym "S" sa pise len nazov konkretnej priemyslovky, napriklad Stredna priemyselna skola Strojnicka v Kosiciach.... A vobec, v clanku si neposkytol jedinu konkretnu informaciu, nejaky riaditel nejakej skoly nieco zaviedol a niekomu sa to nepacilo, na zaklade coho ho vykopli a to sa nepaci tebe... Co je toto za clanok...?

Ja viem Robus, absolvoval si len volnotrhovu VS pre pologramotnych v BB, ale predsa, pisanie slohov kedysi zvladali uz absolventi ZS a mnohi absolventi gymnazii ich zvladali uz na takmer spisovatelskej urovni... Ano, je tiez pravdou, ze ak by si bol uviedol konkretne fakty a v zaujme dosiahnutia ciela neprekrucal este aj to nekonkretne, co si zo seba vypotil, tak by si vlastne nemal co kritizovat, ale nebolo by v takomto pripade lepsie radsej nepisat nic...?

Pretoze ta mam rad a chcem ta zahrbut svojou vseobjimajucou krestanskou laskou, ukazem ti, ako by ten clanok musel nutne vyzerat, ak by ho bol napisal z objektivnych faktov vychadzajuci clovek s ukoncenym zakladnym vzdelanim, ziskanym pred rokom 1989...

Volnotrhovy kindermanager, Michal Balo (fotka nizsie), riaditel Strednej priemyselnej skoly Strojnickej v Kosiciach, bol zupanom Kosickeho samospravneho kraja (KSK), Zdenkom Trebulom, 1. augusta 2016 odvolany z funkcie, pretoze svojimi nariadeniami zavaznym sposobom ohrozoval dosiahnutelnost aj co i len minimalnej pozadovanej vzdelanostnej urovne absolventov skoly... Najprv totiz z prace volnotrhovo vyhodil styroch pedagogov, cim automaticky znizil uroven vyuky na skole a nasledne, aby udajne vyhovel studentom "s docasnym nezaujmom o studium", nariadil ucitelom ospravedlnovat vsetky absencie studentov, bez ohladu na ich dlzku a frekvenciu a studentov znamkovat len dobrymi znamkami... Nastastie jeden z Balom z prace volnotrhovo vyhodenych pedagogov, Peter Fabrik, o tomto vcas informoval skolsku inspekciu, ktora jeho tvrdenia na skole preverila a o vysledkoch svojich zisteni okamzite informovala zupana KSK... Zatial nebolo vydane sudne rozhodnutie, nariadujuce Michalovi Balovi, podriadit sa psychiatrickemu lieceniu...

Vidis Robus, aky kratucky by bol byval clanok vychadzajuci z objektivnych faktov...? K takemuto niecomu by si asi ale tazko mohol prilepit aj svoje standardne, americanmi sponzorovane, pluvance, vsak...? :-DDD

Vies Robus, sam som zamestnavatelom a tak ti to poviem z mojho pohladu... Mam velmi konkretnu predstavu o urovni mnou pozadovanych/ocakavanych vedomosti a zrucnosti kazdeho absolventa strednej, alevo vysokej technickej skoly a preto trvam na tom, aby nikomu, kto moje ocakavania splnat nebude, nemohol byt vydany vyucny list/vysvedcenie/diplom z daneho odboru... Pozadovany standard vzdelania musi byt zachovany a skolstvom aj vzdy garantovany, lebo inac mi zbytocne ktokolvek bude strkat pod nos diplomy, vysvedcenia a vyucne listy... Ak skola deckam natrepe do hlav pozadovany rozsah vedomosti, nauci ich cielavedomej praci a zodpovednosti a hlavne ich nauci sa ucit, tak budu mat potrebnu flexibilitu a schopnosti zvladnut aj dynamicky sa meniace na nich kladene poziadavky v zamestnani... Ziadna skola nema najmensiu sancu kohokolvek pripravit pre jeho buduce zamestnanie tak, aby sa uz nemusel nic ucit, cokolvek si osvojovat, alebo sa comukolvek prisposobovat... Okrem toho ma vobec nezaujima, kto z mojich zamestnancov ma prave rodinne problemy, v noci ho bolel zub a nespal, dostal kramy, je unaveny, v ten den sa mu nechce pracovat, alebo cokolvek ine, ja platim za pracu a v pracovnej dobe ju aj od kazdeho zamestnanca vzdy ocakavam... Minimalne vsak v kazdom pripade ocakavam, ze aj ak niekto v danom dni v praci nepoda ani ten priemerny vykon, alebo aj ak sa mu podari cely den len predstierat, ze pracuje, tak sa aspon do prace dotrepe nacas a nebude z nej odchadzat predcasne, ze si v praci stanoveny pracovny cas za moje peniaze aspon odsedi...

Ak skola decka prestane ucit dokonca aj toto, tak potom na kieho boha su nam vobec skoly...? Pracovny zivot nie je o tom, co sa mi chce, alebo nechce, na co mam prave chut a na co nie...? Pracovny zivot je o tom, ze ci sa mi chce nieco robit, alebo nie, ci ma ta praca prave zaujima, alebo nie, v praci jednoducho musim robit to, co robit mam, lebo inac tu pracu stratim a potencialne sa ocitnem v existencnych problemoch... Ak ma skola decka pripravit pre realny zivot, tak na ne musi byt tvrda a cim tvrdsia, tym lepsie pre decka, lebo zivot sa s nimi maznat urcite nebude... Dnes uz ziadne istoty prace neexistuju... Na trhu sarapati neviditelna volnotrhova paprca a ta dokaze dodrbat zivoty aj naozaj schopnym a vyborne vzdelanym ludom, tak s pologramotnymi a navyse skolami aj rozmaznanymi ludmi sa v rukavickach urcite babrat nebude... No ibaze by sa vsetci taki stali think tankistami ako ty Robus...? Nie som si len celkom isty, ci by americkej ambasade potom na to postacoval rozpocet...? :-DDD


neviditelna paprca # CudiDeco63
-
 56%  ( 6 people voted )
+
2016-10-20 18:44:25 50017450
Zaviesť nasledovné opatrenia:
1. Zrušiť ministerstvo školstva (a všetkz úrady okolo, samozrejme všetky smernice a osnovy)
2. Zrušiť daň z príjmu
3. kompletne sprivatizovať školstvo
4. Zrušiť zákon o povinnej šk. dochádzke.
O max. 2 roky by bolo vidieť ktorá škola je dobrá a ktorá stojí za milú kedveš. Trh vyrieši všetko-pokiaľ mu dovolia aby účinkoval.


Last before the storm # RehyHidi50
-
 50%  ( 2 people voted )
+
2016-10-20 19:27:11 55e4d3f3
Problém kvality vysokých škôl vznikol preto, lebo VŠ boli umelo zriaďované všade tam, kde staojí rýchlik. Exemplárnym príkladom je Katolícka univerzita v Hlinkograde - medzi ľuďmi príznačne nazývaná Kostolné učilište - ktoré umelo vzniklo za nadvlády KDH. Keď na školách zvažujú výber nových učiteľov, prihlášky absolventov z onoho KU odložia radšej bokom pre (možno) ďalšie kolo. Áno, takú povesť kvality má toto KU...

.-DDD

Pandemonium # DaruJete36
-
 50%  ( 0 people voted )
+
2016-10-20 19:42:05 d405c1fd
Svedsky tankovy imbecil, hlbku svojej mentalnej deviacie z nejakeho dovodu citis potrebu na tychto strankach demonstrovat so zeleznou pravidelnostou a tak ma vobec neprekvapilo, ze si pre jej opatovne demonstrovanie, zopakovanim myslienok ineho rovnako postihnuteho, vyuzil aj tuto prilezitost...

Laskavo si zapis do svojej prirucky tankoveho imbecila, ze ak z pre spolocnost kriticke sluzby poskytujucich rozpoctovych organizacii volnotrhovo urobis organizacie komercne, od ktorych budes ocakavat tvorbu zisku, tak tym nutne nielen vyrazne znizis uroven nimi ponukanych sluzieb, ale aj priamo ohrozis zivotaschopnost celej spolocnosti... Komercializaciou dovodne rozpoctovych, kriticke sluzby ponukajucich organizacii, totiz zasadne zmenis ich ciele... Ich dovtedajsi ciel – ponukanie co mozno najkvalitnejsich sluzieb, totiz nahradis novym cielom – generovanim zisku, bezohladnym generovanim zisku za kazdu cenu a to bude v pripade napriklad skolstva a zdravotnictva vzdy zarukou vyrazneho znizenia kvality nimi ponukanych sluzieb... V tychto organizaciach/instituciach totiz presne tak ako aj v kazdej inej oblasti podnikania plati, cim nizsia kvalita ponukanych sluzieb/tovarov, tym nizsie naklady a logicky tym vyssi zisk...

Ano svedsky tankovy imbecil, tebou prezentovanu slaboduchu mantru pravidelne opakuje aj mnozstvo inych imbecilov, ktori maju z nejakeho dovodu zaujem o kompletnu likvidaciu skolstva, zdravotnictva, dochodkov, infrastruktury, atd... Dokonca aj prezident strany zhulenych buzerantov ju opakuje a on je zatial len obycajnym pravicovym liberalom, na kvalifikovaneho anarchokapitalistu sa mu zatial este nepodarilo ani ziskat vodicak, ci aky papier na hlavu na to pozadujete/potrebujete mat...?

Ak by mi kedysi bola ponuknuta moznost sa "ucit/studovat" na skole, ktora by nevyzadovala ani moju pritomnost v ucebni a navyse bola volnotrhovo nutena ma znamkovat dobrymi znamkami, tak by som si logicky bol vybral taku skolu, ktora by mi papier o mnou na nej ziskanom vzdelani vydala v co najkratsom case... Idealne na pockanie, o ziskani vzdelania na virtualnej zdruzenej ZS-SS-VS v mnou vybranych odboroch... Napriklad papier opravnujuci ma pouzivat tituly JUDr. MUDr. RNDr. Ing. Neviditelna Paprca Ph.D... Nikdy som nemal zaujem o vzdelavanie sa a dodnes ho nemam... To iste u mna plati aj o praci... Aj dnes sa vzdelavam len ak som k tomu nuteny svojou pracou, alebo inymi okolnostami a som to schopny robit rychlo a efektivne vyhradne vdaka tomu, ze navyky a metody rychleho a efektivneho ucenia sa som si bol kedysi nuteny osvojit a nemaly objem informacii a suvislosti aj vstrebat v kvalitnom vzdelavacom systeme, ktory sa s nami nemaznal...

Ak by mi dnes niekto poskytol dozivotnu zaruku takeho "zamestnania", ze by som v nom nemusel nic robit a dokonca ani nikam chodit a nikde ani nejaky cas denne necinne sediet a platil by mi za moju "pracu" podla mojich casto sa mozno aj meniacich predstav, tak by som sa okamzite vykaslal na svoju pracu a zamestnal sa u neho, lebo si zivo dokazem predstavit travenie svojho casu aj daleko prijemnejsim sposobom, ako zabezpecovanim si obzivy... Ani o odchod do dochodku by som nemal nikdy zaujem, takto by som u neho "pracoval" az do smrti...

Aj ako decko som si dokazal predstavit travenie svojho casu daleko prijemnejsim sposobom, ako ucenim sa a plnenim si akychkolvek povinnosti... Kvalitu zivota cloveka je jednoznacne mozne posudzovat len podla toho, kolko casu pocas neho stravi robenim vyhradne toho, co mu sposoboje prijemnost, o co ma naozaj zaujem, co v nom vyvolava prijemne pocity, co ho bavi, zabava... Ziadneho cloveka nebude urcite nikdy naplnat robenie cohokolvek, co bude nuteny robit... Libertarianske, anarchokapitalisticke, pravicovo liberalne a kecy akejkolvek inej skupiny kapitalistickych demagogov o tom, ze clovek prirodzene tuzi s niekym poctivo sutazit o vlastne prezitie na volnom trhu, su nehoraznymi volovinami... Clovek prirodzene tuzi svoj zivot prezit pre neho co najprijemnejsim sposobom a zapasenie s kymkolvek o vlastne prezitie na akomkolvek trhu, k jeho prirodzenym prijemnostiam urcite nikdy patrit nebude... V tomto budeme u cloveka hladat dobrovolnost uplne zbytocne... Clovek sa nerodi preto, aby pracoval, aby s kymkolvek zapasil o vlastne prezitie, aby sa cely zivot do niecoho nutil, ale aby zil a do robenia niektorych veci sa nuti vyhradne preto, lebo nema na vyber, ak ma zaujem prezit...

Kapitalizmus sa nezrodil realizaciou nejakej teorie, realizaciou nejakej konkretnej predstavy, na zaklade nejakeho vopred pripraveneho planu, kapitalizmus sa zrodil ako burina v zahrade, v polovici 18. storocia sa vdaka prvej priemyselnej revolucii jednoducho nikym nepozvany objavil a bolo... Odvtedy sa ho rozni demagogovia, v zaujme akumulatorov sukromneho kapitalu, pokusaju obhajovat, vytvorit pre neho nejaky dodatocny teoreticky zaklad... Neuspesne, lebo ako by mohli obhajit nieco postavene na uplne nespravnych premisach, nieco vysoko iracionalne a navyse aj priamo namierene proti zaujmom vacsiny...? Obhajuju ho ale o to huzevnatejsie a preto ma neprekvapuje, ze tito ludia su schopni tvrdit aj v predchadzajucom odstavci nacrtnute voloviny... Je vsak az neuveritelne, ze s tymito ich nehoraznymi volovinami sa stotoznuju aj dospeli ludia, ktori z obhajoby a sirenia ich demagogie a obhajoby samotneho kapitalizmu, nemaju ziadny osobny prospech...? Co mohlo u nich sposobit taku vyraznu mentalnu uchylku...? Nedokazem si odpovedat na tuto otazku... Svedsky tankovy imbecil, prezil si v zivote nejaku vaznu traumu, neviem, vazny uraz hlavy, alebo nieco podobne...?

No dobre, tak teraz spat k tomu skolstvu, cez kratky pohlad na nase zdravotnictvo...

Volnotrhovy upadok zdravotnictva mame uz dlho moznost, vdaka neviditelnej paprci trhu, zahadne presadzujucej vyhradne sebecke zaujmy generovania zisku akumulatorov sukromneho kapitalu, sledovat v priamom prenose... Z celeho procesu poskytovania zdravotnej starostlivosti sa samozrejme okamzite vyradil zaujem cloveka, potencialneho pacienta, ktoremu by sa mali vsetky hlavne ciele zdravotnictva vzdy plne podriadit a dokonca aj zaujem tych lekarov, ktori sa v zmysle svojej prisahy a nadobudnutych schopnosti, snazia ponukat kvalitne sluzby... V zdravotnictve prebieha vojna dvoch skupin akumulatorov sukromneho kapitalu... Jedna – farmaceuticky priemysel, ma zaujem o to, aby boli vsetci nuteni do smrti denne zazivat aspon 15 roznych, co mozno najdrahsich, liekov a druha – sukromne zdravotne poistovne, ma zaujem o to, aby boli vsetci nuteni platit co najvyssie zdravotne poistenie, ale zaroven aby nikto z nich nebol nikdy lieceny, na nikom nebol nikdy prevedeny jediny zakrok a nikto nikdy nemal predpisane ziadne lieky... Lekarom preto obmedzuju nielen pocty nimi povolenych zakrokov a odbornych vysetreni, ale dokonca kladu limity aj na objem lekarmi predpisovanych liekov a to aj v pripade liekov, ktore musia pacienti do smrti zazivat denne, lebo od tych liekov udajne zavisi ich prezitie... Ani jednu z tychto skupin samozrejme vobec nezaujima osud a potreby cloveka a ani stav zdravotnictva a kvalita nim ponukanych sluzieb... Kvalitne zdravotnictvo a vysoka uroven nim ponukanych sluzieb by predsa len zvysili naklady a tym aj znizili profit zdravotnych poistovni a znizili profit farmaceutickeho priemyslu, aj bez nutnosti zvysenych nakladov, nie...?

V skolstve je situacia podobna... Ak mam v skolstve generovat profit, tak na to potrebujem co najvacsi pocet studentov a uspesnych absolventov a ako je realne mozne toto dosiahnut...? No predsa vyraznym znizenim poziadaviek kladenych na studentov... Najprv zrusime prijimacky, potom hodnotenie studentov a nakoniec zrusime aj dochadzku, no ktore decko by odolalo takejto moznosti ziskania vzdelania...? Aj deti budu spokojne, aj majitelia sukromnych skol budu spokojni, ved svoje sukromne skoly budu moct prevadzkovat s takmer nulovymi nakladmi, nebudu potrebovat nielen ucitelov, ale ani budovy skol, jedinym ich vydavkom budu tlaciva vysvedceni a jedno vecne pero na ich vyplnovanie a aj hlavni slovenski zamestnavatelia – majitelia montaznych bud budu spokojni, ved ti uz roky hladaju len nekvalifikovanu pracovnu silu na stlacanie gombikov... Idealny volnotrhovy stav... V otazke ziskania vzdelania, je poziadavka trhu – deti jednoznacne jasna... Ziskat vzdelanie co najrychlejsim moznym sposobom, s minimalnym vynalozenym usilym, idealne s nulovym... Tejto poziadavke volneho trhu su akumulatori sukromneho kapitalu samozrejme ochotni okamzite plne vyhoviet... Ich pristup k poziadavkam trhu je vsak uplne opacny v oblasti zdravotnictva... Tam je sice poziadavka trhu tiez jednoznacne jasna, vysoko kvalitne zdravotnictvo pre vsetkych, sluzby ktoreho budu plne kryte z povinneho zdravotneho poistenia, ale tuto poziadavku akumulatori sukromneho kapitalu nebudu nikdy dobrovolne ochotni splnit...

Z tohto jednoznacne vyplyva, ze akumulatori sukromneho kapitalu su dobrovolne ochotni garantovat len trvalo klesajucu kvalitu svojich sluzieb a tovarov, teda maximalizovat vlastne zisky... Zda sa, ze akumulatori sukromneho kapitalu, presne tak, ako aj ich zamestnanci a nakoniec vsetci obyvatelia nasej planety, tiez neradi robia to, do robenia coho su kymkolvek nuteni...? Nastastie pre nich, ich velmi do cohokolvek nutit nema kto, lebo prave oni diktuju podmienky na trhu, prave oni diktuju z coho si ich klienti budu mat moznost na trhu vyberat, prave oni maju v rukach dialkovy ovladac neviditelnej volnotrhovej paprce... Ich zakaznik nema moznost odist ku konkurencii, ktorej oni ani nedovolia vzniknut... Urobili vsetko preto, aby bol kazdy zakaznik plne odkazany len na nich a aj to uz v mnohych oblastiach poskytovania tvovarov a sluzieb dosiahli... Maju plnu kontrolu a preto teoretici kapitalizmu si mozu vsetky nimi sustavne ospevovane, fiktivne vseriesiace volnotrhove mechanizmy, kludne niekam strcit...

Z tohto dovodu ak chceme mat kvalitne skolstvo a zdravotnictvo, dostupne kazdemu rovnako a kazdemu rovnako aj poskytujuce kvalitne nikym a nicim neobmedzovane sluzby v pozadovanom rozsahu, vyhradne podla jeho objektivnych potrieb (toto sa tyka hlavne zdravotnictva), tieto institucie/organizacie musia byt nutne rozpoctovymi (statnymi)... Ich ulohou musi byt vyhradne poskytovanie kvalitnych, pre spolocnost kriticky dolezitych, sluzieb, to je jediny od nich realne ocakavatelny prospech, zisk pre spolocnost... Ocakavanie od nich monetarneho zisku je vyslovenym nezmyslom a preto nenazrane, vyhradne na monetarny zisk zamerane, sebecke paprce akumulatorov sukromneho kapitalu, nemaju z racionalneho hladiska ani moralne pravo v tychto oblastiach sluzieb vobec existovat a toto sa samozrejme tyka aj sukromnych zdravotnych poistovni...

Svedsky tankovy imbecil, pozdravujem vsetkych anarchokapitalistov na tvojom svedskom tankodrome...


neviditelna paprca # CudiDeco63
-
 55%  ( 1 people voted )
+
2016-10-21 15:07:20 50017450

Meno:

Čo je tripcode?
Tripcode je hash hesla, pomocou ktorého môžete byť identifikovany od ostatných. Toto nevyžaduje registráciu a budete aj naďalej anonymný. Heslo sa neuloží na server.
Tripcode:
(odporúčané)
Čo je toto?
Anti-spam ochrana proti robotom. Vpíšte prosím dve číslovky v desiatkovej podobe.
osem   dva
(zadajte číslicami)

Podmienky používania služieb dolezite.sk beriem na vedomie a súhlasim s nimi. Kliknúť tu pre celý text.

Voliteľné URL video, obrázok alebo Google mapa:
Podporte nás aj cez BITCOINY12KLBuVu1m6seK23BatQAMBtyngMKtKacn

V prípade, že chcete prispieť na chod dolezite.sk môžete tak učiniť zaslaním akéhokoľvek finančného príspevku na účet 420 208 3850 / 8360 mBank (SK47 8360 0000 0042 0208 3850), variabilný symbol: 4444.
Do účelu platby môžete uviesť Vaše meno, ktoré bude zverejnené s poďakovaním. Vyzbierané finančné prostriedky budú použité na skvalitňovanie a chod dolezite.sk.
Najlepšie za týždeň

ŠVÉDSKO PŘED VÝBUCHEM: ODSTARTOVAL ROZHNĚVANÝ POLICISTA POLITICKOU REVOLUCI?


ŠVÉDSKO PŘED VÝBUCHEM: ODSTARTOVAL ROZHNĚVANÝ POLICISTA POLITICKOU REVOLUCI?
Švédský policista Peter Springare už to má do důchodu za pár, tak hodil za hlavu politickou korektnost a řekl, jak se věci mají a uvolnil cestu lavině, která se nedá zadržet. Švé...
SYMPATIE K USA A RUSKU SE MĚNÍ
ŠVÉDSKÝM POLICISTŮM DOŠLA TRPĚLIVOST S UTAJOVÁNÍM KRIMINALITY MOHAMEDŮ POD KÓDEM 291
PROČ MÁ IVANKA TRUMP NYNÍ PROBLÉMY SE SVÝM BYZNYSEM?
Najčítanejšie za týždeň

HURÁ NA TRUMPA


HURÁ NA TRUMPA
Říkejme jim jakkoliv. Sluníčkáři, pravdoláskaři, hjumanrajtisti (zaklínači lidských práv), engoisté (finance polykající nevládní organizace), ekoteroristé (ochromující veřejn...
RUSKO POSÍLÁ VĚDOMĚ SEVEROKOREJCE NA POPRAVU
SYMPATIE K USA A RUSKU SE MĚNÍ
ZAKAŽTE LŮZE MYSLET!

„Nakupujte lokálne“ je sloganom pre hladovanie


„Nakupujte lokálne“ je sloganom pre hladovanie
Vo Vanuatu berú starý hippie slogan „jedzte lokálne“ naozaj doslovne. Podľa britských novín The Guardian táto skupina ostrovov v Tichomorí zakazuje import nezdravých potravín zo zahrani...
Voľný obchod mezi Kanadou a EÚ
Je ekonomický program prezidenta Trumpa protekcionistický?
Miliardy dolarů na paranoiu

HLAVNÍ ČINNOSTÍ STÁTU NESMÍ BÝT NEDOBROVOLNÉ PŘEROZDĚLOVÁNÍ PENĚZ


HLAVNÍ ČINNOSTÍ STÁTU NESMÍ BÝT NEDOBROVOLNÉ PŘEROZDĚLOVÁNÍ PENĚZ
Jak se to vlastně stalo, že jsme všichni součástí státu, aniž bychom si uvědomovali, jak brutálně komerční, nespravedlivé a nesvobodné zřízení to vlastně je? Odpověď je ...
Pokec s centrálním plánovačem
Povedali na výbore
Odvážny sa bude brániť, zbabelec bude čušať, však hovorca to zažehlí

V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA


V KANADĚ SE OPĚT VRAŽDILO ZA POKŘIKU ALLAHU AKBAR! KANADSKÝ PREMIÉR VŠAK VÍTÁ VŠECHNY UPRCHLÍKY Z MUSLIMSKÉHO SVĚTA
Nejméně šest lidí zemřelo a dalších 39 utrpělo zranění při střelbě v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku. Policie ve svém vyhlášení potvrdila, že jsou na místě mrtv...
Málo bolo Castra?
Kuba - ako je to tam naozaj?
V čem je Castro jako minimální mzda

ČÍM VĚTŠÍ HLUPÁK, TÍM VĚTŠÍ FUNKCE


ČÍM VĚTŠÍ HLUPÁK, TÍM VĚTŠÍ FUNKCE
V poslední době to čím dál víc vypadá, že vzdělání je jen na obtíž. Čím míň toho víte, tím míň o sobě pochybujete. Čím míň o sobě pochybujete, tím víc jste si jist...
Tuhá zima pre obnoviteľné zdroje v Nemecku
ŠVÉDSKÝM POLICISTŮM DOŠLA TRPĚLIVOST S UTAJOVÁNÍM KRIMINALITY MOHAMEDŮ POD KÓDEM 291
ŠVÉDSKO PŘED VÝBUCHEM: ODSTARTOVAL ROZHNĚVANÝ POLICISTA POLITICKOU REVOLUCI?

Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit


  Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
Ve čtvrtek pronikl poprvé robot do kontejnmentu druhého bloku. Jeho úkolem bylo vyčistit rampu, která je přístupem do prostor pod reaktorovou nádobou a připravit cestu svému následovníku...
India s nadrozmernými bankovkami a barterom
V severokórejských baniach a kameňolomoch otročia malé deti, dokazujú videonahrávky
Indovia bez peňazí aj bez zlata

NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU


NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH SE OBJEVILO VIDEO Z MASAKRU V ISTANBULU
Na sociálnej sieti boli zverejnené drsné zábery z teroristického útoku v Istanbule. Kamerový systém totiž zachytil muža vyzbrojeného zbraňou pri streľbe na ľudí v klube i pred podnikom ...
MÉDIA MLČÍ. TISÍCE PALESTINSKÝCH A IZRAELSKÝCH ŽEN POŘÁDANÍ DVOUTÝDENNÍ POCHODY MÍRU
Cesta do Aleppa: co je pohřbeno propagandou
PŮJDEME DO MEKKY A VĚŘÍCÍ NEVRAŽDÍME

JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?


JIHOAFRIČANÉ SE VZDALI JADERNÝCH ZBRANÍ A CO ZA TO ZÍSKALI?
„Jestliže nebudete bojovat za právo, když můžete snadno zvítězit, jestli nebudete bojovat, když vítězství bude jisté a ne tak drahé, můžete dojít k okamžiku, kdy budete muset ...
Tyhle děti nepotřebují solární panely
Jak Evropská unie pomáhá Africe k chudobě
JAK JE TO S TÍM LVEM?

Spíše než Trumpovu zeď


Spíše než Trumpovu zeď
President Trump již plní to, k čemu se zavázal ohledně řešení ilegální imigrace. Jeho exekutivní nařízení z 25. ledna vyžaduje výstavbu zdi podél celé hranice USA a Mexika. Ač se ...
Facebook Trumpovi volby nevyhrál
PŘIŠLA NA GRAMMY V ŠATECH „MAKE AMERICA GREAT AGAIN“. OSTUDA, KŘIČÍ MÉDIA
HURÁ NA TRUMPA

Zachránila čínska politika jedného dieťaťa svet?


Zachránila čínska politika jedného dieťaťa svet?
Čína zaviedla politiku jedného dieťaťa v roku 1979 a až v roku 2015 začalo prichádzať k jej uvoľňovaniu (momentálne je hranica posunutá na 2 deti). Táto politika sa uplatňovala formou ...
S Bitcoinom je v Číne pokoj, zatiaľ
Tak už je to tady: Čína staví terminátora
TAJNÁ ZADNÍ VRÁTKA TELEFONŮ ANDROID POSÍLAJÍ DATA DO ČÍNY

RUSKO POSÍLÁ VĚDOMĚ SEVEROKOREJCE NA POPRAVU


RUSKO POSÍLÁ VĚDOMĚ SEVEROKOREJCE NA POPRAVU
Je to mimořádně hnusné, v pátek měl být do zločinného komunistického státu z Ruska vydán Čche Mjong pom, který utekl ze sibiřského poddanství a dvacet let žil v ilegalitě. Rusov...
JOSIF STALIN: BEZOHLEDNÝ MASOVÝ VRAH
Sovětský svaz nezahynul na zahraniční spiknutí, ale na svou zaostalost
PUTIN UVEDL VTIP, KDE KONČÍ RUSKÉ HRANICE

Od malého občánka k poslušnému občanovi


Od malého občánka k poslušnému občanovi
V tomto článku se můžete dočíst o nejrůznějších aspektech škodlivosti povinné školní docházky; zdaleka nejde jen o násilné donucení, státní propagandu a indoktrinaci – bohužel ...
PARADOX SOCIÁLNÍHO STÁTU
Oblievanie peniazmi školstvu nepomohlo
O systému a lidech

Nie, korporácie nie sú viac ako štáty


Nie, korporácie nie sú viac ako štáty
Ovplyvňovanie politického rozhodovania záujmovými skupinami je trvalý a v ľudskej spoločnosti viac menej neriešiteľný (len manažovateľný) problém. Záujmové skupiny majú rôzne zlož...
Microsoft kupoval draze. LinkedIn tleská daňovým rájům
Potemkinove emisie
Kontroverzné prevádzkové podmienky serveru Vimeo vs. autorské práva

Injekce s editorem přepíše gen a výrazně sníží riziko onemocnění srdce


  Injekce s editorem přepíše gen a výrazně sníží riziko onemocnění srdce
Před nebezpečným cholesterolem by nás mohla ochránit jediná injekce, která trvale přepíše nešikovný gen. Pokud se lidé zbaví strachu z úprav vlastního genomu, tak to mnohým prodlou...
Konečně úspěch? V srdci hvězdokupy vystopovali střední černou díru
Žijeme v holografickém vesmíru? Podle nové studie to není vyloučeno
Ve vesmíru jsou nejméně 2 biliony galaxií

Čínské taxi-drony zahájí provoz v Dubaji do letošního července


  Čínské taxi-drony zahájí provoz v Dubaji do letošního července
Není to tak dávno, co jsme vás informovali, že Čína postavila jednomístný létající „stroj“ na baterie. V diskusi se objevilo, jak osla čínští soudruzi zase tahají za fusekli. Te...
Odvážný plán: Fyzici navrhli gigantický kvantový počítač
Evropský fúzní reaktor JET
Protigenové spreje s nanočásticemi jílu modifikují rostliny přímo na poli

Bláznivý svět altcoinů


Bláznivý svět altcoinů
Bitcoin není jediná kryptoměna. Je „pouze“ první a nejvýznamnější z několika stovek kryptoměn. Většina z nich je zbytečná, nebo dokonce nebezpečná. Pár jich ale stojí za ...
SVĚT NARUBY? ANO. TAK VYPADÁ MONETÁRNÍ INTOXIKACE
Mýtus zlé deflace
Komodity: Bilance roku 2016. Výhled na rok 2017

Druhá světová válka a její ekonomické důsledky


Druhá světová válka a její ekonomické důsledky
Spočítat lidské oběti druhé světové války je obtížné. Vyčíslit její ekonomické důsledky hraničí s nemožností. Jisté je pouze, že byly nedozírné. Hospodářské následky vá...
Nacionální socialismus a komunismus (3/4)
Nejpodstatnější otázka o ISIS, kterou si nikdo nepokládá
Kult jménem válka

Voľby: ide o všetko/nič


Voľby: ide o všetko/nič
Po období vymývania mozgov „prispôsobilými“ prisťahovalcami, prichádza vymývanie volebné. Môžeme si to všimnúť množstvom billboardov po celom meste, kde už nevidíme reklamu na ...
Merkelovej a EU vôbec im neide o dobro ľudí ohrozených vojnou
EKONÓMIA PO LOPATE #2 – AKO JURKO KAPITÁL VYMYSLEL
V zajetí megalomanie

Štvrtý oriešok pre Popolušku


Štvrtý oriešok pre Popolušku
Už je to vonku. Druhé pokračovanie mimoriadne úspešnej filmovej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku bude nepochybne najočakávanejšou televíznou premiérou tohtoročných Vianoc...
Máte nějakého nepřítele? Věnujte mu svoji televizi!
Jediho cesta k džihádu: Radikalizace Luka Skywalkera
Kterak lovci trofejí zachraňují lvy
Výber

7 VĚCÍ, KTERÉ BYSTE MĚLI VĚDĚT O NARCISTECH


7 VĚCÍ, KTERÉ BYSTE MĚLI VĚDĚT O NARCISTECH
Narcisti jsou všude a není snadné s nimi vycházet. Existuje 7 položek, popsaných z psychologického pohledu a inspirovaných ze skutečného života, které byste o nich měli znát...
Potravinová soběstačnost z malé zahrádky
Politik – teamový hráč
Zachránění uprchlíci v Itálii: Nikdo nám neuklízí pokoje a nudíme se!

Version:1.21 2013-06-18 Generated in 0.0962 s
private label cosmetics, custom made cosmetic, skin care manufacturer, custom made cream, custom lip stick lip balm | Čistenie pleti hĺbkové v Bratislave Hlbkove cistenie pleti Bratislava Chemicky peeling Bratislava peeling aha kyselinami v Bratislave Kozmetický salón Bratislava Kozmetika Bratislava Beauty salon Bratislava | Mezoterapia Bratislava Dermaroller Bratislava Mezoterapia v Bratislave Kyselina hyalurónová Omladenie pleti kyselinou hyalurónovou Regenerácia pleti Sonoforéza | dôležité informácie denné správy aktuálne spravodajstvo | Chemický peeling Bratislava Peeling aha kyselinami chemicky peeling v Bratislave aha kyseliny bratislava Kozmetický salón Bratislava Kozmetika Bratislava Hĺbkové čistenie pleti Bratislava Salón krásy Bratislava